de Nederlanden m 1845 Derde Voordracht 1:= BRAND -*-) VERZEKERING INBRAAK Deze Carbolzeep uit de Sunlightzeep- Fabriek is voor het genezen van wonden van paard, rund en hond, zeker het beste en goedkoopste middel, terwijl zij als schapenwasch niet alleen de insecten uit de wol verwijdert, doch zelfs schurft geneest. UT Overal verkrijgbaar. ADVERTENTIEN. Prof. GROENEWEGEN, Mijn ballon, de St. Louis, steeg Zondag namiddag te Berlijn op om 4 uur, belast met 40 zakken ballast. Ik had eenige moeite, den ballon steeds in de juiste luchtlaag te houden en had Maandag bij zonsondergang nog 22 zakken over. Wij konden nooit met zekerheid vaststellen, waar we ons bevonden. We waren afhan kelijk van den wind, dreven dien eerst in Oostelijke toen hoofdzakelijk in Noorde lijke richting. Maandagmiddag om 4 uur dreven we even in een gunstige luchtlaag naar het Westen en zagen drie andere ballonnen. Wij dreven zeer laag over het land en trachtten de antwoorden te ver staan van de bevolking op onze vragen naar de streek. Wij geloofden ten slotte, dat we in de richting van Frankrijk vlogen en besloten die luchthoogte te houden tot het donker werd, of tot we de zee onder ons zouden zien. Plotseling zagen we op 5 Engelsche mijlen links van ons in het donker een groote stad opduiken. Wij vlogen toen "ongeveer met een vaart van 30 mijlen per uur in Noordwestelijke richting. Iets dichter bij zagen wij rechts een kleinere stad en zagen door den mistigen nevel heen de lichten schemeren. Plotseling echter kwamen we tot de onaangename verrassing, dat we ons boven de zee bevonden en dat de lichten, die we gezien hadden, van schepen of van vuurtorens afkomstig waren. Wij lieten ons zakken tot we een touw- lengte boven het water dreven en keken scherp rond naar booten of een eiland. Maar de wind draaide ietwat en we dreven van de lichten en vuren weg. Als laatste reddingsmiddel besloten wij daarom ons anker uit te gooien. Daarbij raakte de hand van Hewat, mijn metgezel, in het touw verward en toen dreigde, doordat het te zware anker zijn vingers bijna afkneep, zijn hand door het touw afgescheurd te worden. Om hem uit die gevaarlijke positie te redden, kapte ik onmiddellijk het touw door en wij dreven boven de donkere golven zonder anker, hulpeloos rond als speelbal van den wind. Maar met elke minuut stak de wind harder op en daar we nog 20 zakken ballast hadden, opende ik de gasklep en liet de schuit op het water neerzakken. Nu werden wij met een ontzettende snelheid over het water gesleept. Wij hadden onze zwemgordels aangetrokken. Het was een pijnlijke gevaarlijke toestand. In het donker hoorden wij de golven klotsen en het schuim vloog hoog op tegen het kleine schuitje, dat in wilde vaart over de golven hotste. Op eens dachten we aan onze electrische zaklampen en het gelukte ons die uit het water naar boven in den gondel te halen en te laten gloeien. Hoe lang we zoo op het water gedreven hebben, weet ik niet precies. Het zal ongeveer een uur geweest ziin, maar in elk geval het leek wel een heelen nacht. Plotseling riep Hewat, dat een boot een lichtsignaal gaf en ons tegemoet kwam. Ik had reeds te veel lichten gezien, om nog eenige hoop te koesterendat er werkelijk een op ons af zou komen. Maar plotseling zagen we een groote witte roei boot met zes krachtige roeiers bemand in ons kielwater. Zij deden uiterste pogingen ons te naderen. Maar de afstand tusschen hen en ons werd, toen we hen vlak bij schuin gepasseerd waren, steeds grooter, daar we weer de satansche snelheid van den wind volgden. Één der mannen riep ons direct over boord te springen en wij besloten dadelijk dat te gelijk te doen. Ik nam het schiettouw bij de hand, daar de gondel niet zwaar genoeg zou wezen om den ballon te houden, wanneer we over boord zouden gesprongen zijn. Het schiettouw echter functionneerde niet. Hewat commandeerde en wij waagden tegelijk den sprong in het donkere water. Ik hield mij nog even aan de korf vast, maar die gleed onmiddellijk uit mijn hand. Hewat werd het eerst opgevischt, maar ik bleef kalm, omdat ik begreep, dat de menschen mij ook zouden vinden. En terwijl ik op het water dreef, zag ik in het zachte maanschijnsel mijn ballon als een reusachtig monster langzaam zich op heffen en wegdrijven met een ontzettende snelheid Dit gezicht was^mij bizonder smartelijk en het verlies van mijn prachtigen ballon en dat van mijn horloge een erfstuk is het eenige wat ik nog betreur. De wachthebbende loods van Wilhelms haven, die ons met zijn boot redde, ver klaarde later, ons opgemerkt te hebben door het voortdurend zwenken van onze electrische lampen. Deze wist ook nog mede te deelen, dat hij vreesde, dat nog een ballon, die een zelfde richting gevolgd was als de onze, waarschijnlijk in volle zee verongelukt moest zijn. Het was een gele ballon, welke ongeveer op een hoogte van 1000 M. vloog in Noord-Westelijke richting en toen een snelheid had van 30 a 40 mijlen per uur. Zooals wij reeds mededeeldenzijn nu alle ballons van den Duitschen ballon wedstrijd terecht, helaas de „Hergesell", die door het Noorsche s.s. „Naddod" te IJmuiden is aangebracht, zonder de lucht schippers, zoodat er alle vrees bestaat dat dezen zijn omgekomenofschoon de mogelijkheid nog niet is uitgesloten, dat zij door een voorbijvarend schip zijn opgenomen. De „Plauen" was Dinsdag morgen om 6 uur door den Zuid-Westelij ken wind boven de zee gedreven. De lucht reizigers, de heeren Hackslatter en Scheiterer, meenden, dat zij in de richting van IJsland dreven en hielden zich op een hoogte van circa 400 meter. Later werden zij door den nevel gedwongen hooger te stijgen en bereikten zij een hoogte van 2000 meter, doordat zij alle voorwerpen, die eenig gewicht hadden, uitwierpen. Zij klommen op den ring en waren voornemens den mand af te snijden om den ballon nieuwe stijgkracht te geven. Ongelukkiger wijze hadden zij het eenige mes, dat zij bezaten, verloren en konden zij dus hun voornemen niet ten uitvoer brengen. Zoo verliep de nacht van Dinsdag op Woensdag. Op Woensdag begonnen zij voor het eerst gebrek aan levensmiddelen te gevoelen. Nu vreesden zij het ergste. In den loop van den dag boette de ballon weer iets van zijn stijgkracht in, hij daalde meer dan 300 meter. Nu wierpen de lucht reizigers hun laatste kleedingstukken en ook hun schoenen uit den mand, in de hoop nog in de lucht te blijven. De ballon stortte evenwel in zeè. Gedurende 2 uren werd de mand door het water gesleept. Toen verscheen de trawler „Ruby" en volbracht het reddingswerk. De geredden waren uitgeput. Zij hadden 35 uren boven het water doorgebracht bij strenge koude. Beide luchtreizigers hadden zich al op den dood voorbereid en afscheid van elkaar genomen. Toen zij te Huil aankwamen, werden zij eerst naar het ziekenhuis, doch vervolgens naar een hotel gebracht. Scheiterer is nog onder geneeskundige behandeling. TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 21 October. Tweede Kamer. Na verwerping met 71 tegen 8 stemmen van de motie-Troelstra, in zake de bestrijding der werkeloosheid, werd zonder stemming aangenomen een motie van den heer Treub, uitsprekende dat een regeling der werkzaamheid van particulieren en gemeenten ter tegemoet koming in de bestaande werkeloosheid behoort te bevorderen en te steunen, en dat er behoefte bestaat aan maatregelen, teneinde beter op de hoogte te komen en te blijven. In behandeling kwam heden de wijziging der Militiewet, bedoelende de opkomst der achtmaanders in twee ploegen. De heer Thomson ontwikkelde princi- piëele bezwaren. Hij oordeelde, dat het ontwerp zal uitloopen op verlenging van den eersten oefeningstijd met twee maanden, dus een stap achteruit in de richting van het volksleger. Spreker oordeelde, dat het stelsel van den Minister bovendien tech nisch onuitvoerbaar is. Bij deze opmerking sloot de heer Eland zich aan. De heer Duymaer van Twist juichte het stelsel van het ontwerp toe, maar had bedenkingen tegen de wijze van uitvoering. Toch zou hij medegaan. De heer Ter Laan kan met het stèlsel van den Minister medegaan, als de be doeling is het blijvende gedeelte af te schaffen, waartoe hij een amendement zal indienen. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Het recht en de waarde van den gods dienst tegenover het materialisme. Bovenstaande woorden vormen het onderwerp van de derde en laatste der voordrachten van prof. dr. Groenewegen, welke voordracht, zooals genoegzaam» bekend is, Vrijdagavond a.s., te 8 ure, in de Concertzaal, door Z.Hooggel. zal ge houden worden. De afdeeüng Schouwen en Duiveland van den Nederlandschen Protestantenbond, namens welke de Leidsche Hoogleeraar optreedt, kon, om het doel, dat zij beoogt, en den werkkring, welken zij zich wil scheppen en ten deele reeds geschapen heeft, in ruime omgeving bekend te maken, geen beter middel bedacht hebben, dan voor dit actueele onderwerp ,godsdienst en materialisme" een spreker te zoeken. Want wat is actueeler in dezen tijd van steeds losser worden der oude banden, van angstig zoeken naar hechten steun in het leven, van nieuw ernstig vragen, dan de menschen van dit geslacht te grijpen in de ziel, ze een oogenblik halt te doen houden in den haastigen wedloop des levens, te midden van het droef wereldgebeuren in het duistere onder- maansche, wat is actueeler dan dc menschheid van den tegenwoordlgen tijd vooral te bepalen bij den eenigen troost in leven en sterven? Die troost, het is de godsdienst, de religie, het Christelijk geloofsleven. En dat geloofsleven op te wekken, te voeden, te sterken, niets meer, maar ook niets minder, wil deze afdeeüng van den Protestantenbond. In haar vaan schrijft zij bovendien het gulden woord vrijheidzij eer biedigt anderer geloofsovertuiging, erkent hare rechten, maar wil ook eigen rechten verdedigen en aldus de vrije ontwikkeling van het gods dienstig leven, zoo binnen als buiten den kring der kerkgenootschappen, voorstaan. Zoo wenscht het bestuur bovenal, in navolging van de orthodoxe evangelislffies in de Vrijzinnige Herv. Gemeenten, zooaJs b.v. te Schoondijke, te voorzien in de geestelijke behoeften der talrijke vrijzinnigen in die onderscheidene gemeenten van ons eiland, waar geen vrijzinnig voorganger werkzaam is. Door verspreiding van lectuur, preeken, organi- seeren van godsdienstoefeningen, catechisaties, beleggen van openbare vergaderingen, tracht het zijn doel te bereiken. Openbare vergaderingen zullen, indien het nuttig en noodig is, in alle ge meenten gehouden worden. Doch het zal er steeds om gaan: te behartigen de hooge belangen van kerk en godsdienst. Het blijkt ook uit boven staand opschrift, en zij, die prof. Groenewegen reeds gehoord hebben, zullen het beamen. Sprak de hoogleeraar eerst over het materialisme als wereldbeschouwing, als levensleer en levens praktijk, thans, in deze laatste voordracht, zullen het recht en de waarde van den godsdienst tegen over het materialisme aangetoond worden. Een rijk program wacht ons ook hier. Wie in de gelegenheid is deze voordracht te hooren, blfjve niet in gebreke. Bovendien, dezen professor te zien, te hooren getuigen, precies zeggen wat precies gezegd moet worden, het is de moeite waard! Welke bezieling, welke wèlsprekendheid! Nu eens als het gemurmel van den zilveren vliet, dan weer als het machtig geweld van den razenden donder! Leden van de afdeeüng hebben vrijen toegang; niet-leden betalen 50 cents entrée. welk bedrag, met het oog op de groote kosten, zeker niet te hoog is. Ook kan men voor 50 cents als minimum lid worden van de afdeeüng en zoo de goede zaak steunen. Er Is zooveel noodig, de begrooting 1908/1909 wijst op een uitgave van f 800 ruim. Laten ook niet-vrijzinnigen deze voordracht gaan hooren. En moge er aldus, in verscheidenheid van inzichten, meer waardeering komen en meer verdraagzaamheid. Deze laatste avond belooft veel, heel veel. Wij stippen uit dc leiddraad de volgende punten aan: Alleen de godsdienstige wereld en levensbeschou wing is voor het denken te rechtvaardigen. De waarde der bewijzen voor het bestaan van God. De verwerping van het geloof in God berust meestal öp dwaze voorstellingen omtrent de Godsidee. Schets van het Godsbegrip. Onze kennis van de wereldorde en de natuur staaft het recht van het godsdienstig geloof. Getuigenissen van groote natuuronderzoekers in onzen tijd. De ontwikkeüngs-samenhang. De geest van den mensch. De-ontwikkelings gang der menschheid. Het geestelijke doel van ons leven. Ai/een hel godsdienstig geloof bevredigt de be hoeften des gemoeds en verheft het leven. Tegenover de ervaringen van lot en leven heeft het materialisme den mensch niets te geven. In den godsdienst ligt voor hem troost, dank, kracht. Plichtsbesef, geweten, zondebewustzijn. Het onbedriegelijke van ons diepste zelf bewustzijn. De mensch is van nature godsdienstig. De grondgedachte van den Christelijken gods dienst. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende gastvrijheid! BONDSLID. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Oct. Op de veemarkt waren aangevoerd: 55 paarden, 2497 ma gere en 768 vette runderen, 160 vette, 132 nuchtere en 630 graskalveren, 1175 varkens, 211 biggen. Koeien en ossen 28 tot 34 ct., slieren 25 tot 30 ct., kalveren 45 tot 52.J ct., varkens 20 tot 23 J ct. Melkkoeien f 150 f 270, kalfkocien f 160 a f 260, stieren f 120 a f250, gras kalveren f 35 f 80, vaarzen f 90 a I 150, alles mager vee; biggen f 4 k f 12, slacht- paarden f 40 f 90, hitten f 100 a f 180. Nuchtere kalveren: fok- f 13 S f 17, slacht- f 8 f 11. Biggen f 0,80 a f 1 per week. Vette runderen met ruimen aanvoer en weinig handel. Vette kalveren met gewonen aanvoer en vluggen handel. Op de magere markt was van alles de aanvoer buitengewoon groot en de handel trager. Jong vee en graskalveren ook zeer ruim ter markt met matigen omzet. Van nuchtere kalveren, biggen en paar den was de aanvoer gewoon en de handel gering. Zeeuwsche Ajuin. Aanvoer circa 4000 balen van alle soorten, grootendeels in het land gekocht, zoodat slechts weinig hier te koop was en geen betrouwbare marktwaarde kan worden vastgesteld. We gens den zeer geringen aanvoer en het plotseling koude weder was de vraag levendig. De prijzen, hedenmorgen aan de Rotterdamsche Eierenveiling besteed, zijn als volgt voor kippeneieren f 4,95 f 7,40, eendeneieren f 5 h f 5,45 per 100 stuks. Aanvoer 9637 stuks. Z I E R I K Z E E. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. October. Maana- ouderdom. H. W; L. W. u. m. u. m. 21. 27 voorm. 0. 4 5.55 nam. 0.26 6.17 22. 28 voorm. 0.58 6.54 nam. 1.12 6.59 23. 29 voorm. 1.42 7.20 nam. 1.51 7.36 24. 30 voorm. 2.24 7.49 nam. 2.28 8. 8 25. Zo. voorm. 2.55 8.14 nam. 2.59 8.36 26. 2 voorm. 3.26 8.40 nam. 3.30 9. 4 27. 3 voorm. 3i57 9. 9 nam. 4. 3 9.34 28. 4 voorm. 4.27 9.42 nam. 4.34 10. 9 Tijd van H. W. te Dordrecht 3.15 uur later. L. W. 5.30 STOOMBOOTDIENST OCTOBER. Van Vlisslngen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlisslngen. Amsterdamsche Tijd. Donderd. 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensd. 28 's m. 6,25 6,25 6,25 6.25 6,25 6,25 's m. 8,— 8- t 's rn. 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 8,30 i I ntrw u a n rt - - t_.„,ucmw DEN HAAG (vroager Zoiphen). Directie HENNY KAPITAAL f 4.000.000.00 RESERVEFONDSrota I M3S.00Q.00 CORRESPONDENTIE. De ontvangen advertentie uit Duiven- dijke is niet voor plaatsing geschikt De Redactie. Q e b o ren FRANCINA HELENA, Dochter van A. W. A. BAL en JENNIE BOMERS. Orand-Rapids, 7 October 1908. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, onze zeer ge liefde Echtgenoote en Moeder Maria van Dijke, in den ouderdom van 25 jaar en 3 maanden. St.-Annaland, 17 October 1908. F. RIJNBERG. M. RIJNBERG. Heden behaagde het den Heere van onze zijde weg te nemen, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster T o n a, na een zwaar, doch geduldig lijden van 3J jaar, in den leeftijd van 23 jaar en 3 maanden. Nieuwerkerk, 18 October 1908. ADRIANUS KIK, Echigenoote en Kinderen. Bij deze vervul ik den treurigen plicht kennis te geven van het over lijden, na een langdurige ongesteldheid, van mijn geliefden Vader, den heer Johs. Bevelander Corn/,., in leven Weihouder, Gezworene, Voorzitter van het Weezen-Armbesluur en Notabele der Ned. Herv. Kerk, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Poortvliet, 18 October 1908. JOHs. BEVELANDER Jz. Algemcenc kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Op Zaterdag 24 October a.s. hoopt CHRISTIAAN SCHERPENISSE zijn 80sten Geboortedag te herdenken. St.-Maartensdijk, 20 October 1908. Zijn dankbaar Kind, Behuwdkind en Kleinkinderen. De ondergeteekende betuigt hiermede haren hartelijken dank aan het Burgerlijk Armbestuur alhier, voor de ondersteuning gedurende 24 jaar aan hare moeder betoond. zlerikzee. JOHANNA ZONRUIJTER. V Ondergeteekende betuigt zijn harte lijken dank voor de ondervonden blijken van belangstelling, bij het overlijden zijner Echtgenoote. Rotterdam, Lage Oostzeedijk 109. H. VERLINDE. op Vrijdag 23 October, 's avonds 8 uur, in de Concertzaal. Toegangskaarten en leiddraad ver krijgbaar bij den Boekhandelaar A. C. DE MOOIf. Haamstede. Aanstaanden Zaterdag stemming voor een NOTABELE. Met aandrang wordt aanbevolen de heer J. DEN BOER Mz. VELE STEMOERECHTIODEN. Waterschap „Poortvliet". Het BESTUUR van bovengenoemd Waterschap maakt bekend, dat alle heulen goed moeten zijn schoongemaakt vóór den 26 October a.s., op welken dag de najaarsschouwing zal plaats hebben. VAN GORSEL, Dijkgraaf. GEUZE, Ontvanger-Orilfier. Ondergeteekende beveelt zich aan als Kookster voor Diners en andere gelegenheden. J. BOSSAERT-Kloet, Schravenstraat B 309, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3