ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 24 December 1908. Nieuwjaarswenschen. RECLAMES. ƒ1.50 BLOOKER'S CACAO, (25 ieriltzeesolie POSTERIJEN. H.H. Adverteerders! KERSTNUMMER [erich.t. BEKENDMAKING. Nieuwjaars-Collecte. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8711. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke het op 1 Januari wenscht te zien uitgereikt, behooren te worden voorzien van twee gekruiste strepen over het geheele adres. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie met eenige centen. bol sajet. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode van Vrijdagavond, Donderdag avond worden uitgegeven. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Bijzonder dit jaar biedt het een uitmuntende gelegenheid tot adverteeren. Drie volle Zondagen toch, blijlt de courant in de huiskamer slingeren. Drie winterdagen, op welke de huiselijkheid zoo zéér verhoogd zal worden door het hooge karakter der feestdagen. En waar de redactie zorgen zal voor bijzonder interessante lectuur, daar slaat het vastdat de courant als 't ware zal uitgespeld worden van vóór tot achter. Vanzelfsprekend is het dus, dat in dit geval ook elke annonce, hoe klein ook, lot haar recht zal komen. Zulks moge iederen winkelier, iederen neringdoende animeeren om advertenties te zenden voor dat nummer. Maar dan één verzoek. Dat vooral gezorgd worde voor tijdige toezending. Want wij kunnen niet instaan voor de opname van annonces, welke ons geworden na Donderdagnamiddag 2 ure. Dezulke plaatsen we alleen dan, wanneer lijd en plaatsruimte dat nog toelaten. Zij, die zich met 1 Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents A contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 januari 1909 wordt des Vrijdagsmorgens hier ter slede bezorgd tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duiveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De Inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Donderdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het a.s. Nieuw- jaar worden de lezers attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van gedrukte NAAMKAARTjES door R. W. OCHT- MAN, WV Appelmarkt. Is de prijs van een BUS inhoudende twee pond DAALDERS een zuiver poeder van cacao. NOOIT LOS verkrijgbaar. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Vrijdag en Zaterdag e.k. (de twee Kerstdagen), zal zijn gesloten, met uit zondering van des middags 12 tot des namiddags 12'/., uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende. Zierikzee, den 23 December 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; In aanmerking nemende de bestaande Ver ordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, HEBBEN GOEDGEVONDEN: 1°. Ter kennis van de ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Maandag den 28 December e.k., des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buiten gewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op 1 januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om. onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den 28 December e.k. milde bijdragen in de Collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 22 December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Een officieels heugelijke bevestiging. De Minister Heemskerk heelt gisteren in de Tweede Kamer hei volgende mede gedeeld „Door Hare Majesteit de Koningin daartoe gemachtigd en met groote dankbaarheid heb ik de eer aan de Kamer mede ie deelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, den Raad van Ministers uit te noodigen, openbare bekendheid te geven aan de volgende verklaring, welke heden avond in de Nederlandsche Staatscourant zal worden geplaatst: 's-Gravenhage, 21 December 1908. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Wij achten ons gerechtigd tot de ver blijdende verzekering, dat bij Uwe Majesteit ontwijfelbaar zwangerschap beslaat, en dat deze tot in de 2e helft van haar duur is gevorderd. Het verheugt ons tevens te kunnen verklaren, dat alle verschijnselen in overeenstemming zijn met den toestand van volkomen ongestoorde gezondheid. Prof. dr. B. J. KOUWER. Dr. ROESSINGH. De Volksvertegenwoordiging stemt daarvan is de Raad van Ministers over tuigd van harte in met den innigen wensch, dat dit onder Gods zegen moge strekken tot heil van de Koningin en Haar Huls en van '1 gansche Nederlandsche Volk. In de laatste helft van April a.s. kan alzoo de bevalling van H. M. worden verwacht. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 22 December. Onder groot rumoer krijgt de Minister van Binnenlandsche Zaken het woord tot het afleggen van de Regeerlngsverklaring over de zwangerschap van H. M. de Koningin. De Minister, die mei aandoening in zijn stem sprak, las de verklaring duidelijk voor. Er klonken luide hoera's en handgeklap. De Voorzitter dankt den minister voor zijn verklaring, en houdt zich verzekerd, dat de Kamer daarvan met vreugdevolle aandoening heeft kennis genomen. Hij houdt zich overtuigd, da) de Kamer met den eerbiedigen en harteiijken wensch is vervuld, dat de hoopvolle verwachtingen, waarvan zij mededeeling heeft ontvangen, onder Gods zegen zullen worden ver wezenlijkt. (Opnieuw bravo's en hand geklap). De heer Troelstra vraagt het woord. (Geroep: Er uit 1 Mond houden! Neen, neen!) De Voorzifter vindt geen aanleiding den heer Troelstra het woord te weigeren. De heer Troelstra: Itr'acht mij geroepen, nu eenige malen gesproken Is van een demonstratie namens de gansche Kamer, de verklaring af tc leggen, dat er leden in deze Kamer zijn, die in de gedane mede deeling geen aanleiding vinden om zich voor eenige demonstratie verantwoordelijk ie stellen. (Lulde protesten en gefluit). Alle ministers waren bij de regeerlngs verklaring tegenwoordig. AMERIKA. In heel de provincie Quebec mag er, dank zij een van 'l jaar genomen besluit van haar wetgevende vergadering, op Kerstdag en Nieuwjaarsdag geen sterke drank worden verkocht. Om te bewijzen hoe gemakkelijk het is bommen te werpen uit bestuurbare ballons, is zekere Roy Knobnes Hire te New-York Donderdagavond opgestegen tijdens een hevigen regen, en heeft boven Los Angeles gemanoeuvreerd, zonder dat iemand hem zien kon, zelfs zij die hel wisten. De ballon heeft een vlucht ge maakt van 18 mijlen, tijdens welke de luchtreiziger tal van bommen, geladen met confetti, liet vallen, op het stadhuis en op de andere voornaamste gebouwen. Toen Hire beneden kwam heeft men vastgesteld, dat de heele stad zou vernield geweest zijn, indien de bommen echt geweest waren. Deze proefneming werd gedaan met toestemming van de militaire overheid en zal ook boven New-York herhaald worden. ZWITSERLAND. In het Oosten van Tyrol is Vrijdag ochtend te 6 uur een hevige aardbeving, die gepaard ging mèt luid gerommel, waargenomen. Te Windisch Matsei ont stond groote schrik onder de bezoekers, die dachten, dat de kerk instortte. De dienst moest worden gestaakt. RUSLAND. De aanplakbriefjes aan de wanden der wachtkamer van de universiteit te Kiëf spreken duidelijker dan iedere beschrijving het zou kunnen van de groote ellende, waarin vele Russische studenten verkeeren. Een derde hunner komt bijna van honger om. Daarvan leggen de volgende briefjes getuigenis af: „Kameraden, helpt me! Ik heb sinds verscheidene dagen niets gegeten. Alles wat ik bezat heb ik verkocht. Geef me 't een of ander te doen, al brengt het maar een paar kopeken op. Ik kan figuur- teekenen, copieeren, fotografeeren (volgt naam en adres). Een ander schrijft: „Kameraden, helpt! Ik kom om van honger!" (naam en adres). No. 3 luidt: „Een groep toehoorderessen naait, verstelt en stopt ondergoed". „De vrouw van een student naait, breit en stopt. Wij zijn in den grootsten nood, en smeeken om werk I" „Ik speel 's avonds piano tegen geringe vergoeding. Ben in vreeselijken nood". En zoo voort, en zoo voort. Men begint zoodoende te begrijpen, waarom in de laatste revolutionnaire be weging juist de studenten een zoo groot aandeel hadden, en waarom voor alles het anarchisme onder hen zooveel aanhangers telt. En niet alleen in Kiëf, maar aan de meeste Russische universiteiten komen deze toestanden voor. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft geen genoegen ge nomen met den termijn van 1 Juli 1910 voor het in werking treden van de wet op den acht-urigen werkdag in de mijnen, zooals het Hoogerhuis gewild had. De wet zal in werking treden het volgend jaar Juli. Het Hoogerhuis legde er zich bij neer. Daarentegen werd de beschikking van het Hoogerhuis gehandhaafd, dat de tijd van neerdalen en opstijgen niet in die acht uur begrepen zal zijn. Met Januari begint de wet op de ouderdomspensioenen te werken. Om te beginnen, zullen bijna een half millioen Engelschen er van genieten. Opnieuw is een militaire oefening gehouden, die gebaseerd was op het denkbeeld, dat een vijandige macht in Engeland was geland. De oefening had plaats in Essex. Doel was in korten tijd een aantal manschappen naar het bedreigde punt te brengen. Men deed dit met behulp van 24 motor-omnibussen. Hoewel er eenigen hopeloos in de modder zakten, slaagde de oefening naar wenschde omnibussen legden gemiddeld met 25 man en een officier 12 kilometer per uur af. DUITSCHLAND. Een eigenaardig voorval had nabij het Duitsche stadje immigrath plaats. In een naar Keulen rijdende auto werd voorspoedig een knaapje geboren. Nadat de gelukkig in de nabijheid wonende vleugel-adjudante^des ooievaars den jongen wereldburger de behulpzame hand ge boden had, ging het verder naar Opladen, waar voor een onderkomen gezorgd werd. De zonderlinge geboorteplaats in aan merking nemende, zal de inschrijving in het geboorteregister ongeveer als volgt moeten luiden: Oeboren op den straatweg tusschen Immigrath en Opladen, snelheid 60 K.M. bewijs: proces-verbaal wegens te hard rijden. NEDERLAND. Veendam, 20 Dec. Een boerenarbeider, die hier zijn werk op het land had, ver miste een paar dagen achter elkaar telkens zijn boterham, hoewei hij er van overtuigd was, dat deze, gewikkeld in een stuk van een courant, in zijn jaszak was gestoken. Hij en de boer besloten nu eens een oogje in 't zeil te houden. Evenals andere dagen werd de jas op den slootkant neer gelegd. Nauwelijks hadden zij zich van de plaats verwijderd, of een kraaien- familie kwam aangevlogen en bleef in de nabijheid van de jas trippelen. Het hoofd doel bleek de jas en weidra zag men het paar trekken en trekken. En jawel, de boterham kwam voor den dag. Beide mannen liepen er op af, zoodat het kraaien- paar geen tijd had den buit mee te nemen. De dieven waren nu gesnapt. Scheveningen, 21 Dec. Hedenochtend is het lijk van de juffrouw-huishoudster M. alhier, wier vermissing onlangs in het Algemeen Politieblad met verzoek om op sporing en bericht voorkwam, opgevischt uit het water aan de Haringkade. De thans overledene had zich uit de woning van den heer L. in de Pausier- straat alhier ijlings verwijderd en was daarin niet weder teruggekeerd, nadat de heer des huizes en diens dochter, met wie zij tijdelijk van buiten de stad was medegekomen, onpasselijk waren geworden na het gebruik van bier, door juffrouw M. opgediend. Dordrecht, 21 Dec. Terwijl de stoom boot „President Steijn", der reederij Fop Smit Co. (dienst Gorinchem—Dordt— Rotterdam) te Bolnes aanlag, had de le machinist, Jan van Gemerf, wonende te Gorinchem, bij het smeren van de machine het ongeluk, bekneld te geraken tusschen de kruka9. Terstond werd de hulp van den arts te Bolnes ingeroepen, doch daar deze afwezig was, werd inmiddels de heer Wagtendonk, arts te ljselmonde, door een fietsrijder gewaarschuwd, terwijl intusschen de boot doorvoer tot Kralingsche Veer (ljselmonde). Toen de arts bij de boot aankwam, was de ongelukkige reeds overleden. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. Dinteloord, 22 Dec. De vorige week hielden de leden der wintercommissle een inzameling ten behoeve der diaconie der Ned. Herv. Kerk, die f 530 heeft op gebracht. Zierikzee, 23 Dec. Met het oog op de beperkte ruimte van de Concertzaal, had het bestuur van „Concordia" besloten de uitvoering, die Zondagavond zoo algemeen in den smaak viel, Dinsdagavond voor hen te herhalen, die haar nog niet hadden bijgewoond. En het had voldoening van zijn besluit, want zeer velen maakten van de hun geboden gelegenheid „Marijke van Scheveningen" te zien, gebruik, en amu seerden zich kostelijk, zoodat aan de executanten daverende toejuichingen ten deel vielen, die zich dan ook allen op loffelijke wijze wederom van hun taak kweten. Thérèse verdient als zangeres den hoogsten lof, zuiverheid en vooral duidelijke uit spraak was te loven, bij haar was geen tekstboekje noodig om ze te verstaan. Verhagen zong zijn partij zeer muzikaal, no. 11 b.v. was voortreffelijk, en in de duo's met Marijke was hij toonvast en overwon glansrijk de moeilijkheden, die er in voorkwamen. De koren waren goed ingestudeerd en kwamen flink te voorschijnen het meisjeskoor van het liedje van Geertemeu en de Smid was allerliefst, ook het liedje door een meisje werd zuiver gezongen, doch meer zeggingskracht ware gewenscht. Marijke zong niet onverdienstelijk, maar toch haperde ook 't haar eenigszins aan duidelijkheid; om dat te verbeteren zouden we haar en genoemd meisje willen toe roepen: opent meer uw mond, neemt daarin een voorbeeld aan Thérèse en ge nadert meer het doel, n.l. verstaanbaarheid. De algemeene indruk was ook nu weer, dat „Concordia" veel gepraesteerd heeft en allen daardoor een hoogst genotvollen avond heeft verschaft. Door de gemeente-politie alhier zijn in beslag genomen drie grauw-linnen zakken, waarvan twee suikerpeeënzaad- zakken en één gewone. In twee dezer zakken zaten 15 kippen, n.l.: 3 zwarte, zonder ring aan den poot; 5 witte, 2 met zwarten 2 zwarte, groenen 1 wille, 1 koekoek, rooden I bruin-zwarte, witten terwijl alles was weggestopt in de sloot aan den Ruigendijk onder deze gemeente, en wordt vermoed, dat hier diefstal in 't spel is. De commissaris van politie verzoekt ten spoedigste bericht, teneinde de her komst der kippen zoowel als van de zakken te kunnen vaststellen. De Naaivereeniging „Dicnl Elkander", een afdeeling van de vereeniging „Jeruël", zal aanstaanden Zaterdagavond in het gebouw Jeruël een uitdeeling van door haar vervaardigde kleedingstukken aan de kinderen doen, die de Zondagschool be zoeken. De meisjes zullen verblijd worden met jurken en schortjes, de jongens met blouses en winterdassen. Borstrokken en kousen zijn voor beide bestemd. Ook zullen van harentwege verschillende hulp behoevende huisgezinnen een bedeeling van hemden en andere benoodigde kleeding stukken ontvangen. Deze nuffige naaivereeniging, die uit zestien meisjes bestaatwelke eiken Donderdagavond van acht lol half tien bijeenkomen om de uit de contributie aangekochte goederen le verwerken, die voor uitdeeling worden aangewezen, verdient om haar edel doel voorzeker de sympathie van allen, en den sioffelljken steun van de meergegoeden, tot wat richting zij ook behooren mogen, want niet alleen dal de meisjes haar tijd en arbeid belangeloos beschikbaar stellen, zij offeren ook nog elke week haar penninkske om de materialen aan le koopen. Presidente van deze naaivereeniging is mej. Buljze in het Maarstraatje. Aan het Kon. Instituut voor de Marine le Willemsoord is met 1 Dec. 1.1. o. a. bevorderd tot korporaal-adelborst de de adelborst J. J. v. d. Have van Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1