Uit Stad en Provincie. vaartuig „Rotterdam" in 't bijzijn van het geheele aanwezige personeel van 't loods wezen, door den Inspecteur te Rotterdam aan den loodskweekeling 2de kl. J. Don uitgereikt de zilveren medaille, ingesteld door H. M. de Koningin-Moeder ter be looning van buitengewone daden van moed en zelfverloochening. Dit is geschied door J. Don en E. F. Vogelaar op 31 Aug. 1.1. door de redding van de schip breukelingen van de Engelsche sleepboot „Sydney" bij Folkestone. Aan Vogelaar zal die te Maassluis uitgereikt worden. Zooals vroeger gemeld is, kregen ze van H. M. de Koningin de gouden medaille. Rotterdam, 27 Oct. De 24-jarige strijkster, H. H. v. B., had kennis aan den 44-jarigen H. J. B. De verkeering werd echter verbroken en dat was al heel weinig naar den zin van „de vrouw, die op wraak zon. Gisteren avond om kwart over achten meldde zij zich aan de woning van den verloren geliefde en toen hij haar in het portaal te woord stond, bracht zij hem onverwachts met een schaar een geweldigen steek in het hoofd toe, boven het rechteroog. Op het moordgeschreeuw van den verwonde, snelde een agent van politie toe, die de vrouw arresteerde en overbracht naar het bureau Witte de Withstraat. Zij bekende het oogmerk te hebben gehad B. van het leven te berooven. De gewonde werd naar het Ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat de wond niet ernstig was. Na verbonden te zijn kon B. zich weder huiswaarts begeven. Dirksland, 26 Oct. De tramaanleg op Flakkee is zoover gereed, dat de lijn oostwaarts van Middelharnis tot Ooltgens- plaat reeds is voltooid en van Middelharnis westwaarts is men gevorderd tot Melissant. Klundert, 27 Oct. Gisterenmorgen kregen de twee gebroeders V. alhier twist; de 20-jarige P. V. sloeg daarbij zijn broeder A. met een spade den schedel in, aan de gevolgen waarvan deze overleed. Bergen-op-Zoom, 24 Oct. Ten raad- huize vergaderden gisteren op initiatief van de Kamer van Koophandel te dezer stede belangstellenden in de overbrugging van de Eendracht van Bergen-op-Zoom naar Tholen. Tegenwoordig waren het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer Casembroot, de burgemeesters van Bergen-op-Zoom, Tholen, Scherpenisse en Poortvliet, het lid der Staten van Zeeland, Hollestelle en Asselbergs en Juten van Noord-Brabant, benevens de heer Nahuis, afgevaardigde van den Ned. Toeristenbond. Na het openingswoord door den burge meester van Bergen-op-Zoom, waarbij hulde werd gebracht aan de Kamer van Koophandel voor het initiatief, werd de vergadering geleid door den heer Mollink, voorzitter der Kamer van Koophandel alhier, die de wenschelijkheid der over brugging besprak als verbinding tusschen Brabant en Zeeland, welke wenschelijkheid bij acclamatie door allen werd aangenomen. Ter onderzoeking naar de mogelijkheid werd een commissie gekozen, die later een rapport aan de vergadering zal uit brengen, waarin alle licht- en schaduw zijden zullen worden uiteengezet. Zij is gerechtigd ter voorlichting een sub commissie te benoemen. In die commissie werden gekozen: jhr. Vredenburgh, Overman, Van de Velde, Polderman en Wagemaker voor Zeeland en Hulshof, Gommers, J. P. Asselbergs en Mollink voor Brabant. Deze laatste werd bij acclamatie tot voorzitter der commissie gekozen en als secretaris toegevoegd de secretaris der Kamer van Koophandel, de heer Bevin. De kosten zullen voorloopig door be langhebbende gemeenten, de tram en later ook door den toeristenbond worden gedragen. Met een woord van dank voor de be langstelling sloot de voorzitter de ver gadering. 27 Oct. Tot lid van den gemeente raad is bij enkele candidaatstelling ge kozen de heer L. B. Francken, hovenier. Zierikzee, 28 Oct. Het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid vergaderde Maandagavond ten huize van den heer Van Meteren. De heer J. A. de Bruyne opende de vergadering, die goed bezocht was, en deelde, nadat door den heer H. J. van Nouhuys de notulen gelezen waren, mede, dat hij in de bestuursverga dering als voorzitter gekozen was, en dat de heer H. Polvliet als onder-voorzitter was aangewezen. Tevens was deze als voorzitter der Commissie van Koophandel benoemd, terwijl zouden fungeeren als voorzitter der Commissie van Algemeene Zaken de heer Regensburg, en als voor zitter der Commissie van Fabrieken en Taf rieken de heer De Mural L Herdacht werd door dén voorzitter het onlangs overleden bestuurslid, de heer P. O. van de Velde Olivier, die steeds met grooten ijver de zaken van het Departe ment in verschillende functiën behartigd had. Zijn adviezen werden hoog gewaar deerd. Spreker herinnert daarbij aan het door den heer Olivier in zake de Recht banken van Koophandel uitgebracht advies. Het vorig jaar werd nog door hem over een wettelijke regeling van het accountants- beroep een voordracht hier gehouden. Uit een en ander blijkt, dat veel in hem ver loren wordt. (Applaus). Als nieuw bestuurslid werd gekozen mr. D. van der Vliet. Mede aanbevolen was de heer Swartbol. Over het voorstel van het Bestuur, tot verkoop van de boekenkast en boekwerkeh, ontstond een levendige discussie. De heer W. C. de Crane, verbaasd over het be stuursvoorstel, wilde van een verkoop niet weten, mr. Wervelman wenschte de be handeling van hel bestuursvoorstel uit te stellen, totdat de leden zich op de hoogte van den aard en omvang der boekerij hebben gesteld, en de heer Koopman sprak het verlangen uit, dat in elk geval vóór Januari het voorstel zoude behandeld wor den. Het resultaat van het debat was, dat besloten werd het voorstel aan te houden. Hierop verkreeg de heer De Muralt het woord, teneinde een voordracht te houden „over nieuwe peilgereedschappen en oever- werken". Het heeft, zoo ving spreker aan, dezen een genoegen gedaan, toen hij twee jaar geleden, voor deze vergadering over zijn werk van gewapend beton voor zee weringen sprak, omdat de ontwerpen door hem bedacht zijn uitgevoerd gewor den. In dit jaar alleen zijn 64 stukken onder zee op de plaats gebracht. De heer De Muralt schetst allereerst het ontstaan van oevervallen, de gewone en de meer gevaarlijke, en geeft vervolgens het middel aan die te' voorkomen. De oevervallen ontstaan nooit op kleiachtigen- of veenachtigen grondmaar alleen op onsaraenhangenden zandgrond. Het loop- zand slurpt veel water op, en het water dringt tot onder den dijk. In de zand- massa ontstaat een hydrostatische druk. Tal van oevervallen zijn bevorder^ door zware zinkwerken met steenbestorting. Onder den zeeoever is de grond niet steeds gelijkmatig. Om de verschillende diepten te peilen heeft spreker een peiltoestel uit gevonden, dat telkens door een electrisch belletje de drempels aangeeft, waarop het stuit. Dit toestel is nu ook te Utrecht voor den Donau besteld. Spreker deelt mede de wijze, waarop vroeger het peilen geschiedde. Hierbij werden voortdurend groote fouten begaan. Zijn peiltoestel, dat bovendien een zelfregistreerend toestel is, gelijk spreker overtuigend aantoont, heft al die fouten op. Het toestel geeft daarbij een groote besparing. Slechts één persoon fs noodig om het peilen te ver richten. Spreker doet de wijze van inrich ting van het peiltoestel zien, en besluit zijn voordracht met het vertoor.en van eenige lichtbeelden. Aan den heer Van der Valk zwaait hij lof toe, dat deze het werk heeft aangedurfd, in. weerwil dat er velen waren, die er niet voor te vinden waren. De voorzitter betuigt spreker zijn dank voor de duidelijke en uitnemende wijze, waarop hij het onderwerp heeft behandeld. Hij geniet de voldoening, wat anderen dikwerf moeten missen, dat zijn uitvinding wordt toegepast. Ten slotte brengt de heer Polvliet, afgevaardigde ter Algemeene Vergadering te Utrecht, verslag uit van het op die ver gadering behandelde. De voorzitter dankt den heer Polvliet, dat hij zich beschikbaar heeft willen stellen dit Departement op die Algemeene Ver gadering te vertegenwoordigen. De vergadering werd hierop door den voorzitter gesloten. Gisteren werd de gemengde tentoon stelling van aquarellen, teekeningen, etsen en photografieën door „Vreemdelingen- Verkeer" geopend. Zij mocht zich al dadelijk in een druk bezoek verheugen. En werkelijk, dit verwondert ons niet, want evenals de vorige maal is er veel goeds te zien, en is de zaal weder smaak vol ingericht, voor zooverre dat tenminste te doen is. Zooals wij wel voorspelden, ging het boekje met reproducties in grooten getale weg; doch laten wij niet in bizonderheden treden. Waar de entréeprijs zoo laag ge steld is, ga ieder, die er zich voor interes seert, zelf eens zien en oordeelen. Voor de beoordeeling der ingezonden photo's was door de Vereeniging „Vreemde lingen-Verkeer" een comité gevormd, be staande uit de heeren Gelderman, Honig, Huyser en Velsink: De taak, dit Comité opgedragen, om uit de talrijke goede inzendingen een keuze te doen, was zeker niet gemakkelijk, zoodat eerst na lang overleg een beslissing werd genomen. De heer A. Anker te Zierikzee was zoo gelukkig den prijs te winnen voor de totale beste inzending. In de tweede groep, n.l. voor de beste opnamen, was de uitslag als volgt: le prijs, P. Ochtman, Zierikzee, Zuid en Noordhavenpoort; 2e prijs, J. W. Gudde, Zierikzee, de Grachtweg; 3e prijs, M. C. Timmerman Wz., Zierikzee, kerk-interieur Brouwershaven. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan de heeren M. K. de Ronde, Sirjans- land en J. L, Heuseveldt Wz. te Zierikzee. Zeer vermeldenswaard is de voor deze beide groepen buiten mededinging inge zonden collectie van den heer Velsink, van welke ons vooral zijne tegen-licht opnamen troffen, en een inzending van den heer P. A. Hubregtse te Burgh, welke ter opluistering aangeboden was. De toewijzing van den Ivens-prijs is nog niet geschied, daar de beoordeeling buiten het Comité viel, en opgedragen was aan het bestuur der Vereeniging zelf. Naar aanleiding van het groot aantal gevallen van roodvonk, in de gemeenten Haamstede en Burgh voorkomende, achtte de Gezondheidscommissie het nemen van maatregelen, teneinde de verspreiding der ziekte tegen te gaan, noodzakelijk. Na gehouden bespreking met den Burge meester van genoemde gemeentenad viseerde de Commissie tot aanschaffing van een eenvoudig ontsmettingstoestel, terwijl zij tevens voorstelde in de Politie verordening bepalingen op te nemen, waardoor het mogelijk zou worden kinderen, van wie vermoed werd, dat z.ij roodvonk „onder de leden hadden", bij voorbaat van school te verwijderen, en tevens deze kinderen aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen, zelfs tegen den wensch der ouders. Ten slotte werd samengesteld de volgende waarschuwing, welke door tusschenkomst van de plaatselijke autoriteit werd ver spreid WAARSCHUWING DER GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Aan de ingezetenen van Burgh en Haamstede Reeds sedert geruimen tijd heerscht onder uwe kinderen t ROODVONK. Weliswaar is tot nu toe de ziekte goedaardig, en zijn geen sterfgevallen voorgekomen, maar de mogelijkheid, ja waarschijnlijkheid, dat dit niet zoo zal blijven, en de ziekte plotseling kwaad aardig zal worden, is volstrekt niet uitgesloten. Werkt dus met alle kracht mede, om de ziekte te bestrijden, opdat er spoedig een einde aan komel Gaat niet in de woningen, waarin de ziekte voorkomt, en ontvangt geen personen, uit die woningen afkomstig. Neemt geen eet- of drinkwaren of kleeding- stukken uit die woningen, en denkt er om, dat leesboeken en speelgoed de ziekte kunnen over brengen. Weet, dat roodvonk voor kraamvrouwen en gewonden zeer gevaarlijk Is, en dat deze personen er zéér vatbaar voor zijn. Indien gij een geval van roodvonk in uw huis hebt, zorgt dan, dat uwe gezonde kinderen zoover mogelijk van de zieke verwijderd blijven, en dat voorwerpen, door den zieke gebruikt, in de zieken kamer blijven, en niet in- of buitenshuis door anderen gebruikt worden. Laat de ziekenkamer na herstel van den patient met alles wat er In is ontsmetten. Laat ook de laatst gedragen kleeren door uit koking ontsmetten; deze kleeren had het patientje aan, toen het ziek werd, en kunnen dus de ziekte op school overbrengen. Ontsmet onmiddellijk na elke verschooning het lijf- en beddegoed van den zieke door dit in een creolin- of lysol-oplossing uit te koken. Denkt er om, dat tijdens het .vervellen" de ziekte nog zeer licht kan worden overgebracht, en verbrandt zorgvuldig alle huidschilfers. Reinigt na het vervellen de genezen kinderen geheel (ook de haren). Door deze wenken getrouw op te volgen, werkt gij krachtig mede tot het bestrijden dezer zoo gevaarlijke ziekte! De Gezondheidscommissie zetelende te Zierikzee I. A. SPRUIJT, Voorzitter. H. POLVLIET, Secretaris. Naar wij 'vernemen, was ook de in ons vorig en dit nummer geplaatste waar schuwing van den Burgemeester van Zierikzee, over het rapen van schelpdieren In de haven aldaar, een gevolg van overleg met de Gezondheidscommissie. Bij kon. besluit zijn benoemd in den Militieraad van Zeelandtot voorzitter, J. H. C. Heijse, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger J. N. Elenbaas, lid der Prov. Staten; tot lid jhr. P. J. Boo- gaert, lid van den gemeenteraad van Mid delburg; tot zijn plaatsvervanger P. D. Tak, lid van den gemeenteraad van Middelburg. De hoofdredacteur der Nieuwe Rot- terdamsche Courant, Dr. Zaayer, schetste in het nummer van Dinsdag het groote verlies, dat inzonderheid zijn blad door het overlijden van den directeur er van, den heer J. C. Nijgh, geleden heeft. Wij waren, gelijk men zich herinneren zal, een tijd geleden in de gelegenheid de reuzen-inrichting der Nieuwe Rotterdamsche Courant in oogenschouw te nemen, en hebben toen een met het oog op onze beperkte ruimte slechts beknopte schets gegeven van het grootsche, gecompliceerde raderwerk, dat tweemaal daags voor de ochtend- en de middag-editie in beweging wordt gebracht. Wij kunnen dus eenigszins een eigen oordeel uitspreken over de verbazende werk- en geestkracht, die van dezen man zijn uitgegaan, want hij was het, die tot de groote hervormingen, welke het blad finantiëel en technisch ondergaan hebben, den grooten stoot heeft gegeven. Financieel: door het initiatief te nemen tot de belangrijke verlaging van den abonnementsprijs, een maatregel, tot het nemen waarvan men niet licht overgaat, omdat niet altijd zeker is, of daarmede wordt bereikt, wat beoogd wordt. Technischdoor het invoeren, èn van de zetmachines èn van de twee Amerikaansche drukpersen. Krachtig werden door hem ook steeds de belangen van het onder hem gesteld talrijke personeel bevorderd. Tot het in het leven roepen van een fonds om de daaruit aan hen, die aan de redactie en de administratie verbonden zijn, een pensioen te kunnen verstrekken, werd op zijn voorstel besloten. Geen wonder, dat deze man, die op een ieder, welke met hem in aanraking kwam, wegens zijn rondheid en vriendelijkheid een aangenamen indruk moest maken, zoowel bij het personeel der zetterij en drukkerij, als bij de leden der redactie en de beambten der administratie, hoog in aanzien stond. Vorderde een organisatie als de Nieuwe Rotterdamsche Courant zijn geheele per soonlijkheid toch wist hij voor de behartiging van plaatselijke en algemeene belangen nog lijd te vinden. Zoo iemand, dan zal hij in de herinnering van velen lang en dankbaar voortleven. Bruinisse. Door de Kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier is als candidaat voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing gesteld de heer Math. Jumelet Iz., die de candidatuur heeft aangenomen. Door Gedep. Staten van Zeeland is goedgekeurd het besluit van het Bestuur der Waterkeering van het Cal. Waterschap Bruinisse om aan Jacobus van Popering Dz., dijkarbeider alhier, een pensioen te ver- leenen van f 3 per week, ingegaan 1 September j.l. De gepensionneerde heeft 57 dienstjaren. Middelburg. In het rapport der com missie van fabricage op de gemeente- begrooting voor 1909 wordt er op gewezen, dat voor de herstelling van het raadhuis weder de gebruikelijke som van f 5000 wordt uitgetrokken. De commissie herinnert aan het feit, dat de geheele herstelling van den raadhuisgevel is geraamd op pl. m. f 47.000, zegge in ronde som f 50.000. Indien, zooals gelukt is, het rijk daartoe de helft wilde bijdragen, zouden wij met een jaarlijksche uitgaaf van pl. m. f 2500 in tien jaar daarvan af zijn. Het grootste deel van dien termijn is verloopen. Nu stelt de commissie aan Burgem. en Weth. de vraag, of er eenigermate op te rekenen valt, dat wat nog te doen valt, kan bekostigd worden uit de gelden, die nog beschikbaar zijn. Er is wel eens betwijfeld of bij de herstelling, bijv. van de beelden, wel de noodige zuinigheid is betracht, en de ge meenteraad zal wel niet genegen zijn, ten deze het doorluchtig voorbeeld van de Abdijherstelling te volgen. Burgem. en Weth. zeggen naar aanleiding hierna het volgende Bij het einde van 1908 zal pl. m. f 37.000 (7 jaren van f 5000) aan den voorgevel zijn verwerkt. De werkzaam heden daaraan zijn dan voor pl. m. 5 deel gereed, zoodat de resteerende gelden (3 jaren van f 5000) ruimschoots voldoende zijn om de herstellingswerken, zooals die zijn omschreven in de aanvraag om rijks subsidie van 15 Februari 1901, te voltooien. De herstelling geschiedt onder toezicht van het rijk en daarbij wordt de grootste zuinigheid in acht genomen. Twijfel hierover van bevoegde zijde is Burgem. en Welh. nooit ter oore gekomen. 28 Oct. In de heden (Woensdag) gehouden zitting van den gemeenteraad werd overgelegd de begrooting voor 1909 van het Middelburgsch Muziekkorps, be dragende in ontvang en uitgaaf f 4879.75. Onder de ontvangsten zijn o. a. begrepen een subsidie van de gemeente van f 2000, contributie van de leden f 1537,80, terwijl ook twee memorie-posten voorkomen, één voor het batig saldo van 1908 en één voor de subsidie uit het Bomme van den Broecke-fonds. Tot tijdelijk leeraar in het vak- teekenen en de materialen-kennis voor meubelmakers aan de Burger-Avondschool en Avondschool voor Handwerkslieden wordt benoemd de heer J. Bosdijk. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer J. C. A. van der Harst. Geldleening provincie Zeeland.. Gedep. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor, in te trekken het be sluit der Staten van 18 October 1907, tot het aangaan van een geldleening van ten hoogste f 233000, tot dekking van buiten gewone uitgaven, en thans over te gaan tot het sluiten van een geldleening van ten hoogste f 265000, tegen een rente van ten hoogste 4 pCt. De aflossing heeft plaats in ten hoogste 20 jaren, te beginnen met het tweede jaar, volgende op dat, waarin de leening wordt aangegaan. Jaarlijks wordt ten minste f 4WX) afgelost. De Staten der provincie Zeeland behouden echter de bevoegdheid om de leening spoediger af te lossen. De obligatiën zijn groot f 1000, doch kunnen gespljtst worden in twee obligatiën, ieder groot f 500. Restauratie tapijtbehangsels. Aan de door de Prov. Staten van Zeeland, in de vergadering van 17 Juli tot Gedep. Staten gerichte uitnoodiging, om der regeering mededeeling te doen van de meening der Prov. Staten, dat krachtens de overeenkomst van 17 Augustus 1877, op den staat de verplichting rust tot restauratie van het tapijtbehangsel in het gerechtsgebouw te Middelburg, en haar restauratie voor rekening van het rijk te verzoeken, is door Gedep. Staten voldaan. Blijkens een ontvangen missive is de minister van justitie niet gezind, de kosten van het geschonden tapijtbehangsel voor rekening van het rijk te brengen. Op grond daarvan stellen Gedep. Staten aan de Prov. Staten andermaal voor: 1°. de tapijtbehangsels in de zaal, ten gebruike voor de civiele zittingen der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg, te doen restaureeren2°. op de provinciale be grooting voor 1909 posten te brengen voor de kosten van herstel, in uitgaaf tot een maximum van f 2000, en voor de bijdrage van het rijk in ontvang ten be drage van een derde der kosten. Souburg27 Oct. Hedenmorgen had de oud-molenaar C. W. C. het ongeluk, toen hij den molenaar A. M. behulpzaam was bij het malen met een gasmotor, met Jiet hoofd tegen het vliegwiel terecht te komen, waardoor hij drie bloedende hoofd wonden opliep en het bewustzijn verloor. De heeren Plugge verleenden hem spoedig hulp, en brachten hem weer tot bewustzijn. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg werd heden aanbesteed: 1°. het ouderhouden van de tramweghavens aan het Zijpe, provincie Zeeland, gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911. Minste inschrijver de heer. H. Koster te Wemeldinge, voor 5675; 2°. het vernieuwen van de dukdalf tot beveiliging van de kleine ponton in de haven aan den Stoofpolder, behoorende tot de werken van de tramweghavens aan het Zijpe. Raming f 2000. Minste inschrijver de heer Mees Visser te Papendrecht, voor f 1855; 3°. het verrichten van 15000 a 30.000 M3. baggerwerk in de geul in het Veergat, toegang gevende tot de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere, be hoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. Raming f 0 18 per M3., gemeten in de middelen van vervoer. Minste inschrijver de heer T. van Haatten te Zaltbommel, voor 13& cent per M3. RECHTSZAKEN. De ambtenaar van het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad vorderde Maandag in zake mr. Pliester, door het Arnhemsche gerechtshof veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf, wegens de bekende valsch- heid in geschrifte, vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend gerechtshof. Uitspraak 23 November. De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde Maandag vrouw Van der M. te Delft, die ter verkrijging van fonds gelden haar kind van zestien maanden ophing, wegens moord tot vijftien jaar gevangenisstraf. Het advies der deskundigen luidde haar ontoerekenbaar te verklaren. Het gerechtshof te Amsterdam ver- 1 oordeelde, in hooger beroep, H. v. L. uit Soest, wegens vervalsching van twee post wissels, waarop hij te Utrecht geld ont ving, tot een jaar gevangenisstraf. De Utrechtsche rechtbank had den man tot anderhalf jaar veroordeeld. Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg zijn naar de openbare terecht zitting dier rechtbank verwezen L. C. v. L., 22 jaar, arbeider, geboren en wonende te Colijnsplaat en W. B., 29 jaar, geboren en wonende te Rilland-Bath, beiden ver dacht van diefstal. KERKNIEUWS. Zondagmorgen werd ds. J. Bruining van Olst, beroepen bij de vrijzinnig hervormden te Middelburg, tot zijn dienstwerk ingeleid door ds. G. A. Lolcama, Ned. Herv. predikant te Bergen-op-Zoom. Daarna aanvaardde ds. Bruining zijn arbeid met een toespraak naar aanleiding van Johannes I vers 42. Aan het einde der godsdienstoefening zongen de zeer talrijk opgekomenen hem staande toe Gezang 224 vers 1 en 5. Ds. J. J. Homburg, beroepen naar Goes, nam Zondag 1.1. afscheid van de Herv. Gem. te Groede, met eene rede naar aanleiding van 2 Cor. 6:1. Verschillende predikanten en evange listen waren aanwezig. Ds. Van Essen sprak een hartelijk woord tot afscheid. Zondag werd te Middelburg de nieuwe leeraar ds. J. D. Wielenga der Geref. Kerk A door zijn broeder dr. B. Wielenga tot zijn gemeente ingeleid met een rede over Matth. 13 52. Na hem sprak ds. A. Littooy, de oude leeraar, die nu een welverdiende rust geniet, nog tot zijn Gem. naar aanleiding van 1 Kor. 1610. 's Avonds deed ds. J. D. Wielenga zijn intrede met een leerrede over 1 Petr. 1 24 en 25, waarna ds. L. Bouma en dr. L. H. Wagenaar hem verwelkomden in Zeeland's hoofdstad. Ds. J. van Witzenburg te Zaandam, (vroeger te Ouwerkerk op Duiveland), die na 43-jarige evangeliebediening met 1 November emeritus wordt, heeft Zondag afscheid genomen van zijn gemeente. Bij het einde der godsdienstoefening werd den scheidenden herder een gedicht toegezongen. Bedankt voor het beroep naar de Evang.-Luth. Gem. te Leiden door ds. H. W. Lenderink te Kampen, die het beroep naar dezelfde Gem. te Haarlem heeft aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. te Zweelo door ds. G. de Jager te Bruinisse. Beroepen bij de Herv. Gem. te Grijpskerke de cand. J. A. van Selms te Kralingen. De oogst-collecte heeft in de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse voor armen en kerk te zamen f 387,78 opgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2