ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag 22 December 1908. Tweede Blad. (Z i e x* i lx. z e e s c h. C o vi r a n t). HINDERWET. NIEIIWST1JPIN6EN. ADVERTENTIEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8710. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Directeurs A. J. DE LOOZE. Redacteurs i. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van de Maatschappij tot détailverkoop van petro leum: „de Automaat", gevestigd te Rotterdam (depót Zierikzee M. C. van der Vliet), waarbij vergunning wordt gevraagd tot berging van eene hoeveelheid benzine van hoogstens 240 liters, in eene te plaatsen kluis op een perceel moesland, gelegen in het Vrije, kadastraal bekend sectie A no. 2C98; dat op Zaterdag den 2 januari aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het Inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zjerjkzee, den 19 December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ITALIË. Een dag of veertien geleden trachtte te Rome iemand het Vaticaan binnen te dringen. Gebleken is thans, dat het een Nederlander was, n.l. de heer Staal, zoon van het hoofd eener school te Heemstede. De ongelukkige is ter verpleging opge nomen in een gesticht aldaar. TURKIJE. Constantinope), IS Dec. De meeste Turksche bladen zijn voldaan over de troonrede. Men roemt het, dat terug houdendheid is betracht ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen, daar de onderhandelingen thans aan den gang zijn. Volgens de Jent Gazette hebben alle staatshoofden -en alle parlementen den sultan telegrafisch gelukgewenscht met de opening van het parlement. Het Jong-Turksche comité alhier drukte in een telegram aan den sultan den wensch uit, dat de opening van het parlement tot grootmaking en tot roem van het Otto- maansche rijk zou bijdragen; het comité wenschte den sultan een lang leven en geluk en zei hem hartelijk en oprecht dank. ENGELAND. Het Zweedsche stoomschip „Lindholmen", dat met een lading steenkolen van Cardiff naar Gothenburg onderweg was, is Donderdag 1.1. in de buurt van Godwin- Sands gezonken, na een botsing met de Duitsche stoomboot „Friederike Muller". Acht personen, waaronder twee vrouwen van de „Lindholmen", zijn bij deze ramp om het leven gekomen. Het Zweedsche schip zonk zóó snel, dat er geen tijd bleef voor het uitzetten der reddingsbooten. Twee der zeven over levenden werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Dover vervoerd, terwijl de Duitsche stoomboot naar Dover werd ge sleept. De bemanning van de „Friederike Muller" deed het onmogelijke, om die van de „Lindholmen" te redden, maar kon er toch slechts in slagen, 7 van de 16 op varenden in veiligheid te brengen, waar onder den kapitein. Een andere man van het Zweedsche schip werd door een Engeische stoomboot gered. FRANKRIJK. Wilbur Wright heeft te Le Mans Vrijdag morgen met zijn vliegtoestel 99 kilometer afgelegd in 1 uur 53 min. 59 sec. Hij heelt nu kans den Michelin-prijs (20.000 francs) te krijgen, uitgeloofd voor hem, die vóór Nieuwjaar met een vliegtoestel den grootsten afstand afgelegd heeft. Wright stond reeds het hoogste met 39 kilometer, maar de kans dat Farman dezer dagen den afstand zou overtreffen, deed hem zelf zijn record verbeteren. Bovendien heelt hij Vrijdagmiddag den prijs van 1000 frc. van de Areo-ciub ge wonnen voor het vliegen op 100 meter hoogte. Hij vloog daartoe over een ballonnetje heen, dat aan een koord tot een hoogte van 100 meter was opgelaten. De omstreken van Montpelller en Nimes zijn de laatste dagen tengevolge van storm en regen door overstroomingen geteisterd. Het stadje Agde is gedeeltelijk door de Hérault overstroomd; in sommige straten staat het water ter hoogte van 50 cM.te Beziers bedraagt de was van 't water 5 M. Te Sommières, een plaatsje nabij Nimes, staat bet water in de huizen. OUITSCHLAND. Voor de nagelaten betrekkingen van de mijnramp bij Hamm in Westfalen is thans f 720.000 bijeengebracht. De inschrijving is nu gesloten. Te Elberfeld is een kindje van IJ jaar, dat de ouders met een toxterrier in een kamer hadden opgesloten, vreeselljk door dit dier mishandeld; de hond had de geheele linker gezichtshelft, benevens het oor, van het kleintje afgebeten. Woensdag is in de Duiische Rijn provincie een rooverstukje opgevoerd, dat levendig herinnert aan de heldendaden in het verre Westen van Amerika. De Echternach-Bitburger rijtuigpost werd bij Wolfsveld door twee straatroovers over vallen, die de postzakken met waarde van den postiljon opeischlen. Maar deze, ook niet van gisteren, haalde zijn zweep en knuisten over de brutale struikroovers, er volgde een hevig gevecht, waarin de dappere postiljon zijn hoed, een groot gedeelte van zijn fraaie uniform en een paar tanden verloor, terwijl vensters en lantaarns van de postkar werden ver brijzeld, maar eindelijk kon de man zich losrukken en er met paarden en wagen vlug van door gaan. Van de roovers ont breekt nog ieder spoor. BELGIË. Brussel, 18 Dec. De nationale fabriek van ooriogsbenoodigdheden te Herstal ontving een bestelling van 25 miiiioen patronen van de Servische regeering. De Kamer nam heden het wets ontwerp aan om aan vrouwen het stem recht voor en het recht van verkiesbaarheid In de „Conseils de prudhommes" toe te kennen. In een huis der Zuiderlei te Antwer pen werden Donderdag tegen middernacht de bewoners gewekt door het hulpgeroep eener medebewoonster. Men snelde toe en vond baar op de tweede verdieping vóór haar kamer. Ze lag door vlammen omringd op den grond, kronkelende van de verschrikkelijke pijnen. Zoo spoedig men kon, doofde men de vlammende kleederen uit, doch toen men daar in geslaagd was, stelde men vast, dat de ongelukkige vrouw reeds vreeselljke brandwonden bekomen had over gansch het lichaam. Den volgenden ochtend is zij bezweken. Men weet niet hoe de vrouw in brand kan geraakt zijn, te minder daar op haar kamer geen vuur brandde en er geen licht was. NEDERLAND. Culemborg, 19 Dec. Donderdagmorgen, ongeveer te 11} uur, brak er brand uit in het seminarie alhier. De ontsteltenis was algemeen. Weidra stond half Culemborg vóór de poort van het semenarie. De brand ontstond in één der klassen, doordat er een lek in den schoorsteen was ontstaan, waarin vuur der kachel was binnenge drongen. Naar men vermoedt, was het reeds eenlgen tijd aan het smeulen ge weest. Bij het wegbreken van den schoorsteenmantel vertoonde zich een brandende massa, terwijl een verstikkende rook die 't zien onmogelijk maakte het vertrek van de jongens vulde. Van alle kanten kwam men aangeloopen met spuiten, die voor een oogenblik het vuur verminderden. Doch toen begon het plafond vlam te vatten en wel zóó hevig, dat de daarboven gelegen kamers weldra een prooi der vlammen werden. De brandweermannen waren spoedig op hun post. De slangen werden over de speelplaatsen gelegd en zoo werd men het vuur meester. De schade vooral hevige waterschade wordt op eenige duizenden geschat. Aan het flink optreden van de eerwaarde heeren professoren die ijverig aan het blusschingswerk deelnamen is het te danken, dat de brand geen grooteren omvang heeft verkregen. Medemblik, 19 Dec. Een berucht ver pleegde, Haan genaamd, vroeger woonachtig in de Palmdwarsstraat te Amsterdam, is gisterenavond uit het rijkskrankzinnigen gesticht ontsnapt. Vrij spoedig na de vlucht werd hij achterna gezet en vanmorgen door twee verplegers te Hoorn achterhaald en ge grepen. Hij werd onmiddellijk naar het gesticht teruggebracht. Amsterdam, 19 Dec. Bij de inventari satie door de curatoren in ztjn faillissement gehouden, verklaarde Stokvis dat hij van de diamanten niets meer over had dan die welke in het verzonden pakket waren, ter waarde van ongeveer t 25.000. De opbrengst van de overige heeft gediend tot dekking van de in den loop van eenige jaren ontstane tekorten. Bij de commissie voor de werkloozen alhier was tot gisterenavond Ingekomen f 63,677. Rotterdam, 19 Dec. Naar wij vernemen zullen den Gemeenteraad een dezer dagen voorstellen bereiken tot den verkoop aan de firma R. S. Stokvis Zn., alhier, van groote terreinen in het Westen op den Rechter-Maasoever. De firma zal n.l. hel geheele complex lusschen Westzeedijk en Ruigeplaatweg (dat waar laatstelijk o. a. de gebouwen bij de firma Van der Lugl in gebruik stonden) van de gemeente koopen en daarop één groot gebouw zetten voor kantoor- en andere doeleinden. En voorts zal zij in den Boschpolder, aan den Maasoever, voorbij Willon's fabrieken (de Pelgrimskade) een terrein van 100 bij 200 M. koopen voor opslagplaats. Een bedrag van ruim vijl ton gouds is met dezen aankoop gemoeid. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van den gemeenteraad waren uitgebracht 3919 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. C. Mulder (lib.) met 2302 stemmen; op den heer G. Voor hoeve (antl-rev.) waren 1617 stemmen uitgebracht. Gisterenavond ongeveer 55 uur werd der politie kennisgegeven, dat was inge broken bij J. de Pater. De vrouw des huizes kwam thuis, vond de deur der woning niet behoorlijk gesloten en zag, binnenkomende, een langen man de vlucht nemen. Zij trok de deur dicht en riep een buurman, maar de man was gevlogen en de politie, die onmiddellijk ter plaatse was, kon ook niemand ontdekken en zelfs geen voetspoor in den tuin van het ziekenhuis, waaraan het plaatsje grenst, zoodat de man over afdakjes langs andere woningen Is moeten vluchten. Het bleek, dat een kast was overhoop gehaald, een spaarpot stuk op den grond lag en een horloge werd nog geheel gaat op het plaatsje gevonden. Uit den spaarpot bleek een bedrag van f 26,95 ontvreemd te zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Landbouw en Veeteelt. Stamboek Zeeuwsch-Belgiacb Trekpaard, Onder voorzitterschap van den heer Hombach werd Vrijdag 1.1. le Goes eene algemeene vergadering van leden van dat stamboek gehouden. Ingekomen was de koninklijke goed keuring op de wijziging der statuten, waardoor ontbinding der Vereeniging is mogelijk geworden. Daarna kwam ter tafel het voorstel tot ontbinding van het stamboek en vorming van een nieuw, genaamd Nederlandsch- Betgisch Trekpaardstamboek. Het hoofddoel daarvan is voor geheel Nederland één stamboek te hebben voor bet koudbloed paardenras van Belgischen oorsprong. Aangezien het zware paard van Belgisch ras hoofdzakelijk gefokt wordt in Limburg, Zeeland en een gedeelte van Noord- Brabant, zullen de fokkers, aldaar wonende, zich kunnen aansluiten. in het stamboek worden alleen opge nomen paarden van het type Belgisch trekpaard, eigendom zijnde van leden van het stamboek, terwijl als overgangsmaat regel geldt dat alle paarden, die in het Limburgsch en Zeeuwsch-Belglsch stam boek voorkomen, daarin kosteloos worden overgeschreven. Om te verhinderen dat in Zeeland zich algemeene leden opgeven, die geen lid zijn der Zeeuwsche afdeeling, werd voor gesteld de contributie voor het algemeen lidmaatschap te bepalen op f 2. Verder wilde men bepalen dat niet alleen aan de algemeene kas maar ook aan de afdeelingen schenkingen kunnen worden gedaan. Nadat nog eenige andere wijzigingen waren voorgesteld, werden de concept statuten vastgesteld. Een commissie werd gemachtigd verder met Limburg te onderhandelen. In principe werd besloten tot ontbinding van het bestaande en vorming van een nieuw stamboek en tot stichting eener Zeeuwsche afdeeling daarvan. De heer Hombach wijdde voorts eenige woorden aan de nagedachtenis van den overleden onder-voorzitter, den heer L. J. Dorst. De voorziening in de vacatures wegens de aftreding van drie bestuursleden werd aangehouden, in verband met de waar schijnlijke ontbinding. Het jaarverslag van den secretaris luidde bevredigend wat het aantal ingeschreven paarden betreft. Het aantal gewone leden bedroeg 418, dat der buitenleden 26 en dat der donateurs 5. De penningmeester deelde mede dal de ontvangsten dit jaar zullen bedragen f 2036 en het vermoedelijk goed slot f 600. De volgende vergadering, waarin de definitieve beslissing zal vallen in zake de ontbinding, wat nu niet kon in verband met de statuten en de opkomst der leden, zal plaats hebben als de onderhandelingen met het Limburgsch Stamboek zijn ge ëindigd. De commissie voor de onderhandelingen met Limburg bestaat uit de heeren Hombach, Wagtho, Vorsterman van Oyen en Dixhoorn. RECHTSZAKEN. Tegen den burgemeester van Best (Br.), die gebruik had gemaakt van belasting gegevens van 't Rijk voor het opmaken der gemeentelijke kohieren, werd door het O. M. bij de Bossche rechtbank f 100, subsidiair 60 dagen hechtenis geëischt. De vorige week werd door de recht bank te Utrecht de aanvraag behandeld van een vader, die voor zijn zoon, een 15-jarigen kwajongen, plaatsing vroeg in een tuchtschool, omdat de bengel thuis niet was te regeeren en hij o. m. dreigde den boel in brand Ie zullen steken. De rechtbank gelastte den jongen on middellijk voor te brengen; een tweetal rijksveldwachters, met een deurwaarder en een advocaat gingen tersfond naar de woning van het jongemensch in de Haver- straat. De deugniet lag te bed en verzette zich hevig tegen zijn arrestatie; terwijl hij zich aankleedde, greep hij onverwachts een mes, dat hij in zijn broekzak had ver borgen en trachtte er de veldwachters mede te steken. Hij vloog als een woedende op de beambten toe, die hem echter dadelijk overmeesterden en hem de trappen af sleurden naar beneden. De jongen ging als een razende te keer, maar het mocht hem niets baten; de veldwachters hadden hem stevig te pakken en brachten hun arrestant over naar het gerechtsgebouw In de Hamburgerstraat, natuurlijk onder grooten toeloop van hei publiek. Een en ander veroorzaakte heel wat drukte. De jongen werd door de rechtbank opgezonden naar een tuchtschool, overeenkomstig den wensch des vaders. Het gerechtshof te 's-Qravenhage bevestigde Donderdag de vonnissen, door de rechtbank le Zierikzee gewezen legen M. Kuinen, veldarbelder te Looperscapelle, veroordeeld tot een maand wegens mis handeling, en G. Heijboer, veldarbeider te St.-Maartensdijk, veroordeeld tot drie maanden wegens huisvredebreuk. Het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam elschte tegen de telefoniste v. D.wegens schending van telefoon geheim, 3 maanden gevangenisstraf. TWEEDE KAMER. In de Zaterdag gehouden zitting werd de behandeling van de Waterstaatsbegroo- ting voortgezet. Minister Bevers was 't met den heer Van Doorn tegenover den heer Lely eens, dat ook bij opzegging door de spoorweg maatschappijen de naastingstermijn voor den Staat voldoende zijn zal. Ook ontkende hij met den heer Van Doorn tegenover den heer Schaper, dat aan de installatierede van den heer De Marez Oyensals voorzitter van de commissie voor de spoorweg-politiek, een iendenzieus karakter mag worden toege schreven. De Minister bestreed de bewering van den heer Troelstra, dat het kon. besluit van 1905 de dienstvoorwaarden voor het personeel heeft verzwaard; integendeel in verschillende opzichten is verbetering aangebracht. Het ongeopend terugzenden door de directie van de „Hollandsche Spoorweg- Maatschappij" van brieven, haar toege-- zonden door de „Nederl. Vereeniging van Spoorwegpersoneel" is een huishoudelijke aangelegenheid, waarin de regeering zich niet mengen kan. Bij de regeling van werkloosheden zijn aan de agenda toegevoegd verschillende wetsontwerpen, als opcentenheffing, soldij- verhooging van het legerkader, enz. Op voorstel van den heer Nolens werd de behandeling der verhooging van den drankaccijns aangehouden tot na het Kerstreces. Verkiezing Tweede Kamer. De heer K. Cz. de Boer, lid van de Tweede Kamer voor Zaandam, heeft in een schreven aan de afdeeling Zaandam der Liberale Unie nader te kennen ge geven zich met het oog op drukke bezig heden voor een herkiezing als Kamerlid niet meer beschikbaar te stellen. MARKTBERICHTEN. Gent, 18 Dec. Vlas. De aanvoer van inlandsch blijft goed en de vraag levendig. De prijzen worden steeds vaster. Voor Russisch heerscht betere vraag, maar de zaken zijn nog niet belangrijk, omdat de spinners geen lust hebben om de ver hoogde prijzen in te willigen. Ajuinmarkten in Engeland. Londen, 16 Dec. Uien. Men noteert: Engeische 7/- 4 8/- per cwt.; Valencia 8/- i 10/6 per kist; Fransche 7/- 4 7/6 per baal; Zeeuwsche 6/- 4 6/6 per baal. Gedurende de op 12 dezer geëindigde week beeft de invoer in Engeland 77,507 bushels bedragen tegen 192,463 bushels in dezelfde week van het vorige jaar. In de maand November bedroeg de invoer 620,202 bushels tegen 768,913 in Nov. 1907 en 885,902 bushels in November 1906. Totale invoer van 1 Januari tot ulto. November 7,453,672 bushels tegen 7,946,550 in 1907 en 7,689,391 bushels in 1906. De verschepingen van Nederland naar Engeland zijn klein in het loopende seizoen. Zeeuwsche f 3.60 4 f 3.90 p. 50 K.G. New-Castie, 18 Dec. Uien. Van Rotter dam werden met de „Grenadier" o. a. 1219 bn. uien, waaronder !40bn. picklers, aangebracht. Van Spanje per „Laboe" o. a. 500 kn. en per „Jamaica" circa 800 kn. uien. De prijzen waren als volgtZeeuwsche bruine 9/6 4 10/6 per baal; Valencia 4's 11/- 4 t 12/-, 6's tl/- 4 11/6 en 5's f 12/- 4 13/-. Zeeuwsche f 5.70 4 16.30 p. 50 K.G. Zeetijdingen, Zierikzee. UITGEKLAARD; 18 Dec. De barges „Leslie", kapt. W. Fance, en „Opal", kapt. j. Nor ton, beide met cementplaten van Pruisen naar Engeland. Ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen hartelljken dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het behoud van hunne perceelen tijdens den brand op 16 dezer. Nieuwerkerk, 21 Dec. 1908. C. SLOOTMAKER. T. DALEBOUT. J. DEN BOER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5