NESTLE „ATLAS''brok STIJFSEL Voer, QuakerQats M. J. CÖNSTAND8E, Melkmarkt. rs so immerii! Vraag uw Grossier ADVERTENTIEN. Strandvonderij. AUG. VAN DYCK—PETIT. Eerste kwaliteit Naaimachines Warendorf's Geïll. Familiekalender voor 1909, Duiven- en Kippenmaïs. Stalen en - - - - - Modellen franco. Defce is de witste en voldoet het meest. Men vermoedt, dat de „Yarmouth" door de hooge zeeën is omgekanteld. Maar over de oorzaak dezer ramp zal geen licht kunnen worden ontstoken, tenzij de flauwe hoop gegrond moge blijken, dat sommige opvarenden door een passeerende boot zijn gered. De vergane boot was pas in 1903 ge bouwd en verleden jaar nog opgekalefaterd, Haar lengte was 256 voet, breedte 31 en draagvermogen 805 tonnen, terwijl zij met een vracht van 443 tonnen van Holland vertrok. De commandant van de vloot der maat schappij, kapitein Chilvers, had twee zonen aan boord, waarvan één de reis voor pleizier meemaakte. De machinist was pas drie weken geleden gehuwd. En één der mede-omgekomen bootsmannen, Durrant, verloor een broeder door de ramp van de „Berlin". Als toen, is ook ditmaal Harwich in zwaren rouw gedompeld. De gezagvoerder van het stoomschip „Fredheim", dat te Hull is binnengekomen, heeft gerapporteerd dat hij Dinsdagavond om 10 uur, op ongeveer 2 mijl Z.W. het Gabbard-vuurschip een 20 a 30 stuks wrakgoed oogenschijnlijk balen katoen heeft waargenomen. Hij hoorde een man, die zich aan dat wrakgoed had geklampt, luid schreeuwen, doch door de duisternis en hooge zee kon hij den toestand niet bepalen. Hij bleef nog twee uur in de nabijheid en zette daarop de reis naar Huil voort. Van de 22 opvarenden van de „Yarmouth" behoorden er 21 tot de bemanning. Één der machinisten, een zoon van kapitein Chilvers, walkapitein van de schepen der Great Eastern, had zijn broeder aan boord. De Shipping Gazette meldt nog, dat de „Vienna" te Harwich is teruggekeerd na 30 uur gezocht te hebben. In de buurt van het Gabbard-lichtschip zag men honderden vleeschkisten drijven. Kapitein Avis, die nu met de „Yarmouth" verongelukte, heeft indertijd met de „Amsterdam" de lijken van vele slacht offers van de ramp van de „Berlin" naar Engeland overgebracht. De werking der advertentie. In een Amerikaansch maandblad vertelt iemand van een bezoek aan een jong huis houdentje. De jonge mevrouw wijst hem met trots haar huis en ook haar keuken. De bezoeker vraagt verlof eens naar de fabrieksmerken te kijken en nu treft het hem, dat hij op de „batterie de cuisine" en op de verpakkingen der levensmiddelen de namen vindt der fabrikanten, die jaar in jaar uit geadverteerd hebben in de cou ranten en de tijdschriften, welke in de familie van de jonge vrouw werden gelezen. Waarom, vroeg hij, hebt u juist deze merken gekozen? O, zei ze, die hebben we niet uit gezocht. We wilden het beste hebben en hebben toen natuurlijk deze genomen. De schrijver wijst hierop als een aardig voorbeeld van de werking der advertentie. Het jonge vrouwtje wenschte haar keuken te vullen met het beste en kocht in zaken, die in haar omgeving het meest geadver teerd waren en wel geheel onbewust. De namen van haar zout, haar beschuit, haar chocolade, haar havermout had zij zoo dikwijls onder de oogen gehad, dat voor haar die producten en die namen bij elkaar behoorden. Zij zou niet tegen de dienstbode zeggen bestel havermout, maar bestel „Quaker- oats". Zij onderging onbewust de werking der annonce. Gelijk het gaat met deze vrouw, gaat het op zijn beurt met ieder onzer. Indien wij dikwijls een haam hebben gelezen of gehoord, meenen wij het artikel te kennen en geven wij er de voorkeur aan, boven een artikel van onbekenden naam. Hieruit volgt echter, dat het adverteeren alleen doel treft, indien het stelselmatig wordt voortgezet, omdat het eerst helpt op langen duur. Men koopt niet een artikel, omdat het wordt geadverteerd, maar men koopt het als men het noodig heeft en dan laat men zich gewoonlijk bij de keuze leiden door den naam, die zich in het geheugen heeft weten vast te zetten of die.het ge makkelijkst op dat oogenblik is te vinden. Deze laatste overweging is oorzaak, dat in de landen, waar van adverteeren een studie wordt gemaakt Amerika en Enge land door zoovelen het tijdschrift wordt gekozen als publiciteitsorgaan. Daar toch is het adres, dat men zoekt als men een artikel noodig heeft, steeds bij de hand. Adverteeren is een kunst als een ander. De tijd, besteed aan het opstellen der ad vertentie, aan het kiezen van het orgaan, waarin geadverteerd moet worden, is wel besteed. Toch wordt er nog veel geld vermorst door slordigheid en sleur. Er zijn er die aan het publiek raadseltjes opgeven, die alles adverteeren behalve hun adres, die 's zomers vertellen dat ze schaatsen maken of hun hotel centraal verwarmen, die in een lokaal blad van het stadje A. gaan adverteeren en hun reiziger naar B. zenden, die letterteekens gebruiken, welke niet met één oogopslag te lezen zijn, die nooit den tekst der annonce ver anderen, die met adverteeren uitscheiden, juist als het door hen uitgestrooide zaad begint op te schieten en -een concurrent laten profiteeren van de door hen opge wekte belangstelling. Waarlijk, er is aanleiding, hierover eens na te denken. Menige groote zaak heeft een specialiteit voor den dienst harer publi citeit. Zij zou dit niet doen, als zij niet wist,, dat deze man de vraag schept, waar voor de fabriek werkt. Zendt den omroeper vooruit in dorp en stad en als de wagen met uw artikel bin nenkomt, gaan de handen vanzelf naar het begeerde, waarvoor de nieuwsgierigheid is gewekt. Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1—5 regels f 1,—elke regel meer f 0,20. in goedkoop en vervangt bet dure vleeseh. iMelkvoedsel voor Kinderen «Zieken Gemengd Nieuws. Één der meest gevreesde leden van de beruchte bende van de „Zwarte hand" in New-York, de Italiaan Pitti, heeft zich onder dramatische omstandigheden van zijn oude medeplichtigen afgescheiden. Pitti had eenigen tijd geleden zijn vrienden het voornemen kenbaar gemaakt, dat hij er aan dacht zijn bandietenleven vaarwel te zeggen en zich terug te trekken in een rustigen uithoek. Maar zijn bondgenooten wilden niets van die plannen weten. Zij wilden hem voor den bond behouden, ook tegen zijn zin in. Pitti werd driftig in een gesprek daarover en spoedig ontstond een twist onder hen. De Italiaan werd tegen den grond gesmeten en deandere misdadigers besloten hem maar af te maken, omdat ze bang waren dat Pitti hen toch eens verraden zou. Maar ze wilden hem van te voren tot straf eerst wat pijnigen. Zij sneden hem beide handen af en waren juist van plan zijn voeten af te hakken, toen voorbijgangers de noodkreten van den ongelukkige hoorden en de bende op de vlucht dreven. Pitti overleefde echter zijn wonden. Hij heeft gezworen zich te zullen wreken en hij is in dienst getreden van de Ameri- kaansche politie. Spaansche bandieten. Een vreese- lljk drama is afgespeeld in den passagiers- trein van Santa-Maria naar Jerez, waar 3 bandieten door 2 gendarmes moesten vervoerd worden. Toen deze hun, op etenstijd, de handboeien hadden afge nomen, vielen zij plotseling op de gendarmes aan, ontrukten hun de harts vangers en staken hen daarmee dood, waarop zij zich meester maakten van hun geweren en patronen. In de coupé zaten nog een man en een vrouw. De man sprong van angst uit den wagen en bleef zwaar gewond op de spoorbaan liggen. De vrouw, die door de misdadigers met den dood bedreigd werd, viel in onmacht. Daarna gelukte het den bandieten onge deerd den trein te verlaten en de misdaad werd eerst bij aankomst van den trein te Jerez ontdekt. De bandieten overrompelden intusschen een hofstede, waar zij levens middelen, geld en paarden roofden en daarmee bereikten zij de Sierra Gibraltaro. Zij werden vervolgd door gendarmes uit alle omliggende plaatsen. Ook is tot hun vervolging cavalerie naar Jerez ontboden. Bij Bornos had tusschen gendarmes en vluchtelingen een kort gevecht plaats, waaróp laatstgenoemden verder vluchtten. De bevolking in den geheelen omtrek is zeer verontrust. Dief. in een gasthuis. Nadat bereids in Juli van dit jaar de zusters van het ziekenhuis te Rees (Rijnpr.) door drie dieven werden bezocht, werd aldaar de vorige week weder een ongewenscht bezoek gebracht. In het laatst der vorige week miste de overste een bedrag van 40 Mk. in de kas, welk verschil niet op gehelderd werd. Vrijdag ontbrak er een jedrag van 500 Mk. Tegen 6 uur had de overste het geld nog nageteld en even na 7 uur 's avonds was het verdwenen. Toen een zuster een oogenblik later naar boven ging, vond zij de kamer geheel in disorder, waaruit de conclusie werd getrokken, dat er weer dieven in huis waren geweest. Één der zusters ging daarna met een lamp naar boven, doch juist op het oogen blik dat zij op den zolder kwam, werd het licht uitgeblazen, kreeg de zuster een strik om den hals en werd op den grond gegooid. Om haar het om hulp roepen te verhinderen sloeg de booswicht haar met een hard voorwerp op het hoofd, trapte haar een paar malen, en trok het touw vaster aan. Niettegenstaande dat, gelukte het haar één hulpkreet uit te stooten. Intusschen werd op het geroep, dat er dieven in huis waren, alarm geluid, doch bij den derden ruk aan de bel brak hef koord stuk. Bij den eersten slag der bel moet de dief door een venster uit de eerste verdieping zijn gesprongen, want men vond geen spoor meer van hem. De zuster, die mishandeld werd, had alleen gezien, dat de dief een klein kneveltje en een vilten hoed droeg. Daar elke nadere aanduiding ontbreekt, zal het moeielijk zijn den dief op te sporen. Drie dappere Amerikanen. In de Cagayan Vallei op Manilla heeft een storm gewoed, die vergezeld ging van een ovecstrooming, waarbij 100 huizen in stortten en 300 menschen omkwamen. Te Aparri gaven 3 Amerikanen een treffend blijk van moed en naastenliefde. Het dorp stond onder water en de bewoners, in boorlingen, waren op de daken van hun huizen gevlucht, maar deze dreigden elk oogenblik in te storten. De redders kwamen met een boot, maar konden daarmee de menschen niet bereiken, zoo dat zij zwemmen moesten en zoo wisten zij alle bewoners, een 50-tal te redden, op 6 na, die door het water werden meegesleurd. Een geval a la Köpenick heeft zich in de nabijheid van Dusseldorp voorge daan. Voor de pastorie te Unterbach kwam een heer in automobiel. Hij eischic toegang en gaf zich uit voor rechter van instructie, die huiszoeking kwam doen in verband met een zaak van valsche munters, waarin hij de instructie leidde. De pastoor zou namelijk verdacht worden valsch geld uit te geven. Men liet den z.g. justitie-ambtenaar begaan en deze nam een kistje met 6500 mark mee in zijn automobiel, die den kant van Dusseldorp uitreed. Bij latere navraag bleek, dat van geen instructie tegen valsche munters of verdenking tegen den pastoor iets bekend ■was. Een Iersche eiland-koning. Het overlijden, dezer dagen van den „koning" van Innishmurray, heeft de opmerkzaam heid weer eens gevestigd op een merk waardig, oeroud lersch vorstendom, dat aan de kust van Sligo ligt, en ongeveer 80 inwoners heeft, die voor het meeren- deel nooit van hun eilandje naar het vaste land zijn overgestoken. De „koning" woonde in het zoogenaamde slot aan den stadsmuur, die zoó breed is, dat men er met paard en wagen over heen kan rijden. Eigenaardige, celvormige huizen, altaren, Keltische kruisen en andere belangwekkende antiquiteitenbenevens verscheidene kerken, bewijzen den ouder dom der koningstad op dit kleine eilandje, dat hoogstwaarschijnlijk vroeger deel uit maakte van het vasteland. De bevolking knoopt aan bijna iederen steen van het plaatsje een overlevering vast. Zij leeft tamelijk kommervol van de vischvangst. Ondanks de drie kerken heeft het eiland geen geestelijke en geen politie. De „koning", waarschijnlijk de werkelijke afstammeling van één der vele, oude Iersche koningsgeslachten, beslist ieder geschil. De vreemdeling vindt in het interessante, aan het wereldjagen ontkomen, kleine koninkrijkje een vriendelijke ont vangst, en kan zelfs de hooge eer genieten, dat een Iersche koning met hoogstdeszelfs eigen hand hem den volksdrank, de be roemde Iersche whisky, toereikt. Londensche reuzenhoeden. De dameshoeden schijnen te Londen aan angst- wekkenden groei onderhevig te zijn, en hebben er thans reeds een omvang bereikt, waarbij de gewaagdste kolossen onzer in- heemsche dames slechts poovere sukkeltjes zijn. Zoo heeft miss Marie George, een be kende tooneelspeelster, in Drury Lane Theatre, een hoed, welks omvang meer dan 1.80 meter bedraagt. Op het tooneel van een befaamde „Music Hall" werd daarop door miss Mary Lloyd een hoed getorst, waarvan de omtrek 3 meter bedroeg. Maar de eereprijs in dezen wonderbaren wedstrijd werd gewonnen door miss Madge Temple; deze variété-dame bezit al reeds lang een verzameling hoeden, waarvan de kleinste een omvang had van 1.80 meter, en die alle afzonderlijk worden opgeborgen in een voor dit doel expresselijk vervaar digden koffer. Dezer dagen echter is miss Temple in het Londensche Coliseum met een kolos salen hoed opgetreden, met een hoed, zóó wanstaltig, en overmatig van grootte, dat Madge's andere hoofddeksels er wel schuile vinkje onder konden spelen, en een kindje van zes maanden een halven dag zou noodig hebben, om er omheen te scharrelen. In het kort, deze hoed meet 4.20 meter in omvang, en kost slechts 1440 gulden; alleen de 15 struisveeren, ieder van 2 meter lengte, hebben 1200 gulden gekost. Men kan zich niet zonder een huivering van afschuw de mogelijkheid indenken, dat de dames vóór het voetlicht het illustere voorbeeld van de dame er échter zouden volgen. Een lynch-geval in den Ameri- kaanschen staat Tennessee heeft tot een krachtig optreden van de bondsregeering geleid. Kiest „rechter Lynch" anders gewoonlijk zijn slachtoffers onder de kleur lingen, ditmaal heeft hij zich aan 2 blanken vergrepen. Twee bewoners van Nashville, Rankin en Taylor genaamd, hadden als vertegenwoordigers eener maatschappij tot landaankooping een koop afgesloten van landerijen aan het Reelfont-meer, waardoor de bewoners van den oever van dit meer meenden, dat zij hun visscherij- rechten hadden benadeeld. Daarvoor hadden zij beiden een doodelljken haat gezworen, die zijn voldoening vond, toen Rankin en Taylor op jacht waren en overnachtten in het boschwachtershuis te Walnut Log. Bij nacht werd dit huis omsingeld door een bende ruiters, met zwartgemaakte gezichten, Zij eischten uitlevering van de beide mannen en dreigden het huis in brand te zullen steken, met allen die er in waren, wanneer zij niet werden uitgeleverd. Rankin en Taylor gaven zich daarop vrijwillig over. Zij werden op paarden gezet en men reed met hen naar den oever van het meer, waar Rankin aan een boomtak werd opgehangen. Terwijl de lynchers bezig waren zijn lichaam met revolverschoten te doorboren, gelukte het Taylor in een onbewaakt oogenblik te water te springen en zich, onder een hagelbui van kogels, die hem nagezonden werden,doorzwemmen te redden. De gouverneur van Tennessee heeft 3 compagnieën bereden militie uitge zonden om de schuldigen te grijpen, maar men verwacht, dat dezen wel als offers der lynch-justitie van de vrienden van Rankin zullen vallen. Stormen. Uit Algiers wordt ge meld, dat een hevige storm daar ernstige schade heeft aangericht. De straten waren versperd met brokstukken, die van huizen en daken waren afgerukt en op sommige plaatsen sloegen door den storm de steenen uit de straat. Veertig gezinnen zijn dakloos. Met groote moeite wordt het spoorweg verkeer onderhouden. Een telegram uit Santa Fé, Nieuw- Mexico, meldt, dat 6 herders en 20.000 schapen zijn omgekomen in een vreese- lijken storm, die over dezen staat gewoed heeft. Getrouwd: J. P. FLIKWEERT en E. VAN DER PANNE. ZlERIKZEE, SCHARENDIJKE, 4 November 1908. De BURGEMEESTER van Ouwerkerk roept bij deze voor de derde maal ter reclame op, rechthebbenden op eene Sloep, lang 2 80 M., van buiten boven bruin gevernist, van onderen zeegroen geverfd, van binnen rood met groene bies, waarin 2 Riemen, 2 losse Roeibeugels, 1 Haakje en 1 Roer, vermoedelijk afkomstig van een Jacht. Aangebracht op 29 Augus tus 1908. Ouwerkerk, 6 November 1908. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Gebouwen, SHjp- stccnen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. 114 >14 i i K1I *H 1 it H L144 WORDT TERUGNOMEN FABRIKANTEN VALTON ZONEN. AMSTERDAM Verkrijgbaar bij: joh. ochtman, Manufacturen, Z.zee. C. Geleijnse, i/f. H. A. Bosshardt, Utrecht—Tholen. E. H. BOaSSON Co., Middelburg. P. A. de Ligny, Goes. Au Bon Marchê, Rotterdam. Chr. v. Fraassen, Brielie. worden tot concureerende prijzen, met 10 jaar garantie, geleverd door JOH. ENZLIN, Dam, Zierikzee. Voorhanden bij Boekh. S. OCHTMAN <X ZOON, Hoek Appelmarkt beval: 2 Geïll. Romans en 5 boeiende Novellen, waaronder één onuitgegeven van Justus van Maurik. Ieder kooper ontvangt gratis: Een Handwoordenboek in vier talen en een practisdie Portefeuille-Almanak. Prijs slechts 40 cents, franco per post 47 cents. (Ochtendvocder), 77j cent per 5 Kilo. - - - - - f 1,50 per 10 Kilo. Papegaai- Merel- "JE Zangzaad voor Kanaries, 10, 13, 25 cent per pakje. Wit en bruin Vogelzaad. Vraagt prijsopgave van Gecreosoteerde Houtwaren, Gebr. HULS1NGA, IJsselmonde. Vertegenwoordiger J. J. STEUR, Kerkwerve. A. NIJLAND, Indien U onze Stalen en Modellen even tjes op zicht vraagt, is U met Uw uitzet in eens klaar. Wij hebben alles zoo geriefelijk mogelijk ingericht. FABRIKANT, Dames-Hemdenf 12.90 Nachthemden- 20.90 Pantalons- 11.70 Heeren-Hemden- 17.80 Flanellen- 14.20 ALMELO. Graslinnen Bediakens per doz. 155 c.M. breed, 37 El lang, f 17.85 165 r 37. - 19.50 180 37. - 21.20 200 37; - 26.50 Sloopen 60 bij 80 c.M. - 6.90 ELECTRI8CHE Met opengewerkt.cn zoom, per doz. 155 c.M. breed, 37c El lang, f 20.- 165 37: - 21.95 180 37. - 23.85 200 37: h - -29.40 Sloopen 60 bg 80 c.M. f 9.75. LINGERIE- Prachtig wit Flanel, 30 E! f 6.40 Flanelle Frantjalse, 30 - 8.— Best Zwanendons, 20 - 5.35 Lucinde, fijn, 27 - 5.62' Ongebleekt Keper, 40 7.85 FABRIEK. Witte Handdoeken f 2.70 per dozijn. Bonte Handdoeken - 3 Batist Zakdoeken - 1.15 lersch linn. Zakd. - 1.70 Pellen Handdoeken - 4.45 VOORHANDEN: Aardnotenkoek en -Meel, Lijnkoek en -Meel, Lijnschilfers, gedroogde Spoeling, Melasse-PaardenvoerKatoen- meel, Gerste-Meel, Erwten, Maïs, Chili- Salpeter, S.uperphosphaal, Kaïniet, Draineerbuizen in alle grootten. Een zoo goed als nieuwe Moesmaker en Snij machine, een Bollenbreker, Bij C. v. BLOOIS te Dreischor, Te koop: Een Werkpaard, oud 15 jaar, ook in ruil te bekomen tegen jong Hoornvee, bij JOH. v. ZUIDLAND, Bruinisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5