W. ANKER Aï., Hoefje Eenmaal beproeven, altijd behoeven. ALOM BEKEND ADRES van St.-Nicolaas, Kleingoed, Palingbrood. M. 1. fl. i d, STÖLPE. „SHOW'stralen STIJFSEL 25 drachtige Schapen. lino ie De Hofstede ADVERTENTIEN. Een jaarling Os en twee lamdragende Schapen te koop, Vraag uw Grossier UITVOERING Zangvereeniging Euphonïa" 2e UITVOERING B ALi ~3Njf Zanguitvoering „Vooruitgang zij ons Streven", WESTERENBANPOLDER. eene Schouwing 4 Pluimbedden met Toebehooren, re J. VAN DER KLOES, A. PHERNAMBUCQPreischor. Winterjassen, Demisaisons, heeft, om door geldleening zich te helpen. Thans kan Brouwershaven niet verder meer gaan. De tram heeft Brouwershaven absoluut geen welvaart gebracht. Het is werkelijk noodig, dat deze gemeente ge holpen wordt. Spreker,kan zich niet be grijpen, dat leden, die den toestand van Brouwershaven kennen, niet bereid zouden gevonden wordendeze gemeente te helpen. De heer Heijse verdedigde eveneens zeer krachtig de aanvraag van Brouwers haven. Door Qedep. Staten is opgemerkt, dat de haven eigenlijk verwaarloosd wordt. De burgemeester heeft echter verzekerd, dat nog jaarlijks f 700 voor onderhoud der havenbeschoeiing besteed wordt. De heer Van Rompu verdedigde namens Qedep. Staten het voorstel van dit College. De financiëele toestand van Brouwershaven is niet van dien aard, dat die minder zou zijn dan van vele andere gemeenten in onze provincie. Bij eenig zuinig beheer had Brouwershaven van de opbrengst van f 2750 der havengelden gemakkelijk de vernieuwing der beschoeiing kunnen maken. Voor de tweede maal voor een zelfde werk geld beschikbaar te stellen, achtte hij een gevaarlijk antecedent. De heer Bolle bestreed het betoog van den heer Van Rompu, en drong nog nader aan, de gemeente Brouwershaven te helpen. Het voorstel van den heer Bolle werd vervolgens in stemming gebracht, en aan genomen met 25 tegen 13 stemmen, en verviel dus het afwijzend voorstel van Gedep. Staten. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van I. J. Porrey te lerseke, om subsidie voor het overzetveer van Iersekendam op Gorishoek en op een verzoek van A. van Leeuwen te Wolfaartsdijk, om meer dan twee paarden voor een dorsch- machine te mogen bezigen. Wat betreft het voorstel van Gedep. Staten, tot afwijzing, van verzoeken van het hoofdbestuur der provinciale Zeeuwsche vereenlging „Het Groene Kruis", en van het hoofdbestuur der vereenlging Zuid-Beveland van dien naam, om een jaarlijksche subsidie uit de provinciale fondsen, kan men zich in twee afdeelingen, naar uit het verslag blijkt, met het voorstel van Gedep. Staten vereenigen. Bij de andere afdeeling werd door één der leden de afwachtende houding van Gedep. Staten wel wat al te voorzichtig genoemd, maar uit de stukken blijkt, hoe flink deze jonge ver- eeniging zich organiseert, en naar het Rijk toont, vertrouwen te hebben in hare werkzaamheden, door haar een subsidie toe te kennen. Een ander lid meende, dat deze vereenlging particuliere belangen behartigt en daar, waar ze het algemeen belang dient, bij ontsmettingen, hiervoor betaling eischt. Ook werd er van andere zijde op gewezen, dat de volksgezondheid een voorwerp van Staatszorg is en niet ten laste der provincie moet komen. Hiertegen werd opgemerkt, dat de bedoeling der vereenlging is, om op dit gebied verder te gaan dan de Staat voorschrijft, en ook om door samen werking over de geheele provincie mogelijk te maken, wat voor ieder deel onuitvoerbaar zou zijn. Alle leden konden zich vereenigen met het voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek der vereenlging Zuid-Beveland van „Het Groene Kruis". Goedkeuring werd verleend aan de voorstellen van Gedep. Staten, tot afwijzing van een verzoek van de hoofdcommissie voor de in 1909 te Zeist te houden groote tuinbouwtentoonstelling om steun uit de provinciale fondsen, en tot afwijzing van een verzoek van de commissie voor de internationale tuinbouwtentoonstelling te Berlijn in 1909 om een subsidie uit de provinciale fondsen. In één der afdeelingen meende een lid, dewijl ook prijzen uitgeloofd worden voor groente- en fruitteelt, dat de groente- en fruittelers in Zeeland wel degelijk belang hebben bij een tentoonstelling in een wereldstad, zooals Berlijn, en dus een subsidie van f 500 gerechtvaardigd zou zijn. Door een lid van Gedep. Staten werd daartegen opgemerkt, dat er blijkens het schrijven van den rljkstuinbouwleeraar al een bizondere opwekking noodig zou zijn, om belanghebbenden te doen deelnemen aan een tentoonstelling te Zeist, zoodat van een deelneming aan een tentoonstelling te Berlijn wel geen groote verwachting zal bestaan. Besloten werd tot opening van een credlet van f J00 voor 1909, tot het aanleggen van school- proefvelden bij dooï het Rijk gesubsidieerde cursussen in landbouwkunde, en tot wijziging van het bizonder reglement voor het waterschap „De Vrije Polders" onder Tholen. Aan het polderbestuur van Walcheren werd een renteloos voorschot van f 11.500 toegekend voor het bestraten van den weg Zoutelande— Meliskerke. Uit het algemeen verslag der afdeelingen over het voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van een verzoek van Ph. Ahlstrand, entrepreneur te Antwerpen, om een jaarlijksche subsidie uit de provinciale fondsen voor een stoombootdienst op de Wester-Schelde van Borsele tot Antwerpen v.v. blijkt dat in één der afdeelingen mededeeling werd gedaan van een nader schrijven van den heer Ahlstrand, waarin hij bericht, dat de voor gestelde dienst zal gewijzigd worden en eventueel gevaren zal worden tusschen Antwerpen en Vlissingen. Eén der leden merkt op, dat meerdere plaatsen in Zuid-Beveland, die niet aan de spoorlijn liggen, met een dienst op Antwerpen zouden gebaat zijn. Dit lid meende, dat, indien bleek dat op hechten grondslag een plan werd ingediend, het wel over weging zou verdienen om een subsidie toe te staan. In een andere afdeeling werd opgemerkt, dat het niet gewenscht zou zijn om, alvorens afwijzend op het onderhavige verzoek te beschikken, Gedep. Staten te verzoeken nadere inlichtingen in te winnen aangaande de voorgenomen onderneming. Waar de verbinding te water met Borsele en verdere gemeenten in Zuid-Beveland nog veel te wenschen overlaat en de voorgenomen onder neming in het belang der gemeenten moet worden geacht, verklaarde een lid een nader onderzoek wenschelijk en hoopte hij, dat niet la mort sans phrase worde uilgesproken over het verzoek. Een ander lid sloot zich daarbij aan en zou niet ongenegen zijn eenig subsidie, b.v. f 500, te ver strekken, indien blijkt, dat in dezen van een serieuse onderneming sprake is en de dienst in de behoefte van een deel der provincie voorziet. Vanwege het Gedeputeerd College werd opge merkt, dat het een zeer gevaarlijk precedent zoude zijn, om subsidie te verleenen aan particuliere stoomboot-ondernemingen, aangezien thans reeds verschillende maatschappijen booten laten loopen op verschillende havens in Zeeland zonder eenige subsidie en bij inwilliging van het verzoek onge twijfeld meerdere aanvragen zullen volgen. Temeer is het huns inziens af te keuren, waar men in dezen een dienst beoogt op het buitenland en het een buitenlandsche onderneming geldt; bovendien is het geheel in strijd met de provinciale belangen en gaat het niet aan, om subsidiën te verleenen vanwege de provincie aan eene met de provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde concur- reerende lijn. Gedep. Staten vinden in het algemeen verslag dan ook geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. Het voorstel van Gedep. Staten werd goed gekeurd. Naar het College van Gedep. Staten werd ver wezen een verzoek van den Zeeuwschen Aan- nemersbond om wijziging van de algemeene bepalingen voor werken aan de calamiteuze polders. Overeenkomstig het voorstel van Gedep. Staten werd besloten tot het vragen van machtiging aan H. M. de Koningin, om met de Staten van Noord- Brabant een waterschap van de bedijkte gronden in het Slaak op te richten en tot wijziging van het besluit tot vrijverklaring van het waterschap Ellewoudsdijk. Daarna kwam in behandeling het voorstel van Gedep. Staten tot handhaving van het besluit der Staten van 3 November 1887, om niet over te gaan tot verzekering van de aan de provincie behoorende stoombooten. Blijkens het algemeen verslag vereenigden in één der afdeelingen alle leden zich met het voorstel van Gedep. Staten. In een andere afdeeling verklaarden 4 leden, nadat het vóór en tegen van verzekering was besproken, zich vóór het voorstel van Gedep. Staten, terwijl 8 leden zich hun stem voor behielden. In nog een andere afdeeling werd gevraagd of door Gedep. Staten is overwogen, om jaarlijks een premie ter zijde te leggen voor een reserve fonds, om daaruit eventueelc schadevaringen en onkosten te bestrijden. Waar een enkel schip f 200.000 kost, zou dat wel kunnen. Was er vroeger een tekort, uit de rekening blijkt, dat de dienst op de Wester-Schelde tegenwoordig voor deel oplevert. De premie zou bijv. 1 pCt. kunnen bedragen. Dit lid achtte het wenschelijk, met het oog op de toekomst, 2 pCt. van de waarde, waarvoor de vloot teboek staat, te reserveeren. Een ander lid zeide, dat ook overwogen moest worden de schade, die de schepen kunnen ver oorzaken aan de lading van andere schepen en die nog wel grooter zou kunnen zijn dan die van het verlies van een schip. Een Ud van Gedep. Staten antwoordde, dat de aanspraak van een schadevarend schip niet grooter kan zijn dan de waarde van het schip zelf. De toestanden zijn veranderd sedert 1887. Van daar wenschen Gedep. Staten wat steun in den rug door de uitspraak der tegenwoordige Statenleden. Een ander lid van Gedep. Staten zeide, dat de verzekering niet juist is, dat de dienst een batig saldo zou opleveren. Wij staan feitelijk nog altijd in het krijt. Als er een batig saldo is, zal er geen bezwaar zijn, een som te reserveeren voor eventueele schade. Één der leden zou uit het bedrag dat over blijft een fonds willen vormen van bijv. f 50.000. In die afdeeling werd evenwei ten slotte het voorstel van Gedep. Staten ook met algemeene stemmen op 1 na aangenomen. Daarna verklaarde men zich met algemeene stemmen vóór het wenschelljke om het reserve fonds te vormen uit de overschotten der exploi tatie. Nog werd in die afdeeling gestemd over de kwestie of het wenschelijk is, elk jaar een som uit te trekken voor de vorming van een reserve fonds. Tien leden verklaarden zich daar tegen, 3 leden er voor. Gedep. Staten vonden in dit algemeen verslag geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel, doch deelden mede, dat zij de wensche- lijkheid van de vorming van een reservefonds in overweging zullen nemen. Het voorstel van Gedep. Staten werd goed gekeurd. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van Gedep. Staten tot het aangaan van een geld leening van ten hoogste f 255.000 tegen een rente van ten hoogste 4 pCt. Met 35 tegen 1 stem werd aangenomen een voorstel van den heer De Veer, waar bij Gedep. Staten werden uitgenoodigd een wijziging voor te stellen van het regle ment, waarin aan de bezwaren van den heer Van Leeuwen wordt tegemoet gekomen. Naar aanleiding van het adres van het Qroene Kruis stelde de heer Van Voort- huijsen voor, het voorstel van Gedep. Staten in dien zin te wijzigen, dat voor- loopig afwijzend daarop zal beschikt worden, terwijl de heer Elenbaas een ge lijkluidend voorstel deed ten opzichte van de Bevelandsche Vereeniging. Namens Gedep. Staten bestreed de heer De Jonge het toekennen van subsidie aan een zoo jeugdige vereeniging, en hij heeft bezwaar in het afwijzend voorstel van Gedep. Staten verandering te brengen. Het amendement van den heer Van Voorthuijsen werd met 31 tegen 8 stemmen verworpen, waarna het voorstel van Gedep. Staten werd goedgekeurd. Door den heer Van Waesberghe werd verlof gevraagd tot het doen van vragen aan Gedep. Staten, in verband met de regeling bij het toekennen van rentelooze voorschotten aan tramwegen in Zeeland. Spreker is overtuigd, dat de tramwegen, waaraan rentelooze voorschotten worden toegekend, niet voldoende kunnen rendeeren. Aan de hand van.de jaarverslagen wenscht hij, dat Gedep. Staten een onderzoek in stellen naar de finantiëele gevolgen van eventueele toepassing van art. 9, sub 2 en 3 van de Algemeene Bepalingen, in de zomerzitting van 1906 vastgesteld, voor het verleenen van provinciale hulp voor aan leg en exploitatie van stoomtramwegen in den vorm van een renteloos voorschot. Zoo de uitkomst ongunstig is, zou hij willen: 1°. overleg te plegen met den Minister van Waterstaat inzake de terug betaling van het renteloos voorschot aan den Staat; 2°.' zoo noodig in de a.s. zomerzitting voorstellen te doen tot wijzi ging van art. 9 van het bovengenoemd besluit; 3°. van een en ander mededeeling te doen aan het bestuur van de ijzen- dij ksche Stoomtramwegmaatschappij. Gedep. Staten zullen het gevraagd onderzoek instellen. De najaarszitting werd gesloten. TELEGRAMMEN. Noordgouwe, 20 November. De voordracht voor schoolhoofd bestaat uit de heeren J. van Houte te Oostburg, J. Vijverberg te Rotterdam, J. Roda te Biervliet en P. J. van der Weele te Poortvliet. 's-Gravenhage, 20 November. Tweede Kamer. Staatsbegrooting. Algemeene Beschouwingen. Minister Heemskerk ontkende beslist, dat sedert Maart nóch in beginsel nóch in bedoeling bij het kabinet iets is veranderd. Volkomen duidelijk heeft het kabinet zich destijds als rechtsch Ministerie aangekon digd. Hij wenscht geen scheidingslijn tusschen demokraten en conservatieven, maar wil met zuivere toepassing van be ginselen levende in de rechterzijde de linkerzijde bevredigen, en maatschappelijke tegenstellingen verzoenen. Nóch nu, nóch bij de stembus, wil de regeering de anti these vooropstellen. Minister Kolkman betoogde de nood zakelijkheid om tot dekking van het regeeringstekort van 10 millioen ook middelen tot blijvende versterking der in komsten te nemen. Verhooging van den drank-accijns kan niet met verlaging van den suiker-accijns gepaard gaan. Minister Talma verdedigde zijn beleid, inzake de sociale wetgeving, al moet z. i. de ziekteverzekering voorafgaan, omdat daarmede in het leven zijn te roepen organisaties, welke dienstbaar kunnen zijn voor verdere verzekeringen. Dit beteekent, niet het geheel naar achteren dringen van de ouderdomsverzekering. Ondertrouwd: MARINUS C. SONKE Cz. en ADRIANA VAN LUIJK Abd. st-maartensdijk, noveraber i908 Stavenisse, Heden overleed, na een langdurig lijden, onze dierbare Echtgenoot, Vader en Grootvader Clement Moelijker, in den ouderdom van 67 jaar en 7 maanden. Noordgouwe, 19 November 1908. Uit aller naam, J. MOELIJKER—de Looze. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelljken dank aan hen, die blijken van belangstelling gaven op den 90sten geboor tedag van JANNA VAN SPLUNTER, Wed. A. v. d. Nood. Brouwershaven. 20 November 1908. Namens de Familie, JAN BOS Wz. Zij, die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Mevrouw de Weduwe van den Heer R. OROENEVELD DE KATER—Hocke, den 28 October 1908 overleden te Noordgouwe, gelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris J. FRANSE te Zierikzee, als Executeur-Testamentair. RECHTHEBBENDE op een Roeiboot, geteerd, lang 31 M., breed 1.1 M., met zitbankjes groen en wit geverfd,"waaraan een eind touw van pl. m. 6 M., waarin een oude dweil, zoomede een riem lang 2,50 M., blauw geschilderd alles ongemerkt, en aangespoeld aan den zeedijk te Duivendijke, worden door den Burgemeester-Strandvonder aldaar, voor de viepde maal opgeroepen tot reclame. Duivendijke, 21 November 1908. bij A. I. BOOOAART. Moriaanshoofd. BELEEFD AANBEVELEND, MAARSTRAAT, ZIERIKZEE, Deze is de witste en voldoet het meest. De ondergeteekende maakt bij deze aan het publiek van Schouwen en Duiveland bekend, dat hij is verhuisd van de Korte Nobelstraat te Zierikzee, naar Kerkwerve, en verzoekt bejeefd zijn gunst. DIRK VERHAAF, handel in Kippen, Konijnen, enz. DER te BROUWERSHAVEN, OP Dinsdag 24 November 1908. Aanvang 7,30 uur. - Entrée f 0,50. op ZATERDAG 28 NOVEMBER d. a. v. Aanvang 7,30 uur. - Entrée f 0,20. Na afloop der beide uitvoeringen door hei Gemengd Koop op Zaterdag 28 November 1908, 's avonds te half acht, bij M. C. KAPPERS Ie RENESSE. Entrée met Tekstboekje f 0,30. Besproken plaatsen f0,10 meer. Het BESTUUR van den polder WES- TERENBAN maakt bekend, dat op Woensdag 2 December 1908, zal gehouden worden op de Vroonen en Waterleidingen in dien polder. De gebruikers dier gronden worden ge waarschuwd te zorgen, dat vóór dien tijd de Vroonen en Waterleidingen, waarvan zij onderhoudsplichtigen zijn, behoorlijk zijn schoongemaakt en de ondiepten daaruit zijn opgeruimd. Haamstede, 14 November 1908. Het Bestuur voornoemd, M. DE BAKKER, Dijkgraaf. W. BOOT Wz., Ontvanger-Griffier. Jh De Deurwaarder J. DE REGT le Zierikzee zalop Zaterdag 28 November 1908, des vóór middags half elf uur, aan de herberg van P. Boot Wz. te Moriaanshoofd, voor den heer C. VAN DER PANNE te Duivendijke, publiek verkoopem De Deurwaarder W. TÏMMER- MAN te Zierikzee zal, op Donderdag 26 November 1908, 's namiddags één ure, aan het sterfhuis van de Wed. F. A. BERWALD, aan de Hoofdpoortstraat te Zierikzee, publiek verkoopem 2 geschilderde Linnenkasten, I eiken Latafel, Tafels, Stoelen, nU Spiegels, Schilderijen, Regula- leur_ en Kasikiok Open- haardje, Strijkkachel, Hanglampen, Karpet, Kleedjes, ijzeren Ledikant, Glas- en Aardewerk, antiek Theeservies, Bijbels met Platen, een dito met Gouden Slot, Wasch- en Schuurgerief, Amerikaansch Droogrek, Trapleer, Krekel, Veevoederketel, 3 Konijnen met Hokken. Te zien op den verkoopdag van 10— 12 uur. Koopen beneden één gulden a contant. De Notaris MEULENBERG zal, ten ver zoeke van de Wed. en Erven van den Heer M. DE OROEN, op Dinsdag 1 December 1908, 's avonds 7 uur, in het Kolfiehuis van den Heer J. Noom te Poortvliet, in ééne zitting, publiek verkoopem 97 A. 37 c.A. of 2 G. 144 R. in 3 perceelen en in massa. Te aanvaarden bij de betaling der koop penningen. In de maand December of Januari e.k. zal in het openbaar worden verkocht ,D IJKZIGT", in de gemeente Borssele, bewoond door den heer P. Polderdijk, met i in de gemeenten Borssele en Ovezande, ter gezamenlijke grootte van ruim 39 Hectaren. Notaris. Ondergeteekende beveelt zich i^/ beleefd aan als POELIER. J. VAN BURG, Breestraat. met BOUWLAND, in Schouwen te koop gevraagd. Opgave van ligging, prijs en wanneer te aanvaarden, te zenden aan Notaris DEL CAMPO te Renesse. Een vet Yarken te koop, wegende ruim 150 Kilo. Adres: Hulppostkantoor Nieuwerkerk. Een voer Lucernhooi te koop gevraagd, door N. HENDR1KSE, Kerkwerve. KURK, LINOLEUM en ZEIL. Wnsclooli voor Tafel isXeeden. i voor LOOPERS en KARPETTEN. Wollen-, Molton- en Gestikte Dekens. S Goederen worden op zicht gezonden. 2 0 9d Go

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2