ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 19 December 1908. f 1.50 RECLAMES. Aanbesteding BLOOKERS CACAO, Eerste Blad. H.H. Correspondenten, Nieuwjaarswenschen. Openbare Aanbesteding Openbare Verpachting Uit Stad en Provincie. (25 ier i li. z e e s c b. e Cour an t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8709. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Directeurs A. J. OE LOOZE. Redacteurs i. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met 1 Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. .Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE die ons opgave verstrekken der predikbeurten, worden dringend ver zocht die voor de a.s. Kerstdagen ons te doen toekomen vóór of uiterlijk Woensdagnamiddag 2 ure. De Redactie. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cents a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1909 wordt des Vrijdagsmorgens hier ter stede bezorgd; tevens wordt zorg gedragen, dat dit op dien morgen door geheel Schouwen, Dutveland, Tholen, St.-Filipsland, Noord en Zuid-Beveland wordt ontvangen. De inzending der advertentiën voor dat no. bestemd kan geschieden tot Donderdag 31 December uiterlijk des namiddags 3 uur. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Met het oog op het a.s. Nieuw jaar worden de lezers attent gemaakt op de goedkoope aanbieding van gedrukte NAAMKAARTJES door R. W. OCHT- MAN, W Appelmarkt. op Woensdag den 23 December 1908, 's voor in Iddags 10'/i uur, ten Raadhulze, in 9perceelen, van „Het uitvoeren van onderhoudswerken, „herstellingen en vernieuwingen „aan de gebouwen, kunst- en „andere werken der gemeente „gedurende het jaar 1909, en „voor het 7e, 8e en 9e perceel „gedurende de jaren 1909, 1910, „1911". Bestekken verkrijgbaar ad 25 cent. op Woensdag den 23 December 1908, des voormiddags te 11 uur, ten Raadhuize, van: a. „Het wekelijks ruimen van de „riool- en zinkputten en straat- „goten, en b. „het opbreken van riolen en „waterleidingen bij verstop- „pingen, het schoonmaken van „de brandputtenenz.ge durende het tijdvak van 1 „Januari 1909 tot den 1 Januari „1912". De voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Secretarie van de Gemeente. op Woensdag den 23 December 1908, 's voor- middags 11 ure, ten Raadhulze, van: „Het onverpachte gedeelte van het „Zuidzelketerrein, langs de Tram- daan voor grasmaaiing en „beweiding met schapenge durende den tijd van 7 jaren „ingaande den 1 Januari 1909 „en eindigende den 1 Januari „1916". De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente- Secretarie. Is de prijs van een BUS inhoudende twee pond DAALDERS een zuiver poeder van cacao. HOOIT LOS verkrijgbaar. Zierikzee, 18 Dec. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op de buitengewone uitvoering van de be kende rederijkers-vereeniging „Concordia" op a.s. Dinsdag, des avonds ten 8 ure, in de Concertzaal alhier. Opgevoerd zal door haar worden „Marijke van Scheveningen" (een mooi, boeiend zangspel in vier akten), waarbfi een gemengd koor onder leiding van den heer j. H. Lelzer zijn medewerking zal verleenen. Dit zangspel heeft in ons land allerwege grooten opgang gemaakt, zoodat wij een teder, die een genoegelijken avond wenschl, aanraden de opvoering van het stuk bij te wonen. Men zie achterstaande advertentie. Men schrijft in één der Groningsche bladen: Het tooneelstuk: „Sylvia's Geheim", door mevrouw Arnold Boers te Brulnlsse, te Finsterwolde door de tooneelvereeniging opgevoerd, heeft enorm succes gehad, 't Was de eerste opvoering van dit sluk, 't welk een mooie toekomst belooft te hebben. De bekende dr. J. G. Mezger, die thans te Parijs woonl, is zeer ernstig ongesteld, zoodat het ergste wordt gevreesd. Bij Prov. blad no. 127 wordt mede- deeling gedaan van de overeenkomst, door Ged. Staten van Zeeland gesloten mei het bestuur van de „Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland". Uit de overgangsbepaling blijkt, dat de lijders, die thans verpleegd worden in de gestichten vande„Vereenigingtol Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, geleidelijk zullen worden overgebrachi naar het gesticht van eerstgenoemde ver eeniging. Die overbrenging zal vermoedelijk een aanvang kunnen nemen in hei begin van de maand Maart 1909, met welken datum ook reeds eenige nieuwe lijders in het gesticht van die Vereeniging zullen kunnen worden opgenomen. Dinsdag 15 December, 's morgens met hoogwater, geraakten op de middel plaat van den „Dortsman" het sleepschip „Mark en Dintel no. 8", geladen met ruw zout voor Bergen-op-Zoom, met de sleep boot „Afina", aan den grond en bleven zitten. Het schip brak op vier plaatsen en werd gedeeltelijk achter en voor ge licht door het Ijzeren aakschip „Bastiania" van Kolijnsplaat. 's Avonds kwam het schip vlot, en werd door de sleepboot „Res Nova" te Wemeldinge binnengesleept, waar het den volgenden dag werd gelost. Assurantie dekt de schade. De „Afina" kreeg eenige schade aan de schroef-as, vermoedelijk door het hard voor- en achteruil werken om van de plaat te komen, doch kwam op eigen kracht te Wemeldinge binnen. Bruinisse. In deze gemeente gaat een lijst rond ter onderteekening van een adres aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek bij H. M. de Koningin al datgene te willen doen, om onzen burgemeester, Joh. Elen- baas, met ingang van 23 Januari a.s. te doen herbenoemen. Reeds tal van hand- teekeningen zijn geplaatst, wel een bewijs, dat de heer Elenbaas bij verreweg de meeste inwoners zeer hoog staat aan geschreven en algemeen geacht en be mind is. Het is te wenschen in het welbegrepen belang der gemeente, dat deze herbenoeming plaats heeft. Hulpvaardiger, rechtvaardiger en onpartijdiger burgemeester krijgen we nimmer. Woensdag werd hier een vergadering van den gemeenteraad gehouden, die door alle leden werd bijgewoond (een vacature). Door den voorzitter werd medegedeeld, dat burgemeester en wethouders 26 Febr. j.l. f 800 voorschot hebben opgenomen ter voorziening in de yehoefte aan tijdelijk kasgeld, ais gevolg van de trage betaling der belastingschuldigen en hei nadeelig slol der rekening over 1907, welk bedrag met de verschuldigde rente, ad f 36,69, 1 Dec. j.l. is afgelost. De heer Van Vessem zegt, dat de Raad de opneming had moeten goedkeuren en verlangt antwoord hoe het komt, dat zulks builen den Raad om is geschied. De heer Hage antwoordt, dat wellicht de Raad gehoord had moeten worden, maar dat het soms moeilijk is, in spoed- eischende gevallen den Raad bijeen te roepen. De heer Van Vessem zegt, dat dat geen voldoend antwoord Is en er weer eigen machtig gehandeld is. Spreker wenscht dit niet, hij wil hier niet zitten als ja-zegger, maar zijn bevoegdheid moet geëerbiedigd worden. Wanneer burgemeesler en wet houders builen hunne bevoegdheid gaan, zal spreker zich vervoegen bij de aange wezen autoriteiten. De voorzitter steil voor, alsnog het des betreffend raadsbesluit vast te stellen, voor het opnemen van geld en tot wijziging der begrooting. Dit voorstel wordt met 5 legen 1 slem, die van den heer Van Vessem, aangenomen. Alsnu wordt overgegaan lot het onder zoek van den geloofsbrief van het op 27 Nov. j.l. gekozen raadslid, den heer C. Hoogerheide. De beraadslaging wordt gedurende dit onderzoek geschorst. De geloofsbrief wordt in orde bevonden en tot toelating besloten. Alsnu gaat de ver gadering over tot een beslotene, waarin het suppletoir kohier van den hootdelijken omslag wordt vastgesteld. Bij heropening der openbare vergadering vraagt de voorzitter, daar er niets meer aan de orde Is, wie van de heeren het woord verlangt. De heer Jumelet zegt, dat z. i. de raads zaal voor de op Vrijdag a.s. te houden verhuring der zaten In de haven te klein Is. De voorzitter antwoordt, dat de ver huring In de conferentie-kamer zal plaats hebben. De heer Van Vessem vraagt, wie de rioolbuizen voor de Verlengde Molenstraat betaalt, waarop de voorzitter antwoordt: de gemeente. De heeer Van Vessem zegt, dat de Raad over den aankoop van de buizen nog niet is gehoord en deze dus reeds gekocht zijn, zonder dat er geld voor is aangewezen. Spreker noemt dit weer in formaliteiten, die niet voor mogen komen. De heer Hage herinnert, dat cr destijds is besloten voor rioleering buizen te geven, dus burgemeester en wethouders niets onredelijks doen en alles in de beste orde is. De heer Van Vessem verklaart bij zijn meening te blijven, dat eerst de Raad moet worden gehoord, voordat tot be doelden aankoop mocht worden overge gaan. Om in de kosten van aanschaffing der rioleering te voorzien wordt besloten, burgemeester en wethouders machtiging te verleenen om van den post „Onderhoud Havenwerken" f 170 op den post „Onder houd Riolen" over te brengen, De hier bestaande afdeeling van het „Groene Kruis" zal binnen niet langen tijd in het bezit komen van verschillende zaken, voor de verpleging van zieken noodzakelijk. Zoo zullen onder meer door het bestuur een ziekenstoel, een gemakke lijk ledikant, een klnder-ledikant, wind- kussens, enz. aangeschaft worden. Het ledental neemt voortdurend toe, doordat steeds meerderen het nut van het „Groene Kruis" gaan inzien. Poortvliet. Door het gemeentebestuur werd ter voorziening in de vacature van wijlen den heer Joh. Bevelander Cz., tot lid van het Weezen-Armbestuur benoemd de heer M. A. Geuze Ez„ en tot Voor zitter de heer J. A. van Nieuwenhuljzen. De verkoop van twee straatmest putten, gehouden door het gemeentebestuur alhier, brachten op de somma van 1 12,25. Oud-Vossemeer. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de melkverkoopers zich solidair verklaarden in zake verhooging van den prijs, moet thans bericht worden, dat deze maatregel Maandag l.i. toegepast, reeds den volgenden dag bleek schipbreuk te lijden, daar de meesten weer, nadat van de ztjde der afnemers erg gemopperd werd, en klanten zich naar andere melk verkoopers begaven, die op oude conditie leverden, eveneens weer tegen 7 cent per L. melk bezorgden. Ten slotte schijnen alten weer zoo te verkoopen. In de laatst gehouden gemeenteraads zitting alhier is bestoten, onder eenige bepaalde voorwaarden, tot den verkoop van den noordelijken kerkvleugel aan de Ned. Herv. Gem.; verder werd besloten tot het aangaan van een geldleening ad. f 4200, ten behoeve der uitgevoerde werken aan haven en kaden. Herbenoemd werden tot voorzitter van het Weezen- Armbestuur de heer W. H. van Gorsel en tot lid de heer C. A. Gunst. Door het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente Is tegen I Jan. a.s. eervol ontslag verleend als onder-brandmeester aan den heer Jb. van Hiele, die daarom verzocht had. Middelburg, 16 Dec. In een gisteren avond gehouden vergadering van leden van de zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" alhier, is op voorstel van het bestuur besloten, het 75-jarig bestaan van de vereeniging in Mei a.s. met een tweedaagsch muziekfeest te herdenken. De milicien-sergeant J. Imanse, van het 2e bataljon 3e reg. inf. te Middelburg, is tegen 4 Januari 1909 benoemd tot agent van politie te Rotterdam. Vlissingen. Op de werf der Kon. Maat schappij „De Schelde" is een verband meester aangesteld. De directie heelt nu, in overleg met den fabrieksdokter, bekend gemaakt dat ieder die op de werkplaatsen door een ongeluk wordt getroffen, zich, indien hij daartoe zonder hulp van anderen in staat is, naar de verbandkamer moet begeven, alwaar gedurende den geheelen werktijd de verbandmeester aanwezig is. Indien de getroffene niet zonder hulp kan opslaan of loopen, dan moef hij blijven op de plaats waar hij getroffen is en mag hij nief door anderen worden vervoerd, maar moet de verbandmeester worden ge roepen. Indien iemand door een ongeval wordt getroffen, waarbij direct levensgevaar bestaat, dan moeten in de eerste plaats die genen hulp verleenen, die een verband- cursus hebben gevolgd. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zou de Belgische zeeloods F. van Damme, die een stoomschip naar zee had geloodst, door den afhaalkotler worden afgehaald. Toen de loods van boord wilde gaan, viel hij in den pikdonkeren nacht in zee, daar de ladder langszij het schip niet was vastgemaakt. Hoewel door een sloep van den afhaalkotter dadelijk alle pogingen tot redding in het werk werden gesteld, duurde het meer dan 10 minuten eer men den drenkeling gevonden had. Gelukkig kon loods Van Damme behouden aan wal gebracht worden en wordt hij thans in zijn woning alhier verpleegd. Biervliet, 17 Dec. Een geval van pokken komt buiten de kom dezer ge meente voor. In de eerste vergadering van de afd. van den Bond voor Staatspensioneering, die door ruim 60 leden werd bijgewoond, zijn tot bestuursleden gekozen de heeren P. W. Maarleveld, P. Verhage en S. Vleugels. Hoofdplaat, 17 Dec. In 't begin dezer maand overleed alhier de heer Jelles Koo reman Johsz., in den ouderdom van bijna 79 jaar. Deze gepensioneerde watetbouwkundige van den calamiteusén Hoofdplaetpolder was achtereenvolgens ook benoemd in alle Biervlietsche zeepolders, als Thomaes-, Paulina-, Elisabeth-, Koninginne- en An- gelinapotders. Opmerkelijk is het, dat zijn vter zoons elders gelijke betrekkingen ver kregen. KUNSTNIEUWS. Het op 29 dezer voorgenomen concert van den heer J. van Kempen zal wegens onvoldoende teekening op de gecirculeerd hebbende lijst niet doorgaan. ALGEMEENE VERGADERING VAN HET Waterschap „SCHOUWEN". Donderdag 17 December 1908, 's namiddags 1,30 uur. De voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, opent de vergadering. Besloten wordt, de notulen aan te houden tot een volgende vergadering. Aan de orde komt het plan tot uitvoering van zinkwerken aan Koudekerke. Met uitgebreide profielteekeningen van den vooroever van Koudekerke, tusscben de dijkpalen 25—34, toont de ingenieur van Schouwen, jhr. De Muralt, aan, dat de achteruitgang van den vooroever over 't algemeen langzaam maar zeker was. In het laatst verloopen jaar echter is gebleken, dal de achteruitgang onrustbarend is toegenomen. Op plaatsen, waar in 1868 een diepte van 10 M. werd gepeild, wordt thans tweemaal zooveel gelood, n.l. 23 M., en dat op 100 a 150 M. afstand uit den teen van den dijk. Op 80 k 90 M. afstand van uit den teen van den dijk zijn diepten van 5 op 10 M. overgegaan sinds 1868 en op ver schillende plaatsen bedraagt de verdieping in 1908 2 k 2,5 M., hetgeen een onrustbarende verdieping is, althans aan den vooroever van Koudekerke. De Provinciale Waterstaat heeft reeds jaren lang gewaarschuwd; eindelijk wordt het tijd tot ver dediging over te gaan. De voorzitter stelt voor, het voorstel van het Dagelijksch Bestuur in drie gedeelten te be handelen 1°. zal een verdedigingswerk aan Koudekerke worden uitgevoerd; 2°. zal het een rijs- of betonzinkwerk zijn; 3°. zal het werk publiek of onderhands aan besteed worden. Het voorstel sub 1 wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij opening van de discussiën over het sub 2, merkt de heer Hocke op, dat er geruchten in dc pers de ronde doen, betreffende zeewater en beton. In een lang betoog toont de ingenieur aan, dat het artikel in de Nieuwe Rotterdammer Courant, waarbij gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van beton in zeewater, twee waarheden bevat, waartusschen geworpen is een 3e onwaarheid als tusschenvoegscl, waarin wordt gewaarschuwd voor beton ln zeewater. De eerste waarheid is, dat een stalen stutbalk, gedeeltelijk gevat in beton, die van onderen in de beton door een zouten vloed zou zijn afgeroest. Natuurlijk gebeurt dat, zegt de ingenieur en toont dat aan met een stuk beton en een staaf, ter ver gadering gebracht. Een stuk ijzer, gedeeltelijk gevat in beton, is echter geen gewapend beton. Wat betreft de 2e waarheid, n.l. het waarschuwen dat beton, en dus ook gewapend beton, niet tegen veenruren kan en dus ln veenachtige bodems men met aanleg van bctonfundeering voorzichtig moet zijn, is ook juist en spreekt hij niet tegen. Merkwaardig, dat in het antwoord dat de Rotterdammer geeft op een Ingezonden stukje, als critiek op het vreesaanjagend stukje over beton in zeewater in 't geheel nTet meer over beton in zeewater gerept wordt en doet alsof zij alleen tegen beton in veenbodems waarschuwde. Verder toont de ingenieur aan, dat de Rijks waterstaat aan Texel, Hoek-van-Holland en tot tweemalen toe reeds de betonglooiing aan de Oude Hoeve heeft aangelegd of is aanbesteed. Aan IJmuiden zijn betonwerken gemaakt door het Rijk die tonnen gouds kosten. Spreker weet, dat er zijn die de deugdelijkheid van beton tegenover zeewater betwijfelen, maar hij heeft een aan tal autoriteiten, die op ervaring kunnen bogen, reeds vroeger geraadpleegd en de meerderheid is aan sprekers zijde. Protessor J. A. v. d. Kloes te Delft, een man vergrijsd in het vak van mortel bereiding, een besliste autorileit in deze, schrijft, dat Portlandcement-beton, mits met tras in ge paste hoeveelheid vermengd, volkomen bestand is tegen zeewater. Spreker legt dezen brief aan de vergadering ter lezing over. Maar men behoeft zoover niet te gaan, zegt spreker. In 1884 zijn aan Borrendamme en de Zuidhoek door den aannemer Musch betonplaten gelegd aan den kop der zeewering, die platen zijn dik 10 C.M., 60 c.M. lang en 50 c.M. breed. De architect Van der Linden, aan wlen spreker verzocht den steen, evenals hardsteen door te zagen, zag er geen kans toe, zoo hard is 't ma teriaal. Daarom is er een brok afgeslagen en de beton, reeds 24 jaar aan de zeewering gelegen, ziet er kerngezond uit. De ingenieur toont de plaat en het stuk beton, die ter vergadering aanwezig zijn. Het onderzoek van het laboratorium Koning «Sc Biënfait te Amsterdam heeft aangetoond, dat deze beton van veel slechter menging is dan de beton, die spreker thans voor de zeewering voorschrijft. Bovendien verkeert de in 1884 aangelegde beton- steen in ongunstiger conditie, doordat zij niet altijd met water wordt bespat of bespoeld, met dat gevolg, dat door de verdamping de bovenlaag van de steen geheel is verzout en veel sterker zoutgehalte vertoont dan het zeewater. De heeren Boeije en Boogerd vragen nog enkele inlichtingen omtrent het ijzer en het afroesten van de verbindingen van de platen, waarop de voorzitter mededeelt, dat het roesten van ijzer, dal aanhoudend onder zeewater ligt, niet zoo erg is, bewijs het ophalen van onderdeden van schepen en kanonnen, die eeuwen in 't zeewater hebben gelegen en vrij gaaf voor den dag komen. De ingenieur verklaart echter, dat hij er op rekent dat de ijzeren oogen van de platen wel afroesten, doch dan vormt het geheel een oever- bestorling van betonplaten, die elk ruim 150 K.G. wegen, zwaarder dan de zwaarste stortsteen die wij storten; bovendien is tegen dien tijd alles begroeid. En stel eens, dat, na 50 of 100 jaar, de oever weer achteruitgaat, en dus het betonwerk niet meer voldoet. Welrtu, legt dan weer nieuw werk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1