ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 1 December 1908. Eerste Blad. O o u r a n t). De St.-Nicolaasavond. (Z ierikzeesche ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8701. Uitgever-Hoofdrodacteiiri A. FRANKEL. Directeur i A. I. DE L.OOZE. Redacteur: I. WA ALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 els. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een zilveren armband. Engelsche sleutel voor een rijwiel. handveger. knipmes. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren, be treffende de belasting op bedrijfs- en andere in komsten dezer gemeente, over het belastingjaar 1908/9, nos. 3 en 4, die op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 28 November 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 1 Dec. Vrijdagavond j.l. had alhier In de Concertzaal een openbare vergadering plaats der C. J.-V. „Samuël". Op h§t vastgestelde uur opende de Eere-voorz. der J.-V., ds. Van den Berg, nadat door de aanwezigen Ps. 119 5 ge zongen was, deze vergadering met gebed, waarna de voorz., de heer Taanman, een kort welkomst woord richtte tot de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen. Ook heette hij hartelijk welkom den geachten spreker van dezen avond, den heer A. L. J. Schmal, 2e Bonds-agent van het N. J.-V., expresselijk hiertoe ultgenoodigd, bene vens dr. Weeda met eenige leden der J.-V. van Oosterland en eenige leden der J.-V. „Obadja" van Bruinisse. Tegenwoordig waren behalve ge noemde Vereeniging,, de C. Kn.-V. „De Heer is mijn Herder" en de C. Jonged.-Ver. „Maria en Martha", belden alhier. Volgens programma zon gen nu de leden der drie J.-V. 3 verzen van het Verbondslied, waarna het woord werd gegeven aan den heer Schmal. Krachtig en bemoedigend waren sprekers woorden. Hij toonde in 't kort hoe een C. J. V. behoort te zijn, niet alleen in het kerkelijk - maar ook in het maatschappelijk leven. Ook wees Spreker er met nadruk op, dat een lid eener C.J.-V. bescheiden behoort te zijn in alle gevallen. Hij wenschte hiervan een voor beeld te geven en nam daartoe een klein stukje uit het 4e hoofdstuk van het welbekende boek „De Negerhut". Hoe daar Tante Cloe met George aan koekjes klaar maken waren voor 's avonds, omdat er een vergadering zou plaats hebben; hoe ze te zamen tonnetjes het onderste boven zetteden, daar planken over heen, om zoo hunne vrienden te laten zitten. En dan komen 's avonds de zwartjes, één^voor één, en gaan ze zitten, en Tom, die zoo hartelijk kon bidden, ging voor in 't gebed, waarna George een stukje las uit de Openbaring. Als George gelezen had, dan hieven de negers eendrachtelijk een lied aan, een lied van „Het Hemelsch Kanaan". En zij knepen elk ander in de groote, dikke, bruine armen en druk ten elkanders ruwe handen van blijdschap. En wanneer zij daar zoo bezig zijn, staat er een oud vrouwtje op, afgeleefd, leunende en bevende op een stokje, en ze zegt met een zwakke, bevende stem: „O, klnderkens, gij weet nog niets. Gij weet nog niets van dat Hemelsch Kanaan, waar van gij zoo zingt 1" En dan gaat dat oude vrouwtje aan 't vertellen, en ze stampte met haar stokje op den grond, tot ten slotte haar de krachten begeven om verder te gaan, en zij zijgt neer onder een stortvloed van tranen. En de negers? Met tranen In de oogen luisterden ze naar het oude moedertje en als zij neerzijgt en een poosje later weer bijgekomen is, dan jubelen ze des te harder weer dat voor hen zoo heerlijke vreugde volle lied van „Het Hemelsch Kanaan!" „Ziet", aldus spr. „weest zoo |beschelden als dat oude vrouwtje, dat zwakke, eenvoudige zwartje, dat nauwelijks loopen kon en hier bij die negers zoo'n eenvoudige bescheidene getuigenis gaf van haar liefde tot den Heer, om spoedig te zijn in dat Hemelsch Kanaan J" Spr. haalt nog eenige voor beelden aan, waar bescheidenheid op den voor grond trad, waarna hij in 't kort drie punten behandelde, en wel: „bewaren, leiden en vormeh", die zoo beslist noodlg waren voor een C. J.-V. Vooral stond spr. een wijle stil bij het tweede punt „lelden". Dat men niet moet denken, dat hij leiden met een lange ij bedoelt. Menigeen zegt, een Christen ziet er toch lijdend uit!" „Maar dan kent ge onze J.-V. niet", aldus spr. „waar de gepaste vroolijkheid op aller aangezicht te lezen staat. Neen, het is geen lijden met en lange ij, het is met el. Het is geen leiden, zooals een vader zijn jongen leidt naar de school, maar het is lelden „ten gids wezen". Ons te laten leiden door dien Gids, die nooit faalt. Die u over klippen, bergen en kloven voert, totdat gij veilig thuis komt, dat Is het leiden, wat niet alleen de C.J.-V. maar een ieder noodig heeft. Ten slotte sprak spr. nog een woord tot de ouders, dat het hunne christelijke roeping was om voor hunne zonen en knapen te zorgen. Dat er hier een gelegenheid bestaat om die zonen en knapen tot Christelijke mannen en jongelingen te vormen; dat ze dus toezien en voor hen waken, opdat ze nuttige leden der kerk en der maat schappij worden. Sprekers rede werd met aan dacht aangehoord; het applaus was dan ook wel verdiend. Thans kwam de samenspraak: „Een krijgsman zonder monteering" aan de beurt, waarin het zoo duidelijk uitkwam, dat men ook een goed krijgs man kan wezen, al draagt men ook geen mon teering, sabel of bajonet, door n.l. een krijgsman te zijn van Jezus Christus, den Oversten Leidsman onzer zaligheld. De samenspraak: „Vertrouwen en Zoon" werd nu gedaan, waarna men geza menlijk zong: „Er ruischt langs de wolken" en een half uur pauze werd gegeven. Na de pauze zong de Meisjesvereeniging een lied, wat werd opgevolgd door een opwekkend woord van dr. Weeda. Spreker sprak o.a. over George Williams; hoe deze George Williams, den oprichter der jongeiings-Vereenigingenin zijn notitieboekje schreef: „5 Febr. 1838. Heden aan genomen In de kerk te Ben sedert dien dag gebleken een onwaardig lid te zijn". Zeer toe passelijk bracht spr. dit over op de J.-V. Om echter het verslag niet te lang te maken, zullen wij in het kort nog mededeelen wat er dien avond verder is gedaan. Na dr. Weeda deed de Kn.-Vereenlging de samenspraak .Oom en zijn neefs", welke zoo nu en dan een lachbui veroorzaakte. Achtereen volgens werd thans gedaan het opstel .Een paar Fransche prenten" of „De wederkomst van den Heere Jezus op aarde" (naar Fransche platen); de samenspraak „De twee vaders" (een oud- historisch feit); het opstel „Het Christelijk lied", Ued van de Meisjesvereeniging; twee voordrachten „De twee broeders" en „Het slagveld bij Has tings" en ten slotte nog het zangstukje „Aan'des Heilands voeten wachtend", door de Meisjes vereeniging. De voorzitter dankte thans allen die dezen avond zoo recht gezellig hadden gemaakt; dankte den heer Schmal en afgevaardigden en beval de J.-V. te dezer stede, ten zeerste aan "bij hendie nog geen lid er van zijn, waarna de Eerevoorz. den voorz. bedank te en hij hem nog vele jaren als voorz. der J.-V. „Samuël" toewenschte, wat de aanwezigen Instemden door .te applaudisseeren. Na gezamenlijk gezongen te hebben Ps. 72: 11, sloot de voorzitter deze vergadering met gebed. Door den heer A. C. de Mooij, boekhandelaar alhier, werd aan zijn clientèle gratis toegezonden een fraai geïllustreerd letterkundig jaarboek, ge titeld; „Het Boek in 1908". Het geeft een volledig overzicht van boeken in 1908 verschenen. In een afzonderlijke afdeeling zijn de titels van de voornaamste der vroeger verschenen werken in systematische rubrieken opgenomen. Dit jaarboek is vooral in dezen tijd voor menigeen, die een ander een boek werk ten geschenke wenscht te geven, een goede, onmisbare gids, die hem het doen eener keuze vergemakkelijkt. In denzelfden geest werd door de boek handelaren S. Ochtman Zoon alhier een geïllustreerd letterkundig jaarboek onder den titel „Gulden Aren", „Oogst 1908", aan zijn begunstigers aangeboden. Ook dit werk, evenals het bovenstaande, in een keurig gewaad gekleed, is niet alleen voor deze St.-Nicolaasgelegenheid een nuttig boek, maar het kan ook ten allen tijde door hen geraadpleegd worden, die in het bezit van een bepaald boek werk wenschen te komen. Wij vernemen, dat door het Leger des Heils op Dinsdag 8 December in de Concertzaal Bioscope-voorstellingen zuilen worden gehouden, en voldoen gaarne aan het verzoek om hierop nader de aandacht te vestigen. De Bioscope-voorstellingen van het Leger des Heils zijn zoo geheel anders dan die, welke door anderen worden gehouden. De beelden worden met zorg gekozen, zoodat allen streng zedelijk zijn. Sommigen zijn echter van komischen aard. De meesten hebben een prachtige moraal en velen zijn beslist leerzaam. Ook vallen de stille beelden, die ver toond worden en waarbij toepasselijke liederen meerstemmig worden gezongen, zeer in den smaak. De duidelijkheid der platen is, door het gebruik van een „up to date"-machine, verzekerd en de beelden zullen op boeiende wijze door Adjudant Palstra worden ver klaard. Wij kunnen onze lezers wel aanraden 's middags hunne kinderen te zenden en 's avonds zelf te komen. Men zal zeker genieten. Renesse. De zangvereeniging V. Z. O. S. alhier gaf Zaterdagavond voor een vrij talrijk opgekomen publiek eené welge slaagde uitvoering. Zoowei de zangstukken als de drie voordrachten, die aan het slot ten beste werden gegeven, werden goed gezongen en flink uitgevoerd. Wat het mooiste zangnummer was Naar onze bescheiden (subjectieve), misschien wel naar aller meening, gr'ooven wij te mogen noemen „Het ouderlijke huis", sopraan-solo met bromstemmen, waarin de sopraan met duidelijkekrachtige, vaste en zuivere stem het lied zong. Ook de alt-solo in Aria uit het Oratorium „Paulus" klonk plechtig, ofschoon wat zacht voor veraf- zittenden, door de zaal. Op verzoek van den eere-voorzitter werd dit nummer her haald. Aan duidelijkheid en helderheid had toen de Aria gewonnen. „Laudate" (molette voor vrouwenkoor van Mendels sohn) waarin, naar het ons voorkomt, weinig variatie is, doch welks instudeering stellig moeielijk was, werd diep ingrijpend gezongen. Met veel gevoel en liefelijk werden „De Lindeboom", „Afscheid van den Alpenherder", „De Nacht", „Onder de Linden" (dit wel het innigst en teederst) en „De Executie" met haar breede tonen, voorgedragen, terwijl „Aan de Zee" en „Het Lied", even frisch en opgewekt ais helder en schoon en in goede rythme werd ten gehoore gebracht. Telkens als de zangvereeniging eene uitvoering geeft blijkt het ten duidelijkste, dat een ernstig streven van directeur en leden naar hooger, reiner en beter, geen tjdel pogen was. Een langdurig daverend applaus van het aandachtig luisterend dankbaar publiek was het welverdiende loon, waarmede de uitstekend geslaagde uitvoering werd bekroond. Een woord van lof en dank mag voorzeker niet onthouden worden aan de leden der zangvereeniging en ook niet aan hen, die medewerkten, om een drietal leuke voordrachten zóó uitstekend In uitvoering te brengen, waar door het publiek een genotvollen avond werd bezorgd. Bruinisse. Ambtenaren van den Rijks waterstaat en de tonnenlegger van Bruinisse, hebben met behulp van de sloomboot „Antoinetta" den mast van het onlangs in het Krammer gezonken schip met pulp verwijderd. De romp zit diep genoeg, zoodat die voor de scheepvaart geen be lemmering zijn zal. Zeeland blijkt een goede bergplaats voor oude schepen te zijn. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad vacature wijlen den heer Zach. Hooger- heide, werd gekozen de heer C. Hooger- heide Zachz., rnet 201 stemmen. Op den heer Math. Jumeletlz. werden 168 stemmen uitgebracht. Vrijdagavond gaf de muziekvereni ging „Excelsior" in de Conferentiekamer alhier eene uitvoering. Een overgroot publiek was opgekomen om deze bij te wonen. Uit de uitvoering der muziek nummers bleek, dat het gezelschap zich onder de uitstekende leiding van den directeur, den heer Joh. F. A. Theewis, met groot succes op de beoefening der muziek toelegt. Ook een paar stukken voor viool en piano, uitgevoerd door jeugdige leerlingen van den directeur, werden zeer verdienstelijk gespeeld. Behalve de muzieknummers werden opgevoerd een blijspel „Schuiven gaan ze' en „De oolijke Volendammers", humoris tisch duet. Vielen deze stukken blijkens het applaus in den smaak van de aanwezigen, het glanspunt van den avond was de opvoering van „'t Was maar een loods", tooneelspel in drie bedrijven, dat met de grootste aandacht gevolgd werd en bizonder goed gespeeld werd. De dames en heeren, die daarin.medewerkten, waren niet alleen zeer rolvast, maar wfsten ook op uitstekende wijze hunne rollen weer te geven, zoodat zij alle eer en voldoening hadden van hun opoffering van tijd en moeite om dit stuk in te studeeren. Een herhaald applaus bewees duidelijk, dat de opvoering zeer gewaardeerd werd. De vereeniging „Excel sior" kan dan ook met groote voldoening op dezen avond terugzien. KERKNIEUWS. Naar aanleiding van een geschil tusschen den predikant en de diakenen der Ned. Herv. Gemeente te Oostburg, betreffende de verpachting der landerijen, loebehoorende aan het Hervomd Armbestuur, hebben de vier diakenen collectief ontslag genomen. Scharendljke, 28 Nov. Nadat de be trekking van predikant bij de Geref. Oem. alhier ruim 2 jaren vacant is geweest, staat ze, naar wij vernemen, binnenkort vervuld te worden, daar ds. F. Bruinsma te Suawoude het beroep naar deze gemeente heeft aangenomen. Eikerzee, 30 Nov. Het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier heeft herkozen tot ouderling en diaken de heeren M. Lokker en J. M. Kristalijn, die deze benoeming hebben aangenomen. Burgh, 29 Nov. Bij de heden gehouden stemming voor drie leden van het kies college der Herv. Gem. alhier zijn met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren M. van der Klooster Jz. en J. L. de Granje, en gekozen de heer C. Krijger. Het aftredend lid, de heer C. van Zuijen, is alzoo niet herkozen. Bruinisse. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen de heer C. Bolier. Poortvliet. Tot notabele bij de Ned. Herv. Kerk alhier is bij herstemming gekozen dc heer J. van Zorge. Ingeleverd waren 71 stembriefjes, waarvan 1 blanco en 1 van onwaarde werden verklaard. De benoemde verkreeg 42 en de heer W. Carels, die per advertentie verzocht had niet op hem te stemmen, 27 stemmen. O N D E R W 1J S. Renesse. De onderwijzers der afdeeling „Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond Gen. hielden Zaterdagnamiddag eene ver gadering. De opkomst was zeer talrijk. Mej. G. J. Bakker, onderwijzeres te Noord welle, was als lid toegetreden. Aan de orde was het kiezen van een lid der weerstands commissie. De heer Jos. Boshouwer ver wierf 10, B. de Vries 2 stemmen, terwijl één blanco. De leesbeurt werd vervuld door den heer C. J. Reisinger van Haamstede, die bij zijne hoorders inleidde „Een beelje politiek en de openbare school", een onderwerp, dat aanleiding gaf tot een zeer nuttig en aangenaam debat. Spreker oogstte voor zijne interessante lezing den dank der vergaderden. Na de volgende bijeen komst bepaald te hebben op 30 Januari e.k., sloot de voorzitter de vergadering. ïT De winkels zijn nu allen op hun mooist uitgedost. Niet alleen is fraai geëtaleerd, maar men heeft ook het nieuwste laten komen. Zoo hebben de weduwe A. Anker Zonen op het Havenplein zich voorzien van de modernste salon haarden en vulkachels, smaakvolle vul- emmers en haardstellen. En wie nu een kamer heeft, waarin zich geen schoorsteen bevindt, en waarin men toch in dit jaar getijde gaarne zou willen stooken, voor zoo iemand heeft deze firma, die aan alles denkt om de cliënteele te gerieven, reuk- vrije petroleumkachels in allerlei grootte. Ook gaskachels en gaskooktoestellen, die er als een fornuis uitzien, en waarop voor een zeer groot gezin zelfs het middagmaal geheel kan bereid worden. Wat een gemak Gij zljt niet meer afhankelijk van het for nuis, of het brandt, rook verspreidt, vol doende warmte uitstraalt, om dat alles behoeft men zich niet meer te bekreunen, men zet de kraantjes open, en gij hebt de noodige hitte voor het gereedmaken van de gerechten. Wij gelooven, dat menige huismama een dergelijk St.-Nicolaas- geschenk van haar echtgenoot met liefde zoude accepteeren. In het Vischslop woont ook een Anker, en wel de heer A. Anker, een man, die in zijn zaken vooruitgang tot devies heeft gekozen. Hij gaat met zijn tijd mede. Dat bespeurt men aan zijn rijwielen, fotographie-toestellen en naaimachines. Alles haute nouveauté. Wat een collectief En hij heeft alles, wat er bij behoort, in voorraad. Is een band van een fiets gesprongen, hij helpt u, als de oude door hem niet meer kan hersteld worden, aan een nieuwen. Laatst, toen wij van de Oude Haven komend het Vischslop wilden inloopen, werdén wij plotseling aangenaam door orkestmuziek verrast. Wij keken naar alle kanten uit, om te zien, of er soms een muziekcorps in de buurt was, dat een deuntje ten beste gaf. Maar in welke richting wij ook onze oogen lieten gaan, een muziek korps bespeurden wij niet; totdat een voorbijganger ons opmerkzaam maakte, dat de muziek uit den winkel van den heer A. Anker kwam, waar de fonograaf aan het spelen was. Keurige, moderne zaken vindt men in den welvoorzienen galanteriewinkel van den heer J. P. C. Appels op het Haven plein. En welk een bonte verscheidenheid Wie dezen winkel binnentreedt, om een St.-Nicolaasgeschenk te koopenvindt beslist, wat hij zoekt. Poppen, poppen wiegen, poppenwagens, trams en treinen, die door stoom kunnen worden voortbe wogen, kegeldoozen, soldatenspelen, kas- teelen, forten, koffers, vazen, lampen voor de huiskamer en voor het salon, en wat al niet. In de Korte St.-Janstraat vindt men ook nog een mooien galanteriewinkel, en wel van den heer J. M. V e r b e k e. Als gij met uw kinderen een bezoek aan dezen winkel brengt, dan hebben uw kleintjes geen oogen genoeg voor al hetgeen zij Ie zien krijgen. Vol verrukking nemen zij alles in oogenschouw. Niels ontgaat hun blik. En zij zouden van vader en moeder wel alles willen hebben. Maar deze moeten met hun beurs eenigszins rekening houden, waarin zij gelijk hebben. Boven dien te veel schaadt. Niet in de hoeveel heid trouwens ligt de waarde der geschenken, maar wel in de hoedanigheid. Koopt voor de kleinen liever iets, dat duurzaam is, dan iets dat binnen een paar dagen reeds breekt. En voor solied speelgoed hebt gij bij den heer J. M. Verbeke een juist adres. Een juist adres niet van speelgoed, maar voor confectiegoed is de heer J. T h i e n op het Havenplein. Wie op deze eilanden kent de welbeklante zaak van den heer Thien niet! 't Is een oude, solide firma, die evenals goede wijn eigenlijk geen krans behoeft. Men vestigt er de op merkzaamheid op, en dit is voldoende. In zijn goed gesorteerd magazijn zal men menig nuttig, passend St.-Nicolaasgeschenk voor vrouw of kind kunnen bekomen. Welbekend is het door den A. den Boer gedreven confectie-magazijn „De Stad Parijs" in de Poststraat. Hoe kan het ook anders! Een firma, die als uithang bord kiest den naam „De Stad Parijs" moet, teneinde haar naam eer aan te doen, flink voor den dag komen. En dat doet dan ook de heer A. den Boer. Hij heeft een grooten voorraad heerengoederen, demi- saisons, winterjassen, niet slechts van goede kwaliteit, maar ook tegen zeer billijke prijzen. Ook voor jongenskleeding heeft hij een groote sorteeringijzersterkc, onverslijtbare pantalonsdie er tegen kunnen, als zij, wat bij jongens nog wel eens gebeurt, in den slag komen. Ook de heer A. E. Holty op den Dam heeft op hetzelfde gebied een winkel en magazijn vol goederen. Maar hij heeft en hierop vestigen wij aller aandacht behalve zijn heerenconfectie nog een dames mantelzaak. En als gij bij hem met St.-Nicolaas voor uw vrouw een mooien mantel koopt, dan zijn twee menschen in hun schik, vooreerst uw vrouw, die gij met een mooien mantel aangenaam verrast, en ten tweede de heer Holly, die er ééntje van de hand doet. Gij kunt trouwens uitstekend bij hem terecht, want hij legt er zich op toe om met een klein winstje om te zetten, teneinde op die wtjze steeds een grooten omzet te hebben. In het winkelhuis van mej. de wed. C. v a n S c h a i k op den Dam is als van ouds haar galanterie-magazijn ge vestigd. Een keur van goederen ligt er uitgestald achter het raam en In den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1