ZIERIKZEESCHE NIEDWSRODE. Donderdag 26 November 1908. Voorheen M. 00STMEIJER. tactische ci uilige ST.-MWLAAS-CADEAUX, ZIET DE ETALAGE JW Hedenavond 8,30 uur opening Etalage. "Mi Eerste Blad. (525 ierikzeesohe Cour an t). RECLAMES. Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8699. Uitgaver-HoofdredacteurA. FRANKEL. Directeur: A. J. DE LOOZE. Redacteur: J. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Duitsche Keizer heeft, teneinde de verlorene populariteit te herwinnen, ver streken Zaterdag met zijn gemalin een bezoek gebracht aan het BerJijnsche raad huis, waar men den honderdjarigen gedenk dag der Pruisische stedenverordening vierde. Hij hield bij die gelegenheid een rede, waarin hij het vaste vertrouwen uitsprak, dat de band van toewijding, die van oudsher Vorst en Volk zoo nauw met elkaar ver bond, onverbroken zal blijven. Die rede las hij van bet papier, dat de rijkskanselier Von Bülow hem overhandigde. De auto- kratische Keizer heeft dus gevoeld, dat de bakens moesten verzet worden, eer het getij geheel verloopt. De door den Keizer gedane stap werd door het Duitsche volk als het middel tot verzoening gretig aan gegrepen. Want de Duitschers zijn door hun geschiedenis en door hun opvoeding innig gehecht aan het stamhuis der Hohen- zollerns en aan het monarchaal beginsel. Lang kunnen zij op den vertegenwoordiger van dat beginsel niet toornen. En nu deze in een vorm van een bezoek aan het Ber- lijnsche stadhuis, hun de hand vriendelijk toesteekt, verdween de trek van ontevreden heid van het Duitsche gelaat. Temeer stelt men het bezoek op prijs, omdat het Duit sche Hof steeds met den Berlijnschen magistraat overhoop heeft gelegen. Von Bülow, de rijkskanselier, heeft in den Duitschen rijksdag een warm pleidooi gehouden voor de door de regeering voorgestelde belasting-hervorming, welke neêrkomt op het scheppen van nieuwe en het verhoogen van oude belastingen. Het tekort is ten gevolge van telkens stijgende uitgaven voor leger en vloot onrustbarend gestegen. Het bedroeg in 1878: 139 millioen, in 1888: 884 millioen, en 1908: 4400 millioen. Vandaar het regeeringsvoorstel. Ingevoerd zal worden een belasting op het gebruik van elec- triciteit en gas, uitgebreid zal worden de erfenisbelasting, en verhoogd die op bier, tabak en wijn. Von Bülow zeide, dat een en ander niet boven de draagkracht van het volk ging; want dat jaarlijks het nationaal vermogen Jmet 3^ tot 4 milliard toenam. Ook beval hij de bevolking aan wat meer zuinigheid in het dagelijksch leven te betrachten. Dr. Wiener antwoordde, dat men dan van boven af het voorbeeld moest geven. Het tusschen Duitschland en Frankrijk hangende geschil over de deserteurs te Cassa-Blanca zal aan de beslissing van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage worden onderworpen. Van Cassa-Blanca gesproken, in deze havenstad van Marokko wordt door de Franschen een broeder van Abdel-Azis, Moelai Mohammed genaamd, streng be waakt. Een andere broeder van dezen kwam, vergezeld van een talrijke ruiter schaar, hem een bezoek brengen. Het hoofd van den bewakingsdienst, ziende deze schaar, was bevreesd, dat men Moelai Mohammed wilde laten ontvluchten, en ontbood om die reden een afdeeling troepen, die voor het paleis van Mohammed post vatte. Deze de afdeeling ziende, vroeg, wat dit te beteekenen had, en toen hem dit werd uitgelegd, voegde hij, toornig geworden, het hoofd van den bewakings dienst toe„Allah moge uw oogen, waar- „van gij geen verstandig gebruik weet te „maken, met blindheid slaan". En inderdaad, de man, die zich de verwensching had aangetrokkenwas den volgenden dag blind. De heeren medici weten dit te verklaren. Zij noemen het autosuggestie. De Muzelmannen zien daarin echter een vinger Gods. Men kan zich voorstellen, dat Moelai Mohammed daardoor in aanzien en invloed gewonnen heeft. De toestand op het Balkanschiereiland is nog steeds zeer verontrustend. Servië en Montenegro wapenen zich. Tal van benden staan aan de grenzen van Bosnië en Herzegowina gereed, teneinde den oor logsfakkel te doen ontvlammen. Oostenrijk houdt een oogje in het zeil. Het heeft voldoende troepen samengetrokken, ten einde een inval af te slaan. De Shah van Perzië, die geheel en al aan den leiband van Rusland loopt, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart de door hem gedane belofte het parlement den 14den November te zullen bijeenroepen, niet te hebben kunnen naleven, omdat hem gebleken Is, dat het volk van een parlement en van een volks vertegenwoordiging niets weten wil. Ook heeft de geestelijkheid als haar gevoelen te kennen gegeven, dat een constitutie en volksvertegenwoordiging in strijd zijn met de wetten van den Islam. Op grond van een en ander zal hij nooit, onder wat voorwendsel ook, een constitutie doen herleven. Zierikzee, 25 Nov. De rederijkers-ver- eenlging „Advendo" alhier gaf gisteren avond hare eerste uitvoering in dit seizoen in de Concertzaal. Voor een zeer talrijk publiek werd opgevoerd „Mathilde", tooneelspel in 4 bedrijven. Dit stuk, waarin de strijd tusschen „liefde" en „plicht" op aanschouwelijke wijze wordt voorgesteld, levert vele treffende tooneelen, die over het geheel goed slaagden en waartoe zij, die de hoofdrollen vervulden, op waardige wijze medewerkten. Wij behoeven geen namen te noemen, daar deze genoegzaam bekend zijn en vertrouwen dat steeds meerderen lust zullen gevoelen lid dezer vereeniging te worden, om alzoo hare pogingen te steunen. Een geanimeerd bal besloot dezen voor velen aangenamen avond. Voor de betrekking van havenmeester te Ierseke, op een jaarwedde van f 500, hebben zich 41 sollicitanten aangemeld. Tegen 12 Januari 1909 en volgende dagen zal te Arnhem een examen gehouden worden voor kommies bij 's Rijksbelastingen, tot toelating waarvan men zich tot 10 December e.k. bij het Departement van Financiën schriftelijk kan aanmelden en voor welke betrekking 120 plaatsen beschik baar zijn gesteld. Het salaris, aan die betrekking verbonden, bedraagt bij den aanvang, voor een kom mies 3e klasse f 400 en f 80 toelage en kan stijgen, na 22 dienstjaren, tot f 870 voor een kommies le klasse. Buitendien zijn er voor verschillende standplaatsen en functies bepaalde toelagen. Het examen loopt over de vakken lezen, schrijven, rekenen en Nederlandsche taal. Zonnemaire, 24 Nov. De totale hoe veelheid der dit najaar hier aangevoerde bieten zal pl. m. millioen bedragen, zijnde ruim 1 millioen meer dan het vorige jaar. Slechts een betrekkelijk klein ge deelte daarvan ligt nog aan den havendijk, wachtend op scheepsruimte. Deze restanten hadden het gisterenmiddag nog al te kwaad met het hooge water, dat, naar men ons mededeelde, slechts 3 d.M. lager was ge komen dan op 12 Maart 1906. Ook een boerenwagen, nog op het havenplein staande, had er last van en geraakte vlot. Een paar rappe schippers- gasten, in een roeiboot ge- ten, brachten verbinding tusschen den vagen en den vasten wal, zoodat hij gei et' werd. Ook de schade aan de over het havenplein verspreide bieten bepaalde zich tot eenige kosten voor werkloon. Brouwershaven25 Nov. Gisteren avond gaf de Zangvereening „Euphonia" alhier in het Hotel Kloet hare eerste open bare uitvoering, welke als goed geslaagd mag beschouwd worden. De verschillende zangnummers werden zeer verdienstelijk gezongen, waarvoor den directeur, den heer L. de Lange, alle lof toekomt. In het begin van dit jaar opgericht, hebben de leden dier Zangvereeniging met hun bestuur getoond, dat het ernst met hun studie was. Ook de daartusschen gegeven voordrachten en het tooneelstukje werden goed uitgevoerd. Door den heer Boot werd de Vereen 1- ging na afloop een woord van lof en waardecring en dank namens de talrijk opgekomen aanwezigen toegesproken. Scharendijke, 23 Nov. Bij den buiten gewoon hoogen vloed van hedenmiddag stond liet plateau der haven blank, en zijn 50000 K.G. suikerbieten daarvan af gespoeld in de haven, niettegenstaande de noodige voorzorgen waren genomen. Noord-Schouwen. Door den jongsten storm, die de wateren der Noordzee in het Brouwershavensche Gat geweldig hoog opzweepte, hebben de duinen belangrijk schade geleden. De honderden rijshout- schermen, die langs den duinvoet ter aan wassing van zand waren geplant, zijn alle door den vloed weggerukt, terwijl een gedeelte van den duinvoet is weggeslagen. Hier en daar vlogen de vlokken schuim van het ziedende water over het duin heen landwaarts in. Burgh, 23 Nov. In de heden gehouden vergadering van Ingelanden van den polder Burgh en Westland is besloten het nog onverhard gedeelte van den Dingenusweg, benevens den Hoogenweg fe begrinden. Een geldleening van f 1300 zal daarvoor worden aangegaan. Wanneer deze begrin- ding zal zijn tot stand gekomen, zullen alle hoofdwegen in den polder zijn verhard. Ten gevolge van den stormvloed van 23 dezer zijn langs den duinvoet van den Burgh- en Westlandpolder weggeslagen 2200 M. rijsschutting, waardoor een groot gedeelte van den in 1907 en 1908 aan gewonnen duinvoet verloren ging. Bruinisse, 24 Nov. In de hedenavond gehouden vergadering van den Varkenshond „Onderlinge Hulp", die door 96 leden werd bijgewoond, werd door den boekhouder, den heer J. Vijverberg, verslag uitgebracht over het dienstjaar 1907—1908. Aangegeven waren 202 varkens en biggen, daarvan werden in den loop van het jaar als ziek aangegeven 26 varkens, waarvan 1 hersteld. Verkocht en opgeruimd werden 17 varkens, terwijl 8 varkens stierven. In het geheel werd verloren voor een bedrag van f 925,20. Ontvangen werd wegens verkoop f 333,68, zoodat den leden f591,52 uitbe taald werd. Ingeënt werden 45 varkens, waarvan geen enkele stierf of ziek werd. Het aantal leden van den Bond, dat 149 bedroeg, verminderde wegens vertrek met 4 leden en wegens bedanken met 2 leden. Twee-en-dertig nieuwe leden traden toe, zoodat thans het aantal leden 175 bedraagt. Het tegoed van vorige dienstjaren bedraagt f 1453,17; de rente van het laatst verloopen jaar f 47,47, zoodat het geheele tegoed is f 1500,64, De ontvangsten bedroegen f 625,15; de uitgaven f 721,84, zoodat het nadeelig saldo f 96,69 is. Besloten werd, het inënten van alle verzekerde varkens verplicht te stellen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren: Joh. Efenbaas en A. Bastiaanse. Uit het steeds toenement ledental blijkt, dat de Vereeniging in bloeienden toestand verkeert, en steeds meerderen het nut van den Varkenshond gaan inzien. Bij den hevigen wind van Maandag steeg het water voor deze gemeente tot een aanzienlijke hoogte. De hier gestation- neerde reddingsboot hield bij het rauwe weer een oefeningstocht, die goed slaagde. Zijpe, 23 Nov.. Heden heeft de motor boot „Zeeleeuw", zooals gewoonlijk, petroleum gelost aan den provincialen steiger alhier. Aangezien het lossen vlugger gaat dan het vervoer naar de opslagplaats was hiervan het gevolg, dat des namiddags een 9-tal vaten van den provincialen steiger zijn weggedreven, die door den N.-W. storm dwars over het Zijpe aan den Anna-Jacoba-Polder terecht kwamen. Op den dijk stormden een 30-tal bergers oud- cn jong gereed om de drenkelingen le redden, terwijl er dadelijk drie menschen aangenomen werden om de overige vaten naar een veiliger plaats te rollen, teneinde het wegdrijven te voorkomen. Het water bereikte naar gissing een hoogte van 2,40 M. boven N. A. P., een niet alledaagsch getij. Heden bracht het s.s. „Zijpe" der R. T. M. binnen het aakschip genaamd „Bulten Verwachting", schipper Wee, be laden met suikerbieten, van Vianen en bestemd naar Bergen-op-Zoom. Stavenisse. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Stavenisse werd, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. J. Dorst, opgemaakt onderstaande lijst van aanbeve ling voor dijkgraaf; 1. de heer A. H. van der Slikke; 2. de heer H. J..Dorst; 3. de heer C. Steendijk Czn. Uit deze aanbeveling moet door H. M. de Koningin een be noeming geschieden. Benoemd werd, eveneens vacature Dorst, als dijkraadslid ter vertegenwoordiging van het Waterschap Stavenisse in den dijkraad der Water- keering van den Calam. polder Oud- Kempenshofsiede de heer P. Gaakeer Az. Scherpenisse. Door wijlen mej. wed. D. C. Geuze, geb. Kievit, alhier, is bij testamentaire beschikking aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente gelegateerd 66 A. 40 c.A. bouwland onder deze gemeente in den Zoutepolder en Catha- rijnenhoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1