ZIERIKZGBSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 October 1908. (25 ierils.zeesolie C o u r a n t). Derde Blad. NIEUWSTIJDINGEN. De Bulgaarsche kwestie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor hei buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8685. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiEnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen •uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie met geld. stalenboekje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. EfRONS. Onveiligheid Vaarwaters. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de navolgende berichten betreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w. Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3e District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 29 en zoo noodig ook op 30 October eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort, begrensd aan de N.-zijde door eene lijn van af het fort in de richting N.N.W. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de richting Z.W. van het uiteinde daarvan. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefening tot aan het einde daarvan. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling als voren zal op 27 en zoo noodig ook op 28 October eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal ?;evuurd worden met kanonnen van licht kaliber 6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de richtingen O.t.N. door Oost tot Z.O.tZ. (677»'). tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvanbovendien 2ullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterijen Dlemerdam en Durgerdanr, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Zierikzee, den 22 October 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOLENBURGH. St.-Petersburg, 21 Oct. De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft tot den berichtgever van de Nowoje Wreinja te Constantinopel gezegd, dat Servië en Montenegro aan de Turksche regeering hebben medegedeelddat zij geenerlei compensatie ten koste van Turkije zullen verlangen. Die plotselinge verklaring, welke men aan Rusland's invloed toeschrijft, heeft een zeer goeden indruk gemaakt. Parijs, 22 Oct. Aan de New-York Herald wordt uit Constantinopel bericht, dat de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Turkije over het inlijven van Bosnië sinds gisteren voor goed zijn afgebroken. De Oosten rij ksche gezant bood Turkije teruggave van het sandzjak Novibazar aan, alsmede de belofte, dat Oostenrijk op de internationale conferentie de aanspraken der Porte zou^ ondersteunen. De Porte heeft echter geantwoord dat zij die voor waarden niet kon aannemen en dat zij niet anders wilde onderhandelen dan op den grondslag van onschendbare eenheid des rijks. Rome, 22 Oct. Volgens berichten uit verscheidene hoofdsteden zijn de thans getroffen schikkingen weinig gunstig voor een samenkomst der conferentie. De con ferentie wordt nutteloos geacht wegens de directe onderhandelingen, die thans tusschen de mogendheden, die meer rechtstreeks bij de Balkan-kwestie belang hebben, gevoerd worden. Italië, de Westersche mogendheid, blijft niettemin bij haar meening, dal de conferentie de wijzigingen in het status-quo van het Oosten moet bekrachtigen. AMERIKA. De toestand in de door de boschbranden geteisterde districten van Michigan en Wisconsin schijnt te verbeteren, maar de vluchtelingen uit de getroffen streken ver- keeren in een diepen staat van ellende. De gouverneur van Michigan heeft een opwekking tot de bevolking van dien staat gericht om gelden ten bate van de slacht offers bijeen te brengen. - Naar men uit New-York meldt, zijn er in den staat New-York en andere staten in de buurt weer geweldige boschbranden gaande. De rook maakt in New-York over dag het opsteken van het licht noodig. ENGELAND. Ernstige overstroomingen hebben gewoed in Zuid-Wales, tengevolge van de hevige regens, die van Zaterdag af gevallen zijn. Stroomen water kwamen plotseling van de bergen en vloeiden door de straten der steden, die tegen de hellingen zijn gebouwd, waar zij groote verwoestingen aanrichtten, doordat zij in de huizen drongen, voor namelijk in 't dal der rivieren Taft en Rhymney. Te Merthyr en Pontypridd konden de trams onmogelijk rijden, doordat de lijnen onder water stonden en met overblijfselen van huisraad enz. versperd waren. Te Torpontau is een passagiers- trein van Newpot aan een groot gevaar ontkomen. De locomotief zakte in een kuil, doordat de grond onder de rails door het water was ondermijnd. Gelukkig bleven de wagens in de rails. De boven- grondsche werken van de Powei Duffryn kolenmijn te Bargoed zijn overstroomd. Het water drong in den cokes-oven en doofde het vuur. Men durfde de arbeiders niet laten afdalen, uit vrees dat het water ook in de mijn zou dringen. Te Tir Phil is een man verdronken, toen hij trachtte zijn pluimvee te redden. Pontlotlyn is in duisternis, doordat de gasfabriek is over stroomd. FRANKRIJK. Naar aanleiding van de beangstigende uitbreiding, die de werkloosheid in Enge land aanneemt, heeft de Matin zich gewend tot den directeur van de afdeeling arbeid van het ministerie van handel, die den toestand in Frankrijk, hoewel niet schitte rend, toch ook niet beslist slecht noemde. De statistfek van 30 September wijst een gemiddelde aan van 8 pCt. werkloozen over geheel Frankrijk, d. i. 2 pCt. boven den normalen stand. in 1903 steeg dit gemiddelde tot 10pCt., in 1904 tot llpCt. Dit waren de twee slechtste jaren, sinds de statistiek werkt. Onder de 4 pCt. is het nooit gedaald. Bovendien verklaarde de directeur: voor den geregelden gang van het werk is het noodig, dat er een zeker aantal werkloozen zijn, al was het maar alleen om de zieke of ontslagen werklieden aan te vullen. De tegenwoordige overschrijding van het minimum van 4 pCt. weet hij aan de heerschende industriëele crisis, welke om de tien jaren met een bijna wiskunstige zekerheid terugkeert. De oorzaak hiervoor moet waarschijnlijk gezocht worden in het te groote vertrouwen op de toekomst, hetwelk zich van de industriëelen meester maakt in de dagen van voorspoed. De metaalindustrie bijvoorbeeld beleefde na het einde van den Russischen oorlog gouden dagen: fabrieken rezen toen uit den grond op, banken werden gesticht. Spoedig was er overproductie en de ellende begon. Te Parijs schatte de directeur het aantal werkloozen op 60,000 a 70,000; sinds in 1890 de statistiek werd ingesteld, heeft de Fransche hoofdstad veel ernstiger tijden op dit gebied doorgemaakt. BELSIE. Sedert verscheidene maanden was de gendarmerie van Meulebeke (Kortrijk) op zoek naar den gevreesden bandiet Gustaaf Landuyt, bijgenaamd Jakke Landuyt, die zich verdoken hield in de uitgestrekte bosschen van het kasteel van den burggraaf senator de Jonghe van Ardoye, waar hij onderaardsche bergplaatsen voor allerhande wapens en schietvoorraad, geheime spelon ken voor dag- en nachtverblijf had. Deze bandiet was de schrik der streek; iedereen kende hem ais een dief, een brandstichter, een roekeloozen kerel, bereid tot allerhande aanslagen en misdaden. Op hooger bevel van den procureur- generaal te Gent, werd aan de gendarme- rieën gelast, alle middelen in het werk te stellen om den gevreesden bandiet ge vangen te nemen. Twee mannen der brigade gendarmen van Thielt, verkleed als eenvoudige werkliedendoorkruisten de Ardoyebosschen gedurende 4 dagen, zonder ergens een spoor van Landuyt te vinden. Den vijfden dag, rond 2 u*e 's namiddags, toen de gendarm Adolf van Neer, ais schildersknecht verkleed, op zoek was in de bosschen, terwijl zijn wapenbroeder Desmet een verderen kant doorkruiste, ontwaarde hij op korten afstand den opgezochten bandiet, gewapend met een knuppel. De zoogezegde schildcrsknecht naderde stil en vreedzaam, gelijk een eenvoudige wandelaar. Plotseling sprong de gendarm op hem toe, keerde den slag van den knuppel af met zijnen opgestoken arm, greep Landuyt bij de keel en hield vast wat hij had. De twee mannen worstelden een kwart-uurs lang, doch Landuyt moest het onderspit delven. Van Neer hield hem in bedwang totdat zijn wapenbroeder, op het gerucht toegesneld, den overwonnen bandiet hielp in de boeien slaan. NEDERLAND. Zwolle, 22 Oct. Tot lid van den ge meenteraad alhier is gekozen mr. G. W. Th. baron Van Dedem. Amsterdam, 21 Ocl. Indertijd werd melding gemaakt van een drama, dat zich in één der hotels hier ter stede afspeelde, n.l. van een heer, die zich van het leven beroofde, na bij de Club de Bienfaissange zijn geld te hebben verspeeld. Thans lezen wij in de Neue Freie Presse, wie de be wuste heer was. Het was de vijftigjarige graaf Stanislaus Potulicki, afstammeling van een oud-adelijk Pooisch geslacht. in 1896 werd hij aangesteld tot officier van het Duitsche leger, maar moest zich uit den dienst terugtrekken, wegens een affaire in een speelclub. Hij beheerde daarna zijn familie-bezittingen in Grajewo bij Posen, die hij echter spoedig na zijn huwelijk met een Amerikaansche inillion- nairsdochter verkocht, om naar New-York over te steken. Daar maakte hij de mil- lioenen-bruidschat van zijn vrouw op, en ging naar Montreal, in Kanada, waar hij, onder den aangenomen naam van Stephan Werner, een Poolsche bank oprichtte. Mij verwierf zich onder de Pooische uitgewe kenen in Kanada een talrijke clientèle, zijn bank moest echter haar betalingen staken, omdat de stichter met de fondsen zijn schulden betaalde. De graaf Potulicki vluchtte hierop naar Amsterdam, om daar, na zijn laatste geld verspeeld te hebben, een eind aan zijn leven te maken. De 16-jarige knaap alhier, die on langs door den politie-agent De V. werd mishandeld, zal nog omstreeks 6 weken in het Binnengasthuis moeten blijven. Zijn toestand is evenwel vooruitgaande. Wat den politie-agent betreft, deze is gisteren middag naar het Wilhelminagasthuis over gebracht, waar hij ter observatie van zijn geestvermogens ten minste vier weken zal moeten vertoeven. Alhier is een glazenwasscher, die werkzaam was aan een huis op de Kostverlorenkade, van het balcon der derde verdieping door het uitglijden van zijn ladder, op straat gevallen. Hij kwam op het hoofd terecht en werd vreeselljk ver minkt naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar de dood werd geconstateerd. Utrecht, 22 Oct. Woensdag is men op de algemeene begraafplaats alhier begonnen met het begraven door middel van een automatisch werkend toestel. Het systeem komt op het volgende neer Boven den grafkuil wordt een ijzeren raam gelegd, dat den rand van de groeve geheel omsluit. Over het graf loopen van beide lengtezijden van het raam twee smalle, ijzeren kettingen, waar de lijkkist op wordt geplaatst. Als dit is geschied, wordt een handle, die van het raam naar boven loopt, met een lichten handdruk verzet, en geruischloos en zeer regelmatig zakt dan de kist in de diepte. Js zij op den bodem van het graf gekomen en wordt de spanning in de kettingen ver broken, dan splitsen deze zich in tweeën en kunnen zij langzaam uit het graf worden opgetrokken. Deze wijze van begraven vervangt het dikwerf moeizaam neerlaten van zware kisten met behulp van touwen. Het nieuwe begraaftoestel behoeft slechts door één persoon te worden bediend. 's-Gravenhage, 21 Oct. De politie alhier heeft gisterenavond de hand gelegd op een vreemdeling, die, naar gebleken is, hoogstwaarschijnlijk tot een internati onale oplichtersbende behoort. Aan één der grootste hotels hier ter stede vervoegde zich een vreemdeling en vroeg den portier of er uit Rotterdam geen telegrafische postwissel was gekomen voor den heer Plzardini, directeur van de Oil Company Vacuum Op het ontkennende antwoord verzocht hij te telefoneeren aan den vertegenwoordiger te Rotterdam van bovengenoemde maatschappij en te ver zoeken den postwissel ten dringèndste af te zenden. Toen de vreemdeling ten tweeden male terugkwam aan het hotel, vond hij daar den Rotterdamschen heer, dien hij een in het Engelsch gesteld telegram had gezondenonderteekend Pizardini, behelzende de mededeeling: Ik heb mijn geid verloren; zend mij dus onmiddellijk per draad twintig pond sterling". De geadresseerde had evenwel nóch het telegram, nóch, het telefonisch verzoek vertrouwd, en was daarom naar Den Haag gekomen. Daar vond hij echter niet den directeur zijner maatschappij, maar een hem onbekenden vreemdeling, die Fransch en Engelsch sprak, opgaf lid te zijn van de Fransche legatie en den heer Pizardini op straat te hebben ontmoet. Deze zou hem hebben opgedragen aan het bovenbedoelde hotel den telegrafischen postwissel in ontvangst te nemen. De ontvanger van het telegram geloofde dit verhaal nóg minder dan hij telegram en telefonifche aanvrage had vertrouwd en riep een juist passeerenden agent aan, die den vreemdeling te kennen gaf, dat hij hem moest volgen naar het politie bureau. Daar bleek, dat de man geen lid van de Fransche legatie was en dat hij slechts een zeer gering bedrag aan geld bij zich had. Blijkens zijn papieren was hij Fransch onderdaan. Hij werd, na verhoor door den commis saris van politie der 2de afdeeling, den heer Dietz, voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Een verder onderzoek zal wellicht kunnen uitmaken, of de aan gehoudene den heer Pizardini werkelijk heeft ontmoet. Dit zal echter niet gemak kelijk vallen, daar genoemde heer steeds reizende is en op het oogenblik zijn ver blijfplaats niet met zekerheid bekend is. De vreemdeling, die Woensdagavond door de politie werd aangehouden ver dacht van poging tot oplichting, zal, als zijnde zonder middel van bestaan, over de grenzen worden gezet. Wel heeft hij be weerd, dat de heer Pizardini, op wiens naam hij de telegrafische aanvrage om geld zond, hem hier aan een betrekking zou helpen. Ook aan die bewering werd geen geloof geslagen, daar hij echter door niets heeft kunnen bewijzendat hij met den heer P. in relatie heeft gestaan en deze waarschijnlijk den laatsten tijd niet in Den Haag geweest is, gelijk de aangehoudene beweert. Van het instellen van een strafvervolging tegen den verdachte heeft men afgezien, op grond, dat het hoogst bezwarend is gebleken, den heer Pizardini, die als hoofd getuige in deze zaak zou moeten worden gehoord, te dagvaarden. Onder belofte van een huwelijk, knoopte een automobilist in dezen zomer betrekkingen aan met een paar dames alhier; hij liet zich allerlei cadeaux geven, als eenige kostbare schilderijen, een Keul- sche bierkruik, een papegaai met kooi en een aantal andere voorwerpen. Hij zeide te heeten A. van Leeuwen en te Arnhem aan den Velperweg woonachtig te zijn. Altijd wanneer hij één van zijn geliefden bezocht, kwam hij per automobiel of motorrijwiel en deed zich dan zeer deftig voor. Toen hij dit spelletje niet langer kon volhouden, of toen het hem geen voordeel meer aanbracht, verdween hij spoorloos. De beide dames deden aangifte van het geval bij de politie en deze zocht thans den oplichter in handen te krijgen, doch tot heden was hij nergens te vinden, Waarschijnlijk zijn deze twee dames niet de eenige slachtoffers van den automobilist. Dordrecht, 22 Oct. In den Biesbosch is het in geen jaren zoo gesteld geweest met de scheepvaart als thans. Het water is verbazend laag, zoodat alleen in de Bleek wet meer dan 50 vaartuigen aan den grond zitten. Het bietenvervoer te water is zoo goed als gestremd. Dinteloord. De heer H. Breure Lz. heeft zijn ontslag genomen ais lid van den gemeenteraad. We- mogen hem een hartelijk woord van dank voor de wijze, waarop hij de belangen der gemeente gedurende ruim zeven jaar heeft behartigd, niet ont houden. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Evang. Luth. Gem. te Haarlem, ds. H. W. Lenderink te Kampen (vroeger te Zierikzee), die, zooals gemeld is, ook te Leiden is beroepen. Poortvliet. Ds. A. Dekker uit Anna- Jacoba-Polder hoopt Zondag 25 dezer in de Geref. Kerk alhier, des voormiddags 9.30 gewone godsdienstoefening en des namiddags 2 uur oogstcoJJecte te houden. Herkozen tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. Gem. alhier, de heeren E. C. W. A. Geuze en M. J. de Graaff. Noordgouwe. Aan den heer J. Romeijn is op diens verzoek tegen 1 Januari 1909 eervol ontslag verleend als koster van de Ned. Herv. Kerk alhier. Hij bekleedde die betrekking sedert 1878. Eikerzee, 20 Oct. Naar wij vernemen heeft de heer Flohil alhier ontslag ge nomen ais lid van het college der kerk voogden van Ned. Herv. Kerk alhier, in welk college hij meer dan veertig jaren onafgebroken zitting had, gedurende vele der laatste jaren ook ais de secretaris er van. Aan den heer A. S. J. Dekker te Goes is weer een nieuw kerkorgel besteld, nu voor de Ned. Herv. Gem. te Slmons- haven. Bovendien is aan deze firma opge dragen de vernieuwing van het groote orgel in de kerk aan de Lauriersgracht te Amsterdam het laatste. Tengevolge van de over ds. H. Snel uitgesproken schorsing is als consulent der Ned. Herv. Gem. van Polsbroek en Vlist, opgetreden ds. S. van Daalen uit Benschop, die Zondag de eerste predik beurt vervulde. Thans bevat het Flakkeesche week blad Vooruit volgend schrijven van ds. Snel: Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van de advertentie in uw blad van 14 October 1.1. „Een eerlijke bekentenis" van de hand mijner echtge- noote, wil ik bij dezen in het openbaar uitspreken, dat het mij een diepe smart was, te moeten handelen gelijk ik deed. Nu echter mijn echtgenoote tot vollen inkeer en berouw gekomen is (wat nu aan ieder gebleken is) heb ik niet geaarzeld weder met haar saam te wonen. Ik gevoel mij deswege zeer dankbaar gestemd en verootmoedigd en geef bij dezen volgaarne haar de eer, die haar voor deze openlijke „eerlijke bekentenis" toekomt. Ik verklaar met nadruk het vaste voor nemen te hebben, het Woord Gods te blijven prediken op zuivere gronden en de Gereformeerde leer in alle opzichten te blijven voorstaan. U dankend voor de plaatsing, Met aiie achting, Uw dw. H. SNEL, Herv. Predikant. Polsbroek, 18 October 1908. Landbouw en Veeteelt. Oud-Vossemeer. Van de producten, die dit jaar het beste resultaat gaven, wordt vooral klaver genoemd; algemeen is men van meening, dat de structuur van den grond er enorm mee zal verbeteren. In den polder Slabbecoorn is bijna niets anders dan klaver geteeld, maar ook in de andere verdronken polders treft men groote kavels aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 4