ADVERT ENTI EN. loogde voorts dat het regeeringsprogram niet getuigt van hervormingszin. Tegenover het conservatisme van het Kabinet moeten z. i. alle democraten zich aansluiten. De Vrijzinnig-Democratische partij zal zorgen, dat nog vóór den komenden stem busstrijd haar voorstel inzake het kiesrecht in de Kamer kan behandeld worden. Beweerde mishandeling door de politie té Papendredit. De Minister van Justitie heeft een tweede nota van inlichtingen aan de Tweede Kamer ingezonden betreffende de beweerde mishandelingen door de politie te Papen- drecht. Het onderzoek is thans geëindigd en de Minister acht nu het oogenblik gekomen om een zoo uitvoerig mogelijk overzicht van de uitkomsten van dit onderzoek te geven. De geschiedenis der zaak, zegt de Minister, mag als bekend beschouwd worden. Na deze vooropstelling volgt een overzicht -van hetgeen ten aanzien van iedere der bedoelde klachten voor den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken bij de arrond.-rechlbank te Dordrecht, door de getuigen is verklaard. Deze getuigenverklaringen nemen achttien pagina's druks in beslag. De personen, die beweren mishandeld te zijn, blijven bij hunne verklaringen, bij de vroegere behandeling der zaak afgelegd en even eens de betrokken veldwachters. Omtrent de beweerde mishandeling van Hendrik Garsthagen is nog een afzonderlijk onder zoek ingesteld, en wel door het hooren van andere deskundigen, aangaande de vermoedelijke oorzaak van de verwondingen, welke bij Garsthagen zijn waargenomen. Voorts door het herhalen der proef, aangaande het kunnen hooren in de arrestantenkamer van hetgeen daarboven voorvalt; voorts door het alsnog hooren van Garsthagen, omtrent de bepaalde voor stelling die hij ten slotte geeft van de mishandeling en eindelijk door het be paaldelijk hooren, ook van den verdachte De Meij. Nadat de verschillende getuigen een beschrijving hadden gegeven van de wonde op Garsthagen's neusverklaarden de beklaagden op een desbetreffende vraag, op den dag der beweercTe mishandeling geen ring aan hun vinger te hebben ge dragen. Getuige Garsthagen hield vol, geslagen te zijn met den vuist op den neus, niet naast, maar altijd op den neus. Uit het rapport der deskundigen bleek, dat de uitwendige ontvelling scherpe randen had, terwijl alleen vlak bij de wond een bloedblaar was; dat er kneuzing van het neusbeen is geweest, terwijl de huid van den neus en van het gelaat op geen enkele plaats dan op het plekje midden op den neus teekenen van kneuzing ver toonde, en de geneesheeren kwamen tot de conclusie, dat de verwonding zeer onwaar schijnlijk het gevolg is geweest van veie slagen met een ongewapende vuist en dat het hun veel waarschijnlijker voorkomt, dat de verwonding het gevolg was van een val met den neus tegen een deurpost. Ook werd, gelijk boven gezegd, een onderzoek ingesteld naar hetgeen gehoord had kunnen worden in de arrestanten- kamer en daarbij bleek, dat men in het arrestantenlokaal wel kon hooren, dat er geschreeuwd werd, maar dat absoluut de stem van wie er schreeuwde, niet te onderschelden was. Op verschillende wijzen werd een proef genomen, steeds met hetzelfde resultaat. De Minister meent te mogen vertrouwen, dat hij door het geven van de uitvoerige inlichtingen aan zijn in de Tweede Kamer gedane toezegging heeft voldaan. Teneinde de meest mogelijke onpartijdigheid te betrachten, heeft de Minister bij de nota gevoegd alle bescheiden, betreffende het onderzoek, welke voor overlegging vatbaar zijn, zoomede de brief wisseling over deze zaak gevoerd. Hulde wordt gebracht door den Minister aan den rechter-commissaris, mr. Van Rhede van der Kloot, voor zijn toewijding in deze zaak. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 20 Nov. Woensdag 2 December a.s. zal alhier een groote gymnastiek-uitvoering gegeven worden waaraan meisjes en jongens en dames en heeren zullen deelnemen, in 't geheel 80. Deze uitvoering, die uitgaat van de gymnastiek-vereeniging „Rust Roest" alhier, met medewerking der jongens- en meisjes cursussen, een afdeeling der volksklasse en leerlingen der Rijks-normaalschool, ge schiedt met het doei, meer en meer be kendheid te geven aan deze lichamelijke oefeningen, en tevens om hen, die niet turnen, over te halen, naast den geest het lichaam te ontwikkelen, maar vooral ook om er toe mede te werken de gymnastiek te Zierikzee, evenals in alle andere steden van ons land, een eerste plaats In te ruimen in het stelsel der opvoeding onzer jeugd. Deze uitvoering is toegankelijk tegen betaling van 75 ets. per persoon. Wij raden een leder aan, deze uitvoering te gaan bijwonen, maar tevens om met het oog op de beperkte ruimte der Concertzaal, zich vroegtijdig van kaarten te voorzien en plaatsen te bespreken. (Zie advertentie). Wij vernemen, dat de rederljkers- vereeniging „Concordia" alhier, die, zooals bekend is, op het gebied van tooneelspel en zang over goede krachten beschikt, het plan heeft opgevat, om in den loop der volgende maand een operette op te voeren. De vereeniging heeft aangekocht het opvoeringsrecht van het zangspel „Marijke van Scheveningen" van den componist Coldewey. Een gemengd koor onder leiding van den heer J. H. Letzer zal zijn belange- looze medewerking verleenen. Wanneer we er nog bijvoegen, dat ook aan mise-en-scène en régie meer dan gewone zorg zal besteed worden, dan is hei duidelijk, dat den kunstlievenden leden der vereeniging een genotrijke en kunstvolle avond wacht. De heer G. R. Boudewijn, ambtenaar ter secretarie van Vlissingen, is tegen 1 Januari in gelijke betrekking benoemd te Dordrecht. Op 27 November 1908 hoopt de agent-majoor van politie te Rotterdam, J. van Oeffelen, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren als agent van politie aldaar werd aangesteld. Kerkwerve. Zoo zachtjes aan is in den loop der jaren de kom van ons dorp geheel veranderd. Zij heeft langzamerhand als het ware een herschepping ondergaan. Stelt men zich voor den geest het Kerk werve van ongeveer 40 jaar geleden, dan zou men het nu haast niet meer herkennen. Van de pi. m. 50 woningen toch, waaruit het dorp bestaat, kerk en school inbegrepen, zijn er in dien tijd 43 geheel of gedeelte lijk herbouwd. Ook nu weder is er een voor deze gemeente sierlijk gebouw her rezen. Waar tot nog toe de gemeenteraad In een lokaal van de dorpsherberg ver gaderde, zal hij dit voortaan met ingang van 1 Januari 1909 doen in een eigen nieuw gebouw, dat in vereeniging met een nieuwe woning voor het hoofd der school gebouwd is, waar voorheen de oude woning stond. Door de cementletters op den voorgevel kan men ongevraagd te weten komen dat dit het „gemeentehuls" is. Naar men ons van verschillende be voegde zijden heeft medegedeeld, moei het geheel best in orde zijn en tot tevredenheid van autoriteiten zijn afgewerkt en heeft derhalve de aannemer van het werk, de heer M. Slager te Brouwershaven, als uitvoerder van het bestek van den bouw kundige den heer Polderman, eer van zijn werk. Noordwelle. Vrijdagavond j.l. vergader den de leden van het ziekenfonds „Eendracht maakt Macht" alhier in de herberg van S. Verjaal. Behalve het bestuur woonden een 40-tal leden en één belangstellende deze vergade ring bij. Uit het verslag van den kassier bleek, dat met inbegrip van het goed slot en de reserve van vorige jaren was ont vangen f 1126,47 en uitgegeven f 150,70, zoodat een batig saldo overblijft van f 975,776, waarvan f 964,85 bij de Rijks postspaarbank is belegd. De voorzitter, de heer Poldermans, werd bij acclamatie voor den tijd van 5 jaren herkozen. Twee nieuwe leden traden tot de vereeniging toe, zoodat het aantal thans 55 bedraagt. Besloten werd op voorstel van het bestuur in het vervolg per week f 5 toelaag uit te keeren en ook als proef voor één jaar een halve week. De uitkeering bij overlijden werd vastgesteld op 6 weken a f 4, terwijl het vroeger slechts 4 weken was; een bewijs te meer, dat het fonds in bloeienden toestand verkeert. Moge dat nog lang zoo blijven, zoo mogelijk nog vermeerderen. Schouwen, 17 Nov. Slachtmaand! Daf die is aangebroken, blijkt voor ons platte landers eiken dag op de overtuigendste wijze. Telkens worden de krulstaarten in het openbaar, onder veel belangstelling van klein en groot, weggevoerd. En er is dan eventjes een voorraadIn welk gezin verheugt men zich niet over het bezit van één of meer stuks. Vooral In tijden als nu tijden van welvaart en van weinig ziekte onder de varkens. Dit laatste zeer op merkelijk sinds de behandeling met serum. Het spande er bij velen, eer men tot dit laatste overging. Evenwel, ook in dit geval heeft de praktische ervaring dom voor oordeel te schande gemaakt. Velen zijn als mijn buurman. Voor een paar jaren was zijn woord nog: ik zal nooit laten in spuiten, zulke varkens krijgen de ziekte juist, als ze behandeld zijn. En nu was hij dit voorjaar de eerste, die met zijn keulje naar den veearts draafde. St.-Maartensdljk, 19 Nov. In den af- geloopen nacht werd door een kwaadwillige hand de buitendeur eener nieuw opge bouwde woning alhier zoodanig beschadigd, dat deze gedeeltelijk vernieuwd zal moeten worden. Het moet de politie reeds gelukt zijn den vermoedelijken dader op te sporen. Oud-Vossemeer. Door heeren Gedep. Staten is aan het Weezen-Armbestuur alhier machtiging verleend een bedrag van f 300 bij te dragen in de kosten van het lager onderwijs over 1909 en een bedrag van f 75 in die van den geneeskundigen dienst over de jaren 1909—1911. Goes, 19 Nov. In den afgeloopen nacht is in het goederenbureau van het spoor wegstation alhier diefstal gepleegd. Men vermoedt dat de dief of dieven door openschuiving van een raam er in geslaagd zijn binnen te dringen. Een lade werd opengebroken. In het geheel werd vermist f 6,37. De politie doet onderzoek. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 19 Nov. Een dochter van K. Saman en N. de Weeze. Gehuwd: 18 Nov. I. Verton, 24 j., jm. en E. van den Houten, 21 j., jd. 18 P. Dalebout, 25 j-, im, en P. M. van der Meer, 25 j., jd. Overleden: 13 Nov. G. J. Koreman, 51 j., ongeh. d. 15 S. Hart, 64 J., man van P. C. Put. 15 A. C. Scherpentsse, 57 j., wed. van F. A. Berwald. 16 H. A. Roothaert, 63 j., man van A. M. M. Vermunt Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Zierikzee, 20 Nov. Ten overstaan van den notaris J. Franse werd heden alhier in het openbaar verkocht een woonhuis, erf en grooten tuin, in de Pieterseliestraat alhier, voor f 560. Ten overstaan van den notaris J. Franse werden heden alhier in het openbaar verkocht: 1.95.10 H.A. bouw- en weiland, aan het Eerste Weegje te Zierikzee, voor t 803; 1.06 H.A. bouwland, aan den Boerenweg bij de Witte Heul, onder Zierikzee, voor f 840; 98.20 A. tiendvrij bouwland, aan den Oudenweg, onder Kerkwerve, voor f 703. Alles per Schouwsch gemet. Scherpenisse, 19 Nov. In het logement van C. Rljstenbil had van de week de verkooping plaats van de landerijen van de wed. C. v. d. Velde van Tolen. Koopers werden van het bouwland ge legen in Kleinenhoek, A. Bolier Jz„ voor f 600; in Wolfshoek, H. Poulusse, voor f 575; in denzelfden hoek, I. K. Hage, voor f 701in Dankert Jacobshoek, aan M. Hage, voor f 825, alles per gemet, ge legen in den Scherpenise-polder. De diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier kocht in Klaas van Steelandpolder onder Poort vliet voor f 740 per gemet. Alle koopers zijn alhier woonachtig. Kortgene. J.l. Donderdag werd door de vereeniging „Landbouwbelang", in Noord- Beveland, alhier aanbesteed: de levering eener partij superphosphaat en kainiet, te leveren franco voor den wal te Kortgene. De inschrijving geschiedde als volgt Amsterdamsche Superphosphaatfabriek, Amsterdam. P. J. van Aardenne, Dordrecht Internationale Guanofabriek, Zwijndrecht Coenen Schoenmakers, Uden J. Kostense, Kruiningen A. Hamelink, Ter Neuzen Dordtsche Kunslmestmlj., Dordrecht Glerum Co., Vlake Groosma, IJzendljke Firma Schippers, Kamperland Blondeel, Aardenburg A. Kole, Kolijnsplaat Wijkman Schippers, Breskens Mij. tot verkoop van Hulpmeststoffen, Dordrecht P. J. Scheeie, Ter Neuzen P. Schippers, Kortgene Alles gegund aan de laagste inschrijvers. Superphosphaat. Kaïniet. f 2,43 f 2,21 - 2,42 - 2,21 - 2,39 - 2,20 - 2,38 - 2,29 - 2,37 - 2,324 - 2,32 - 2,17 - 2,305 - 2,284 - 2,29 - 2,29 - 2,29 - 2,27n - 2,22 - 2,26» - 2,26 PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 22 November 190 8. Geref. Kerk t& Zierikzee 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag 22 November, 's Voorraiddags tien ure: Klnderkerk; 's avonds half zeven ure: Geen dienst. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. (Collecte voor noodl^dende kerken en personen). Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde. Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ureds. Van Veen. Herv. Kerk te NooMwelle: 's Voorm. half tien ureds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds .Japdien. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: de heer W. Ploegers van Dordrecht. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sNam. twee ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Voorbereiding H. Avondmaal). Zondagsschool van 11—12 voormiddag. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ureds. Schouten. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Nam. twee ure: dr. Weed a van Oosterland. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linden. (Voorbereiding H. Avondmaal); 's nam. twee ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ureds. Baaij. (Bediening H. Avondmaal). Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. (Voorbereiding H. Avondmaal). Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal. (VoorbereidingH. Avondmaal); 'savonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Elenbaas. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure: ds. Waardenburg. (Voor bereiding H. Avondmaal. Collecte voor de Generale Kas); 's nam. twee ure: Idem. (Collecte voor noodlijdende kerken en personen). Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'savonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Oercf. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruèl II: 's Voorm. tien ure en 1» avonds half acht ure: Gewone dienst Moderne Borduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singer-Naalmachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstelling hooren, dat de Singer-Maatschapplj binnen kort te Tholen een volledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduur werken onderwezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordborduren, mono- gram-borduren, Smyrna-borduren, enz. enz. Wij vestigen daarom de opmerkzaamheid van bezitsters van Singer-Naaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer-Machine te trekken. Zij, die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan te melden bij mejuffrouw H. van Schouwen, coupeuse, Vischstraat te Tholen. De Berlijnsche correspondent der N. Ct. schrijft d.d. 17 November: ,Naar aanleiding van het bericht, dat de Venezuelaansche regeering het baron Von Seckendorf onmogelijk heeft gemaakt zich langs teiegrafischen weg in verbinding te stellen met de Nederlandsche regeering, heb ik hier op het ministerie van Buitenl. Zaken inlichtingen gevraagd. Daar wist men ofhciëei nog niets van het geval, ook niet door het uitblijven b.v. van hier ver wachte telegrammen. Men hield het bericht echter voor zeer waarschijnlijk en had deze daad zelfs verwacht als antwoord op den maatregel der Nederlandsche regeering, om het verbod van wapen-uitvoer naar Castro's gebied op te heffen". MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 19 Nov. Tarwe was nog al flink aangevoerd, tot ongeveer vorige prijzen gerst, haver en rogge weinig ter markt; evenzoo erwten en bruine boonen middel matig aangeboden. Wilhelmina-tarwe f 6,50 a (7; larwe 17 A f 8; chevaliergerst f 6,25 a f 6,50; wintergerst f 5,25 A I 5,50; zomergerst f 5 A f 5,40; rogge f 6 A f 6,25; haver f 3,50 A f 3,75; erwten (kleine) f 9 A f 9,40; kroonerwten f 9,25 A f 9,75; bruine boonen f 8 A f 9,50. Aardappelen f 1,90 A f 2. Ajuin (groote) f 3,30 A f 3,50. Middelburg, 19 Nov. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer |van verschillende artikelen, uitgenomen ronde bruine boonen, welke schaars voorkomen. Prijzen onveranderd. De prijzen waren als volgtNieuwe larwe f 7,25 A f 7,50; rogge f 6,25 A f 6,75; zomergerst f 5,25 A f 5,50haver f 3,— A f 3,50; paardenboonen f 7,— a f 7,50; kroonerwten f 9,75 A f 10,50; tuinboonen f 6 A f 6,50; witte boonen f II A f 11,25; ronde bruine boonen f 15,50 A f 16,50; lange dito f 9,50 A f 10,50, alles per H.L. Veemarkt. Zierikzee. Donderdag 19 November. Aangevoerd: 61 ossen, 1£ - tot 2J jaar, f 85 tot f 175. Handel tamelijk levendig. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 18 November. Aangevoerd 8 jonge ossen. Geen handel. Officieel Marktbericht. BOTER 0,57 J en 0,65 per 5 H.O. KIP-EIEREN 1,75 en 2,12' per 25stuks. Zierikzee, 19 November 1908. De Marktopnemer J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST MIDDELBURG "ZIERIKZEE. NOVEMBER.- AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: •mldd. 1,40 Van Zierikzee: s morjj. Zaterd. 21 7,30 Zondag 22 7,30 Maand. 23 7,30 Dlnsd. 24 7,30 Woens. 25 7,30 Dond. 26 7,30 Vrijdag 27 7,30 Zaterd. 28 7,30 1,40 1,40 1,40 1,40 1,40 1,40 Zaterd. 21 Zondag 22 Maand. 23 Dlnsd. 24 Woens. 25 Dond. 26 Vrijdag 27 Zaterd. 28 sroorflr. 7,30 7,30 6,- 6,30 7,— 6,30 7,30 7,30 'smidd. 2,- 2,— 2,— 2,- 2,15 2,~ 2,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catscbe veer, zal om een b|- wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Ten behoeve van de twee oudjes te Bergen-op-Zoom is nog ingekomen Bij de Redactie van dit Blad f 1,— van mevrouw de weduwe F. te Zierikzee. Heden overleed, na een korte onge steldheid, onze geliefde Tante Tljsia Kievit, Weduwe D. Qeuze, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Scherpenisse, 16 November 1908. DE FAMILIE. Eenige algemeene kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 6