ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 November 1908. Tweede Blad. (525 ierikzeesche C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit _blad, dat iederen DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland t 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8697. tlitgever-Hoofdredactsur s A. FRANKEL. Direcieuri A. J. DE LOOZE. Redacteur: I. WA ALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags uiterlijk 2 ure. 1NDIË. Een buitenkansje voor de Atjehsche hoofden. De favabode schrijft: Ingevolge opdracht van den gouverneur- generaal, werd nauwkeurig onderzocht, hoeveel schade de Atjehsche landschaps- hoofden in de onderhoorigheden hadden geleden, doordat hun onder het bestuur van generaal Van Daalen een gedeelte der hun toekomende uitvoerrechten was ont houden en welke vorderingen op het gouvernement zij verder nog konden doen gelden. Deze laatste bestonden voornamelijk uit tijdelijke borgtochten (zoogenaamde hagangtjeng), door die hoofden gestort, welke niet konden teruggegeven-worden, omdat die gelden voor bestuursdoeleinden waren gebruikt. Die rêkening liep op tot drie en een halve ton, welk bedrag eind September telegrafisch werd beschikbaar gesteld. Gouverneur Swart is 'n goede politieke zet die gelden zelf gaan terugbetalen aan de hoofden ter Noord en Oostkust. Voor de eerste maal werd in die streken een gouverneur met vreugde ontvangenZelfs geen adjudant vergezelde hem. Alleen de overste Swart was het, die de aap meebracht! Nog jaren zal ge sproken worden over dien goeden toean besaar, die zooveel duizenden uitdeelde. En dat nog wel in de poeasa, zoo tegen Nieuwjaar, 't kon niet mooier. ITALIË. Rome, 18 Nov. Telegrammen uit Rbggio de Calabre, Riposta, Giardini, Casalvacchia, Priolo, Milito en Siveno (oostkust van Sicilië), meiden, dat door hevige regens huizen zijn ingestort, booten zijn vernietigd, de spoorwegverbinding tusschen Catane en Messina verbroken is en verscheiden treinen met passagiers geblokkeerd zijn. Het aantal slachtoffers is onbekend. Rome, 19 Nov. De landstreken van Noto en Rosolini zijn gedeeltelijk over stroomd. Talrijke huizen zijn beschadigd, en de schade in de wijnbergen is aan zienlijk. Messina, 19 Nov. Sedert 28 uren is de regen in stroomen gevallen; in den avond werd de hemel weder helder. TURKIJE. Constantinopel, 17 Nov. In den Bos porus is een drijvende mijn met 200 pond buskruit gevonden. Bij Adrianöpel zijn onlusten ontstaan, doordien de boeren belasting weigerden te betalen. De militairen moesten optreden en er vielen twee dooden. FRANKRIJK. De Echo de Paris brachtMaandag een opsomming van de talrijke Duitsche bal lons, die in den laatsten tijd in Frankrijk neergekomen zijn (ook in ons land ver meerdert hun aantal) en veronderstelde, dat er wel eens spionnage achter kon zitten, want de inzittenden waren meest actief dienende officieren. Het blad voor spelde, dat de regeering strenge en kracht dadige maatregelen er tegen zou nemen, Blijkbaar is de Echo goed ingelicht geweest, want thans wordt kennis gegeven, dat de regeering over middelen beraad slaagd heeft om herhalingen zooveel mogelijk te voorkomen. De minister van buitenlandsche zaken zal instructies zenden aan den Franschen ambassadeur in Berlijn. BELGIË. Brussel, 17 Nov. In de Kamer heeft Paul Janson gezegd: „Wij hebben eenige dagen geleden op het punt gestaan van een oorlog tusschen twee groote volken te zien uitbreken. Een onweder dreigde los te barsten boven onze hoofden; maar de twee volken besloten, hun geschil door een scheidsgerecht te doen beslechten. Ik stel aan de Kamer voor, een geluk- wensch te zenden aan de twee volken die een zoo grootsch voorbeeld hebben ge geven. Ik hoop, dat alle volksvertegen woordigingen dat ook zullen doen en dat de koningen en de volken eindelijk zullen gaan inzien, dat de oorlog een gruwel is. (Langdurige toejuichingen). De Minister van Financiën nam, bij afwezigheid van den Minister van Buiten landsche Zaken, akte van de motie, waar mede hij instemming betuigde, en zij zal in handen van den Minister van Buiten landsche Zaken worden gesteld. NEDERLAND. Arnhem, 18 Nov. De menschelijke overblijfselen, die in het puin van het afgebrande hötel „Bellevue" alhier zijn gevonden en die voorondersteld worden te zijn van den huisknecht Gerrit Wammes, werden niet onder de plaats gevonden waar hij in het achterste gedeelte van het hötel, zijn slaapkamer had, maar onder een salon in het westelijke deel. Hieruit mag worden opgemaakt dat de ongelukkige, in zijn poging om de vlammen te ont vluchten, is omgekomen, 't Kan ook zijn, dat hij, wetende dat er één logeergast in het hoofdgebouw zijn kamer had, dien heer nog heeft willen wekken. Er zijn door de justitie reeds verschillende personen, o. a. de huishoudster en de kellner, gehoord, om, zoo mogelijk, eenige opheldering te verkrijgen omtrent het ont staan van den brand. Op verzoek van de justitie alhier is door de Brusselsche politie gearresteerd zekere K., verdacht van brandstichting in het afgebrande hötel „Bellevue". De aangehoudene is een zwager van den eigenaar van dit hötel, den heer Riesener. Zijn uitlevering wordt aange vraagd. Gouda, 18 Nov. Het onderzoek naar de vervaardiging der valsche guldens en rijksdaalders door den bleekersknecht S. v. L. alhier wordt nog steeds voortgezet. In de woning van v. L. heeft de politie o. a. ook een aantal valsche muntstukken gevonden. Reeds lang was de politie zoekende naar den oorsprong van het vele valsche geld, dat hier in omloop werd gebracht. Een bakkerslooper, die ook onlangs een valschen rijksdaalder ontving, wist zich zoo ongeveer te herinneren, in welke straat hij het geldstuk had ontvangen, en de omstandigheid, dat v. L. reeds sedert langen tijd werkloos was en ook geen moeite deed daarin verandering te brengen, deed de politie besluiten, de gangen van v. L. na te gaan. Daarbij moet o. a. ge bleken zijn, dat v. L. nog al eens de stad uitging, met een tasch bij zich. Vermoed wordt nu, dat hij ook in andere plaatsen getracht heeft het door hem vervaardigde geld in omloop te brengen. Het gedurende den geheelen dag voort gezette onderzoek liet niet toe, dat v. L. reeds heden naar Rotterdam werd over gebracht. Waarschijnlijk zal dit morgen geschieden. De schoonmoeder en de zuster van v. L, werden heden weder op vrije voeten gelaten. Het is op het bureau van politie alhier een voortdurend geloop van menschen, die verklaarden in den laatsten tijd valsch geld te hebben ontvangen. Door de meesten wordt het dan tegelijker tijd gedeponeerd. 's-Gravenhage, 18 Nov. H. M. de Ko ningin zal dezen winter verhinderd zijn officiëele audiënties te verleenen. Bepaald is dat de dames, die aan de Koningin- Moeder zullen worden voorgesteld, gerekend zullen worden ook aan de Koningin te zijn voorgesteld, hetgeen eveneens voor de heeren het geval zal zijn, die aan den Prins worden voorgesteld of hem dank betuigen voor eenige onderscheiding. De Koningin schonk f 1000 voor de noodlijdenden op Curasao. Delft, 18 Nov. De dader van den in ons vorig nommer medegedeelden moord alhier, een 28-jarig ongehuwde kolendrager, heeft zijn daad met de meest denkbare koelbloedigheid bedreven. Te 3 uur in den namiddag heeft hij een mes gekocht en is daarmede naar de glas blazerij gegaan, waar hij dezen dag niets te maken had. Hij heeft daar zijn slacht offer, een 35-jarigen kolendrager, opgezocht en hem, onder herinnering aan een vroeger door dezen tegen hem geuitte bedreiging, dat hij hem aan het mes zou rijgen, gezegd ik dreig niet", hem daarbij tegelijk het kolossale mes tweemalen in het hart stoo- tend. De getroffene zakte ineen en viel op een heete ijzeren plaat, waarvan de dader hem nog afsleepte. Hij verliet daarna de fabriek en ging een bcrrel koopen. De politie arresteerde hem in de binnenkamer van een herberg. Onder het transport deed hij een poging tot ontvluchting, welke mislukte. Het mes werd in de Haagvaart geworpen. In den daaropvoigenden nacht is de moordenaar met het lijk geconfron teerd. Hij bekende volledig en zeide niet het plan gehad te hebben te dooden. Ook liet men des nachts den dader de plaats aanwijzen, waar hij het mes had weg geworpen. In de onderofficiers-cantine van de kazerne van het le bataljon, 4e regiment infanterie heeft een brutale diefstal plaats gehad. Men heeft daar uit een gesloten kastje, waarin de door het bataljon gewonnen medailles bewaard worden, een gouden medaille gestolen, doordien men het kastje hoogstwaarschijnlijk door middel van een valschen sleutel opengesloten heeft. Om den diefstal niet terstond aan het licht te doen komen, heeft men op de opengekomen plaats een medaille van verguld zilver, terzelfder gTOOtte, opgehangen. Dit laatste eereteeken was weggenomen uit een kastje der onderofficiersvereeniging „Lycurgus". Ofschoon de Delftsche politie terstond ijverig de zaak ter hand heeft genomen, hebben haar bemoeiingen nog tot geen arrestatie geleid. Rotterdam, 18 Nov. De portier J. Mos selman, in dienst van ds polikliniek aan den Schiedamschendijk, die gisterenochtend in bewusteioozen toestand naar 't Zieken huis werd gebracht, heeft hedenvoormiddag de inrichting hersteld kunnen verlaten. Hij verklaartdat hij 's morgens door het afloopen van den wekker is ontwaakt .en het bed is uitgestapt. Sedert dat oogen- blik weet hij zich niets meer te herinneren. Hedenmiddag 1 uur is het lijk van de vrouw, de 27-jarige A. Bullens, met den transportwagen van den ontsmettingsdienst naar de sectiekamer van het Ziekenhuis overgebracht, alwaar het gerechtelijk zal worden geschouwd. 19 Nov. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 2 leden voor den gemeente raad in district II, werden uitgebracht 4756 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2379. Gekozen werd de heer Van Staveren a.-r., met 2594 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Kools, R.-K., die 2211 en den heer Knott- nerus, lib., die 1337 stemmen verkreeg. De candidaten der soc.-dem., de heeren Helsdingen en Lindeijer, verkregen resp. 1121 en 603 stemmen en de vrijzinnige candidaat, de heer Visser, 381 stemmen. Heusden18 Nov. Gisterenmorgen zou alhier een paartje in het huwelijksbootje stappen, waarvan de bruid even 3 en de bruidegom ruim 7 kruisjes telt. De bruidegom reed in een rijtuig naar de bruid, doch: een vrouwenhart is wis pelturig, bleek ook hier weer. Ons bruidje vertikje het om mee te gaan en de bruide gom was niet bij machte 't hartje zijner uitverkorene te vermurwen. De bruidegom troosteloos naar huis, in het vooruitzicht voortaan onbemind zijn pad te moeten bewandelen. De ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, het wachten moede, naar huis. Hedenmorgen schijnt echter alles in orde te zijn gekomen, althans zij waren beiden present en het huweiijk werd voltrokken. Gelukkig paartje! Eindhoven, 18 Nov. Dinsdagavond had in den R. K. Volksbond alhier de 5e op voering plaats van het beroemde treurspel „Jozef in Dothan". In het midden der uitvoering, omstreeks tien uur, werd plotseling de deur der groote benedenzaal, op een onbewaakt oogenblik, geopend op een kier, en een jongensstem gilde uit volle borst den kreet: „Er is brand". Een paniek ontstond direct, nog verhoogd door het breken van eenige glazen en lampekappen. De eivolle zaal met pl. m. 2000 man, stond in een oogenblik ter been, er ont stond een vreeselijk gedrang. Personen, die op de galerij plaats hadden genomen, lieten zich langs de steunpalen naar beneden vallen. Een paar vrouwen vielen in onmacht en het kostte zeer veel moeite, om het publiek tot bedaren te krijgen. Door het dichthouden der uitgangen en het tactvol optreden der geestelijken, maréchaussees en acteurs werden grootere ongelukken voorkomen en kon de voorstelling na een klein half uur worden voortgezet. De jongen, de 13-jarige K., is aange houden. Breda, 18 Nov. Omtrent het vreeselijk ongeluk, dat den luitenant H. D. Simons, 28 jaar oud, in leven le luit. der cavalerie te Deventer, kort geleden gepensionneerd, alhier is overkomen, verneemt men nog nader: De luitenant, de heer S., had ver lof bekomen op schadelijk wild te jagen. Dinsdagmiddag om half vier vond men zijn lijk aan een weg, terwijl het geweer naast hem lag. Vermoed wordt, dat hij gestruikeld is en dat het geladen geweer afgegaan is, hetwelk hem toen getroffen heeft in het oog. Voorts meldt men dat een zekere K. is aangehouden, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde. Op hem werden bevonden eenige papieren en geld, toebehoorende aan den verongelukten luitenant. De boosdoener heeft reeds be kend, dat hij het geld uit de portefeuille, die naast het lijk lag, gestolen heeft. Naar de Geld. meedeelt heeft zekere J. M. Ketelaar te Goirle zich tot de Bre- dasche justitie gewend met het verzoek een vervolging in te stellen tegen één der tijdens de uitsluiting te Goirle gestation- neerde maréchaussees, wegens een hem toegebrachte mishandeling, zóó ernstig, dat hij zich onder geneeskundige behandeling heeft moeten stellen. Bij de aanklacht is een attest van den geneesheer gevoegd, en zijn alsmede verschillende getuigen ver meld, die kunnen bevestigen, dat hem vóór zijn arrestatie niets mankeerde en hij na zijn vrijlating deerlijk was mishandeld. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 18 Nov. Bij de verkooping van meubelen, behoorende tot de nalaten schap van wijlen den heer A. P. Paulussen, heden alhier gehouden ten overstaan van den notaris J. Franse, bracht een staande klok de som van f 725 op. KERKNIEUWS. In de najaarsvergadering der algemeene synodale commissie der Ned. Herv. kerk, Dinsdag te 's-Gravenhage geopend, werd als correspondent voor Zeeland voor de hulpvragende gemeenten, voor kleine toe lagen aan gemeenten en aan predikantsbe trekkingen, voor toelagen uit het studiefonds en uit de Generale kas, benoemd de heer dr. G. A. Hulsebos, ouderling te 's-Gra venhage. De heer P. Warners, candidaat te Amsterdam, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Gapinge aangenomen. O N D E R W IJ S. Voor het volgen van het herhalings- onderwijs aan de openbare lagere school te Oud-Vossemeer meldden zich een 13-tal leerlingen aan; als onderwijzers voor het geven dier lessen zijn aangewezen de heeren Wiskerke en Rijnberg en de dames Hoffmans en Notenboom. RECHTSZAKEN. De krijgsraad te 's-Gravenhage veroor deelde den marinier 3e kl. W. Z. van het algemeen depöt van discipline te Vlissingen, wegens mishandeling van een sergeant, die hem het zwijgen had opgelegd, tot acht maanden militaire gevangenisstraf, met ont zegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen, voor den tijd van 5 jaar. Door de Utrechtsche rechtbank is Woensdag failliet verklaard een commis sionair in effecten, die zijn bedrijf uitoefent te Woerden, maar die te Utrecht woont. De gefailleerde werd reeds Zaterdag op last der justitie aangehouden, wegens vermoeden zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Kantongerecht te Tholen, 17 November 1908. Door het Kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens: Overtreding der Leerplichtwet. D. J., 46 jaar, M. D., 38 jaar, D. B., 44 jaar, J. M. de J., 42 jaar, allen te Tholen, I. V., 51 jaar, J. V., 40 jaar, N. v. d. R., 38 jaar, allen te St.-Philipsland, M. d. E., 35 jaar, te St.-Maartensdijk, ieder tot een boete van f 5 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner, M. v. D., 35 jaar, J. C. W. B., 33 jaar, beiden te Oud-Vossemeer, G. T., 40 jaar, J. M., 44 jaar, beiden te St.-Phi lipsland, T. M., 40 jaar, W. E., 40 jaar, C. d. B., 46 jaar, D. M., 44 jaar, L. Q., 38 jaar, L. v. H., 42 jaar, M. G., 39 jaar, L. J., 35 jaar, allen te Stavenisse, ieder tot een boete van f 7 of 3 dagen hechtenis voor ieder hunner, M. v. D., 40 jaar, te Oud-Vossemeer, tot 2 boeten ieder van f 7 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete, P. C. v. D.t 38 jaar, te Oud-Vossemeer, P. G. A. P., 40 jaar, te St.-Philipsland, W. v. Z., 34 jaar, te St.-Maartensdijk, ieder tot een boete van f 3 of 2 dagen hech tenis voor ieder hunner, F. V., 49 jaar, te Oud-Vossemeer, tot f 4 boete of 2 dagen hechtenis, H. C. S., 50 jaar, te St.-Philipsland, tot f 2 boete of 1 dag hechtenis, Iz. M., 38 jaar, te St.-Maartens dijk, tot f I boete of 1 dag hechtenis, C. E. v. d. S., 44 jaar, te Poortvliet, tot f 8 boete of 3 dagen hechtenis, "L'. H., 37 jaar, te Stavenisse, tot f 10 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij eerste herhaling. C. S., 38 jaar, te Tholen, tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis, L. Q., 42 jaar, te St.-Philipsland, tot f 6 boete of 3 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet bij tweede herhaling. M. C. W., 45 jaar, te Stavenisse, tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Rijden met een rijwiel zonder licht. H. S., 28 jaar, te St.-Annaland, A. O., 24 jaar, te Oud-Vossemeer, A. M. M. Cz., 22 jaar, te St.-Philipsland, ieder tot een boete van f 3 of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap A. P., 39 jaar, te St.-Maartensdijk, C. B., 40 jaar, te Stavenisse, A. A., 51 jaar, zonder bekende woonplaats in Nederland, ieder tot een boete van f 1 of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Ontslagen van rechtsvervolging. M. H., 17 jaar, te St.-Annaland en C. D., 35 jaar, te Stavenisse. TWEEDE KAMER. Bij de Donderdag voortgezette algemeene beschouwingen was de heer Patijn van oordeel, dat betrachting van zuinigheid en het nemen van tijdelijke maatregelen, als opcentenheffing, voldoende waren om door den min gunstigen financiëelen toestand van het oogenblik te kunnen heenkomen. Hij bestreed bij voorbaat tariefs-herziening in protectionistischen zin. De heer Lohman gaf als zijn meening te kennen, dat het Kabinet zich voldoende duidelijk bij zijn optreden als een Kabinet van rechts heeft aangekondigd. De ver zoening met dr. Kuyper was het gevolg van dc opheffing van een misverstand en niet van frontverandering. Spreker bestreed voorts de sociaal-democratie. De heer Drucker verdedigde de stelling dat dc economische toestand gezond is en betwistte, tegenover den heer Troelsfra, dat de burgerlijke partijen onmachtig zijn ver betering aan te brengen. Wel is sneller werken noodig. Voor verbetering van den tegenwoordigen min gunstigen toestand wenschte spreker slechts tijdelijke maatregelen, en hij be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5