ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 December 1908. (Z ierikzeesohe Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8704. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Directeurs A. J. DE LOOZE. Redacteurs I. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Gevonden op den openbaren weg Een kettinkje, waaraan sleutels. kinder-handschoen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AMERIKA. Eenige weken geleden kwam te New- York aan het adres van de bekende miss Elkins, de niet erkende verloofde van den hertog der Abruzzen, een pakje aan, waarop noch een inhoudsopgave, noch de naam van den afzender was vermeld. De douane nam het pak in beslag en bevond bij opening, dat het een prachtigen robijn bevatte, in een kunstvollen gouden ring gezet, klaarblijkelijk een oud familie stuk. De waarde van het kleinood wordt door den schatter der douane op 5000 dollars geraamd, zoodat daarvoor 3000 dollars aan inkomende rechten betaald moet worden. Weigert miss Elkins dit bedrag te voldoen, dan blijft het sieraad een jaar lang ter beschikking van den afzender, en wordt het na afloop van dien termijn openbaar verkocht. Algemeen vermoedt men, dat de hertog den ring heeft gezonden, maar voor dit vermoeden bestaat geen andere grond dan de bekende betrekkingen tusschen den hertog en miss Elkins. ITALIË. Er heeft een aardverschuiving plaats gehad te San Lucano; het dorp Pra heeft veel geleden, 30 gebouwen zijn gedeeltelijk verwo«ct- Naar het heel, er 2T pcironcn gedood en 9 gekwetst. Rome, 4 Dec. Hedenmorgen zijn in het dorp Capalo, gemeente Palmira, negen vrouwen, die bezig waren met het wasschen van limengoed, door een grondverschuiving bedoven. Zeven werden dood te voorschijn geheld- De anderen verkeeren in een be<enkelijken toestand. ZWITSERLAND. Een treffend geval van moord en zelf moord wordt uit Grand Lancy, voorstad van Genève, bericht. Daar is de schrijfster Ilse Frapan—Akunin op haar eigen verzoek in slapenden toestand doodgeschoten door hare vriendin, de schilderes Linda Mandel- baum, die terstond daarna zelfmoord pleegde. Ilse Frapan leed sinds lang aan een ziekte die zij als ongeneeslijk beschouwde. Woensdagmorgen kwam Linda Mandel- baum aan Use's broeder, die in een hotel logeerde, mededeelen, dat zijn zuster op sterven lag. Hij beloofde spoedig te zullen komen, en toen hij kwam vond hij in de slaapkamer, die opengebroken moest worden, zijne zuster en hare vriendin beiden dood, met een revolverschot door het hoofd, en op het beddekastje een brief, waarin alles werd opgehelderd. OOSTENRIJK. Bij de illuminatie ter eere van 's keizers jubileum was de stad Weenen prachtig verlicht. Op den Ring werd de menschen- massa, die uitgegaan was om de verlichting te zien, op 1.200,000 geschat. In dat ge drang moesten ongelukken voorkomen. De politie had dagen te voren den raad gegeven kinderen thuis te latenmaar toch hadden velen de kinderen medegenomen, die niets zagen en veel leden. Vrouwen werden onwel en moesten uit het gedrang worden gevoerd. Voor den Burgthor stond een dichte menigte, duizenden en duizenden menschen; plotseling ging de electrische verlichting van deze poort uit. Een paniek ontstond onder de menigte. Velen vluchtten door de plantsoenen tusschen de musea en den Burgthor. Door de ijzerdraadom heiningen om de bloemperken geraakten enkelen ten val. Anderen vielen daarover heen, en spoedig lag er een kluwen snikkende, schreeuwende en kermende menschen. Onder de gevallenen was de afgevaardigde Hölzi, die, toen hij opge nomen werd, gestorven bleek te zijn. Een oude dame stierf, toen men poogde haar uit de bewusteloosheid te doen ontwaken. Een derde sterfgeval had plaats voor den Stephansdom, die eveneens schitterend verlicht was. Daar stortte een jonge dame neer, die bleek plotseling overleden te zijn. RUSLAND. In een Russische gevangenis heeft men een verbazingwekkende ontdekking gedaan. Daar vond men, verborgen in een cel, waar twee gevangenen waren opgesloten, Tchernetzk en Goubanof genaamd, een kistje met valsche roebels, een blikken doosje met een gipsachtig poeder, ver scheidene fleschjes met vloeistoffen, waar van de aard nog niet is vastgesteld, een stalen vorm ter grootte van een roebel en vier stukken wit metaal. De gevangenen bekenden dadelijk, dat zij 's nachts valsch geld maakten en dat zij werken voor rekening van den gevangenis-inspecteur Zakharof, die hun de noodige materialen verschafte en die hun voor eiken roebel, dien zij maakten, een kopeke, dat is 1 pCt., betaalde. Eenigen tijd geleden vermeldden de kranten, dat de weduwe van den groot vorst (Sergius van Rusland, zuster van de keizerin van Rusland en van den regeeren den grootvorst Ernst Ludwig van Hessen, den sluier had aangenomen en zich terug getrokken zou hebben van de wereld in een door haarzelf gesticht Grieksch klooster. Geheel waar is dit niet, doch ziehier wat aanleiding heeft gegeven tot het gerucht. Na den dood van haar gemaal leefde de grootvorstin zeer stil, en hield zich buiten alle groote feestelijkheden. Zij wijdde zich aan werken van barmhartigheid en voornamelijk aan de ziekenverpleging, waarin zij trouwens reeds sinds jaren veel belang stelde Daarna heeft 7ÏJ een groot Tehuis opgericht voor ziekenver pleegsters. Het is geheel op wereldlijken voet ingericht, gedeeltelijk naar het voor beeld van Fransche en van Duitsche diakonessenhuizenhet is het eerste huls in dezen geest in Rusland. De groot vorstin heeft er haar intrek genomen, en haar hofstoet verminderd, doch haar paleis in Moskou behouden. Het gerucht, dat zij non zou geworden zijn, is misschien nog versterkt door het feit, dat de grootvorstin, die geen schitte rende feesten meer denkt bij te wonen, een groot gedeelte van haar sieraden heeft weggegeven aan jongere prinsessen. De levenstaak, die zij zich gesteld heeft, herinnert aan het voorbeeld van haar moeder, groothertogin Alice van Hessen, een dochter van koningin Victoria, die het eerst voor wereldlijke verpleegsters in het groothertogdom Hessen gezorgd heeft door 't oprichten van de Congregatie der „Alice- zusters". Te St.-Petersburg is thans weder een opzienbarend proces wegens knoeie rijen en geldverduisteringen in behandeling tegen een aantal ambtenaren en beambten, die door den volksmond „de hyena's van Tsjoesjlma" worden genoemd. In den zeeslag van Tsjoesjima zijn met de ge zonken Russische schepen vele spaarbank boekjes der omgekomen manschappen en officieren verloren gegaan en om het innen der gelden door de nabestaanden ge makkelijker te maken, had de regeering bepaald, dat de desbetreffende brieven en opgaven der inleggers in plaats van de verloren boekjes als bewijsstukken zouden worden beschouwd. Die brieven en op gaven werden onder toezicht van een ambtenaar van het ministerie van marine, Sergejef, onderzocht en vergeleken en na goedkeuring volgde dan de uitbetaling. Het is echter gebleken dat door Sergejef en zijn handlangers voor het meeren- deel schraalbezoldigde ambtenaren vele bedragen op vervalschte brieven en stukken zijn geïnd, in 't geheel voor circa 80.000 roebel. Sergejef zelf is naar het buitenland gevlucht. Maar zijn medeplichtigen, die nu terechtstaan, zullen hun gerechte straf niet ontgaan. De Daily Mail verneemt uit St.-Peters burg, dat generaal Reinbot, het hoofd van de Moskousche politie, die eenige dagen geleden gevangen is genomen, beschuldigd wordt, samen met den geheelen staf der politie, 't met dieven en houders van speelholen en bordeelen te hebben ge houden. De heeren lieten zich met grof geld omkoopen en lieten de anderen dan begaan. ENGELAND. Een pas getrouwd paar uit Belfast, met name Macaulay, bracht kort geleden de wittebroodsweken in Londen door en had er een onaangename ondervinding. Onder aan de lift van een ondergrondschen spoorweg staande, kregen zij het lichaam van den liftman, die van een groote hoogte viel, op zich. De liflman kwam om en het jonge echtpaar werd ernstig bezeerd, vooral de echtgenoot, die er blQvend nadeel van kan hebben. De twee stelden een eisch van schadeloosstelling in tegen de maatschappij, die er van af trachtte te komen met de bewering, dat de liftman zelfmoord had gepleegd. Wat getuigen van dien man vertelden maakte dat lang niet onwaar schijnlijk, want hij had al telkens van zelfmoord gesproken, liep altijd met een scheermes in den zak, had al eens over een brug willen springen enz. Maar de gezworenen veroordeelden Woensdag de maatschappij, aan den heer Macaulay, f 9000 schadevergoeding te betalen, en aan mevrouw f 24C0. DUITSCHLAND. De groote vraag naar Nederlandsch dienst personeel voor Duitschland, vooral om boerenmeiden en knechts, is in den laatsten tijd veel verminderd. In plaats van gebrek is er nu in Pruisen veel overtollig dienst personeel. Door de heerschende malaise gaan zich vele menschen van hun dienst boden ontdoen en oudere^ die hun dochters thuis hielden, trachten thans voor deze een plaatsje als dienstbode te bekomen. De loonen voor meiden en knechts zullen daardoor verminderen. Aan Graaf Zeppelin is thans, naar het Berliner Tageblatt verneemt, het bedrag van 1,150,000 mark, voor het luchtschip „Zeppelin 1" dat door de Duitsche regeering werd aangekocht, uitbetaald. Te Elberfeld is Woensdagnamiddag een bejaarde predikant van de gerefor meerde gemeente aldaar, de heer Stolten- hoff, die met een klokmaker naar de klok in den toren van de tweede gereformeerde kerk ging kijken, uit een galmgat op straat gevallen. Hij was oogenblikkeJijk een lijk. BEL6IË. Over een spoorwegongeluk aan het station Waterloo schrijft het Handelsblad van Ant werpen o. a. het volgende: „Te 6 uur 14 was een trein, in de statie van Waterloo, zijdelings op een locomotief geloopen; de ontzaglijke schok wierp de machine op zij. De trein sprong er holderdebolder over, de reizigers door elkaar schuddend, terwijl het gerucht als een donder door de mist- lucht weergalmde en toen door het gekerm en de angstkreten der gekwetsten werd overstemd. Zoodra de trein stopte, sprongen de reizigers, ten prooi aan een vreeselljke paniek, over stukken en brokken van gebroken waggons, over elkander, op gevaar af van zich den hals te breken, vluchtende waar zij konden. De reizigers hadden allen iets verloren, hunne hoeden, parapluies, stokken, hor loges, enz. Het leven hadden allen behouden". Gelukkig is het leven van geen der gekwetsten in gevaar. NEDERLAND. Amsterdam, 5 Dec. Bij de sluiting Donderdag te 4 uur kwamen voor de werkloozen alhier in 3651 aanvragen van 20 vakvereenigingen. Irf aanmerking genomen het feit, dat aanvragers boven de 65 jaar niet meer kunnen worden medegerekend, is de toestand ongunstiger dan verleden jaar. Het aantal aanvragen is thans reeds 1000 meer dan In 1907. Naar wij vernemen, heeft de directie der voormalige Zuid-Afrikaansche Spoor weg-Maatschappij alhier, op een tot haar gericht verzoek van oud-ambtenaren dier Maatschappij, die bij den oorlog met Engeland hun betrekking verloren, om schadevergoeding, dezer dagen geant woord, dat zij voor haar personeel verder niets meer kan doen. Dit antwoord heeft groote teleurstelling onder hen gewekt, aangezien ook de Minister verklaard heeft, bij de Engelsche regeering geen stappen te hunnen behoeve te kunnen doen. Zandvoort, 5 Dec. Zooals wij gemeld hebben, weigerde G. Vrydenberg alhier, drie aangeteekende brieven, met een aan gegeven geldswaarde van f 12,000 ieder, omdat zij blijkbaar geschonden waren. Bij opening bleken de brieven kiezelsteentjes te bevatten, terwijl er, volgens V., diamanten in hadden moeten zitten. De Hrl. Ct. meldt nu uit vertrouwbare bron, dat Vreydenberg, vroeger in het Limburgsche plaatsje Mechelen (arron dissement Gulpen) brievengaarder is geweest en een veroordeeling wegens valschheid in geschriften en verduistering van 's lands gelden achter den rug heeft. Hoewel de lakken (zes op eiken brief) in ongeschonden staat waren, weigerde hij de brieven te accepteeren, omdat een weinig gom naast de enveloppesluiting zichtbaar was, en hij gedroomd had, dat de brieven geopend waren geweest. De diamanten zouden door hem ontvangen zijn als gedeeltelijke betaling eener vorde ring, welke door hem voor f 150.000 zou verkocht zijn. Door den inspecteur van politie Huben- daal alhier, is G. Vreydenberg aan wiens adres de drie aangeteekende brieven waren gezonden, welke elk f 12.000 aan diamanten moesten inhouden, en waarin slechts kiezelsteentjes waren, overgebracht naar Breda en voor den heer officier van justitie aldaar geleid, ter verder onderzoek van de zaak. Weesp, 5 Dec. Als bewijs van honden trouw kan het volgende gemeld worden Op 1 Nov. 1.1. vertrok van hier naar Keulen een familie en nam een hond mee, die bij een buurman dikwijls te gast was. Hoe verwonderd was deze, toen de hond op 30 Nov. weder bij hem de deur binnentrad en weldra een schrijven kwam, dat de hond op 23 Nov. van Kalk nabij Keulen was weggeloopen. Bij aankomst te Weesp was het dier zeer vuil en kon van vermoeidheid en blijdschap de eerste uren niet eten. Barneveld, 5 Dec. Sedert eenigen tijd was een bakker te Kootwijkerbroek, onder deze gemeente, geld schuldig aan een landbouwer aldaar; toen de betaling wat lang op zich liet wachten, besloot de landbouwer eens naar des bakkers huis te gaan, om hem aan de bestaande schuld te herinneren. Hij was echter zelf niet thuis, zoodat de landbouwer zich verplicht zag de boodschap aan de vrouw over te brengen. Heel beleefd noodigde deze hierop onzen man uit even te gaan zitten, dan zou zij in de achterkamer geld halen. In plaats echter van klinkende munt, bracht het vrouwtje een vuurlepel mede, waarmede zij den landbouwer zulke gevoelige slagen op het hoofd toebracht, dat deze aanstonds het hazenpad koos. Wellicht gedachtig aan het spreekwoord „man en vrouw zijn één", heeft de land bouwer nu, bijgestaan door zijn knecht, gisterenavond den bakker zulk een geducht pak slaag toegediend, dat deze per voer tuig naar een geneesheer moest worden overgebracht, die langen tijd noodig had om de tal van toegebrachte wonden te verbinden. 's-Qravenhage, 5 Dec. De huishoudster J. M.pl.m. 30 jaar, laatst in dienst bij mevrouw L.Cornelis Jolstraat 107 te Scheveningen en wel sedert 5 November j.l., was zwaarmoedig en verliet 22 November haar dienst, nadat de heer des huizes ziek geworden was door het gebruik van bier, waarin later bleek sublimaat aanwezig te zijn. Zij wordt verdacht van poging tot ver giftiging. De commissaris van politie der 3e afd, te Scheveningen verzoekt haar aanhouding en voor hem geleiding. Alhier werd in den nacht ingebroken en de dief schreef in zijn overmoed op een kaart: „Nooit gedacht en toch ge kregen". Daarmee doelde hij op hetgeen hij stal, maar de justitie paste het handig op den dief zelf toe, want het schrift ver ried hem en nu is tegen den 18-jarigen dief twee jaren gevangenisstraf geëischt. Blijkens uit goede bron verkregen inlichtingen, zal de minister van justitie berusten in de verwerping door de Eerste Kamer van het achterstandswetje, in dien zin, dat aan het daarvan maken der porte feuille-kwestie niet behoeft gedacht te worden. Zierikzee, 7 Dec. Niettegenstaande de dikke mist, die in de laatste dagen zoo veel belemmering aan het verkeer gaf, heeft de Spoorboot haren dienst tusschen Zierikzee en Middelburg steeds volbracht. Wij maken onze lezeressen en lezers opmerkzaam, dat a.s. Vrijdagavond in de Concertzaal alhier zal optreden het Specialiteiten-Gezelschap van het Eden- Theater te Berlijn. Dit gezelschap, dat blijkens de groote aanplakbiljetten een tournée door geheel Nederland onderneemt, zal een programma uitvoeren, dat veel afwisseling geeft. Wij zullen vergast worden op zang en operettes, op goocheltoeren en gedresseerde honden, op een muzikale scène van Gebr. Reiyams, op komische scènes enz. De heer C. de Kiewit, opzichter 2e kl. van 's Rijks Waterstaat te Buitenpost, is verplaatst naar Zierikzee. De Telegraaf van Zondag 1.1. meldt: „Naar wij uit goede bron vernemen, ziet de Koningin de blijde gebeurtenis, waar naar algemeen In ons land met blijdschap wordt uitgezien, in de eerste helft van Februari a.s. tegemoet". Naar gemeld wordt zijn de Neder- landsche Spoorweg-Maatschappijen onder ling overeengekomen om een uniforme regeling in te voeren voor het vervoer van reizigers. Het voornemen is, om alle speciale en goedkoope reisgelegenheden af te schaffen, zooals tien-rittenboekjes, vacantie- kaarten, goedkoope uitstapjes, geen reductie meer te geven op de gewone plaatsbiljetten, terwijl ook retourbiljetten zullen ophouden te bestaan. Alleen zullen worden verkrijgbaar gesteld enkele reisbiljetten, kilometerboekjes en abonnementskaarten, alleen voor alle lijnen en bepaalde trajecten, buurtverkeer- kaartjes. De kilometerboekjes en abonne menten zullen geldig zijn over de lijnen van S. M., S. S. en N. C. S. Men had gehoopt hiermede 1 Januari 1909 gereed te kunnen zijn, doch de bewerking der nieuwe tarieven neemt zooveel tijd in beslag, dat zeer waarschijnlijk niet vóór den nieuwen zomerdienst deze regeling zal kunnen ingevoerd worden. Er zijn valsche bankbiljetten van f 40 en f 60 in omloop, die zeer bedriege- lljk zijn nagemaakt. Het is wellicht niet ondienstig de liefhebbers van het bestempelen van bank papier te wijzen op het gevaar, waaraan zij zich blootstellen. Het is nJ. al eens voorgekomen, dat iemand, wiens stempel op een valsch biljet voorkwam, werd genoodzaakt het bedrag te betalen, hoewel het voor iedereen vaststond, dat aan medeplichtigheid van dien persoon niet kon worden gedacht. Bovendien werd hij daarna nog geruimen tijd gedurig door de justitie lastig gevallen. Men wordt dus in eigen belang aan geraden, het bestempelen van bankpapier na te laten. Stavenisse. Den leerlingen der bewaar school alhier was 1.1. Vrijdagmiddag een groote pret bereid. Door de welwillendheid van eenige kindervrienden waren de dames Ets en Hout in de gelegenheid gesteld aan de leerlingen aardige geschenken, snoep enz., ter gelegenheid van het feest van den goeden Sint, te kunnen geven. Opgetogen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1