„AHAS"brok STIJFSEL ADVERTENTIEN. AUG. VAN DYCK—PETIT, Vraag uw Grossier 3 gemeten Bruine Klavers te huur voor 1909. Een appel met petroleum in de kachel. LET ÖP ^"een de echte Klooster* Bizondere vermelding verdient zeker wel, dat In deze gemeente bijna zonder uitzondering alle tiendkavels, eigendom zijnde van Ambachtsheeren, volgens de bepalingen der wet van 1872 zullen af gekocht worden. In een vergadering, waarin al de eigenaars aanwezig, ging een en ander zonder slag of stoot er door. ONDERWIJS. Poortvliet. Door den Qemeenteraad werden tot het geven van herhalings- onderwijs benoemd de heeren P. 1. van der V/eele en G. Gebraad. Voor de akte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek slaagde te Rotterdam de heer H. van Alphen te Zierikzee. RECHTSZAKEN. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde den tuinmansknecht uit 's-Graven- land, die door onvoorzichtigheid met een geweer zijn kameraad doodschoot, tot 2 maanden hechtenis. De eisch was 5 maanden. Hoe de landbouw en veeteelt in een dorp tot grooten bloei kan komen. Weinige jaren geleden was Wouw In Noord-Brabant gelegen tusschen Roosen daal en Bergen-op-Zoom een plaatsje in landbouwkringen even weinig bekend als vele andere. Tegenwoordig hoort men het herhaaldelijk noemen en aanhalen als één der welvarendste landbouwdorpen op het zand van Noord-Brabant. Naar aan leiding van de onlangs gehouden landbouw tentoonstelling te 's-Bosch schreef men deze weekuit Wouw (we noemen maar de minst gnnstige streken) is er beste haver en rogge, ja zeJfs uitmuntende tarweMet die „minst gunstige" streken bedoelt de verslaggever zeker „zandstreken", want, nogmaals, Wouw ligt op het zand. Het zanddorp Wouw zond dus op de tentoonstelling uitstekende haver, rogge en tarwe. Eenige weken geleden deelden ons de verslaggevers der Zevenbergsche landbouw tentoonstelling mede, naar aanleiding van den uitslag der vee-bekroningen: „inderdaad, het vee in Noord-Brabant mag tegen woordig gezien worden; het zand ging echter met de prijzen, d. w. z. met de hoogste prijzen naar huis. Wouw won het van de klei. Hieruit ziet men weer, dat men ook op het zand wel goed vee kan houden". De vraag kan gesteld worden, hoe het komt, dat de genoemde streek tegenwoordig op het gebied van landbouw en veeteelt zulk een voorname plaats inneemt. Er zullen misschien vele redenen zijn. Doch één dezer mag zeker gezocht worden in het feit, dat in Wouw en omstreken sedert jaren veel kunstmest gebruikt wordt, met name kali. Ge zult misschien vragen, waarom ik kali in de eerste plaats noem. Wel, Wouw ligt in 't zand, men heeft daar sinds jaren ingezien, dat ze er geen kalizouten konden missen. En ten tweede, omdat ik toevallig zelf gezien heb, dat de kaïniet er met heele wagonladingen, los op den wagen, werd aangevoerd. Zou het toeval zijn, vraag ik, dat de weiden in de genoemde streek zoo rijk met kaïniet en andere kunstmest wordt bemest en het vee uit die streek uitmunt, zelfs prijzen behaalt, als het in het krijt treedt met vee uit de kleistreek? Zou het toeval zijn, dat de bouwlanden, het haver-, rogge- en tarweland met kunstmest, in de eerste plaats met kali Ik zie hier wel degelijk verband. Men gebruikt in de streek van Wouw enorm veel kunstmest, men ge bruikt er meer dan op sommig ander gelijkwaardig land, men vreest niet wat geld uit te geven om genoeg kaïniet, patent-kali, phosphorzuur- en stikstof- houdende meststoffen te koopen, maar men wint er dan ook uitstekende gewassen en houdt er best vee, dat uitmunt door melkrijkheid en andere goede eigenschappen. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting werd de behandeling van de wijziging der militiewet voortgezet. Nadat de heer Borgesius nadere in lichtingen had gevraagd en de heer Verheij eenige bezwaren had ontwikkeld, ver dedigde Minister Sabron het stelsel en de uitvoering van het ontwerp, dat is inge diend om, lettend op het streven gedurende de laatste jaren, om het blijvend gedeelte zooveel mogelijk weg te werken, te trachten te geraken tot een bevredigende kompromis. Een enquête als door het Algemeen Handelsblad ingesteld, achtte de Minister ietwat bedenkelijk en niet den doelmatigen weg. De Minister meende verder, dat vele oefeningen des winters beter tot haar recht kunnen komen. Bij behoorlijke arbeidsverdeeling zal het kader uitstekend zijn taak kunnen volbrengen. De Minister was van oordeel, dat de door den defensieraad geopperde bezwaren van niet overwegenden aard zijn. Hij verklaarde, dat de regeering bereid is tot spoedige indiening van de wets wijziging, om door het ontwerp de ge- wenschte inperking van dienstduur voor het blijvend gedeelte in de wet vast te leggen. De Minister becijferde, dat het ontwerp een half millioen bezuiniging geeft. De Minister van Marine deelde mede voornemens te zijn, de zeemiliciens voor den eersten oefeningstijd hoogstens 1\ maand en voor herhalingsoefeningen hoogstens 5 weken in dienst te houden. Mr. JOAN BOHL. f Woensdag 1.1. overleed te zijnen huize de bekende Katholieke rechtsgeleerde en letter kundige mr. Joan Bohl. De overledene verwierf zich een naam door het schrijven van een groot aantal boeken en verhande lingen over onderwerpen van uiteenloo penden aard. Mr. Bohl werd in 1836 te Zierikzee geboren en aanvankelijk opgeleid tot tailleur in de zaak zijns vaders. Later kwam hij in den handel. In 1861 promoveerde hij echter te Leiden tot doctor in de beide rechten met het proefschrift: „Misdrijven van postbeambten". Bekend is van hem een vertaling van Dante's „Goddelijke Comedie" in verzen, terwijl van zijn hand ook een roman en gedichten ver schenen. Bohl de is stichter van het Dante- orgaan De Waditer, dat in 1876 werd opgericht. Voorts vertaalde hij werken uit het Spaansch, Italiaanse!) en Duitsch. De overledene was ook eenigen tijd redacteur van het dagblad De lijd. De verdienste van den overledene werd erkend door zijn benoeming in verschillende buitenlandsche orden, o. a. officier in de orde van Leopold van België, ridder in de orde van de Kroon van Italië, comman deur in de orde van Mauritius en Lazarus van Italië, ridder 4e klasse in de orde van de Kroon van Roemenië. Ook was hij lid van de Kon. Vlaamsche en Fransche Academie en eere-voorzitter van vele geleerde genootschappen in Nederland, Italië enz. Ingezonden Mededeelingen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Van 1-5 regels f 1,elke regel meer f 0,20. Ondervinding van een inwoner van Middelburg. Mejuffrouw A. Vroonland, Beenhouwerssingel K 76 te Middelburg, meldt ons: Het is thans reeds vijf jaren dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in de lendenen, rug en zijden. De urine was erg beslagen en kwam met een branderig, pijnlijk gevoel. Ik had veel zwetingen en benauwdheden, die door huiveringen werden gevolgd, ook leed ik aan rheumatlek. Somtijds was mijn geheele lichaam opgezwollen, waardoor ik mijn kleercn dikwijls niet eens dicht maken kon en vooral mijn enkels en polsen waren dik opgezet. Ik sliep slecht en wanneer ik 's morgens opstond was ik reeds vermoeid. Verschillende malen was ik hier voor onder behandeling geweest, doch zonder merkbare verlichting en het was mijn geluk, dat ik met Foster's Rugpijn Nierenpillen bekend raakte, want ik had deze nauwelijks twee weken ingenomen, toen ik reeds een groote verlichting bekwam. Nadat ik nog een paar doosjes had gebruikt, kwam er een algeheele verandering in mijn toestand. De pijn was zoo goed als ver dwenen en van al de vroegere ellende bemerkte ik bijna niets meer. Ik zal thans nog een tijdje met uw pillen doorgaan en hoop u binnenkort mijn volkomen herstel te kunnen melden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Nierziekte is gevaarlijk, omdat zij zoo onge merkt aankomt. Zij heeft veel verschijnselen en menigmaal wordt ze voor een andere ziekte gehouden. Hoofdpijn, een zenuwachtige prikkel bare toestand, onregelmatig hart, slapeloosheid, duizelingen, een voortdurend vermoeid gevoel, dit zijn even goed kenteekenen van nieraan doening als rugpijn, waterzucht, onregelmatige urine, rheumatiek, graveel, zwakte der blaas enz. Nierziekte kan soms jaren in het gestel zijn, vóórdat de oorzaak van het kwaad vermoed werd. Dat is het gevaar. Foster's Rugpijn Nierenpillen zijn een speciaal geneesmiddel voor nier- en blaasziekten. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nierenpillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, benevens de handteekening van James Foster. Ze zijn te Zierikzee verkr|gbaar bij den Heer M. S. Polak, gedipt. Drogist, en te Tbolen bij den Heer W. Potter, lliaal Apotheek „Coronoe", Stoofstraat. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één of f 10,— voor 6 doozen. LUCHTSCHEEPVAART. De prijs in den Berlijnschen ballonwed strijd voor het afleggen van den versten afstand kan nog niet toegekend worden, daar men het nog niet eens is over het landen van den Zwitserschen ballon „Helvetia". Volgens den éénen moet de „Helvetia", zooals al de andere ballons die in zee terecht kwamen, geschrapt worden en volgens de anderen is hij de winner der schaal, daar de luchtvaarders Spaek en Mersner hun schuitje slechts verlaten hebben toen ze aan de kust van Noor wegen, dus op vasten grond waren. Zeer tragisch blijft echter deze wedstrijd door het omkomen der beide passagiers van den ballon „Hergesell" op de Noordzee. Men heeft althans niets naders van hen gehoord, 't Waren twee jeugdige officieren, één van de infanterie en de ander van de huzaren, beiden in garnizoen te Metz. Één hunner zou Maandag in ondertrouw zijn opgenomen. Ingezonden Stukken. Landgenooten Den 30en Mei 1902 werd hef Volkssanatorium te Hellendoorn plechtig door Hare Majesteit de Koningin-Moeder geopend. Sedert dien dag is het aantal patiënten, die hulp kwamen zoeken tegen het lijden, dat jaarlijks zooveel honderden ten grave sleept, steeds toe nemende geweest. In 1902 werden verpleegd 82 patiënten. 1903 104 1904 115 1905 154 1906 196 1907 212 En dit jaar is het aantal aanvragen tot opneming alweer grooter dan in 1907. In begin Augustus werd de duizendste patiënt opgenomen. Deze cijfers geven een duidelijke voorstelling van de beteekenis van het Sanatorium als toe vluchtsoord voor onze on- en minvermogende borstlijders. Teneinde aan het steeds toenemende aantal aanvragen te voldoen, is door den Geneesheer- Directeur al het mogelijke gedaan om plaats te maken. Het aantal verpleegden, oorspronkelijk 54, werd al vrij spoedig overschreden, en tegen woordig worden geregeld veel meer patiënten gehuisvest (getallen van 70 en 75 zijn niet zeldzaam). Alle beschikbare ruimte in het gebouw is in gebruik genomen. Ziekenzaal, leesvertrekken en eenige kleine kamers, alles werd ingericht voor de opname van patiënten, en nog is er voort durend plaatsgebrek. Velen moeten wachten, weken, maanden lang, en zien zoo hunne kansen op herstel belangrijk verminderen. Moet dezp toestand zoo blijven? Moeten wij lijdelijk aanzien, hoe zoovelen ten gronde gaan, omdat er voor hen geen gelegenheid is tot herstel? Neen, dat mag niet! Uitbreiding is noodig! Op de laatste Algemeene Vergadering (10 Mei j.l.) Is dan ook besloten tot uitbreiding over te gaan, zoodra het geld daarvoor verkregen zal zijn. Hoe groot zij feitelijk zou moeten zijn, is niet nauwkeurig te zeggen, maar zeker is het, dat wanneer het aantal bedden met 40—48 ver meerderd wordt, deze plaatsen in zeer korten tijd ingenomen zullen zijn. De tegenwoordige electrlsche- en verwarmings- installatie, de grootte van de keuken, laten deze uitbreiding toe. Het personeel zal wel is waar moeten worden uitgebreid, doch laqg niet in ver houding tot de vermeerdering van het aantal patiënten. De exploitatiekosten per patiënt zullen dus dalen, zoodat de Vereenlging met dezelfde bijdragen meer menschen zal kunnen helpen. Honderd veertig patiënten meer dan thans zullen leder jaar het Sanatorium kunnen verlaten, met versterkt weerstandsvermogen, waardoor de meesten van hen weer in staat zullen zijn voor zich en hun gezin te zorgen. En niet alleen zij zelf zijn hiermede gebaat, maar teruggekeerd in de maatschappij, brengen zij daar begrippen over een gezonde levenswijze en nemen zoodoende een werkzaam aandeel In den strijd tegen de tuberculose. Uitbreiding van het Sanatorium Is dus hoogst wenschelijk! In welken vorm zal men uitbreiden? Wanneer wij rekening houden met de ervaring, die geleerd heeft, dat niet alleen voor lijders aan beginnende tuberculose, maar ook voor ietwat verder gevorderde gevallen, de sanatorium- behandeling nog uitnemende resultaten en herstel van arbeidsvermogen vermag te geven, dat vele tuberculoselijders in eenlg tijdperk hunner ziekte te bed verpleegd moeten worden en dat het volstrekt niet de ernstige gevallen met de slechtste vooruitzichten zijn, die bedbehandeling vereischen, dan is het verklaarbaar, dat met verlangen wordt uitgezien naar een gelegenheid om de tuberculose lijders te bed In de open lucht te verplegen. Dit verlangen, gevoegd bij overwegingen van technischen aard, brengt ons tot het plan van een afzonderlijk paviljoen, aan alle zijden door veranda's omgeven, een paviljoen van twee ver diepingen, één voor maryien en één voor vrouwen en geschikt voor dc verpleging van 40—48 ambulante, zoowel als bedlegerige patiënten. Om dit plan te verwezenlijken is minstens tachttg duizend gulden noodig. De tijden zijn voorbij, waarin de arme borstiijder in een warme duffe kamer langzaam wegkwijnde en berustend dc komst afwachtte van den ver- lossenden dood. Zooals thans de frissche luebt en het heerjfjke zonlicht in de kamer van den lijder stroomen, zoo zijn ook nieuwe en frissche opvattingen gedrongen in de hoofden en harten van hen, die zich het helpen van de tuberculoselijders lot levens taak stellen. En met de nieuwere opvattingen over de behandeling van de zieken, is het bewustzijn geboren van de groote beteekenisdie de genezing van de patiënten heeft voor gezin en maatschappij. Wij komen dus tot u om geldetijken steun en wij doen dat met het volle vertrouwen, want wij komen in een tijd, waarin de mensch- heid is doordrongen van de groote beteekenis van den strijd tegen de tuberculose en overal, onder alle rangen der maatschappij, doordringt de wetenschap dat de tuberculose te genezen is. Wq weten, dat wij veel van U vragen, maar wanneer gij bedenkt, hoeveel honderden lijders aan tuberculose wachten op goede afdoende ver pleging, als gij bedenkt, hoe, mede door Uwe hulp, vele huisvaders aan hun gezin, vele moeders aan hun kroost worden teruggegeven met nieuwe levenskracht dan zijn wij overtuigd, dat het geven U gemakkelijk zal vallen. Helpt ons, steunt het Sanatorium, werkt mede tot uitbreiding hiervan ten bate dergenen, die er genezing van hun lijden zoeken. Wilt onzen Algemeenen Penningmeester, 58a Lange Voorhout te 's-Gravenhage, Uwe bijdrage zenden of wel een machtiging om daarover per kwitantie te beschikken. Hei Hoofdbestuur der Vereeniging tot Oprichtingen Exploitatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland. Mr. J. Sickenga, Onder-Voorzitter, te Leeuwarden. Dr. R. de Josselin de Jong, Ie Secr., te Rotterdam. Dr. f. Herman de Jong, 2e Secr., te 's-Hage. A. H. J. C. Telders, Alg. Penningm., te 's-Hage. Dr. J. G. Driessen, te joure. Mr. H. J. D. D. Enschedé, te Haarlem. Dr. S. Halbertsma, te Rotterdam. Mr. J. J. Heyse, te Middelburg. Prof. Dr. E. L. van Leersum, te Leiden. Mr. J. P. R. M. de Nerée van Babberich, te 's-Hage. Dr. C. Nolcn, te Rotterdam. Dr. M. de Vlieger, te Almelo. Dr. D. de Vries Reilingh, le Groningen. Dr. A. J. van der Weijde, te Utrecht. Veemarkt. Zierikzee. Donderdag 22 October. Aangevoerd 87 ossen van Ij tot 2\ jaar, f 82,50 tot f 190. Handel tamelijk vlug. Veemarkt te Dreischor. Woensdag 21 October. Aangevoerd 71 stuks jong vee. Handel levendig. MARKTBERICHTEN. Zierikzee, 22 Oct. Middelmatige aan voer. Prijzen ongeveer als vorige week. Tarwe handel langzaam, terwijl mindere qualiteiten moeilijk verkoopbaar waren en iets lager moesten afgegeven worden. Tarwe f 7 h f 8, mindere soort f 6,50 a f 7,20; chevaliergerst f 6 k f 6,50; wintergerst f 5,25 f 5,50; zomergerst f 5,10 h f 5,20; rogge f 5,75 h f 6; haver f 3,25 f 3,60; erwten (kleine) f 9 h f 9,75; kroonerwten f 10 a f 10,90; bruine boonen f 9 f 10. Aardappelen f 1,80 A f 1,90. Ajuin f 2,60 a f 3. Middelburg, 22 Oct. Ter graanmarkt van heden was een ruime aanvoer. Tarwe en kroonerwten moesten, om tot zaken te komen, 25 cent lager worden afgegeven. Overige artikelen onveranderd. De prijzen waren als volgt: nieuwe tarwe f 7,25 a f 7,50; rogge f 6,25 h f 6,75; zomergerst f 5,25 f 5,50; haver f 3 a f 3,50; paardenboonen f 7 a f 7,50; kroon erwten f 10 a f 10,50; tuinboonen f 6 a f 6,50; witte boonen f 11,50 f 11,75; ronde bruine boonen f 15 a f 16; lange dito f 9,50 h f 10,50; alles per H.L. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 22 Oct. De barge „Jachin", kapitein W. Roberts, met katoenzaadkoeken van Pruisen naar Engeland. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 18 Oct. Een zoon van P. Saman en A. Willemse. 18 M. Mailander en M. van Strlen. 19 J. Berrevoeis en A. C. van Burgb. 22 t H. J. Landman en M. P. Bij de Vaate. Overleden: 17 Oct. c. van Beveren, 85 j., wed. van J. Zon- ruiter. 17 L. Bij de Vaate, 50 j., echtgenoot van L. Boot. 20 M. Morijn, bijna 87 jaar, wed. van P. Waardenburg. 21 N. J. Lensom, 4 ni., z. Ondertrouwd: J. KLOMPE en T. J. DE VRIEZE. Dreischor, 22 October 1908. Ondertrouwd: JAN PIETER FLIKWEERT en ELIZABETH VAN DER PANNE. Zierikzee, 23 October 1908. Heden overleedtot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 72 jaren, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze hartelijk geliefde Echtgenoot en Vader, Prof. Mr. Joan Bohl, Officier in de Orde van de H.H. Mauritius en Lazarus en de Kroon van Rumenië, Ridder in de Kroon van Italië en de Leopolds-Orde van België. Amsterdam. C. P. J. BOHL-Tachi. s-GravenhageM. C. M. BOHL, Pr. J. C. F. H. M. BOHL. 'Amsterdam. C. J. B. L. M. BOHL. J. R. D. BOHL. Amsterdam, 21 October 1908. Op verlangen van den overledene geen bloemen. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 26 October, ten 12 uur, op de R.-K. Begraafplaats „De Buitenveldert" aan den Amstel- veenscheweg. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Martina Waardenburg, geb: Morijn, In den ouderdom van bijna 86 jaren. Zierikzee, 21 October 1908. J. WAARDENBURO en Familie. Hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling in en buiten de gemeente, ontvangen op 21 October. Noordgouwe, 23 October 1908. Wed. R. QR.J DE KATER-Hocke. Dankbetuiging. Door deze betuigen wij naast God onzen dank aan den heer A. J. DE KOCK, Arts te Bruinisse, voor de goede behandeling tijdens en na de gevaarlijke operatie, bij onzen Zoon ABRAHAM verricht, als mede aan de heeren Dr. SCHUTTER van OosterlandZ. G. HOOGERHE1DE en Mevr. DE KOCK, die daarbij behulpzaam zijn geweest; voorts aan allen, die hulp hebben verleend of blijken van belang stelling toonden. Bruinisse, 23 October 1908. J. UIL. P. UIL-Hage. Magazijn van Grafmonumenten en marmeren Schoorsteenmantels, Steenhouwerij, Marmer, Hardsteen voor Bruggen, Sluizen en Qebouwen, Slljp- steenen en Straatkeien. Stationstraat L 5 en 6, Bergen-op-Zoom. Deze is de witste en voldoet het meest. Wed BAL, Tholen Wat de gevolgen zijn. Onze verslaggever meldt ons uit Gennep (L.) Het zoontje van de Wed. H. HERMENS aldaar, wilde eens een allernieuwst spel letje bedenken. Hij begoot een appel met petroleum en wierp die in de brandende kachel. De vlam, die daarop volgdepakte den kleinen Albert beet, zoodat het vel in een oogwenk van den jongen zijn gezicht, armen en handen afgebrand was. De moeder, die niet thuis was, hoorde bij haar thuiskomst vreesetijk gillen. Zij had de tegenwoordigheid van geest den jongen de brandende kleeren van het lichaam te rukken, daardoor bleet hij in het leven, doch hij was overdekt met brandwonden. Het was erg om den jongen aan te zien, zoo was hij misvormd door de vlammen. Eene buurvrouw ried mij aan den jongen met KLOOSTER BALSEM in te smeeren. Ik liet direct een potje halen en smeerde al de verbrande plekken met Kloosterbalsem in. Dit verzachtte hem zeer veel en gaandeweg genas hij. Ik was er eerst nog erg bevreesd voor, dat hij litteekens zou over houden, doch geen litteekentje is er meer te zien. De KLOOSTERBALSEM, Klooster Sancta Paulo, geneest oude en nieuwe wonden, brand- en snij- wonden, Rheumatiek, Rheumatisdie Zenuwpijnen, licht, Podagra, Ischias, Kneuzingen, Stramheid in de lede maten, Verstuikingen, Lendepijn, Pijn in den rug, Spierverrekkingen, Aambeien zoowel bloedende als andere), Winterhanden en Winter voeten. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., en van ÏOO gram f 1,20. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! u' balsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot. waarop de handteekening L. 1. AKKER, Rotterdam, voor komt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit. Alom verkrijgbaar!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5