72 varkens met goed gevolg waren ingeënt; dat door ongeveer de helft dier leden voor ruim f 2150 aan voederartikelen was aan geschaft. Het bestuur, bestaande uit de heeren A. Viergever, C. de Munnick en A. de Bruijne, werd bij acclamatie herkozen en in de functiën van voorzitter, secretaris en boekhouder bevestigd. In de vergadering werd voorlezing gedaan vau een schrijven van den heer Goemans, rijksveearts, waarin werd meegedeeld, dat met 't oog op de heerschende pestziekte, inenting van varkens vooralsnog niet gewenscht was. Door den heer J. van der Velde werd de wensche- lijkheid besproken een machine aan te schaffen tot het besproeien van aardappels. Hiertoe werd in beginsel besloten. De vereeniging, die een nuttig werk beoogt, moge door toetreding van velen hoe langer hoe sterker worden! De vereeniging Weerbaarheid alhier, annex de schietvereenigig „Prins Hendrik", besloot in hare vergadering van hedenavond de opening der schietbaan met eenige feestelijkheid te doen plaats hebben op den tweeden Kerstdag in den namiddag. De heeren F. van den Bout en J. van der Velde werden met groote meerderheid van stemmen herkozen, respectievelijk als voorzitter en secretaris, Serooskerke, 16 Dec. De liberale kiesvereeniging voor Noordwelle en om streken is Woensdag 9 Dec. 1.1. ontbonden, niet uit gebrek aan belangstelling of ver slapping der beginselen, doch met het doel elk der gemeenten Noordwelle, Renesse en Serooskerke in staat te stellen zelf een vereeniging te stichten, wat ongetwijfeld gunstig op het bezoek zal werken en niet anders dan haar bloei kan verhoogen. Op Serooskerke heeft men Dinsdagavond vergaderd en een nieuwe vereeniging op gericht met aanvankelijk 15 leden, welk getal waarschijnlijk spoedig zal klimmen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: L. de Oude, voorzitter; G. J. Barentsen, secretaris-penningmeester; J. C. Goemans, onder-voorzitter, en J. Steur Mz., lid der Centrale. Dat laatste duidt genoeg aan, dat men zich aangesloten heeft bij de Centrale Vereeniging in het hoofd kiesdistrict Zierikzee. Nieuwerkerk, 16 Dec. Hedenmorgen te ruim half zeven werd het nog rustende en rustige dorp opgeschrikt door brand alarm. Op den Achterweg, waar de tram langs rijdt, sloegen de vlammen uit de vlasschuur van den heer Joh. v. d. Bout. Het vuur won in het daar in groote hoeveelheid aanwezige licht ontvlambare materiaal met ontzettende snelheid veld en het duurde niet lang, of de onmiddellijk er aan grenzende landbouwschuur van M. Braam stond in brand. De daarin aanwezige oogst- producten, het hooi, de landbouwinspan (die niet waren verzekerd) zijn verloren, het vee werd met moeite gered. De wind, die Z.-O. was en gelukkig minder sterk dan gisteren, joeg een dichten vonkenregen en zware rookwolken over de huizen aan de overzijde. Spoedig was de brandweer op de plaats van het onheil en binnen betrekkelijk korten tijd kon de spuit het Postkantoor beschermen, dat ernstig werd bedreigd. Toen dit perceel buiten direct gevaar was en verder met brandemmers kon natge- houden worden, was het hoog tijd, dat de spuit werd gericht op de belendende groote nieuwe landbouwschuur van T. Dalebout. Het gelukte werkelijk dit gebouw te behouden. Te halfacht kwam de spuit van Oosterland te hulp. Tot de beide schuren, die geheel uitbrandden, is de ramp beperkt gebleven. De brand schijnt te zijn aangekomen, zoodra de werklieden in de vlasschuur waren gekomen en een lantaarn hadden aangestoken. St.-Maartensdijk, 15 Dec. In de heden (Dinsdag) gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met 4 tegen 3 stemmen besloten een gedeelte van „het verloren kot", met toestemming van Gedep. Staten, aan den openbaren dienst te onttrekken, teneinde deze te kunnen afstaan tot het bouwen daarop van 2 woningen. Het college van Burgem. en Weth. was tegen deze vergunning en zeide bezwaren tegen het verleenen daarvan bij Gedep. Staten te zullen indienen. Aan den smid Knook werd 5 M2. ge meentegrond afgestaan tot het opslaan van een smidsstal. Verder werd besloten de f 50 jaarlijksche gratificatie, die in een vroegere vergadering den onderwijzers met meer dan 25 dienst jaren waren toegekend, thans weder in te trekken nu Gedep. Staten bezwaar hadden gemaakt tegen de voorwaarde, aan die gratificatie verbonden. Voorts werd aangenomen een wijziging te brengen in art. 18 der politie-verorde- ning en daaraan toe te voegen, dat de kooplui, die Donderdags vee aanvoeren, daarvan schriftelijk kennis moeten geven aan den burgemeester. Tot leden van het algemeen weezen- armbestuur werden herbenoemd de heeren G. C. de Wilde en J. Brouw. Aan de wed. M. P. Polderman werd toegestaan de afkoop van een erfpacht tegen den penning 25. Aan den heer B. J. van Oost werd eene belooning van f 25 toegekend voor ver richte werkzaamheden als opzichter ten dienste van de gemeente. Verder werd nog besloten om ter be kwamer tijd een nortonpomp in de gemeente te plaatsen. Wissenkerke. J.l. Maandag hield de vereeniging „Landbouwbelang" te Kamper land, in het lokaal van den heer Hubregste alhier hare jaarlijksche algemeene ver gadering. Uit het door het bestuur gedane verslag bleek, dat de afname der kunstmeststoffen weder was vermeerderd en gestegen tot een omzet van f 11265. Het ledental bedraagt nu 33. Ontvangen was f 115,96, en uitgegeven f 88,06|, zoodat de rekening sloot met een goed slot van f 27.89J. Het salaris van den secretaris werd bij algemeene stemmen verhoogd tot f 10. Ontevreden was men over die leden, welke, ofschoon tot deze vereeniging behoorende, toch geen afnemers werden. Men besloot hen hierop attent te maken en zoo daarop geen verandering volgde, hen het volgende jaar als lid te roieeren. Ted slotte werd een besluit genomen, om voor de leden de gelegenheid open te stellen tot aanschaffing van voeder- artikelen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg werden heden (Woensdag) aanbesteed: 1°. het vervangen van de beschoeiing langs de noordzijde van het Marinedok, ten oosten van de schipbrug te Vlissingen, door een bekleedingsmuur, en uitvoeren van bljbehoorende werken. Raming f 58.400. Minste inschrijver de heer J. Linden- bergh Cz. te Wemeldinge, voor f 52.400; 2°. het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Terneuzen, met bljbehoorende werken, gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911. Raming 24.540. Minste inschrijver de heer A. Tholens Dz. te Terneuzen, voor f 20.796; 3°. het maken van betonglooüng tot verdediging van den duinvoet tusschen en wederzijds de strandhoofden nos. 14 en 15 van de rijkszeewering aan de Oude Hoeve, aan de noordzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. Raming f 11.000. Minste inschrijver de heer P. Vink te Noordgouwe, voor f 8818. Landbouw en Veeteelt. Serooskerke, 16 Dec. Aan onze haven, In den Schelphoek, zijn ongeveer een millioen kilo peeën meer aangevoerd dan verleden jaar, n.l. 7.200.000 kilo. Kortgene, 15 Dec. Heden hield de afdeeling Noord-Beveland der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt een algemeene vergadering in het lokaal van den heer C. J. van Damme alhier. O. m. werd vastgesteld de begrooting voor 1909 in ontvang en uitgaaf op f 624, en met een post van onvoorzien van f 174,56. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. F. Zuidweg te Kortgene en P. Verburg te Kamperland en werd be noemd, in plaats van den heer A. N. van Langeraad, de heer J. J. van Arenthals te Kortgene. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 15 Dec. Door D. de V., 45 jaar, arbeider alhier, die bij vonnis van 24 November j.l. door de rechtbank bij verstek was veroordeeld wegens het op zettelijk en wederrechtelijk beschadigen van eenig goed, dat aan een ander toe behoort, tot 1 maand gevangenisstraf, en bij vonnis van 11 December j.l. tot één jaar gevangenisstraf, wegens diefstal van konijnen, was tegen die vonnissen verzet aangeteekend. Heden werden ter terecht zitting de beide zaken opnieuw behandeld. In de eerste zaak werd door het O. M. bekrachtiging van het vonnis gevorderd, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op 22 December a.s. Daarop werd de tweede zaak behandeld, de diefstal van konijnen, door hem met een ander gepleegd, die daarvoor op 11 December was veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De beklaagde, die voor den commissaris van politie en voor den rechter-commis- saris een volledige bekentenis had af gelegd, kwam daarop terug en beweerde niet schuldig te zijn aan dien diefstal. Na het hooren der getuigen, vorderde de substituut-officier van justitie, mr. Bouman, bekrachtiging van het bij verstek gewezen vonnis, en tevens dat de recht bank, op grond van vrees voor herhaling van misdrijf en voor vlucht, de gevangen neming van beklaagde zou bevelen. De rechtbank daarop uitspraak doende, bekrachtigde het vonnis van 11 December j.l., houdende veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf, met bevel tot gevangen- rteming van den beklaagde. Beklaagde werd daarop gevangen ge nomen en naar het huis van bewaring overgebracht. Op last van den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, is heden naar het huis van bewaring alhier overgebracht J. G. van der M., 17 jaar, landbouwersknecht, wonende te Kerkwerve, verdacht van feitelijke aan randing der eerbaarheid. KERKNIEUWS. Aangenomen de toezegging van het beroep naar de Herv. Gem. te Heeze door ds. W. A Eerdbeek te Schore c. a. Na de voormiddaggodsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Zonnemaire zal a. s. Zondag een vergadering worden gehouden tot verkiezing van een ouderling en een diaken, wegens de periodieke aftreding der heeren A. Remeeus en J. van Nieuwenhuijze. Mochten geen 65 stem gerechtigde lidmaten op die vergadering zijn, dan wordt ze verdaagd tot Maandag avond 21 December a.s., 's avonds half 8. Ellemeet. Vrijdagavond trad alhier voor den kring van Vrijzinnige Hervormden de heer Kielstra van Leiden op. Hij begon zijn rede met de vraag: „Is er iets aan mij, of in mij, dat u zou doen denken, dat ik een wolf of bloedhond ben". Hij stelde die vraag naar aanleiding van een stuk in een blad, dat indertijd door den voormaligen, thans afgezetten predikant Van der Valk geredigeerd werd, en waarin de vrijzinnige predikanten als wolven en bloedhonden, laffe wauwelaars, adderen- gebroedsel en giftmengers werden ge- qualificeerd. Spreker wenscht hierover niet verder uit te weiden, en wil er een opbouwend woord tegenoverstellen, de aanwezigen verzoekend hem na zijn rede te beoordeelen. Nu, dat oordeel zal ongetwijfeld ten zijnen gunste wezen, want hier was een man aan het woord, die niet alleen blijk gaf van zijn groote geestesgaven, maar ook van een warm gemoed en een innig geloof. De beperktheid van onze ruimte, en ook de aard van ons blad, laten niet toe den inhoud van zijn gehaltvolle voor dracht hier mede te deelen. Volstaan wij met te verklaren, dat spreker met de grootste aandacht gevolgdis geworden. Jammer was hef, dat het weêr zoo ongunstig was, anders waren voorzeker meerderen ter vergadering opgekomen. Spreker besloot zijn boeiende rede met een krachtige opwekking om de heerlijke beginselen, die door hem ontvouwd waren, en die ook door den Protestantenbond worden voorgestaante verdedigen en in de gemeente te doen doordringen. Hierna had een zeer geanimeerde leden vergadering plaats. Het feit, dat de orthodoxie, onder voorgang van den ethischen predikant, in alle stilte een geacht ingezetene, omdat hij lid van den Protestantenbond was, uit het kiescollege uitgewerkt heeft, zal hieraan niet vreemd zijn. De vergadering besloot de vrijzinnige actie in deze Herv. Gemeente, wier lijst van stemgerechtigden een honderdtal niet- orthodoxen aanwees, met kracht ter hand te nemen. Reeds terstond droeg zij het bestuur op zorg te dragen, dat ook hier de mogelijkheid werd geopend om predikanten van de vrijzinnige richting te laten optreden. Tot dat doel zou het bestuur zich tot den kerkeraad wenden om hoogstens éénmaal in de twee maanden een vrijzinnige predikbeurt toe te staan. Ook de belangrijke zaak van het godsdienst onderwijs werd besproken. Tot bestuursleden der groep werden aangewezen de heeren Batenburg, voor zitter, Hubregtffe,' Sècretaris en Priemus, penningmeester. Met een krachtige op wekking sloot de voorzitter de vergadering. Noordgouwe. Voor een eivolle zaal trad Zaterdagavond ds. Kielstra van Leiden op. De eerste godsdienstige bijeenkomst is best geslaagd, zij zal door andere worden gevolgd. Al misten wij zeer ons kerkgebouw, de localiteit van den heer Coomans voldeed toch aan onmisbare voorwaarden, en het woord van den be gaafden spreker stichtte ons uitermate. Moge het bestuur ons spoedig weder zoo'n rijken avond schenken. Serooskerke (S.) De eerste godsdienstige samenkomst van de groep van vrijzinnige hervormden is uitnemend geslaagd. In de mannenbanken van het Herv. Kerkgebouw was geen plekje onbezet. Deze eerste gods dienstoefening zal krachtig hebben mede gewerkt voor den bloei van het kerkelijk en godsdienstig leven in onze gemeente. De tekst was: „Gij beweegt mij bijna een Christen te worden. Serooskerke, 16 Dec. Herbenoemd tot kerkvoogd de heer J. Steur Mz. Noordwelle. Herkozen tot gemachtig den in het Kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. de heeren N. Dalebout en H. W. Poldermans, en gekozen de heer J. Vier gever, in de plaats van den heer M. van Dalsen. Burgh. Wat vriendelijk gezicht, dat verlichte kerkje, die schare van aandachtig luisterende menschen, ruim honderd, en dat in deze weersgesteldheid. Wat een schoone preek, wat stichtend psalmgezang! En dan die bezielde en bezielende spreker! Het was een goede avondwat voorziet de Protestantenbond hier in een dringende behoefte, en het gemeentelijk leven zal er wèl bij varen. ONDERWIJ S. Poortvliet. De heer L. van Tiggele, geboren en voorheen onderwijzer alhier, thans te Vlaardingen, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Rotterdam. Te Oud-Vossemeer is dit jaar voor de scholen met den bijbel ontvangen per lijst f 90. De heer Joh. v. d. Sterre, hoofd der Chr. school te Stad aan 't Haringvliet, is benoemd tot leeraar aan de Rijksnormaal school te Middelharnis, tot het geven van onderwijs in Vaderlandsche Geschiedenis en Schoonschrijven. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd de behandeling van de Oorlogsbegrooting voortgezet. Minister Sabron verdedigde in een uit voerige rede zijn beleid. Verkorting van den eersten oefeningstijd is slechts mogelijk wanneer de miliciens voldoende lichamelijk geoefend in dienst komen. Practisch openluchtspel, als waarmede in Drenthe een proef is genomen, kan daarvoor van groot nut zijn. Mobilisatie-doeleinden maken 't onmoge lijk thans het blijvend gedeelte af te schaffen. In voorbereiding is een herziening van de bepalingen ten aanzien van het huwelijk van officieren. Met grooten nadruk kwam de Minister op tegen het verwijt overste Romer niet te hebben willen tegemoet komen. Die officier was ongeschikt geoordeeld om een zelfstandig bevel te voeren; de commissie van advies achtte hem echter niet onbe kwaam om in eenigerlei betrekking bij de landmacht te dienen. Overste Romer was bij zijn regiment niet te handhaven. In een onderhoud aan zijn departement heeft de Minister aan dien overste medegedeeld dat hij van plan was hem te benoemen tot provinciaal adjudant. Daarop heeft overste Romer zich bepaald tot een eenvoudige dankbetuiging. De Minister weet niet wat den heeren thans bezielt; mocht overste Romer ook in zijne nieuwe betrekking niet voldoen, dan zal hij ook daaruit moeten worden ontheven. Nederland en Venezuela. Van den gouverneur van Curasao is per telegram d.d. 14 dezer bericht ontvangen dat het pantserschip „Jacob van Heems- kerek" den 13 dezer noordelijk van Cumana een schoener van de Venezolaansche gouvernementsmarine. „23 de Mayo", heeft genomen. Verder dat de bemanning met de wapenen is geland en dat, naar hij verwacht, het schip en de schoener heden te Willemstad op Curasao zullen binnen vallen. Berlijn, 15 Dec. De president heeft heden professor Israël ontvangen, die hem onderzocht. Eerst na eenige dagen kan een beslissing worden genomen, of een operatie noodzakelijk is. President Castro verklaarde, dat hij, op aanraden zijner doctoren, in Duitschland hulp kwam zoeken voor zijn lijden, daar zijn doctoren het niet eens waren omtrent zijn ziekte. De kamers, waarin de president en zijn gevolg logeert, zijn voor één maand ge huurd tegen 1000 Mark daags. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 16 December. Benoemd tot Directeur van het Post en Telegraafkantoor te Boxmeer de heer D. van Jole, thans te Sas-van-Gent. Tweede Kamer. Voortzetting van het debat over de oorlogsbegrooting. De heer Ter Laan*$ amendement om in 1909 de lichting 1902 vrij te stellen van derde herhalingsoefeningen, werd met 58 tegen 23 stemmen verworpen. Minister Sabron verzette zich in aan sluiting aan de rede van den heer De Stuers tegen den van verschillende zijden geuiten aandrang om het korps maréchaussées geheel onder te brengen bij justitie. De Minister achtte het beslist noodig dat het corps moet blijven een gedisciplineerd militair korps. Het amendement-Ter Laan tot schrapping van den begrootingspost voor het bouwen van een kazerne voor de cavalerie in Noord-Brabant werd verworpen. Londen, 16 December. Een telegram uit New-York. De Globe zegtdat de Vereenigde Staten, erkennend de gegrondheid van de Neder- landsche aanvrage zich toch vriendschappe lijk tot de regeering In Den Haag hebben gewend, met het verzoek, het douanekantoor te Venezuela intact te laten. De Nederlandsche regeering heeft daarin toegestemd. Het Ministerie te Washington acht het niet onwaarschijnlijkdat Gomer het presidentschap van Venezuela heeft aan vaard. Een campagne tegen de oproerlingen is op touw gezet; deze hebben zich van een groote hoeveelheid wapenen en ammunitie voorzien door de inbeslag neming der kustschepen. Berlijn, 16 December. De Lokal Anzeiger ontvangt een telegram uit New-York, dat een Hollandsch oorlogs schip weder een Venezolaansche schoener heeft in beslag genomen. Ingezonden Stukken. Oosterland, 15 December 1908. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U eenige ruimte verzoeken ter aan vulling van mijn verslag over het concert van „Oosterlands Fanfare", in Uw nummer van Dinsdag j.l. Toen ik daar het strijkorkest besprak, vergat ik te melden, dat één der eerste violisten nog een solo heeft gespeeld met begeleiding van piano, n.l. Fantalsie pastorale van J. B. Singelee. Het nummer is te mooi en is te goed gespeeld, zoodat ik het niet ongenoemd kan laten passeeren. Vandaar dat ik op deze wijze de vergissing in mijn verslag begaan, poog te herstellen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur, teeken ik Hoogachtend, Uw Oosterlandsdie Correspondent. MAR K T B E RIC H tTEN^ Rotterdam, 15 Dec. Op de veemarkt waren aangevoerd: 39 paarden, 1314 magere en 620 vette runderen, 215 vette, 158 nuchtere en 138 graskalveren, 836 varkens en 128 biggen. Koeien en ossen 29 tot 35 c., stieren 26 tot 31 c., kalveren A2\ tot 50 c., varkens 20 tot 24 c., alles per kilo. Melkkoeien f 150 f 290, kalfkoeien f 160 k f 320, stieren f 150 f 240, pinken f 75 f 140, graskalveren f 25 k f 70, vaarzen f 70 k f 145, alles mager vee; biggen f6 k f 14, slachtpaarden f 40 k f 100. Nuchtere kalveren: fok- f 14 a f 25, slacht- f 8,50 A f 13. Biggen f 1,10 k f 1,35 per week. Op de vette markt was de aanvoer veel grooter dan de vraag, wat slecht werkte op den handel, een groot gedeelte zal wel onverkocht blijven. In de vette kalven was de handel iets beter dan gisteren, naar le kwaliteit was veel vraag. Op de magere markt was de handel stil, alleen bestond er vraag naar puike kalfkoeien, die opgekocht werden door Belgische kooplieden tegen hooge prijzen. Fok- en nuchtere kalveren werden vlug verkocht tegen hoogere prijzen dan de vorige week, ook in graskalveren was de handel vrij goed. In biggen ging weinig om, evenals in paarden, er waren alleen slachtpaarden aangevoerd. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt: voor kippeneieren f 5,75 k f 7 per 100 stuks. Aanvoer 6109 stuks. Rotterdam, 15 Dec. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoeren circa 7000 balen, van alle soorten, meerendeels in het land gekocht. Handel hier traag, er gaat slechts weinig om. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwafer. December. Mum- ouderdom. H. W. L. W. u. m. u. m. 16. 24 voorm. 8. 7 1.53 nam. 8.52 2.12 17. 25 voorm. 9. 8 2.47 nam. 9.57 3.20 18, 26 voorm. 10,22 4. 0 nam. 11. 8 4.34 19. 27 voorm. 11.29 5. 6 nam. 5.30 20. Zo. 28 voorm. 0. 7 5.59 nam. 0.23 6.18 21. 29 voorm. 0.56 6.42 nam. 1.11 6.55 22. 30 voorm. 1.39 7.18 nam. 1.57 7.34 23. W. 0.9 v. voorm. 2.25 7.56 nam. 2.42 8.11 Tfld van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2