Vergadering van het Comité tot stichting van een Concertzaal en Graanbeurs. Ten slotte werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren B. A. Overman, W. Moelker en J. Kegge, om rapport uit te brengen, betreffende een verordening ter verbetering van de reinheid der oester putten. H. M. de Koningin-Moeder he.eft aan de Visschersvereeniging „Helpt Elkander" te Tholen een gift verstrekt van f 50. Oud-Vossemeer. Aan de commissie, benoemd voor het onderzoek naar een mogelijke overbrugging der rivier de Eendracht bij Tholen, is vanwege de gemeente een crediet verleend ad f 10 in de voorloopige kosten. Elk jaar wordt alhier „de houtklamp" om dezen tijd verkocht; deze bestaat uit de mutserds gemaakt van den snoei van de boomen der Ambachtsheeren langs dijken en wegen. Gewoonte is geworden, dat de Armbesturen der drie kerkelijke gemeenten, elk honderd dier mutserds voor de armen cadeau krijgen. Van de 100 stuks bestemd voor de R.-Kath. armen, die gereserveerd lagen, werd deze week circa de helft gestolen. Minder kan het moeilijk! Dinsdagavond gaf het muziek gezelschap van St.-Philipsland alhier een openbare uitvoering ten huize van den heer M. M. Rampaart; muziekstukken en voor drachten wisselden elkander af. Naar ons werd medegedeeld was de opkomst niet zeer groot; trouwens volgende week Dinsdag geeft het Rederijkersgezelschap „Eendracht" alhier, zelf een tooneelvoor- Stelling met het blijspel „Politiezaken", en dit zal natuurlijk van invloed geweest zijn op het bezoek. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 24 Dec. Bij de op 23 dezer gehouden aanbesteding van de jaarlijksche onderhoudswerken der gemeente zijn aan nemers geworden van het lepere.: De openbare gebouwen, poorten, torensriolen stads brand- en vroonpaden, W. M. J. Cashoek, voorf 2467. 2e De kaaimuren, T. J. van Tilburg, voorf 2799. 3e De beschoeiingen en paalwerken. A. Verseput, voor f 766. 4e De bruggen, W. M. J. Cashoek, voorf 564. 5e Het leveren van materialen voor het onderhouden der havendijken, J. van Strien, voor f 239. 6e De schoolgebouwen voor het lager onderwijs, Johs. van Alm- kerk, voorf 1444. 7e De uitwateringssluis in hetDijk- water en de bergplaats, C. den Boer Lz., voor f 219. 8e De gebouwen en verdere werken op de begraafplaats, A. Verseput, voorf 581. 9e De banken in de Wandelingen en op de wegen en de pompen en welputten van de gemeente, Wed. A. Anker, voor. f 274. Voorts werd aanbesteed aan J. Schoonen, voor f 348 per jaar, het ruimen van de riool- en zinkputten en straatgoten enz. Bruinisse, 23 Dec. Heden werd alhier, ten verzoeke van den heer A. van den Berg Wz., ten overstaan van den notaris Biermasz te Zierikzee, publiek verkocht in 3 perceelen: 39 aren bouwland te Bruinisse, nabij het dorp, uitkomende aan den Binnendijk; lste perceel, ongeveer 12 aren 65 centi aren bouwland, voor f 500. 2de perceel, ongeveer 13 aren 5 centi aren bouwland, voor f 501. 3de perceel, ongeveer 13 aren 30 centi aren bouwland, voor f 610. Landbouw en Veeteelt. Schouwen, 21 Dec. Vergeleken bij vroeger, zelfs bij een 25 jaren geleden, heeft de landbouwtoestand wel een ontzag lijke wijziging ondergaan. Toen, als November, uiterlijk December aanbrak, was het werk van beteekenis uit. Nu, indien er open winter is, wanneer is er dan van rust eigenlijk sprake? Toen, zoo goed als alleen stalmest. Nu enorme hoeveelheden en steeds meer kunstmest daarbij. Men ziet het in deze dagen weer, hoeveJen de velden en vooral ook de weiden er van voorziende weiden, waar men vroeger zoo goed als niets aan deed. Jammer, dat er nog steeds enkelen zijn, die van dit nieuwe niets weten willen. Jammer zoowel voor hun eigen beurs als voor het welbegrepen belang der gemeen schap. Ook hun gronden kunnen nog veel productiever worden. Mogen zij zich aan hun buren spiegelen. Frlesch vee in Transvaal. Te Potchef- stroom (Transvaal) heeft weerde jaarlijksche verkoop van volbloed vee plaats gehad, wat steeds als een landgebeurtenis wordt beschouwd. De waarnemende gouverneur, lord Methuen, bekend uit der Boeren strijd, was er bij tegenwoordig en hield een luid toegejuichte toespraak. De Transvaalsche corr. van de N. Rt. Ct. schrijft „Veel aandacht trok het voor enkele weken ingevoerde Friesche vee, waaronder twee bullen. Alle sporen van de vermoeienis van de zeereis waren verdwenen en de beesten zagen er puik uit. Voornamelijk trokken de koeien de aandacht. De heer F. M. Knobel, consul-generaal der Neder landen, was mede getuige van deze parade en zag met welgevallen den goeden indruk, dien het Friesche vee op de omstanders maakte. De verkooping werd gehouden in de Engelsche taal en moeielijk viel het zich in te denken, dat men hier was op een inrichting ten bate van Transvaalsche boeren (waarvan gedeelte Hollandsch spreken). Maar zoo zijn onze manieren. De prijzen waren veel lager dan verleden jaar en beliepen voor bullen van f 300 tot f 900". Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Misschien hebt gij het en weet gij het niet, nierziekte is verschrikkelijk, lees hoe ge ze genezen kunt. Mejuffrouw A. Lokers, Lange Noordstraat te Zevenbergen, meldt ons: Voor dat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nierenpillen, ben ik zes maanden het slachtoffer geweest van een nieraandoening, waardoor ik voortdurend een hevige pijn in de lendenen en het linkerbeen te doorstaan had. Wat ik hier ook aan gedaan had, niets hielp, integendeel de pijn werd boe langer hoe erger en dikwijls moest ik het bed houden, daar het mij dan onmogelijk was op de been te blijven. Bij tijden was de pijn zoo hevig, dat ik het uitkermde; ik had veel last van congesties en plotselinge zweetingen. Mijn slaap schonk mij geen verkwikking en het scheen mij toe, dat ik 's morgens bij het opstaan altijd meer vermoeid was dan den avond te voren bij het naar bed gaan. Met mijn eetlust was het treurig gesteld, en ik gevoelde mij algemeen ziek; ofschoon ik om u de waarheid te zeggen, niet veel vertrouwen stelde in uw pillen, besloot ik toch ten laatste, daar mij deze zoo warm aanbevolen werden, hier eens gebruik van te maken. Ik moet u open hartig zeggen, dat de uitwerking mij verstomd heeft doen staan, want één enkel doosje was reeds genoeg om mij een groote verlichting te bezorgen, niettegenstaande mijn drle-en-zestlg- jarigen leeftijd. Waar Ik kan zal Ik uw voor treffelijk geneesmiddel recommandeeren. ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn betrouwbaar voor elke aandoening der nieren of blaas, rugpijn, rheumatlek, duizeligheid, slapeloosheid, veelvuldig urineeren, waterachtige zwellingen, heupjicht, lendenjicht en zenuwachtigheid; zij genezen graveel, steen en waterkwalen, en zijn een voorbehoedmiddel voor suikerziekte en eiwit- verlies. Pas op, dat gij duidelijk Foster's Rugpfjn Nierenpillen vraagt, dan kan er geen vergissing plaats hebben. De handtcekenlng van James Foster komt voor op elke doos. Ze zijn te Zleriksee verkrijgbaar den Heer M. S. Polak, gedipt. Drogist, en te Tholen bi den Heer W. Potter, filiaal Apotheek .Coronoe", Stoof strut Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 11,75 voor één of f 10,— voor 6 dooien. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Breda diende de zaak tegen zekeren J. de K., verdacht van diefstal op den zoo noodlottig omge komen luitenant der huzaren Simon uit Teterlngen. De officier van justitie eischte tegen beklaagde zes maanden gevangenisstraf. Bij den Hoogen Raad werd conclusie genomen door advocaat-generaal mr. Lede- boer in de zaak van Jacob S., veehouder te Maartensdijk (U.), door het Gerechtshof te Amsterdam met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Utrecht veroordeeld wegens smaad tot gevangenisstraf van 10 dagen. De requirant had in een tapperij Hendrk Verweij, den kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Blauwkapel, ten laste gelegd, dat hij f 250 had gestolen van de kerk te Blauwkapel. Beide voorgestelde cassatiemiddelen ongegrond achtend, concludeerde adv.-gen. tot verwerping. Uitspraak 18 Januari. KERKNIEUWS. Scherpenisse, 23 Dec. Bij gehouden collecte op Dinsdag j.l. in de Ned. Herv. Kerk alhier voor de zending op West- Java, was de opbrengst f 15,30. Toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Hoedekenskerke is gedaan aan ds. M. G. Blaauw te Blokzijl. Noordwelle. Voor een talrijk publiek trad Maandagavond j.l. mevrouw Baudet— Fockens, namens de Commissie van maat schappelijke belangen van den Protestanten bond, in de Herv. Kerk op. In een wel wat te lange rede, bijna 2\ uur, sprak deze dame over „Opvoeding", betoogende dat die een godsdienstige moest zijn. De heer W. Boot Cz. heeft bedankt als diaken der Ned. Herv. gemeente. Brouwershaven. De vergadering van den Protestantenbondwaarin mevrouw Baudet van Amersfoort een rede hield over „Opvoeding", was druk bezocht. Een talrijke schare luisterde meer den 2 uren met de grootste aandacht. Onze voorzitter, ds. Van den Broek, zeide mevr. Baudet met eenige hartelijke bewoordingen dank voor haar schoone woorden. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. VERBETERDE OPGAVE. Zondag 27 December, 's avonds half zeven ure: de heer C. TAANMAN. Evangelist. ONDERWIJS. Benoemd lot onderwijzeres aan de Chr. School te Goes, mej. J. A. Laban, thans te Wemeldinge, die deze benoeming heeft aangenomen. Genoemd Comité was gisterenavond door zijn bestuur tot een vergadering in de bovenzaal der sociëteit van den heer Verver opgeroepen. De voorzitter, de heer E. J. Gelderman, opende de vergadering. Hij heette den eere-voorzitter, mr. H. C. Moolenburg, hartelijk welkom. Het deed hem genoegen, dat deze de vergadering met zijn tegen woordigheid vereerde, te meer, omdat zij een hoogst belangrijke zal zijn. Na voorlezing der notulen door den secretaris, den heer H. J. van Nouhuys, deelde de voorzitter mede, dat de met de graanhandelaren gehoudene bijeenkomst geleid heeft tot een gunstig resultaat. Allen hebben door het nemen van aandeelen in de vennootschap een tastbaar bewijs van hun sympathie voor de zaak gegeven. Ingeschreven is thans voor een bedrag van f 34,400, verdeeld over 205 personen, zoodat het bedrag meer dan volteekend is. (Applaus). Genomen zfln: 2 aandeeien van f 1000 f 2,000 4 500 2,000 9 500 4 500 14 300 4.200 41 200 8,200 135 100 13,500 205 f 34,400 renteloos. Ingeteekend is door: Zierikzeevoor f 19,500 Nieuwerkerk3,500 Noordgouwe2,300 Dreischor1,100 Ouwerkerk (Viane inbegr.) 1,100 Oosterland (Sirjansl. 900 Haamstede800 Brouwershaven7 00 Renesse200 Noordwelle100 Bruinisse100 Zonnemaire1,200 Kerkwerve200 Ellemeet200 Serooeksrke 200 Burghsluis 100 Buiten het eiland 2,200 f 34,400 Overeenkomstig het prospectus werd bepaald, daar het benoodigd kapitaal van f 30,000 meer dan volteekend is, het meerdere ponds-ponds-gewijze af te schrijven van hen, die meer dan één aan deel genomen hebben. Het bestuur stelt vervolgens aan de ver gadering voor het Dagelijksch Bestuur, dat uit de heeren E. J. Gelderman, H. J. van Nouhuys en C. M. Bal bestaat, te belasten met het ontwerpen der concept statuten, die 'aan de beslissing der vergadering van aandeelhouders zullen onderworpen worden. Conform werd be sloten. De heer mr. J. P. Cau brengt een woord van hulde aan allen, die tot het welslagen dezer zaak hunne medewerking verleend hebben. Toen zij een drie maanden ge leden op touw werd gezet, zijn er weinigen geweest, die dachten, dat het resultaat bereikt zou worden, hetwelk thans ver kregen is. Spreker zelf, hoewel sympathie voor de zaak gevoelend, heeft niet kunnen denken, dat de f 30.000 er zouden komen. Nu de zaak tot stand gekomen is, is dit te danken in de eerste plaats aan de Vereeniging tot bevordering van Vreemde lingenverkeer, die het initiatief in deze genomen heeft, in de tweede plaats aan de leden van het Comité, die er voor geijverd hebben, en in de derde plaats aan de leden van het Uitvoerend Comité, inzonderheid aan den voorzitterdie met een bewonderingswaardigen ijver en een verbazend optimisme al het mogelijke in het werk heeft gesteld om de zaak te doen welslagen. Hij stelt voor (het bestuur bood inmiddels champagne aan de leden aan) de glazen op te heffen, en een dronk te wijden aan den heer Gelderman, den voor zitter van het Comité (allen verhieven zich van hun plaatsen, en stemden luide in met dien dronk). De heer Gelderman dankt den heer Cau voor de hartelijke woorden tot het bestuur en hem gericht. Hij stelt dit op hoogen prijs, te meer, omdat de geheele vergadering daarmede instemde. Zijn optimisme, zegt spreker, sproot voort uit zijn meening omtrent de bevolking van Schouwen en Duiveland. Hij was er overtuigd van, dat zij, waar het geldt iets goeds en nuttigs tot stand te brengen, tot medewerking bereid zou bevonden worden. De uitkomst heeft bewezen, dat zijn overtuiging op goede gronden steunde. Ja, hij gelooft zelfs, dat wanneer er meer geld noodig ware geweest, er dit ook zou gekomen zijn. Hij had vertrouwen in de goede samenwerking der bevolking. Vandaar zijn optimisme. Hij noodigt de aanwezigen uit op de duurzaamheid van de goede samenwerking een glas te iedigen, aan welke uitnoodiglng onder levendigen bijval wordt voldaan. De heer J. van der Vliet, volbloed Orangist, kan niet nalaten een dronk te wijden aan het in de Tweede Kamer officiéél bevestigd heugelijk feit, dat onze geëerbiedigde Koningin, die het vorig jaar door Haar komst te dezer stede de be volking van deze streek in vervoering bracht, thans in blijde verwachting is. Dit feit is voor ons land van hooge beteekenis. Hij hoopte, dat die blijde verwachting in het belang van vaderland en vorstenhuis moge vervuld worden. (Daverend applaus). De voorzitter sluit hierop het officiëele gedeelte der vergadering. Aangenaam heeft hij sfeeds met de ieden van 't Comité samen gewerkt. Nu is het oogenblik gekomen, dat het Comité zal worden ontbonden. Hoe onaangenaam dit ook moge wezen, de aanleiding daartoe is, nu het Comité zijn doei bereikt heeft, een aangename. Hij dankt allen voor hun mede- en samen werking. Het bestuur heeft die steeds op prijs gesteld. Hij roept hun toe steeds met diezelfde eensgezindheid te handelen. (Toejuiching). Nadat de vergadering gesloten was, bleef men nog een poos gezelling bijeen. Door den heer C. de Looze werd in een toast met waardeering gesproken van de plaatselijke pers; door den heer mr. J. C. Huijzer werd gewezen op de groote verdiensten van den technischen adviseur, den heer C. Swartbol, die belangeloos de fraaie teekeningen van het monumentale gebouw, dat verrijzen za\, vervaardigd heeft, en door den heer S. J. Ph. Regens burg gewag gemaakt van het vele, dat door den heer W. Ribbens voor de tot standkoming van de goede zaak gedaan is. Na nog menig vriendelijk woord ge sproken te hebben toog men huiswaarts. LUCHTSCHEEPVAART. Volgens de UtrCrt. zijn er onderhan delingen geopend tusschen de Nederl. Ver eeniging voor de Luchtvaart en Wilbur Wright over opstijgingen met zijn vlieg toestel te Utrecht. Uit de jeugd onzer Koningin. In haar gedenkschriften vertelt miss Saxton Winter het volgende tooneeltje uit een buitenlandsch reisje van onze Koningin: Zoo men weet, is er van den toren der Straatsburger kathedraal een prachtig uit zicht, en de jonge Koningin verklaarde met jeugdige energie, „dat het verrukkelijk zou wezen, heelemaal naar boven te gaan". Wij vervoegden ons derhalve bij den portier aan den torenvoet en vroegen om toegangskaarten. Alle bezoekers, die den klim wenschen te ondernemen, hebben daarvoor een kleine som te betalen, en kinderen beneden twaalf jaar half geld. Het spreekt van zelf, dat voor de Koningin van zulke reducties nooit gebruik werd gemaakt. Maar de verkooper der kaarten was een eerlijk man, en vroeg in het Fransch: „Hoe oud is het kleine meisje?" En toen het ant woord daarop uitbleef, wendde hij zich direct tot de Koningin en vroeg: „Made moiselle, hoe oud bent u?" Doch zij, eenigszins over zijn aandringen geraakt, en de zaak niet begrijpende, probeerde naar binnen te gaan. Doch de wachter verhinderde dat, en herhaalde nogmaals zijn vraag. Wij waren nu allen min of meer van streek geraakt en de aide-de- camp der Koningin verklaarde toen, dat de leeftijd van mademoiselle er niets toe deed. Doch de oude man bleek de explicatie niet te vatten, want terwijl wij werden doorgelaten, mompelde hij met een blik van deernis op de Koningin: „Arm kind, zij verstaat geen Fransch Dat maakte de zaak nog erger. En i. zoodra waren we buiten 's mans gehoor, of „Mademoiselle", die 't Fransch even vloeiend ais haar eigen taal sprak, had van ons allen een beetje plagerij te verduren. Moderne inbrekers. Ook in het kamp der inbrekers hebben de vorderingen der moderne techniek haar licht doen stralen. Naast den ouden, trouwen koevoet, het zware breekijzer, hanteeren nu de belagers van andermans hebben en houden, piekfijne kastjes, met sierlijk vernikkelde instrumenten, en werken zy, als professoren, met duistere, gevaarlijke natuurkrachten. Dat heeft een juwelier te Nizza tot zijn schade ondervonden. Op het plein Masséna braken zij zonder veel omhaal twee deuren open van het huis van den boekhandelaar Escoffier, sloopten zacht en handig een stuk van den tusschenmuur en bevonden zich toen tegenover den achterkant van een brandkast, in dien muur ingemetseld, en toebehoorend aan den naastwonenden juwelier, den heer Noé. En daarop begon het meer „delicate" gedeelte van het werk. Met behulp van een acetyleen-steekvlam brachten zij den kastwand tot witte gloei hitte, en al spoedig was deze, ofschoon 4 c.M. dik, week genoeg, om er met een koubeitel een opening in te kunnen steken tusschen het 'eerste en het tweede vak, juist op de plaats, waar de scheidende plank zich bevond. Zij fatsoeneerden ver volgens eenige omgebogen haken van ijzerdraad en begonnen ijverig te visschen. Maar nu wachtte den modernen inbrekers 'n teleurstelling: door den invloed van de intens krachtige steekvlam van het acety- leengas waren de kostbaarheden voor het meerendeel gesmolten, zoodat ze niet meer waarde behielden dan hun gewicht aan kostbare metalen. Gemengd Nieuws. Misdaad en hebzucht. Naar de A. Ci. verneemt, is Maandag de justitie uit Assen naar Vries vertrokken in verband met het vermoeden, dat aldaar een man, die ziek op bed lag, door een ander zoude zijn geworgd. Sedert korten tijd woonde het echtpaar Biek in bij den 39-jarigen Hendrik N. te Vries. De vorige week Vrijdag nu werd de 67-jarige vrouw van Biek, die over leden was, begraven. Dienzelfden avond overleed ook de 53- jarige Biek zelf. Niemand dacht aan iets misdadigs, en zou de oude Biek begraven worden. Deze week echter kwam de zuster van den overledene bij den burgemeester, en liet zich er over uit, dat zij de zaak niet vertrouwde. De aangifte van het overlijden klopte niet met het juiste uur. Dit heeft aan leiding gegeven tot een onderzoek van politie en justitie. Men vermoedde, dat N. het einde van B. verhaast heeft door hem den keel dicht te drukken. De dokters Anema van Assen en Sphar van der Hoek van Vries hebben de schouwing verricht in het Gemeentehuis. Na afloop van het justitiëel onderzoek is N. naar Assen gebrkcht, om in voor loopige bewaring te worden gehouden. Wat N. zou kunnen hebben geleid tot de daad, waarvan hij verdacht wordt? Het antwoord, dat men daarop algemeen geeft, is hebzucht. Er zijn aanwijzingen, dat de misdaad is gepleegd, maar N. blijft ontkennen. TELEOR AIHMEN. Ts-Gravenhage, 24 December. Tweede Kamer. Aangenomen werd de wijziging der Ongevallenwet voor de splitsing van de ondernemingen, waarin verschillende verzekeringsplichtige bedrij ven worden uitgeoefend in verschillende gevaren-klassen. Op voorstel van den heer Kooien wordt met 50 tegen 10 stemmen besloten, dat ook van de beschikkingen van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank betreffende bedoelde splitsing appèl op den adminestratieven rechter openstaat. De Kamer is uiteengegaan, vermoedelijk tot 9 Februari. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 24 Dec. Ruimen aanvoer van chevaliergerst, wintergerst matig, tarwe middelmatig aangevoerd, overige artikelen onveranderd, met weinig aanbod. Diverse soorten tarwe f 6,20, f 7, f 7,30, f 8chevaliergerst f 6,20 k f 6,65 winter gerst f 5,20 k f 5,50; zomergerst f 5,10 S f 5,20; rogge f 5,75 k f 6; haver f 3 k f 3,35erwten (kleine) f9 k f 9,40 kroonerwfen f 9,20 k f 9,80bruine boonen f 9 k f 9,20. Aardappelen f 1,85 A f 1,90. Ajuin f 3,90 k f4. Hooi in prima kwaliteit f 29 A f 30. Stroo f 13 A f 14.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2