ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 November 1908. Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. (Z ieribLzeesclae O o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8691. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oüde Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een notitieboekje met potlood. knipmes. houtschroef, groot model. zilveren armband. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BRANDSCHOU W ING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 9 November eertkomende en volgende dagen eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 5 November 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AMERIKA. De Presidents-verkiezing. Van zeven uur af Dinsdagmorgen heerschte er in de Vereenlgde Staten een opwinding, zooals men in Amerika alleen maar zien kan. In elke stad, in elk dorp, in elk gehucht werden de laatste ver twijfelde pogingen gedaan om den partij- candidaat er te brengen. De straten vol vlaggen, versierd met de portretten der candidaten, de omnibussen vol spelende muzikanten, optochten van kinderen, idem van oudstrijders met hun medailles op de borst, de stemwervers in bontbevlagde rijtuigen en auto's en last not least free beer! Vooral in de oostelijke wijken van New-York ziet men om de paar stappen in helle kleuren staan „Pree lunch en beer!" Hier verdringt zich de menigte. Menigmaal is het onmogelijk ook maar in de nabijheid van de herberg te komen het trottoir is even vol als de zaal, en overal, binnen en buiten, wordt uit groote glazen bier gedronken. Hier worden ook de stemmen gekocht. In de ééne hand wordt den bezoeker een stemfijsf gestopt, in de andere een dollar. Sommigen maken er een zaakje van en drinken zoowel het republikeinsche als het democratische bier. Met de lijst in de hand betreedt de kiezer len slotte de „booth", het stem lokaal. Op de lijst staan de namen van alle candidaten gedrukt. Als de deur achter hem toegevallen is, zet hij met een potlood een kruis vóór den naam van den candidaat en stopt zijn biljet gevouwen in de bus. De stemming is dus geheim. Maar er worden, of liever er werden want ot het nu in die mate is voorgekomen, valt, met het oog op de slecht voorziene kassen, te betwijfelen er werden op groote schaal stemmen gekocht bij vroegere verkiezingen. De nieuwe president der Vereenigde Staten die evenwel pas in het begin van het volgend jaar in functie zal treden is een geheel ander man dan Roosevelt, al zijn zij ook partijgenooten. Hij is, in Amerikaanschen zin, conservatiet. Tall zal nimmer zijn volk leiden op een manier als Roosevelt, die het om den duim wond. Mogelijk heeft hij daar een deel van zijn succes aan te danken. „Hel Amerikaansche volk wenscht, nu Roosevelt in geen geval tot aanblijven was te bewegen, een conservatieven candidaat na een radicalen, een rechter na een soldaat; het is beu van de sociale oorlogsverklaringen en pogingen tot economische hervormingen; het verlangt rechtvaardigheid en bezonnen heid", lazen wij ergens. Tafi's kracht ligt in het telt, dat hij geen vijhnden heeft en in de rustige zeker heid, waarmede hij zijn weg gaat. Taft is een kerel als een reus, met het hart van een kind. Hij heelt een hoog, blank voor hoofd, een krachtigen adelaarsneus, een volle kin, zeer zachte blauwe oogen met een goedmoedige uitdrukking, maar zijn krachtige gang herinnert er aan, dat hij in athletische wedstrijden aan de Yale University, waar hij studeerde, prijzen behaalde. Tatt is verleden jaar September 50 jaar oud geworden, in 1880 begon hij zijn juridische loopbaan en was advocaat, rechter-ambtenaar van het Openbaar Ministerie en na 1896, behalve Circuit Judge, deken van de juridische faculteit te Cincinnati. Mac Kinley ontdekte, dat in dezen man een staatsman van hooger orde stak en benoemde hem in 1900 tot lid van de Philippijnen-commlssie en in 1901 werd hij gouverneur van de Philip- pijnen. Roosevelt benoemde hem in 1904 tot Minister van Oorlog, maar ook in deze positie behield hij de daadwerkelijke leiding in de aangelegenheden der Philip- pijnen, van Cuba, Portorico en de z.g. Kanaalzóne (Nanama). Hoe men ook over de bezwaren, die de Vereen. Staten nog te overwinnen hebben op de Philippijnen, moge denken, Tail heelt daar tot stand gebracht wat mogelijk was en het Amerikaansche volk is er over tevreden. Men spreekt er niet meer over de Phitip- pijnen te willen verkoopen en de ver sterking van Manilla wordt uitgevoerd volgens de door Taft aangegeven plannen. Wat de buitcniandsche politiek betreft, beteekent een presidentschap van Taft een volkomen voortzetting van de politiek van Roosevelt. De overwinning van Taft over alle andere candidaten wil niets anders zeggen, dan dat het Amerikaansche volk de machtspolitiek van Mac Kinley en Roosevelt gehandhaafd wil zien, en dat in de buitentandsche politiek alles bij het oude zal blijven. Men moet zich er echter voor wachten, groote verwachllngen te bouwen op de schoone beloften van het republikeinsche verkiezingsprogram inzake de hervorming der tarieven. Tegen de economische machten in het binnenland, waarop de geweldige wil van Roosevelt schipbreuk leed, zal ook Taft machteloos blijken. Hoe kwam hel, dat Taft slaagde? Omdat hij tegelijkertijd de man van de vrienden en van de vijanden van Roosevelt was. De sterke kapitalistische machten, die tot eiken prijs de herkiezingen van den vijand der trusts wilden verhinderen, steunden zijn verkiezing, jn de hoop, dat hij kalmer optreden zou. Deze verwachting zal niet bedrogen worden. In Wallstreet en ten gevolge daarvan ook op de andere beurzen gingen de koersen met sprongen in de hoogte, hoe meer Taft's kansen stegen. Aan beide zijden van het groote water zal dus de verkiezingsdag vele tevredenen hebben gemaakt. Er Is geen twijfel aan, dat Roosevelt bij zijn veldtocht tegen de trusts fouten heeft gemaakt. Zijn bedoeling was goed, het was die van de groote massa des volks. Maar hij koos niet de juiste middelen. Dit heeft hij ook ingezien. Hij heeft zelf den minister van justitie, Bonaparte, den teugel aangelegd. Maar de man der compromissen is hij niet. Dat zal Taft zijn. SPANJE. Gedurende eenige dagen vallen zware regenbuien in het Zuiden en Oosten van Spanje. Te Valencia staat het water in de straten een meter hoog. Men luidde de noodklok en de brandweer was onafge broken bezig met het reddingswerk. Ook vele omliggende dorpen zijn overstroomd. Malaga staat gedeeltelijk onder water en tevens is boven die stad een onweer los gebroken, waarbij de bliksem op 2 plaatsen is ingeslagen. De spoorlijnen slaan ge- deeltijk onder water en de telegraaflijnen zijn. afgebroken. Men vreest, dat er ook menschen zijn omgekomen. ITALIË. Uit Rome wordt aan De Tijd ge schreven: In Rome's straten trekt tegenwoordig algemeen de aandacht onze landgenoot, de heer M. Salomonson, naar ik meen, behoorende tot de familie der bekende industrieelen te Almelo. Hij draagt, als de Nazareners, lang en golvend haar en een zwaren baard. Zijn kleeding is zeer oor spronkelijk: een tot op den grond neer hangende zware mantel, waarover een blauwe tunica, en roode sandalen. De onvermoeide wandelaar steunt altoos op een soort herdersstaf. Zwijgend trekt deze wandelende Jood door de straten der Eeuwige Stad, door iedereen met ver wondering nagestaard. Doch in Rome is men van oudsher aan de vreemdsoortigs te verschijningen gewoon. Daar mag, zooals het spreekwoord zegt, de vreemdeling naar believen het gansche jaar carnaval houden. Derhalve wordt ook deze zonderlinge figuur door niemand lastig gevallen. Hoogstens loopt de lieve straatjeugd hem een cindweegs nieuwsgierig achterna, maar niet zonder ontzag en schroom voor zijn geheimzinnigheid. De heer Salomonson treedt namelijk op als profeet van een nieuwen godsdienst, waardoor het mensch- dom moet terugkeeren tot den oerstaat der natuur dus zich van al wat overtollig is in voeding, kleeding en woning geheel onthouden. Dèn eerst zal het menschdom weer gelukkig kunnen worden! Zoo verkondigt hij aan iedereen, die hem maar aanspreekt, deze curieuze Hollander met diepe basstem en profetisch gebaar. De voorbijganger, die even luistert, gaat spoedig voort, terwijl een medelijdende, halfspottende glimlach op zijn gelaat weinig of geen succes belooft aan de instantelijke prediking. Maar geen teleurstelling of spot vermag dezen boetgezant af te schrikken. Menige stad van Italië bezocht bij reeds, zonder eenig resultaat. En telkeus zich het stof van de voeten schuddende, trekt hij rusteloos verder, in de onverzettelijke hoop, dat vroeg of laat naar zijn dringend vermaan ernstig zal worden geluisterd. Een Ahasverus der 20e eeuw. DUITSCHLAND. Te Mannheim is Maandag de 15-jarige slotenmakersleerling Peter Mohrwieser, uit Burstedt, wegens het verwurgen van een 3-jarig knaapje, gevolgd door een nog afschuwelijker misdaad, tot 13 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De artsen, die het onnatuurlijk monster onderzocht hebben, verklaarden, dat hij weliswaar aan „moral insanity" leed, maar toch voor zijn daad verantwoordelijk geacht kon worden. Te Liegnitz heeft de 39-jarige echt- genoote van een vrouwenarts zich met petroleum begoten, en toen haar kleeding in brand gestoken, zoodat ze den vuur dood stierf. Te Leipzig zijn een 61-jarige letter zetter en zijn 60-jarige vrouw vermoord in hun woning gevonden; hun hoofd was met een hamer verbrijzeld. Diefstal wordt als aanleiding tot de afgrijselijke daad beschouwd, wijl een spaarpot met een inhoud van 9 Mark vermist wordt. Omtrent den grooten juweelendiefstal te Hamburg worden nog de volgende bizonderheden gemeld: De Kopenhaagsche juweelenhandelaar Weimann had reeds drie dagen in het hotel „Hamburger Hof" vertoefd, had Vrijdag morgen j l. een firma te Altona bezocht om haar eenige paarlen te laten zien en borg, in het hötel teruggekeerd, zijn preciosa weder in de safe. Onmiddellijk daarna schijnt de diefstal uitgevoerd te zijn, want toen Weimann tegen 1 uur het safeloket nog eens opende, waren de juweelen verdwenen. Denzelfden mtddag tegen 4 uur vertrok onverwachts een reiziger naar Parijs, die 's morgens eerst in het hötel was afgestapt en er een bizonder dure kamer besteld had, na eerst in een ander hötel te Ham burg gelogeerd te hebben. Naar dezen reiziger wordt thans gezocht. De safe, waarin de juweelen lagen, wordt als volgt behandeld. Het hoofdslot wordt met een passepartout geopend, waar van drie beambten van het hötel elk een exemplaar bezitten. Elk afzonderlijk loket heeft 2 sloten, waarvan het ééne met den hoofdsleutel en 't andere met eert sleutel, die slechts de huurder van hét loket in bezit krijgt, geopend wordt. Het loket is niet te openen, tenzij beide sleutels tegelijk aangewend worden. De drie passepartouts waren na den diefstal ter plaatse waar zij gewoonlijk te vinden zijn. All? sloten waren onbeschadigd, zoodat het mogelijk is dat de dief valsche sleutels heeft gehad Toen Weimann de juweelen in het vak legde, was in het vertrek, waar de safe zich bevindt, slechts één boekhouder aan wezig, die hem den rug toekeerde. BELGIË. Een pleiziertocht die hun heugen zal, maakten eenige menschen uit Antwerpen. Met een gezelschap van 3 heeren, 8 dames en 2 kinderen voeren zij Zondagmorgen in een motorboot de Schelde op en waren voornemens tot Hansweert te gaan. Het mistte wel een weinig, maar men hoopte dat de mist zou optrekken. In plaats daarvan evenwel werd de mist al dikker, naarmate zij verder van de stad kwamen. Daarom besloten zij niet verder dan Walsoorden te gaan, waar zij dineerden. In den namiddag klaarde het weer wat op en zij waagden den terugtocht, maar het duurde niet lang of de mist werd zoo dik als hij nog niet geweest was, men kon letterlijk geen hand voor oogen zien. Elk schip zou in zulke omstandigheden ge ankerd hebben, maar men zag er bezwaar in, den nacht door te brengen in een open boot, zonder verwarming of eten. Dus voer men verder, op goed geluk, totdat de boot vastraakte op een zandbank. Nu moest men langen tijd wachten op den vloed en toen deze de boot weer vlot gemaakt had, was het al nacht ge worden. De mist was nog even dik en in de duisternis moest men trachten tusschen de vele zandbanken, die de Schelde op deze hoogte heeft, door te komen. Het duurde niet lang of de boot strandde weer. Het was inmiddels Maandagmorgen ge worden. In den namiddag waren de ongelukkigen nog in denzelfden toestand, reeds hadden zij 24 uren doorgebracht zonder eten, be halve eenige peren. De dames en kinderen lagen reeds bijna bewusteloos en verkleumd van koude in de boot. Er was geen hoop, dat zij door een of ander stoomschip zouden worden opgemerkt, want wegens den mist was de scheepvaart geheel ge stremd. In den namiddag, toen de mist weer eenigszins optrok, besloot men een uiterste poging te wagen. Één der heeren zou bij eb trachten over de zandbanken den oever te bereiken om hulp te gaan vragen, onverschillig waar. Het was een levensgevaarlijke onderneming, maar één was er, die het aandurfde. Meermalen moest hij zwemmen van de ééne zandbank naar de andere en op de banken zakte hij soms tot aan de knieën in het slijk. Einde lijk kwam hij toch aan land en liep nu voort tot hij huizen bereikte. Hij wist zelfs bij benadering niet waar hij was. Het eerste huis waar hij aankwam, was het sanatorium „De Doel". De verschijning van een doornatten, met slijk bedekten man, maakte daar groote opschudding. Eerst kon hij, afgemat als hij was, niets dan onsamenhangende klanken uitbrengen, maar toen men hem wat had opgekwikt, vertelde hij wat er op de rivier gaande was. Ongelukkigerwijze viel juist weer de avond en nu was het onmogelijk om de boot te gaan zoeken. De 12 menschen moesten dus nog den nacht van Maandag op Dinsdag in hun vreeselijken toestand blijven. Zij geloofden vast dat hun tocht genoot verdronken was en, geheel uitgeput, bereidden ook zij zich op den dood voor. Dinsdag bij het aanbreken van den morgen vertrok een boot van het sanatorium om hen op te zoeken en deze bracht hen naar „De Doel", waar zij liefderijk werden op genomen. In den namiddag, toen het weer helder was geworden, bracht een sleepboot hen en hun boot naar Antwerpen terug. NEDERLAND. Almelo, 4 Nov. Een gelukkig niet- alledaagsch schouwspel kon men heden avond in de Molenstraat alhier waarnemen. Te midden van een drom nieuwsgierigen zat daar op de straat in een rieten leun stoel de 81-jarige blinde vrouw K. Vóór eenigen tijd werd het oude mensch, dat bij één harer kinderen te Ambt-Almelo inwoonde, naar familie te Nordhorn ge transporteerd. Heden werd zij door den echtgenoot en den schoonzoon vandaar weer naar hier teruggebracht, de familie te Nordhorn wilde haar niet langer hebben Daar de te Ambt-Almelo wonende kinderen wel den man maar haar niet weer in huis wilden hebben, werd naar het raadhuis dier gemeente getrokken. De burgemeester weigerde evenwel haar voor gemeente rekening te doen opnemen. Nadat men eenige uren met de arme vrouw rond getrokken en pogingen aangewend had om haar de gemeente Stad-Almelo of één der armbesturen op den hals te schuiven, werd de droeve last afgeladen aan het Café „Nijhuis" in de Molenstraat en ver trok de schoonzoon weer naar Nordhorn, de echtgenoot naar zijn dochter te Ambt- Almelo. Op de vraag van den café-houder of hij zijn vrouw niet moest meenemen, gaf de oude man cynisch ten antwoord: „Je hebt ze en moet er maar zien af te komen". Ten einde raad en na vergeefs getracht te hebben haar voor zijn rekening elders onderdak te bezorgen, werd de vrouw door den kastelein op straat gezet. Nadat een medelijdende vrouw het arme mensch in huis genomen had, werd zij voor rekening van een particulier in een slaapstee opgenomen. Zwolle, 5 Nov. De vorige week werd bij de begrootings-discussiën in den gemeenteraad door dr. Franssen opgemerkt, dat politie-agenten niet al te familiair met de burgerij behooren om te gaan. Men was het met dit lid niet algemeen eens, maar 'n ernstig vergrijp illustreert deze waarschuwing. Twee agenten van politie gingen in uniform gekleed uit met een „heer", die bekend staat nogal kroegen te bezoeken. Het gevolg was, dat alle drie dronken werden. Ze "dwaalden buiten de stad met een paar flesschen cognac, waaruit ze nu en dan eens proefden. Werklieden van een olieslagerij ont fermden zich over de agenten en wilden hen over het Almelosche Kanaal brengen, maar bij het uitstappen geraakten ze te water. De werklieden telefoneerden toen om een rijtuig en daarin zouden ze naar huis worden gebracht, maar aan het bureau hadden ze erg in het geval gekregen, zoodat het rijtuig met zijn bizonderen last werd aangehouden door een inspecteur en een hoofdagent. Ontslag zal wel het gevolg zijn. Officieel Marktbericht. BOTER 0,55 en 0,621 per 5 H.G. KIP-EIEREN 1,62J en ƒ1,75 per 25 stuks. Zierikzee, 5 November 1908. De Marktopnemer J. J. VAN DEN BOUT. STOOMBOOTDIENST MIDDELBURG -ZIERIKZEE. NOVEMBER. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: s more 'smidd. Zaterd. 7 7,30 Zondag 8 7,30 Maand. 9 7,30 Dinsd. 10 7,30 Woens. U 7,30 Dond. 12 7,30 1,45 Vrijdag 13 7,30 1,45 Zaterd. 14 7,30 1,45 1,45 1,45 ,45 Van Zierikzee: 'smidd. Zaterd. 7 7,30 Zondag 8 7,— Maand. 9 6,30 Dlnsd. 10 Woens. 11 Dond. 12 6,30 Vrijdag 13 7,30 Zaterd. 14 7,30 7,30 7,30 2- 2,— 2- 2- 2,15 2,— 2- Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bQ den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den vooraf- gaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bij wagen naar Goes worden getelegrafeerd. Op Maandag 9 November hopen onze waarde Oom en Tante J. M. BOOT en A. JONKER, hunne 25-jarige Echtvereeni- I j ging te herdenken. Kerkwerve, 6 November 1908. j Mede uit naam der Familie, L. v. D. WEKKEN Jz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 8