ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 27 October 1908. (2S ierikzeesohe Courant). AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. De Bulgaarsche kwestie. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per iaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8686. Ultgovor-Hoofdredaotour A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De voor eenige weken ingeleverde zakboekjes van verlofgangers der militie kunnen weder ter Secretarie worden afgehaald. De BURGEMEESTER van ZIERIKZEE; In aanmerking nemende, dat In de Haven dezer gemeente sedert eenige dagen een vaartuig aan wezig is, waarop een aan febris typhoïdea lijdend persoon heeft vertoefd Waarschuwt tegen het gebruik van rauwe schelp dieren, afkomstig uit die haven. Zierikzee, den 26 October 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier betreffende de personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 19C8, no. 4, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 26 October 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. Gevonden op den openbaren weg: Een school-allas. vulpenhouder. kinderschort. collier. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Parijs, 23 Oct. Uit Constanlinopel wordt aan de Temps bericht, dat aan de Turksche gezanten Ie Londen en Ie Sl.-Petersburg is medegedeeld, dal Turkije in beginsel het programma der conferentie aanvaardt en bereid is daaraan deel te nemen, onder voorbehoud, dat de mogendheden voor zijn belangen zullen waken. De Porte heelt geen contra-programma inge zonden. De Bulgaarsche delegatie, die heden is vertrokken, zal aan hare regeering mede- deelen, dat het mogelijk zou zijn vóór de bijeenkomst der conferentie lot eene schikking te komen met Turkije, als Bulgarije het beginsel der compensaties zou willen erkennen, wat het tot dusverre weigerde. Volgens de Liberté is de mislukking uitsluitend te wijten aan de quaestie der Roemelische schatting, daar de Porte geen barer rechten op Roemelië prijs wil geven. Aan den Oostenrijkschen gezant Palla- victni is officieus medegedeeld, dat de Porte Oostenrijk's voorstel omtrent het overlaten van Novibazar in ruil voor de suzereiniteit over Bosnië en Herzegowina niet kon aannemen. Boedapest, 24 Oct. De Budapester Corresponded publiceerde een olficieuse nota, waarin gezegd wordt, dat de onder handelingen tusschen Oostenrijk en Turkije den goeden weg schijnen op te gaan. Volgens de laatste .berichten, schijnt het, dat de moeilijkheden van den kant van Turkije komen. Oostenrijk zou naar een accoord met Turkije streven, en hoopt te zullen slagen. in diplomatieke kringen wordt de toe stand met minder optimisme ingezien, zonder dat men echter aan de mogelijkheid van oorlog gelooft. Paprikoff, de minister van buitenlandsche zakengaf eveneens categorische ver klaringen, volgens welke er geen gevaar voor het uitbreken van een oorlog zou bestaan. TURKUE. Constantinopel, 23 Oct. Het Jong- Turksche comité spreekt op de meest besliste wijze het gerucht tegen, dat men zich gereed zou maken om den sultan af te zetten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In Hongarije is weder eens een schandaal aan het licht gekomen. Emerich v. Lat- kóczy, een der hoogste rechterlijke ambtenaren van het rijk, geheimraad en lid van de Magnatenkainer, heeit, nadat bewezen was, dat hij zijn aanzienlijke betrekking en zijn*invloed misbruikte om voor geld allerlei personen aan betrekkingen en vergunningen te helpen, de vlucht naar het buitenland genomen. Mag men den Boedapester berichtgever van de Frank! Ztg. gelooven, dan staat dit feit tang niet op zich zelf, maar is de corruptie in Hongarije buitengewoon diep doorge drongen. Een verbetering van positie en vergunning tot het oprichten van een labriek, een apotheek e. d. worden slechts bij uit zondering op wettige wijze verkregen, in de meeste gevallen slechts door bemiddeling van hooggeplaalsen, die zich voor hunne moeite dan rijkelijk laten betalen. De verklezingskassen worden meestal gevuld door hen, die daarvoor een orde of een andere onderscheiding wenschen en ver krijgen. En het treurigste Is, dat het maar zelden gelukt, om zooals Latkdczy gebeurd is, dien men gemerkt geld in handen speelde, deze bemiddelaars te ontmaskeren. ENGELAND. In deze dagen van werkloosheid-debatten in verschillende parlementen is het belang wekkend te vernemen, wat de Engelsche minister Asquith in het Lagerhuis over de oogenblikkelljke leniging van dit euvel in zijn land heeft gezegd. De minister gaf toe, dat de toestand ernstig is, zoowel in Engeland als elders. Toch koesterde hij hoop, dat de ellende slechts van korten duur zal wezen. De Britsche regeering had daarom maatregelen genomen: de postdlrectie had een aantal wcrkloozen aangenomen voor de komende drukke tijden, de minister van oorlog gaf brood aan 24,000 man door de speciale reserve op te roepen; de marine aan 2100 man voor werken In tuighuizen en op de marinewerven. Voorts zou men den bouw van torpedo-vernielers en niet-gepantserde kruisers bespoedigen. Asquith zeide, dat at deze maatregelen, zooats van zelf spreekt, het kwaad niet zullen genezen; het zijn slechts middelen om den oogenblikkelijken nood te lenigen, maar vóór dat de zittings- tijd van het kabinet verstreken zat zijn, zal de regeering maatregelen voorstellen, waardoor men het kwaad in den wortel wil aantasten. FRANKRIJK. Tengevolge van het ontsnappen van mijngas in de mijnen van La Rochelle werden 8 mijnwerkers gedood. DUITSCHLAND. Berlijn, 22 Oct. Bij den terugkeer van de keizerlijke automobiel, na het vertrek van het jonggehuwde paar, kwam Unter den Linden een oude vrouw onder de langzaam rijdende auto, waarin de keizer en zijn drie andere zoons zaten. Op bevel van den keizer werd de vrouw naar de universiteits-kliniek gebracht, waar een hersenschudding doch geen ernstige kwets uur werd geconstateerd. De vorige week heeft de geneesheer Erich Kuszmann, van de Kaiser Wilhelm academie te Berlijn, zich door middel van morphine van het leven beroofd, uit woede over den uitslag van een proces, waarin hij wegens mishandeling tot een boete van 100 mark werd veroordeeld. Te Berlijn heelt een 37-jarige meubelmakersvrouw, uit angst voor een operatie, die zij zou moeten ondergaan, eerst haar 4-jarig zoontje en daarna zich zelf door ophanging van het teven beroofd. De kroonprins is van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken naar het departement van financiën overgeplaatst, om daar drie maanden werkzaam te zijn. In het begin van het volgende jaar zal hij nog even lang aan het rijks-departe ment ministerie van marine komen en dan zal hij weer aan het hoofd van een bataljon der garde geplaatst worden. BELGIË. Brussel, 23 Oct. Hedennacht heeft er een brand gewoed In het bovendeel van het postkantoor, waar zich de telegrafische overbrengtoestellen bevinden. De draden van den internationalen dienst zijn ge smolten. De brand was in anderhalf uur gebluscht. - Omtrent dezen brand kan nog het volgende worden gemeld: De brand werd, volgens een Havas-be- richt, veroorzaakt door een kortsluiting, d/e plaats had aan één de. tafels voor de telegrafische transmissie naar het buiten land, gelegen onder de vliering van den linkervleugel van het gebouw. Één der beambten maakte onmiddellijk alarm, maar het personeel, gering wegens den nacht dienst, werd door een paniek aangegrepen, en in weinige oogenblikken hadden de vlammen het dak aangetast, dat met donderend geraas instortte. Om half twee 's nachts was de brand weer het vuur meester geworden. Het is onmogelijk, zoowel met België als met het buitenland anders dan per telefoon te verkeeren. Zeer gelukkig is het te achten, dat in Brussel dc telegrafische dienst van den telefoondienst is gescheiden, anders zou op het opgenblik een ramp zijn te betreuren, ernstiger nog dan die, welke onlangs het hoofdpostkantoor te Parijs bezocht. Men denkt een tiental dagen noodig te hebben, om de vernielde telegraaflijnen weder in dienst te stellen. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. NEDERLAND. Groningen, 24 Oct. Aan het proefstation alhier heeft een onderzoek naar de werking van de slijkwormen, die in zeer groot aantal buitendijks leven en zeezand en slijk eten, getuige de massa korrelige aardhoopjes (de uitwerpselen der wormen) tot een verrassend resultaat geleid. Planten werden gekweekt in zeezand, dat niet, en zeezand, dat wel door het lichaam der wormen was gegaan. Het eerste bleek totaal onvruchtbaar te zijn, terwijl het laatste de planten genoegzaam kon voeden. Daar ook de slijkwormen de aanslibbing bevorderen het water voert de hoopjes gemakkelijk mee is het nut dezer diertjes zeer groot. De macht van het kleine! Medembiik, 24 Oct. Gisteren heeft de heer L. Boerhave Keur alhier in goede gezondheid zijn 103en verjaardag gevierd. De man rookt nog druk zijn pijp en spreekt nog met gemak over het verleden. Zaandam, 24 Oct. De werklieden aan de artillerie-inrichtingen alhier hebben de mededeeling ontvangen, dat, voorloopig als proef voor 5 maanden, de 8-urige arbeidsdag zal worden ingevoerd, ingaande 1 November. De werkdag zal duren van 7.20 tot 3.45 met een pauze omstreeks halftwaalf van 25 minuten. Leiden, 24 Oct. Gisterenavond is in het volkslogement van De Vries, aan de Nieuwe Beestenmarkt, een moordaanslag gepleegd. Zekere H. Kouwenhoven, alhier geboren en ook nu weder te dezer stede vertoevend, die 18 jaren in ongehuwden staat met een vrouw heeft geleefd, was nu door deze verlaten. Meermalen had hij gedreigd haar te zullen vermoorden, indien zij niet terugkeerde. Gisterenavond ontmoette hij haar in bovengenoemd logement, en heeft haar toen met een scherp mes verscheidene wonden toegebracht, totdat zij door de overige aanwezigen ontzet werd. De verwonde is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar de wonden niet levensgevaarlijk bleken te zijn. 's-Gravenhage, 24 Oct. Dezer dagen waren in deze stad een paar netgekleede werklieden in den omtrek van het Hol- landsche Spoorstation, die als liedjeszangers op straat trachtten wat geid bij elkaar te krijgen. Ondervraagd deelden ze mede, timmerlieden uit Amsterdam te zijn. Ze waren reeds vijf maanden werkloos en kenden vóór dien geen werkloosheid. Ze hadden een voetreis ondernomen van Amsterdam over Utrecht en Arnhem naar Dusseldorf en andere plaatsen in Duitsch- land, om werk te zoeken, doch waren nu na herhaalde vergeefsche pogingen op de terugreis in Den Haag om te trachten op deze wijze verder te komen, in al dien tijd hadden zij een totaal bedrag van f 10 afgezonden aan hunne gezinnen te Am sterdam. Scheveningen, 24 Oct. Door den aan nemer van den strandmuur alhier, den heer J. Kalis, is gisterenmiddag ter hoogte van den vuurtoren uit zee een dame gered uit een zenuwlijdersgesticht van het Van Stolkpark, die in zee was geloopen. De heer Kalis begaf zich dadelijk gekleed te water en bracht haar in bewusteloozen toestand, later geholpen door een politie agent, op het slrand. Door dr. Adriaan de Niet Jr. werden bij haar de levensgeesten weder opgewekt, waarna men haar per raderbaar naar de ziekenverpleging aan de Duinstraat heeft overgebracht. Delft, 24 Oct. Het Is de politie eindelijk gelukt den draad in handen te krijgen van den lakendiefstal aan het Ccntraal- magazijn van militaire kleedingen uitrusting. Een schoonmaakster heeft bekend, zich in dezen schuldig te hebben gemaakt. Zij verborg het gestolene onder haar kleeren, en, eenmaal buiten, beleende zij het en verkocht het lommerdbriefje, Een door den kolonel uit Amsterdam ingesteld onderzoek leerde, dat van één der beambten de administratie achter was. Omdat het gestolene door zooveel handen is gegaan, is het onderzoek uiterst lastig en vordert bijna niet. Rotterdam, 24 Oct. Hedennamiddag zag de bootwerker C. J. van der Werf, wonende in de Schoolstraat, rook komen uit de woning van zijn buurman, den koopman in hoedengarnituur, J. de Munnik, wonende in pand no. 117 op hetzelfde hofje. Een kind hoorende schreeuwen, verschafte hij zien toegang en redde het 4-jarig zoontje Hendrik van dien koopman uit het vol rook staande huisje. Het knaapje, dat brandwonden in het gelaat en aan de handen had, werd naar het ziekenhuis gebracht. Dit kindgeheel alleen thuis, is waarschijnlijk in aanraking gekomen met een brandend petroleum- toestel, dat de vader, een weduwnaar, die met zijn koopwaar op de markt stond, had achtergelaten om zijn dochtertje, als het uit school kwam, gelegenheid te geven, drinken te warmen. De brand is gebluscht met twee op de waterleiding geplaatste slangen. Het huisje brandde nagenoeg uit en van den inboedel, die in de vlammen opging, en waartoe ook drie trapnaaimachines behoorden, is niets tegen brandschade verzekerd. Zierikzee, 26 Oct. Zaterdagavond ver gaderde ten huize van den heer Adriaanse de Vereeniging „Volksonderwijs". De voor zitter, jhr. De Muralt, opende de vergadering, en deelde na voorlezing der notulen door den waarnemenden secretaris, den heer Oeluk, mede, dat van het bestuurslid, den heer Beelaerts van Emmichoven, bericht was ingekomen, dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonen. Deze vergadering was spoediger bijeengeroepen, dan aan vankelijk bedoeld was. De reden hiervan was, omdat van den heer P. van der Have een schrijven was ontvangen, waarin hij mededeelde, dat hij wegens chronisch tijds gebrek, en ook omdat de richting, waarin „Volksonderwijs" zich tegenwoordig be woog, niet zijn instemming kon wegdragen, zich genoodzaakt zag als secretaris en bestuurder zijn ontslag te nemen. Nog twee andere bestuursleden moesten ge kozen worden. De keuze viel op de heeren Pomes, Swartbol en Oeluk. Mede aan bevolen waren door het bestuur de heer v. Nouhuys en de dames me}. VaJeton en mej. Ridder. Vooraf ging een breedvoerige discussie over den tweeden grond, die den heer Van der Have tot zijn onslag- name bewogen had. Na afloop der stemming, waarmede de agenda was afgeloopen, werden nog eenige aangelegenheden van huishoudelijken aard besproken, waarop de vergadering door den voorzitter ge sloten werd. Abusievelijk vermeldden wij in ons vorig nummer, dat het Panis Angelicus op verlangen der aanwezigen door mej. Bolle, in vereeniging met mej. D. Caland en mr. F. F. Viehoff, herhaald moest worden, dit moest zijn door mej. Bolle in ver eeniging met de beide dames Caiand. Wij kunnen hierbij nog mededeelen, dat de baten van het Concert hebben bedragen f 35,16, welk bedrag door den heer Gelderman in de kas van het Concertzaal Comité is gestort. Vanwege de Vereeniging tot bevor dering van Vreemdelingverkeer zal Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag in de Concerzaal alhier een tentoonstelling van teekeningen en aquarellen gehouden wor den, afkomstig van de Vereeniging „Pictura Veluvensis". Voor hen, die leden van voor noemde Vereeniging zijn, is de toegang kosteloos, terwijl voor hen, die geen lid zijn, een toegangsprijs van 25 cent zal geheven worden. Aan deze expositie, die, naar wij hopen, druk zal bezocht worden, is een tentoonstelling der voor den photo- §rafie-wedstrijd ingezonden foto's ver- onden. Op deze tentoonstelling wordt tevens door de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer tegen den kostenden prijs van 15 cent verkrijgbaar gesteld een keurig op kunstkarton gedrukt boekje, be vattende vier reproductiën van penteeke- ningen van mr. J. G. Huyser, drie van Zierikzee en één van Brouwershaven. Het geheel ziet er zeer smaakvol uit, zoodat wij gelooven, dat het veel aftrek zal vinden. Bij kon. besl. is herbenoemd tot Voorzitter van het Waterschap Schouwen mr. A. J. F. Fokker te Zierikzee. Tot Gezworen van het Waterschap Kruiningen is benoemd de heer L. Nieuwen- huijze aldaar. Tot raad van den Polder Walcheren is benoemd de heer C. J. J. A. van Teijlingen te Middelburg. Bij kon. besl. is aan A. J. van Dalen te Wolf aartsdijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Oost-Nieuwlandpolder en als lid van het bestuur van het waterschap voor de uitwatering door de sluis van den Ooster- landpolder. Zonnemaire, 26 Oct. „Volksweerbaar heid" alhier besloot in hare op Zaterdag i.l. gehouden vergadering zich niet aan te sluiten bij den op te richten Bond van Schouwen en Duiveland. In begin December zal zoo mogelijk op feestelijke wijze de schietbaan geopend worden. Nieuwerkerk, 26 Oct. Toen het rijtuig, waarmee ds. Van der Linden en zijn echtgenoote, benevens nog een andere passagier, gisterenavond van Sirjansland huiswaarts keerden ze waren bij de intrede van den nieuwen predikant te Sirjansland geweest sloeg het bij het afrijden van den afrit aan de Staart om. De passagiers binnen in het rijtuig kwamen er niet zonder schrammen en verwondingen uit; de heer Van der Linden met een gekneusden voet, die hem waarschijnlijk beletten zal de eerste weken zijn ambt te vervullen. Bruinisse. Door ambtenaren van den Rijkswaterstaat zijn met behulp van de sleepboot „Gier" de mast en boegspriet van het onlangs in het Krammer gezonken tjalkschip opgeruimd, zoodat het wrak nu geen belemmering voor de scheepvaart meer oplevert. Stavenisse. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden gemeenteraadszitting werd vast gesteld de begrooting voor 1909, in ont vangst en uitgaaf op f 16926,02, en die voor het burgerl. armbestuur op f 1140,43s. Als lid van genoemd armbestuur werd met 1 Jan. a.s. herbenoemd de heer A. C. van Zorge. Qunstig werd beschikt op een verzoek van eenige schippers, om één duc-d'alf méér in de haven en meerdere verlichting op het Havenplein te verkrijgen. Op het verzoek van eenige ingezetenen, om een intercommunale telefoongeleiding te verkrijgen, werd .besloten dit in handen te stellen van burgem. en weth. om advies. Onder de ontvangsten der gemeente komen o. a. voor: goed slot vorige diensten f 2496,79; opbrengst bezittingen f 176,50; hoofdelijke omslag f 3000 vroeger f 2600); diverse belastingen f 7652,16s; uitkeering bijdragen rijk f 6489,56s. Onder de uitgaven treft men aankosten bestuur f 2520; politie, brandweer, straat verlichting en gezondheidsdienst f 1011,30s kosten openbare werken f 2574 (waaronder f600 voor rioleering der Voorstraat); kosten lager onderwijs f 5856,15; arm wezen f 685 en rente en aflossingen f 1832, Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Stavenisse. De laatste verpachting der eigendommen van -bet Waterschap „Stavenisse" bracht totaal op f 1152,07, tegen f 958,50 de vorige 7 jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1