W. ANKER Al, puik Bouwland, or te ADVERTENTIEN. AUG. VAN DYCK—PETIT, lederen dag versch: Sint-Nicolaas, Kleingoed, Palingbrood. Maarstraat, Zierikzee. P. J. BLAAS, Kiezers van Noordwelle. N. DALEBOUT, H. W. POLDERMAN, J. VIERGEVER. Sociëteit „Ons Genoegen". lari Strandvonderij. 2 GROENTENKARREN, eenig Huisraad, .f Eene partij MUTSERDS, pl. m. 10 Hectaren Bouwland, Weiland, enz. Negen-en-dertig Aren amendement beteekent financieel evenveel als de aanneming van het opcentenstelsel. Een ervaren lid der Kamer zeide tot spreker: de Kamer kan alles, behalve bezuinigen. Als dit amendement wordt verworpen, dan zou deze uitspraak juist zijn. Indien we n u geen neenzeggen, dan kunnen we het n o o i t. Wordt dit amendement aangenomen en ook de ver- wapening van de Kortenaers niet toegestaan, dan geven we dit jaar voor nieuwen aanbouw het gemiddelde van de laatste 7 jaren, en brengen we het eindcijfer terug tot dat van ver leden jaar. Dit amendement richt zich niet tegen het beleid van den Minister, niet tegen het type van de aangevraagde booten, maar is slechts een financieel amendement. Nu wenschen de heeren Thomson, Verhey, Eland een torpedojager toe te staan voor een proefneming, maar hun amendement is voor spreker niet te aanvaarden. De minister dit vergete men niet vraagt slechts eerste termijnen aan voorde twee torpedojagers. De booten zullen dus toch niet voor 1910 gereed zijn. Welnu, wordt spreker's amendement aange nomen, dan kan de Minister in 1910 de twee booten tegelijk en geheel afbouwen. Het gaat hier slechts om een uitstel van enkele maanden en dat is eerlijk gezegd spreker geen millioen waard. In de Donderdag gehouden zitting werd het algemeen debat over de marine- begrooting voortgezet. De heer Jansen bestreed de uitgave voor de verwapening van de „Kortenaer" en keurde in 's Ministers beleid af, dat hij in deze moeilijke tijdsomstandigheden den commandant van de „Gelderland" in West-Indië liet vervangen. De heeren Van Vlijmen, Van Citters en Schokking huldigden het beleid van den Minister en waren tegen uitstel van diens plannen, waar buitenlandsche verwikke lingen ons ieder oogenblik kunnen nopen tot handhaving van onze neutraliteit. Verschillende sprekers drongen aan op positieverbetering van het marine-personeel en gaven wenken ter bevordering van de zedelijkheid. De heer Jansen (Maastricht) opperde bedenkingen tegen de verwapening van de „Kortenaer", omdat geen grootere vuur- uitwerking wordt verkregen. De heer Patljn bestreed, met het oog op den tegenwoordigenongunstigen financlëelen toestand, het plan om over te gaan tot de aanschaffing van topedo- boot-jagers. De heer Van Karnebeek verdedigde de plannen van den Minister. Uit de Memorie van Antwoord van den Minister omtrent de doortrekking der tram lijn Zijpe—Brouwershaven blijkt, dat een wetsontwerp betreffende de lijn Brouwers haven— Burgh gereed Is, en dat met de indiening er van gewacht wordt, totdat is ingekomen het antwoord der Rott. Tramweg-Maatschappij op de vraag, of zij met de toegezegde bijdragen de exploitatie op zich wil nemen. Een vreemde zaak. In het Haagsche Weekblad troffen we het volgende berichtje aan: „Eenige weken geleden werd in Den Haag een meisje door de politie gevonden op een kamer met nog 5 andere meisjes van 16—18 jaar, daar opgesloten door een vrouw, die ze allen met het uitzicht op een goede betrekking als dienstbode in de val had laten loopen en ze thans aan „heeren" overleverde. De brieven aan hare ouders waren onder schept en hare kleederen haar ontnomen, terwijl haar dun ondergoed met kantjes daarvoor in de plaats was gegeven. De vrouw werd aangeklaagd wegens koppelarij, doch buiten vervolging gesteld op haar betuiging, dat zij spoedig zou trouwen en zich verder goed gedragen". De Avondpost is eens op onderzoek uit gegaan en heeft, behalve bovenstaande, ook een andere lezing gekregen, waarbij het geval sterk wordt verkleind en in ouderdom een jaar teruggebracht, doch de conclusie laat ze ongerept. Volgens haar was bij de vrouw, een bekend berucht persoon, een 18-jarig meisje, op een adver tentie gekomen, als dienstbode. Al dadelijk bemerkte ze in wat voor inrichting ze te land was gekomen; evenwel ze scheen er zich best thuis te gevoelen. Aan een bezoeker klaagde ze echter eens, dat brieven aan haar ouders onderschept werden, waarop door de politie een proces verbaal wegens koppelarij werd opgemaakt. Maar beide lezingen hetzij dan dat het geval een jaar geleden of nu is afge speeld, 't zij dat het één of zes meisjes betreft komen hierin volkomen overeen, dat 'de vrouw niet vervolgd is, na haar verzekering, dat ze ging trouwen en dus vanzelf haar beroep staken. De knieval en de tranenstroom in het kabinet van den rechter van instructie zijn echter mooi comediespel gebleken, waar door deze zich heeft laten verteederen. Want de vrouw is niet getrouwd, woont nog steeds waar ze destijds domicilie had en oefent nog steeds haar treurig beroep uit. LUCHTSCHEEPVAART. Het is den bekenden luchtreiziger Victor de Beauclere gelukt per luchtballon in 56 uren een tocht te maken over de Oosten- rijksche Alpen naar de Adriatische Zee. Hem zijn nu een door Santos-Dumont uitgeloofde prijs van 4000 frs. benevens 2 gouden medailles ten deel gevallen. Gemengd Nieuws. Een zonderling geval. De recht bank te Bromberg heeft zich beziggehouden met een zeldzaam geval: een man, die met zijn eigen dochter was getrouwd. De man, Thomas Wolland, werd in 1852 te Zolontowo geboren en trouwde in 1878. Uit zijn huwelijk kwamen zes kinderen voort, waarvan er slechts één in leven bleef, een meisje Michaline geheeten. Na zeven jaren trok de man alleen naar Amerika. Gedurende eenigen tijd zond hij geregeld bericht aan zijn vrouw, maar eensklaps hoorde zij niets meer van hem, en in 1900 werd, op verzoek der vrouw, Thomas Wolland officiëel voor gestorven verklaard. Michaline was inmiddels ook naar Amerika vertrokken, waar een half broeder van haar moeder haar als kind had aangenomen en zij droeg in Amerika ook den naam van haar oom, Potrazki. Haar moeder en haar oom stierven en daarna kwam zij in Michigan in aanraking met Thomas Wolland, die verliefd op haar werd en haar trouwde, zonder dat één van beiden eenig vermoeden omtrent hun bloedverwantschap hadden. Verleden jaar ging Thomas Wolland met zijn jonge vrouw en pas geboren kind naar Duitsch- land en daar kwam de waarheid aan het licht. Thomas Wolland wilde juist naar Amerika terugkeeren, toen hij aangehouden werd. Zijn dochter-vrouw werd in vrijheid gelaten, maar hij werd vervolgd en thans is de man, die geheel te goeder trouw was, tot 1 jaar en 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 11 December. Tweede Kamer. Vragendag. Op de vragen van den heer Treub antwoordde de Minister van Justitie, dat naar aanleiding van de aan den hoofd-commissaris van politie te 's-Gravenhage door den ontslagen hoofd-inspecteur ten laste gelegde ver houding met zekere beruchte vrouw een onderzoek is ingesteld naar het zedelijk gedrag van den hoofd-commissaris, uit welk onderzoek gebleken is, dat noch bewezen noch waarschijnlijk gemaakt is, dat het gedrag van den hoofd-commissaris te wenschen zou hebben overgelaten, en dat de Minister veeleer overhelt tot de meening, dat de onwaarheid gebleken is van het ten laste gelegde. Aan de orde is de voortzetting der Marine-begrooting. Na langdurige replieken werd met 48 tegen 42 stemmen aange nomen het amendement van den heer Eland, om geen gelden toe te staan voor de verwapening der „Kortenaers". De andere besnoeiings-amendementen, welke door den Minister onaannemelijk verklaard werden, werden verworpen. Na nog eenige discussie werd de Marine-begrooting aan genomen met 48 tegen 25 stemmen. Brussel, 11 December. Hedenochtend om 8 uur zijn bij het station Tour en Taxis 2 treinen met Brusselsche werklieden in volle vaart op elkaar geloopen. Er zijn 25 gewonden, de machinist is levensgevaarlijk gewond. Parijs, 11 December. Castro is gisterenavond alhier aan gekomen. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 10 Dec. De aanvoeren waren niet ruim en bestonden hoofdzakelijk uit tarwe en gerstprijzen ongeveer als vorige week, echter langzaam te plaatsen. Overigens onveranderd. Diverse soorten tarwe f 6, f 7.20, f 7,40, f 8; chevaliergerst f 6 k f 6.50; winter- gerst f 5 25 k f 5 50; zomergerst f 5.20 k f 5 30; rogge f 5.35 k f 6.10; haver f 3 k f 3.40; erwten (kleine) f 9 f 9.40 kroonerwten f 9.20 k f 9.75; bruine boonen f 9 k f 9.40. Ajuin f 3.50 k f 3.75 per 50 K.G. Hooi in prima kwaliteit kon f 30 op brengen. Stroo met weinig handel. Middelburg, 10 Dec. Ter graanmarkt van heden was een goede aanvoer. Witte boonen en kroonerwten 25 cent hooger. Overige granen onveranderd. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7 k f 7.25; rogge f 6.25 k f 6 50; zomergerst f 5 A f 5.25haver f 3 A f 3.50 paardeboonen f 7 k f 7.50; kroonerwten f 10 k f 10.50; tuinboonen f 6 k f 6.50 witte boonen f 11.25 f 11.50; ronde bruine boonen f 15.50 k f 16.50; lange dito f 9.50 k f 10.50. 389ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekkingen der 2e klasse van 7, 8, 9 en 10 December 1908. Prijzen van 30: 5761 6648 7572 7607 7648 8877 5780 7523 7575 7621 7650 8884 5789 7536 7589 7642 8863 14104 6644 7566 7604 7647 8867 14143 17841 19584 Ondertrouwd J. O. NOORD1JK Hz. en J. M. DE GRAAF Ad. Herkinoen, Elkerzee, 10 December 1908. Ondertrouwd: A. DE BRUINE Jz. en J. P. GAANDERSE PD. Haamstede, Brouwershaven, 10 December 1908. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, mijne geliefde Echlgenoote en der Kinderen zorg dragende Moeder, Neeltje Quintus, in den ouderdom van ruim 68 jaar. Zonnemaire, 10 December 1908. A. DE ROO en Familie. V Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuigen wij onzen hartelljken dank. Zierikzee, 11 December 1908. Uit aller naam, I. DOUW. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Oebouwen, Slljp- steenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. Hij 7.«*lde Indertijd, dat hij wel f 50.voor zoo een pakje Coxn Poeder zon willen geven, ale de uitwerking laderdaad zoo ver ramend wan. Weledel# Heeren I Ik ben U Un hoogste denk baar voor Uw Coxa Poeder, dat myo zoon zeker van een wissen dood tal redden. Ik heb het hem, xooals mij geiegd was, in kofll», thee en melk zonder zijn medeweten toegediend. De Poeders zyn op 2 na «He verbruikt en de voornitgang is reeds groot. Mijn zoon, die geen vertrouwen bad in de krachtdadigheid van het Coxa Poeder, toen de annonce in de courant las, zeide indertijd, dat hg wel f 50.— voor zoo een pakje Coxa Poeder xou willen geven, als do uitwerking inderdaad xoo verrassend was. Hg' raag hot échter niet weten, dus xal het een 'groote blyd<ch»p voor hem zyn, wanneer hy van zyn hartstocht bevrgd is. Hsrtelgk gegroet, H. T. Wind, Hoogstraat, kleine Baan, 23, te Zwolle. Een monster van het merkwaardige Coza Poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat het noodlg is, dat de dronkaard er iets van af weet. Het Coza Poeder bexit de wondei- bare eigennchap om tegenzin tot het drinken van sterken drank (bier, wüo, absint ent.) by den dronkaard op te wekken. Het Coza Poedor werkt 100 ongemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van den verslaafde h?t hem toe kan dienen, zonder rijn medeweten en zonder dat het aoodig is, dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij xyne redding te danken heeft. Hot Coxn Poeder heeft het huiselgk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappg herschapen het heeft menig jong persoon op den rechten weg teruggebracht en gelukkig gemaakt en het leven van tallooxen met menig j*ar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zend gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te rijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is verkrijgbaar in het volgende Depót te Zierikzee: Drogisterij „Het Roode Kruis", Schuitharen. Te Tholen by W. POTTER, Kerkstraat. Onze Depöthouders reiken het aftestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt U rechtstreeks naar Londen. PI17I IBQTITI1TI? 62> Chancery Lane, uUbI Hid 111UIU| Londen 440, (Engeland). Wacht U voor namaak. Het Coza Poeder Is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. Wordt overal heengezonden. Beleefd aanbevelend, V De Familie DE MOOIJ—Tuijtel betuigt hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling, op 12 Novem ber j.l. ontvangen. Frambozenstruiken, Zwarte-, Witte-, Roode- en Kruisbessenstruiken, - Aardbei-, Zuring- en Rabarberplanten. Allen beslist goede kwaliteit en goede uitnemende soorten. heb ik nog duizende Bloemplanten voor radig, tegen zeer billijke prijzen en ruime keuze. Vraagt prijs, welke U gratis en franco toegezonden wordt. Aanbevelend Tuinbouwhandel, Tholen. Kiest a.s. Zondag voor drie gemachtig den In het Kiescollege, de Heeren: EEN1QE KIEZERS. JAARLIJKSCHE WEDSTRIJD in het Biljard- en Kaartspel, op Donderdag 17 Deoember, •e avonds 8 uur. BV H.H. Leden worden tot deelname ultgenoodigd. te geven door het onder leiding van den heer N. A. Hottinga te Zierikzee, op Vrijdag 18 December 1908, in een lokaal van den heer A. D. van Kooten te Stavenlsse. •W Aanvang half 8 ure. Leden vrije toegang. Entrée 50 cents. V0LKS-UITV0ERIN6 op Zaitpdag 19 December, 's avonds 7 ure. Entrée 25 cent. De BURGEMEESTER-STRANDVONDER der gemeente Haamstede, roept voor de eerste maal ter reclame op, de rechthebbende op: 22 Battings van 4 tot 6 Meter; 8 dito van diverse lengte; 2 Rondhouten, lang pi. m. 4} Meter, ge merkt WC; een partijtje Kurkschorseen bekuipte ijzeren Meerboel. De Burgemeester voornoemd, M. BOLLE Lz. Het BESTUUR der Veever zekering „D. E. L." wenscht aan te besteden; PI. m. 600 stuks vet Vee tegen eventueel voorkomende tuber culose of andere inwendige gebreken een borgstelling van f 1000 wordt door ons geeischt. Biljetten in te leveren vóór 17 Dec. a.s., 'svoorm. 10 ure, bij den Directeur J. C. VAN DER MAAS, terwijl nog steeds meerder Vee tot bovengenoemd doel wordt opgenomen door den Secretaris J. W. VAN OEVEREN. De Deurwaarder J. DE REQT te Zierikzee zal, op Woensdag 16 December 1908, des vóór middags 10 uur, in de Regenboogstraat te Zierikzee, aan de schuur- en ten ver zoeke van den Heer JACOB MANNI aldaar, publiek «erkoopen 2 Kruiwagens, Windmolen met Wanne, Handrolblok, Eggetje, Geeselpaard met ijzeren Plaat, 2 Ladders, Richter, Toon bank, Maten, Hooivorken, Korenschop, 20 Korenzakken, steenen Varkensbak, Boonenstaken en Rietmattenvoorts Mesi- putje, Trekhond met Hok, een drachtige Geit, Kippenhok en 15 Kippen, 800 b. Haverstroo, 3 m. Zetaardappelen (blauw- pitten); benevens w.o. Kabinet, Tafel, ijz. Ledikant, Fornuis, Kachel, Kleerrek en wat meer zal worden geveild. Koopen beneden £én gutden contant. Notaris N. VAN STEENBERGEN te Tholen zal, ten verzoeke van den heer Rentmeester der Ambachtsheerlijkheid van Oud- en Nleuw-Vossemeer en Vrljberghe, op Donderdag 17 December 1908, 's voormiddags 10 uur precies, in het koffiehuis van M. J. Ampt, in het openbaar verkoopem eenige doode Olmen-Boompje*, aan het Zwaandtjkje. De Notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee zal, Vrijdag 18 December 1908, te 2 uren, te Zonnemaire, in de Herberg van Van Splunter, voor het Waterschap Nieuw-Bommenede, in verschillende perceelen, openbaar ver pachten, voor 7 jaren; Notaris TIMMERMAN te St.-Annaland zal aldaar, In de HnfirF herberg van Tichelaar, op Vrijdag 18 December 1908, 's namiddags hall drie, publiek «erkoopen i staande op de Hoeve „Winkelzee" onder St.-Annaland. X) Notaris B1ERMASZ te Zierikzee zal, ten verzoeke van den Heer ADR1AAN VAN DEN BERG Wouterszoon, vroeger wonende te Brulnisse, thans te Rotterdam, op Woens dag 23 December a.s., des nam. ten halt één ure, in de herberg van den Heer Leendert Padmos aan de haven te Brulnisse, publiek «erkoopen i gelegen te Bruinisse, in de onmiddellijke nabijheid van het dorp, uitkomende aan den Binnendijk, kadastraal bekend sectie C nos. 1923 b 1928. Het Bouwland is terstond te aan vaarden en wordt geveild in 3 perceelen en daarna in massa. m De Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Zaterdag ■«ut 26 December 1908, des na middags één uur, in de O. L. School te Noordgouwe, voor zijn principaal, publiek «erkoopen i div. Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, 2 Haarden, Haard- LNhL stel, Tapijten, Karpet, Vloer zeilen, 1 Ledikant, Waschtafel, Nachtkastje, 3 Veerenbedden met toebehooren, Glas- en Aardewerk, eenig Keukengerief, Kamertrap, Waschmachine, een Kippenhok met Kippen en wat overigens zal worden geveild. Te bezichtigen op den dag van ver koop van des vóórmiddags 10—12 uur. Koopen beneden één gulden contant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3