Kloven in de Lippen. St.-Maartensdljk, 24 Nov. Bij den hoogen vloed van gisteren is er nog al eenige schade gekomen aan den zeedijk van den polder Oudeland alhier, en wel aan het dezen zomer verzwaarde dijkvak, over een lengte van ongeveer 70 meter. De weggeslagen grond wordt geschat op 300 M3. Dadelijk na het gebeurde is een noodherstelling aangebracht. Tholen, 23 Nov. De visschersvereeniging „Helpt Elkander" alhier heeft gedurende het jaar 1907—1908 uitgekeerd aan zieke leden totaal f 110, voor schade aan vaar tuigen f 14.75. De ontvangsten bedragen f 1211.60, de uitgaven f 146.05, goed slot alzoo f 1065.55, (daaronder is begrepen een tegoed op de Rijkspostspaarbank ad f 1018,59). Aan den Raad van Tholen werd verzocht om meer orde in de haven te houden en aan den Minister van Landbouw op de vrije mosselzaadbanken in de Zuiderzee het konen voor stoombooten te verbieden. St.-Annaland. De stormvloed van j.l. Maandagnamiddag veroorzaakte hier aan de verschillende zeeweringen nog al eenige schade. In de dit jaar tot stand gekomen dijks- verbetering aan den calamiteuzen Suzanna- polder ging circa 150 M3. grond en 1800 M2. krammat verloren. Aan den zeewerenden dijk van den Annavosdijk werd mede eenige schade toegebracht, doch niet belangrijk. Die van den polder Mo^gershil had meer te lijden. Ook daar Was de zee- werende dijk op enkele plaatsen ver hoogd en verzwaard én in dit werk ging mede circa 100 M3. grond verloren. Het zeewater bereikte een hoogte van 2.30 M. boven gewoon hoogwater. Op 12 Maart 1908 kwam dit tot 2.68 boven hoogwater. Oud-Vossemeer, 24 Nov. De ver hoogde zeedijken hebben, wat geschiedde in verband met de gevolgen van den stormvloed van 12 Maart 1906, de vuur proef doorstaan; de Noord-Wester dreef het water tot een hoogte, welke ongeveer 40 k 50 c.M. beneden die van boven- genoemden datum bleef. Niets werd be schadigd, maar het laat zich begrijpen, dat de bewoners in de onmiddellijke nabij heid van den zeedijk niet erg gerust waren. Middelburg. Door den Commissaris der Koningin is de heer mr. M. P. Sipkes, kantonrechter te Ter-Neuzen, benoemd tot lid der gezondheids-commissie, zetel Ter- Neuzen. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft in zijn Maandagavond gehouden ver gadering besloten, nog vóór de op Woensdag te houden zitting van den gemeenteraad in welke zitting het voorstel van Burgem. en Weth. tot oprichting van een gemeen telijk Werkloozenfonds zal worden behan deld een adres aan den Raad te richten, waarin verzocht wordt de behandeling van dit voorstel uit te stellen, om de vakver- eenigingen gelegenheid te geven het ont werp te bespreken en haar eventueele bezwaren kenbaar te kunnen maken. Vlissingen, 25 Nov. Met den gewonen mailtrein, waarin enkele compartementen waren gereserveerd, kwam heden Woens dagmorgen hier aan Koning Haakon van Noorwegen. Op het perron waren enkele autoriteiten ter begroeting aanwezig. Z. M. begaf zich dadelijk naar het aan den zuide lijken ponton gemeerd liggende Koninklijk Engelsche jacht „Alexandra". Het jacht verliet na het vertrek van de dagmailboot de haven, met bestemming naar Dover. Door den storm is nog eenige schade toegebracht aan de betonglooiing bij het Grand Hötel des Bains alhier, terwijl ook nog een stuk zeemuur is weggeslagen van de poort toegang gevende tot het voor malige zeehoofd, bij de Marinehaven aldaar. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Heuzè c. a. ds. W. A. Eerdbeek te Schore en Vlake. Ds. E. Kuijlman te Hoedekenskerke, zal binnenkort die gemeente verlaten, wijl hij als predikant bij de Protestantsche gemeenten in Nederl.-Indië wenscht over te gaan. Herbenoemd tot notabele bij de Ned. Herv. Gem. te Serooskerke de heer O. L. Klompe. Door de Synode der Gereformeerde Kerken werd besloten aan de studenten in de godgeleerdheid het preeken te ver bieden. Als een gevolg hiervan wordt voorgesteld de studenten na een welge slaagd praeparatoir examen als hulp prediker aan te stellen, onder verplichting het volledige predikambt te vervullen en ook het peremptoir examen voor de classis der Geref. Kerken af te leggen. Beroepen bij de Geref. Gem. te Heerjansdam ds. H. Meulink te Meliskerke; te Hoek ds. H. Hangelbroek te Borger. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Eikerzee, 21 Nov. Bij de heden gehouden .Scharendijke" werd ingeschreven door: Super. Colins Frères, Antwerpenf 2,33 Wed. Groosman, IJzendijke- 2,249/io W. v. Be veren, Brouwershaven- 2,25*) I. J. v. d. Have, Rotterdam- 2,44 Kunstmest-MaatschappQ, Dordt- 2,28 Coenen Schoenmakers, Uden - 2,31 Anth. Geluk, Dordtgeheim P. J. Scheele, Terneuzen- 2,28 Van Aardenne, Dordt- 2,33 J. P. Huijzer, Rotterdam A. Hamelink, Terneuzen- 2,334 Van Oyen Co., Dordt Superphosphaat-Fabriek, Amsterdam. - 2,36 Glerum Co., Vlake- 2,26- J. Kostense. Kruinlngen- 2,36 1. Verwest, Scharendijke- 2,28 P. Schipper, Kortgene- 2,25' Ribbens, Zierikzee- 2,31 Aannemer. 164900 K.G. Super, aanbesteding door de landbouw-vereeniging Schilfers. Kaïniet. f 2,28 - 2,21 - 2,21 - 2,19 2,20 - 1,84 - 2,165 Katoenmeel. Lijnmeel. f 9,57s - 9,45 f 11,33 - 10,40 f 10.06"' - 9,63 geheim geheim - 9,87 - 9,55 - 9,39 - 9,86*) - 9,38 - - 9,94 geheim - 9,894 - 9,79*) 12300 21125 1500 13175 Kaïniet, Katoenmeel, Lijnmeel, Schilfers, franco wal. franco wagen Scharendijke. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1 —5 regels f Ielke regel meer f 0,20. 4- 4- 4- leem het middel bij uitnemendheidden loosterbalsem. Prijs per pot ƒ0.35, ƒ0.75 .20. Let op den róödèn band met handieekening L. I. Jlkket. Tot vermindering van het ge bruik van vleesch is menig gezin door den hoogen prijs ge noodzaakt. Quaker Oats is echter eene uitstekende vergoeding daar voor. Behalve 16 eiwit bevat Quaker Oats alle bestanddeelen, •welke voor de gezonde ontwik keling van het lichaam nood zakelijk zijn. Landbouw en Veeteelt. Den 2den December zal onder voorzitter schap van den heer B. Giljam in de „Prins van Oranje" te Goes een algemeene vergadering gehouden worden van de Afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstamboek. O N D E R WIJ S. Voor het examen akte vrije- en orde oefeningen der gymnastiek slaagden: te Breda de dames J. C. de Jonge van Sta- venisse, C. v. d. Kreke van Middelburg en M. Zorgdrager van Vlissingente Venlo: de heeren D. M. Sandee te Wol- faartsdijk en M. B. v. d. Bliek fe Goes. Post en Telegrafie. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 December benoemd tot adjunct-inspecteur der posterijen en telegraphie te 's-Graven- hage, A. J. Vergroesen, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst. Storm en hoogwater. Uit Vlissingen meldt men Maandagmiddag was het hier buitenge woon hoogwater. Waar de gemiddelde hoogwaterstand 1.85 M. boven N. A. P. bedraagt, bereikte het water thans een stand van pl. m. 3.30 M. Gelukkig dat de kaaimuren kort geleden aanmerkelijk ver hoogd zijn, anders zou het zeker weer over de kaden gestroomd zijn. Door den hoogen vloed en den storm is een hulpdam, welke door de aannemers Van Noordenne en Kraaijeveld was ge maakt in verband met een te maken monding voor de rioleeringswerken, be zweken. De dam, welke 5 M. boven N. A. P. hoog was, is op 2.50 M. stuk geslagen. Tal van materialen werden door de woeste golven medegevoerd en de aannemers lijden dan ook groote schade. Ook te Bergen-op-Zoom bereikte het water een ongekende hoogte. Door den storm uit het Noord-Westen over stroomde het de geheele haven. Aan den zeedijk van den Noorddijk en den Wilhelminapolder onder Walsoorden, en dien van Margaretapolder onder Zaamslag, werd Maandag door den storm vrij belangrijke schade aangericht. De Russische driemastschoener „Ingersol" is op de reede van Terneuzen van het anker geslagen en tegen de plaat aange dreven. Bij den vloed is de schoener tnet behulp van de sleepboot vlot gekomen en opnieuw ter reede aldaar geankerd. In het Goereesche- Zeegat be reikte het water een hoogte van 2.85 M. -f N. A. P. Door dien hoogen waterstand stond het water in de haven van dijk tot dijk en moesten in het dorp en voor vele woningen vloedplanken tot waterkeering worden geplaatst. Te Dordrecht bereikte het water een buitengewone hoogte. Het beneden gedeelte der stad stond blank, de bewoners hadden echter tijdig maatregelen kunnen nemen, zoodat betrekkelijk weinig schade aangericht is. Te Rotterdam stond het water in alle havens op den walkant. Het Midden steiger, de Toerijstuin en verschillende laaggelegen gedeelten aan den Visschersdijk enz. stonden geheel blank. De Oude Plantage is ondergeloopen. Den gehcelen namiddag was men overal bezig om goederen, op den wal opgeslagen, in veiligheid te brengen. Verschillende kelders in het Hang en den Visschersdijk zijn ondergeloopen. Het verkeer op de Blaak ondervond geen vertraging, doordat deze sedert den laatsten hoogen vloed is opgehoogd. Even over vieren bereikte het water zijn hoogsten stand. De peilschaal wees toen 3.21 meter boven R. P. aan. Inmiddels was de wind meer Noordelijk geloopen, waardoor de was van het water minder krachtig werd. Maandag, bij den W.-N.-Westerstorm, bood de zee te S c h e v e n i n g e n een ontzagwekkend schouwspel door de huizen- hooge golven, zoover men zien kon. Een half 'uur [vóór hoog water 's namiddag stond de zee reeds tot aan den strandmuur en met hoogwater, ongeveer te 2 uur, sloeg het water er soms overheen. Zeer veel menschen kwamen naar het strand en gingen op de pier om het grootsch tooneel te aanschouwen. Door den hevigen storm in den nacht van Zondag op Maandag, zijn van de Noordpier te IJ m u i d e n afgeslagentwee van de 4 monierblokken, ieder van 80 ton, die met kettingen en staaltrossen aan elk ander gekoppeld waren. Weggeslagen zijn het Westelijke en Zuid-Westelijke blok. De andere staan nog op de pier. OKTWE3ER. Te Heemskerk (N.-H.) werd de R.-Kath. kerk door den bliksem getroffen; gelukkig zonder brand te veroorzaken. Het dak werd eenigszins beschadigd, en een zinkput, waarin de bliksemafleider uitliep, sloeg uiteen. In den Overweerschen Polder, nabij Purmerend, werd een boerenplaats, bewoond door C. Meester, door den bliksem getroffen. De muren van den stal zijn gescheurd en twee koeien werden gedood. De bewoners bleven ongedeerd en er werd geen brand veroorzaakt. Eenige paarden, die in de weide liepen, geraakten te water. Nabij Woudenberg (Utr.) sloeg de bliksem in een hooiberg op de hofstede „De Kleine Ringelpoel", waardoor twee volgeladen hooi- en korenbergen in vlammen zijn opgegaan. Bij den landbouwer B. Bloemendaal, op „Ekeris" aldaar, zijn vier pinken in de weide door den bliksem gedood. Ver zekering dekt de schade. Aan den vuurtoren bij Durgerdam werd de bliksemafleider getroffen, doch zonder onheil te veroorzaken. Te Landsmeer werd een molen door het hemelvuur getroffen; er ontstond echter geen brand. Te Westzaan is de bliksem geslagen in den hooiberg van den heer P. Vriend. Het dak werd beschadigdeen stuk bran dend hout werd afgeslingerd. Vier koeien, welke op een weiland naast den hooiberg liepen, geraakten te water, doch werden nog gered. TWEEDE KAMER. Bij het Dinsdag voortgezet algemeen debat over de begrooting van buitenlandsche zaken bepleitte de heer Van Asch van Wijck aansluiting bij de Berner-conventie en neutraalverklaring van Nederland. Hij keurde af dat de heer Van Doorn in de Kamer ter sprake bracht het ergerlijk artikel van Het Vad. over de Koningin en den Duitschen Keizer en critiseerde 't schrijven van den bekenden brief door den heer De Reus en 't publiceeren van dien brief door Hou en Trou, als onverdedig bare en afkeurenswaardige handelingen. Spreker verheugde zich er over dat tegen de Tel. een strafvervolging is in gesteld wegens de onkiesche, arrogante daad, door dat blad bedreven, door de publicatie van geheime stukken. De heer Van Byiandt betoogde dat Nederland zoo min mogelijk aan wereld politiek moet meedqen. Hij bepleitte aansluiting bij de Berner- conventie en hoopte dat de Regeering alsnog stappen bij Engeland zal doen in het belang van het voormalig personeel der „N. Z. A. S. Mij". Hij laakte scherp het bovenbedoeld artikel in het Het Vad. en betoogde dat hij door persoonlijk ingewonnen informatie tot de conclusie was gekomen dat de in dat artikel bedoelde brief in 't geheel niet bestaat. De mijnramp te Hamm. Vrijdag heeft in den Pruisischen Land dag een interpellatie plaats gehad over de mijnramp van Hamm. Zij was ingediend door het centrum, en vroeg naar de oor zaken, en naar de maatregelen om in 't vervolg dergelijke ongelukken te voor komen. Freiherr Von Twickel lichtte haar toe, en vroeg o. a. bij de bespreking der ver antwoordelijkheid, of werkelijk alles in orde was; of het waar was dat de pers reeds 14 dagen van te voren waarschuwend gewezen had op misstanden, op het niet nakomen van de voorschriften tot weg neming van de kolossale stofvorming door waterbesproeiing. En voorts stelde hij ook nog andere vragen over de gebreken in de mijn-directie, en over het eenzijdig verhooren door de overheid. Minister Dellbrück antwoordde door een zeer uitvoerig overzicht te geven van het verloop van het ongeval, en van de resultaten van het afgenomen verhoor. Hij gaf de verzekering dat alles, wat hij had kunnen doen, gedaan was om de noodige opheldering te verschaffen. Als er een schuldige binnen zijn bereik komt, zal hij met vasten vpist aangevat worden. Bij het daaropvolgend debat werd door den sociaal-democraat Leinert vol gehouden dat op de mijn Radbod alles slechts in orde was, wanneer er inspectie verwacht werd. In antwoord op deze en nog andere beschuldigingen, die veel tegenspraak uit lokten, vorderde de minister van Leinert dat hij de getuigen zou noemen van het geen hij beweerde. Op de officiëel vastgestelde lijst van hen, die het leven lieten bij de mijnramp te Hamm, komen de volgende Nederlanders voor: Johan Tibbe en Joh. Borssink, beiden uit Overijsel, Johs. Dorsman, uit Helden (N.-Br.); en Joh. Quick, uit Veenendaal. Al deze mannen waren gehuwd. Gemengd Nieuws. Niet minder dan twintig personen zijn in Brooklyn het slachtoffer geworden van een rioolontploffing. Een vrouw en vier kinderen vielen in de ontstane opening, waaruit hooge vlammen sloegen en ver brandden. De arbeiders, die in de riolen werkten, kwamen om, doordat de heele straat instortte. Slechts vier hebben zich nog gered door tot aan den hals door het water van een zijbuis te waden naar de rivier. Hevige regens in het Zuiden van Frankrijk hebben op verschillende plaatsen overslroomingen veroorzaakt. De belang rijkste schade is aangericht te Argèles, Le Bouton en Cerbere. Ook Spanje heeft veel last van regen en overstrooming te lijden gehad, voor namelijk in Catalonië, waar alle rivieren buiten haar oevers zijn getreden. Uit Barcelona, Taragona, Cerona en Tortosa wordt gemeld, dat de lagere gedeelten dier steden onder water staan. Verscheidene huizen zijn ingestort. Het arsenaal te Barcelona is ontruimd moeten worden, omdat het onveilig is. TErËORAMMEN. 's-Gravenhage, 25 November. De Tweede Kamer heeft aangenomen de Begrooting van Buitenlandsche Zaken. Aangevangen is het debat over Justitie. De heer Van Wijnbergen oordeelde, dat de heer De Ridder niet bevreesd behoeft te zijn, dat de Minister te veel zal gaan in de richting van de moderne straftheorie. De heer Hugenholtz was door de toe zeggingen van den Minister vrijwel bevredigd, maar nam een afwachtende houding aan, en bestreed den heer Blooker's aandrang om het posten strafbaar te maken. De heer Lohman keurde het beleid van den Minister af, waar deze, zooals b.v. r.u ten aanzien van 3e Papendrechtsche kwestie, dc rechtspraak aan het oordeel van de Kamer onderwerpt. Aangedrongen werd 'door den heer Plate op de herziening van het verouderd zee recht; door den heer Verhey op een spoe dige invoering van het militaire strafwetboek en een wet op de krijgstucht. De heer Van Wijnbergen, hoewel geen bezwaar hebbende tegen ontoerekenbaar- verklaring, oordeelde echter, dat gewaakt diende te worden tegen de poging tot geleidelijke véralgemeening daarvan. Terschelling, 25 November. Het schip dat gestrand is, is de Italiaan- sche schoener „Fernando". Zeven man van de equipage zijn verdronkentwee man, waaronder de kapitein, zijn op het schip gebleven, vier zijn aangebracht. Bij de pogingen tot redding is de reddingsboot omgeslagendrie redders verdronken. Nadere pogingen om de twee op het wrak der „Fernando" achtergebleven schip breukelingen te redden zijn mislukt. Men kon het wrak wegens de invallende duisternis niet bereiken. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 24 Nov. Op de veemarkt waren aangevoerd56 paarden, 1500 magere en 597 vette runderen, 220 vette, 149 nuchtere- en 400 graskalveren, 5 schapen of lammeren, 895 varkens, 222 biggen. Koeien en ossen 25 tot 32 ct., stieren 23 tot 26 ct., kalveren 42J tot 50 ct., varkens 21 tot 24 ct., alles per kilo. Melkkoeien f 150 k f 280, kalfkoeien f 160 k f 310, stieren f 120 k f 230, gras kalveren f 40 k f 80, vaarzen f 70 a f 150, •alles mager vee; biggen f 6 a f 14, slacht- paarden f 50 a f 90, hitten f 80 a f150. Nuchtere kalveren: fok- f 14 k f 20, slacht- f 8 a f 12. Biggen f 1 A f 1,30 per week. Vette runderen met ruimen aanvoer en matigen handel; puike spoelingbeesten gingen tot 2 cent boven noteering. Vette kalveren weinig ter markt en met redelijken handel, puik beste tot 2£ cent boven noteering. Op de magere markt was ruime aanvoer van melk- en kalfkoeien, kleine aanvoer van stieren; handel matig. Jong vee was zeer ruim aangevoerd en vonden vlug koopers. Graskalveren dito. Biggen met ruimen aanvoer en veel vraag. Paarden met gewonen aanvoer, handel in slachtpaarden gering. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt voor kippeneieren f 9,75 k f 10,35, eendeneieren f 5,90 per 100 stuks. Aanvoer 3077 stuks. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer circa 15,000 balen van alle soorten. Handel traag. Er kon tot dusver slechts weinig verhandeld worden tot de navolgende prijzen: f 4,25 voor bruine, f 4,10 voor stroogele, alles per 60 K.G. ZIERIKZEE. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Nov.—Dec. Maan*- oiul er dom. H. W. L. W. u. m. u. m. 25. 3 voorm. nam. 3.29 3.42 8.54 9. 8 26. 4 voorm. 4. 4 9.29 nam. 4.18 9.43 27. 5 voorm. 4.37 10.12 nam. 4.56 10.23 28. 6 voorm. 5.13 10.57 nam. 5.38 11.15 29. Zo. 7 voorm. 5.58 11.49 nam. 6.28 30. M. 10. 4 n. voorm. 6.49 0.17 nam. 7.30 0.50 1. 9 voorm. 7.54 1.27 nam. 8.46 1.54 2. 10 voorm. 9.10 2.41 nam. 10. 5 3.16

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2