ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 5 November 1908. C o u r a n t). Verkoop school D met onderwijzerswoning. DRINKWATER. ONDERWIJZER. Agent van Politie. NIEUWSTIJDINGEN. De Bulgaarsche kwestie. (525 ieriltzeesohe Verschijnt DINSDAG, DONDERDAQ en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1,30, (ranco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8690. Uitgevsr-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Grootc letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee noodlgen gegadigden voor het koppen der voormalige school D met onderwijzerswoning van deze gemeente uif, om hunne aanbiedingen in te zenden aan den Burgemeester vóór 15 November a.s. Voor bezichtiging zich te vervoegen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 30 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat van af Woensdag a.s. op alle werkdagen aan school C alhier des vóórmiddags van 9'/- tot 12 uur en aan het Raad huis des namiddags van 2 tot 4 uur regenwater verkrijgbaar is tegen betaling van één cent per emmer. Zierikzee, den 2 November 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Aan de openbare lagere school A te Zierikzee (Hoofd de Heer J. VAN BALLEGOOIJENkomt te vaceeren eene betrekking van ONDERWIJZER, in het bezit der acte voor vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Jaarwedde met minder dan 3 dienstjaren 600, en 6 driejaarlljksche verhoogingen van f 50, ook voor dienstjaren elders doorgebracht. Sollicitatiën (adres aan den Raad op zegel), worden franco ingewacht bij den Burgemeester vóór den 15 November a.s. Sollicitanten naar de vacant komende betrekking van agent van politie der 2e klasse in de ge meente Zierikzee, waaraan verbonden is eene aanvangs-jaarwedde van 1 500, benevens vrije uniformkleeding, schoeisel, wapening en aanspraak op pensioen, behooren zich bij gezegeld verzoek schrift vóór den 10 November a.s. te wenden tot den Burgemeester. Persoonlijke aanmelding is vooralsnog niet noodig. Vereischfen zijn: lengte van minstens 1.70 M., niet ouder dan 35 jaar, goed zedelijk gedrag en vrij van het gebruik van sterken drank. Constantinopel, 31 Oct. Hedenmorgen is hier oproer uitgebroken onder een com pagnie soldaten van een bataljon, dat naar de provincie gezonden zou worden. De manschappen weigerden te gaan, en riepen om hun ontslag. De troepen, die kwamen om hen te vervangen, kregen bevel, op te trekken tegen de muiters. Er werd een salvo gelost en drie muiters werden gedood en 15 gewond. De overigen werden ge vangen genomen. Volgens een ander bericht zijn er acht muiters gedood. Brussel, 31 Oct. De Indépendance Beige deelt een telegram uit Constantinopel mede, waarin bericht wordt, dat een ernstig paleis- oproer is uitgebroken. Parijs, 3 Nov. Uit Constantinopel wordt aan de Temps geseind: De eerste bijeen komst van de Turksche en de Bulgaarsche afgevaardigden heeft hedenavond in den konak van den grootvizier plaats gehad. De Ottomansche afgevaardigden zijnGabriel Effendi, Loetei Bei en Armenaki Effendi. Tegenover de eischen der twee partijen moet, naar verluidt, de optimistische stemming een beetje verminderd zijn. Bulgarije vraagt om in beginsel uit te gaan van een bescheiden schadeloosstelling; Turkije vraagt een zoo groot mogelijke schadeloosstelling voor de onafhankelijk heid, buiten en behalve de betaling van den achterstand van de schatting en den Roemelischen cijns, de interest daaronder begrepen, hetgeen te zamen een bedrag van 432,000,000 frs. maakt. De gezanten hebben zoowel aan de Porte als aan Bulgarije den raad gegeven redelijk en verzoeningsgezind te zijn. AMERIKA. De ontzettende boschbranden, welke in den laatsten tijd alhier gewoed hebben, en een zoo ontzaglijke schade hebben aangericht, worden thans gebluscht door de buitengewoon zware regens, die welis waar een meerdere schade van millioenen voorkomen, maar te laat zijn gekomen om nog iets van den plantengroei in de ge teisterde streken te redden. Een aannemer uit St.-Louis is er in geslaagd, in minder dan twaalf uur een huis met vijf kamers te bouwen. Hij begon 's morgens om zeven uur. In een uur waren de fundamenten gelegd. Daarop gingen de timmerlui en de metselaars aan 't werk. Om twaalf uur stonden de muren en was ook het dak bijna gereed. De schoorsteen was toen al lang klaar. Om drie uur waren deuren en ramen voltooid; vervolgens verschenen schilders, behangers en electriciens op het tooneei. Om zes uur was het huis kant en klaar, en om zeven uur was het al gemeubileerd ook. De gelukkige eigenaar betaalde voor dit grapje acht en veertighonderd gulden. ITALIË. Koningin Margarela van Italië heelt aan den heer Elkins te kennen gegeven, dat de bruidschat voor zijn dochter minstens een miltioen dollars moet zijn, wanneer hij tenminste wil dat het huwelijk met den hertog der Abruzzen zal doorgaan. De koningin dreigt geen toestemming tot het huwelijk te zuilen geven, wanneer de heer Elkins hierin geen ziii heeft. Zij vindt zeker dat zij zedelijk verplicht is er voor te zorgen, dat de jongelui het niet ai te zuinig behoeven aan te leggen. RUSLAND. De Servische Kroonprins is met zijn broeder en zijn gevolg Zondag l.l. bij den Tsaar te gast geweest. 's Middags bracht Minister Stolypin hem een bezoek in het winterpaleis. Men blijft in regeeringskringen volhouden dat Rusland zat protestceren tegen de inlijving van Bosnië-Herzegowina. De regeering zou aan de andere mogendheden een protest- noü zenden. ENGELAND. Londen, 2 Nov. In het Lagerhuis vroeg de afgevaardigde William Redmond, of bet plan voor den veldtocht om den Boeren oorlog te beëindigen, volgens hetwelk lord Roberts inderdaad ageerde, van den Duif- schen Keizer ontvangen was en indien dit zoo was, ol Haldane dan dit document wil publiceeren. Haldane antwoordde, dat de archieven van het Ministerie van Oorlog geen zoodanig document bevatten en dat er evenmin eenig gegeven beslaat, volgens hetwelk het in bezit zou gekomen zijn van iemand, die verbonden is aan het Ministerie. Ik ben derhalve niet in staal om aan het verzoek tot publiceering van het document te voldoen. Gelach Het parlement heelt tot groote ver ontwaardiging van de kasteleins besloten, dat de herbergen 's Zondags na twaalven maar één uur en 's avonds maar twee uur geopend mogen zijn. Er was laatst in Glasgow 30.000 pond bijeengebracht voor ondersteuning der werkloozen. En nu is zooveel gespuis naar de stad gestroomd, dat de politie de handen vol heeft om de orde te handhaven en de bescheiden werkman, die broodeloos is door de crisis, gevaar loopt lieelemaal niets te krijgen. FRANKRIJK. Een 70-jarige weduwe te Parijs, die geheel alleen woont en de gewoonte had alle avonden, getooid met al haar juweeten, naar een café-chantant te gaan, is Vrijdag aangerand. Toen zij naar huis kwam, zag zij een prachtige automobiel voor haar deur slaan. Drie chauffeurs stonden er rond. Achteloos ging de dame voorbijmaar eensklaps werd zij vastgegrepen en in de auto ge duwd. De auto reed er van door. Onderweg beroofde men het slachtoffer van haar juweelen. De roovers zetten in het Bosch van Boulogne hun slachtoffer uit de aufo en reden in pijlsnelle vaart weg. De dame heeft een klacht ingediend bij de justitie. DUITSCHLAHD. Naar de Hamburgsche crimineele politie mededeell heeft een Kopenhaagsch juwelier bij haar aangifte gedaan dat hem Vrijdag middag uit een brandkast van het hotel Hamburger Hof voor een waarde van 500,000 mark aan juweelen, hoofdzakelijk parelen, ontstolen is. Slechts hij en de hoteldirectie bezaten een sleutel op de brandkast. BELGIË. Een jonge werkman, in dienst van een Brusselsch huis, was bezig herstellingen te doen in de machinezaal van de groeven van Spontin. Voor dit werk was hij op een ladder geklommen. De ladder gleed uit en hij viel op den stoomketel, waarvan de fluit hem in den buik drong. Door den schok brak de buis en de heete stoom drong hem in het lichaam. Het slachtoffer, 20 jaar oud, was eenige oogenblikken daarna dood. NEDERLAND. Amsterdam, 2 Nov. Vóór ruim 2 jaar vertrok uit deze stad naar Amerika om daar zijn fortuin te beproeven, een 27- jarige jonge man, in 't bezit van f 30.000. Aanvankelijk onderhield hij met zijn vader briefwisseling, doch deze hield al spoedig op en de vader vernam verder niets meer van den zoon. Een onderzoek bij den Nederlandschen consul had geen.resultaat, zoodat de vader naar New-York vertrok, waar hij zijn zoonals schoenpoetser terugvond 1 De jonge man bleek al zijn geld ver speeld te hebben. Dezer dagen keerden beiden naar hier terug. Bij de politie alhier werden Zaterdag gedeponeerd 1 rijksdaalder, 7 kwartjes en 72 dubbeltjes, alle vermoedelijk valsch en aan personeel van de gemeente-tram in betaling gegeven. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft professor Heilbron uit Utrecht opgedragen, alsnog een rapport uit te brengen over den geestestoestand van den Amsterdam- schen inktwerper. Vrijdagmiddag was de familie Kok, Da Costakade 153, afwezig* Om 3 uur kwam de dochter des huizes thuis en ging zich in de voorkamer van andere kleeren voorzien. Terwijl zij daarmee bezig was, werd zij plotseling bij den arm gegrepen door een haar onbekenden man, die zich in de voorkamer had weten schuil te houden. De man zeide: „Ik heb hier ingebroken, maar heb nog niets weggenomen, laat mij dus gaan en stort mij niet in het ongeluk". Juffrouw Kok wilde den man echter niet laten heengaan, voor zij een nader onderzoek had ingesteld en wilde hem beletten het huis te verlaten, waardoor een worsteling ontstond. De man vluchtte naar de achterkamer en wilde zoo de trap bereiken. Juffrouw Kok hield hem vast, hulp roepende. Ten slotte wist de inbreker zich toch los te rukken, vloog de trap af en rende de straat op. Voorbijgangers, door het rumoer en het hard loopen van den man opmerkzaam gemaakt, achtervolgden hem, doch hij wist ten slotte te ontkomen, na door een hond nog flink in het been te zijn gebeten. Bij onderzoek bleek, dat in de woning inderdaad niets vermist werd. De looper P. van de firma B. haalde gisterenmorgen f 1500 van de Twentsche Bank. In de Torensteeg moest P. een boodschap doen, waarbij hij tot de ont dekking kwam, dat de f 1500 spoorloos waren verdwenen. Men tast omtrent de oorzaak in het duister. Een half jaar geleden gaf een bewoonster der Rustenburgerstraat alhier kennis bij de politie van de vermissing van haar spaarbankboekje, waarop ruim f 900 gestort was, zonder te kunnen op geven op welke wijze dit haar ontfutseld was. Gisterenmorgen ontving zij per post en in ongeschonden toestand, het spaarbank boekje terug 1 Utrecht, 1 Nov. Eenige weken geleden was op den Abslederdijk alhier een dief stal met braak gepleegd, waarbij een belangrijke hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen werd ontvreemd. De politie stelde een nauwkeurig onder zoek in, doch te vergeefs. Zaterdag middag j.l. werd de recherche per telefoon opgebeld door den goudsmid M., wonende op de Oude Gracht. Hij verzocht zoo spoedig mogelijk een paar agenten van politie te zijnen huize, daar iemand bij hem in den winkel was, die reeds eenige keeren verschillende gouden en zilveren voorwerpen bij hem ten verkoop had aangeboden, voorgevende door armoede gedwongen te zijn, en ook nu weer eenige sieraden wilde verkoopen. De recherche was dadelijk ter plaatse, arresteerde den man en bij het verhoor bleek hij te zijn 'n zekere K., die in de Bregittenstraat een huis van ontucht had gehouden, maar, na veroordeeling door 't kantongerecht, was genoodzaakt dat huis te verlaten, doordat een plakkaat op de deur was aangebracht, waarop vermeld werd, dat het perceel voor het publiek gesloten was. Dit metier kon dus niet langer beoefend worden. Nu oefende hij het inbrekers vak uit. Bij het eerste verhoor bekende hij dadelijk volmondig. Hij deelde mee, door een kelderluik naar binnen te zijn ge klommen. 's-Gravenhage, 3 Nov. Prins Hendrik is hier hedenmorgen van Het Loo aange komen en had dadelijk een onderhoud met den minister van oorlog aan diens departement. Daarna vertrok de Prins naar Raaphorst om deel te nemen aan een feest van St.-Hubert. Morgen vertrekt de Prins weer naar Het Loo en keert dan Donderdag hier weer terug om deel te nemen aan een jacht- partijlje. De Tweede Kamer is weer bijeen. Besloten werd Maandag om half 2 te vergaderen. Tot 25 Dec. 's morgens te 10J uur te beginnen. Zoo min mogelijk avond vergaderingen. En des Zaterdags niet dan bij hooge noodzakelijkheid vergaderen. De voorzitter stelde voor, morgen de Indische Begrooting te behandelen. Op voorstel van den heer v. Kol wordt besloten hier pas Donderdag mee te beginnen. De Eerste Kamer kwam weer bijeen en besloot tot onderzoek van 't ontwerp wijziging Militiewet, en opkomst in 2 ploegen, en dan eind dezer maand of begin volgende maand in openbare zitting deze te behandelen. Dan is aan de orde de Indische Begrooting. Op 't laatst van deze week zal de Kamer behandelen de Rivier- wet, en een beslissing nemen in zake 't verzoek van den minister van justitie in betrekking tot de achterstandsontwerpen. Morgen zal alhier het nieuwste te aanschouwen zijn op huwelijksgebied. Naar het stadhuis gaan per automobiel is al vrijwel niet modern meer, maar een bruiloftstoet in een tram-motorrijtuig is wel het nieuwste snufje. De familieleden, die per spoor aankomen, zullen aan het Hollandsche spoorstation uitstappen en rijden dan naar de Prinsen gracht waar de bruid woont, waarna bruigom en bruid zich bij de genoodigden voegen en het gezelschap verder tramt naar het stadhuis. De wagenbestuurder en de wagenbege leider zullen bij deze gelegenheid feestelijk getooid zijn met bloempjes uit de bruids- bouquet, zooals bij hetouderwetsche trouwen per rijtuig de koetsier en de palfrenier gewoonlijk zijn uitgedost. 4 Nov. De tandarts H. H. hier ter stede is hedenmiddag omstreeks 4 uur op straat door de politie gearresteerd, verdacht van het plegen van misdrijf tegen de zeden, strafbaar gesteld bij artikel 243 Wetboek van Strafrecht. Hij zou n.l. tegenover een patiënte, die onder narcose was, zich aan strafbare handelingen hebben schuldig ge maakt, welke voor de bedoelde patiënte betreurenswaardige gevolgen hebben gehad. De rechtbank had te dier zake rechts ingang tegen hem verleend met bevel tot zijne inhechtenisneming. Hij is thans over gebracht naar het huis van bewaring. Schiedam, 3 Nov. Hedennamiddag is nabij Vijfhuizen op den overweg de melk wagen van den veehouder Van den Berg uit Ketel door een [trein van den Hoek- van-Holland gegrepen. Het paard werd terstond gedood, de wagen geheel ver brijzeld en de veehouder bewusteloos op genomen. Men mocht er echter in slagen zijn levensgeesten weer op te wekken. De wachleres, die aan de wasch bezig was, had verzuimd den afsluitboom neer te laten. Rotterdam, 2 Nov. Zaterdag kreeg de winkelier in goud- en zilverwerken, de heer P. M. Merkes, Kipstraat 73, telefonisch bericht, dat bij hem een gouden heeren horlogeketting zou worden afgehaald voor den gemeente-ontvanger te IJselmonde en 's avonds kwam een man daar om, die een volgbriefje van dien ontvanger vertoonde. De winkelier vertrouwde de zaak niet en maakte een waardeloos pakje gereed, dat hij den man meegaf. Intusschen was de politie gewaarschuwd en een rechercheur volgde den man, die naar het Maasstation ging, waar hij het pakje aan een anderen man overgaf. De rechercheur hield dien man aan en bracht hem naar het politie bureau in de Lange Torenstraat, waar hij bekende een poging tot oplichting te hebben gedaan uit armoede. Gisterenavond verloor een dame uit Nijmegen in de vestibule van het Beurs station haar taschje, dat voor een aan zienlijk bedrag aan geldswaardig papier en juweelen bevatte. Het taschje werd gevonden door 2 witkielen, die het bij den stationschef deponeerden. Deze had weldra de eigenaresse opgespoord en op haar order betaalde hij den eerlijken vinders f 10 belooning uit. Vrijdag bezocht een koopman van buiten het sigarenwinkeltje van P. H. de B. in den Oroenendaai alhier, waar een zekere juffrouw J. K. winkeljuffrouw is. Toen hij eenige uren daarna op het punt stond aan het Beursstation den trein naar huis te nemen, merkte de koopman, dat uit zijn portefeuille een bankbiljet van f 300 en een van f 200 was verdwenen. De juffrouw uit den sigarenwinkel is als verdacht van diefstal voorloopig in hechtenis genomen. De bankbiljetten zijn nog niet teruggevonden. Een geval met een postwissel van f 90, die aan het postkantoor hier uitbe taald werd, blijkt zich als volgt te hebben toegedragenDe koetsier H. A. B., wonende Hofdijk, stond op het punt te trouwen en wachtte, voor den aankoop van meubeltjes, een bedrag van f 100. Dit was zijn vrienden bekend en een poets met hem willende uithalen, zonden zij hem een formulier, voorzien van een postzegel van 2\ ct., waarop echter geen cent gestort was. Zij wisten niet, dat het grapje zulke onaan gename gevolgen zou hebben, want de postambtenaar betaalde het bedrag uit, ondanks alle feilen, die den wissel aan kleefden. De koetsier blijkt dus allerminst een falsaris te zijn, zooals gerapporteerd was; hij was te goeder trouw, ofschoon niet tegen te spreken is, dat hij, evenals de postbeambte, wel wat beter uit zijn oogen had mogen kijken. Een boel last zou dan bespaard gebleven zijn, want voor het geld waren al huishoud-spulletjes ge kocht, zoodat de postbeambte ten slotte het kind van de rekening is. Een bedrag van 10 gld. werd nog in het bezit van den koetsier gevonden. Klundert, 2 Nov. In den Westhoek leest men omtrent den nioord alhier onder den titel: „Een woest leven, een geweld dadige dood" nader: Zondagavond hadden de gebroeders Ver munt voor de laatste maal twist. C.uit Zevenbergen naar Klundert afgezakt, na te Z. al zijn verdiend weekloon te hebben verbrast en in twist en drinkgelagen vuist gevecht zich te hebben onderschelden, ontmoette omstreeks 9 uur op de kade zijn broeder A., die oneenigheid had met H. aldaar woonachtig. Reeds sedert langen tijd leefden beide broeders op zeer gespannen voet met elkaar en meermalen was het tusschen beiden reeds tot ernstige uitbarstingen gekomen. Bij C., die naar gewoonte zijn driften den vrijen teugel vierde, laaide de broeder haat hevig op en oogenblikkelijk waren beiden handgemeen. De gemeentepolitie wist ze bij herhaling van elkaar te scheiden en al vloekend en dreigend trok men af naar het ouderlijk huis in de Westerachterstraat, waar C. de kamer binnendrong, onderwijl A. zich naar achter begaf en zich wapende met een graaf of bot. Van den binnenkant werd de kamerdeur gesloten gehouden, aan welks beide zijden de gebroeders elkaar tartten en verwensch- ten, doch C. kwam op de onzalige gedachte zich te wapenen met een roe van de kachel, het raam op te schuiven, de blinden open te stooten en naar buiten te springen, waar in minder dan geen tijd de verdwaasden elkaar te lijf gingen en A. zijn broeder C. een slag met de graaf boven op het hoofd (links) toebracht, die door de pet heen een verwonding van 20 c.M. lengte ver oorzaakte en over 7 c.M. den schedel «pleet, zoodat de hersenmassa bloot kwam te liggen en de geslagene veel bloed verloor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1