ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 1 December 1908. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i i- i Is. z e e s c h e Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8701. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Directeurs A. 1. DE LOOZE. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. NATIONALE MILITIE. Onderzoek geoefendheid van lotelingen en adspiranten-vrijwilligers voor het reservekader. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de hem, door den Commissaris der Koningin in Zeeland, toegezonden „Algemeene regeling" luidt: Provincie ZEELAND. Algemeene regeling A. van het onderzoek, bedoeld bij 19 der Beschikking van den Minister van Oorlog 'd.d. 10 Juni 1907, 11de Afd., No. 263 (Staatscourant no. 138) en bij de Beschikking van den Minister van Oorlog d.d. 28 Maart 1907, Afd. Militie en Schutterij (M), no. 74, naar de geoefendheid van lotelingen, die dingen naar het Bewijs, hetzij voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (Artikel 104 der Militie wet 1901); B. van het onderzoek naar de geoefend heid van jongelieden, die dingen naar het Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het Reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting-Artillerie, dan wel der Genie. l. Het onderzoek, bedoeld onder A en B, wordt gehouden in het tijdvak van en met 5 tot en met 16 Januari 1909. 2. Het onderzoek loopt voor eiken deelnemer in één dag af en wordt gehouden: te MIDDELBURQ voor jongelieden uit de gemeenten Aagtekerke, Arnemuiden, Biggekerke, Domburg, Grijpskerk, Koudekerke, MeJiskerke, Middelburg, Nieuw- en St.Joosland, Oost- en West-Souburg, Oostkapelle, Ritthem, Serooskerke (Walcheren), St. Laurens, Veere, VHssingen, Vrouwenpolder, Westkapelle, Zoutelande; te OOES voor jongelieden uit de gemeenten: Baarland, Borsselen, Colljnsplaat, Driewegen, Eiiewoutsdijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer- Abtskerke, 's-Heer-Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kapelle, Kats, Kattendljke, Kioetinge, Kortgene, Krabbendijke, Kruiningen, Nisse, Oudelande, Ovezande, Rllland- Bath, Schore, Waarde, Wemeldinge, Wissekerke, Wolphaartsdijk, Yerseke; te IJZENDIJKE voor jongelieden uit de ge meenten Aardenburg, Biervliet, Breskens, Cadzand, Ede, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Phi lippine, Retranchement, Schoondijke, Sfuis, St.- Kruis, Waterlandkerkje, IJzendijke, Zuidzande. te NEUZEN voor jongelieden uit de ge meenten Axel, Boschkapeile, Clinge, Graauw en Langen- dam, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koe wacht, Neuzen, Ossenisse, Overslag, Sas van Gent, St. Janssteen, Stoppeldijk, Westdorpe, Zaamslag, Zulddorpe; te ZIERIKZEE voor jongelieden uit de ge meenten Brouwershaven, Bruinisse, Burgh, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerk- werve, Nfeuwerkerft, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Oud-Vossemeer, Ouwerkerk, Poort vliet, Renesse, Scherpenisse, Serooskerke (Sch.), Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Phiiipsland, Tholen, Zierikzee, Zonnemaire. 3. Tot het onderzoek worden uitsluitend toe gelaten o. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1909; b. de lotelingen der lichting 1908, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van Artikel 99 der Militiewet 1901, in 1909 wor den ingelijfd; c. de reeds Ingelijfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die, om in aanmerking te kunnen komen voor verlenging van uitstel, in verband met de bepaling van het op 2 na faatsfe lid van Artikel 92 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 Staatsblad n°. 230), zooals dit Artikel ge wijzigd is bij Koninklijk Besluit van 17 October 1904 Staatsblad n°. 234), hun bewijs van voorgeoefendheid wenschen te ver nieuwen; d. jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor het Reservekader der Infanterie, Vesting-Artil lerie, of Genie; en zich overeenkomstig de ter zake van wege den Burgemeester op 1 December, of daags te voren, gedane openbare kennisgeving vóór den JOden December 1908 ter secretarie van de ge meente, waar zij woonachtig zijn of verblijf houden, tot deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld. Zij, die bij de schietoefeningen tot verhoo ging van 'stands weerkracht een „schletbewljs" hebben verkregen, leggen dit bij de aanmelding over. 4. Op den 15den December 1908 of daags te voren worden de opgaven, ingericht volgens de hierbij gevoegde modellen A, B en C, houdende de namen en voornamen van hen, die overeenkomstig het in 3 bepaalde, zich hebben aangemeld, ingezonden door de Burgemeesters der gemeenten aan den Commandeerende-Officier van het 3de Regiment Infanterie te Bergen-op-%oom. 5. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 24sten December 1908 van den Voorzitter der betrokken commissie van onderzoek, ter alge meene bekendmaking op 31 December of daags te voren, eene opgaaf van den datum en het uur waarop, zoomede van de gemeente en de localiteit waar de lotelingen en jongelieden c.q. elke der bij de opgaaf aangewezen ploegen voor het onderzoek moeten aanwezig zijn. 6. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 20sten Januari 1909 van den Voorzitter der be trokken commissie van onderzoek de Bewijzen, bestemd voor de lotelingen,, die by het onderzoek aan de eisch^n hebben voldaan; zij stellen deze Bewijzen vóór of op den 23sten Januari d.a.v. voor belanghebbenden verkrijgbaar ter gemeente secretarie. De Voorzitter der commissie van onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bij gelegenheid van het onderzoek mededeeling aan de belanghebbenden. Zjerjkzee, den 30 November 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. IHDIË. Te Dagoepan is een Filippijnsche vrouw overleden in den hoogen ouderdom van 154 jaren. Volgens een vier-en-zestigjarige nicht ging haar herinnering terug tot gebeurtenisssn, die plaats vonden ten tijde van de Engelsche bezetting van Manilla in het jaar 1762, in welk jaar de ontslapene zoo ongeveer acht jaren oud was. ZUID-AFRIKA. De Transvaalsche Pensioenen-Commissie heeft reeds ongeveer 4500 aanzoeken om pensioen of vergoeding voor verlies van betrekking in behandeling. Daaronder zijn er ongeveer 1500 door gewezen politie beambten en 800 door gewezen artilleristen ingediend. Naar berekend wordt, vermeldt De Volkstem nog, zullen de eerste uit betalingen reeds in het begin van 1909 kunnen geschieden, en zullen deze ongeveer 150.000 pd. st. bedragen. AMERIKA. Pittsburg, 28 Nov. Gemeld wordt dat in een kolenmijn te Mariana, behoorende aan de Pittsburg en Buffalo Coal Company, brand is uitgebroken, als gevolg van een ontplolfing. Op het oogenblik van de ontploffing waren er 200 arbeiders in de mijn; men vreest dat ze allen zijn gestikt. De eerste reddingsbrigade werd ge dwongen zich terug te trekken, tengevolge van de groote hitte. De overheid van Mariana is van oordeel, dat 275 man in de mijn ingesloten zijn. Er bestaat slechts weinig kans op redding. De lichte rook, die uit de beide schachten opstijgt, toont aan, dat de atmosfeer in de mijn ver giftigd is. Uit New-York komen berichten van zwaren mist, die het binnenvallen en uit varen van de groote transatlantische booten uitermate bemoeilijkt. Naar" luid van enkele berichten in de buitenlandsche bladen, begroot men te New-York de schade, reeds door den mist toegebracht aan de scheepvaart, op een millioen dollars. Donderdag Jagen ter hoogte van Sandy Hook 25 groote stoombooten, die niet verder konden of durfden. De „Lusitania" moest haar vertrek uitstellen; maar de „Kronprinzessin Cecilie", welke ook heel wat vertraging had, slaagde er in veilig de haven uit te komen. Washington, 28 Nov. Geloofwaardige mededeelingen worden gegeven van een Japansch-Amerikaansche overeenkomst, ge grond op het idee van ontwikkeling van den handel in de Stille Zuidzee. Wederzijdsche waarborgen worden ge geven elkanders bezittingen te zullen eerbiedigen en de belofte om de integriteit van China te handhaven. RUSLAND. Ook Rusland heeft maatregelen genomen tegen het ongewenschte bezoek van Duitsche luchtschepen en ballons in de buurt van de vestingen aan zHn westgrens. Het ministerie van oorlog Heeft aan de grens- detachementen bevel gegeven voortaan Duitsche luchtvaartuigen met grootere opmerkzaamheid gade te slaan en eventueel het overvliegen der grens te verhinderen. Er is, zegt men, een moordaanslag op de Keizerin-weduwe van Rusland verijdeld, toen zij uit Denemarken verleden week in Rusland terugkeerde. Bij Dwinsk is namelijk een verdacht persoon gearres teerd, die bij zijn aanhouding een politie agent met een revolver doodschoot, en een aanslag op de Keizerin-weduwe in den zin had. FRANKRIJK. Parijs, 26 Nov. Volgens de Echo de Paris zal de czaar volgend jaar een groote reis maken. Hij zou eerst koning Eduard bezoeken en dan president FaJIières. Het laatste bezoek zou te Cherbourg plaats hebben, einde Juni of begin Juli. Daarop zou de czaar een samenkomst hebben met koning Victor van Italië en op zijn terug weg naar Rusland den Duitschen keizer ter zee ontmoeten. Ook de samenkomst te Cherbourg zou te water plaats hebben en gevolgd worden door een groote vloot- schouw. DUITSCHLAND. Er begint zoo langzamerhand weer gras te groeien over het geharrewar ten aan zien van het persoonlijk regeeringsstclsel in Duilscbland. In deze. week zal men er nog eens, flauwljes wellicht, In den rijks dag over praten, maar naar alle waar schijnlijkheid zal het niet tot het aannemen van eenig positief voorstel of een motie komen. Daartegen zouden niet alleen de regeeringen, in den bondsraad vertegen woordigd, zich verzetten, maar waarschijn lijk ook wel de rechts en half rechts staande partijen, die tneenen, dat men met de namens den keizer door Bülow afgelegde verklaring tevreden kan zijn. Het is niet onaardig te dien aanzien er aan te herinneren, dat eens door een zoogenaamde profetes voorspeld is, dat eerst in 1913 de conslilutioneele regeerings- vorm in Duitschland het persoonlijk regiment zou vervangen! Het verhaal is van de Gil Bias en het betreft de tferoemde Beiersche waarzegster Pythia Katherina Speemanns, die in het jaar 1829 den lateren keizer Wilhelm I met wonderlijke juistheid zijn toekomst voorspelde. De waarzegster had zich in Berlijn gevestigd en genoot zoo'n roep over haar bekwaam heid, dat zelfs Friedrich Wilhelm IV het niet beneden zich achtte den raad der Pythia te gaan inwinnen. De broeder des konings, de toen 32-jarige prins Wilhelm, vroeg toen ook aan de waarzegster, wanneer hij een actieve rol in de politiek zou gaan spelen. Wij schrijven thans 1829, zeide Katherina, en dan gaf zij den prins een pen, met verzoek dit jaartal op te schrijven en de cijfeis, die het samen stelde, er bij op te tellen. De prins deed het en verkreeg toen 1849. In dat jaar, voorspelde de waarzegster, zult gij een revolutionnaire beweging, die van Frankrijk komen zal, onderdrukken. Zal ik eens de gedachte van de eenheid van Duitschland verwezenlijken? vroeg de prins verder. Ja, was het antwoord, gij zult eens de keizer van het ééngeworden Duitschland zijn. Wanneer? Tel daartoe opnieuw de cijfers van het laatste jaartal (1849) bij <jit jaartal op, zei de waarzegster. De prins kreeg nu tot uitkomst 1871. Eindelijk vroeg de prins, wanneer hij sterven zou. Eerst aarzelde Katherina. Maar op zijn aandringen verzocht zij hem opnieuw de cijfers van het laatste jaartal daarbij op te tellen. De uitkomst was 1888. Eindelijk vroeg de prins nog, wanneer de nimbus om den vorst zou verbleeken, wanneer het persoonlijk regeeringsstelsel vervangen zou worden door den grondwettigen regeeringsvorm. En daarop luidde het laatste antwoord: Tel de cijfers van het laatste jaartal daar weer bij op. De uitkomst was 1913. Moet ook deze laatste voorspelling in vervulling gaan, gelijk de andere? NEDERLAND. Sittard, 27 Nov. Eergisteren werd onze stad in opschudding gebracht door het gerucht, dat een stokoude man, welke dien morgen begraven was, niet dood zoude zijn. Men vertelde, dat de vrouw van den doodgraver, des namiddags omstreeks 4 uren, bezig zijnde een graf te graven, plotseling een gekraak, gevolgd door een geklop, hoorde opstijgen uit het nog niet geheel gevulde graf van den ouden man. Zij luisterde toe, en ze hoorde andermaal hetzelfde geluid. Ijlings liep ze weg, doch keerde met een tweetal andere vrouwen uit de buurt terug, en zonderling, ook dezen hoorden het geklop. Eenige haastig toegeschoten mannen konden, hoe scherp zij ook luisterden, niets verdachts hooren. De doodgravers vrouw bleef haar gezegde pertinent vol houden, hetgeen natuurlijk tengevolge had, dat een onderzoek zou gedaan worden. Weldra waren onze burgemeester, een viertal raadsleden, rector, schoolmeesters, rijks- en gemeente-politie, benevens dokter Jooslen, op den eenzamen, in nachtelijk duister gehulden doodenakker verzameld, en werd de lijkkist in hunne tegenwoor digheid geopend. Buiten het hek van het kerkhof verdrongen zich vele honderden nieuwsgierigen, in angstige spanning wach tend op den uitslag. Het duurde niet lang; het licht der lantaarn kwam reeds naderbij en weldra vernam men, dat de doode nog steeds in dezelfde rustige houding lag, slapend den vredigen slaap der dooden. De menigte verspreidde zich langzaam, doch den geheelen avond vormde het geval het onderwerp der gesprekken. Leeuwarden, 28 Nov. Gisteren is in de strafgevangenis alhier aangebracht Hendrik van Vaalen, tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens den bekenden moord op den kassiersbediende ie Zeist. Sneek, 27 Nov. Heden mogen 4.J uur had op 't bovenhuis van de firma J. Volkers (Metalen Wereld) een vreeselijke gasont ploffing plaats. Op gemeld uur ging de bewoner (de oude heer Volkers) met een lichtje naar de voorkamer om te zien, wat de oorzaak was van den val, dien men had gehoord. Op 't zelfde oogenblik volgde de ontploffing. De ramen sloegen terstond stuk, de gordijnen kwamen aan flarden in den tegenover 't huis staanden boom terecht, 't Plafond kwam terstond naar beneden, alles op de kamer wefti verwoest. Beneden in den winkel moest de breek bare waar 't niet zuinig ontgelden. In de buurt en aan den overkant werden door den vreeselijken schok tal van groote spiegelruiten verbrijzeld. De heer Volkers werd na 't ongeval terstond naar 't ziekenhuis gebracht, waar men zijn bekomen wonden verbond. Zijn toestand moet redelijk zijn. Harderwijk, 26 Nov. Een alleenwonende weduwe die sedert lang om hare menschen- vrees de aandacht had getrokken, is dood in hare woning gevonden. Gedurende 3 dagen bleef haar huisje dicht en vernam niemand iels van haar. De politie stelde een onderzoek in en vond haar dood op den grond liggen, bij den haard. Het bleek dat zij minstens reeds 2 dagen geleden was gestorven. De politie deed haar naar het ziekenhuis brengen. Medemblik, 28 Nov. De heer L. Boer- haave Keur alhier, die op den 23 October 1.1. zijn 103den verjaardag vierde, is Vrijdag nacht overleden. ^Amsterdam, 28 Nov. Gisterenavond is er een belangrijke diefstal gepleegd ten huize van den heer Corn. L. Kwak, Da Costaplein 10 alhier, waar het kantoor van den Amsterdamschen Agentuur- en Commissiehandel is gevestigd. De heer Kw. verliet om 8 uur de zaak en kwam om halftien thuis. Van die afwezigheid hebben dieven gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Met behulp van een valschen sleutel openden zij de voordeur en door zochten alle vertrekken, braken schrijf bureau, Iaden en kasten open; alles werd doorzocht. Een Ijzeren kistje met een belangrijk bedrag aan geld, gouden en zilveren sieraden, een spaarbankboekje en een winterjas zijn ontvreemd, in 't geheel voor een bedrag van ongeveer f 400. Bij zijn thuiskomst vond de heer Kw. de straatdeur open, terwijl het gaslicht in de achterkamer brandde. In de gang en in de étalage werd kaarsvet gevonden. Een eindje kaars, een lucifersdoosje en eenige afgebrande lucifers werden door de politie gevonden en in beslag genomen. De dief had, om mogelijke achterhaling te voorkomen, de voorzorg genomen, de banden van het rijwiel van den bewoner door te snijden. In verband met dezen diefstal is aan gehouden de 19-jarige gewezen loopknecht J. M. R., die onlangs was ontslagen. Na een langdurig verhoor bleek echter, dat R. aan deze daad onschuldig is. Hij werd dan ook op vrije voelen gesteld. Uit het afgenomen verhoor is het der politie even wel gelukt een draad in handen te krijgen, waardoor men wellicht tot arrestatie van den werkeiijken dader zal kunnen over gaan. Gisterenmiddag tegen 2 uur werd een doofstomme looper van de fabriek van den heer Granaat van „De Maatschappij/ aan de Achtergracht alhier met een bedrag van plus minus f 80 uitgezonden om be lasting en schoolgeld voor de daar werk zaam zijnde gebroeders C. te betalen. Toen de man om 6 uur nog niet was teruggekeerd, begon men achterdocht te krijgen en al spoedig kreeg men zekerheid, toen men een briefkaart van bedoelden looper ontving, waarin hij mededeelde, door iemand verleid te zijn geworden om naar een speelhuis mede te gaan, waar hij al het geld had verspeeld. 's-Gravenhage, 28 Nov. De gezond heidstoestand van H. M. de Koningin is uitstekend. Teneinde zoovee! mogelijk rust te genieten, ontvangt H. M. zoo min mogelijk autoriteiten en houdt Zij alleen de hoogst noodt ge conferenties met de ministers. Dagelijks wandelt H. M., doch nooit langer dan ongeveer 20 minuten achter elkaar, hetzij in den tuin van het Paleis of door het Voorhout, en het Haagsche Bosch; ook brengt H. M. dan dikwijls een bezoek bij H. M. de Koningin-Moeder. H. jV\. de Koningin-Moeder komt ook herhaaldelijk op kort bezoek in het Paleis in 't Noordeinde of blijft bij H. M. dejeu- neeren of dineeren. Mochlen de Koningin nen elkaar in den loop van den dag nog niet ontmoet hebben, dan komt reeds 's morgens één der Hofdames van H. M. de Koningin-Moeder naar H. M. de Koningin informeeren. 't Doet goed te hooren hoe het groote plubliek thans vervuld is van oprechte belangstelling voor de Koninklijke Familie. De menschen hebben er dagelijks hun mond vol van en koesteren blijkbaar de beste wenschen voor de toekomst. Nu het bekend is, dat H. M. zich meermalen van het eene Paleis naar het andere begeeft, kan men geregeld eiken dag in het Voorhout zien, die daar soms uren achter elkaar slenteren, in de .hoop, H. M. eens te kunnen zien. Voor het meerendeel zijn dit juffrouwen uit den kleinen burgerstand en ook enkelen iets deftiger. Met een van genot stralend gezicht vertellen ze u later: „Och, och, wat zag Ze er goed uit, hè, mensch, gelukkig!" De gearresteerde Haagsdie tandarts. Men weel, dat hij is gearresteerd wegens niet nader aan te duiden handelingen jegens een patiënte, nadat hij ze met een narcotisch middel in bewusteloozen toe stand had gebracht. De patiënte, een onderwijzeres in het noorden des lands aldus deelt de Haagsche Kroniekschrijver der N. Gron. Ct. mede ontdekte later haar toestand en welke gevolgen er te wachten waren. Zij wendde zich tot de justitie, maar bij gebrek aan bewijs moest deze de zaak laten rusten. Het meisje en hare ouders lieten het er echter niet bij;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5