r .QuaherOate UITVOERING Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENTIEN. Ontvanger-Griffier W. I. de Graaf Wz., tae parlij tale Tielsck Biggen en eenige Loopvarkens. ze spraken er met een predikant over, die zijne bemiddeling toezei. Deze besprak het geval met den hofprediker, die H. M. de Koningin met het vreeselijke feit in kennis stelde. H. M. liet het meisje de toedracht der zaak op schrift brengen, toopde haar deelneming en hulpvaardigheid, rustte niet voordat de minister van justitie pogingen had in het werk gesteld om de zaak met groote zorg en gestrengheid te doen onderzoeken. Het gevolg was dat men zóó overtuigende bewijzen in handen kreeg, dat de verdachte in de instructie er niet meer aan ontkomen kon om zijn verfoeilijk bedrijf, tegenover het meisje en meer andere patiënten, te bekennen. Aan onze Koningin is dus te danken, dat in dezen het recht zijn loop zal hebben. Rotterdam, 27 Nov. Tot lid van den gemeenteraad is in district 11 gekozen de heer O. S. Knottnerus (lib.) met 2469 van de 4792 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer J. W. F. Kools (r.-k.) waren 2323 stemmen uitgebracht. Hoek-van-Holland, 26 Nov. Nu de storm geheel bedaard is en het water weer tot zijn gewone peil is teruggevloeid, komt de mindere en grootere schade voor den dag. Behalve de reeds gemelde schade aan de nieuwe duinvorming, heeft de pier ook nog al schade beloopen, doordat er verscheidene zware basaltsteenen uit den dam geslagen zijn. Ook is een groot gedeelte van den Scheurpolder onder- geloopen, dat nu, na den val van het water, een waar slagveld van konijnen te aanschouwen geeft. Honderden van deze dieren zijn door het volloopen van hun holen verdronken, en liggen nu op het veld verspreid. Zakken vol worden gehaald en menigeen verdient er een goed weekgeld mee. Dordrecht, 28 Nov. Donderdagavond 8 uur had de vrouw van den eersten knecht van een ijzeren Rijnschip, op de rivier onder Papendrecht voor anker liggende, het ongeluk, met een brandende petroleumlamp in aanraking te komen, ten gevolge waarvan hare kleeren in brand geraakten. Haar man snelde haar terstond te hulp en doofde de vlammen, maar bekwam daarbij ernstige brandwonden aan de handen, terwijl zijn hoofdhaar ver schroeide. Vrijdagvoormiddag 8 uur is de vrouw, met zware brandwonden overdekt, per brancard van 't Groene Kruis te Papendrecht naar 't ziekenhuis alhier over gebracht en ter verpleging opgenomen, terwijl ook haren man daar de noodige hulp werd verleend. Dinteloord. Bij de j.l. Donderdag ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad verkreeg niemand de vol strekte meerderheid. Op den 8en December a.s. moet er herstemming plaats hebben tusschen de heeren C. C. Clarljs en L. Snelleman. Tilburg, 26 Nov. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de woning van den heer L. Swagemakers aan den Bosschen Weg alhier. Drie zilveren .taartscheppers en een zilver gemonteerde kurk werden uit de zilverkast gestolen, terwijl uit een dameslessenaar f 400 zijn ontvreemd. Van de daders geen spoor. Breda, 27 Nov. Gisterenmorgen geraakte een bespanning der veld-artillerie, geplaatst voor een der compagniekarren die den uitrukkenden troep zouden vergezellen, schichtig, vlak voor de Chassé-kazerne alhier. In vliegende vaart holden de dieren in de richting der poort, het voertuig achter zich aan rollende. De soldaat Van Son, stukrijder le klasse, tijdelijk oppasser van den heer kolonel van het 6e regiment, begreep volkomen het groote gevaar, waarin èn berijder èn paarden èn omgeving verkeerden. Als een tijger sprong Van Son voor de paarden en klemde zich vast aan 't gebit. Met een ruk slingerde het paard hem van zich af en holden beide zenuwachtige dieren in dolle vaart verder. Van Son was er echter de man niet naar, om zich daardoor te laten afschrikken als een pijl uit een boog schoot hij de paarden voorbij en sprong weêr aan 't gebit. Manmoedig rukte hij, gedurende deze slingerperiode, aan de teugels, trachtende meester van den toestand te worden. Dat gelukte hem. Met groot levensgevaar heeft deze kranige soldaat erger voorkomen. Bergen-op-Zoom, 26 Nov. Op den Bulhenaar onder Wouw heeft hedennacht een brutale inbraak plaats gehad bij den landbouwer Trouw. Door een raampje in de keet zijn de dieven binnengedrongen, waarna zij in de slaapkamer van den boer een geladen revolver wegnamen en even eens uit een andere kamer waar de zoons sliepen een geweer, welke vuurwapenen zij in de schuur verborgen. Daarop zijn zij in huis teruggekeerd en hebben daar een kast opengebroken en daaruit ontvreemd alle gouden sieraden en een bedrag van ruim f 40. Nog is getracht in te breken bij den herbergier U. en den boomkweeker B., doch hier zonder resultaat. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender Van 1 —5 regels f 1elke regel meer f 0,20. Hoofdzaak is steeds de kwaliteit van een voedingsmiddel. Quaker Oata is in dit opzicht ongeëven aard. Desniettegenstaande maakt de prijs het gebruik, zelfs in de eenvoudigste huishouding, moge lijk. Alleen in pakken 1 Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Het gaat met den vlashandel niet naar wensch. Ten eerste is er weinig vraag, zoowel naar gezwingeld als ongezwingeld vlas en in de tweede plaats zijn de prijzen laag. Alleen eerste kwaliteit vlas kan men voor een behoorlijken prijs verkoopen. De invoer van vlas uit ons land naar België is dan ook dit jaar aanmerkelijk minder dan in 1907. RECHTSZAKEN. Door den Hoogen Raad is een hoogst belangrijke beslissing genomen. Dat college vernietigde n.l. het arrest van het Hof te 's-Hertogenboschdat, met bevestiging van het desbetreffend vonnis der recht bank te Roermond, had beslist naar aan leiding dat iemand, die toen hij zijn testament maakte niet spreken kon, dien uitersten wil schriftelijk aan den notaris had opgegeven, dat daarmede was voldaan aan den eisch van art. 986 B. W.welk art. volgens het Hof niet zou vorderen dat die opgave van den uitersten wil mondeling door den testateur wordt gedaan. Deze beslissing achtte de Hooge Raad onjuist. Dies was het testament nietig en heeft het Hof ten onrechte daaraan rechts kracht toegekend. Door den officier van justitie te 's-Gravenhage is aan den heer Benjamin van Leer, kommies-ontvanger te Glaner- brug, naar aanleiding van diens dwaze klacht over een bericht in Land en Volk over de bekende geschiedenis der plakjes worst, medegedeeld dat hij geen termen aanwezig acht hierover tegen dat dagblad eene vervolging in te stellen. KERKNIEUWS. Bij de plaats gehad hebbende stemming voor twee notabelen der Herv. Gemeente te Zierikzee, ter vervanging van de heererv mr. J. C. van der Lek de Clercq (over leden) en W. J. Rensen (die zijn ontslag had genomen), zijn uitgebracht 265 geldige stemmen. Gekozen zijn de heeren M. Lokker met 262 en J. D. Gerritsen met 259 stemmen. Genoemde heeren waren candidaten der Kiesvereeniging „Vrijheid en Geweten", terwijl door de Vereenigirig „Steunende op den Bijbel" geen candidaten gesteld waren. Zonaemaire. Vrijdag j.l. opende onze Protestantenbondsgroep (vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden), hare leerkerken in een der lokalen van de school voor open baar onderwijs. De predikant van Renesse, die zich bereid had verklaard het onderwijs te geven zoolang geen andere krachten be schikbaar waren, leidde zijn onderwijs met een korte toespraak in. Hij zeide, zich te verheugen dat eindelijk de handen ineen geslagen waren om het geven van vrijzinnig- godsdienstig onderwijs mogelijk te maken. Dat dit hier noodig was bleek uit het feit, dat meer dan 40 jongeren en ouderen in deze gemeente geen catechesaties bezochten. Ds. Van Veen vond dit verschrikkelijk. Al ging het geven van onderwijs met eenige opoffering van zijn kant gepaard, toch was hij dankbaar gestemd zooveel jongeren hier te mogen inleiden in de gemeenschap met den God des levens en ze te mogen spreken van den eenigen troost in leven en sterven. Hij ontvouwde nader zijn werkplan, riep de medewerking van de leerlingen en hunne ouders in en hoopte, dat onder Gods zegen, rijke vruchten van zijn werk mochten uitgaan. Deze eerste dag werd aan 29 leerlingen onderwijs gegeven, welk aantal de volgende les nog vergroot zal worden. Een 5-tal was voorloopig verhinderd de leerkerken te bezoeken. Een bewijs dus, dat de groep hier in een dringende behoefte voorzien heeft. PREDIKBEURTEN IN DE Hervormde Kerk te Burgh. Woensdag 2 Dec. 's Avonds zeven ure: ds. Van der Linde. (Bijbellezing). O N D E R W IJ S. De voordracht voor hoofd der open bare lagere school te St.-Laurens bestaat uit de heeren J. G. Bosschaart, onder wijzer te Biervliet, A. Visser, hoofd eener school te Oostdijk, gemeente Kruiningen, en G. A. van Noort, onderwijzer te Arnemuiden. Benoemd tot onderwijzer te Rotter dam de heer Chr. J. v. 't Hof, onderwijzer te Tholen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Goes de heer J. Vreeke, thans te Wemeldinge. Post en Telegrafie. De heer J. P. B. Teuben, ambtenaar ter inspectie van de postertfen en telegrafie te Middelburg, wordt op 16 Januari a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Groningen. SPORT. Rijwielpad Bergen-op-Zoom—Tholen. Volgens bericht van den hoofd-ingenieur- directeur in de 7e directie (Noord-Brabant), aan de redactie van De Kampioen, zal in 1909 een rijwielpad worden aangelegd langs den Rijksweg Bergen-op-Zoom— Tholensche veer. In de Kampioen wordt hulde gebracht aan verschillende personen, die medewer king hebben verleend om de in den afge loopen zomer te Haarlem gehouden Bonds- feesten van den Alg. Ned. Wielrijdersbond te doen slagen. De redactie schrijft o. a. Dit komt stellig ook toe aan'hen, die zich zoo enorm veel moeite gegeven hebben voor de deelneming van afdeeling IV (Zee land) in den grooten optocht. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid de afreke ning daarvan te zien en hebben ons ver baasd over de algemeene deelneming, waar door het mogelijk is geworden, dat Zeeland zoo schitterend vertegenwoordigd was. Bizonderheden hieromtrent mede te deelen, zou zeker in strijd zijn met de bedoeling der gevers; het zij genoeg te vermelden, dat aan groote en kleine bij dragen niet minder dan f 483,55 is bijeen gebracht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 30 November. Het bericht in ons vorig nummer omtrent de geplaatste aandeelen in de Concertzaal en Graanbeurs te Zierikzee, schijnt aanleiding tot mis verstand te hebben gegeven. Het „hoofdzakelijk van buiten" sloeg niet op het geheele bedrag, doch op de vermeerdering boven de eerst vermelde f 10.300. De stand van zaken is nu, dat er geplaatst is f 18.100, waarvan f 4200 buiten Zierikzee. De heer J. W, Mathijssen, stations chef te Kapelle-Biezelinge, is met ingang van 1 Jan. a.s. als zoodanig verplaatst naar Woerden. Schuttevaer op audiëntie. Woens dag is een deputatie van „Schuttevaer", bestaande uit de heeren mr. H. Smeenge, mr. R. J. H. Patijn, G. S. Vlieger, Van Putten, burgemeester van Ooltgensplaat, en H. de Geus, oud-schipper, op audiëntie bij Z.Exc. den Minister van Waterstaat geweest. Doel dezer audiëntie was, Z.Exc. op het belang van de verbetering van dé haven van Ooltgensplaat te wijzen, in verband met den aanleg van den tramwég- steiger aldaar. Nadat door de heeren op 't algemeen belang voor de scheepvaart en dat van het eiland Flakkee was gewezen, bleek dat Z.Exc. veel voor deze aangelegenheid ge voelde en niet ongenegen was deze zaak in gunstige overweging te nemen. In de Ned. Jager wordt er op ge wezen, dat onlangs in Zeeland een open bare verkooping werd gehouden van ge weren, van stroopers afkomstig. De redactie van dit blad komt hiertegen op; door het openbaar verkoopen van die geweren werkt d& justitie het stroopen in de hand, in plaats van het tegen te werken. De redactie meent dat, zoo de noodige gegevens worden verzameld, het hoofd bestuur van den Ned. Jagersbond onge twijfeld bereid zal worden gevonden stappen te doen bij de bevoegde overheid, teneinde te bewerkstelligen, dat een andere bestem ming aan verbeurd verklaarde stroopers- geweren gegeven wordt. Colijnsplaat, 27 Nov. Gisteren had in één der lokalen van de openbare lagere school de jaarvergadering plaats van de werklieden-vereeniging „Draagt elkanders lasten". Van de 175 leden waren er 75 aan wezig. Na opening door den voorzitter, den lieer J. Schippers, werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Daarna gaf de secretaris, de heer A. Schuit, verslag van de werkzaam heden in het afgeloopen jaar. Het leden-tal steeg van 170 tot 175; daarenboven zijn er 13 zoogenaamde kwartjes-leden, welke geen lid vao het ziekenfonds zijn, en 31 begunstigers. Vervolgens deed de penningmeester, de heer J. Douw, rekening en verantwoording. In ontvangst werd gebracht f 103,19, in uitgaaf f 77,93, zoodat het goed slot be draagt f 25,26. Voor de kas van het ziekenfonds werd bijgedragen f371,15, welk fonds nu is ge stegen tot f 1122,08s. Op de spaarbank was ingelegd f 85, en kan men dus be schikken over f 1037,08s. Hiervan werd uitgekeerd aan 56 leden, wegens ziekte, f 737,376, makende met bovengenoemde f 25,26, een overschot van f 324,97. Hiervan werd op de spaarbank ingelegd f 150, waardoor nog in kas bleef f 174,97. De totale som, op de spaarbank gebracht, bedraagt nu het mooie bedrag van f 1528. Vervolgens werd herkozen, wegens periodieke aftreding, tot secretaris de heer A. Schuit. Tot contra-penningmeester werd benoemd de heer D. de Regt in de plaats van den heer G. van den Berge, die zich niet meer verkiesbaar stelde. Mede werd herkozen als lid der commissie van toe zicht de heer P. v. d. Weele Az. Allen namen hunne benoeming aan. Ten slotte werd door ds. H. L. A. Feykes een lezing gehouden over „Socialisme". Hoofdzakelijk besprak hij het onderwerp in goeden zin, en keurde het socialisme, zooals het zich in de groote Fransche revolutie en thans nog bij de sociaal democraten vertoont, af. Ds. Feijkes zegde nog een lezing toe, om die in de volgende maand te houden, terwijl ds. F. Staal er een zal houden in Jannari a.s. Bij de omvraag gaf één der leden de wenschelijkheid te kennen, zich bij een werkliedenbond aan te sluiten; het bestuur vond dit minder gewenscht door het af gelegene dezer gemeente. Onder dankzegging voor de opkomst sloot hierna de voorzitter de vergadering. Vlissingen, 28 Nov. Vrijdagavond arriveerde alhier met den laatsten mail- trein een gezelschap van drie dames met een Servischen bediende, komende van Weenen. Een der drie dames bleek zoo ziek te zijn dat zij niet vervoerd kon worden. Een geneeskundige kwam weldra op het station en oordeelde, .dat de dame in het rijtuig moest blijven, hetgeen geschiedde. Hedenmorgen is de dame in het rijtuig overleden. Naar wij vernemen, woont de familie der gestorven dame in Engeland, waarheen het lijk dan ook vervoerd zal worden. De hedenochtend in een slaapwagen van den trein overleden dame is zuster E. J. Buschen, missionaresse en 38 jaar oud. Zij kwam van Perzië en was op reis naar Londen. Zondagavond is haar lijk derwaarts vervoerd. De toestand van den jeugdigen Jacob van de Ketterij, die dezer dagen op de werf „De Schelde" viel, is thans redelijk. De pijnen zijn veel verminderd. Hedenmiddag zouden de wonden, die hij aan zijn hoofd kreeg, dichtgenaaid worden. Terneuzen, 27 Nov. Op de hofstede van den landbouwer J. van Cadsand, onder deze gemeente, kwam de 21-jarige dienst bode D. S. Nederlof met haar kleederen in aanraking met de koppeling van de drijfstang eener dorschmachine, die daar mede ronddraaiden, waardoor zij achterover werd geworpen en met het hoofd op een steen terechtkwam. Zij bleef met een wond aan het hoofd bewusteloos liggen. In de woning gebracht, overleed zij vóór geneeskundige hulp aanwezig was. Woensdagmorgen is het eerste groote schip in de nieuwe sluis alhier aangekomen, namelijk het Engelsche stoomschip „Thur- land Castle", geladen met katoen, komende van Galveston en bestemd naar Gent. Het schip heeft eene lengte van 361£ en eene breedte van 46J voet, welke afmetingen te groot zouden geweest zijn voor de oude sluizen. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 28 Nov. De barges „Mary and Kate", kapt. J. Hoogenbos, en „Ella and Noi- man", kapt. W. Ruttand, beide van Engeland naar Pruisen. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". DECEMBER. Van Zierikzee: Dinsd. 1 'smorg. 8,30 Woens. 2 Dond. 3 Vrijdag 4 Zaterd. 5 Zondag 6 Maand. 7 Dinsd. 8 8,30 8,30 8,30 8,30 9,30 9,30 10,— Van Rotterdam Dinsd. 1 's morg. Woens. 2 Dond. 3 Vrijdag 4 Zaterd. 5 Zondag 6 Maand. 7 Dinsd. 8 10,30 11, 8, 8,30 9.30 10,— 10,- 10,30 Geboren: NEELT/E, Dochter van M. W. LOCK en C. A. LOCK—Kik. Bruinisse, 27 November 1908. De velen, welke mij op den 28 November van hunne belangstelling hebben doen blijken, betuig ik daarvoor mijn vriendelijken dank. Ouwerkerk, 1 December 1908. J. VAN DER HAVE—Hocke. Het BESTUUR van het Water schap POORTVLIET roept op sollicitanten naar de betrekking van van genoemd Waterschap. Jaarwedde f 500. Verzoekschriften op zegel in te dienen vóór 4 December 1908, bij den Dijkgraaf. Poortvliet, 24 November 1908. Namens het Bestuur voornoemd, VAN GORSEL, Dijkgraaf. tf te ZIERIKZEE, met medewerking der Cursussen voor jongens en meisjes, eene afdeeling der Volksklasse en eenige leerlingen der Rijks- Normaalschool, leider de heer A. M. A. Steyns, te oeven op Woensdag 2 December 1908, in de Concertzaal 's AVONDS 8 URE. NA AFLOOP BAL. Kaarten i 7 5 cent per persoon verkrijgbaar bij het Bestuur of in de Concertzaal. Plaatsbespreking op den dag der uit voering a 10 cent per persoon, van 12—1 ure. Namens het Bestuur, De Secretaris-Penningmeester, A. HUGO WILLEMSEN. voor 1909, groote keuze Prentenboeken, Kinderboeken in prachtband. Alle soorten Schrijf- en Schoolbehoeften, tegen concurreerenden prijs voor handen bij Kaaistraat, St.-Maartensdijk. De Deurwaarder J. DE REGT te Zierikzee zal, op Donderdag den 3 December 1908, des namiddags half één uur, aan de Varremarkt te Zierikzee, publiek verkoopen i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 6