ZIERIKZEESCHE gf|]\IElWSROI)E. Zaterdag 12 December 1908. Eerste Blad. Bericlit. (SS ierils.zeesche C o u r a n t). Algemeen Overzicht. ABONNEMENT. 65ste JAARGANG. No. 8706. ADVERTENTIËN. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10 Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, per jaar bij vooruitbetaling. Directeur: A. I. DE LOOZE. Redacteur: J. WAALE. Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zij, die zich met 1 Januari a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle brievengaarders en boekhande laars nemen abonnementen aan. De Directeur, A. J. DE LOOZE De autokratie in Duitschland, krachtig verpersoonlijkt in den Keizer, heeft zich zelve een kaakslag toegebracht, waarvan zij niet licht zal opkomen. De Duitsche Keizereen ontegenzeggelijk veelzijdig ontwikkeld vorst, die bij zijn hooge geestes beschaving bezit een ontvlambaar gemoed en een eerlijk hart, zoodat hij spreekt, gelijk hij denkt, is, gelijk bekend is, op en top autokraat. Zijn lijfspreuk is: sic volo, sic jubeo; hiermede trad hij op, hierna handelde hij, en het Duitsche volk, dat hem om zijn groote hoedanigheden, niet het minst om zijn originaliteit verafgoodde, liet zich alles van hem welgevallen. Het droeg het juk van het despotisme met ver wonderlijke lijdzaamheid. Ministers en rijks kanselier moesten den Keizer naar de oogen zien, wilden zij niet de kans be- loopen bij hem in ongenade te vallen. De Keizer regeerde, en zijn Ministers waren de uitvoerders van zijn bevelen. Niet slectus~t5Tnnen6fands maar ook naar bulten trad de persoonlijkheid van den Keizer voortdurend zeer sterk op den voorgrond, hetgeen tengevolge had, dat de buifen- landsche politiek op een totaal fiasco voor Duitschland uitliep. Toen de Duitsche natie dit inzag, stelde zij, door schade en schande geleerd, zich schrap tegenover het persoonlijk optreden van den vorst, het geen tengevolge had, dat de Keizer, die den ernst van rtn toestand wijselijk inzag, bij monde vai prins Von Bülow de toe zegging liet doen, dat hij zich meer op dei achtergrond zou houden. Maar met dfe toezegging was men in de toongevende politieke kringen van Duitschland niet evreden. Men wenschte wettelijke waar borgen. Voorstellen werden in den Rijksdag Ingediend tot wijziging der grondwet, voorstellen, waarvan de strekking was den rijkskanselier verantwoordelijk te stellen, en deze verantwoordelijkheid te regelen. Van socialistische zijde werd zelfs voor gesteld te bepalen, dat geen oorlog mocht verklaard worden, of de Rijksdag moest daartoe zijn toestemming geven. Al deze voorstellen nu werden in handen van een commissie gesteld, bestaande uit 28 leden. De Keizer, die aan zijn loslippigheid niet langer meer mag botvieren, zal, gelijk gemeld wordt, thans zijn dagboek uitgeven, dat loopt van de jaren 1880—1908. Dat boek zal, gelijk men mededeelt, verschijnen onder den titel: „Zwanzig Jahre Regie- rungszeit". De Duitsche Kroonprins heeft voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers bij de mijnramp in Westphalen 5000 Mark geschonken. Zijn gemalin vond dit niet voldoende, en heeft om die reden heimelijk haar diadeem verkocht, en de opbrengst er van, 100,000 Mark, in de kas van het ondersteuningsfonds gestort, dat ten be hoeve van de teruggeblevene weduwen en weegen gevormd wordt. De spanning tusschen Oostenrijk en Turkije is in de laatste dagen verergerd. Een Oostenrijksch stoomschip bracht passagiers in Constantinopel aan wal. Toen deze geland waren, liet de boycot-com missie de sloepen, waarin de goederen van deze waren geladen, zinken. Oostenrijk, dat een inval in Bosnië en de Herzegowina van de zijde van Servië schijnt te duchten, zendt voortdurend troepen naar de ingelijfde provinciën. Het bereidt zich op een eventueelen strijd voor. De constitutioneele partij in Perzië, die in opstand is tegen den Shah, die het parlement ontbond, en die, toen de af gevaardigden moedig op hun post bleven, het gebouw door zijn troepen liet plat schieten, tengevolge waarvan de helft der volksvertegenwoordigers omkwam, schijnt op de hoofdstad Teheran aan te rukken, teneinde de Shah te verjagen, en de con stitutioneele instellingen te herstellen. Uit het donkere Rusland komt de tijding, dat wegens poliiieke misdrijven wederom zeventten menschen zijn terechtgesteld. Zeven-en-dertig, wier doodvonnis is uit gesproken, wachten op de excecutie. Van één der terechtgestelden brak het touw, zoodat hij gillend van pijn en angst ter aarde stortte. De zachtmoedige beul legde hem het eeuwig zwijgen op, door hem de voet op de keel te zetten. In Moskou is weer een groot politie- schandaal aan het licht gekomenten gevolge waarvan de politie-chef, generaal Reinbott, en veertig ambtenaren werden gevangen genomen. De senator Gorin heeft namelijk aan het licht gebracht, dat de Moskouwsche politiemannen een roover- bende in optima forma vormen, dat zij op groote schaal bij de ingezetenen inbreken, en stelen, en vervolgens aan de bestolenen tegen een zeker bedrag het geroofde eigendom teruggeven. Van den hoogsten af tot den laatsten beambte toe werd in Moskou door de politie gestolen. De revolutiedagen waren voor haar het gouden tijdperk. Toen onteigende zij in naam der wet alles, wat van haar gading was. Op die wijze werd o. a. uit de brandkasten van een kredietbank lj millioen door de politie niet gestolen, maar zoogenaamd onteigend, waarvan de staat evenwel geen kopeke kreeg, maar dat onder de chefs en lagere beambten der politie verdeeld werd. De chefs kregen natuurlijk het leeuwendeel. Was er een politie-beambte die niet mede wilde doen, hij werd neer geschoten. De senator Gorin deelt dit alles en nog meer in een lijvig rapport mede, dat niet minder dan 200 bladzijden beslaat. Toen Minister Stolypin, die anders ook wel weten zaJ, dat de Russische politie om haar omkoopbaarheid en snoodheid op een laag peil staat, het rapport doorlas, moet hij toch ontsteld zijn geworden, en last gegeven hebben den generaal Reinbott, die het hoofd der politie is, terstond ge vangen te nemen. De Fransche Kamer, onder den indruk der publieke opinie, heeft met 330 tegen 200 stemmen besloten de doodstraf te handhaven. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 11 Dec. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, ingenomen met het werken der Gymnastiek-Vereeniging „Rust Roest", heeft als blijk van sympathie een som gelds voor het houden van een onder- lingen wedstrijd beschikbaar gesteld. Gelijk men in de dagbladen indertijd zal gelezen hebben, is, teneinde tot een goede verpleging der Israëlietische ziels ziekten in Nederland te geraken, in het leven geroepen „De Vereeniging Centraal Israëlietisch Krankzinnigengesticht in Neder land", die zich ten doel stelt het oprichten en in stand houden van een op ritueelen grondslag ingericht krankzinnigengesticht zoowel voor vermogende als voor arm lastige Israëlieten. Reeds verheugt zich de Vereeniging in den steun van velen, waardoor zij in staat werd gesteld in .de nabijheid van Apel doorn een uitgestrekt terrein van meer dan 33 H.A. aan te koopen, en daarop de ge bouwen te doen verrijzen. Toch is er nog voor inrichting en exploitatie geld, zeer veel geld noodlg, en daarom wordt op alle menschlievende Nederlanders, inzonderheid op alle Israë lieten, een beroep gedaan. Met het oog hierop werd ook in Zeeland een gewestelijke commissie gevormd, ten einde voor bovenstaand doel gelden bijeen te verzamelen. Bestaande uit de heeren C. Boasson en S. van Os, beiden te Middelburg; A. H. Polak te Vlissingen; A. Neter te Goes, en A. Frankel te Zierikzee, noodigt zij de ingezetenen dezer provincie uit, hun gaven voor genoemd philantropisch werk te offeren. Laatstgenoemd lid zal van de bij hem reeds ingekomen en nog in te komen giften verantwoording in dit blad doen. In de laatstgehouden ledenvergadering van den Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland is besloten in het voorjaar 1909 weder een examen ter verkrijging van een diploma voor polder opzichter af te nemen en4s de desbetreffende vergadering door het Bestuur van dien Bond de examen-commissie als volgt samengesteldt. w. uit de heeren N. Boot, Zierikzee; v. Gelderen, Middelburg; M. Ferdinandusse, Biezelinge; H. Koole, Elle- woudsdijk; A. J. Louwers, Cats; J. Nieuw- dorp, Goesche Sas; B. J. van Oost, St.-MaartensdijkA. van Rooijen, Anna- Jacoba-polder; J.van de Velde, Scherpenisse. Ter bestrijding der te maken kosten zal door lederen candidaat bij aanmelding, welke vóór 1 Februari 1909 moet geschieden, f 10 en bij slagen bovendien f 5 aan den Bond moeten worden uitgekeerd. De aanmelding geschiedt voorts onder overlegging van een geboorte-extract bij den heer A. van Rooijen te Anna-Jacoba- polder (St.-Philipsland). Programma's f 0.25 en nadere inlich tingen worden door genoemden heer A. van Rooijen verschaft, terwijl mede bij den heer H. Koole te Ellewoudsdijk verlangde gegevens kunnen worden ingewonnen. Van de uitnoodiging, de opening der Stoom- en Chemische Wasscherij „Middel burg", aan de Loskade aldaar, bij te wonen, konden wij tot ons leedwezen geen gebruik maken, zoodat wij dan ook niet in staat zijn een beschrijving van haar inrichting in ons blad te geven. Wel kunnen wij belanghebbenden mededeelen, dat zij op grootscbe schaal geheel en al naar de nieuwste eischen des 'tijds is ingericht, dat voor het wasschen duinwater gebezigd wordt, waarvan de hardheid kunstmatig wordt weggenomen, en dat de zeep, die bij het wasschen gebruikt wordt, op de fabriek zelve wordt vervaardigd. Alle machines in deze inrichting zijn door de heeren Gebroeders Polak te Vlissingen geleverd. Op 1 Januari 1909 is aangesteld als Hchtwachter aan boord van 's rijks licht schip „Schouwenbank", de gepasporteerde matroos le klasse Boone. Bij kon. besJ. is toestemming verleend aan den heer J. Mijs Dz., burgemeester van Oude-Tonge, om tot 1 October te Den Bommel te wonen. Noordgouwe. Woensdagavond trad alhier in het Nutsdepartement als spreek ster op mevr. Van Loon—Van den Berge van Rotterdam. Zij vertolkte op meesterlijke wijze een viertal novelletjes van den Walcherschen novellist Beunke, t. w.: Abram, Mooiweers- dagen, Gevonden en verloren en Hoe Piet aan zijn tweede vrouw kwam. (Dit laatste werd voorgedragen in Walchersche kleeder dracht). 't Was een goede gedachte van spreek ster de juweeltjes van Beunke meer bekend te maken, want inderdaad zij verdienen het ten volle. Het natuurlijke, het gemoe delijke en dan weer het humoristische, ja bij wijlen ook het satirieke, dat deze schetsjes ademen, kwam door de schoone wijze, waarop mevr. Van Loon ze uit hef hoofd weergaf, uitmuntend tot hun recht. „De perzik smaakt naar meer", zei de voorzitter bij het sluiten der bijeenkomst. Een daverend applaus van de in goeden getale opgekomenen bewees de instemming met de woorden des voorzitters. Vereenigingen of Nutsafdeelingen, die èn kennis willen maken met een begaafd spreekster èn met de zoo uit het leven gegrepen schetsjes van Beunke in Walchersch dialect verzuimen niet mevr. Van Loon voor een spreekbeurt uit te noodigen. Haar adres is: Bergweg 140, Rotterdam. Bij het einde der vergadering nam de voorzitter, de heer Van de Garde, die eerstdaags deze gemeente gaat verlaten, afscheid van den Nutskring, waarin hij bijna 30 jaar had vertoefd. De secretaris, de heer A. Prinse, richtte nog eenige woorden tot den scheidenden voorzitter, waarin hij o. a. hem dank bracht voor hetgeen hij voor het Nut was geweest en wenschte hem in zijn nieuwe woonplaats nog vele gelukkige en gezonde dagen toe. Westelijk Schouwen. In onze bloem bollenstreek zijn de laatste werkzaamheden op de bollenvelden verricht. Allerwegen zijn de bollen beschut door een stroo-, riet- of helmbedekking, tegen verstuiving, waaraan lichte gronden zoo onderhevig zijn, of wel tegen gure winden en felle vorst. Als men de vele uitgestrektheden, die thans bedekt zijn, nagaat, dan blijkt het, dat telken jare een grooter opper vlakte voor deze cultuur wordt ingenomen en gelukkig, want de teelt van 't schoone gewas verschaft aan velen arbeid en dus verdiensten. Sirjansland, 11 Dec. Gisteren avond gaf de muziekvereeniging „Nu met Hope", van Bruinisse een welgeslaagde uitvoering, onder leiding van den heer Jongmans van Zierikzee, in de zaal van den heer De Rijke alhier. Zoowel muziek als voordrachten vielen zeer in den smaak van 't publiek; jammer dat dit niet in grooter getale was opgekomen. Stavenisse, 9 Dec. In de heden alhier gehouden raadsvergadering was ingekomen een schrijven van de familie wijlen den heer L. J. Dorst, in leven burgemeester en lid van den raad, meldende het plotseling overlijden op 2 November 1.1. Door het Dagel. Bestuur was dit schrijven reeds met een adres van rouwbeklag beantwoord. Op het verzoek van eenige ingezetenen, inzake intercommunale telefoongeleiding, werd geen afdoend besluit genomen, maar een en ander zal nader in onderzoek worden genomen. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de voorloopige commissie tot over brugging van de Eendracht, om eenige tegemoetkoming in de voorloopige kosten. Bij de behandeling van een verzoek van den heer L. v. d. Velde te Bruinisse, om ontheffing van de vastgestelde boete, voor de te late oplevering van een aangenomen straatweg, staakten de stemmen (3 tegen 3), zoodat het moet beschouwd worden als niet te zijn aangenomen. Voorts werd nog besloten tot oproeping van een vasten gemeente-werkntan, in verband met het reeds vroeger genomen besluit om met 1 Januari a. s. de gemeente reiniging in eigen exploitatie te nemen. Scherpenisse, 10 Dec. In het begin dezer week kwamen de dijksverbeteringen aan de waterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse geheel tot stand. Zooals bekend is, had op 30 Mei en op 23 September van dit jaar telkens een belangrijke grondverplaatsing (inzinking) plaats. De eerste gedurende de uitvoering der dijksverhooging, en de 2e, nadat het profiel reeds 5 I 6 weken daar ter plaatse was verhoogd en verzwaard en het ge- heele werk met de 'eerste inzinking was opgenomen en goedgekeurd. Het werk liep over 900 M1. waterkeering, waar aan thans ongeveer 40COO M3. grond is verwerkt, wat aan uitvoering ruim f 22000 heeft gekost. Al deze grond is per spoor aangevoerd uit onteigende gronden in de nabijheid, waarvoor ongeveer 13 gemeten moesten worden afgegraven. Gelukkig dat deze afgraving zoodanig is uitgevoerd, dat die perceelen na eenige jaren nog uitmuntend weiland kunnen zijn en geen waterpoelen, zooals vroeger werden ge maakt. Dat de arbeiders aan deze werken een flink loon door den aannemer, W. L. Klos alhier, werden uitbetaald, is algemeen bekend en dat dan ook bleek, doordat die aannemer, gedurende het druk bieten seizoen, van zijn personeel, uit 33 man en 7 h 8 paarden bestaande, niemand het werk voor beter elders zag verlaten. Buitengewoon werkte het droge weder tot goede uilvoering mede en zoo is thans ieder tevreden over den afloop. De twee kistdammen blijven dezen winter staan, hoewel nergens eenige werking is te bespeuren, dank zij de hooge en breede binnenberm, die den dijk steunt op de plaats van waterleiding en laag gelegen karrevelden. Een vrouw, die een achterkamertje van het diaconiehuis alhier bewoont, bemerkte in den nacht tusschen Woensdag en Donderdag een brandlucht. Zij snelde naar buiten en ging naar de voordeur aan de straatzijde, waar ook 2 kamertjes bewoond worden. Toen zij binnengelaten werd en de kamerdeur opende, ontwaarde zij, dat de kamer vol rook was en kwam toen tot de ontdekking dat kleeren, die aan de kachel te drogen hingen, in brand stonden. De alleenwonende oude vrouw lag nog te bed en gaf haar redster nog een uitbrander, omdat ze haar in den slaap kwam storen. Een landbouwerszoon van onder TboJen was met paarden en wagen van de kade alhier teruggekeerd om huiswaarts te rijden. Toen ze half in de Kerkstraat v/aren, werden de paarden zóó dartel, dat ze aan het hollen gingen. Zij liepen tegen het ijzeren hek van het kerkpad, met zooveel kracht, dat deze opengerukt werden en één der paarden tegen den grond sloeg. Alles liep met den schrik af, alleen heeft een paard een tand in den strijd verloren. St.-Manrtcnsdljfc, 10 Dec. Gisteren avond zou alhier een lezing gehouden worden door den heer J. Tazelaar, arts, over besmettelijke ziekten. Toevallig echter werd hij daarin verhinderd, doordat een half uur vóór den aanvang der lezing zijn hulp als geneeskundige ingeroepen werd in liet naburige Poortvliet. Aangezien echter de heer Tazelaar zijn rede op schrift had gesteld, werd het op gekomen publiek niet geheel teleurgesteld, daar de heer J. W. Roskes zich bereid 'verklaard had de door den heer Tazelaar over dat onderwerp opgestelde rede voor te lezen. Op eenvoudige en bevattelijke wijze werden de hoorders met hft ontstaan van besmettelijke ziekten in kennis gesteld. Nuttige raadgevingen en wenken, die voor bijna ieder practisch uitvoerbaar zijn, werden ten beste gegeven. In eenvoudige taal werd den hoorders voorgehouden, wat zij kunnen doen om hun lichaam zooveel mogelijk te harden tegen het gemakkelijk daarin voortwoekeren van bacteriën eener besmettelijke ziekte. Er werd op gewezen hoe o. a. honger en ellende, kommer en verdriet ons lichaam meer ontvankelijk en geschikt maken voor een verblijfplaats der kiemen eener besmettelijke ziekte, 't Geheel strekte tot leering voor velen, die op der gelijk gebied weinig lectuur ter hand nemen en de heer Tazelaar mag zeker een woord van dank gebracht worden, dat hij zoo geheel belangloos hier gisterenavond een steentje bijbracht om der menschen grootste schat te helpen bevorderen. Het bestuur der Vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, van wien het denkbeeld uitging een onder werp te behandelen in verband staande met onze gezondheid, komt mede een woord van dank toe. Het ga op den in geslagen weg voort. De kennis op dit gebied is over het algemeen nog zoo gering. Een groot veld ligt nog braak. Na de lezing stelde genoemd bestuur de ge legenheid open vragen te doen naar aan leiding van het gehoorde, waarvan door enkelen werd gebruik gemaakt. De heer Tazelaar zal met deze vragen in kennis gesteld worden en op de in Januari a.s. te houden vergadering zal hij zoo wel willend zijn deze vragen te bespreken. De burgemeester, voorzitter der „Groene Kruis- Vereeniging" alhier, sloot de bijeenkomst met een opwekkend woord ieder aan te sporen lid dezer Vereeniging te worden. Op 't oogenblik zijn ongeveer 300 per sonen lid. Oud-Vossemeer. De melkverkoopers, in deze gemeente woonachtig, hebben een vergadering gehouden om te bespreken verhooging van den melkprijs en wel op grond, dat het vee duurder, de voeder artikelen duurder en de pacht der wei landen hooger is, dan nimmer in deze streken werd waargenomen. Bovendien is de prijs, die tot heden 7 cent per L. beliep, in de gemeenten in de omgeving eveneens hooger en wel 8 cent per L., wat ook van Maandag 14 Dec. a.s. af van de melkklanten zal gevraagd worden. Wel zijn enkelen niet te bewegen geweest om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1