Zaterdag 24 October 1908. Tweede Blad. Vloedplanken. (525 i e r i Ijl z e e s c b. e Co ur an t). NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESUHE HÉ NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1.60. 65ste JAARGANG. No. 8685. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oiraoteur: A. J. OE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zterikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der ge meente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verhouden: bij hooge vloeden 0,50 per uur, en schouwing 0,25 Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 23 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. JAPAN. De Amerikaansche slagschepen zijn voor Jokohama verschenen en voor anker gegaan. Er zijn op groote schaal toebereidselen getroffen om de ontvangst der Amerikaansche schepelingen zoo schitterend en hartelijk mogelijk te doen zijn. Eiken dag zullen aan den vasten wal 4000 schepelingen worden onthaald. Te Jokohama zullen eiken dag gratis extratreinen naar Tokio, Kanagawa en andere plaatsen gereedstaan voor de Amerikaansche gasten. Ook krijgen deze laatsten de beschikking over de hulp en voorlichting van 300 wegwijzers, welke zich daartoe vrijwillig hebben bereid verklaard. Één der grootste Tokiosche bladen geeft, ten gerieve van de gasten, dagelijks een kolom nieuws in het Engelsch. Het ge meentebestuur van Jokohama heeft er voor zorg gedragen, dat eiken avond in de schouwburgen vertooningen plaats vinden, waar de bezoekers vrij entrée hebben. Te Tokio wacht admiraal Sperry een grootsche ontvangst. Tienduizend school kinderen zullen den admiraal, bij zijn aankomst in het Sjimbasji-station der hoofdstad, het „Hail Columbia" toezingen. De Amerikaansche schepen hebben op den overtocht van de Filippijnen naar Japan zwaar weer gehad. Tot tweemaal toe werd een schepeling door een stortzee overboord gespoeld. Slechts één der twee kon worden gered. Tokio, 20 Oct. Admiraal Sperry, de bevelhebber der Amerikaansche vloot, werd heden door den keizer van Japan in audiëntie ontvangen en overhandigde dezen een boodschap van president Roosevelt, waarin den Mikado de verzekering wordt gegeven van de vriendschap, die het Amerikaansche volk voor Japan koestert. De keizer antwoordde op hartelijke wijze en zei: Het is ons voortdurend doel en verlangen de vriendschapsbanden, die Japan en de Vereenigde Stalen verbinden, te versterken tot onverbreekbare koorden van goede nabuurschap en volmaakte overeenstemming. AMERIKA. Nog voortdurend komen er uit de Vereenigde Staten berichten omtrent bosch- branden. Thans worden voornamelijk Michigan en Wisconsin geteisterd. Het dorpje Metz is vermoedelijk geheel en al verwoest. Een trein, uitgezonden om de bewoners te redden, is op den terugweg, toen hij het brandende gebied trachtte door te komen, ontspoord. Men vermoedt, dat alle Inzittenden omgekomen zijn, maar hoe groot het aantal slachtoffers is, weet men nog niet. Alleen zijn reeds de ver koolde overblijfselen van een aantal vrouwen en kinderen gevonden. Volgens berichten van de Daily Mail zouden een machinist en een stoker van de locomotief van den verongelukten trein zich hebben weten te redden. Zij geven een vreeselijk relaas van den tocht door het brandende gebied. De hitte was zóó groot, dat de mannen van de locomotief in een watertank kropen, toen het water echter te warm werd, sprongen twee, de beide geredden, van den trein, de derde bleef in het water en zijn lijk werd later in het kokende water gevonden. Het ver haal is vreeselijk, maar wij zullen onzen lezers de verdere bizonderheden besparen, omdat er wel een al te Amerikaansch tintje aan is. De laatste berichten schatten het aantal omgekomenen in het geteisterde gebied reeds op 130. De Parijsche N.-Y. Herald verneemt uit New-York, dat het daar Zondag 18 October, op straat bijna 90 graden F. warm was. Te Coney Island baadden duizenden in zee. Het leek weer midden in den zomer. ITALIË. Dinsdag 1.1. is een militaire ballon boven Rovigo van een hoogte van 250 meter komen vallen. Een kapitein is doodelijk gekwetst. SERVIË. Oroote geestdrift wordt in Belgrado teweeggebracht door de volgende tele grammen, gewisseld tusschen prins Peter van Montenegro, den jongsten zoon van vorst Nikita, oud 19 jaar, student te Weenen, en den Servischen kroonprins George, wel bekend, oud 21 jaar, wonende te Belgrado. Na de redevoering van prins George, Zondagmorgen te Belgrado gehouden, zond prins Peter zijn neef het volgende telegram „George, vol geestdrift ben ik door je diep gevoelde woorden, die je gesproken hebt tot het volk. Ik groet je en omhels je hartelijk, mijn neef. God geve, dat wij eikaar spoedig op het slagveld zullen ont moeten". Kroonprins George antwoordde: „Je hartelijke woorden hebben mij diep geroerd. Steeds trouw aan de idealen van ons heerlijk Servisch volk, ben ik er ongemeen gevoelig voor, dat mij de bizon- dere gelegenheid werd geboden mij aan te sluiten bij de vaderlandslievende ge voelens onzer waarde broeders. Ik omhels je, George". Prins George van Servië treedt overigens in deze geheele crisis op zulk een zonder linge wijze op, dat de minister van buitenl. zaken, Mllovanowitsj hem Het waarschuwen, dat hij door zijn houding de veiligheid van Servië en de belangen der dynastie op het spel zet. De kroonprins is steeds één der eersten bij elke anti-Oostenrljksche betooging. Hij jubelde luidkeels, toen een troep demonstranten vóór het standbeeld van vorst Michael de zwart-gele vlag verbrandde. Hij richtte het belachelijke „doodskop-legioen" op, en liet aan Mace donische benden 1000 francs toezenden. Hij laat zich openlijk huldigen als een tweede prins Stephan Cuschan, die zijn vader, Tsaar Stephan, van den troon stootte; hij neemt een werkzaam deel aan de samenzweringen van de radicalen, die koning Peter tot troonsafstand willen be wegen. In een interview met den correspondent van de Tribune uitte prins George zich op oorlogszuchtigen toon. Trotsch vergeleek hij Servië met Piemont, en zeide: „Servië heeft denzelfden vijand als eens Piemont, en het zal dien verslaan, evenals Piemont deed". De jonge prins neemt den mond wel heel volvooral na de mededeelingen van den minister van oorlog over den toestand in het Servische leger. De vorsten van Piemont zorgden tenminste, dat hun leger in orde was, en wisten te strijden en te zwijgen. RUSLAND. Leo Tolstoj, die onlangs, gelijk men weet, zijn 80e levensjaar voleindigde en ondanks zijn wensch, dat die dag niet gevierd zou worden, van allerlei kanten gelukwenschen, huldebetuigingen en ge schenken ontving, betuigt in een thans openbaar gemaakt schrijven zijn dank daarvoor. „Ik dank", zegt hij, „alle hoogcscholen, gemeente- en provinciebesturen, genoot schappen, vereenigingen, dagblad-redacties enz., die mij adressen en brieven van gelukwensching zonden. „Ik dank al de onbekenden van allen rang en stand, tot in de gevangenissen toe, die mij vriendschappelijk groetten. Ik dank de jongelingen, meisjes en kinderen, van wie ik gelukwenschen ontving, en vooral ook breng ik mijn hartgrondigen dank aan diegenen, die, tot mijn groote vreugde, zich in hunne gelukwenschen minder met mij dan wel met de eeuwige waarheden solidair verklaardendie ik getracht heb in mijne geschriften zoo goed mogelijk te verkondigen. En bizonder aangenaam is het mij, dut die personen voor het meerendeel boeren en arbeiders zijn". St.-Petersburg, 21 Oct. De Turksche minister van buitenl. zaken verklaarde aan een correspondent van de Vovvi Vremis te Constantinopel, dat Servië en Monte negro de Turksche regeering te kennen hebben gegeven, dat zij geen enkele com pensatie ten koste van Turkije zouden verlangen. Deze plotselinge betuiging, welke men aan Ruslands invloed toe schrijft, wekt een uitstekenden indruk. ENGELAND. De Londensche graafschapsraad zal de werkloozen te werk stellen aan het leggen van electrische tramsporen en het bouwen van een Counly Hall, alsmede aan eenige werken in de parken. De verschillende gemeenteraden van Londen laten voorts tal van herstellingen aan straten en ge bouwen door werkloozen uitvoeren. Londen, 21 Oct. Het politie-gerechtshof in Bow-street was heden gevuld met een groote menigte, met het oog op de ver schijning van de ministers Lloyd George en Gladstone, die als getuigen waren gedagvaard door drie „suffragettes", be schuldigd van opruiing tot oproer op den avond vóór den dag, waarop het parlement weer bijeen zou komen. Één der kiesrecht- dames, Chrlstabel Pankhurst, onderwierp de ministers aan een kruisverhoor. Minister Lloyd George erkende lachend, dat hij de meeting op het Trafalgar Square had bijgewoond, waarop de Suffragettes het publiek opwekten het Lagerhuis te be stormen; hij moest toegeven, dat de taal der dames niet zoo erg kras was geweest. BELGIË. Zaterdag had op de tramlijn Sint-Truien- Thienen een vreeselijk ongeluk plaats. Twee trams met eenige reizigers, zijn n.l. te Dormael tegen elkaar ingereden. Het ongeluk werd veroorzaakt door het doorrijden van één der trams, die aan het kruispunt van Halle-Boyenhoven had moeten wachten. De schok was verschrik kelijk. De twee locomptieven drongen ineen met ongehoord geweld en werden totaal verbrijzeld. Al de rijtuigen zijn ver nield. Aan alle kanten hoorde men hartver scheurende kreten. Eenige der ontsnapte reizigers namen verschrikt de vlucht, zonder te durven omzien. De hulp kwam spoedig aan en de reddingswerken werden ingericht. Een lijk werd onder den puin hoop vandaan gehaald, als ook ver scheidene personen die erg gekwetst waren. Één vrouw was onmiddellijk dood, een paar andere passagiers verkeeren nog in levensgevaar, terwijl een groot aantal menschen meer of minder zwaar gekwetst zijn. NEDERLAND. Maastricht, 21 Oct. Einde der vorige en begin dezer week werd de instructie in zake vrouw B., tegen wie rechtsingang is verleend naar aanleiding van de be kende feiten, nog voortgezet. Behalve de verdachte vrouw zijn door den rechter van instructie meerdere getuigen, zoowel vrouwelijke als mannelijke, verhoord. In zooverre deze getuigen particuliere personen zijn, kan de gemeenschap hier voor betrekkelijk weinig belangstelling toonen. Anders echter wordt het, voor zoover in de zaak personen gecompro mitteerd zouden blijken, aan wie door de gemeenschap of haTe leiders zekere ambten of betrekkingen zijn toevertrouwd. Onder dit opzicht zal noodzakelijkerwijs op een voldoeninggeven aan de publieke veront waardiging moeten worden aangedrongen. Vrouw B. werd in één der verhooren, die zij onderging, door een zenuwtoeval aangegrepen, in die mate dat de hulp van een in het rechtsgebouw aanwezigen arts (dokter S. uit Vaals, die toevallig als getuige in eene andere zaak gedagvaard was) moest worden ingeroepen. Het hooren van getuigen zal wellicht hierdoor eenigszins vergemakkelijkt zijn, dat in enkele gevallen althans in één geval door het betrokken meisje of vrouw geweigerd is gevolg te geven aan eenen aandrang, van bevriende zijde eeniger in de kwestie betrokken heeren op haar uitgeoefend, om de stad te verlaten. Welke afmetingen het euvel had aange nomen, kan hieruit blijken, dat, toen de inrichting van vrouw B. nog in fleur was, meisjes uit de stad het ouderlijk huis in hare gewone kleeren verlieten, zich op de kamer eener „kennis" in sierlijker kleedij staken en zich dan naar het bewuste huis begaven. Er schijnen aan de zaak nog meer dingen van ernstigen aard vast te zitten, waaromtrent de instructie wel nadere bizonderheden zal vaststellen. Het zal aan de openbare zedelijkheid in deze stad inderdaad ten goede komen, wanneer de justitie met vaste hand door tast. En zulk eene zuiveringskuur is, gezien het moreel gehalte in sommige kringen, waarlijk niet overbodig. Intusschen zal een grondig effect eerst bereikt worden, wanneer er zoowel van de zijde der ge meentebesturen als der gemeentepolitie hier èn in de omliggende gemeenten in dezelfde richting wordt meegewerkt, als door het optreden onzer justitie thans aangewezen wordt. Naar wij met genoegen vernamen, is althans het dagelijksch be stuur der gemeente Maastricht reeds in dien zin werkzaam geweest door het zenden van een adres aan den minister van waterstaat, in hetwelk wordt aange drongen op het nemen van maatregelen, .waardoor het bezigen van Rijksterrein voor ongeoorloofde, hier niet nader te om schrijven doeleinden, zooveel doenlijk onmogelijk wordt gemaakt. Haarlem, 21 Oct. Een ernstig ongeluk heeft gisterenmiddag plaats gehad op den straatweg lusschen Vel zen en Haarlem. De stoomtram, die 2,30 van Haarlem vertrekt, reed ter hoogte van het café „Rozenstein" een paard en wagen aan. De wagen werd geheel verbrijzeld en de vrouw, die er in zat, terstond gedood. De bestuurder van den wagen is zóó zwaar gewond, dat men ernstg voor zijn leven vreest. Amsterdam, 21 Oct. Een zware uit slaande brand woedde heden voormiddag in een, zes verdiepingen hoog, diep, breed huis op het Waterlooplein alhier. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid van loodgieters, die Dinsdag op het dak werkten. Het gebouw was vol meubelen en manufacturen. Niettegenstaande de brandweer met veel materieel aanrukte, brandden de drie bovenste verdiepingen, vol Weener meu belen, en de beide zolders uit. In het benedenhuis en het er naast gelegene werd veel waterschade aangericht. Ongelukken vielen niet voor en de schade wordt door verzekering gedekt. 's-Gravenhage, 21 Oct. Op 15 Oct. 1907 werd door de hoofd-administratie van het 3e reg. huzaren alhier bij het openen van de brandkast ontdekt, dat f 2050 ontbrak. De uitslag van het onderzoek van den hoofdintendant was, dat de verstrekte inlichtingen geen grond opleverden om de oorzaak van het tekort toe te schrijven aan schuld of nalatigheid van de hoofd administratie, maar dat, alvorens te beslissen of schade door het Rijk zou moeten worden gedragen, een justitieel onderzoek moest voorafgaan. Nóch de burgerlijke, nóch de militaire justitie echter heeft den schuldige kunnen aanwijzen. Naar de meening van den officier van justitie moet de vermissing van het geld worden toegeschreven óf aan onachtzaamheid óf aan een misdrijf, ge pleegd door één of meer militairen. Volgens het oordeel van den auditeur militair bestaan er, na kennisneming van het zeer volledig onderzoek, ingesteld door den rechter-commissaris in strafzaken bij de rechtbank, geen termen om tegen één of meer personen een klacht wegens diefstal of verduistering te doen opmaken, en is er omtrent den vermoedelijken dader (of daders) totaal geen zekerheid. De landsadvocaat oordeelt, dat niet gebleken is van schuld of nalatigheid bij voorzitter en commissarissen der hoofd administratie in het bewaren van hun toevertrouwde Rijksgelden, en dat ook niet is gebleken, dat op één of ander persoon wegens onrechtmatige daad de schade zou zijn te verhalen. Tot dekking van het tekort is nu bij wetsontwerp 2050 gulden op de Oorlogs- begrooting 1907 aangevraagd. Dordrecht, 21 Oct. Wat niet dikwijls voorkomt, gebeurde gisterenavond op het hoofd-bureel van politie alhier. Daar kwam n.l. iemand zijn spijt betuigen over een verkeerde daad, die hij verricht had. Het was de 50-jarige A. R.die mede deelde, dat hij in het midden der maand Juni de rijkswerk-inrichting te Veenhuizen was ontvlucht en sedert zonder bestaan rondgezworven had. Hij zag nu in ver keerd te hebben gehandeld en verzocht beleefd naar zijn vroeger lustoord te worden teruggebracht. De man werd ter beschikking der justitie gesteld om volgens zijn verlangen naar Veenhuizen op trans port te worden gesteld. Vermoedelijk heeft de koude hem ge dreven tot het opbiechten zijner zonde. Landbouw en Veeteelt. Van hei tot klei. Men schrijft van de Zeeuwsch-Belgische grens: Verleden jaar heeft het bestuur der burgerlijke Godshuizen te Gent op zijne heidegronden aan de Nederlandsche grens nabij Zuiddorpe een merkwaardige proef genomen. Een gedeelte heide werd ge durende de bietencampagne steeds bevloeid met het spoelwater uit de beetwortel suikerfabriek van den heer Wittouck. Daardoor vormde zich een laagje klei op den zandigen bodem. Op dien bodem werden in het voorjaar voederbieten ge zaaid, welke te midden van hei en sparren zóó welig groeiden, dat zij verkocht werden voor 1400 francs per hectare. Gedurende de tegenwoordige campagne zal een tweede stuk besproeid worden, om ook daarvan vruchtbaren kleigrond te maken. In verband met de nieuwe keurings- wetten op uit te voeren vleesch, die met Januari in werking treden, zal het personeel aan de bestaande posten moeten worden uitgebreid met 7 keurmeesters, 22 hulp- keurmeesters en 10 arbeiders en zullen dertig nieuwe posten worden gevormd. Voor bezoldiging dezer keurmeèsters enz. is, met f 5000 voor salarisverhooging, f 123,160 per jaar noodig. De minister wil de meeste beambten reeds in Decem ber werkzaam stellen om ze de noodlge voorbereiding te doen genieten. Amerikaansdie landbouwlessen. Men wenscht in den Amerikaanschen staat Montana het zuivelbedrijf tot grooter bloei te brengen en wel op zeer origineele wijze. Een speciale zuiveltrein, die het karakter krijgt van een practische zuivel- school op wielen, zal voortdurend heel den staat doorrijden en overal door lessen en voorbeelden de bevolking onderwijzen. Eiken dag weer op een andere plaats worden een namiddag- en een avond bijeenkomst gehouden in een specialen voordrachtwagenwaarin leeraren op practische wijze lezingen houden over de verschillende vraagstukken van veehouding en zuivel. In den bagagewagen zullen goede typen van melkvee zich bevinden en 's middags zal daarbij een praktische les plaats hebben. In dezen wagen bevindt zich ook een modeluitrusting voor een zuivelboerderij en een bibliotheek voor een zuivelboer. Tusschen de beide samen komsten in worden de koeien gemolken met de laatste merkwaardige uitvinding: een krachtmelkmachine, met welke één man in één uur 30 koeien kan melken. ONDERWIJ S. H. M. de Koningin heeft inzake de regeling der jaarwedden van de openbare onder wijzers te Heinkenszand op het beroep van A. W. Wisse, hoofdonderwijzer, de jaarwedde voor hoofd bepaald op f 900 met verhoogingen voor dienstjaren enz.; het beroep van G. Meulenberg, onderwijzer, is ongegrond, en dat van Meulenberg en anderen en van de afdeeling Goes van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers niet-ontvankelijk verklaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1