ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 October 1908. (Z ierik,zeesclie C o vi r a, n t). Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, t 10.— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8688. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De voor eenige weken ingeleverde zakboekjes van verlofgangers der militie kunnen weder ter Secretarie worden afgehaald. De Balkan-kwestie is nog niet tot een oplossing gekomen. Wel is het gevaar voor een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije geweken, een oorlog, die, ware hij uitgebroken, zeker grootere afmetingen genomen en zich niet tot genoemde staten zoude beperkt hebben, maar er is nog geen modus vivendi getroffen tusschen de daarbij belanghebbende staten. Wel wordt onderhandeld, teneinde den feitelïjken toestand tot een rechtstoestand te verheffen. Turkije, dat steeds geldgebrek heeft, en daarom klinkende munt goed gebruiken kan, zal 2ich met een flinke schadeloos stelling wel tevreden stellen. Indien de onderhandelingen een gunstig verloop mochten hebben, dan wordt de taak der Europeesche conferentie, die bijeen zal komen om de hangende vraagstukken te regelen, daardoor zeer vergemakkelijkt. De Czar van Bulgarije heeft de Sobranje (Tweede Kamer) met een troon rede geopend, waarin hij mededeelde, dat hij op voorstel van zijn regeering de onafhankelijkheid heeft uitgeroepen. Voorts zeide hij, dat de regeering het beheer over den Oosterschen spoorweg op zich nam, maar dat zij degenen, die er recht op hebben, schadeloos zal stellen. De wederrechtelijke inbezitneming van dien spoorweg had bij de Turken veel kwaad bloed gezet. Nu schadeloosstelling is toe gezegd, zullen beide partijen wel tot een bevredigend compromis komen. De Oostenrijksche troepen hebben het Sandzjak ontruimdzoodat deze provincie weder in het bezit der Turken is gekomen. De Serviërs kunnen zich met den nieuwen staat van zaken nog slecht ver eenigen. Volksvergaderingen en volksbe- toogingen worden, keer op keer gehouden, teneinde tegen de inlijving van Bosnië door Oostenrijk te protesteeren. Zelfs de vrouwen hebben een meeting belegd, waarin zij tegen de inbezitneming van Bosnië door Oostenrijk heftig opkwamen. De Servische kroonprins, die de agitatie openlijk en heimelijk gaande houdt, is op reis naar Rusland, teneinde den Czaar te bewegen, voor de Servische belangen op te komen. In Rusland is, afgezien van de cholera die er gewoed heeft, en den hongersnood die in aantocht is, de staat van zaken nog steeds zeer treurig te noemen. En het treurigste is, dat er geen enkel teeken is, dat op een verandering in de naaste toe komst duidt. Ook op de universiteiten drukt zwaar het despotisme. De studenten te Petersburg hadden, zooals men weet, testaakt, omdat de Minister van Onderwijs, chwarz geheeten, geweigerd had hunne wenschen in Te TVtttJgen. DTë~wenschèrr kwamen op het volgende neer. Zij ver langden: a. vrijheid van wetenschap en onderricht; b. vrijheid van vereeniging en vergadering; c. toelating der vrouwen tot de hoogeschool en opheffing der beperkte toelating van Joden; d. ongehinderde toelating van allen, die de middelbare scholen doorloopen hebben; e. afschaffing van de fotografie op de toegangskaarten, en ten slotte opheffing van het verplicht getuigenis omtrent de politieke denk beelden bij de toelating tot de universiteit. De staking echter verliep, toen bekend werd, dat de Minister van plan was om aJJe studenten, die voortgingen aan de staking deel te nemen, bij het Russische leger in te lijven. De politieke gerechtelijke moord is aan de orde van den dag. Zoo sprak alleen de krijgsraad van Saratoff in drie maanden tijds veertig doodvonnissen uit, die meeren- deels voltrokken werden. Neemt men in aanmerking, dat ook de andere krijgsraden in het rijk blijken van grooten Ijver in deze richting geven, dan overdrijven wij zeker niet, wanneer wij zeggen, dat er behalve de Zondag geen dag voorbij gaat, of er worden in Rusland om politieke redenen menschen geëxecuteerd. De executie is vaak voor vele politieke ge vangenen een verlossing, want het leven, hetwelk deze leiden, is zóó droevig, dat wij er ons niet over verwonderen, dat velen van hen een einde aan hun leven trachten te maken. Opgesloten met hun twintigen, in cellen, waarin slechts plaats is voor acht, leven zij in een atmosfeer, die verschrikkelijk is. Onlangs trachtten in de gevangenis van Saratoff velen zich te doen verbranden door de gevangenis in brand te steken. Hunne poging mislukte echter, daar een ander deel der gevangenen aan het blusschen ging, en op die wijze den vlammendood voorkwam. De Sjah van Perzië, die door een staatsgreep aan de constitutioneele in stellingen in zijn land een einde maakte, heeft de hulp van Rusland ingeroepen, teneinde Tabris, waarin de revolutionairen de regeeringstroepen verslagen en tot den aftocht genoodzaakt hebben, opnieuw aan zijn heerschappij te onderwerpen. Twee regimenten kozakken staan aan de Russisch- Perzische grens gereed, teneinde aan het vriendelijk verzoek den vrijheidsstrijd in bloed te smoren, op afdoende wijze te voldoen. De Duitsche Keizer heeft in zijn koninklijke hoedanigheid den Pruisischen Landdag met een troonrede geopend waarin hij aankondigde, dat het kiesrecht op organischen grondslag zou herzien worden, en dat een wetsontwerp zoude Ingediend worden, waarbij de bezoldiging van de staatsambtenaren, de geestelijken en de onderwijzers op de lagere scholen zoude herzien worden. De kosten voor een en ander zouden gevonden worden uit een verhooging der vermogens- en inkomstenbelasting. De Daily Telegraph, een Engeisch blad, publiceert een uitlating van den Keizer, waaruit men de oprechtheid en waarheid als het ware kan proeven. Zij heeft be trekking op den geest van argwaan, die in Engeland ten opzichte van zijn be doelingen heerscht. Oij zijt gek, zegt de Duitsche Keizer, dat gij mij miskent, en dat gij mijn herhaalde aanbiedingen van vriendschap met wantrouwende oogen be schouwt. Uw pers stookt het Engelsche volk op de toegestoken hand te weigeren. Mijn taak is moeilijk, daar de gevoelens, die onder een groot deel van mijn volk heerschen, niet vriendschappelijk jegens Engeland zijn. Men gelooft in Engeland algemeen, dat Duitschland in den heelen Zuid-Afrikaanschen oorlog een vijandige houding heeft aangenomen. Het lijdt geen twijfeldat de Duitschers persoonlijk vijandig waren, maar was het ambtelijke Duitschland het? De boerenafgevaardigden werden in Nederland gevierd, in Frankrijk met geestdrift begroet, maar door mij niet ontvangen. Daardoor liep hun reis Europa voor hun zaak te winnen op niets uit. Toen de oorlog op zijn hoogtepunt was, noodigden de Fransche en Russische regeeringen de Duitsche regeering uit om tusschenbeide te komen. Het oogenblik was gekomen om de Boerenrepublieken te redden en Engeland tevens te vernederen Ik antwoordde, dat ik niet wenschte deel te nemen aan een Europeesch optreden em Engeland's val te verhaasten. In de archieven op het kasteel te Windsor berust het telegramwaarin ik de Engelsche Souvereine in kennis stelde met het ant woord, dat ik aan de mogendheden gaf, die op Engeland's ondergang bedacht waren. Het Engelsche volk dient te weten, wat mijn houding in het uur van zijn rampspoed is geweest. Maar dit is niet alles. In December 1899, toen ramp op ramp volgde, kreeg ik van Koningin Victoria, mijn grootmoeder, een brief, geschreven in een stemming van rouw en vrees. Ik antwoordde dadelijk in een deelnemenden brief. Maar ik liet het er niet bij. Ik gaf aan één van mijn officieren last zoo nauw keurig mogelijk de werkelijke sterkte van de twee legers, die in Zuid-Afrika waren, te volgen, en de wederzijdsche stellingen van die legers te bepalen. Met de mij verstrekte gegevens maakte ik een plan van den veldtocht op, en onderwierp het aan den generalen staf. Ik seinde dit plan naar Engeland over. En ook dit plan zal men bij de staatsstukken op Windsor vinden. En nu is het een merkwaardig toeval, dat het door mij ontworpen plan in hoofdstukken zeer nauwkeurig op dat van Lord Roberts leek. Uit deze publicatie blijkt zonneklaar, dat de Duitsche Keizer, gelijk men reeds vermoedde, in zijn hou ding tegenover de Boeren, hoofdzakelijk door familie-overwegingen feeleid werd. Ware Victoria zijn grootmama niet geweest, dan zou die houding waarschijnlijk een geheel andere zijn geweest. De stemrechtvrouwen in Engeland laten veel van zich spreken. Het is aan eenigen harer gelukt op de vrouwengalerij van het Parlement te komen. De heer en waren juist bezig aan het beraadslagen over de vergunningswet, toen één der vrouwen riep: „wij vragen het stemrecht voor de vrouw". Men wilde haar ver wijderen, maar dit ging niet gemakkelijk, want zij had zich met kettingen aan de voorzijde van de galerij verbonden. Terwijl men doende was die kettingen los te maken, rees van de mannentribune een man op, die luide riep: „ik vraag ook het stemrecht voor de vrouw". Tegelijkertijd bestrooide hij de leden van het Huis met propaganda-papieren. In een ommezien had men hem beetgepakt en de buitendeur laten zien. De voorzitter (Speaker) heeft besloten in den eersten tijd geen publiek op de tribunes en galerijen toe te laten. Mej. Dove is door den gemeenteraad benoemd tot burgemeesteresse van High Wycombe, een stad met 17,500 zielen. Zij schfjnt zich jegens de armen zeer ver dienstelijk gemaakt te hebben. Het Parlementslid, Will Thome, heeft op het Trafalgarplein de werkloozen aan gespoord het eerst de bakkerijen te be stormen. Wegens die ophitsende uitdruk king voor den politierechter gedaagd, verklaarde hij tot zijn verontschuldiging, dat die uitdrukking hem in het vuur van het spreken ontsnapt was. De ellende was groot en de regeering werkeloos. Dit ergerde hem. Vandaar zijn ontboezeming. Hij moest borgstellen, dat hij voortaan beter op zijn woorden zoude Ietteo. Ging hij zich weer te buiten, dan zou hij voor zes maanden de doos in gaan. Zierikzee, 30 Oct. Maandag, den 9den November, zal door de Gemengde Zang- vereeniglng „St.-Caecilia" met medewerking van den heer Walter van Son, concert- zanger te 's-Hertogenbosch, O. Koop, voor piano en viool, Ant. Vermeulen, cellist, beiden uit Amsterdam, en van onze stad- genooten, de heeren P. Jongmans voor viool en L. Schouten voor piano, in de Concert zaal alhier een uitvoering gegeven worden. Zoowel met het oog op het kunstgenot, dat ons die uitvoering ruimschoots zal verschaffen, als met het oog op de omstan digheid, dat het eventueel batig saldo ten voordeele der algemeene armen zal strekken, lijdt het geen twijfel, of zeer velen zullen die uitvoering willen bijwonen. Teneinde niet teleurgesteld te worden, raden wij een ieder aan zich tijdig van een kaart en tekstboekje te voorzien. Een en ander is bij den boekhandelaar, den heer A. C. de Mooij, verkrijgbaar, Men zie achterstaande hierop betrekking hebbende advertentie. De Ivens-prijs, een stereo-film camera, welke door de firma Ivens aangeboden is als extra-prijs voor hem of haar der deel nemers aan den photografie-wedstrijd van Vreemdelingen-Verkeer, die de beste Jand- schaps-opname inzond, en in 1908 de benoodigde ingrediënten van de firma betrokken had door bemiddeling van haren vertegenwoordiger alhier, den heer Anker, is door het Bestuur van Vreemdelingen- Verkeer, aan hetwelk de beslissing was opgedragen, toegekend aan den heer M. K. de Ronde uit Sir-Jansland. Van de ingezonden landschaps-opnamen voor den wedstrijd trof zijne wei met koeien het meest. Het Vrije Tooneel, onder directie van de heeren Speenhoff en Nap de la Mar, zal aanstaanden Maandagavond in de Concertzaal opvoeren „HetConfectiekindje", klucht in één bedrijf van George Verenet, en „Zijn EdelAchtbare of Het Vrije Tooneel in 1000 vreezen", satyrike klucht in één bedrijf van A. Schmltz. Wij kennen den inhoud van beide stukjes niet, maar afgaande op de gunstige recensies in vele bladen, houden wij ons overtuigd, dat men zich Maandagavond kostelijk zal amuseeren. Wij verwijzen onze lezers en lezeressen naar achterstaande advertentie, waaruit men tevens zal zien, dat de heer Speenhoff als dichter-zanger, en de heer Nap de la Mar als humorist zullen optreden, terwijl mevrouw Speenhoff eenige liederen zal ten beste geven. Ter verduidelijking van den in ons jongste nummer medegedeeIden uitslag, rakende den photografie-wedstrijd, berichten wij, dat de eerste prijs voor de best ingeleverde photo, is toegekend geworden aan den heer P. Ochtman alhier. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Enschedé, A. J. Zonnevylle, ontvanger derzelfde middelen te Bergen-op-Zoomtot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Leerdam, J. C. Altorffer, ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Gendringen; tot idem te Overschie, A. G. dc Braai, ontvanger derzelfde middelen te Vreeswijk; tot idem te Oosterwolde, W. A. Klaassenontvanger derzelfde middelen te Hardenberg. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens Dinsdag3 November e.k. het paleis Soestdijk te verlatenteneinde enkele dagen op Het Loo door te brengen en daarna naar de residentie te gaan. Kerkwerve. Naar men ons mededeelt, wordt de rijksveldwachter van Oosterland met Mei a.s. verplaatst naar deze gemeente, waardoor hier een nieuwe standplaats der rijksveldwacht ontstaat, daar deze tot nog toe hier niet gevestigd is geweest. Als nog steeds het gevolg van het' zachte weer, staat bij den heer W. Lemson alhier een pereboom in vollen bloei; ook in den aangrenzenden tuin van het hoofd der school vertoonen zich bloemen aan een vruchtboom. Van de felle vorst in de vorige week schijnen ze niet veel geleden te hebben, daar het zich laat aanzien dat enkele vruchten zich reeds hebben gezet. Hoewel dit bloeien in dezen laten tijd heel aardig is, is het toch niet voordeelig, om dat dit de knoppen van het volgend jaar zijn, en er dus kans is, dat deze boomen dan niet veel zullen opleveren. Bruinisse, 29 Oct. Hedenmiddag onge veer 12 uur kwam hier bericht, dat er brand was op de hofstede bewoond door den landbouwer Stouten. Door den grooten afstand, de hofstede ligt ongeveer een uur buiten de kom der gemeente, verliep er natuurlijk veel tijd voor de brandspuit op de boerderij was aangekomen. Gelukkig bepaalde de schade zich tot het verbranden van (wee strooklampen. St.-Philipsland. De heer J. van Steen bergen, kapelmeester van 't Fanfare-corps Concordiaalhier, is benoemd tot direc teur der Symphonie-vereeniging te Zeven bergen. Stavenisse. Als een bizonderheid kan wel gemeld worden, dat van een echtpaar alhier reeds 7 zoons hebben deelgenomen aan de nationale militie en dat deze zeven allen een niet-dienstpiichtig nummer getrokken hebben. Scherpenisse, 29 Oct. Eenige kleine jongens waren Woensdag op de kade alhier aan 't rijden met een ledigen wagen. Het besturen werd hen echter te machtig, zoodat de wagen op het schip van J. de Bruin liep. Alles liep met den schrik af. Als een bizonderheid kan gemeld worden, dat 2 niet-éénjarige eenden nu reeds eieren leggen. Gisteren trok een zoon van J. Hage alhier no. 10. Dat is op zichzelf niets bizonders, doch dit is nu de vierde uit hetzelfde gezin, die dat nummer heeft getrokken, en allen waren er mede uitgeloot, terwijl de vader ook datzelfde nummer ten deel viel. St.-Maartensdljk. Bij Min. beschikking is benoemd tot onbezoldigd rijks-veld wachter de heer P. v. d. Slikké, nacht waker alhier. Poortvliet. Door ruim 40 Ingezetenen werd andermaal een verzoek aan het ge meentebestuur ingediend, om aansluiting bij de intercommunale telefoon. In de gemeenteraadsvergadering van 20 October j.I. werd dit verzoek aangehouden, met het doel, burgemeester en wethouders gelegenheid te geven te onderzoeken, of hiervoo* voor de gemeente nog bizondere uitgaven of onkosten aan verbonden zijn. Tholen. Het is nu 40 jaar geleden, dat men er over dacht, de middeleeuwsche toestand, wat het veer betreft, te doen ophouden. Het was de ingenieur van den water staat van Noord-Brabant, de heer de Bruijn Kops, die in 1868 de brug voor de over brugging van de Eendracht in teekening heeft gebracht en de kosten had berekend. De brug zou bestaan uit één pijler en twee spanningen van 60 en 40 M., de breedte tusschen de leuningen zou 4.50 M. bedragen, terwijl de kosten op f 198,000 werden geraamd. De hoogte van den onderkant zou dan zijn 6 M. -f- A. P. Acht jaren later, in 1876, kwam de over brugging weer ter sprake. De heer R. van de Voort had het volgende planDe brug zou één spanning hebben van 82 M., de boog aan de einden 4,5 M., in het midden meer dan 10 M., met landhoofden. De geheele breedte 6,75 M., binnen de boog 5,50 M.dekhoogte 5.30 M. en onderkant 4,60 M. -f A. P. De kosten geraamd op f 140,000, dus f 58,000 minder. Eenige jaren geleden is er ook nog eens sprake geweest, niet alleen een brug te leggen, doch de tram door het geheele eiland Tholen te laten loopenteekeningen, hoe zij loopen zou, halten, stukken gronds, welke onteigend moesten worden, kortom, alles was in orde, doch door de financieele bezwaren kwam er niets tot stand. Den 29sten September 1462 gaf Philips van Bourgondië het veer in eeuwigen erf pacht aan de gemeente Tholen voor de som van 25 Vlaamsche ponden. Één der erfgenamen liet later de pachtsom vervallen. Van 1615—1684 is het veer niet ver pacht wegens het doorsteken der dijken; van 1684—1714 is de pachtsom niet bekend; van 1714—'28 is het verpacht geweest voor f 1050; van 1728—'42 voor f 950; van 1742—1807 voor f 1000; van 1807— '14 voor f 980; van 1814—'36 voor f 1450; van 1836—'64 voor f 1590; van 1864—'78 voor f 2050; van 187.8—'92 voor f 4025; van 1892—'99 voor f 4050; van 1899—1906 voor f 6000 en van 1906—1913 voor f 6910. Het is nu de Kamer van Koophandel te Bergen-op-Zoom, welke het initiatief op zich genomen heeft de overbrugging tot stand te brengen. Er heeft eene oproeping plaats gehad van eenige autoriteiten, be langhebbenden en belangstellenden, om die gewichtige zaak op het gemeentehuis te Bergen-op-Zoom te bespreken. Vertegen woordigd waren Prov. Staten van Noord- Brabant, Gedep. Staten van Zeeland, Kamer van Koophandel te Bergen-op-Zoom, Burgemeesters en Wethouders yin Tolen, van Halsteren, van St.-Maartensdyk, Poort vliet en Scherpenisse, van Bergen-op-Zoom, de voorzitter van den Toeristenbond enz. De burgemeester van Bergen-op-Zoom bracht een woord van hulde aan de Kamer van Koophandel, dat deze het initiatief van zulk eene gewichtige taak had genomen. In de vergadering werd eene commissie benoemd, welke zou trachten een fonds te vormen tot bestrijding der kosten. De commissie bestaat uit de heerenA. Mollink, voorzitter, tevens voorzitter van de Kamer van Koophandel te Bergen-op-Zoom, N. Polderman, B. Hulshof, J. Gommers, res pectievelijk burgem. van St.-Maartensdijk, Bergen-op-Zoom en Halsteren, Asselbergs, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, 3 leden van den gemeenteraad van Tolen, de heeren B. A. Overman, jhr. J. van Vredenburch en J. M. Wagemaker, verder de heer D. van de Velde, ontvanger-griffier der polders en als secretaris de heer J. F. Bevin. Naar men zegt zal deze commissie nog uitgebreid worden. Uit de opgegevene cijfers blijkt, dat Tolen van het veer jaarlijks f 6910 trekt, benevens nog ongeveer f 1000 aan haven- en leggeld wat de suikerbieten betreft. Mocht er dus een brug en dientengevolge een tram komen, zou beslist dat haven- en leggeld ook vervallen. Het welslagen van de commissie zal dus voornamelijk daarvan afhangen of het haar gelukken zal ongeveer een aequivalent te vinden voor de inkomsten, welke de gemeente zal moeten missen. Oud-Vossemeer. Tegen 1 Januari 1909 is aan den heer J. Beaufort eervol ontslag verleend als onder-brandmeester en in zijn plaats benoemd de heer J. L. Lindhout J.Lz. Waarde. Als een bizonderheid mag zeker vermeld worden, dat bij de Dinsdag j.I. gehouden loting voor de nationale militie de jongste zoon uit het gezin van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1