ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 October 1908. (Z i e r i It z e e s c b. e C o ia r a n t). Afsluiting weg. NIEUWSTIJDINGEN. De Bulgaarsche kwestie. vao Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor hetjbuitenlandverzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8688. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertcntiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. 'Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat van heden af het gedeelte van den Grachtweg tusschen de Zuidwellebrug en den Krengeweg tot nadere aankondiging voor het verkeer, zoowel voor voet gangers als voor rij- en voertuigen, zal zijn gesloten. Zierikzee, den 30 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Constantinopel, 27 Oct. In de Turksch- Buigaarsche onderhandelingen is een wending ten goede ingetreden. Morgen wordt het Sobranje door koning Ferdinand met een troonrede geopend. Belgrado, 27 Oct. Koning Peter ontving heden den Oostenrijkschen gezant Forgach in audiëntie. Londen, 27 0;t. De Times verneemt uit Sofia: Gelijkluidende nota's van Enge land, Frankrijk en Rusland zijn aan de Bulgaarsche regeering overhandigd. Daarin wordt de raad gegeven een delegatie naar Constantinopel te zenden, teneinde er kenning van de onafhankelijkheid te ver krijgen en tot overeenstemming te geraken met Turkije over een gepaste schadever goeding. Duitschland en Italië keuren de nota goed. Men verwacht, dat het antwoord van Bulgarije gunstig zal zijn. Reeds is bevel gegeven, dat 75.000 reservisten, wier diensttijd om is, naar huis zullen gaan. Sofia, 28 Oct. Het zijn de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en Rusland geweest, die gemeenschappelijk stappen hebben gedaan bij de Bulgaarsche regeering en deze verzocht hebben binnen een tijdsverloop van drie dagen drie klassen van de reserven, die onder de wapenen geroepen waren, naar huis te zenden en onmiddellijk de onderhandelingen met Constatinopel met betrekking tot de financieefe schadeloosstellingen te her openen. De vertegenwoordigers verklaarden bovendien, dat de erkenning van het koninkrijk Bulgarije zal afhangen van het te voren tot stand komen van een Turksch- Bulgaarsch vergelijk. Deze stappen werden gesteund door andere mogendheden. In officieele kringen verzekert men, dat de regeering een bevredigend antwoord gegeven heeft. BOHEIWEN. Praag, 27 Oct. In den loop van den dag.heeft een botsing plaats gehad tusschen Duitsche en Boheemsche studenten. Ver scheidene hunner werden gekwetst. Een groot aantal personen werd gearresteerd, 's Avonds werden opnieuw betoogingen gehouden. Gendarmes en soldaten ont ruimden het Wenzel-plein, maar de menigte verzamelde zich weer en viel de cavalerie met steenen aan, legde de lantaarns midden in de straten en vernielde de zitbanken langs de wegen. Tegen den nacht trokken de troepen terug. Het hoofd der politie heeft een verklaring gepubliceeid, waarin wordt te kennen gegeven, dat de openbare macht zich voortaan genoodzaakt zal zien haar toevlucht te nemen tot de strengste maatregelen en dat zij zelfs gebruik zal laten maken van de wapenen om de orde te handhaven. AMERIKA. In 1898 verdween een Engelsch edelman, sir Arthur Colin Curtis, spoorloos op een reis door Klondyke. Pogingen om hem terug te vinden waren vruchteloos, zoodat hij in 1900 door de rechtbank voor dood werd verklaard. Zijn weduwe sloot daarop een tweede huwelijk. Thans is de doodgewaande teruggevonden. Jagers, die te Winnepeg zijn aangekomen, verklaren beslist, dat sir Arthur als bever jager leeft in een eenzaam gebied. Hij weigert echter naar de bewoonde wereld terug te keeren. Te New-York is een dames-luchtvaart club opgericht. Voorzitster is mevrouw Leo Stevens. Op zakengebied worden in Amerika de toestanden langzamerhand weer nor- maai. Het aantal ongebruikt staande spoor wegwagens is in veertien dagen tijds weer met 19000 verminderd. Het bedraagt nu nog 115,000, maar 't is bij de 400,000 geweest. In de eerste acht maanden dezes jaars zijn er 255,115 meer landverhuizers uit de Vereenigde Staten vertrokken, dan er zijn binnengekomen. RUSLAND. De nog steeds voortdurende onzekerheid van den toestand in Rusland, wordt wederom door een moord geïllustreerd, waaraan thans een Duitsch onderdaan te Warschau ten offer is gevallen. Toen Zondagmiddag de ingenieur en electrotechnicus Majewski met zijn jonge vrouw in een rijtuig van de kerk naar zijn woning terugkeerde, en juist den koetsier betaalde, werd hij door twee jonge mannen met revolverschoten in het hoofd gedood. De daders ontkwamen in een ander rijtuig. Majewski was chef van het technisch gedeelte aan de electrische centrale te Warschau. Zijn vermoording is het uit vloeisel van een publieke wraakneming. Te Nischni Novgorod zijn 12 personen veroordeeld tot te zamen 58 jaar dwang arbeid in Siberië, omdat zij lid zijn van de sociaal-revolutionnaire partij. Onder de veroordeelden bevindt zich Archangelsky, lid van de tweede Doema, die voor 6 jaar naar Siberië gaat. ENGELAND. Londen, 28 Oct. De Daily Telegraph bevat een merkwaardig gesprek, berustend op mededeelingen, die het blad zegt te hebben uit onaanvechtbare bron. Daarin wordt de Duitsche keizer voorgesteld als te verklaren, dat hij de voortdurende ver keerde uitleggingen door een deel der openbare meening in Engeland van zijn onophoudelijke betuigingen van vriendschap jegens Groot-Brittannië, als een persoonlijke beleediging beschouwt. Hij haalt zijn rede voeringen in de Gildenhall en te Straatsburg aan als een blijk van zijn vredelievendheid. Zijn weigering om de Boerengedelegeerden te ontvangen, toen dezen in Nederland en in Frankrijk werden gefêteerd, was de oorzaak van de mislukking van de pogingen der Boeren om zich door tusschenkomst van Europa te verzekeren. Hij wees ook een uitnoodiging van Frankrijk en Rusland van de hand om tusschenbeiden te komen, toen de oorlog zijn hoogtepunt had bereikt, een tusschenkomst, die toen geleid zou hebben tot de vernedering van Engeland. Tijdens de zwarte week van de rampen van 1899 antwoordde hij op sympathieke wijze op den smartvollen brief van koningin Victoria. Hij gaf een Duitschen officier last een juist verhaal saam te stellen van de getal sterkte en de posities van de'strijdkrachten in Zuid-Afrika. Hij werkte het plan uit voor een veldtocht, dat hij aan den ge- neralen staf voorlei en zond het naar Engeland. Door een merkwaardig toeval was het succesvolle plan, dat door maar schalk Roberts gevolgd werd, in zeer veel opzichten gebouwd op dezelfde gegevens als het zijne. De keizer besloot met te verzekeren, dat een sterke Duitsche vloot noodzakelijk was om den uitgebreiden wereldhandel te verdedigen. Wie kan bovendien de mogelijke gebeurtenissen in het verre oosten voorzien in dagen, die niet zoo ver af zijn als sommigen gelooven. Als de kwestie van de toekomst van de landen aan den Stillen Oceaan voor op lossing ter sprake komt, zullen alleen mogendheden met een sterke zeemacht gehoor vinden. Het kan zijn, dat dan Engeland zelfs verheugd is, dat Duitschland een vloot heeft als zij te zamen een woord te spreken zullen hebben aan dezelfde zijde in de groote aangelegenheden der toekomst. Minister Birrell heeft te Bristol een deputatie te woord gestaan, die kwam vragen om invoering van vrouwenkiesrecht. De minister antwoordde, dat de regeering over dit vraagstuk verdeeld is. Er zijn onder de ministers voorstanders van het algemeene vrouwenkiesrecht, hijzelf zou het kiesrecht wiiien geven aan weduwen en ongehuwde vrouwen, maar de gehuwde vrouw willen uitsluiten, en een deel der regeering is beslist gekant tegen eenig politiek kiesrecht voor de vrouw. De minister weigerde daarom cenige belofte te doen, wel verzekerde hij de dames, dat in deze zitting het vraagstuk beslist niet voor het Lagerhuis gebracht zal worden misschien het volgend jaar. De deputatie vertrok zeer ontevreden. De politierechter te Londen heeft vonnis geveld in de zaak tegen het socialistische parlementslid Thorne, die in een toespraak op het '1 rafalgarplein tot de werkloozen had gezegd: „Als jullie wat bestormen willen, doet het de bakkerijen De rechter veroordeelde Thorne, zelf f 2400 borgtocht te stellen en nog twee borgen te vinden, die ieder f 1200 moesten storten, daarmee ervoor instaande dat Thorne zich een jaar goed zou gedragen. Bij gebreke zou hij zes maanden gevangenis straf krijgen. NEDERLAND. Winterswijk, 27 Oct. Een zaak, die aan Kampen herinnert, is thans in deze gemeente uitgekomen. Voor eenigen tijd is alhier een nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs gebouwd, voor zien van centrale verwarming. De reser voirs moeten geregeld van water voorzien worden. Ze bevinden zich op den zolder boven de schoolvertrekken. Wat blijkt nu echter? Er is geen trap om op den zolder te komen en nu is men verplicht daarop te klauteren en het water emmers-gewijze naar de reservoirs te dragen en dit ge beurt soms onder schooltijden. Amsterdam, 27 Oct. Zaterdagavond 7 uur verliet de heer J. Yssel zijn woning, Midden-Klooster 3 alhier, om nog eenige werkzaamheden te verrichten in zijn fietsenzaak aan de Lijnbaansgracht 201. Toen hij later in den avond niet thuis kwam, maakte zijn familie zich niet ongerust, daar het wel meer voorkwam, dat hij tot in den nacht bleef doorwerken. •Doch toen hij Zondagmorgen 7 uur nog niet thuis was, 'ging zijn zoon naar de Lijnbaansgracht, omdat gevreesd werd, dat den heer Yssel een ongeluk was over komen. Hij slak den sleutel in het slot, doch dit weigerde te werken. De zoon riep politiehulp in, waarna de deur werd opengebroken. Gaslucht stroomde hun tegemoet en bij het doorzoeken van de werkplaats vond men den heer Yssel bewusteloos in de moffelkast liggen. Een onmiddellijk ontboden geneesheef kon slechts den dood door gasverstikking constateeren. Het bleek, dat omstreeks 60 M3. gas was vervlogen en waar alle gaskranen openstonden, de heer Y. door den grooten gastoevloed moet overvallen zijn. Schiedam, 28 Oct. Gisterenavond 8 uur is naar het ziekenhuis alhier gebracht de molenaarsknecht J. Den Uljl, wonende alhier, die hedenmorgen 3£ uur daarin is overleden, men denkt tengevolge van vleeschvergiftiging. Naar verluidt, zouden in verscheidene gezinnen zich verschijnselen van vergiftiging voordoen wegens het ge bruik van paardenvleesch. Een onderzoek heeft plaats. Vlaardingen, 28 Oct. Als een gevolg van den slechten toestand van den mond der Scheveningsche haven, waardoor het gevaarlijk is bij eenigszins flink door- slaanden wind en woelige zee dien mond in te varen, komen in de laatste dagen veel Scheveningsche bommen onze haven binnen. Een meevallertje dus voor de gemeente kas! Rotterdam, 29 Oct. Gisterenmiddag is aan de Boompjes alhier uit de Maas het lijk opgehaald van den vermisten onder havenmeester, inspecteur van politie, den heer W. van Druten. Tevoren was reeds door een werkman uit liet haventje van de firma Wilton aan de Pelgrimskade, de uniformpet van den vermiste opgevischt. Gisterenavond zijn op de Rotter dammer-nachtboot door de politie twee Duifschers aangehouden en naar het politie-bureau in de Warmoesstraat over gebracht. Zij hadden bij een logementhouder aan de Gelderschekade circa f 50 schuld gemaakt en waren zonder te betalen vertrokken. Men maakte zich ernstig ongerust over het lot der vrachtboot „Yarmouth" (z.g. vleeschboot van de „Great Eastern"), die van den Hoek-van Holland Dinsdag morgen halfelf vertrok en nog niet te Harwich was aangekomen, waar zij Dinsdagavond 9 uur reeds had kunnen zijn. In weerwil van den scherpen uitkijk had men van geen der andere booten, welke dezelfde route aflegden, iets van de Yarmouth" bemerkt. Van Maassluis vertrok de sleepboot Wodan" en van Harwich de „Vienna" tot het doen van opsporingen. De hoop, dat het scliip behouden zal zijn, schijnt niet verwezenlijkt te zullen worden, althans te Hoek-van-Holland is bericht ingekomen, dat van het stoomschip „Yarmouth" dat nogal zwaar met vleesch geladen was kisten met vleesch en planken van de kapiteinsburg in zee drijvende zijn gevonden. Volgens een loodsenrapport is het stoomschip in den namiddag van Dinsdag nog gezien bij het lichtschip „Gabbardt", W.N.W., half West, 69 mijl afstands van het vuurschip „Maas". De equipage der „Yarmouth" bestond uit 22 man, vermoedelijk allen Engelschen. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de ketel is gesprongen of het schip is gekanteld. De „Great Eastern" bevestigt, dat zij een draadloos telegram heeft ontvangen van het stoomschip, dat uitgezonden is om de vermiste vrachtboot „Yarmouth" Hoek-van-Holland op te sporen, welk telegram meldt, dat het schip eenig wrakgoed heeft opgepikt, dat men meent te behooren tot de lading der „Yarmouth". Onder de groote lading was 200 ton vleesch en waren 3 verhuiswagens, inhoudende den inboedel van den voor- maligen Engelschen gezant Lascelles te Berlijn. Oud-Beijerland. Het weesmeisje E. v. d. S. uit deze gemeente, dat onlangs naar Amerika vertrok, is daar 13 October j.l. naaf door den heer A. Binneweg te San-Francisco wordt bericht getrouwd. Ooltgensplaat, 28 Oct. Namens zeer vele ingezetenen is door het Bestuur der daarvoor benoemde Commissie met een hartelijke toespraak van haren voorzitter, den heer J. G. van Putten, aan dr. J. A. Hers, die 28 Aug. j.l. zijn zilveren ambts- feest als gemeente-geneesheer alhier vierde, als blijk van dankbaarheid en hoogachting een huldeblijk aangeboden, bestaande in een eikenhouten bureau ministre, een keurig stijlmeubel, vergezeld van een artistiek gecalligrapheerd album, bevattende de namen der gevers. Zeer gevoelig voor deze hulde en hoogst erkentelijk voor het prachtig geschenk, betuigde dr. Hers daarvoor in hartelijke bewoordingen zijn dank. Dinteloord, 28 Oct. Heden morgen ont dekte men op den zolder van de woning van P. Vogelaar Jz. een begin van brand. Doordat de huisgenooten er spoedig bij waren, was het vuur spoedig uitgedoofd en werd erger voorkomen. Op initiatief der Vereeniging „Tot Nut en Genoegen" werd heden avond in de zaal van den heer Bierens eene ver gadering gehouden, waartoe alle inge zetenen waren uitgenoodigd, ter bespreking van het a.s. jubelfeest van onzen burge meester. Besloten werd gelden in te zamelen om Z.Ed.Achtb. op 24 Nov. a.s. als blijk van waardeering, namens de bur gerij een cadeau aan te bieden. Één onzer nachtwakers, Jacob Wee- dage Sr., heeft wegens hoogen leeftijd zijn ontslag genomen. Acht-en-twintig jaren lang heeft hij zijn betrekking waargenomen en nu, reeds zes-en-zeventig jaren oud geworden, heeft hij er het bijltje bij neer gelegd. Weinigen zullen hem natuurlijk missen, want terwijl de ingezetenen ter ruste lagen, om in de armen van den slaap versche krachten te verzamelen voor den nieuwen dag, was hij steeds trouw op zijn post. Meer dan een kwart-eeuw heeft hij gewaakt voor de veiligheid zijner mede- menschen, alle seizoenen door heeft hij regen-, sneeuw- en hagelvlagen en koude getrotseerd en alzoo in zijn eenvoudige betrekking meer wèl gedaan, dan velen beseffen. Dat nog vele, zeer vele avonden de ge zegende slaap ook zijn woning binnen treedt, terwijl anderen een waakzaam oog houden op zijn have en goed. ten noorden van den Slaakdam in de gemeente Steenbergen (Noord-Brabant) en St.-Philipsland (Zeeland). Evenals aan Gedep. Staten van Noord- Brabant komt het ook Gedep. Staten van Zeeland wenschelijk voor, dat gemeen schappelijk door de Prov. Staten van Zeeland en Noord-Brabant, over de nieuwe bedijkte gronden een waterschap opgericht en de inrichting van dat waterschap geregeld wordt. Daar voor de bedoelde gemeenschappe lijke handeling, ingevolge art. 97 der Provinciale Wet, machtiging van de Koningin vereischt wordt, stellen Gedep. Staten van Zeeland aan de Prov. Staten voor, deze aan H.M. de Koningin te vragen. Provinciale Staten van Zeeland. In 1908 werd door het rijk een opper vlakte van ongeveer 340 hectaren schorren en slikken bedijkt, gelegen in het Slaak, Gelijk bekend is, heeft de „Zeeland" in haar tweede schrijven aan de drie Neder- landsche scheepsbou w-maatschappijen vast gehouden aan haar voorwaarde, dat de nieuwe mailbooten op één werf gebouwd moeten worden, en verzocht zij nog in den loop der maand definitief antwoord. Naar wij thans vernemen, hebben twee der scheepsbouw-maatschappijen dezer dagen geantwoord, dat zij onder deze voorwaarde onmogelijk kunnen mededingen. Het antwoord der derde Nederlandsche werf is nu evenmin twijfelachtig TWEE DE K A M E R. Wijziging Militiewet. De Kamer heeft met 62 tegen 12 stemmen het regeeringsvoorstel aangenomen, waarbij de duur van het blijvend gedeelte bij de onbereden wapens wordt beperkt tot 2 maanden en de gezamenlijke duur der drie herhalings-oefeningen wordt bepaald op minstens 9 en hoogster.s 12 weken. V De Standaard schrijft er van: „Met de Militiewet heeft het Kabinet geen klein succes behaald. Het vorig Kabinet had zich expresselijk opgemaakt, om het militaire vraagstuk op te lossen. Staal en Van Rappard waagden er hun beste krachten aan, maar beiden faalden. Het nieuwe Kabinet kon zich uit dien hoofde niet onttrekken aan de moeilijke taak, om voor ditzelfde vraagstuk a hans een voorloopige oplossing te zoekiu, en Sabron is uitnemend geslaagd. Drie dingen kreeg hij: le bezuiniging, 2e vermeerdering van het extra blijvend gedeelte, en 3e behoud van de noodige troepen, na afloop van den eersten oefeningstijd. Zoo gelukkig zelfs slaagde hij, dat de socialisten voor zijn ontwerp stemden, en dat heel de Kamer, met uitzondering alleen van de vrijzinnig-democraten en zeer enkele unie-liberalen, zijn ontwerp goed stemde. Zelfs Borgesius, de formateur van het mislukte Kabinet, en de man die in 1905 het militaire vraagstuk aanhangig stelde, ging bij slot van zaken mee. We zijn er daarom nog niet. Het moet komen tot drie ploegen met een vermeerderd contingent. Maar we zijn nu althans den goeden weg op. Laat ons hopen, dat de proef met twee ploegen alvast moge slagen". 50-jarig Priesterfeest van den Paus. Den 4en November a.s. vertrekken jhr. v. d. Poll, groot-officier van Hr. Ms. Huis, en kapitein graaf Du Monceau, adjudant der Koningin, van 's-Gravenhage, teneinde zich bij den Paus te kwijten van de Koninklijke opdracht, om Z. H. te complimenteeren met zljn.50-jarig priester feest. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 25 Oct. Een dochter van A. Klink en A. Verschuur. 30 zoon L. A. Stroosnijder en M. J. van Duin. Overleden: 23 Oct. 1. C. Trtjselaar, 46 j. 11 m., man van M. van der Have. 24 F. Feenstra, 26 j., man van P. Veen. 26 M. Bakker, 74 j., wedn. van K. van den Hoek. 26 A. P. de Looze, 3 m., z. 27 A. J. van Burgh, 12 w., z. 27 J. Feijen, 15 d., d. 28 Chr. van den Berge, 87 j., wedn. van P. Loene.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 9