ZIEBIKZEESEHE NIEUWSBODE. Donderdag 26 November 1908. Tweede Blad. (Z i er iltz e es ch. C o u r a, n t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65sta JAARGANG. No. 8699. Uitgever-Hoofdredacteur! A. FRANKEL. Directeur! A. J. OE LOOZE. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIËN. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. spanje. In de gevangenis van Granada zijn 800 gevangenen de slaapzaal der bewaarders binnengedrongen, hebben wapens en sleutels gestolen, de bewaarders gebonden en één hunner vermoord. Toen zij over den muur wilden klimmen, gaf de wacht vuur en kwamen er troepen ter hulp. De gevangenen verschansten zich, maar de troepen be stormden het gebouw. Daarbij werden tal van gevangenen gedood. Vijf zijn er ont vlucht. Daar de gevangenen echter hun dreigende houding niet opgaven, liet de kolonel eenige salvo's afvuren, waardoor de op standelingen zich ten slotte gedwongen zagen hun verzet op te geven. rusland. De koude is in het Zuiden van hei land zeer hevig. Het vriest stérk en een over vloedige sneeuwval belemmert het verkeer. De oogst is grootendeeis verloren. Er zijn onderhandelingen geopend door de regeering over den aankoop van Wright's vliegmachine. De czaar moet er zich persoonlijk zeer voor interesseeren en de minister van oorlog stelde een crediet van 1} lon Hollandsch beschik baar voor de aanschaffing van aeroplanes, terwijl hij bovendien een buitengewoon crediet zal aanvragen. Tengevolge van een plotseling opgestoken storm, benevens nijpende koude in de provincie Astrakan, zijn een honderdtal visschers afgedreven in de Kaspische Zee. De pogingen om hen te vinden zijn tot dusver vruchteloos gebleven. engeland. Nu het mond- en klauwzeer in de staten Pennsylvanlé en New-York is uitgebroken, zal er groote vermindering komen in den uitvoer van slachtvee naar Engeland, waar men voor die veeziekte doodsbang is. Er wordt veel Amerikaansch vee levend over den Oceaan gevoerd om in Engeland op de plaats van landing te worden geslacht. Dat zal nu wel voor eenigen tijd uit wezen. Ook voor de stoomvaartlijnen een groot verlies. Men denkt dat vooral Argentinië in Engeland het voordeel zal hebben van de veeziekte in de Vereenlgde Staten. Maar ook andere landen kunnen er hun voordeel mee doen, dunkt ons. In Amerika doet men intusschen het mogelijke om de ziekte binnen perken te houden. De knapste veeartsen zijn er op uitgestuurd. Ja, maar verspreiding van die besmettelijke veeziekte tegen te gaan zal zelfs hun knapheid moeilijk vallen. Het zal wel een slechte tijd zijn voor de musschen. Men houdt die voor verspreiders van de smetstof en gaat ze nu op de besmette plaatsen en in de buurt zooveel mogelijk uitroeien. Van een grillige November kunnen de Engelschen meespreken. Ziehier wat wij in een Londensch avondblad van Vrijdag lezen In Londen was het Donderdag koud geworden; in verschillende voorsteden vroor het tot vijf F. toe. In Cornwall is het intusschen zoel. Te Truro en Looe staan bloemen open in de hagen en dagelijks plukt men in de buitenlucht frambozen en aardbeien. Van Helston en Lizard komen berichten van vergeet-mij nieten en sleutelbloemen in bloei en volop appelbloesem. Uit Noord-Wales schrijft iemand, dat in zijn tuin de rozen en muur bloemen weelderig staan. Londen, 21 Nov. De gebroeders Asscher en de twee heeren Levy leverden heden middag om 3 uur den Cullinan-diamant af aan de koninklijke schatkamer van het - kasteel Windsor Castle. De firma Asscher bood tegelijkertijd een album aan, dat photographieën bevat, die geheel het slijpingsproces illustreereneveneens een imitatie in bergkristal van den oorspron- kelijken diamant, gevat In een gouden schrijn. De koning zeide, dat het slijpen van den steen zijn verwachtingen overtroffen had en wenschte de gebroeders Asscher geluk met het werk, dat geheel aan de waarde van den steen beantwoordde. De koningin deed de twee groote Cullinan- steenen aan, die in eigen platinamontuur gevat waren. Het Hollandsch gezelschap werd door de hartelijkheid des konlngs zeer aangenaam getroffen. Gedurende anderhalf uur luisterde hij met vriendelijke belangstelling naar het verhaal, dat de heeren Asscher gaven over het slijpen en polijsten van den steen. Het gezelschap bleef op het kasteel theedrinken. 23 Nov. Het Hoogerhuis nam met 74 legen 32 stemmen een motie aan, door lord Roberts voorgesteld. Zij verklaart, dat de verdediging van Engeland noodzakelijk maakt, dat de regeering een wijze zoekt, waarop in een bewapening kan worden voorzien, die zoo geducht is, dat geen natie ooit zal trachten op Engeland's kusten te landen. In den loop van zijn rede verklaarde lord Roberts, dat gedurende de laatste drie jaren de omstandigheden veranderd zijn, en dat men zich niet langer veilig kan achten tegen een inval. Hoewel alle vijandschap tegenover Duitschland ontkennend, stelde hij de mogelijkheid van een inval van het Duitsche leger in Engeland; hij drong er op aan, dat een volksleger van een mlllioen geoefende manschappen in stand blijft om het land te beschermen. Lord Crewe was van oordeel, dat de besprekingen een misverstand zouden veroorzaken, zoowel in het land zelf als in den vreemde. De regeering deelde de meening niet, dat eenzelfde leger als op het vasteland in Engeland op de been gebracht moest worden. Het gouvernement vertrouwde op de vloot, om het land voor een inval te beschermen, en op een goed georganiseerd landleger, om een inval en een paniek te voorkomen. Het millioen manschappen, door generaal Roberts gevraagd, zou jaarlijks twintig millioen pond sterling kosten. De kerkgangers in Rayne in Essex vervelen zich 's Zondags niet. Hun ziele- herder heeft begrepen, dat de maag van zijn parochianen zich niet tevreden stelde met het geestelijk voedsel, dat hij hun reikte, en hij heeft dus In een hoek van de kerk een vat bier laten brengen met een kraan er aan, en elke kerkganger mag daar gedurende den dienst drie glazen van hebben. Ook mogen zij hun pijp stoppen van de goede tabak, die de dominé te hunner beschikking stelt. Zoo, bij hun potje bier en in een rookwolk gehuld, hooren zij de vermaningen van hun braven herder met bizonder ontvankelijk gemoed aan. duitschland. De Trierer-Mijnmaatschappij publiceert de officiëele lijst van de slachtoffers der ontploffing in de mijn Radbod. Zij bevat 341 namen, onder welke die van 81 vreemdelingen. Zaterdag is in het ziekenhuis te Hamm één der zwaar gewonden gestorven. Het aantal der na de ramp overleden mijn werkers bedraagt nu vijf. De vrouwenmoordenaar Koch, uit Oberndorf, is Zaterdagmorgen te Erfurt door middel van de guillotine ter dood gebracht. Hij was veroordeeld wegens 2 vrouwen-moorden, terwijl hij nog van meerdere werd verdacht, waarvoor echter geen voldoende bewijzen aanwezig waren Voor de rechtbank had hij steeds de hem ten laste gelegde feilen: moord op zijn echtgenoote en daarna op zijn huishoudster, ontkend, ofschoon alle bewijzen tegen hem waren. Vrijdagavond nu bekende hij nadat hem was medegedeeld, dat hij zich op zijn laatsten gang had voor te bereiden, niet alleen de twee moorden, waarvoor hij was veroordeeld, maar bovendien, dat hij nog drie andere vrouwen had vermoord. Uit Keulen wordt gemeld, dat de Keulsche douanebeambten tot de ontdek king zijn gekomen, dat matrozen van uil Nederland komende stoombooten op groote schaal smokkelden. In de laatste dagen waren te Emmerik alle stoombooten scherp onderzocht, en in verscheidene waren groote hoeveelheden tabak, koffie en boler gevonden. Deze goederen werden in beslag genomen en eenige matrozen gearresteerd. belgie. Zaterdagmiddag ontmoette in hef Kipdorp te Antwerpen een heer een vrouw, die beide een korte woordenwisseling hadden. Plotseling trok de man een revolver uit den zak en loste drie schoten op de vrouw, die badend in haar bloed op den grond neerviel. Daarna richtte de man het wapen tegen zijn hoofd en loste nogmaals een schot. Verschillende getuigen van het drama snelden toe, doch daar de misdadiger nog het wapen in de hand hield, durfde men hem niet naderen. Doch een werkman dreigde hem met een stuk hout het hoofd tè verpletteren, waarop hij zijn wapen liet vallen. De moordenaar werd nu in bedwang gehouden tot de aankomst van een politie agent. De vrouw, die geen teeken van leven meer gaf en geheel overdekt was met bloed, werd opgenomen en binnengebracht in een herberg. De moordenaar had niet het minste letsel en de kogel moet langs zijn hoofd zijn weggevlogen. Hij was overigens ook zóó opgewonden, dat zijn hand heen en weer sloeg, toen hij het schot op zichzelven loste. Het bleek een echtpaar uit Limburg te zijn. Maar zij had hem met een ander verlaten, en was in Kipdorp komen wonen waar hij haar nu had opgezocht om te vragen het echtelijk leven te hervatten. Bij haar weigering had hij geschoten. nederland. Winschoten, 22 Nov. Een Amerikaansch huwelijk! Iemand uit de provincie Groningen, reeds vele jaren in Amerika verblijvende, had het er dezer dagen op gezet, dat hij wilde gaan huwen met een vrouw uit het moederland. Familie en kennissen in 't Oldambt werden ermee in kennis gesteld, doch het was moeilijk iemand te vinden, die om het huwelijksleven den verren tocht over den Oceaan wilde aanvaarden. Zoo is 't gebeurd, dat eerst na drie maanden, nadat de vrije overtochtskaart was gezonden, iemand een jonge deern uit Midwolde (Oldambt) het besluit nam van hier te vertrekken en werd ze in 't bezit gesteld van de kaart, waarmee ze Chicago zou kunnen bereiken. Vrijdagmorgen vertrok ze van ons station naar haar aanstaanden echtgenoot, dien ze nog nimmer had gezien, ja, er zelfs geen briefwisseling mee had gehad. IJmuiden, 23 Nov. Van den stoom trawler „Batavier H", visschende ter hoogte van de Haaksgronden, bemerkte de schipper A. Zwart een overzij liggende boot, voerende een gele vlag met een bal, het teeken dat het schip in nood verkeerde. Spoedig lag de stoomtrawler aan lijzijde van de boot op ongeveer twintig meters afstand. De bemanning van het Noorsche stoomschip de „Hvidingso", zette nu de booten uit, om aan boord van den trawler te komen. Daarbij geraakte de kapitein te water; hij werd evenwel spoedig door zijn mannen gered. Bij het aan boord nemen bij den trawler geraakte hij nogmaals te water; ditmaal werd hij door twee mannen van den stoomtrawler gered. Dit alles gebeurde, terwijl er hooge zeeën liepen. Weinig oogenblikken, nadat de be manning het stoomschip had verlaten, zonk het in de diepte weg. Het behoorde thuis te Stavanger en was geladen met graan naar Rotterdam. De elf mannen werden daarna door de „Batavier II" alhier binnengebracht. Amsterdam. Sally Frank, firmant van de gefailleerde firma Jac. Bos alhier, is voortvluchtig. Hij is Woensdag te Londen gezien. Den 31 en October laatstleden kwam de weduwe K., winkelierster in de Palm- dwarsstraat alhier, tot de ontdekking, dat ongenoode gasten een onderzoek in hare woning hadden ingesteld, en zich met een aanzienlijk bedrag, benevens al haar gouden en zilveren sieraden, uit de voeten hadden gemaakt. Nu woonde bij de winkelierster in groenten en aardappelen haar kleinzoon Hein in. Deze mocht bij zijn moeder niet meer aan huis komen, daar hij reeds een jaar gevangenisstraf had ondergaan, wegens „het vinden van een touw met een paard er aan" in de weide. De buren hadden dan ook al dikwijls grootmoeder tegen den jongen gewaarschuwd, te meer omdat Hein niets uitvoerde en ten deele verblijf hield in de woning van een vrouw op de Rozengracht. Vooral in het laatst van October bemoeiden de buurvrouwen er zich weder mee, omdat haar verteld was geworden, dat Hein, die niets uitvoerde, geen werk had en ook geen moeite deed aan werk te komen, met de guldentjes gooide. Bovendien scheen Hein een niet te versmaden vaardigheid in het smidsvak verkregen te hebben, althans hoewel de sleutel der woning zich slechts bevond irr het bezit van grootmoeder, wist de kleinzoon telkens met een valschen sleutel binnen te komen. In den morgen van den 31 sten October had grootmoeder zich als gewoonlijk naar de Groentemarkt begeven. Een buurvrouw bemerkte toen, dat Hein zich met een zak op den rug uit de woning zijner grootmoeder verwijderde. Zij vond dit erg verdacht, waarom zij den jongen naliep en hem volgde tot aan den winkel van een opkooper, waar de jongen wel meer kwam. Bij nader onderzoek bleek echter, dat hij daar niets bizonders verkocht had, Toen de grootmoeder later thuis kwam, stelde de buurvrouw haar in kennis van het gebeurde, en daarna bleek de reeds medegedeelde diefstal. Onmiddellijk werd de politie met het gebeurde in kennis gesteld. Men zocht den jongen in het huis van de vrouw op de Rosengracht op, doch bij fouilleering werd niets op hem bevonden. Intusschen bleef de recherche niet bij de zaak stil zitten, en in verband met een en ander werd thans, 14 dagen later dus, de jongen gearresteerd, benevens drie handlangers. Utrecht, 23 Nov. De Handelsvereeniging alhier heeft bij den Minister een klacht ingediend tegen den concierge der Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, wegens handeldrijven, 't verkoopen van fietsen, kantoorbehoeften enz., aan leer lingen der H. B. S. Sommige jongens hadden b.v. een rekening van f 3 aan chocolade. Thans is eenzelfde zaak in onderzoek tegen een ambtenaar der veeartsenijschool. Deze zond rekeningen aan de ouders der leerlingen van b.v. f 80, wanneer voor f 40 geleverd was, en deelde dan na ontvangst van het bedrag de overschietende f 40 met den leerling. Gouda, 23 Nov. In een vergadering der Goudsche Coöperatieve Verbruiks- vereeniging „Ons Voordeel" is bekend gemaakt, dat dit jaar 13 pCt. dividend aan de leden zal worden uitbetaald. 's-Gravenhage, 23 Nov. Één der bladen had gemeld dat de door de'justitie ge zochte Duitsche Greet in een Duitsch ziekenhuis ligt, aan kanker lijdt en haar einde nabij is. De Avondp. weet dat die vrouw ligt in het ziekenhuis te Dusseldorp. En zóó is de vrouw niet haar einde nabij, zegt het blad, of ze weet haar heeren-kennissen te 's-Gravenhage ge regeld eraan te herinneren dat ze voor hen min of meer compromitteerende brieven bezit. Verleden week tenminste heeft ze van twee ieder f 150 losgekregen. 't Wekt wel een weinig verwondering, aldus het blad, dat de justitie niet even heeft geïnformeerd bij de Haagsche politie. Die heeft steeds geweten waar de vrouw was en het verzoek om opsporing had dan ook achterwege kunnen blijven. Delft, 23 Nov. Uit de onder-officiers kantine van de kazerne alhier werd voor enkele dagen een gouden medalje gestolen. De politie heeft het voorwerp te Rotterdam opgespoord en als verdacht van dezen diefstal een onder-officier alhier aange houden en ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld. Nog twee onder-offi cieren worden van medeplichtigheid ver dacht. Hoek-van-Holland, 23 Nov. Zaterdag middag had alhier op het strand een oefening plaats met de roei-reddingsboot „Emile Robin", van de Z.-H. Reddings- Maatschapplj. Deze reddingsboot, die op een daartoe vervaardigden wagen door paarden naar 't strand getrokken moet worden, is hier voornamelijk gestationeerd voor strandingen van schepen hier op de kust. Daar het nogal ruw weer was, waren de paarden niet gemakkelijk zee in te krijgen. Het gelukte evenwel toch de boot van den wagen tegen de branding in het water te brengen. De boot bleek uitstekend zee te bouwen en beantwoordde in alle deelen aan de proef. Alleen konden de roeiers, wier ambacht het niet bleek te zijn, de boot niet tegen de branding in roeien en werd ze telken male teruggeslagen. Na een kwartier tobben werd het sein tot terugkeeren gegeven. Steenbergen, 23 Nov. Door het spelen met een geladen revolver, die een jongentje van den kastelein v. I. alhier in een onbewaakt oogenblik Zaterdag uit de kast had gehaald, ging het schot plotseling af en trof het kind in het hoofd, zoodat het na enkele uren overleed. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 24 Nov. Ter terechtzitting van de arrondissements-rechtbank van 13 November 1.1. stond terecht J. V. Jzn., oud 45 jaar, landman, wonende te Anna- Jacoba-Polder, gemeente St.-Philipsland, beklaagd van zich te hebben schuldig gemaakt aan meineed in een burgerlijk geding tusschen H. van L., landman te St.-Philipsland als eischer, en beklaagde als gedaagde voor het Kantongerecht te Tholen gevoerd. Nadat een 6-tal getuigen waren gehoord, vorderde het O. M. beklaagde's veroor deeling tot een gevangenisstraf van 6 maanden. De raadsman van beklaagde, mr. D. van der Vliet, concludeerde op daartoe aangevoerde gronden, tot vrijspraak van zijn cliënt. De rechtbank overwoog niet uit wettige bewijsmiddelen de overtuiging te hebben geput van beklaagde's schuld aan het hem te laste gelegde feit, en sprak hem daar van heden vrij. Voorts werden veroordeeld wegens: 1°. wederspannigheidP. M.venter met postpapier, oud 54 jaar, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, tot een maand gevangenisstraf; 2°. mishandeling: P. B., 41 jaar, varens gezel te Bruinisse, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 3°. het opzettelijk en wederrechtelijk beschadigen van eenig goed dat aan een ander toebehoort D. de V., 47 jaar, los werkman te Zierikzee, bij verstek, tot een maand gevangenisstraf; 4°. mishandeling: J. J. van O., 70 jaar, zonder beroep te St.-Maartensdijk, tot een maand gevangenisstraf; 5°. wederspannigheid door 2 of meer personen met vereenigde krachten gepleegd en eenvoudige beleediging aangedaan aan ambtenaren gedurende de rechtmatige uit oefening hunner bediening: H, J. de L., 35 jaar, schipper, C. J. de L., 23 jaar, schippersknecht, J. van G.20 jaar, schippersknecht en M. C. K., 21 jaar, schippersknecht, allen wonende te St.-Maartensdijk, ieder tot een maand gevangenisstraf. Door G. C. H., oud 41 jaar, veld- arbeider, wonende te St.-Maartensdijk, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der arrondissements-rechtbank alhier, van 13 November 1.1., waarbij hij wegens het wederrechtelijk binnendringen op het besloten erf bij een ander in gebruik, onder het uiten van bedreigingen, is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Mede is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis der rechtbank d.d. 13

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5