ZIEIUKZEESCHË NIEUWSBODE. Zaterdag 19 December 1908. Tweede Blad. (25 ierikzeesche Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Eenige weken aan 't Hof van den Sultan van Turkije. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8709. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Directeur: A. i. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 cis., meerdwe regels 10 cis. Qroole letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. PERZIË. Teheran, 11 Dec. Een nieuw besluit omtrent de medsjlis (het parlement) be paalt: De leden van den medsjlis worden door den sjah voor twee jaren benoemd. De functies van de medsjlis omvatten contröle op de handelingen der ministers en op de financiën. Het wetgevend initiatief is uitermate beperkt en eveneens het recht om verzoek schriften in ontvangst te nemen en inter pellaties tot de ministers te richten. De medsjlis komt tweemaal per week bijeen. AMERIKA. Dezer dagen is te New-York een ju ff rouw Mary Pinkney gestorven. Zij was 99 jaar, maar dat is toch niet de reden, waarom alle Amerikaansche couranten tusschen Canada en Mexico over dit sterfgeval schrijven. Doch juffrouw Pinkney was ongelooflijk rijk. Haar nalatenschap wordt verschillend geschat, en wel tnsschen de 150 en de 250 millioen gulden. De grondslagen voor dit enorme fortuin werden gelegd door twee Schotten, Archibald en James Watt, die zich in 1831 vestigden in Harlem, destijds nog een dorpje, ver buiten het eigenlijke New-York. Archibald Watt leende van mej. Pinkney, die zijn stiefdochter was, honderdduizend gulden, tot vergoeding waarvoor zij later zijn vast bézit erfde. De landerijen, waaruit dit bezit bestond, kregen door den groei van New- York allengs een reusachtige waarde, omdat zij als bouwterrein konden worden geëxploiteerd. Mej. Pinkney heeft ver scheidene liefdadige instellingen bedacht met groote legaten. Ook bij haar leven schonk zij veel voor filantropische doel einden. Zij heeft haar reusachtig fortuin in aanmerking genomen steeds betrekkelijk sober geleefd. ENGELAND. Te Ulster, in Ierland, heeft een vrouw terecht gestaan, die beschuldigd werd haar man vergiftigd te hebben. De man overleed plotseling op een morgen in Juni, onder verschijnselen van vergiftiging, nadat de vrouw hem den avond tevoren een spiegelei had klaar gemaakt. Toen een week later ook een driejarig dochtertje van de vrouw stierf na het gebruik van melk, werd er een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat man en kind beiden vergiftigd waren geworden door strychnine. De vrouw is vroeger krankzinnig geweest. De verdediger betoogde, dat de strych nine door reten van den keukenzolder op het spiegelei gevallen moest zijn; op de vliering boven de keuken had men namelijk strychnine gestrooid tegen de ratten. De jury achtte dit betoog aannemelijk en sprak de vrouw vrij. Londen, 14 Dec. De wet op den acht uurs-arbeidsdag voor de mijnwerkers is in derde lezing aangenomen met 264 tegen 89 stemmen. FRANKRIJK. In een sneltrein van Nizza naar Toulon is een neger, Ben Lakdar genaamd, plotse ling met zijn mes op zijn mede-passagiers aangevallen. Twee officieren van het oorlogsschip „Liberté" en eenige andere werden door hem gewond; drie hunner ernstig, maar niet doodelijk. Men trok aan de noodlijn en de trein stond zoo plotseling stil, dat de wagenkoppelingen braken. De ontsteltenis was groot onder de passagiers. De neger, die plotseling krankzinnig was geworden werd gevangen genomen en naar La Bocca gebracht. NEDERLAND. Kerkrade, 14 Dec. In den nacht van 29 op 30 November, omstreeks 12 uur, werd er ten huize van dr. Wildershovcn, alhier, aangebeld door twee dronken per sonen, die binnen gelaten wilden worden, omdat één hunner verwond was. De dokter liet den gewonden persoon binnenkomen; zijn kameraad moest echter buiten op zijn vriend wachten, in de wachtkamer van den geneesheer, begon de gewonde zich te ontkleeden, zelfs zonder dat dit hem door den dokter gezegd werd, en vertoonde even daarna op zijn rug een plus minus 6 c.M. diepe, hevig bloedende en gevaarlijke steekwonde. Ten einde het bloeden te stelpen, werd de onbekende door den dokter behandeld, onder welke behandeling de verwonde evenwel zijn bewustzijn verloor. Denkende, dat de verwonde sterven zou door bloedverlies en uitputting; ontbood de dokter een geestelijke en stuurde tevens naar de marechaussee. Toen er gebeld werd en de dokter de kapelaan binnenliet, ont snapte de onbekende, langs den kapelaan sluipende, en liep met achterlating van zijn kleeren, weg. Intusschen kwamen de mare chaussees ook ter plaatse, die even te voren den dronken vriend van den ver wonde hadden aangehouden. De verwonde liep den geheelen n3cht door, Jotdat hij des morgens geheel uit geput te Aken aankomende, in 't hospitaal aldaar verbonden werd. 't Is gebleken, dat de onbekende v. R. genaamd is en van Amsterdam afkomstig, terwijl hij in Duitschland werkzaam was, zijn vriend R.f eveneens Hollander, die door de marechaussee gearresteerd was, verklaarde na ontnuchtering, dat hij in gezelschap van zijn vriend eenige herbergen bezocht had, totdat zij dronken geworden waren. Hij, noch zijn vriend, de verwonde, wisten, waar deze de verwonding had op- geloopen. Door de ijverige nasporingen der mare chaussee is de vermoedelijke dader alhier toch gevonden. 's-Gravenhagc, 14 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken, in den boekhandel van den heer Couvée, Lange Poolen, alhier. Een 3-tal inbrekers, die in den loop van den dag werden aangehouden, waarvan één nog in het bezit van al het gestolene, hebben tevergeefs getracht de brandkast open te breken; een klein bedrag aan geld uit de kas, eenige portefeuilles en een aantal met goud gemonteerde vulpen houders werden meegenomen. Zij zijn aan de achterzijde binnengekomen en werden 's morgens om 6 uur verrast door den knecht, die zorgt voor de uitgifte van het ochtendblad der Nieuwe Rotter- damsche Courant. •- Deze knecht liep twee hunner tegen het lijf, doch zij wisten door de straatdeur te ontkomen. Later bleek, dat een derde Inbreker zich had verscholen achter struik gewas in den tuin; toen de couranten- bezorgers met den knecht overal aan het zoeken gingen, wist hij zich ongemerkt bij hen aan te sluiten en op dezelfde wijze als de twee anderen te ontkomen. Een politiehond wist het spoor van de twee inbrekers, die het eerst waren gevlucht, tot op het Plein te volgen, doch raakte het daar kwijt. Wel vond hij de in den tuin onder den grond verstopte inbrekerswerktuigen, waaronder een scherp geslepen dolk. Op de Groothertoginnelaan nabij d& Sweelinckstraat alhier, sprong een meisje, dienstbode bij een familie in laatstgenoemde straat, Zaterdagavond omstreeks elf uur van de in gang zijnde tram. Zij kwam onder den motorwagen en werd dood daaronder vandaan gehaald. Rotterdam, 15 Dec. In den nacht van 4 op 5 dezer werd ingebroken in het kantoor van de naam?. vennootschap machinefabriek en scheepswerf van den heer P. Smit jr. aan den Oost-Varken- oordsclien weg no. 76, alhier. Op het kantoor van den magazijn-meester werd toen een brandkast opengebroken en daaruit o. m. een bedrag van f 60 tot f 70, een aantal postzegels en eenige kleinig heden gestolen. Thans zijn de daders van die inbraak te Alkmaar aangehouden. Het zijn de 19-jarige L. V. en de 22-jarige C. M., twee recidivisten. Op L. V., die vroeger op de fabriek van den heer P. Smit jr. werkte, was dadelijk de aandacht gevestigd, terwijl C. M. een gevaarlijk persoon is, die reeds eerder in krank zinnigengestichten te Medemblik en Meerenbcrg verpleegd werd. Vóór zij de inbraak pleegden, hielden beiden alhier verblijf in het christelijk tehuis voor zee lieden aan de Veerhaven. Zij kwamen toen uit België, waar zij op een dorp nabij Antwerpen inbraken in een fabriek, na enkele dagen te voren ook te Breda een diefstal gepleegd tc hebben. Van hier trokken zij, na van het gestolen geld uit de brandkast van den heer P. Smit jr. goede sier gemaakt te hebben, naar Alkmaar, waar anestatie volgde, nadat zij in de gemeente op twee plaatsen hadden Ingebroken. In hun bezit werden gevonden een aantal postzegels en een sigarenkoker, afkomstig van de hier ter slede gepleegde inbraak. Beiden zijn te Alkmaar door dc justitie in verzekerde bewaring gehouden, waar mede een einde is gemaakt aan hun avontuurlijk rondzwerven. Dordrecht, 14 Dec. Zondagmorgen had op de Noord bij deze stad een aanvaring plaats tusschen een stoomboot en een sleepboot met 2 ijzeren Rijnaken op sleep touw. Een dezer aken werd in de zijde ingeloopen en kreeg daardoor een zoo groot lek dat ze dadelijk zonk. De stoomboot kwam er zonder schade af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ooltgeasplaat, 14 Dec. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter alhier, op een jaarwedde van f 600hebben zich 110 sollicitanten aangemeld. Zierikzee, 18 December. WEÊRKUND1GE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Nov. 1908. In deze maand viel alhier in 11 regen dagen 53,2 m.M. regenwater, tegen 8 regendagen met 28,5 m.M. water in Nov. van het vorige jaar. Verder werd opge- teekend: 13 maal mist en nevel en 6 maal vorst. De luchtgesteldheid was percents-gewijs genomen over de geheele maand 6 dagen helder, 6 dagen licht bewolkt, 8 dagen zwaar bewolkt en 6 dagen betrokken. Windrichting: 2 dagen Noord, 1 dag N.-O., 7 dagen Oost, 3 dagen Z.-O., 2 dagen Zuid, 6 dagen Z.-W., 7 dagen West en 2 dagen N.-W. Het stormsein stond tweemaal bij. Wij ontvingen no. 9 van Hel Gehoor, officiéél orgaan van den Bond van Siecht- hoorenden. Gelijk wij reeds vroeger hebben vermeld, staat dit blad, dat eens per maand verschijnt, onder hoofdredactie van den heer Ott. Bultman te Aalsmeer. Voor hen, die doof of slechthoorend zijn, is dit blad, dat zeer lezenswaardige artikelen bevat, waarin vele nuttige wenken aan ben gegeven worden, die het zintuig van het gehoor geheet of ten deele missen, een orgaan, dat zij niet kunnen ontberen. Wie van hen het dan ook eens in zijn handen heeft gehad, rust niet eer, voordat hij een abonnement op genoemd blad genomen heeft. De prijs van i 2 per jaar zal voorzeker niemand afschrikken. Middelburg, 16 Dec. In de heden ge houden vergadering van den gemeenteraad werd voorlezing gedaan van de volgende ingekomen stukken: De begrooting van de „Vereenlging tot (Overgenomen uit het Nieuwsblad van Friesland). V. De hoofdman in alles wat mij betrof, bleek Nadir Aga te zijn, de derde Eunuch aan 't hof. Zoo ongeveer naast mij stond de kaimaksjibascha of roombereider. Met den eersten kwam ik af en toe, met den laatsten schier dagelijks in aanraking. Deze probeerde mij ook het Turksch te leeren, waarover later. Eerst wil ik vertellen hoe het met mijn rapport is gegaan, dat ik op order van Nadir Aga had op te stellen en bij Z.Ed, in te leveren. Behalve enkele kleine werktuigen, had ik in de ongebruikte helft der fabriek niets gevonden, dienstig voor de taak, die mij was opgedragen. Hoogsfêns had één der machines, die met de waterleiding was verbonden, mij aan warm water kunnen helpen. In hoofdlijnen gaf ik aan, hoe de fabriek op de minst kostbare wijze voor mijn doel kon worden ingericht, natuurlijk moest een deel van het oude materieel worden opgeruimd om plaats te maken voor dat der kaasbereiding. Wijl men dit materieel niet kende, trad ik niet in onderdeden en requireerde kort en goed: de volledige inventaris eener Holla ndsche kaasmaker ij, te bestellen in Nederland bij Hier volgde een bekend adres in ons land, waar men van eene correcte bediening verzekerd kon wezen. Daarmee was het uit. Door mtjn vasten bediende, Moestafa geheelen, die naast mij huisde en van alles moest doen, ook mijn kamer bered deren, liet ik het rapport direct bezorgen, en ging verder rustig afwachten, de dingen die komen zouden. Ik had nu niets meer te doen en mij over niemand te bekommeren. Ik kon maar gaan waar het mij beliefde, binnen en buiten de muren van het hof en ge voelde mij dra zoo vrij als een vogel in de lucht. Alleenlijk moest ik 's avonds vóór zonsondergang weer binnen de poor ten van het hof zijn en dat was vroeg voor een kamerbewoner, die niets te doen had. Eerst bepaalden zich mijne wande lingen tot de inwendige ruimte van het hof, waarvan ik den omtrek schat op wel anderhalf uur ioopen, daarna begaf ik mij ook buiten de poorten, de stad in alle richtingen doorkruisend en eindelijk maakte ik uitstapjes naar de aangrenzende dorpen buiten de stad. Eerst vaak alleen, doch later meestal in gezelschap, want spoediger dan men zou denken, kreeg ik overal kennissen, meest Duitschers, doch ook Franschen en zelfs Nederlanders. Een paar dagen na de opzending van het rapport over de fabriek, in verband met de kaasbereiding, had ik een eigen aardige ontmoeting. Toen ik van mijne kamers naar de fabriek zou gaan om eens te zien hoe daar gewerkt werd door den kaimaksjibascha, zag ik op het plein, dat ik moest oversteken, eenige personen, meerendeels militairen, bezig met het monsteren van paarden, waarvoor dit plein scheen aangewezen, want later zag ik het dikwijls. Onder het groepje personen be vond zich ook de Eunuch Nadir Aga. Hij zag mij naderen en ik hoorde mijn naam roependat moest ik ten minste wel denken, hoewel de uitspraak verre van zuiver was. Maar de laatste lettergreep „ma" was duidelijk en klaar en dit was mij genoeg om mijne schreden derwaarts te richten. Ik deed het min of meer schoorvoetend, omdat ik geen zekerheid had. Z.Ed. scheen dit te merken en maakte toen met zijne armen eene terug wijzende beweging. Het was eene be weging tegenovergesteld aan die van ons wenken. Zooals hij het deed met de handen van zich afwuivend, zou het in ons land beteekenenterug, of „maak dat je weg-komt!" Ik maakte dan ook onmiddellijk rechts omkeer, beslist overtuigd, dat ik mij leelijk vergist had. Daarop volgde een min of meer schreeuwend geroep, 't welk mij nog meer in verlegenheid bracht, omdat ik dacht aan mogelijk gevaar, dat ik als vreemdeling niet kon vermoeden. Toen ik evenwel schuchter omkeek, zag ik iemand snel naar mij toekomen en bleef staan. Inderdaad was ik geroepen en later werd mij duidelijk, dat de gebaren voor „verwijderen" en „naderen" ginds in hoofdzaak juist andersom zijn dan hier. Zoo leert men in den vreemde en bij nadenken begreep ik, dat de Turk in zijn armenbeweging het begrip „aanhalen" weet te leggen met evenveel recht als wij het tegenbegrip „verwijderen". Als een stilstaand paard, dat met zijn voorpooten schraapt, wanneer het haastig wordt, zoo was eenigszins de mij wenkende hand beweging die ik in tegengestelden zin opvatte. 't Is niet gemakkelijk zulke zaken met woorden duidelijk te maken, al gebruikt men er nog zooveel. Een Duitsch officier, die in het gezel schap was, had mijne weifeling reeds verklaard en toen ik tot den Eunuch kwam, bleek het, dat hij mij over mijn rapport wenschte te spreken. Bij deze gelegenheid zou ik nog twee filters begaan. Ik had Z.Ed. het eerst gegroet cn dit had omgekeerd moeten zijn. Mijn tweede fout was, dat ik niet in de Turksche eerbiedige houding was gaan staan, gelijk een mindere tegenovereen meerdere betaamt. Ik had mijn handen kruiselings op den buik moeten leggen, in plaats van achterwaarts op den rug, dat lijnrecht tegen de usance bleek te zijn. Mijn goedhartige chef (dat was hij inderdaad) maakte mij daarover geen aanmerking, wijl hij wist, dat ik een nieuweling was. Eerst later werd het mij gezegd. En nu het onderhoud met Z.Ed. Eerst liet hij mij vragen door middel van den officier, die vloeiend Duitsch sprak, of ik ook verstand had van vee en veeteelt, van veevoeding en verzorging. Ik gaf daarop een bevestigend antwoord, met bijvoeging, dat de zuivelbereiding mijn „spezielies" was. Nadir zoo zal ik Z.Ed. maar kortweg noemen gaf zijn tevredenheid te kennen over mijn kennis van vee en veeteelt en verzocht mij mits dien ook daaraan mijne krachen te willen wijden. Bij dezen droeg hij mij het toezicht op over de boerderijen of vee stallen binnen de muren van het hof. Ik beloofde hem daaraan te zullen voldoen. Toen kwam mijn rapport aan de orde. Hij zeide gehoord te hebben, dat er door mij niets bruikbaars in de oude fabriek was gevonden en voorts, dat ik al de benoodigdheden uit Holland wenschte te laten komen. Het eerste viel hem deerlijk tegen en wat het tweede betrof, dacht hij, dat men vlugger en goedkooper klaar zou kunnen komen in de groote bazars van de stad, waar van alles was te krijgen. Ik kon dat zoo niet weten, omdat ik een vreemdeling was. Het slot wasDus gaan we morgen samen naar de stad, waar we zullen rondzien en onze inkoopen doen. Met een rijtuig zou ik worden afgehaald. Hiermede had Z.Ed. uitgesproken. Ik waagde de vraag te stellen: welke taak mij was toegedacht bij de kaasbereiding, hoeveeel kaasjes er dagelijks verlangd werden en hoeveel melk er beschikbaar was. Wat dit laatste punt betrof, had de kaimaksjibascha mij reeds doen verstaan, dat er geen melk voor het maken van kaas beschikbaar was, dat hij die zelf meer dan noodig had voor de jörd, kaimak en boter, dien hij moest bereiden. Nadir antwoordde op mijne vragen: Gij behoeft eiken dag slechts één kaas te maken, enkel voor de tafel van den Sultan. Het is eerst een proef. Bevalt die kaas, dan later licht meer. Hoeveel melk denkt ge noodig te hebben voor het maken van ééne kaas? was het wederwoord op mijne tweede vraag. Dat hangt af van de kwaliteit der melk, maar allicht zal het 25 liter zijn, zeide ik. Zulk een hoog cijfer aan melk voor één kaas had Z.Ed. stellig niet verwacht. Dat kon ik hem aanzien, doch hij ant woordde: Goed, dat komt In orde. Dit was het resultaat van het onderhoud. Daarop ging ik naar de fabriek, waar ik den roomboer heb zien werken. Jammer, dat we elkander niet konden verstaan. Dit gevoelden we alle beide en had tengevolge, dat ik hem Fransche en hij mij Turksche woorden of benamingen trachtte te leeren, wat over en weer veel moeite kostte. Wygkel. S. H. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5