ZIERIKZEESGHE «tl NIEUWSBODE. Dinsdag 22 December 1908. RECLAMES. BLOOKERS CACAO leosnaar Onderzoek geoefendheid Hingen. m en ander oyer om». (Z ierilxzeesohe O o tlx ran t). Eerste Blad. H.H. Adverteerders! KERSTNUMMER Nieuwjaarswenschen. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, I 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8710. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Directeur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ïsKM?- De D1RECTEUR van het Post" en Telegraafkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat Zaterdag 26 December (2de Kerstdag) het kantoor voor het publiek zal zijn geopend van 7.30—8.30 (Greenwichtljd) 's morgens en van 12.30— 4.30 's namiddags, op welke uren tevens gelegenheid zal zijn tot het verzenden en ontvangen van postwissels, kwitantiSn en postpakketten en het behandelen van spaarbank-aangelegenheden. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode van Vrijdagavond, Donderdag avond worden uitgegeven. De Directeur, A. I. DE LOOZE. Bijzonder dit jaar biedt het een uitmuntende gelegenheid tot adverteeren. Drie volle Zondagen toch, blijft de courant in de huiskamer slingeren. Drie winterdagen, op welke de huiselijkheid zoo zéér verhoogd zal worden door het hooge karakter der feestdagen. En waar de redactie zorgen zal voor bijzonder interessante lectuur, daar staat het vastdat de courant als 't ware zal uitgespeld worden van vóór tot achter. Vanzelfsprekend is het dus, dat in dit geval ook elke annonce, hoe klein ook, tot haar recht zal komen. Zulks moge iederen winkelier, iederen neringdoende animeeren om advertenties te zenden voor dat nummer. Maar dan één verzoek. Dat vooral gezorgd worde voor tijdige toezending. Want wij kunnen niet instaan voor de opname van annonces, welke ons geworden na Donderdagnamiddag 2 ure. Dezulke plaatsen we alleen dan, wanneer lijd en plaatsruimte dat nog toelaten. Zij, die zich met 1 Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van I januari 1909 wordt des Vrijdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Duivetand, Thoten, St.-Fitipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Donderdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het a.s. Nteuw- mr—rn jaar worden de lezers attent gemaakt 00 de goedkoope aanbieding van gedrukte NAAMKAART/ES door R. W. OCHT- MAN, WtT Appelmarkt. ^■anaanaMeBem DAALDERS kost slechts da helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van I Kilo (twee pond) bedraagt 1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar. biwwi I III 3É«—I—i ONDERWIJZER. Aan de openbare lagere school A te Zierikzee (Hoofd de heer J. VAN BALLEG001JEN) komt te vaceeren eene betrekking van Onderwijzer, in het bezit der acte voor vrije- en orde-oefe ningen der Gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren 600; en 6 driejaarlijksche verhoogingen van 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht, terwijl voor het bezit der hoofdacte 125 wordt genoten. Sollicitatien (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester, vóór den 6 Januari e.k. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 9 der Verordening op de heffing van een Hoofdelijken Omslag in deze gemeente van den 16en September 1901 MAKEN BEKEND: dat de beschrijvlngsbiljetten voor die belasting over het dienstjaar 1909 vóór den 20en Januari e.k. zullen worden uitgereikt aan ieder, die op 1 Januari vermoed wordt belastingplichtig te zijn of die hel wettelijk beheer heeft over de goederen van belastingplichtigen, en binnen drie weken n& de uitreiking zullen worden Jeruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingplichtigen aan het voorschrift der Verordening, dat zij, wier biljetten binnen voornoemden termijn niet zijn teruggehaald, verplicht zijn hunne biljetten uiterlijk acht dagen na het versirijken van dien termijn ter Secretarie der gemeente te bezorgen. Zierikzee, den 21 December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op art. 1 der Verordening op de invor dering eener belasting op de honden in deze gemeente; maken bekend dat, aanvangende den 2 Januari a.s., aan de huizen der ingezetenen eene beschrij ving zal worden gedaan, tot verzekering van de richtige invordering dier belasting; herinneren de belastingschuldigen, die bij de beschrijving mochjen zijn overgeslagen, aan hunne verplichting, om binnen vier weken na den aan vang dier beschrijving ter Secretarie der gemeente schriftelijk aangifte te doen; dat ieder verplicht is om bij de beschrijving alle noodige opgaven en inlichtingen te geven, en dat zij, die in den loop van het jaar belas tingschuldig worden, verplicht zijn daarvan ten spoedigste ter Secretarie schriftelijk aangifte te doen. Zierikzee, den 21 December 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de belanghebbenden, die zich hebben aangemeld tot het ondergaan van een onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen, dat zij zich voor dat doel moeten vervoegen aan het Gymnastieklokaal der Rijks Hoogere Burger school in de Poststraat alhier, wijk C no. 74, op Dinsdag den 12 Januari 1909, des voormiddags te 8ure. Zierikzee, den 21 December 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Alvorens, gelijk ons voornemen is, het huidige Amsterdam in vogelvlucht te laten zien, wenschen wij eenige opstellen over oud-Amsterdam te laten voorafgaan, waarin wij op beknopte wijze zullen verhalen haar oorsprong en geschiedenis, en de voorname rol, die zij, de keizerin der steden, eens in Europa vervuld heeft. De naam Amsterdam, oorspronkelijk „Amsteldam", is afgeleid van de breede rivier de Amstel, die door de stad stroomt, en waarin, toen zij nog een door arme visschers bewoond gehucht of dorpje was, een dam was gelegd. De visschers hadden juist deze plaals tot hun woonstede uit gekozen, omdat de heeren Van Amste', een aanzienlijk patricisch geslacht, er een slot hadden gebouwd, waardoor zij tegen invallen of rooftochten beveiligd waren. Het visschersdorpje breidde zich van lieverlede uit, en wel zoodanig, dat het in 1236 reeds een stad was. Met het oog op de omstandigheid, dat de bodem tot een diepte van omstreeks vijftig voet moerassig was, en dat onder dien moeras grond een vaste zandgrond werd aange troffen, hadden de bewoners zware boomen In den grond geheid*), deze met elkaar verbonden, en op dit stevig fundament hunne huizen gebouwd. Wij zullen de voortdurende twisten van de heeren Van Amstel met hun leenheeren, de bisschoppen van Utrecht, en die met de graven van Holland, met stilzwijgen voorbijgaan, en ook niet uitweiden over de oorlogen, die uit deze ontstonden. Het is een ieder, die onze vaderlandsche ge schiedenis beoefend heeft, bekend, dat Qijsbrecht van Amstel na den verraderlijken moord op Oraaf Floris V, beducht als htj was, een gelijk gruwzaam lot als Van Velzen te zullen ondergaan, het land ontvluchtte, en als balling in kommervolle omstandigheden in den vreemde stierf. Zijn goederen en zijn heerlijkheid Amster dam vervielen aan de graven van Holland, die de stad, welke tengevolge van den oorlog grootendeels verwoest was, her bouwden, uitbreidden en versterkten. Van visschersdorp is Amsterdam allengs een bloeiende koopstad geworden. Van uit zee werden de producten uit het verre Oosten aangevoerd, die door de Zuiderzee en langs den Amstel in het binnenland aan de markt werden gebracht. Ook dreef Amsterdam reeds een vrij belangrijken handel op Zweden en Denemarken. Alhoewel de stad in bloei toenam, zoo had zij toch met groote rampen te worstelen. Zoo werd in 1421 meer dan een derde gedeelte der stad door brand vernield. Ook leed haar handel door de aanhoudende oorlogen en bfnnenlandsche twisten tusschen de Hoekschen en Kabeljauwschen. Zij kwam evenwel al deze rampen schitterend te boven. Onder Filips van Bourgondië nam zij een hoofd-aandeel aan den oorlog met de koopsteden langs de Oostzee, rustte zelve een vloot uit, waarmede zij 23 schepen van Pruisen en Lijfland ver meesterde. Boven in den top der masten van haar schepen voerde zij een bezem, ten teeken, dat zij de zee van vijanden wilde schoonvegen. Het volgend gedicht vereeuwigt dit feit; .d' Amstellanders kregen tot hun loon, .Dat zij veegden met den bezem schoon .Al des vijands schepen van de zee „En bracht die gevangen op hun reê". In 1444 brak, ten gevolge van de keuze der regeering, die door de Kabeljauwschen was bezet, en die men door de Hoekschen wilde vervangen zien, een oproer uit. Wagenaar vermeldt, dat beide partijen ijverden om een aanhang uit de burgerij te verkrijgen. Men hield afzonderlijke ver gaderingen. Ten slotte geraakten de ge moederen zoozeer aan het gisten, dat de klokken geluid werden, en het grauw en de burgers allen op de been kwamen. Schout Klaas de Grebben werd geweldig aangevallen, en iemand, die ondernam de menigte met woorden tot bedaren te brengen, in het heetst van het oproer doodgeslagen. Een priester, zich met het sacrament op straat onder den hoop be- gegeven hebbende, was nauwelijks in staat om het grauw een weinig tot bedaren te brengen. Vier-en-dertig oproerlingen werden later voor het hof gedagvaard. iaTen tweeden male, en wel in 1452, werd Amsterdam door een brand, die drie vierde gedeelte van de huizen in de asch legde, geteisterd. Als een tegemoetkoming in de beloopen schade werd zij door Philips van Bourgondië vrijgesteld van de betaling van haar aandeel in de tienjarige Ook thans nog worden de hulzen in Amsterdam gebouwd op een vloer van in den grond geheide palen. Zoo rust het hotel .De Mille Colonnes" op een fundament van duizend palen. bede, onder beding, dat de stad ten minste aan twee zijden met steenen muren zoude worden omringd. Onder het bewind van Karei den Stoute ging Amsterdam niet vooruit. Voor de kostbare oorlogen, die deze met Lodewijk XI, koning van Frankrijk, voerde, moest Amsterdam het leeuwenaandeel betalen. Daarbij kwam, dat de stad door de pest geteisterd werd, tengevolge waarvan vele menschen het leven verloren. In hetzelfde jaar dat Karei de Stoute voor Nancy sneuvelde, in 1477, werd een keur vast gesteld, waarbij de prijs van twaalf pond roggebrood op één stuiver werd bepaald. (Het geld had in dien tijd een veel hoogere waarde dan nu). Maximiliaan van Oostenrijk, die na den dood van Maria van Bourgondië als voogd van den minderjarigen Philips de Schoone de teugels van het bewind in handen nam, bepaalde uit erkentelijkheid voor hetgeen Amsterdam voor hem gedaan had, dat zij van nu voortaen, tot eeuwighen daghen de Roomsch-Koninklijke kroon zou voeren boven het wapen harer stede. Tot vereeuwiging van dit feit werd een zilveren penning geslagen, die aan de ééne zijde vertoonde Graaf Willem van Hene gouwen, in zijn grafelijken zetel, schenkende aan den magistraat der stad een wapen schild, en aan de andere zijde Maximiliaan, aanbiedende zijn keizerlijke kroon aan de Amsterdammers boven hun wapen. Onder aan leest men: Caesar Maximilianus coronam imperialem donavit Amstelodamo 1488. (Maximiliaan heeft de stad Amsterdam met de Keizerlijke kroon boven haar wapen beschonken in het jaar 1488). Wij hebben hierboven vermeid, dat reeds tweemalen een groot deel der stad door brand vernield was. Ter voorkoming nu van een dergelijke algemeene ramp, beval, met het oog op de omstandigheid dat de meeste huizen nog houten wanden bezaten, Keizer Karei V, „dat niemand „voortaan een huis zou mogen bouwen „anders dan met steenen muren, dat het „Geregt ook magt hebben zou om de „Poorters, die rijk en gegoed genoeg „waren, te dwingen, om hunne houten „huizen, waar zulks het meest van noode „was, af te breken, en steenen in de plaats „te stichten, en dat men de onmachtigen „daartoe uit stadskasse zou mogen in staat „stellen". Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 21 Dec. Vrijdagavond werd door de afdeeling Schouwen—Duiveland van de Centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging in de Concertzaal alhier een voornamelijk door anti-revolutionnairen druk bezochte vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer Chr. Vegtel van 's-Graven- hage, die, na door den voorzitter van voornoemde kiesvereeniging, den heer D. Mulder, aan de vergadering te zijn voorgesteld, in een uitgewerkte rede den politieken toestand van ons land besprak. Hij begon er mede een historisch overzicht te geven van de anti-revolutionnaire partij, waarvan de voorouders de zoogenaamde „fijnen" waren. Onze tijd, zeide hij, werd beheerscht door twee levensbeschouwingen, die lijnrecht tegenover elkander stonden, waarvan de ééne het rationalisme was, dat, het Calvinisme verdringend, de oorzaak der revolutie is geweest, terwijl de andere was de Goddelijke openbaring. Volgens spreker wortelt de revolutie in het onge loof, dat een natuurlijk uitvloeisel van het rationalisme was. De groote Fransche omwenteling vestigde het rijk der rede. In het schrikbewind bereikte de leer van Rousseau haar hoogtepunt. Ook onder het Napoleontisch regime kwam de grondtrek der revolutie zeer Scherp uit. Na Napoleon's val en het herstel van het Oranjehuis, werd ons staatsgebouw in revolutionnairen stijl opgetrokken. Het revolutie-beginsel werd in de schoolwetgeving vastgelegd. Hieroplbesprak de heer Vegtel Groen van Prinsterer; schetste, hoe deze, aanvankelijk gematigd liberaal, door de revolutie in 1830 er toe gekomen was, de banier van het anti-revolutionnair beginsel te ont- plcroien, en door zijn deelneming aan den politieken strijd van 1829—1876, de grond legger en leider van de anti-revoiutionnaire partij is geworden. Hij was echter een veldheer zonder leger. Na den dood van Qroen van Prinsterer won de anti-revolu tionnaire partij, door het organiseerend talent van dr. Kuyper, aan kracht. Het verzet tegen de schoolwet leidde tot het eerste anti-revolutionnaire ministerie in 1888. In 1901 moesten de liberalen ten tweeden male van het staatstooneel. In 1905 heroverden de liberalen de heerschappij, maar het was volgens spreker slechts een schijnverovering. Opgesomd werden de redenen, die volgens zijn opvatting de oorzaak waren van Kuyper's val. Het blanco-artikel werd een meesterzet van Goeman Borgesius genoemd, waardoor de geheele linkerzijde als één man tegen de rechtsche partijen optrok. De kleurlooze middenstof ging met de liberalen mee, die de antithese vooruitschoven, en met petten en klompen werkten. Daarbij kwam, dat de drankwet kwaad bloed had gezet, de hooger en lager onderwijswetten onte vredenheid hadden gewekt. Met het oog op dat alles, verbaast het spreker, dat de buit voor de linkerzijde niet grooter is geweest. De antithese werd een uitvinding van dr. Kuyper genoemd, wat niet waar was, daar zij altijd, door de heele ge schiedenis heen, bestaan heeft. Ook werden aan dr. Kuyper partijbenoemingen ten laste gelegd. Daaraan maakten zich echter ook de liberalen tijdens hun heerschappij schuldig. Ook met de speetwet werd erg geschermd. Spreker beweert, dat die wet goed gewerkt heeft. En als die wet dan inderdaad zoo slecht was, waarom heeft Veegens die niet ingetrokken. Spreker verheerlijkte het regime van Kuyper. Het nieuwe Kabinet in 1905, dat, wanneer men de socialisten er bij rekent, slechts steunde op een meerderheid van twee, werd door spreker geschetst. Vermeld werd, dat, nadat door de Eerste Kamer de oorlogs- begrooting was afgestemd, Minister Staal viel, waarop het geheele Ministerie zijn ontslag indiende. Aangehaald werd hetgeen Troelstra In Het Volk had terneerge schreven, om het liberale Ministerie be lachelijk te maken. Staal werd door Van Rappard vervangen. Toen op nieuw de oorlogsbegrooting, ditmaal door de Tweede Kamer, verworpen werd, viel Van Rappard, waardoor het geheele Ministerie bezweek. Hierop trad het Ministerie Heemskerk op. Dit derde christelijk bewind werd van links aanvankelijk niet goed begrepen. Thans is het duidelijk geworden, nadat in de Memorie van Antwoord op de jongste staatsbegrooting het Ministerie onomwonden gezegd heeft, waarop het staat, dat het een Ministerie is, dat principiëel zich geheel en al in de richting der rechterzijde beweegt. Ten gevolge van die verklaring is een concentratie van de geheele linker zijde voor de aanstaande Kamerverkiezing reeds merkbaar. De strijd, die in 1909 bij de stembus zal gevoerd worden, zal niet minder scherp zijn dan die in 1905. Spreker besluit zijn toegejuichte rede, waaruit wij slechts eenige grepen deden, met een krachtige opwekking tot den strijd aan zijn partijgenooten. Na de pauze werd gelegenheid tot debat gegeven, waarvoor zich aanmeldde de heer Boers uit Bruinisse. Deze merkfe op, dat, waar spreker er op gewezen had, dat in naam van de rede zoovele menschen gedood waren geworden, Philips II, die toch geen rationalist was, maar tot de geloovigen behoorde, duizenden aan den beul had overgeleverd. In 't algemeen zijn door alle tijden heen in naam van het geloof een onnoemelijk aantal menschen gedood ge worden. De geloovigen hebben minstens evenveel bloed op hun geweten, als zij die door spreker tot de ongeloovigen ge rekend worden. Voorts deed hij uitkomen, dat de liberalen volstrekt niet tot de ongeloovigen behooren, al zijn zij ook de schoone beginselen, die uit de Fransche revolutie zijn voort gesproten, met hart en ziel toegedaan. Ook houdt hij het er voor, dat niet al de anti-revolutionnairen geloovigen zijn. Daar zijn er velen onder, die veinzen te gelooven. Bij een groot deel is het slechts schijngeloof. In den lijd van Jezus heeft men ook vele schijngeloovigen gehad. Zij liepen met texten op den zoom van hun overkleed geborduurd. Thans werken zij met bijbeltexten op hun lippen, trachtend vaak aldus hun eigenbelang te bevorderen. Van partij-benoemingen is geen enkele partij vrij te pleiten. Ook dit Ministerie maakt zich aan pariij- benoemingen schuldig. Als voorbeeld werd Klaaswaal aangehaald, waar de liberaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1