P R E D I K I in onderstaande gemeenten van Zondag 8 No Qeref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: ds. Laman. Lokaal voor Evangelisaties Nobelstraat. Zondag 8 November, 's Voormiddags tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Dankstond na den oogst). Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ureds. Blankert. (Voor bereiding H. Avondmaal), Herv. Kerk.te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. (Voor bereiding H. Avondmaal). Herv. Kerk te Burgh: 's Nam. twee ure: ds. Van der Linde. (Doops- bediening). Herv. Kerk te Renesse: 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. (Doops- bedienlng). Herv. Kerk te Noordwelle: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. (Oogst- preek). Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Van der Linde van Burgh. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure's nam. twee ure en 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus. (Voor bereiding H. Avondmaal. Onmiddellijk na de godsdienstoefening stemming voor 3 gemachtigden in het kiescollege. Aftredend zijn de heeren J. Batenburg, C. Boogerd en C. Hanse)'s avonds zeven ure: Idem. (Bediening H. Avondmaal). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ure: ds. Van den Broek. (Bediening H. Avondmaal). Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 'sNam. twee ure: ds. De Leur ven Zonnemaire. CONCERTN1EUWS. „Buitengewoon" mag inderdaad het concert genoemd worden, dat 1.1. Donder dag 5 Nov. gegeven werd door het strijkkwartet der Keulsche opera: de heeren F. Dietrich (le viool), G. Keiler (2e viool), F. Klimmerboom (viola) en G. Thalau (violoncel); want niet alleen is ieder medewerkende een kunstenaar op zich zelf, doch ook het samenspel is bewonderens waardig. Op het ééne oogenblik wil men naar elke partij afzonderlijk luisteren en het spel bewonderen, op het andere aan het geheel zijn aandacht wijden, en toch verliest men niets, zoo doorzichtig is ieder onderdeel, zoo volmaakt het samenspel. En naast de volkomen techniek is de voordracht zoowel van ieder als van het geheel nauwgezet bestudeerd. Het concert werd door hen geopend met het Strijk kwartet op. 41", van R. Schumann. Na de pauze speelden zij vervolgensVarlatlonen iiber „der Tod und das Müdchen", van F. Schubert, en ten slotte: Strijkkwartet op 54, van A. Dvörak. Vooral de beide laatste zijn ongemeen prachtige werken en genoten een schitterende vertolking. No. 3 van het programma: Faust- phantasie, van H. Wieniawski, werd als viool-solo voorgedragen door den heer F. Dietrich op een wijze, die hem stempelt als een groot kunstenaar. Met ademlooze stilte werd zijn spel aangehoord, dat nu in de hoogste mate kunstig, dan fijn en teer den eminenten virtuoos deed kennen. Wij denken nog aan de dubbelgrepen, de staccati's, de flageolettonenen kunnen zijn groote kunstvaardigheid niet genoeg bewonderen. De heer F. KHmmerboom stond hem als accompagnateur waardig ter zijde. Doch ook de zang kreeg dezen avond zijn aandeel. Mej. Marie Helder, sopraan uit Amsterdam, had n.l. hare welwillende medewerking toegezegd. Zij beschikt over een krachtige en zeer hooge sopraanstem, die steeds zuiver intoneert. Het timbre hadden wij wel iets weeker en zachter gewenschf. Haar optreden getuigt van goede studie en voldeed zoozeer, dat ze teruggeroepen werd, waarop zij als toegift zong: „guten Abend, gut' Nacht", van Joh. Brahms. Van hare liederen vol deden ons 2b en c, en 56 en c het best. Een talrijk publiek had zich opgemaakt om dit buitengewoon concert bij te wonen. Aan de bepaling, dat de deuren gedurende de uitvoering gesloten zouden blijven, werd niet streng de hand gehouden. Daardoor veroorzaakte het binnenkomen van enkele laatkomers eenige opschudding. Zierikzee, 6 Nov. 1908. L. ONDERWIJS. Naar verluidt zoude, in verband met het getal leerlingen, dat in de R.-Cath. School is opgenomen, nog een derde leer kracht aan die school worden verbonden. Door H. M. de Koningin is een regeling vastgesteld van de jaarwedden der open bare onderwijzers te Oost- en West-Sou burg, overeenkomstig het besluit van den gemeenteraad, behalve wat het schoolhoofd betreft, wiens jaarwedde op f 100 boven het minimum is gesteld. E U R T E N Schouwen en Duiveland. vember 190 8. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en '8 nam. twee ure: ds. Van Schalk. Herv. Kerk te Drelschor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Ouwerkerk: '8 Nam. twee ure: ds. Van de Griend. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure: Geen dienst; 's nam. twee ureds. Elenbaas van Slrjansland. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds half zes ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 urede heer Kieviet van Aagtekerke. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: dr. Weeda. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Slrjansland: 's Voorm. half tien ure: ds. Elenbaas. (Voor bereiding H. Avondmaal). Herv. Kerk te Brulnlsse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Brulnlsse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: ds. De Jager. Oud-Geref. Kerk te Brulnlsse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 'savonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Brulnlsse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie JeruSl II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst. Te Breda slaagde Donderdag voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de heer N. J. G. H. Elenbaas te Bruinisse. Stavenisse. Voor de herhalingsschool voor jongens alhier hebben zich 15 leer lingen aangemeld. De lessen aan den nieuwen land- bouwwintercursus alhier zullen 14 Nov. a.s. met 12 leerlingen aanvangen. St-MaartensdJjk. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school alhier, mej. C. B. Adriani te Santpoort. Ingezonden Mededeelingen. (Onder ver an twoordelfjkhcld van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Van belang voor Zierikzee. Zenuwachtigheid, rugpijn, gele kleur, slapeloos heid, prikkelbaarheid, slechte eetlust, rusteloosheid zijn alle teekenen van niergift in het bloed. Foster's Rugpijn -Nierenpillen geven hulp en kracht aan de nieren, zoodat ze niet alleen die vergiften wegvoeren, maar het bloed volkomen en regelmatig filtreeren en zoodoende een terug keer der kwaal voorkomen. Daarom juist geven Foster's Rugpijn Nierenpillen een blijvende genezing. Mejuffrouw C. Kamp, Gr. Armhuis te Oud- Beierland, meldt ons: Sedert ruim een jaar klaagde ik over de nieren, steeds had ik veel pijn in den rug en in de zijden, gepaard met hoofdpijn. Mijn slaap schonk mij geen verkwikking en 's morgens leek het wel, alsof ik meer vermoeid was dan den avond te voren by het naar bed gaan. De urine was steeds erg vuil en bevatte veel bezinksel en aanslag. Ik was doorloopend zwaar vermoeid en afgemat, en bij het minste wat ik deed, moest ik erg transpireeren en loopen kon ik haast heele- maal niet meer. In dit stadium van mijn ziekte raadde men mij aan eens een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nierenpillen en ik heb er werkelijk geen spijt van dat ik hiertoe overging, want na een paar dagen bekwam ik reeds een beduidende verlichting en nadat ik uw voor treffelijke pillen drie weken lang had ingenomen, was ik beter dan in langen tijd het geval geweest was. De pijn was bijna geheel verdwenen, ik sliep weer goed, mijn eetlust was beter en thans zal ik nog eenige weken de behandeling voort zetten, ten einde van algeheele genezing zeker te zijn. Ik zal het inmiddels mijn plicht rekenen om eventueele nierlijders omtrent mijn bevinding nader in te lichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zierikzee verkrigbaar b| den Heer M. S. Polak, gedipt. Drogist, en te Tholen ba den Heer W. Potter, lllaal Apotheek .Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k 11,75 voor één of f 10.voor 6 dnozen. Post en Telegrafie. De gezamenlijke inleggers op de, Rljkspostpaarbank hier te lande hadden 1 Oct. j.l. een tegoed van bijna 147 millloen gulden. Gemiddeld heeft dus ieder Nederlander, groot en klein, ongeveer f 27 op de Rijkspostspaarbank staan. Maar menig „onbemiddeld gemiddelde" zal roepen„wie geeft er een dubbeltje voor mijn rijkdom?" In een Dinsdag 1.1. te Leeuwarden gehouden vergadering is besloten, den „Nederlandschen Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer" op te heffen. Het kassaldo ad f 400 komt ten bate van het ondersteuningsfonds der post en tele grafie. Algoitteene Vergadering in zake de Concertzaal en Graanbeurs. De heer Gelderman, voorzifter van het comité tot oprichting van een Concertzaal en Graanbeurs, opent in de bovenzaal van de sociëteit Verwer de talrijk bezochte algemeene vergadering, die behalve door comité-leden, door eenige bestuursleden van de afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, door onderscheidene bestuurs leden van landbouw-vereenigingen op deze eilanden en door burgemeesters van ver schillende gemeenten in Schouwen en Duiveland werd bijgewoond. Hij sprak daarbij als volgt: Mijne Heeren! Het punt, dat thans ter behandeling ligt, name lijk de keuze van het terrein, Is wel het gewich tigste voor den verderen loop der ontworpen plannen. In de vorige vergadering nam het bestuur op zich de aanneembaarheid van de ingekomen aanbiedingen te onderzoeken, en het resultaat daarvan aan uw goedkeuring te onder werpen. Wij zuilen straks hieraan voldoen. Voordien wil ik verklaren de aanwezigheid hier van verscheidene personen, niet-comité-leden. Het bestuur heeft het wenschelijk geacht, dat op uw beslissing niet alleen van invloed zoude zijn het door-hem gedane voorstel, maar dat in deze ook gehoord zoude worden de opinie van hen, die er het meeste belang bij hebben. Het heeft daarom uitgenoodigd op deze vergadering de bestuurderen der Landbouwvereenigingen uit het eiland, het bestuur der Afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, de burgemeesters der gemeenten en gemeentebesturen. Een hartelijk woord van welkom en van dank voor de opkomst aan hen, die aan deze uit- noodiging gehoor hebben gegeven, ii hier op zijn plaats. Ik acht mij verplicht die heeren nog even den stand van zaken mede te dcelen. Toen de eerste plannen voor de verbeterde Concertzaal gesmeed werden, was cr van een Graanbeurs nog geen sprake, tot in half October een ingezonden stuk van den heer J. W. Romcyn hierop de aandacht vestigde. Het comité is ten volle overtuigd van de belangrijkheid van de totstandkoming cener Graanbeurs. In de meeste centra van landbouwstreken toch heeft men er een, en werd het bezit op dusdanigen prijs ge steld, dat verschillende gemeenten, b.v. Goes en Middelburg, óf subsidie gaven óf de beurs in eige exploitatie namen. Onze gemeente is echter arm aan geld. Noch voor de Concertzaal, noch voor de Graanbeurs zullen wij dus van die zijde op veel steun moeten rekenen. Wij zullen dus ons zelf moeten helpen, en dit kan, wanneer wij een drachtig samenwerken. in de combinatie ligt de kracht. Een graan beurs alleen, opgericht door particulier kapitaal met eigen kosten van onderhoud en exploitatie, kan nooit een rendabel bestaan vinden, en de Concertzaal alleen zal wellicht een kwijnend bestaan lijden. Samen daarentegen, wanneer dc beurs geen extra onderhoudskosten medebrengt, en de kosten van exploitatie onder die der Con certzaal doorloopen, vormen zij één krachtig levensvatbaar geheel. Kunnen wij deze combinatie bewerkstelligen, dan hebben wij voor dc streek iets tot stand gebracht, dat zoo nauw het nuttige en aangename in zich vereenlgt, dat men eigenlijk niet meer weet, of men, spreken moet van de Concertzaal cn Graanbeurs, of van dc Qraanbeurs en Con certzaal. In verband hiermede heeft het bestuur getracht een terrein te vinden, dat geschikt was om deze combinatie te huisvesten, en dat tevens in exploitatie het voordceligst zou zijn. Het technisch gedeelte hl ervan werd opgedragen aan den heer Swartbol. Het bestuur zelf beschouwde de zaak van de finantiëele zijde. Op verzoek van den voorzitter wordt hierop door den secretaris, den heer H. J. van Nouhuys, het door den heer Swartbol uitgebrachte rapport voorgelezen. Aan dit rapport ontleenen wij het volgende Op het terrein, gevormd door de tegenwoordige Concertzaal met de naastliggende panden, kan een zaal gebouwd worden van 18 - bij 13 M. met tooneel, kleedkamers, bergplaatsen, gaderobe, koffiekamer, groot pi. m. 80 M3. (derhalve ook zeer geschikt voor zelfs vrij talrijke vergaderingen) en verdere bij een dergelijke inrichting noodige accessoires, zoomede een behoorlijke, ruime toe gang en goede nooduitgangen. Wat het terrein van den heer Verwer betreft, dit bestaat in hoofdzaak uit een strook gronds, lang pi. m. 33 M., breed 11 M., waaraan zij waarts nog sluit de tegenwoordige muziektent, terwijl door aankoop van een aan denzelfden eigenaar behoorend huisje (buiten den genoemden prijs van f 5000), achter die tent gelegen, aan sluiting aan dè Fonteine kan worden verkregen. De volle breedte van 11 M. zou voor de eigenlijke zaal moeten gebruikt worden. Voor tooneel en zaal zijn een gezamenlijke lengte van 28 M. noodig, waarvan 21 M. voor de zaal. Daar de galerijen een gezamenlijke breedte van bijna 5 M. innemen, vormt het open middengedeelte een lange, smalle strook van 17 - bij 6 M., wat de zaal niet gezellig maakt. Een bezwaar van meer gewicht is het volgende: Om den hoofd-lngang niet in het Witte Eiestraatjc te maken, zou men het bovengenoemde huisje er bij moeten koopen, en dus een ingang aan dc Fonteine verkrijgen, wat wegens de nauwe toe gangen niet wenschelijk is. De garderobe, W. C.'s enz. zouden dan langs den weg naar de zaal komen, wat niet verkieselijk is. Om naar de koffiekamer te komen, die in het gebouw van den heer Verwer zelf zou moeten gehouden worden, moet men door den tuin, wat in den winter ondoenlijk is. Bovendien is er niet alleen geen andere toegang voor de acteurs naar het tooneel te vinden dan óf door de zaal óf onmiddel lijk uit het Eiestraaije. Voor kleedkamers en bergplaatsen ontbreekt alle gelegenheid. Plaatst men de zaal aan de noordzijde, het tooneel aan de zuidzijde, dan is men gedwongen den hoofdtoegang in het Eierstraatje te maken. Voor het publiek ontbreken dan alle accessoires, want daarvoor is dan geen plaats. Ook zou men een ingang, een garderobe en een toegang voor de galerij bekomen, even onvoldoende als bij de huidige Concerfzaal. Van een goeden nooduitgang van de galerij kan in het nauwe steegje geen sprake zijn. Voor het beoogde doel Is het terrein van den heer Verwer onbruikbaar. Het terrein van den heer Van de Ven, bevat wel wat krap, juist genoeg ruimte voor de zaal met tooneel op dezelfde lengte en breedte als in het voorloopig ontwerp. De toegang zou kunnen komen door het gebouw, thans in gebruik voor het expeditiekantoor van Van Gend <S Loos. De koffiekamer zou zijn de achterzaal van den heer Van de Ven, waarheen een directe toegang uit de zaal kan gemaakt worden. Alle gelegenheid voor kleedkamers, bergplaatsen ontbreekt hier. Ook de nooduitgangen, vooral voor de galerij, zouden bezwaren opleveren. Dus ook dit terrein is ongeschikt. Het terrein in de Paardesiraat is het cenig bruikbare van de beschikbare terreinen. De omstandigheid, dat ook dit terrein aan een zijstraat gelegen is, is van gering gewicht, daar hei gebouw slechts weinige meters van één der hoofdwegen van de stad verwijderd is, en de straat door de sterke verbreiding, vóór en onmiddellijk na het gebouw alle gelegenheid aan rijtuigen tot keeren geeft. De Voorzitter zegt, dat uit dit rapport blijkt, dat de heer Swartbol slechts één terrein geschikt acht, namelijk dal, waar nu de Concertzaal staat. Het bestuur, zegt spreker, is op finantiëele gronden tot hetzelfde resultaat gekomen I. omdat wij in plaats van finantiëele medewerking tegenstand zullen vinden bij hen, die bij de tegenwoordige zaal be trokken zijn, als wij een nieuw gebouw op een andere plaats willen stichten; II. omdat wij dan zouden krijgen den fnuikenden invloed van de concurrentie tusschen de beide lokalen. Dit 2al niet alleen merkbaar zijn in de verdeeliug van de uitvoeringen en van de bezoekers, doch ook drukkend werken op de gewone prijzen, welke nu voor zaalhuur gerekend worden III. omdat het aanbod van gratis terrein het nadeelig verlies in zich sluit van een eigen koffiekamer en dus ook van de pacht. Tegenover het nadeel van de twee laatste overwegingen staat slechts het voor deel van ;het minder te plaatsen kapitaal, groot f 7200, wat dus jaarlijks ten hoogste f 400 bedraagt. Het is duidelijk, dat de schade van de concurrentie en het gemis van een pachter öii bedrag verre overschrijden. De eenige opmerking, die wij van ter zijde vernomen hebben, is deze, dat het terrein niet juist in het centrum gelegen is. De afstanden in Zierikzee zijn echter van zoo'n kleinen omvang, dat 1 of 2 minuten loopen toch waarlijk niet van invloed mogen zijn op een plan van dusdanig belang. Met het oog op 't uitgebracht rapport, stelt het bestuur voor, in principe tc be sluiten tot aankoop der Concertzaal en der belendende pakhuizen. De voorzitter geeft hierop gelegenheid tot op- of aanmerkingen. De heer W. Ribbens vraagt, of ten aan zien van de geschiktheid van school D voor een zaal een deskundig onderzoek is ingesteld. De voorzitter zegt, dat nog twee ter reinen besproken zijn geworden, waarvan het ééne voor het doel (e koop werd aangeboden, terwijl het andere door zijn zeer gunstige ligging de aandacht op zich deed vestigen. Het eerste is gelegen in de St.-Domus- straat. Het bleek echter, dat zelfs de ruimte voor de eigenlijke zaal met tooneel onvoldoende was, terwijl voor toegangs portaal, koffiekamer en verdere accessoires zelfs geen ruimte aanwezig was. Het tweede is school D met woning, gecombineerd met de eventueel aan te koopen woning van den heer De Vos. De grootste beschikbare breedte blijft daar echter beneden de 10 Meter, die geheel door de zaal moet worden ingenomen, zoodat alle communicatie tusschen voor- en achtergelegen lokalen onmogelijk wordt, daar niets naast, doch alles achter elkaSr zou moeten liggen. Hieraan kleven dus dezelfde gebreken, als aan het terrein van den heer Verwer. Over hef terrein-Paulussen, dat in veiling komt, werd ook nog van gedachten ge wisseld. Bij eventueelen aankoop er van gelden echter dezelfde bovengenoemde finantiëele bezwaren. De heer W. Ribbens deelt mede, dat de graanhandelaren in een door hen ge houden vergadering in beginsel besloten hebben, om, indien geen ander geschikt terrein door het comité zoude gevonden worden, van de Concertzaal als graanbeurs op den marktdag gebruik te maken van half elf tot één uur, of van elf tot 4én uur, zooals het beurs-comité zal bepalen. (Toejuiching). De voorzitter betuigt den heer Ribbens namens het comité dank voor de belang rijke door hem gedane toezegging, die een groote slap nader tot het doel is. De heer L. Koopman Cz. is van oordeel, dat de landbouwers er niet zullen komen, wanneer de Graanbeurs in de huidige Concertzaal gevestigd wordt, fIfj zou liever een Graanbeurs in het centrum van de stad willen hebben. De voorzitter gelooft niet, dat het eindje loopen zulk een ernstig bezwaar kan op leveren als de heer Koopman schetst. De heer W. Ribbens merkt op, dat ook de graanhandelaren liever de Graanbeurs in het centrum dér stad zagen, maar daar gebleken is, dat dit om afdoende redenen niet mogelijk is, zoo hebben zij zich •daarbij neergelegd. De heer J. Ribbens vraagt omtrent het; licht want een Graanbeurs moet goed licht hebben eenige inlichtingen. De Voorzitter antwoordt, dat de zaal van drie zijden en van boven licht zal ontvangen. De heer Hocke Hoogenboom heeft met genoegen vernomen, dat de graanhandelaren besloten hebben om van half elf tot één uur In de nieuwe voor Graanbeurs in te richten Concertzaal te komen. Maar hij vraagt, zullen de landbouwers er ook komen. Persoonlijk vindt hij, dat de af stand van één of twee minuten niets beteekent. Hij vreest echter, dat er menschen zullen zijn, die, ondanks dien luttelen afstand, in het eerst beginnen zullen niet te komen. Hij zou het gewenscht vinden, dat men de gevoelens van de land bouwers in bun landbouwvereenigingen inwon. De heer Boogerd, burgemeester van Kerkwerke, gaat met het voorstel van den heer Hocke Hoogenboom mede. Na een nog langdurige discussie werd besloten, de landbouwvereenigingen te ver zoeken, het gevoelen harer leden in te winnen nopens de vraag, of zij van de Concertzaal eventueel zouden gebruik maken, zoo die voor Graanbeurs behoorlijk werd ingericht. Hierop werd de algemeene vergadering door den voorzitter gesloten, die de comité-leden verzocht te blijven. De beraadslagingen in den boezem van het comité hebben, met het oog op de omstandigheid, dat men het gevoelen der landbouwers wenschte in te winnen, ge leid tot de aanneming van het voorstel de vergadering veertien dagen te verdagen. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd aangevangen met de behandeling der Indische begrooting. De heer De Stuers critiseerde scherp de houding van den Gouverneur-Generaal ten opzichte van Atjeh. Spreker verweet hem blindheid ea na latigheid en laakte tevens de nota van den legercommandant Van Tonningen, welke een barden, wreeden geest ademt, door allerlei ergerlijke dingen goed te praten. Spreker keurde af dat de Minister zich in het algemeen met de strekking van het verslag en de nota vereenigt, oordeelde dat het Indische leger wordt gebruikt voor vuil werk, waarvoor 't niet dient, en be toogde dat Wekker aan het land een dienst heeft bewezen, waar veel van de door hem genoemde schanddaden zijn erkend moeten worden. De heer De Savornin Lohman critiseerde Wekkerbrochure als in hooge mate ten; dentieus, oordeelde dat orde en gezag desnoods door geweld moeten worden ver kregen en zag in Van Heutz, met zijn deug den én gebreken, nog steeds den man dien wij in Indië noodig hebben. De heer Van Deventer betoogde dat het volle vertrouwen van Van Heutz in Van Daalen, niettegenstaande hij wist dat deze niet alle eigenschappen voor de vervulling zijner taak bezat, spaak moest loopen. In de opdracht aan den heer Liefrinck zag spreker de hoop op een mildere toe komst. Volgens den spreker heeft onze schriel heid in het Atjeh-beleid een pacificatie tegengehouden. Spreker noemde de wijze van belasting heffing in de Padangsche Bovenlanden naar den vorm goed, maar de wijze van uit voering overhaast en ontactvol. Hij bepleitte voorts minder belasting, minder heerendiensten en beter onderwijs. TELEGRAMMEN. Stavenisse, 6 November. Heden (Vrijdag)middag werd alhier op de algemeene begraafplaats, onder zeer vele blijken van deelneming, het stoffelijk over schot van wijlen den heer L. J. Dorst, in leven burgemeester enz., ter aarde besteld. Bloemstukken dekten de kist. Vele woor den van waardeering, dank en vriendschap werden den overledene gewijd. Voorzeker is'er met zijn heengaan een goed mensch minder op de aarde. Zijn nagedachtenis zal zeker bij velen langen tijd in geheugen blijven! Dit zij een troost voor de over bid venden I VGravenbage, 6 November. Eerste Kamer. Na aanneming van de Algeciras-acte „de wijziging van artikel 23 der gemeentewet en van het outwerp tot verzekering van den goeden staat cler rijksrivieren, is de Eerste Kamer uiteen gegaan tot den laatsten November. Alsdan zullen worden behandeld de justitiëele achterstands-toestanden. Tweede Kamer. Aan de orde is de Indische begrooting. In een bijna vier uren lange rede kritiseerde de heer Van Kol vooral Van Heutz en diens stelsel van pacificeeren door terrorisme ten koste van overwonnenen, van welk stelsel Van Daalen slechts de consequente uitvoerder was. Spreker laakte fel den heer Lohman's hou ding, die, waar het betreft de erkenning der souvereiniteit door geweld, alle mid delen geheiligd acht, en die door in naam van het Christendom de waarheid te ver bloemen en schandalen te vergoelijken, als het ware medeplichtig wordt aan ons wreed optreden. Ook diende zijns Inziens de van geest van verwildering ademende nota van den legercommandant Van Tonningen door de regeering gebrandmerkt te worden. De heer Boogaards bepleitte tegenover de Mekkatochten, waarin een sociaal en politiek gevaar schuilt, en kwam op tegen den aanval op het beleid van Van Heutz. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur! 't Is tegenwoordig raak met de reclame voor de concertzaal en graanbeurs In de Nieuwsbode. Men kan bijkans geen nummer er van in handen nemen of er staat iets over in. De redactirdenkt zeker aan het „Frappez, frappez toujours". Nu, erkend moet worden, dat, wat er van de dringende behoefte aan een nieuwe concertzaal gezegd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5