ÉlERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 25 December 1908. RECLAMES. Eerste Blad. Berlclit. Nieuwjaarswenschen. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. (ZS ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland 1 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8712. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Directeurs A. J. DE LOOZE. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. POSTERIJEN. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke het op 1 Januari wenscht te zien uitgereikt, behooren te worden voorzien van twee gekruiste strepen over het geheele adres. Zij, die zich met 1 Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 januari 1909 wordt des Vrijdagsmorgens hier ter stede bezorgd tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Dulveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Donderdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. - Met het oog op het a s. Nieuw- jaar worden de lezers attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van gedrukte NAAMKAART/ES door R. W. OCHT- MAN, W Appelmarkt. Twee Kerstgeschenken aan het Nederlandscho volk. De mededeeling der regeering, dat onze beminde Koningin in blijde verwachting leeft, is overal in Nederland met groote vreugde ontvangen. Wel bevroedde men sedert eenlgen tijd reeds, dat Hare Majesteit in een toestand verkeerde, die grond gaf voor de levendige hoop, dat de aloude beroemde Oranjestam voor uitsterven zoude behoed worden, maar men had daarvan nog niet de officiëele bevestiging verkregen. Deze is thans in den vorm eener regeeringsverklaring aan de Tweede Kamer, en in dien van een bekendmaking in de Nederlandsche Staatscourant gekomen. Allerwege is men nu in ons vaderland innig verheugd. Allerwege stijgt de stille bede op tot den Hemelheer, bescherm, o God, onze geliefde Koningin, zegen Haar, opdat ook de Koninklijke Vrouwe, die ten troone zetelt, de moedervreugde deelachtig worde, en opdat de aloude Oranjestam tot heil van volk en land nog lang moge voort leven. Het tweede Kerstgeschenk is aan onze natie zeker niet minder welgevallig dan het eerste. De in dit blad voorkomende regeerings verklaring aan de Tweede Kamer, betreffende Venezuela, wettigt de hoop, dat, nu Castro gevallen is, en door een regeering Is ver vangen, die blijkbaar het behoud van den vrede wenscht, de hangende geschillen tusschen genoemden staat en ons land in der minne zullen beslecht worden. De gereedstaande oorlogsgod zal dus niet zijn stem van dood en verderf be hoeven te verheffen, en zijn scherpsnijdend zwaard veilig in de schede kunnen laten, terwijl in de plaats van hem de vredes engel in aantocht is, brengend ons den olijftak, symbool van vrede en verzoening. Kan Kerstmis ons schooner geschenken brengen? In de pers was gedurende den laatsten tijd Castro, de President van Venezuela, die op dit oogenblik te Berlijn in de kliniek van professor Israël vertoeft, teneinde een operatie te ondergaan, het onderwerp van den dag. Er gaat schier geen dag voorbij of er wordt in de bladen over hem gesproken. Elk zijner bewegingen wordt gadegeslagen, elk woord van hem opgevangen, en dan wereldkundig gemaakt. Het is, alsof deze Castro het lot der volkeren in zijn handen heeft. En wat is hij in waarheid Slecht iemand, die in een brutaal optreden zijn kracht zocht. Zijn eigen volk is hem moede, wat niet te verwonderen is, want zijn tirannie, zijn wreedheid en zijn roofzucht waren grenzeloos. Despoot, liet hij allen, die in Venezuela tegen zijn wilte- keur en gewelddaden in verzet kwamen, in boeien kluisteren, en, óf door beuls- handen dooden, óf door den honger een jammerlijken dood sterven. Het volk knevelde hij. Dit verklaart zijn onmetelijken rijkdom. Zijn vermogen toch wordt op een 180 millioen gutden geschat. Dit heerschap, dat een weelderig leven leidt, heeft zijn land verlaten op een oogenblik, dat zijn tegenwoordigheid er dringend noodig was. Want hij kon wel begrijpen, dat met het oog op het conflict met ons land, voor Venezuela moeilijke dagen zouden aanbreken. En inderdaad zijn die ge komen. Zijn land immers verkeerde, alhoewel de oorlog niet verklaard was, in een toestand die niet veel van oorlog verschilt. Onze marine heeft namelijk op eenige schepen, behoorende tot de oorlogsvloot van Vene zuela, beslag gelegd. Deze daad, die een repressaiile-maatregel wordt genoemd, is een daad van oorlog. Daarbij komt, dat in Venezuela zelf een Tevolutie uitgebroken is, die tegen Castro gericht, een einde wil maken aan zijn heerschappij. Aldus is de toestand thans. Wij schreven dit overzicht, dat wegens plaatsgebrek niet kon opgenomen worden, gisteren. Maar sedert is de toestand aan merkelijk gewijzigd. Er is in Venezuela een komplot ontdekt, dat ten doel had Gomes, den vice-president van de repu bliek, van het leven te berooven. Aan het hoofd der samenzweerders stond een broeder van Castro. Hij en zijn mede plichtigen werden gevangen genomen. En Gomes zelf heeft de teugels van 't bewind aanvaard, zoodat het rijk van den presi dent Castro thans uit is. Het schijnt zelfs, dat hij een voorgevoel had van hetgeen gebeuren zou, zoodat hij zijn gezondheids toestand als een welkom voorwendsel aangreep om zijn land te verlaten. De nieuwe regeering heeft, teneinde den weg voor een vreedzame oplossing der met Nederland hangende geschillen te openen, het dekreet ingetrokken, waarbij verboden werd de overscheping te Willemstad van goederen, bestemd voor Venezolaansche havens, en daarbij den wensch uitgesproken, dat Nederland zijn maritieme demonstratie moge staken. Turkije heeft, zonder dat één druppel bloed vergoten is, een tijd geleden het juk van het absolutisme afgeschud, en verheugt zich thans in het bezit van een volksvertegenwoordiging, die dezer dagen voor het eerst bijeengekomen en door den Sultan met groote praal geopend is. Men kan zich levendig voorstellen, dat het voor den Beheerscher der Geloovigen geen aangename rit geweest is, toen hij te mid den van een onafzienbare volksmenigte van zijn paleis naar het Parlementsgebouw reed. Geplaatst toch voor het alternatief kroon en misschien ook wel zijn hoofd te moeten verliezen, of afstand te doen van zijn oppermacht, heeft hij wijselijk het laatste gekozen. De volksvertegenwoordiging kwam bijeen in dezelfde zaal, waarin een dertig jaar geleden het Parlement vergaderde. In de troonrede, die door den Grootvizier werd overhandigd, en doofden particulieren secretaris van den Sultan werd voorgelezen, liet men het voorkomen, alsof de nieuwe staat van zaken een vrijwillige daad van den Sultan was. De Sultan had een dertig jaar geleden het Parlement ontbonden, teneinde eerst het volk op een hooger peil van ontwikke ling te brengen, en nu de Turken, dank zij den invloed van het onderwijs, intellec tueel zijn vooruitgegaan, heeft hij hun opnieuw een volksvertegenwoordiging ge geven. Na de voorlezing der troonrede verliet de Sultan het Parlementsgebouw. De volksvertegenwoordigers legden hierop in handen van den Grootvizier den volgenden eed af: „ik zweer, dat ik den „Sultanzoolang hij de Grondwet eer biedigt, trouw zal blijven, en dat ik de „Grondwet zal helpen handhaven en het „mij toevertrouwde mandaat, eerlijk en „trouw zal vervullen". Na de eedsaflegging werd een commtssie van vijftien leden benoemd om het antwoord op de troonrede te ontwerpen. Het was op den dag der opening van het Parlement, die door het corps diplomatique werd bijgewoond, in Konstantinopel fefcst. Allerwege was ge vlagd, muziekkorpsen trokken spelend door de stad, en 's avonds was groote illumi natie. De Shah van Perzië heeft, teneinde aan de vertóogen van Engeland en Rus land tegemoet te komen, een eigenaardig Parlement samengesteld. - Al de leden er van, ten getale van vijftig, worden door hem gekozen, mogen slechts twee malen in de week samenkomen, en, missend legislatieve macht, hebben zij alleen deze bevoegdheid, dat zij de handelingen der Ministers en het beheer der finantiën mogen controleeren. Tegen deze bespottelijke volksvertegenwoordiging zijn de gezanten van Engeland en Rusland in verzet ge komen. De Engelsche Ministers houden tegen het Hoogerhuis ware Philippica's. Eerst was het Minister Asquith, die aan een feestmaaltijd in de Nat. Liberal-Club het Hoogerhuis scherp aanviel, betoogend, dat aan zijn overheersching een einde moest komen, en dat het uit hoofde van zijn samenstelling het recht miste het kiezers corps te vertegenwoordigen. Het Hooger huis bestaat namelijk uit de prinsen van het Koninklijk Huis, uit de hoofden der ade- lijke geslachten, en uit de bisschoppen der Anglicaansche Kerk. Een aldus gevormd staatkundig lichaam is uit zijn aard uiterst conservatief en reactionnair, en weerhoudt, gelijk van conservatieven en reactionnairen niet anders te verwachten is, de totstand koming van elke heilzame hervorming. Zoo heeft het Hoogerhuis allen wet- gevenden arbeid, dien het liberale Lagerhuis in den laatsten tijd verricht heeft, door de weigering daaraan zijn sanctie te schenken, nutteloos, doelloos gemaakt. Het heeft o. a. de nieuwe drankwet verworpen, en levens het Ministerie gedwongen de onderwijswet, die een einde' zou maken aan den feilen schoolstrijd, in te trekken. Het heeft de wetgevende machine tot stilstand gedoemd. Niet alleen Minister Aquith is tegen het Hoogerhuis scherp te velde getrokken, maar ook Minister Lloyd George. Laatst genoemde heeft in een te Liverpool ge- houdene rede met het oog op de door het Hoogerhuis verworpen wetsontwerpen gezegd, dat de leider der conservatieven in het Hoogerhuis, lord Lansdowne, zich een al te groote macht had aangematigd. „Wij zijn", zeide hij, niet voornemens „koning Lansdowne nog langer te ver dragen. Wij gaan zijn troon verbrijzelen. „De behoeften des lands hebben het „absoluut noodzakelijk gemaakt, dat de „strijd worde aangebonden met het Hooger huis". Het Lagerhuis heeft den acht-urigen werkdag voor de mijnwerkers aangenomen. De Rijksdoema heeft den Russischen Minister van Financiën gemachtigd tot het sluiten van een leening van 450 millioen roebel. De leening is noodig, omdat de inkomsten van den Staat op verre na niet toereikend zijn om de uitgaven te dekken. Op die wijze stijgt de Russische Staats schuld tot een duizelingwekkende hoogte. In Petersburg woedt nog steeds de cholera. Dagelijks worden 25 k 30 per sonen door deze gevreesde ziekte aangetast. Zierikzee, 24 Dec. De Directie der Insulaire Hypotheekbank deelt ons mede, dat zij thans mede verkrijgbaar stelt 4J pCts. Pandbrieven, aanvankelijk voor 100 pCt. Met ingang van Woensdag a.s. zullen de 4 pCts. en de 4J pCts. Pand brieven worden uitgegeven, respectievelijk voor 99 pCt. en 101 pCt. De slaat der Bank per 31 Dec. 1908 zal onder meer aanwijzen, dat het bedrag der Hypotheken en dat der Pandbrieven in dit jaar met meer dan zeven honderd duizend gulden is toegenomen. H. M. de Koningin vernietigde het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij de gemeenten Zierikzee, Noord- gouwe en Zonnemaire en de polders „Noordgouwe", „Zonnemaire" en „Bloois" en „Oud-Bommenede" alleen, zonder de gemeente Brouwershaven op grond van een door besturen der drie eerstgenoemde gemeenten en polders betreffende het onder houd van den straatweg Zierikzee-Brouwers- haven getroffen regeling, als onderhouds plichtigen op de liggers dier gemeenten gebracht zijn. Men schrijft ons: Voor ongeveer dTle weken werd de vrouw van den eierkoopman v. O., wonende te Merxem bij Antwerpen, doch wegens zijn voortdurend en geregeld verkeer op het eiland Tholen bij vele boeren op dat eiland bekend, des avonds te half negen vermoord gevonden in haar woning; haar man was voor den handel op Tholen. Aanvankelijk heerschte alle duisternis in die zaak. Ongeveer een 20 personen werden gehoord, doch moesten wegens ontkenning en het ontbreken van eenig nader bewijs weder in vrijheid worden gesteld. Een juffrouw in de buurt echter had op dien avond drie personen de woning van v. O. zien binnengaan, doch deze juffrouw durfde uit vrees voor wraakneming, daar niet recht voor uitkomen. Thans echter heeft zij dien angst overwonnen, en is zij in confrontatie met verschillende verdachte personen gesteld, onder welke er zich één bevond, van wien zij pertinent kon verklaren, dat hij bij het drietal behoorde, dat zij den winkel van mej. v. O. heeft zien binnengaan, welke persoon ook naar wij vernamen moet bekend hebben. Zijn medeplichtigen waren echter nog niet gevonden. De moord schijnt tusschen half zes en half negen te zijn gepleegd en 't is daar volstrekt niet, wat men noemen kan een stil gedeelte. Neemt men dtt in aanmerking, dan moeten het zeker wel brutale aanranders geweest zijn. Door den Minister van Oorlog zijn de volgende wijzigingen gebracht in de bepaling betrekkelijk de werving le. De verbintenis wordt aangegaan voor 4 jaren In plaats van voor 10 jaren, met dien verstande, dat het den aange- nomene zal vrijstaan tegen het einde van het eerste dienstjaar zelf te verklaren of hij verlangt den duur zijner verbintenis te bestendigen. 2e. Bij jaarlijksche vooruitbetaling wordt aan eiken vrijwilliger van minstens 17-jarigen leeftijd een premie toegekend van f 30 per jaar (voor den geoefenden milicien het eerste jaar f 40); deze premie kan ge durende 10 jaren worden genoten. 3e. Na onafgebroken zes-jarigen dienst wordt bovendien een premie inééns uit gekeerd van f 180, wanneer hij den rang van sergeant, van f 120 wanneer hij dien van korporaal, en van f 90 wanneer hij den stand van soldaat bekleedt en tevens zich zou mogen reëngageeren. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant komt het volgend ingezonden stuk voor GEWAPEND BETON. Leiden, 23 December. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de in uw blad ver schenen stukken inzake gewapend beton, verzoek ik u opneming van het volgende: Door de N. V. Wernink's Betonfabriek te Leiden werd in de afgeloopen maanden, voor rekening van de „Leidsche Zoutkeet", gebouwd een hoog reservoir tot berging van pl. m. 600.000 liter zeewater, afkomstig uit de Noordzee onder Katwijk. Dit reservoir is uitgevoerd geheel in gewapend beton, waarbij gebruik gemaakt werd van sterke specie, dus specie met een hoog cementgehalte, zoodat algeheene omhulling van het ijzer door de cement verzekerd en daarmede een aantasten van het ijzer door het zeewater buitengesloten was. Begrijpelijk is het, dat de directie der „Leidsche Zoutkeet", na het lezen van het ingezonden stuk over gewapend beton in uw blad van 8 Dec. j.l., proefonder vindelijk wenschte uit te maken in hoeverre zeewater een vernietigende werking uit oefent op gewapend beton. In hare fabriek bevindt zich een zolder van ijzeren balken, waartusschen troggewelven van cement- beton, afgedekt met een cementlaag in sterke specie. Het zout opgeschept uit de heete pannen moet op dezen zolder in manden uitdruipentengevolge waarvan de cementvloer voortdurend aan de in werking van geconcentreerde pekel is blootgesteld, hetgeen nu reeds ongeveer 4 jaar het geval is. Op verschillende plaatsen werd nu de vloer opengehakt tot op de ijzeren balken, waarbij geconstateerd kon worden, dat het beton hoegenaamd geen enkel vochtdeeltje doorliet, absoluut onaangetast bleek te zijn, terwijl het ijzer zich vertoonde, alsof het er voor enkele dagen was ingelegd. Wel een afdoend bewijs, dat gewapend beton, mits vakkundig uitgevoerd, een bizonder geschikt materiaal is, om ook daar ge bruikt te worden, waar de constructie met vochten van groot zoutgehalte in aanraking komt. R. J. VERWIJS, civ.-ingenieur. Aan het examen voor kommies bij de directe belastingen in Maart te Arnhem te houden, zullen meer dan 700 candi- daten deelnemen, waaronder verscheidene met diploma H. B. S. Stavenisse. In de Dinsdag 1.1. alhier gehouden raadszitting werd gunstig beschikt op een verzoek van eenige ingezetenen om aansluiting aan het intercommunale telefoonnet. Als vast arbeider der gemeente op f 312 per jaar werd uit de 9 sollicitanten be noemd P. de Rijke. Scherpenisse, 23 Dec. Dinsdag voor middag geraakte, door een onvoorzien geval, aan den Lange weg, de landbouwer L. Guiljam Az. met een wagen, bespannen met twee paarden, in den sloot. Door toegeschoten hulp werd zonder ongelukken of eenige schade, alles op het droge gebracht. Tholen. In de Maandag alhier gehouden raadsvergadering werd o. m. besloten aan de Schietvereeniging „Wilhelmina" voor den wedstrijd, te houden op Zaterdag 30 Januari a.s., een zilveren medaille te schenken. Medegedeeld werd dat de verordening, regelende de jaarwedden van het hoofd en het overige personeel der openbare lagere school, door Gedep. Staten was goedgekeurd. Verder dat de heer M. G. van Stapele als burgemeester herbenoemd is, met welke herbenoeming de heer Holle- stelle den voorzitter gelukwenschte. Aan den heer C. J. v. 'tHof, onderwijzer aan de openbare lagere school, werd op verzoek, wegens zijn benoeming te Rotter dam, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend. Een verzoek van D. Donken, klokluider, om verhooging van salaris, werd afgewezen en een van J. J. Noordljk en anderen, om verlichting en bestrating van het Paulina- straatje, aangehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1