ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 15 December 1908. RECLAMES. Bericht. (ZS ier i z e e s c h. e Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat lederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, Is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8707, Uitgover-HoofdredactourA. FRANKEL. Directaur: A. J. DE LOOZE. Radacteur: I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE. 15 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Wij maken de lezers dezer courant opmerkzaam op onze ver schillende soorten VISITEKAARTEN, tot levering waarvan wij ons beleefd aanbevelen. Op aanvrage zenden wij gaarne Monster boek ter inzage. Met het oog op de te verwachten drukte tegen het a.s. Nieuwjaar, is tijdige opgave gewenscht. O. Stoomdrukkerij i/ti. LIKENIUN 0CHTIHÜ liet oog op het a.s. Nieuw- jaar worden de lezers attent gemaald op de goed- Itoope aanbieding van gedrukte Naamkaartjes door H. W. O CHTM AN, DM" Appelmarkt. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 14 Dec. Van ter zijde hebben wij vernomen, dat bij de vlasboeren te Dreischor het voornemen bestaat om ook de vlasbeurs in de nieuwe Concertzaal te vestigen. Bedriegen wij ons niet, dan zijn deze in een bond vereenigd, en zoo deze bond zich tot het Bestuur van het Comité der Concertzaal zou wenden, wellicht dat uit een samenspreking veel goeds kan geboren worden. Met genoegen kunnen wij voorts belang stellenden mededeelen, dat het bedrag der geplaatste aandeelen in de oprichting van een Concertzaal en Qraanbeurs thans tot f 28000 gestegen is, zoodal wij, waar wij niet twijfelen, of de nog ontbrekende f 2000 zullen er ook komen, de oprichting als verzekerd beschouwen, en daarmede het Comité van harte gelukwenschen. Door de gemeente-politie alhier zijn in beslag genomen drie grauw-linnen zakken, waarvan twee suikerpeeënzaad- zakken en een gewone. In twee dezer zakken zaten 15 kippen, n.l.: 3 zwarte, zonder ring aan den poot 5 witte, tp 99 sp n 2 met zwarten 2 zwarte, groenen 1 witte, pp n pp p> 1 koekoek, rooden 1 bruin-zwarte, witten terwijl alles was weggestopt in de sloot aan den Ruigendijk onder deze gemeente, en wordt vermoed dat hier diefstal in 't spel is. De Commissaris van politie verzoekt ten spoedigste bericht, teneinde de herkomst der kippen zoowel als van de zakken te kunnen vaststellen. Vrijdag 1.1. was de stoomboot „Sphinx", in dienst der Visscherljen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, op surveillance in het Keeten, waar ook was de kor-stoom- boot „Luctor et Emergo", die schijnbaar moedwillig trachtte op de „Sphinx" te loopen, doch dit mislukte, door de snellere vaart der „Sphinx". Beide vaartuigen ver volgden hunne reis: de „Luctor" naar lersekendam en de „Sphinx" ankerde vóór het Schaar van ferseke. Aldaar gingen A. Schipper, opziener bij de visscherij en J. F. |Thomson, schipper bij de ambulante- recherche, die als waarnemend schipper aan boord van de „Sphinx" was, met de sloep naar den lersekendam en begaven zich verder te voet naar den oesterput, gelegen voor den Burenpolder, gem. lerseke, alwaar de opvarenden van de „Luctor et Emergo" toen reeds daarin werkzaam waren met eenige werklieden. Toen de eerstgenoemde ambtenaren aan de daar aanwezige gebr. Plansoen te lerseke, hunne namen vroegen, begonnen deze te slaan, te schoppen enz., zoodat Schipper in de steenen werd geslagen en vervolgens aan het hoofd verschillende bloedende hoofdwonden ver kreeg en verdere mishandelingen ondervond. Zijn mede-ambtenaar ondervond bijha de zelfde behandeling. Van een en ander is opgemaakt proces verbaal en in handen van de justitie gesteld. Vrijdagavond gaf het gezelschap, genaamd „Eden-Variété" van Berlijn, een voorstelling in de Concertzaal. Was de eerste rang magertjes, de tweede en derde rang waren goed bezet. Over het algemeen voldeed de voorstelling aan het applaudis- seerend publiek. En zij zou nog meer in den smaak zijn gevallen, wanneer wat meer werk van het decors ware gemaakt. Het tooneel, dat er al niet smakelijk uit ziet, was al te sober.' En het oog wil toch ook wat hebben. Bij een maaltijd smaken immers de gerechten van een keurig gedekte tafel veel beter. Hetgeen aangeboden werd, zou, wanneer het tooneel wat meer aangekleed ware ge weest, beter tot zijn recht zijn gekomen. De vertoonde goocheltoeren waren niet onaardig, het spelen van deuntjes op wijn glazen is wel niet nieuw, maar vormt toch altijd een aantrekkelijk nummer, en het zich houden in evenwicht, terwijl men met een blad met glazen op het hoofd manoe- vreert, moge men meer gezien hebben, het houdt toch steeds de aandacht ge spannen. De turners werkten zeer goed, en de verbazende spierkracht van een juffrouw, die op haar ééne hand een man in evenwicht houdt, wekte aller bewonde ring. Voor hen, die meermalen in de groote steden specialiteitengezelschappen aan het werk gezien hebben, bevatte natuurlijk het programma niet die attractie, welke het had voor hen, die hiervoor niet in de gelegenheid waren. En deze waren meer dan voldaan. Zaterdag gaf de heer Jean Klein de aangekondigde kindervoorstelling in de Concertzaal. De toeloop der kinderen was zóó groot, dat twee voorstellingen moesten gegeven worden, omdat de zaal veel te klein was om allen te kunnen bevatten. De kinderen hebben zich uitstekend ge amuseerd. Zij genoten. Men kon dit aan hun gezichten en klappen in de handen, en niet het minst aan het schitteren hunner oogen bespeuren. De bemanning van den Nederlandschen loodskotter no. 11 is door de Committee of Lloyd's beloond voor de hulp, die ze verleend heeft aan de bemanning van het op 31 Augustus bij Dungeness gezonken Engelsche stoomschip „Sydney". De loodsleerling Jakob Don kreeg een zilveren gesp, te dragen bij de hem reeds vroeger verleende zilveren medaille, en de matroos Emanuel Frederik Vogelaar ontving een zilveren medaille. Voorts krijgen zij ieder f 36. Aan den schipper van den loodskotter, J. Ph. Plovey, werd een zeekijker vereerd. Bij kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de gouden eerepenning voor menschlievend hulp betoon en een loffelijk getuigschrift toe gekend aan A. de Munck, besteller bij den Provincialen Stoombootdienst te Breskens, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit de Wester-Schelde, op 1 September 1.1. In de Nieuwe Rotterdamscfie Courant van Zaterdag komt het volgend ingezonden stuk voor, dat wij voor belanghebbenden van zóóveel gewicht achten, dat wij het overnemen. T I E N D W E T. de Redacteur Beleefd verzoek ik u plaatsing van het onder staande Aan hen, die, hetzij als heffer hetzij als pllchtlge, met de Tiendwet in aanraking komen, zal het bekend zijn, dat op 1 Januari a.s. het tiendrecht vervalt, en daarna de gelegenheid om de tienden vrijwillig op te heffen, met genot eener premie van 4 pCt. voor den tiendheffer niet meer bestaat. Toen de wetgever bepaalde, dat de tienden op 1 Januari 1909 zouden vervallen en daarna bij koninklijk besluit van 27 November 1907 geregeld werd de wijze waarop de premie door den tiendheffer kan worden genoten, en betaling van de afkoopprijzen van Rijkswege kan plaats hebben, heeft men dus gemeend, dat in den tijd van één jaar óf de afkoopen konden tot stand komen óf de gegevens zc tden kunnen worden verzameld om de aangifteu tusschen 1 Januari en 1 April 1909 bf) de Tiendcommissie In te leveren. Komt men eens een kijkje uemen bij hen, die een eenlgszins omvangrijk tlendbeheer hebben, dan blijkt, dat de door den wetgever gestelde termijnen veel te kort zijn genomen, en dat het haast niet mogelijk Is met dien belangrijken arbeid, waarbij groote financiéele belangen zijn betrokken, tijdig gereed te komen. Het gevolg hiervan is, dat, al mocht ook overeen stemming zijn verkregen tusschen tiendheffer en -pllchtlge, de tijd ontbreekt om aan de aanvragen tot afkoop gevolg te kunnen geven, zoodat veel minder afgekocht zal kunnen worden, dan 't geval zou zfyn, indien daarvoor meer tijd beschikbaar werd gesteld. De wil tot afkoop bestaat dus, doch de gelegenheid ontbreekt. Ondergeteekendc heeft zich daarom onlangs bij rekest tot de regeering gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de bepalingen der Tiendwet zoodanig worden gewijzigd, dat de overschrijving ten hypotbeckkantore van de actcn van afkoop nog tot 1 April a.s. Fan plaats hebben, met behoud tot dat tijdstip van de 4 pCt. premie voor de tiendbeffers. De bezwaren hiertegen kunnen toch niet groot zijn; immers het ligt geheel In de bedoeling van de wet, de vrijwillige opheffing der tienden te bevorderen, en waar het gevraagd uitstel is In het belang der tiendheffers niet alléén, doch tevens tn dat der grondeigenaren, die grootendeels thans gaarne tot vrijwllllgen afkoop zouden willen medewerken, daar mag men met eenigen grond vragen, waarom de termijnen door den wetgever zóó kort ziin gesteld, dat de wets bepalingen, die de vrijwijjigc opheffing trachten te bevorderen, niet tot hun recht kunnen komen. Aangenaam zouhetondergeteekende, handelende zoowel In het belang van tiendheffers als tlend- plichtigen, zijn, dat zij, die met hem willen trachten wijziging te verkrijgen van de bepalingen der Tiendwet, volgens 't bovenstaande, zich tot de regecrlng wenden en het gedaan verzoek ondersteunen, en tevens ondergeteekende hun naamkaartje toezenden, opdat, zoo noodig, b.v. In Den Haag een bijeenkomst zou kunnen plaits hebben, waarin de wederzijdsche belangen nader kunnen worden besproken. Met dank, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, UEd. dw., D. VAN DE VELDE, Administrateur van particuliere tienden. Tholen, 10 December 1908. Duivendijke, 12 Dec. De door het bestuur dezer gemeente opgemaakte voor dracht voor havenmeester te Kloosternol bestaat uit; no. 1 Jan van den Bout te Eikerzee en no. 2 M. Bakker te Duiven dijke. De eerstgenoemde is reeds sedert eenige jaren adsistent-havenmeester aldaar en sedert het leggen der haven ook hulp weger. Noord-Schouwen. Aangesteld als licht- wachter bij 's RijkskustverHchting alhier de heer J. Houtman Cz. en tot hulplicht- wachter de heer L. Dorreman Mz. Burgh. De openbare scholen te Haamstede en Burgh, sedert eenige weken gesloten wegens het heerschen van rood vonk, worden met ingang van 14 December heropend. De scholen zijn vooraf behoor lijk ontsmet met „Costers Complex", daartoe door beide gemeentebesturen aangekocht. Nieuwerkerk. Vrijdagavond trad voor de leden der Vereeniging „Tavenu" als spreekster op mevr. Van LoonVan den Berge van Rotterdam. Zij droeg op boeiende wijze novellen voor in Walchersch dialect van Beunke, dezelfde die ze te Noordgouwe ten beste gaf (zie Nieuwsbode van Vrijdag 1.1.) Met het oordeel van den verslaggever te N. stemmen wij ten volle in en onderteekenen gaarne zijn aan beveling. Oosterland, 14 Dec. 't Was buiig weêr verleden Vrijdagavond en knapjes donker, twee factoren dus, die niet erg uitlokken, om de warme huis kamer te verlaten. Toch heeft het publiek van Oosterland en omstreken zich hierdoor niet laten afschrikken. In grooten getale stroomde het, zoowel Vrijdag ais Zaterdag, toen het weer wat beter was, naar de Conferentiekamer, om daar te genieten van het programma, waarmee „Ooster- land's Fanfare" haar najaars-uitvoering had aan gekondigd. Mooi was het programma, rijk aan afwisseling; prachtig was de wijze, waarop het werd afgespeeld. De muzieknummers, die het fanfare-corps zelf ten gehoore bracht, werden correct uitgevoerd; melodie, middelpartijen en bassen, alles had op zijn t(|d de handen vol; leder kweet zich echter uitstekend van zijn taak. Alle nummers bespreken, zou te ver voeren, doch een paar dienen genoemd te worden. Aller eerste de polka voor piston .Aprés la guerre". Behalve een groote dosis vingervlugheid van den pistonnist, eischte dit nummer, door zijn ver andering van tempo, een groote mate van op lettendheid en partij-vastheid van atle andere leden. Hoe moeilijk echter ook, dit nummer, één der mooiste, slaagde prachtig. Een ander, dat ook bizonder in den smaak viel, was de .Potpourri populair" van den directeur, den heer Hottinga. Hem komt een woord van lof toe voor de prachtige samenstelling en de mooie melodieën, en een woord van dank voor den lijd, die hij aan het schrijven, bijna dertig partijen, belangeloos heeft opgeofferd. De vier voordrachten, getiteld: .Kaatje van Spcundel", .Milicien Hannes en zijn Schattebout", ,Om 't jawoord" en .Het Spookhuis", hadden, zoowel door de uitstekende wtjze van voor dragen, als door de komische gedeelten een groot succes. Dikwijls was de pret zóó groot, dat de voordragende personen even moesten wachten tot het lachen bedaard was, om zich weer verstaanbaar te kunnen maken. Door de welwillende medewerking van ver schillende dames, aan wie een woord van dank niet onthouden mag worden, is de directeur in staat voor ieder concert een gemengd koor te organiseeren, dat ook thans weer een drietal mooie zangnummers ten gehoore bracht: Hierdoor vooral de meeste menschen toch hooren het graag wordt aan het programma een nog grootcre aantrekkelijkheid gegeven. Wat het strijkorkest betreft, het was, om het woord te gebruiken, waarmee een vreemdeling zijn meening te kennen gaf het was eentg. De bezetting bestond uit 4 eerste violen, 3 tweede violen, piano, piston en fluit, dit laatste instru ment, in handen van een oud-lid, die op uitvoeringen steeds zijn medewerking verleent. Bovendien speelt een der eerste violen soms cello, waardoor het geheel nog meer gevuld wordt. Zoodoende kunnen stukken ten gehoore gebracht worden, die er zijn mogen. Ze werden dan ook met de groootstc aandacht gevolgd. Toen het programma Vrijdags afgespeeld was, dankte de Edelachtbare heer burgemeester der gemeente den directeur en de werkende leden van .0. F." en verder allen, die op het concert hadden meegewerkt, voor den genofvollen avond. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om het tienjarig bcs'aan der Vereeniging, dat op 18 November j.l. plaats had, ]n berinnering te brengen. Uitgainde van de kroningsfeesten In 1898, die eigenlijk den stoot tot de oprichting gegeven hebben, schetste hij het ontstaan en de ontwik keling van dit muziekcorps, dat thans, na 10 jaar, niet alleen door zijn muzikale ontwikkeling, maar ook door zijn eigendommen een organisatie vormt, die er zijn mag. Hij hoopte, dat ,0. F." op den Ingeslagen weg zou voortgaan, we traan hij ook niet twijfelde, gezien de talrijke personen, die er financiëelen en moreclen steun ?in verleenen. De directeur dankte den spreker voor zijn wel willende woorden. Hij meende echter er op te moeten wijzen, dat de heer burgemeester zelf een §root aandeel had in den bloei der Vereeniging, at .Oosterland's Fanfare" zonder zfln krachtige medewerking nooit zou geworden zijn wat zij nu is. St.-Filipsland, 13 Dec. Hadden de ruiten van een lantaren in 't Karreveld 't reeds eenige malen moeten ontgelden, onze lieve straatjeugd, blijkbaar niet voor verlichting en aangemoedigd door dit schitterend succes, bracht 't deze week zóóver, dat de gansche zaak met de noodige keien gebombardeerd, van zijn verhevenheid viel en later geheel ontredderd aan den dijk teruggevonden werd. Wenschelijk is 't, dat dóór maar niet meer voor straat verlichting gezorgd wordt. De keiweg over den Slaakdam, die sedert langen tijd in zeer desolaten toestand verkeerde en op sommige plaatsen zoo goed ais niet te berijden was, is van rijkswege geheel in orde gemaakt en verkeert nu weer in uitstekende conditie. Vlissingen, 12 Dec. In de gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad is besloten overeenkomstig den wensch van Oedep. Staten, dat 3 pCt. der belastbare huurwaarde het maximum van heffing van de straatbelasting zal zijn. Verder, dat een aanlegsteiger in de Westerhaven zal worden gemaakt, waarvan de kosten f 2043.73 be dragen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 12 Dec. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys openbaar verkocht: 49 aren 5 centiaren moesland te Zierikzee, aan het Roode Dorp en Oodskamers, voor f 2468. Noordgouwe. De levering van 4200 K.Q. lijnkoekschilfers en 3100 K.O. lijn- meel aan de landbouw-societeit alhier is gegund aan den heer M. Verheul te Rotterdam, respectievelijk voor f 10,05 en t 10 de 100 K.O. De levering van 10425 K.Q. katoenmeel is niet gegund, daar de prijs van J 9,85 den leden te hoog voorkwam. De biljetten van de heeren Van der Have en Romeljn werden ter zijde gelegd, omdat het gehalte van eiwit en vet, in strijd met de voorwaarden, niet afzonderlijk was opgegeven. Wissen kerke, 12 Dec. Hedenmorgen werd in de zaal van den heer Wolse alhier, ten overstaan van notaris Noordijke te KoJijnsplaat, publiek verkocht een dubbel woonhuis, gelegen aan den hoek der Kerkstraat en toebehoorende aan de erf genamen van wijlen den heer Witte Hage. De hoogste inschrijving bedroeg f 1060. Bij opbod werd genoemd woonhuis gekocht door Jac. de Neve voor f 1205. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 14 Dec. Ten huize van den heer Verwer vergaderde Zaterdag de landbouwvereeniging „Vooruitgang zij ons Streven". Bij ontstentenis van den voor zitter, den heer J. C. van der Maas, werd de vergadering geleid door den vice- voorzitter, den heer E. Kooijman. De notulen, door den secretaris, den heer L. Koopman Cz., voorgelezen, gaven aan leiding tot eenige bespreking, waarvan de slotsom was, dat aangenomen werd een voorstel van den Voorzitter, om de mon stersteking en de opzending der monsters te doen geschieden voor rekening van de vereeniging, terwijl het onderzoek zou zijn voor rekening van den persoon, van wien de monsters onderzocht werden. Aan de orde was nu de opgaaf van kunstmest en krachtvoer. Besloten werd om de eerste levering van den kunstmest te doen plaats hebben, op zijn laatst, op den 15 Januari, en de tweede levering in de tweede helft van Februari. Tot aan staanden Donderdag zal gelegenheid ge geven worden de biljetten in te leveren. De waarnemende voorzitter doet hierop voorlezing van een ingekomen schrijven van den heer J. C. van der Maas, waarin deze zijn voorzitterschap der vereeniging nederlegf, en aan haar groei en bloei verder toewenscht. Men zal met de aan vulling van het bestuur wachten, totdat de heer J. C. van der Maas eerstdaags aan de beurt van aftreding is. Verandert deze inmiddels niet van inzicht, dan moet men een ander bestuurslid kiezen. De heer Koopman bespreekt uitvoerig een ingezonden stuk in de Nieuwsbode, waarin uitbreiding van het terrein der werkzaamheden van de vereeniging in overweging werd gegeven, en de onder werpen werden opgenoemd, waarmede de vereeniging zich zou kunnen bezighouden. Bewust artikel was hem aangenaam, omdat er uit blijkt, dat er actie in de vereeniging is. Een landbouwbank, waarvan de schrijver in zijn artikel gewag maakte, bracht ook bezwaren mee, omdat men, om geld te kunnen opnemen, twee borgen noodig had. En wat een suikerfabriek betreft, hij ontraadt die hier te stichten, aanvoerend de bekende argumenten. Tegen een coöpe ratieve suikerfabriek op zichzelf heeft hij geen bezwaar. Zij is, alhoewel in het belang van den landbouw, een noodzakelijk kwaad, wat eveneens, gelijk spreker zelf verklaart, van de pee-agenten kan gezegd worden. Verder wordt door spreker besproken het feit, dat er nog veel tiendplichtige gronden in deze streek zijn, die niet af gekocht zijn. Hij raadt belanghebbenden aan, naar aanleiding van een ingezonden artikel in de N. Rott. Ct. van Zaterdag, een naamkaartje aan den heer Van de Velde te Tholen te zenden. Wij hebben dit stuk in zijn geheel overgenomen. Aan den wensch van den heer Enzlin, om een landbouwleeraar als spreker uit te noodigen, teneinde een voordracht over het gebruik van kalk te houden, zal worden gevolg gegeven. Het bestuur zal zich met den heer Kakebeeke in contact stellen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Schouwen, 11 Dec. Hebben onze vele vlassers verleden jaar reeds over hoogst ongunstige uitkomsten hunner industrie moeten klagen, ook dit najaar alweder stemt hun bedrijf hen in geen opzicht tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1