VERGtDERING ViN DEN GEMEENTERliD Zierikzee-Rotterdam. AOVERTENTIEN. tevredenheid. Niet alleen, dat de opbrengst van het lijnzaad te wenschen overliet, ook levert het gewicht aan steenen vlas te weinig naar hun berekening. Daarbij de teleurstellende prijzen. Daaronder worden de uitkomsten mede gedrukt. Indien geen verbetering komt, dreigt deze industrie hier sterk achteruit te zullen gaan. Brussel, 12 Dec. De invoer en door voer van schapen, runderen en varkens uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika is tot nader order verboden. RECHTSZAKEN. Het O. M. bij de rechtbank te Rotterdam eischte Zaterdag acht jaar tegen Johan Stubbe, bijgenaamd Jan de Bakker, wegens inbraak en diefstal. Hij had drie zakken met geld en een groot aantal effecten, ter waarde van ruim f 40.000, gestolen uit het kantoor der firma Burgerhout Zoon aan de Zalmstraat aldaar. De rechtbank te Haarlem veroordeelde Johannes van Wijk, wegens het vermoorden van zijn vroegere kostjuffrouw Jannetje Bets, te Zaandam, tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was 12 jaar. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Qem. te Bols- ward ds. Q. A. Lolcama te Bergen-op-Zoom. Ds. H. W. Lenderink, pred. bij de Ev. Luth. gemeente te Kampen, die het beroep heeft aangenomen naar Haarlem, is voornemens 3 Januari a,s. zijn afscheids rede te houden. Tot leden van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Nieuwerkerk zijn door het kiescollege herkozen de heeren J. Bouman Fz. en R. A. Gaanders, ouder lingen, en P. de Reus, diaken. Te Steenbergen overleed de heer F. v. Spaendonk, kapelaan dezer gemeente, in den ouderdom van 33 jaar. Te Oud-Vossemeer werd Vrijdag 1.1. herkiezing gehouden voor notabele bij de Ned. Herv. Gem., ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van W. J. Barendse, tusschen de heeren C. Westmaas en M. A. Vermet; de eerste verkreeg 47 stemmen, de laatste 77 stemmen, zoodat de heer Vermet verkozen is. Twee stemmen waren van onwaarde. Bij de eerste stemming had de heer Westmaas 46 stemmen en de heer Vermet 43 stemmen. Noordgouwe. Tot koster van de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer P. van der Weele. Kerkvoogden hebben het verzoek van de groep Noordgouwe van den Protestantenbond om hoogstens zes maal per jaar de kerk, als zij niet door den plaatselijken predikant gebruikt wordt, te mogen gebruiken voor godsdienstige bij eenkomsten met algemeene stemmen van de hand gewezen. Renesse. In eene gehouden vergadering ter verkiezing van ouderlingen en diakenen bij de Ned. Herv. Gemeente zijn gekozen tot ouderling de heer L. H. Dormaar en tot diaken de heer L. v. Splunder Cz. Haamstede, 13 Dec. Bij de heden ge houden stemming van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente waren aan de beurt van aftreding de ouderlingen de heeren S. van der Weijde en T. Beije en de diaken de heer E. C. de Rijke. Gekozen werden tot ouderlingen de heeren W. J. Bijleveld en D. Brandenburg en tot diaken de heer J. den Boer. Sirjansland, 14 Dec. De collecte voor de Generale Kas heeft opgebracht de som van f 2,33. Stavenisse. Door de notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier is ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer L. J. Dorst, gekozen als kerkvoogd de heer A. C. van Zorge. St.-Filipsland, 14 Dec. Bij de Herv. Gemeente zijn H. Vermaas en L. Capelle herkozen, respectievelijk tot ouderling en diaken. Dinteloord, 12 Dec. Benoemd tot ouder lingen bij de Geref. Kerk alhier de heeren L. Korteweg en J. Vogelaar P.Cz. en tot diakenen de heeren H. de Jong en J. Stolk Jz. PREDIKBEURT IN DE Herv. Kerk te Burgh: Woensdag 16 Dec. 's Avonds zeven ure: ds. Van der Linde. (Bijbellezing). O N D E R WIJ S. Bij het te 's Hage gehouden examen middelbaar onderwijs is geslaagd voor Fransch (akte A) Mej. M. E. Fransen van de Putte te Goes. Tot onderwijzeres te Rilland-Bath is benoemd mej. M. E. C. Dahmen te Nieuw-Helvoet, met 5 stemmen tegen 1 op mej. P. J. C. van Meerendonk te Breda. Dreischor. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier de heer W. Hack te Barwoudswaarder. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. Belangrijk nieuws. Foster's Rugpijn Nierenpillen verlichten en heelen In hun grootsch werk de vermoeide nier- weefsels, zij lossen het gekristaliseerd urinezuur op en houden het lichaam vrij van niergiften, die ziekten teweegbrengen. Mejuffrouw P. de Bakker, Doelpad te Ouden bosch, schrijft ons: Sedert ruim drie jaren heb ik aan een ellendige nierkwaal geleden, ik had veel stekende pijn, flauwten en benauwdheden. De urine was hoogrood gekleurd en verspreidde een onaangename lucht; mijn maag was van streek en ik had mijn eetlust verloren, menigmaal kon ik niet het minste in mijn maag verdragen en Ik was wanhopig, want wanneer men op een leeftijd komt van zes-en-zestig jaar, dan gaat men niet meer zoo licht over zulk een ongesteldheid heen. Toen ik echter Foster's Rugpijn Nierenpillen begon in te nemen, scheen het wel alsof er een algeheele ommekeer in mij plaats greep. De pijn werd beduidend minder en de maag kon haar gewoon werk weer verrichten, terwijl mijn geheelc gestel verkwikt was. Ik ben u zeer dankbaar voor zulk een prachtig middel, dat ik met ver trouwen aan allen zal aanbevelen, die lijden zooals ik voorheen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wfze die u goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nieren pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede hebben. Ze zijn te Zierlkxee verkr|gbaar b| den Heer M. S. Polak, gedlpl. Drogist, en te Thclen ba den Heer W. Potter, fliaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één of f 10,— voor G doozen. Nederland en Venezuela. Men seint uit Berlijn: President Castro zal hier waarschijnlijk Maandag aankomen. Hij begeeft zich naar de private kliniek van prof. Israel. Na de operatie zal hij eenigen tijd in Spanje ver toeven, voor welks regeering hij groote sympathie schijnt te koesteren. Men meldt nader uit Parijs, dat Castro zijn appartementen niet heeft verlaten. Alleen de leden der Venezolaansche kolonie werden bij hem toegelaten. Aan journalisten werd de toegang beslist geweigerd. Castro gebruikt zijn maaltijden in zijn vertrekken. Waarschijnlijk vertrekt Castro Zondag van Parijs naar Keulen. In den Cura<;aoschen brief in De Tijd wordt er de nadruk opgelegd, dat Castro's voorstel van het zenden van een be middelend tusschenpersoon slechts comedie is of wel een middel om lijd te winnen en nog langer de oorlogsschepen zich van het lijf te houden. Castro weet zeer goed, dat een blokkade in dezen tijd van het jaar voor Venezuela een onoverzienbare ramp zou zijn. Wat toch is het geval? Einde November begint de groote koffie-oogst, de levensbron van Venezuela. Einde November, geheel Decem ber door en gedeeltelijk in Januari wordt die koffie uitgevoerd naar Amerikaansche en Europeesche havens. Krijgt hij dus nu een blokkade zijner havens, en dat mag men in Nederland wel in aanmerking nemen, dan kan zijn koffie niet worden uitgevoerd en wordt Venezuela in het hart getroffen. Hij heeft er dus alle belang bij tijd te winnen, totdat de koffie-uitvoer voorbij is. Eenzelfde spelletje heeft Castro indertijd met Columbia gespeeld. Viermaal heeft Columbia een confidentleelen agent ge zonden en viermaal is hun zending vol komen mislukt. Met Castro is geen onderhandelen mogelijk. Blijkens door van bevoegde zijde ontvangen inlichtingen zou het op zee in beslag nemen door Nederlandsche oorlogs schepen van koopvaardijschepen en het aanhouden van schepen niet behoorende tot den dienst der Venezulaansche oorlogs vloot of politie, doch die alleen handel drijven op Venezuela, vallen buiten de bevoegdheden der thans nabij de Vene zolaansche kust en havens demonstreerende pantserschepen onzer marine. Gemengd Nieuws. Een oude geschiedenis. Trieste stoet, in triesten regendag; heel simpele be grafenis naar de oude Westerbegraafplaats. Een rijtuig maar achter de lijkkoets. In het rijtuig slechts één bloedverwant. Een jonge vrouw. Op het kerkhof is zij wat onbegrijpelijk bij de formaliteiten; zij begrijpt het niet goed. Ze verstaat het blijkbaar niet eens. Ze is een vreemdelinge; alleen naar Amsterdam gekomenom haar man te begraven. En de geschiedenis is zoo: Een jong paar, dat zich samen flink door het leven sloeg, tot zij onverwacht al hun geld en inkomsten verloren. Geen nood. Samen namen ze het nieuwe leven weer op. Andere stad, ander werk, andere omgeving. In hun nieuw tehuis maakte de man kennis met een medebewoner. Men sprak wat, vertelde elkaar over en weer; ook van het verloren fortuin. O, dat was te herwinnen, verzekerde de ander! Een reis naar Amsterdam, naar de speelbank, een goed systeem van spelen, kende hij. Binnen enkele dagen zou men samen al naar huis terugkeeren met de winst, liet herwonnen fortuin. Maar enkele dagen daarna, in plaats dat hij terugkeerde, werd zij naar Amsterdam ontboden. Haar man was dood. Oorzaakgespeeld verloren zelf moord Jn haar rijtuig rijdt ze alleen achter den lijkwagen aan. Daar werd voor gezorgd, O, men is voorkomend in Amsterdam voor zulke vreemdelingen. Zijn begrafenis werd betaald. Straks, als zij van het kerk hof terugkeert, ligt zelfs het reisgeld voor haar klaar, om weer te kunnen vertrekken, waarheen zij wil 't Lijkt een trieste historie. Te Emden had een treurig ongeluk plaats De arbeider Schröder, vader van 3 kinderen, was bezig een put te graven. Op een diepte van 5 meter gekomen, stortte de grond in, met het treurig gevolg dat Schröder onder de neervallende massa begraven werd. Alle pogingen om den ongelukkige te redden waren vruchteloos, daar de aarde telkens opnieuw instortte. te ZlERIKZEE, gehouden op Maandag 14 December 1908. In de heden gehouden voltallige raads zitting werden door den voorzitter de volgende mededeelingen gedaan: 1°. dat de heeren P. H. Pomes c.a. hunne benoemingen tot leeraars en tijde lijke leeraars aan de Avondschool voor Vak-Onderwijs, en dat mej. C. M. J. Phernambucq haar benoeming tot helpster bij het onderwijs in de meisjes-handwerken aan de herhalingsschool hadden aan genomen; 2°. dat ingekomen was een dank betuiging van het bastuur der onder leiding van mej. L. G. A. Verheijen staande be waarschool, voor de ten behoeve dier school toegekende subsidie. De voorzitter deelt mede, dat P. van Maanen het bouwen van een duiker van gewapend beton, ter uitwatering op de Schouwsche vaart, voor f 999 heeft aan genomen. De Begrooting van het Burger-Weeshuis voor 19(fê wordt in handen gesteld eener Commissie, bestaande uit de heeren Van den Bout, Ribbens en De Vrieze. Het voorstel van Burgem. en! Weth., tot herziening van het Reglement van Orde voor den Gemeenteraad, wordt in handen eener Commissie gesteld. Tot leden dier Commissie werden door den Raad benoemd de heeren Fokker (als voorzitter), Van Os en De Crane. De rekening van het Burger-Weeshuis over 1907 wordt in handen gesteld eener Commissie, bestaande uit de heeren Polvliet, Engelberts en Van Os. Afschrijving van den Hoofdelljken Om slag werd verleend aan A. H. van Driel, voor den tijd van één maand, tot een bedrag van f 1P. Verton, voor den tijd van 2 maanden, tot een bedrag van f 1.335, en aan de erfgenamen van A. P. Paulussen, ontheffing van dien Omslag, tot een bedrag van f 45.75, en aan die van P. O. Olivier, tot een bedrag van f 37.026. Het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1908 wordt in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de heeren Fokker, Van Os, De Crane, teneinde rapport uit te brengen. De zitting wordt gedurende dit onderzoek geschorst. Toen de commissie met haar taak gereed was, werd de zitting heropend, en rapporteerde zij bij monde van den heer Fokker het voorstel aan t£ nemen. Conform het advies werd besloten. Op voorstel van Burgem. en Weth. werd de Verordening, regelend het getal onderwijzers op de openbare scholen van lager onderwijs en het bedrag hunner jaarwedde, gewijzigd in dien geest, dat ook aan den onderwijzer, die zoo noodig (n school C als waarnemend hoofd optreedt, de verhooging van f 100 zal worden uit gekeerd. Goedgekeurd werd het voorstel van Burgem. en Weth. tot verkoop van eenige opgaande boomen. Goedgekeurd werd het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van het raadsbesluit tot tijdelijke benoeming van leeraren aan de Avondschool voor Vak onderwijs. De Raad gaat hierop in geheime zitting over, die bijkans twee uren duurt. Na haar heropening werd met algemeene stemmen het voorstel van Burgem. en Weth., aangenaam om het gebouw der voormalige openbare lagere school D met onderwijzerswoning in het openbaar te verkoopen. Benoemd werden tot leden der Commissie Van de Strafverordening de heeren Polvliet en Engelbertsvan de Gasfabriek en Straatverlichting de heeren Van den Bout, De Crane en De Vrieze; van Fabricage de heeren De Muralt en Koopman; van de Vischmarkt Ribbens en Van Os. Ter voorziening in de vacature der Commissie voor Middelbaar Onderwijs, ontstaan door het vertrek van mr. Gerlings, werd benoemd mr. Bouman. Mede aanbe volen was de heer C. de Looze. Als lid van hetzelfde college werd herbenoemd de heer L. Koopman Cz. Mede aanbe volen was de heer J. A. Stoop. Als lid der Plaatselijke Schoolcommissie werd herbenoemd de heer H. Loewer. Mede aanbevolen was de heer S. J. Ph. Regensburg. En benoemd werd als lid van hetzelfde college de heer A. J. Ribbens Pz., in plaats van het periodiek aftredend lid mr. H. Polvliet, die niet meer in aan merking wenschte te komen. Als lid van genoemde Commissie werd herbenoemd mevrouw Franse—Ezerman. Mede aanbevolen was mevrouw Kloppert. Herbenoemd werden als regent van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. Gloude (mede aanbevolen was de heer A. C. de Mooij), en als regent van het Burger- Weeshuis mr. H. C. Moolenburgh (mede aanbevolen was de heer A. C. van der Vliet. De voorzitter deelt mede, dat ingekomen is een schrijven van den heer H. C. van Leeuwen te Hilversum, vragend concessie voor den aanleg van een waterleiding te dezer stede. Dit schrijven wordt in handen van Burgem. en Weth. gesteld tot het uit brengen van prae-advies. Naar aanleiding van de interpellatie van den heer L. Koopman Cz. in de jongste raadszitting, waarbij de keurmeester te dezer stede van plichtsverzaking beschuldigd werd, hadden Burgem. en Weth. dezen met de tégen hem ingebrachte beschuldiging in kennis gesteld. In een uitvoerig schrijven aan Burgem. en Weth. werd die beschuldi ging als onwaar door den keurmeester gekenschetst. De heer Koopman handhaafde zijn be schuldiging, waarop door den heer mr. D. van der Vliet werd voorgesteld een com missie van enquête in deze te benoemen, daar de heer Koopman, die door den ge meente-keurmeester werd voorgesteld geen waarheid gesproken te hebben, recht had op het instellen van een dergelijke com missie. Besloten werd een dergelijke com missie te vormen. En tot leden van die commissie werden benoemd de heeren mr. D. van der Vliet, mr. Engelberts en mr. Polvliet. Hierop werd de vergadering gesloten. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 14 December. Blijkens een in de Staatscourant opge nomen bericht, heeft de regeering maritieme maatregelen genomen tegen het persoonlijk gouvernement Castro, om zich te vrijwaren tegen herhaling van molestatiën tegen Nederlandsche schepen, waaromtrent Castro geen toezegging heeft willen doen voor de toekomst. De aanhouding door onze marine van Venezolaansche gouvernements-vaar- tuigen (particuliere koopvaarders uitge zonderd), die uit de havens in zee komen, is in begin van uitvoering van represaille maatregelen door de Nederlandsche regee ring genomen, in overeenstemming met de geldende volkenrechtelijke beginselen. Geruchten omtrent eene oorlogsverklaring aan Venezuela worden niet bevestigd. De regeering hier te lande ontving bevestiging van het gebeurde en tevens bericht, dat in eene proclamatie van denNederlandschen zaakgelastigde aan de bevolking van Venezuela is medegedeeld, dat Nederland niet tegen haar, doch tegen Castro's gouvernement optreedt. Tweede Kamer. Oorlogsbe- g r o o t i n g. De heer Ter Laan bestreed des ministers beleid, dat uitbreiding van het contingent voert tot opdrijving van personeele en financieele lasten. Hij oor deelde, dat de natie zich bij de stembus in 1909 dan duidelijk moet uitspreken op dit punt. De heeren Arts en Pastoors konden zich in hoofdzaak met des ministers beleid vereenigen. De heer Van Idsinga had er bezwaar tegen, dat van den minister niet schijnt te verwachten te zijn afschaffing van het ver keerde instituut van het blijvend gedeelte. Deze spreker had ook bezwaar tegen de inzichten van den minister, inzake organi satie der hooger bevelvoering. Rotterdam, 14 December. GRANEN. Buitenlandsche zeer stil. Meel, f 13, stil. Binnenlandsche Tarwe, f 8.50 f 10.25. Rogge, f 5.50 k f 6.25. Haver, f 6.25 k f 7.25. Bruine Boonen, f 8 k f 9.40. Witte Boonen, f 10 k f 1J. Erwten, f9 A f 10. Maïs, f 144 stoomend, f 155 loco. Lijnzaad. Redelijke aanvoer, f 7.50 k f 10.50. Aardappelen. Weinig aanvoer, geringe vraag, prijzen nagenoeg onveranderd. Ajuin. Aanvoer 6000 balen, groote f 4.50, kleine f 5.10 k f 5.20; Stroogele f 3.25; Reinsburger f 4, puike kwaliteit, de 60 K.G. Was. Op het land goede vraag, vorige prijzen. Markt-aanvoer 13474 steen blauw, 33 a 47 stuivers; 4494 steen wit, 24 k 32 stuivers; 4800 steen Groninger en 3200 steen geel, onverkocht, veel vraag, ver kochte alles opgeruimd. Eieren. Zeeuwsche f 7.60 k f 7.80; Over- maassche f 7.80 k f 8. VEE. Aanvoer 350 Runderen, 30 k 36 ct., matig. 139 Kalveren, 40 k 50 ct., matig. 2032 Schapen of Lammeren, 19 A 23 ct. Lammeren, 23 k 26 ct., goede soorten flinke, overigens trage handel. 836 Varkens, 22 k 24 ct., lichte 20 k 21 ct., goede handel. MARKTBERICHTEN. Gent, 11 Dec. De aanvoer van inlandsch vlas was grooter dan in de vorige week. Bij flinken verkoop toonden de prijzen neiging om te stijgen. In Russisch was de handel stil, omdat de spinners moeilijk konden besluiten om voor in water geroot vlas hoogere prijzen te betalen. De prijzen van op land geroot vlas zijn eveneens vast. Ajuinmarkten in Engeland. Liverpool, 11 Dec. Uien sterk ge vraagd. Valencia hooger, 4's 10/6, 5's 12/- en 6's 10/6 k 11/-. Egyptische in balen 7/- per cwt. Portugeesche 9/6 per kist. New-Castle, 11 Dec. U i e n. De „Grena dier" voerde van Rotterdam o. a. 592 balen uien aannoteering van bruine Zeeuwsche 7/9 a 8/- per baal, picklers 10/- k 10/6. Valencia 5's 11/- A 12/, 4's 9/6 k 11-, 6's 10/6 A 11/- en 7's 81- k 10/- per kist, 7/9 a* 8/- r= f 4,65 k f 4,80 per 50 K.G. Huil, 10 Dec. Uien groote bruine 69/ 6/10J, kleine bruine 9/6 per 50 K.G. f 4,05 k f 4,125 groote en f 5,70 voor de kleine. Zierikzee, 14 Dec. Op het land wordt de ajuin opgekocht van f 3,70 tot f 4 de 50 K.G. voor de groote bruine. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 3 Dec. Een zoon van A. Peute en M. R. Wetting. Overleden: 5 Dec. G. Groeneveld de Kater, 74 jaar, weduwe van J. van der Linden. L. J. van den Bout, 73 jaar, weduwe van A. Struijk. CORRESPONDENTIE. Wegens gebrek aan plaatsruimte zal de uitslag der aanbesteding van de landbouw- vereeniging „C et C." te Burgh in ons volgend nummer worden opgenomen. De Redactie. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". DECEMBER. Van Zierikzee: Dinsd. 15'smorg. 8,30 Woens. 16 Dond. 17 Vrijdag 18 Zaterd. 19 Zondag 20 Maand. 22 Dlnsd. 22 8,30 8,30 8,30 8,30 9,- 9,~ 9,30 Van Rotterdam: Dlnsd. 15 's morg. 10,30 Woens.16 10,30 Dond. 17 11,— VrQdag18 8,- Zaterd. 19 9,- Zondag20 9,30 Maand. 21 10,30 Dlnsd. 22 10,30 Donderdag 17 Dec. a. s., hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Qrootouders: ANTONI HUBERTUS BLOM en MARIA CHRISTINA HOUTZAGER, hunne 35-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Zierikzee, 14 December 1908. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, F. KOOPMAN—blom. P. KOOPMAN. A. C. BLOM. A. H. C. STOUTJESDIJK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2