ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 December 1908. Tweede Blad. (Z i o i" i li z e e s c h. e C o ix r a ix *t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8707. Uitgever-Hoofdredacteur Directeurs A. i. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteurs J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. AMERIKA. De reizigers, die in het station van den Lackawanna-spoorweg, Hoboken bij New- York, op den volgenden trein wachtten, konden dezer dagen van een vreemd, specifiek Amerikaansch schouwspel ge nieten. Een waardig uitziende heer, in zwarte, gekieede jas, liep onrustig op en neer, terwijl hij in de linkerhand een witten zak doek slingerde. Dat was de vrede-rechter en ambtenaar van den burgerlijken stand, Samuel Engler, uit Hoboken. Hij had 's middags een telegram uit Hackensack ontvangen, waarin hem verzocht werd om 5 uur in de wachtzaal van het station te verschijnen, om een huwelijk te voltrekken. Als herkenningsteeken moest hij een zak doek in de linkerhand vasthouden. Het duurde ook niet lang of een jong man en een jong meisje traden haastig en gejaagd op hem af en stelden zich als het bruidspaar voor. De bruidegom was de 26-jarige civiel-ingenieur Harry Beunet uit Boston, zijn bruid de 20-jarige miss Irene Meszner uit Marywood. Op de spoor- reis hadden ze kennis gemaakt en de huwelijkslust had hen zoo sterk aangepakt, dat ze opeens besloten waren op het volgende station, waar de trein een kwar tier oponthoud had, zich te laten trouwen. Een echtpaar uit Buffalo, dat den bruidegom kende, trad als huwelijks- getuigen op, en nadat de noodige formali teiten vervuld waren, loodsde de ambtenaar van den burgerlijken stand in een stillen hoek van de wachtzaal het bruidspaar de echtelijke haven binnen. En buiten op de perrons en dat is voor het eigenaardige publieke leven van Amerika het meest karakteristiek Ijlden honderden passagiers naar hun treinen en stoombooten, zonder van de vreemde huwelijksplechtigheid de minste notitie te nemen. De heer Joseph Fleischmann, eigenaar van de grootste en beroemdste bloemen- zaak in de Amerikaansche metropolis, heeft zijn betalingen moeten staken, en zijn prachtige lokalen in de peperdure vijfde Avenue moeten sluiten. De laatste economische crisis heeft de New-Yorkers spaarzaamheid opgelegd, en de geweldige sommen, die men vroeger, alsof het zoo hoorde, voor exotische bloemen uitgaf, zijn thans aanmerkelijk ingekrompen. „Sedert de paniek", zoo zuchtte de bloemenman, „leiden de rijke lui een „eenvoudig leven". Ze geven voor een ruikertje niet meer dan 10, 20 dollar. De klanten, die vroeger bij me kwamen, om wekelijks voor duizenden dollars bloemen voor galante affairetjes te bestellen, zijn spaarzaam geworden als muggen in den winter". En dan vertelt de heer Fleischmann verder, dat hij dozijnen klanten had, die geregeld iedere week sommen van 1200, 1800 en zelfs 2400 gulden voor bloemen uitgaven, die dagelijks aan de bekoorlijke koristjes van de schouwburgen aan den Broadway werden gezonden. Gewoonlijk kreeg hij de opdracht: stuur dagelijks voor 300 gulden bloemen daar en daar heen! Maar de jonge dames, liefderijk, maar tevens buitengewoon practisch, kwamen vaak bij hem om hem te verzoeken, toch alsjeblieft op te houden met het sturen van die' kostbare Flora-kinderen, en haar liever baar geld te geven. Sedert de paniek heeft de firma Fleisch mann bijna een half millioen verloren door de duikeling van schatrijke klanten. „Als ik mijn klanten had aangeklaagd, dan was alles aan den dag gekomen, en ware het familiegeluk van talrijke huisgezinnen ver stoord. Ik had moeten getuigen, dat en bij wie de bloemen werden bezorgd. Mijn faam zou geschokt zijn, en niemand zou ooit meer vertrouwen In mij hebben ge steld. En dus heb ik dit zware verlies stilzwijgend moeten dragen". Aldus de heer Fleischmann, die van zijn viooltjes en madeliefjes de bescheidenheid heeft afgekeken. New-York, 12 Dec. Uit Colon wordt gemeld, dat er 100 personen gedood of gewond zijn bij een dynamiet-ontploffing te Basobispo. Velen werden onder de puin- hoopen bedolven. ITALIË. Onder voorbehoud zij melding gemaakt van het volgend telegram uit Rome aan de Globe: Italië heeft, ten aanzien van zijn verdere deelneming aan het Drievoudig Verbond, een gewichtige beslissing genomen. Naar aanleiding van de jongste besprekingen in de Kamer heeft de Italiaansche regeering vertrouwelijk te Weenen en te Berlijn doen verklaren, dat Italië niet langer in het Drievoudig Verbond zou blijven, wanneer Oostenrijk-Hongarije voortgaat de rechten van de twee millioen Italianen, die in dit rijk wonen, te verwaarloozen. De Italiaansche regeering heeft daarom twee hoofdeischen gesteld: 1°. een Italiaansche universiteit te Triëst en 2°. verleening van autonomie aan Triëst. Naar gemeld wordt, breidt de boycot van Oostenrijksche goederen in Italië zich zeer uit. Dezer dagen vervoegde zich aan het Vaticaan te Rome een jong vreemdeling, die den brigadier der garde verzocht den major domus (opper-ceremoniemeester) te spreken. Hem werd beduid, dat deze niet op het Vaticaan aanwezig was, waarop de vreem deling het paleis trachtte binnen te dringen, daarin verhinderd door den garde-brigadier, die van hem een vuistslag ontving. Men hield den vreemdeling gevangen en leverde hem aan de Italiaansche politie over, die hem naar het commissariaat overbracht. Bij zijn overbrenging deed hij een poging tot ontvluchting, wat hem evenwel niet gelukte. Ondervraagd weigerde de man zijn naam op te geven, evenals uitlegging, waarom hij het Vaticaan had willen binnendringen. Bij fouilleering werd een visitekaartje gevonden, waarop de naam J. M. R. Hen voorkwam. Vermoed wordt, dat de man Nederlander is en lijdende is aan gods dienstwaanzin. Het moet in zijn bedoeling gelegen hebben den paus te zien. Messina, 11 Dec. Hevige aardschokken hebben te Montalbons de kerk, het raad huis en vele woningen beschadigd. SERVIË. Een sensationeel bericht komt uit Belgrado. De Skoepsjtina-afgevaardigde, luitenant Misitsj, kondigt onthullingen aan over het besteden van het onlangs door de volksvertegenwoordiging voor oorlogs doeleinden toegestane crediet van 16 millioen francs. Verscheiden hoofd-officieren en hooggeplaatste ambtenaren zouden daardoor sterk gecompromitteerd worden. Als het waar is, wordt het erg duidelijk, waarom men in sommige toonaangevende kringen in Servië zoo oorlogszuchtig ge stemd is. RUSLAND. De Rijksdoema heeft met een groote meerderheid een door den minister van financiën ingediend wetsontwerp, waarbij de minister wordt gemachtigd een leening van 450 millioen roebel te sluiten, aan genomen. In de beroemde Hermitage te Peters- burg moet ontdekt zijn, dat een groot aantal kostbare voorwerpen van goud en ivoor uit den Christelijk-Byzantijnschen tijd, die voor hooge sommen waren aan gekocht, door waardelooze namaaksels vervangen zijn. Het „Panama" in de coupon-afdeeling der commissie voor de Russische staats- schulddelging begint den vorm aan te nemen van een opzienbarend schandaal. De beide hoofdschuldigen in deze zaak, waarbij millioenen roebels verdwenen in zakken waar ze niet thuis behoorden, door middel, van vervalschingen, nagemaakte handteekeningen, gefingeerde uitbetalingen enz., de ambtenaren Alexander Slawinski en Pawel Kwjatkowski hebben zich, door over de grenzen te vluchten, aan een onderzoek weten te onttrekken. Maar eerst hebben zij de sporen hunner reusachtige verduisteringen eenvoudig door het verbranden hunner boeken vernietigd, waardoor het onmogelijk is geworden, den juisten omvang van het gepleegde bedrog vast te stellen. Ofschoon beide ambtenaren slechts een salaris van 100 roebel 'smaands ontvingen, en bovendien nog een gezin hadden te onderhouden, bezaten zij groote huizen, die zij van hun „spaarduitjes" hadden ge kocht. Beide heeren hielden renpaarden en dure jockeys, wien zij een jaarlijksch salaris van 150.000 roebel betaalden. De ambtenaar Badezki, die 45 roebel 's maands verdiende, disconteerde wissels en leende zijn collega's en superieuren zeer aanzienlijke bedragen. Andere kleine ambtenaren bezaten bloeiende zaken in koloniale waren, bouwden huizen, die verscheidene honderdduizenden kostten. Dit alles was den superieuren bekend, zonder dat deze er ooit aan dachten, eens te informeeren naar de herkomst dezer weelde. St.-Petersburg, 10 Dec. Heden deden zich 18 gevallen van cholera en 11 sterf gevallen voor. Men ontwerpt plannen voor een rioolstelsel in de stad. NOORWEGEN. Christiania, 10 Dec. De heer K. P. Arnoldsen uit Zweden was persoonlijk overgekomen ter bijwoning van de uit reiking van den Nobel-prijs voor pogingen ter bevordering van den wereldvrede. Hij hield een toespraak, waarin hij een plan voor internationalen arbeid in het belang van den wereldvrede uiteenzette. Alle volken zullen worden uitgenoodigd een adres ten gunste van den wereldvrede te onderteekenen, in hetwelk afschaffing der krijgstoerustingen en invoering van een gemeenschappelijke weermacht tot hand having van de orde zal worden verlangd. Men hoopt daardoor invloed uit te oefenen op de eerstvolgende Haagsche conferentie. ENGELAND. In verband met onrustwekkende berichten over de gezondheid des konings, deelt de Lancet mede, dat zijn toestand geen zorg inboezemt. Hij had kougevat en toonde verschijnselen van influenza, zoodat hij zijn kamers hield. Hij is wat opgeknapt nu en hoopt aan zee volledig herstel te vinden. FRANKRIJK. In de Rue du Regard te Parijs is Donderdag een huis door een ontploffing gedeeltelijk vernield. Onder de bewoners brak een paniek uit. Verscheidene men- schen sprongen uit het venster en kregen ernstige verwondingen. Bij de ontploffing kregen verder 10 anderen brandwonden enz. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Volgens de eene lezing is er een aanslag gepleegd, volgens een andere woonde er in het huis een hartstochtelijke jager, die veel kruit in voorraad had. DUITSCHLAND. De arts Ligowski, dr. med., een man van 37 jaar, die in de plaats waar hij zijn praktijk uitoefende, Elbing, zeer geacht en gezien was, heeft daar zelfmoord ge pleegd onder de volgende tragische om standigheden Eenigen tijd geleden had Ligowski een liaison aangeknoopt met een winkeljuffrouw, die onder een valschen naam kennis met hem had gemaakt. Deze juffrouw, Bertha Klein, een bekoorlijke verschijning, had, hoewel ze eerst 22 jaar was, reeds vroeger betrekkingen onderhouden met een groot aantal heeren en stond in slechten roep. Deze omstandigheden werd den dokter echter pas een paar dagen geleden bekend. En de ontdekking omtrent het verleden van zijn geliefde, bracht den als fijngevoelig bekend staanden man zóó overstuur, dat hij niet meer in gezelschappen, onder familie en voor zijn patiënten meende te kunnen verschijnen. Een paar dagen geleden kwam het tot een catastrofe. Het schijnt, dat dr. Ligowski samen met het meisje dit leven wilde verlaten. Wat er precies gebeurd is, weet men niet, daar beide betrokkenen niet meer onder de levenden zijn. Alleen staat het vast, dat dr. Ligowski een flesch evankali in huis had, die hem door Bertha Klein uit de hand werd gerukt. Vóór de arts het kon verhinderen, heeft zij daarop een paar teugen uit de flesch gedronken. Ligowski trachtte nog de maag van de vergiftigde leeg te pompenzijn pogingen faalden echter, en de collega's, die hij nu in allerijl te hulp riep, konden slechts den dood constateeren. De politie onderwierp Ligowski aan verscheidene langdurige verhooren, en daar zij geen geloof scheen te hechten aan zijn verklaringen, verergerde de ziels toestand van den ongelukkigen arts nog meer. Hij was militair reserve-arts, geloofde de verdenking, als zou hij misschien wel de moordenaar van het meisje zijn, niet op zich te mogen laten rusten, zwierf doelloos door de stad rond, hield geen spreekuren meer, en begon zich aan den drank over te geven. In verscheidene apotheken trachtte hij cyankali te koopen, welk vergif men hem echter weigerde. Één der apothekers, met wien Ligowski vroeger bevriend was geweest, meldde dit aan de politie, die den arts ontbood, om hem voor verdere verkeerde stappen te behoeden. Deze uitnoodiging nu werd door den reeds half-idioten arts als een arrestatie beschouwd, en op weg naar het politie bureau, trok hij eensklaps een revolver uit den zak en schoot zich een kogel door den rechterslaap. BELGIË. Brussel, 11 Dec. In de heden gehouden Kamerzitting deelde Minister Helleputte mede, dat bij het spoorwegongeluk 18 personen gewond zijn, van wie 9 in het hospitaal zijn opgenomen. De trein, ko mende van Aalst, reed door het signaal en werd door de locomotief van den anderen trein in volle vaart aangereden. De schuld ligt bij den machinist. De Minister wijdde woorden van sympathie aan de slachtoffers. Over het spoorwegongeluk te Brussel wordt van daar aan het H. v. Antw. gemeld 't Is de werkmanstrein uit Gent (2990), die in de statie Tour-et-Taxis, ten 5J ure moet aankomen, welke in volle snelheid nabij den ingang der statie onder de groote brug eene manoeuvreermachien aanreed. De schok was allerhevigst. De machien werd omgeworpen en ligt nu op hare zijde, den dwarsweg versperrend. Zij is geheel uiteen en verwrongen. De dienst wagen en ook de machien van den aanrijdenden trein zijn slechts getroffen aan de achterzijde en aan de voorzijde van den eersten wagon met reizigers; twee laatstgenoemden schoven als in elkaar. Het is uit dezen wagon dat men de meeste erg gekwetsten heeft gehaald. De schok was zóó hevig, dat de manoeuvreermachien 40 meters terugvloog zonder erge schade te krijgen. Het getal gekwetsten is juist 19, waaronder 7 zeer erg. Onder de laatsten is de machinist van den aangereden trein. Onder de leiding van M. Gosselin, statieoverste, werd spoedig de reddingsdienst ingericht. De gekwetsten werden in een klein naburig gebouw gebracht, waar zij de eerste zorgen ont vingen. Verscheidene geneesheeren, die per telephoon werden verwittigd, kwamen uit de naburige straten toegesneld en deze legden de eerste verbanden. Daarop werden de gekwetsten spoedig naar de zieken huizen gebracht. De toewijding van het personeel was bewonderenswaardig. De oorzaken van het ongeluk worden geweten aan den machinist van den werkmanstrein, die het gesloten signaal voorbij reed, een signaal dat, naar het schijnt, te dicht bij een ander staat en zoo tot verwarring of vergissing kan leiden. Het parket is dadelijk verwittigd. Op de lijn Brugge—Gent, nabij Oostcamp, is een man uit den sneltrein gesprongen, een handelsreiziger uit Laken. Het onderzoek heeft bewezen dat er hier van geen zelfmoord sprake is; de heer had zich van trein vergist en, niettegen staande de tusschenkomst van andere reizigers, was hij uit den wagen gesprongen en met het hoofd tegen een telegraafpaal geslingerd, zoodat hem de schedel barstte. Men verwachtte ieder oogenblljk zijn over lijden. NEDERLAND. Doesburg, 12 Dec. De 13-jarige V. te Dieren, die de ambachtsschool alhier bezoekt, kreeg Woensdag van zijn vader de opdracht van daar voor een dubbeltje buskruit mee te brengen om In een zakje op het roggeland te hangen, teneinde de kraaien door de kruitlucht te verdrijven. Den jongen werd op het hart gedrukt niet met het kruit te spelen. Maar hij was nu eenmaal een jongen en onderweg met zijn vriendjes werd een beetje kruit in een lucifersdoosje gedaan en aangestoken, met het gevolg, dat een groote vlam den jongen in het gelaat laaide, zijn haren verbrandde en hem het gezicht van één zijner oogen benam. Amsterdam, 12 Dec. De gemeenteraad nam na twee dagen debat, aan de voor- stellen-Caroli tot het verbieden van het houden van openbare speelhuizen en van het bezoeken van dergelijke inrichtingen, wanneer de sluiting daarvan door Burgem. en Wèth. is bevolen. Bij de commissie ten behoeve der werk- loozen in deze stad is sedert Woensdag ingekomen f 17.669, waaronder giften van f 5000, f 4000 en f 1000. Het totaal bedrag is thans f 28.083. Bij een der bankinstellingen hier ter stede vervoegden zich hedenmorgen eenige landverhuizers uit Kanada teruggekeerd. Zij boden o. m. een bankbiljet van 100 dollar ter wisseling aan. Bij nader onderzoek bleek het een biljet van 1 dollar te zijn, waarop in cijfers en in letters op de daar voor aangewezen plaatsen de aanduiding 100 dollar was geplaatst. Hierover ter verantwoording geroepen vertelden zij het volgende: In New-York zagen zij een heer voor zich uitloopen, die een portefeuille verloor, waarnaar een ander persoon greep. Een onzer landverhuizers sprong vol veront waardiging naar voren en ontrukte den langvinger zijn prooi om haar den recht- matigen eigenaar terug te geven. Deze bleek geen ondankbare te zijn en wilde den eerlijken vriend 10 dollar geven als be looning. Hij had echter toevallig slechts biljetten van 100 dollar bij zich. Onze landgenoot wist daarop wel raad. Zoo'n extratje van 10 dollar, eerlijk ver diend, kun je je njet laten ontglippen. Hij gaf hem daarom van zijn eigen geld 90 dollar terug, waarmede de gauwdief zonder opzien te baren, zich in allerijl uit de voeten maakte. Vanmorgen is een 18-jarige, pas gehuwde vrouw Kijl genaamd bij het glazenzeemen van haar woning aan de Joden Houttuinen alhier uit de tweede verdieping in het water tusschen Marken- steeg en Uilenburgersteeg gevallen. Een man D. Doof genaamd sprong haar na, doch raakte zelf in levensgevaar en werd door burgers gered. Bewusteloos werd hij naar het Binnengasthuis over gebracht. Het lijk der vrouw werd kort daarna opgehaald. Van den aanleg van een Sportpark alhier door werkloozen zal niets komen. Men weet, dat dit op gemeentegronden aan den Amstelveenschen weg zou worden aangelegd, en dezen winter aan een 1000-tal werkloozen arbeid zou verschaffen. De gemeenteraad besloot vóór enkele weken dit plan geldelijk te steunen, maar dan moest van particuliere zijde f 120.000 tot f 150.000 voor het sportpark worden bijeengebracht. De publicaties van den penningmeester, den heer J. H. Scheltema, hebben doen zien, dat slechts ruim f 60.000 hiervoor inkwam. Met het oog hierop besloot de gemeenteraad in comité-generaal de plannen met het Sportpark geen voortgang te doen vinden, omdat de geldelijke offers voor de gemeente anders te groot zouden worden, wat men bij den ongunstigen financieelen toestand der gemeentekas onverantwoorde lijk achtte. Intusschen zal de commissie uit de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5