ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 November 1908. Eerste Blad. BERICHT, (25 i e> xr i zeesohe Couran t). Ultgsver-HoofdrMiaotoiir i A» FRANKEL, Dit nummer bestaat uit drie bladen. DBIN K WA T E S. DRINKWATEK. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt D1NSDA0DONDERDAQ en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per poll i,6a Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65sts JAARGANG. - No. 8691. Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiEnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Orootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. AUe betalingen moeten geschieden bij den Dlr*otmir i A. I. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van 259,500, 1000,-5000 o! 5000 rtgtli, binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de 'Stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER van Zierikzee raadt een ieder, in het belang der gezondheid aan, om het drinkwater gekookt te gebruiken. Zierikzee, den 6 November 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat van af Zaterdag 7 November a.s., op alle werkdagen Mn d« voor malige School D aan het Havenplein alhier (in plaats van aan school C) des voormiddag* van 9 tot 12 uur, en aan het Raadhuis des namiddags van 2 tot 4 uur, regenwater verkrijg baar is tegen betaling van één cent per emmer. Zierikzee, den 6 November 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NEDERLAND. Nijmegen, 3 Nov. In Doornenburg (onder de gemeente Bemmel) is een kapitein van Köpenick geweest, in den vorm van een dienaar der .Geheime Polizei" uit Duisburg. De man, de 22-jarige Bernard v. d. Poll, was vroeger te Duisburg schrijver bij de politie geweest en nu naar Doornenburg overgewaaid om, naar het heette, een strafzaak te onderzoeken. Met den veld wachter van Beek, die den man voor .echt" hield, was hij al op onderzoek uit geweest en ook de burgemeester van Gent o. a. had niet aan de qualiteit van den Duitscher getwijfeld. De mare van zijn verblijf in Dbornenburg drong ook door tot den gemeenle-velwachter van Angeren G. Meijer, die tijdelijk in Doornenburg was gestati- onneerd. Daar zocht hij den Duitscher op en vond hem in een café bezig met een flinken maaltijd naar binnen te werken. De veldwachter wilde wat meer van zijn geheimzinnige persoonlijkheid weten, en vroeg wat hij in Doornenburg deed. Het antwoord luidde een strafzaak onder zoeken. De veldwachter zou de stukken daarover wel eens willen zien, maar die konden niet worden getoond en evenmin had de man andere papieren bij zich. Daarop besloot de veldwachter den Duitscher voor den burgemeester van Bemmel te brengen. Deze ondervroeg den man, die ook nog een fiets in zijn bezit had. Dit rijwiel was volgens zijn verklaring in Nijmegen gehuurd, doch een onderzoek, ingesteld door den veldwachter Koenders uit Bemmel leerde, dat op 30 October het rijwiel was ontvreemd uit het postkantoor te Nijmegen. Wegens dezen diefstal werd B. v. d. P. naar het huis van bewaring overgebracht. De Duitscher was nog in het bezit van een twee-en-halve-centsstukhij had in Doornenburg ongeveer f 6 verteerd. Amsterdam, 4 Nov. Een ernstig en droevig ongeluk is gisterenavond omstreeks elf uur gebeurd in de suikerraffinaderty der firma Spakter éi Tetterode aan de Lijn baansgracht bij het Leldschepleln. Op de vijfde verdieping in de fabriek was een werkman bezig een katrol te smeren, hangende boven een hijschgat, hetwelk op dit oogenblik overbrugd was. De man werd bijgestaan door den 19-jarigen werkman De Vries, die, toen ztyn kameraad hem niet meer noodig had, op de leuning van de brug boven de hl|sch-lnrichtlng was gaan zitten. Een andere arbeider, W. Letzner gebeeten, een man, die nog al eens grappen uithaalde en van stoeien hield, voegde zich bij de beide anderen en 't duurde niet lang of hij begon een stoeipartij met De Vries. Deze, nog op de leuning van de verschuifbare brug zittende, wilde Letzner van zich afduwen, toen deze hem beetpakte. Hij helde met zijn lichaam stérk achterover en door de afduwende beweging begon de schuifbrug te rollen. De roeketooze speelschheid had toen op eens een ernstig ongeluk tengevolge. De Vries en Letzner verloren bun evenwicht en stortten in bet opengekomen hijschgat. De ongetukklgen deden een val van ruim zeventien meter. Zij werden voor dood opgenomen beneden in de labriek en overleden na korten tijd In het Buiten-Gasthuis, waar heen zij vervoerd waren. De man, die met het katrol bezig was geweest en ook groot gevaar liep in het gat te vatten, had zich nog bijtijds weten te grijpen. Het treurige geval maakte diepen Indruk op de kameraden der belde mannen. Letzner laat een vrouw met vier jeugdige kinderen na; De Vries was ongehuwd. 's-Grnvenhags, 4 Nov. Door de justitie is een informatie geopend in de zaak der mishandeling en vrljheldsberooving van den deurwaarder bij de arrondissements rechtbank albier, den heer J., door den agent van politie K. De heer Van IJsselsteyn, directeur- generaal van den arbeid, zal zich weldra naar het buitenland begeven, teneinde een reis te maken, ter bestudeering van de arbeidswetgeving nopens bepaalde vakken van nijverheid in Duitschland, Zwitserland, Oostenrijk en Zweden of Noorwegen. Een en ander houdt verband met plannen tot arbeidswetgeving hier te lande, welke in voorbereiding zijn, ol waartoe misschien zal worden besloten. Indien de door den heer Van IJsselsteyn te verzamelen gegevens daarvan de wenschetljkheid en mogelijk heid mochten doen gevoelen. De heer Van IJsselsteyn zal op zijn studie reis worden vergezeld door den heer I. P. de Vooys, Inspecteur van den arbeid te Deventer. Bij de heden gehouden gemeenteraads verkiezingen zijn gekozen: mr. Th. H. de Meester (U.-Llb.), J. Kok (U.-Lib.) en D. A. J. Kessler (Lib.) Naar men uit Den Haag aan de Tel. meldt, zal door den Minister van Buiten- landsche Zaken een strafvervolging tegen dit blad worden Ingesteld, naar aanleiding van de publicatie der bescheiden aangaande Venezuela. Door genoemd blad was in exlenso ge publiceerd de tweede nota der regeering aan President Castro, welke nota door een Indiscretie in het bezit van dit blad moet ztjn gekomen. Rotterdam, 5 Nov. Een predikant uit Roubalx, In Frankrijk, die hier ter stede vertoefde, was tot de ontdekking gekomen, dat een gewezen koster uit die plaats, de 60-jarlge F. J. W., hier en in andere plaatsen van ons land rondzwierf en geld trachtte in te zamelen. Hij maakte daarbij gebruik van een boekje, waarin voorkwam een gefingeerde aanbeveling van het kerk bestuur te Roubaix tot het yerschaffen van geldelljken steun ten behoeve van de kerkelijke gemeente aldaar. Het gelukte den gewezen koster geld los te krijgen bij ingezetenen van Delft, Leiden, Maasland en Rotterdam. Het is der politie gelukt den man hier op te sporen, doch na verhoor moest men hem weder In vrijheid stellen. Daar het vermoeden bestaat, dat hij zijn praktijken zal herhalen, wordt door de politie tegen hem gewaarschuwd. De man draagt een gekleede jas, heelt een hangenden grijzen knevel en draagt een lorgnet. Dordrecht, 5 Nov. Aan het Achter hakkers alhier vervoerde gisteren een sleepetswagen eenige in kisten verpakte brandkasten, klein mode), van de fabriek der firma J. Ups Bz. naar de Dokhaven ter verdere verzending. Één van de werklieden, die Ier begeleiding meereden, de 50-jarige timmerman M. J. O. Weeds, was hierbij boven op een kist gaan zitten. Bij het afrijden van de Zuidersluisbrug, ter hoogte van het woonhuis van den heer S. M. Hugo van Gijn, slodte de man eensklaps van den wagen, waar schijnlijk door het hevig schokken, met hel ongelukkig gevolg, dat hij juist op zijn hoofd terecht kwam, zonder dat hij evenwel werd overreden. Hevig bloedend uit mond, neus en ooren, werd hij opge nomen en binnengedragen in de directiekeet van het daar ter plaatse in aanbouw zijnde woonhuis. Kod nadat een geestelijke was aange komen overleed W., die aldoor bewusteloos was geweest. Dlotcloord, 5 Nov. Toen Dinsdag j.l. het dochtedje van den molenaar L. B. en dat van den postiljon J. v. 'IH. een fiets tochtje buiten de kom van het dorp maakten, hadden zij het ongeluk beiden Iegelijk te water te raken en wel zóó, dat eerstge noemde met het hoold in den modder schoot en laatstgenoemde op haar terecht kwam. Het ongeval zou zeker allerdroevigst afgtloopen zijn, indien J. W. niet nog tijdig hulp verleend had, door belden op het droge te halen. Nu kwamen zij met een nat pak en den schrik vrij. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 5 Nov. Qlsteren arriveerde alhier het Zweedsche stoomschip „Berg- hoimen". kapt. A. E. Larsson, van Karlstad (Zweden), met een lading gezaagd hout voor de firma De Broekert Co. alhier. Bij het Donderdag te Rotterdam ge houden examen voor het diploma als zieken verpleegster van den „Ned. Bond voor ziekenverpleging" slaagden de dames W. Nep en A. K. Vercouteren, beiden uit het gasthuis te Middelburg. Noordgouwe. Door mevrouw de wed. De Kater geb. Hocke, dezer dagen alhier overleden, is o. a. aan het Burgerlijk Armbestuur vermaakt f 2000, vrij van successierechten en waarvan de rente, zooveel mogelijk, moet strekken voor de bewoners van het armhuis, de Konijers- huisjes. De armen, aan wie de milddadige vrouw in haar leven zoo menigmaal een exlra gave verstrekte, blijven dus in de toekomst ook daarvan verzekerd. Zoonemaire, 5 Nov. Den 20sten dezer maand zal het Zanggezelschap „Nieuw Leven" alhier een uitvoering geven, waar bij mej. Bolle uit Den Haag haar hoog gewaardeerde medewerking zal verieenen. Eikerzee, 8 Nov. Uit het jaarverslag der Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis", op 11 December 1907 definitief opgericht, blijkt, dat er alh'er ook pogingen worden aangewend om een afdeeling van die Vereeniging op te richten. Schouwen. Hoewel de werkzaamheden op het land, tengevolge het voortdurend bizonder mooie weer, ongestoord kunnen verricht worden, verlangt ieder toch naar een flinke regenbui, die de meesten van goed drinkwater, waaraan thans gebrek is, zal voorzien, 't Is wel zeker een zeer zeldzaam voorkomend geval, dat de suiker bieten, in een anders zoo regenachtig seizoen dit jaar, zonder één regenbui, naar de verschillende havens worden vervoerd! Schouwen, 8 Nov. Ook wij verlustigen ons dag op dag in het overschoone najaars weer, dat van geen wijken schijnt te weten. In den landbouw ging veel werk ook on verpoosd en snel van de hand, doch de hardnekkige droogte verhardde den grond in die mate, dat vele perceelen niet konden worden geploegd en waar men toch werkt, daartoe genoopt, omdat het zaaittyd is, daar moet de grond met de grootste kracht en met veel moeite worden gescheurd. Bedenkelijk begint het te worden met het regenwater. De meeste bakken zijn totaal uitgeput, slechts hier en daar is nog wat in voorraad, dat men met tal van gebrek- hebbenden spaarzaam deelt. De wasch lijdt sterk onder dien toestand en wat ons bedenkelijk schijnt, men begint zich met putwater en minder zuiver water te laven. Wij zien eiken dag naar een regenbui uit en hopen, dat de gezondheid niet al te zeer op de proef wordt gesteld. St.-Filipflaod, 5 Nov. Gisterenavond ontspoorde de tram, die om half 7 naar Steenbergen vertrekt, in den Willem Frederik Karei-polder. Locomotief, personen- en postrijtuig bleven op de rails, doch 4 wagens met peeën raakten uit 't spoor. Een extra-trein moest voor 't overige deel van den dag dienst doen, om passagiers, post, enz., van Steenbergen komende, op de plaats van 't déraillement over te nemen en naar Anna-Jacoba-polder te vervoeren. Door den ganschen nacht hard te werken, was de lijn van morgen weer vrij. Oorzaak schijnt (e zijn een losgeraakte iaschplaat. Stavenisse. Als waarnemend burge meester dezer gemeente treedt, door het overlijden van den Ed.Achtb. heer L. J. Dorst, als zoodanig op de oudste wet houder, de heer C. Steendijk Sr. Tholen, 5 Nov. In de gisteren gehouden raadszitting werd o. a. behandeld een ver zoek van het comité voor het tot stand komen van een brug over de Eendracht, om subsidie voor de voorlooplg te maken kosten, met een voorstel van Burgem. en Weth. om daarvoor uit de gemeentekas f 50 toe te staan. De heer Moelker vond dit wat veel in verhouding tot de gemeente Bergen-op- Zoom, die f 100 had toegezegd. Immers het aantal inwoners verhoudt zich als 15000 tot 3100. Nadat de voorzitter gewezen had op het grootere belang, dat Tholen bij een brug had, en het feit constateerde dat St.-Maar- tensdljk f 20 had gegeven, nam de Raad met algemeene stemmen en één onthouding het voorstel aan. De leening ad f 20000 ten behoeve van de vergrooting der haven, verzwaring der wallen, verbetering van de oude haven met bijkomende [.werken etc., bleek niet ten volle benoodigd te zijn. In een helder betoog, dcor vele cijfers gestaafd, deed de wethouder Hollestelle een voorstel om een deel van het overblijvende te besteden voor nog verschillende ver beteringen en een begin te maken met een partieele verandering van het rioolstelsel Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Voor de vele moeite en becijferingen enz., die de heer Hollestelle voor de haven zich getroost heeft, had hij in de zitting den dank der leden in ontvangst te nemen. Oud-Vossemeer. Woensdag a s. wordt de eerste bijeenkomst in dit seizoen ge houden door het gezelschap „Eendracht", bij welke gelegenheid de heer Buijze van Stavenisse zal optreden met het onder werp: „Kinderherstellings- en vacantie- kolonies"; alle ingezetenen hebben dien avond vrijen toegang en worden in het belang der zaak beleefd uitgenoodigd tot trouwe opkomst, zoowel heeren als dames. Naar wordt medegedeeld is door het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente deze week besloten van de Burgerlijke gemeente den Noordelijken kerkvleugel aan te koopen op de voorwaarden, zooals die door den Raad in zQn laatste zitting zijn bepaald. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Colljnsplaat, 4 Nov. Door het bestuur van den polder Nieuw Noordbeveland werd heden ten gemeente-huize alhier aanbesteedhet verhoogen van een gedeelte van den zeedijk van genoemden polder, over een lengte van 240 M. Hiervoor werd ingeschreven door: 'H. C. Swenne, Wissekerke, voor f 305 A. Verburg, Colljnsplaat, - 311 I. de Witte, Wissekerke, - 324 H. J. Hubregtse, - 325 Aan den laagsten inschrijver gegund. Het werk, dat binnen twee maanden moet worden opgeleverd, was begroot op f 360. St.-Maartensdijk, 5 Nov. Ten overstaan van notaris Meulenberg werd hedenavond in 2e veiling publiek verkocht, ten ver zoeke van L. Sorber: Een woonhuis met schilderswerkplaats alhier, groot 74 c.A., voor f 1600 bij mijning. Landbouw en Veeteelt. De firma Lebret Co. te Roosendaal is voornemens, een volgende campagne de bieten electrisch te doen lossen. Dit besluit staat in verband met de staking der bietenlossers aan haar fabriek, niet tegenstaande ze een dagloon van ruim 3 gulden maakten. Men meldt ons: Door 32 wintercursussen voor landbouw kunde is voor 1908/09 subsidie aange vraagd tot een totaal bedrag van f 9182,01 aan die cursussen zullen ruim 270 leer lingen deelnemen. Uit onze omgeving worden vermeld: Dreischor (onderwijzer M. F. van Staa(en) met 10 leerlingen; Nieuwerkerk (onderwijzers M. J. Waale en T. Cupery) met 9 leerlingen; St.-Philipsland (onderwijzer P. Minder- houd) met 7 leerlingen; Stavenisse (onderwijzers P. Minderhoud en J. W. H. F. Buijze) met 12 leerlingen; Tholen (onderwijzer L. K. van Dijk) met 9 leerlingen. Verder zal nog gehouden worden een cursus voor volwassenen door M. J. Waale te Nieuwerkerk over bemestingleer. K ERKN TE UW S~ Ds. P. J. Roscam Abbing, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Middelburg, is voornemens tegen 1 April a. s. eervol emeritaat te nemen. r Ds. F. van Ghee! Gildemeester herdacht Woensdag 1,1. zijn 25-jarig jubilé^als pre dikant bij de Herv. Gem. te 's-Gravenhage. Vóór dien tijd was hij pred. bij de Herv. Gem. te Wilhelminadorp, bij Goes. Tallooze bewijzen van belangstelling ontving de jubilaris, wat niet te verwonderen is, indien men nagaat, wat die man van het Woord ook inderdaad heeft verricht door een arbeider te zijn op maatschappelijk gebied. Kerkwerve. Het aantal stemgerechtigde leden tot het verkiezen van notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier bedraagt 64 voor het jaar 1909 tegen 65 voor het jaar 1908. Noordwelle. Heden hield de mannen- vereeniging van den Protestantenbond hare eerste wekelijksche winterbijeenkomst in de consistorie der Ned. Herv. Gemeente. Besloten werd wederom den predikant der plaats uit te noodigen in de vergade ringen onderwerpen van vrijzinnig-gods- dienstigen aard, of verband houdende met de vrijzinnige richting, te bespreken. Één der leden stelde voor, althans in de tweede bijeenkomst aan de orde te stellen: mde verschillende kerkelijke richtingen en in ver band daarmede het socialisme en liberalisme Een tweede lid stelde voor een bespreking over Luk. 16 4 en 25. Een derde wilde zien behandeld: Oorsprong en geschiedenis van de Makkabeeërs. Een vierde kwam met een vraagWat voor nut geeft het lezen van den Bijbel door ongeleerde vrijzinnige personen Verder werd besloten aan niet-leden uit- noodigingen te zenden de volgende ver gadering bij te wonen. Het bleek dat de Vereeniging 25 leden telde; één lid was vertrokken, 2 nieuwe leden waren er bij gekomen. Tot bestuursleden werden herkozen: J. Clement, voorzitter; J. van Sluis, secretaris; M. Kosten, penningmeester; J. v. d. Maas Jobz., vice-voorzitler en M. de Oude, vice- secretaris. Dinteloord, 5 Nov. in de gecombineerde vergadering van kerkeraad en kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn j.l. Dinsdag benoemd tot ouderlingen de heeren J. Schilperoort Az. en L. Breure Hz. en tot diaken de heer A. Hartman Lz. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) uitspraak gedaan in de zaak tegen J. F. 27 jaar, rijks-veldwachter te Wissekerke, beklaagd van mishandeling. Beklaagde werd vrijgesproken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1