Delft, 19 Oct. Een schipper, die Zaterdagmorgen met zijn vaartuig een brug alhier passeerde, gooide met den vaarboom, het ijzeren ondereind vooruit, naar den brugwachter. Een passeerend werkman werd echter aan het strotten hoofd getroffen. De wonde bloedde niet, maar het hoofd van den man zwol zeer sterk op, zoodat onverwijlde opname in het gasthuis noodig bleek. Men vreest voor bloedvergiftiging. De schipper, die de zaak eerst met f 5 wilde sussen, wordt opgespoord. Rotterdam, 19 Oct. Op den zotder van pand 224 Ooudsche-rijweg waren Zondag middag eenige kinderen aan 't spelen, kinderen en nichtjes en neefjes van bewoners. Op dien zolder staat een schoenmakersbank van den 15-jarigen schoenmakersleerling L. T., ook aanwezig. De 12-jarige J. A. M. K. nam spelender wijs liet mes van de bank en stelde den schoenmaker voor een partijtje te vechten, waarbij hij het mes vooruitstak. De 7-jarige Betsy Van Wijk werd middelerwijl spelende nagezeten door een ouder zusje. Het kleine meisje liep om een luchtkoker heen en zag daardoor K. en het vooruitgestoken mes niet. in volle vaart liep het arme kind in het vlijmscherpe gereedschap, dat diep in de rechterzijde van de borst ver dween. Het bloedverlies was groot en het beklagenswaardige meisje viel onmid dellijk neer. Eerst naar den politiepost St.-Janstraat gebracht, werd het zwaar gewonde kindje van daar per brancard naar het Ziekenhuis getransporteerd, waar het echter bij aankomst al overleden bleek te zijn. In het kantoor van de graanfactors de heeren C. J. Röpcke en Co., aan de Zalmhaven no. 18, hebben inbrekers zich Zaterdagnacht toegang verschaft tot de le verdieping. Gewapend met een staalboor werden door hen twee gaten geboord in de brandkast. Verder hebben zij het echter niet kunnen brengen, daar de boor brak, waarvan een stuk is terug gevonden. Uit een lessenaar, waarvan het deksel werd opengebroken, werd een bedrag van f 30 weggenomen. Als verdacht van deze inbraak zijn aan gehouden C. F. W. M., J. M. L. en J. W. V„ wonende in Zandstraat en omgeving. Ze zijn in bewaring gesteld in het politie bureau Groote Paauwesteeg. 20 Oct. De 51-jarige heer J. T. Salomon, wonende Coolsingei alhier, die bezig was naar Den Haag te verhuizen, zakte gisterenavond 10 uur, toen hij zich in de Kruisstraat naar het station haastte, alwaar zijn echtgenoote hem wachtte, plotseling op straat ineen. Binnengedragen in de apotheek van den heer Lansberg, werd de hulp van dr. Thomee ingeroepen, doch tevergeefs, de heer S. gaf spoedig den geest. Met den transportwagen werd het lijk naar Crooswijk overgebracht. Zondagmorgen werd aan den Oost zeedijk op straat liggende aangetroffen de 48-jarlge Paulina W., zonder vaste woon plaats en in verregaanden staat van ver vuiling en verwaarloozing. Zij werd op last van den politie-geneesheer per brancard naar het Ziekenhuis overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Deze ongelukkige was eens een beeld- schoone vrouw, alom gevierd en bewonderd. Maar eenmaal op het hellend vlak, daalde zij al verder en verder en is het zoover met haar gekomen, dat men haar schuwt ais een melaatsche. Wie ooren heeft om te hooren, die hoorei Tusschen de buren van één en twee hoog in pand 18 Korenaarstraat, was het al lang geen koek en ei. Het gezin van den stuurman B. B. op de le, kon mej. v. d. H., die 2e huist, niet uitstaan en de antipathie was wederzijds. Gisterenavond werd het de juffrouw op 2 hoog te benauwd en op één of andere manier zou die zaak uitgemaakt moeten worden. Daarom besloot zij de hulp in te "roepen van bevriende buren en zij wendde zich tot den 40- jarigen gepensionneerden stoker der marine, B. H. Grimijzer, Korenaarstraat 20, bij wien toevallig vertoefde diens broer, de 35-jarige marinematroos J. Grimijzer, die met verlof was. Ze zouden wel even de partij voor de geërgerde juffrouw opnemen en op hooge beenen stapten ze naar stuurman B. Deze was echter op het ge zelschap allesbehalve gesteld en toen men zijn woning binnendrong, haaide hij een revolver en schoot op de indringers. De stoker kreeg een schot in de borst, terwijl de marinier door een kogel in het hoofd getroffen werd. Ook de huisvrouw van den schutter werd door een ricocheteerend projectiel uit haar mans revolver getroffen en wel in den rechterpols. De heele Korenaarstraat stond overeind van het opzienbarende geval en spoedig was politie ter plaatse. De beide gewonde mannen moesten in raderbrancards naar het Ziekenhuis worden vervoerd, waar hun opname noodzakelijk bleek. B's vrouw, de 30-jarige Louise Fonté, kon, na ver bonden te zijn, weer huiswaarts gaan. Hoewel de stuurman B. nadrukkelijk verklaarde uit noodweer te hebben ge handeld, vond men het toch raadzaam hem naar het bureau Aelbrechtskolk te brengen. Mej. v. d. H. zat tijdens de schietpartij veilig op haar kamer. Reddinggeweer. Aan den Hoek- van-Holland zijn, in tegenwoordigheid van den secretaris der Staatscommissie voor het Reddingwezen, den opzichter van de Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij en den commissaris over het loodswezen, proeven genomen met het reddinggeweer. Over het rijksvaartuig „P. Caland", dat op ongeveer 40 meter buiten de hoofden iag, werd, van den reddingomgang van den iichtopstand met dit toestel een lijn geschoten. Door middel van een broek werd iemand langs die lijn naar den Iicht opstand getrokken. De verdere proeven gaven reden tot groote tevredenheid. Vermoedelijk tengevolge van een ontploffing geraakte Maandagavond op den Rotterdamschendijk, tusschen Schiedam en Oud-Delfshaven, een automobiel in brand. In een oogenblik was de automobiel in vlammen opgegaan en bleef niets anders over dan een geraamte. De eigenaar, die erin zat, en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. Steenbergen, 20 Oct. Tot lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer 1. Joppe. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 21 Oct. Door de gemeente politie zijn aangehouden L. R., geboren te Achttienhoven den 4 Maart 1873, zwervend koopman, gedomicilieerd te 's-Gravenhage en J. C., geboren te Wolfertsdijk den 17 September 1856, zwervend koopman, wonende te Middelburg, die gesignaleerd stonden in het Algemeen Politieblad. Deze is ingesloten in het huis van bewaring alhier tot het ondergaan van 5 dagen hechtenis, waartoe hij door het kantongerecht te Veghel ter vervanging van 2 geldboeten van f 3 was veroordeeld terwijl L. R. vermoedelijk meer op zijn kerfstok heeft, daar hij na telegramwisseling met de autoriteit, die zijn opsporing had verzocht, door den heer commissaris van politie van hier naar Arnhem is getrans porteerd. De Staatscourant van 13 October j.l., no. 240, bevat wijzigingen in de statuten der naamfooze vennootschapmaatschappij tot het vervaardigen en in den handel brengen van draad en draadartikelen „De Nationale Industrie" te 's-Gravenhage; (directeur de heer Ch. W. Vermeys). De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan aan de verlofgangers van de Landweer, hoewel woonachtig in de plaats voor de opkomst onder de wapenen aan gewezen, niettemin daggeld dient te worden verstrekt, indien zij nog op den dag voor de opkomst van de plaats hunner aan melding verder moeten reizen. Te dien einde zijn de burgemeesters der onderscheidene gemeenten uitgenoodigd om, voor zoover zulks nog niet mocht zijn geschied, zorg te dragen dat 't daggeld ook worde uitbetaald aan rechthebbenden, die bereids in dit jaar voor oefeningen, ingevolge artikel 11 der Landweerwet, onder de wapenen zijn gekomen of zijn geweest en op het daggeld alsnog aanspraak wenschen te doen gelden. Bij de algemeene expeditie-onder neming Van Gend Loos moet het voornemen bestaan een pensioenfonds voor haar ambtenaren en beambten op te richten. Naar het voorbeeld van Duitschland en Frankrijk, zal ons spoorwegbeheer binnenkort in alle groote stations bureaux voor 't verhuren van reiskussens inrichten. Bruinisse. De gemeente-rekening dienst 1907 en de begrooting voor 1909 zijn goedgekeurd van het gouvernement terug ontvangen. Middelburg, 19 Oct. De 41-jarige winkelbediende J. v. S. alhier, de man, die verdacht wordt van diefstal van winkel waren ten nadeele van zijn te Vlissingen woonachtigen patroon, is naar het huis van bewaring overgebracht. Vlissingen, 20 Oct. Wat betreft den bouw van de drie nieuwe booten voor de Maatschappij „Zeeland" kan gemeld worden, dat daaromtrent nog niets beslist is. Door de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, de Maatschappij van scheeps- en werktuigbouw „Feijenoord" te Rotter dam en de „Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij" te Amsterdam, is aan de „Zeeland" aangeboden, elk één schip te bouwen volgens dezelfde plannen. Indien echter de „Zeeland" eischt, dat de drie booten op eenzelfde werf gebouwd zullen worden en in 1909 gereed moeten zijn, dan is de bouw hier te lande onmogelijk, deelt de N. Crt. mee. Bij het graven in de Westerhaven zijn opgedolven 3 koperen muntstukken, waarvan één het jaartal 1100 draagt, terwijl op de beide andere het jaartal onleesbaar is. Verder heeft men een aantal kogels aangetroffen, afkomstig uit den tijd van het bombardement. De Hollandsche mailtrein, om 5.40 des morgens van Vlissingen naar Am sterdam vertrekkende, was tot nog toe facultatief. Als de mailboot te laat was kwam het herhaaldelijk voor, dat deze trein niet vertrok. Van heden af zal die trein dagelijks vertrekken. Landbouw en Veeteelt. Nieuwe aardappelsoorten. Te Sappemeer zal aanstaanden Donderdag 22 October een zeer belangrijke tentoon stelling gehouden worden. Ter gelegenheid van het bezoek van prof. dr. H. Janmart Nilsson, directeur van het proefstation der Zweedsche zaadteeltvereeniging *De Svalöf", zal de heer G. Veenhuizen, directeur van het Centraal Proefveld te Sappemeer, 150 nieuwe aardappelsoorten van dat proefveld in het Stations-koffiehuis te Sappemeer-Oost tentoonstellen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 21 Oct. Uitslag der openbare aanbesteding van het bouwen van een duiker van gewapend beton, ter uitwatering op de Schouwsche Vaart. Minste inschrijver P. van Maanen alhier voor f 999. Gegund. Aan het gebouw van het prov. be stuur van Zeeland te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteedhet onder houd der bodemdiepte in de buitenhavens van het kanaal door Walcheren te Vlis singen en te Veere, in de Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen en in de haven te Breskens, gedurende de jaren 1909 tot en met 1914. Raming perceel 1 f 120.000; perceel 2 f 45.000; massa f 165.000. Inschrijvers waren: voor het eerste perceel A. va#i Haatten te Zaltbommel, voor f 105.996; voor het tweede perceel T. van Haaften te Zaltbommel, voor f 49.470. Minste inschrijver voor de massa: A. F. Volkers te Sliedrecht, voor f 119.982. Renesse, 20 Oct. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden, ten verzoeke van den heer C. P. Dale bout, publiek verkocht: een aftands paard voor f 101; kalfvaarzen voor f200, f209, f 181, f 201, f 206, f 141, f 182, f 150, f 163, f 161, f 180, f 132, f 160, f 155, f 137 en f 163; een leege vaars voor f 137; ossen voor f 61, f 35 en f 33. Haamstede, 20 Oct. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werden, ten verzoeke van heeren Gebr. Blom publiek verkocht: kalfvaarzen voor f 205, f 206, f 207, f 199, f 150, f 181; een leege vaars voor f 116; een vare koe voor f 100; een vaars voor f 150; een os voor f 90. Colijnsplaat, 20 Oct. Heden werd ten kantore van den notaris M. Noordijke alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis met alcoof, keuken enz., ten behoeve van A. Hoogerheide Cz., waarvoor werd ingeschreven door: L. T. Louwerse, alhier voor f 1070 J. M. Haringman, „1105 L. van der Moer, „1185 C. Kievit, „1269 Het werk, dat aan den laagsten in schrijver is gegund, en binnen 3 maanden moet worden .opgeleverd, zal worden ge bouwd onder opzicht van den heer C. Kievit hierboven genoemd. rtè 2 m too q<oco n w CN I I O CO I CT> CM CN I jï 1 1 oioö 1 cd 7 -C sJ So i I O c -2 I 00 O oo o> oo I I E o,® 3"a 2 CTi22oi2oi- T T3 j: V) I l l i l l l l I u •O '5 Ui C èo ^-OOOOïCOOlOOOl I G do'aiddoidooi 1 u _1 E N «d «O 0_J sS li 11iisisisi .gS - 1 1 i 1 1 1 1 JÜ" |l I I I I I I II *1 ;C «u «S C3 "Jjg I I I I I I i l c C :§>d ïgf r-- -C e b o J-J I I -I -if* 1 s 1 s! sil-ï i os •s e 2 o >-3 asx disl .óo-sö-S ■3^ -S <-> J 2 •o „Mg Sa£.-.o< S o^c .5 ,r K_-ï S s?s E 'jjtn'üi3 u, 6 o v aiC—Vtjuoou c .2*2 >1*2 -Stx-So-A g oBï SS >^dS^<-A-v«=s R B C H T S ZA KF N. De Haagsche rechtbank veroordeelde Maandag den gemeente-veldwachter te Sassenheim, wegens mishandeling van een man, die op het stadhuis ontboden was om gehoord te worden in een jacht- overtreding, tot f 3 boete of 3 dagen. De Utrechlsche advocaten mrs. Ger- lings, Van Woelderen, Van Noppen en Duyzings zijn door de beklaagden in de Zeister moordzaak schriftelijk aangezocht voor het Hof te Amsterdam als hunne verdedigers op te treden. Alle vier de heeren hebben zich daartoe bereid ver klaard. KERKNIEUWS. Ds. J. C. Elenbaas, beroepen naar de Herv. Oern. te Sirjansland, nam Zondag 1.1. afscheid van zijn gemeente te Oapinge, met een rede naar Ps. 125 1. Aanstaanden Zondag hoopt hij in zijn nieuwe gemeente zijn intrée-rede te houden. Tweetal van predikant bij de Gercf. Gem. te Stellendam: ds. A. Taal te Krimpen a/d. Lek en ds. A. Dekkers te Anna-Jacoba-Polder. Beroepen bij de Evang. Luth. Gem. te Leiden, ds. W. H. Lenderink te Kampen (vroeger te Zierikzee). Naar men ons mededeelt, zullen namens de Commissie voor Maatschappe lijke Belangen van den Ned. Protestanten bond, mevr. B udel—Fockens van Amers foort en ds. S. Winkel van Franeker voor de afdeeling Schouwen en Duiveland binnenkort komen spreken. Beroepen bij de Geref. Gemeente te Bruinisse, ds. H. Roelofsen te Goes. In verband met het beroep, uitge bracht op ds. P. J. Molenaar, le Middel burg, tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage, herinnert men aan ds. D. Molenaar, bijgenaamd in den volksmond .Vader Dirk", die van 1822 tot 1864 mede predikant was in Den Haag en eveneens van Middelburg derwaarts wasovergekomen. Dreischor. Namens het Centraal-Comité van Vrijzinnig-Hervormden zal de school opziener, de heer Tj. Kielstra, hier in December een spreekbeurt vervullen, ten doel hebbende de vele Vrijzinnig-Her vormden van onze gemeente tot aaneen sluiting te bewegen. Kerkwerve. Prof. dr. B. D. Eerdmans van Leiden treedt hier begin December in openbare vergadering op, om, zoo mogelijk, de vrijzinnigen tot een groep van den Protestantenbond te vereenigen. Serooskerkc. Ofschoon in het bezit van de toestemming van de kerkvoogdij, heeft toch het bestuur van onzen Protes- tantenbondsgroep een verzoek gericht tot den kerkeraad om zijne goedkeuring te geven op en zijne medewerking te ver- leenen tot het laten optreden van een vrij zinnig predikant, hoogstens éénmaal in de twee maanden. Het bestuur verwijst in zijn verzoekschrift naar de talrijke vrijzinnigen in de gemeenten en ziet een gunstig antwoord tegemoet met het oog op de vrijzinnige meerderheid van den kerkeraad, welks voorzitter, ds. Pols, bovendien de rechten der vrijzinnigen in en op de Ned. Herv. Kerk erkent. Poortvliet. Zondag 25 October as. hoopt ds. J. Meulink, Gereformeerd predi kant alhier, in verband met zijn op 1 November a.s. verleend emeritaat, des avonds 6 ure afscheid van zijn gemeente te nemen. St.-Maartensdljk, 20 Oct. Bij de heden gehouden herstemming voor 3 gemach tigden voor het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier waren uitgebracht 164 geldige stemmen. Gekozen zijn de heeren A. v. Nieuwenhuijze met 118 stemmen, C. Rijnberg met 87 stemmen, J. Bastiaanse met 86 stemmen. De heeren M. Bil verkreeg 71 stemmen, Jan Stoutjesdijk Cz. 43 stemmen en J. Breure 39 stemmen. ONDERWIJS. Ter beschikking van den Gouv.-Generaal van Ned.-lndië kunnen worden gesteld onderwijzers, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Voor inlichtingen en bizonderheden wende men zich tot de afdeeling .Personeel" van het Departement van Koloniën. De heer J. Augustijn te Ooes is be stemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar onderwijs in Ned.-lndië. St.-Filipstand, 20 Oct. Te Venlo slaagde voor de acte vrije- en orde-oefeningen de heer F. H. Odink van hier. Benoemd tot onderwijzeres aan de Dep. Nutsschool te 's-Hertogenbosch mej. M. A. Bijlo te Middelburg. Visscher ij- Berichten. Bruinisse. Het koude weder brengt weer wat levendigheid in den de laatste weken kwijnenden mosselhandel op België en Engeland. De oesterverzendinp, ofschoon nog niet druk, begint ook wat levendiger te worden. Bermz ad van de Belgische strandhoofden wordt veel aan gevoerd, de prijzen blijven niettegenstaande den drukken aanvoer stationair; van de Zeeuwsche banken wordt weinig zaad aangevoerd tegen lage prijzen. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd de behandeling der interpellatie van den heer Troelstra over de heerschende werk loosheid voortgezet. Minister Heemskerk, zijn rede vervol gende, oordeelde dat het denkbeeld van den heer Treub, om de gemeenten bevoegd heid te geven tot heffing eener werkloozon- belasting van werkgevers, beter ter sprake kan komen bij het wetsontwerp, tot ver ruiming van het belastinggebied der ge meenten en dat op het oogenblik bij den Raad van State is. De Minister verklaarde, dat de regeering bereid Is verleening van steun te overwegen, indien deze door gemeenten of corporatiën gevraagd wordt voor degelijke plannen tot bestrijding der werkloosheid. De Minister handhaafde zijn meening. dat eerst de particuliere liefdadigheid moet uitkomen; schiet deze tekort, dan moet natuurlijk de regeering optreden en wel in aansluiting met de maatschappij. Maar dan moet de regeering vooraf weten of buitengewone maatregelen noodig zullen zijn en daar vandaan 's Ministers reserve, aangezien hij over onvoldoende gegevens beschikt. De .Minister betoogde uitdrukkelijk, dat de particuliere liefdadigheid niet gemist kan worden, 't Zou z. i. een ramp zijn, indien zij niet voor den dag kwam, want dan zouden wij niet weten hoe men zich moet redden. De regeering wil beproeven een onder zoek in te stellen naar den aard, den omvang en de oorzaken der werkloosheid en naar voorzorgsmaatregelen. De heer Troelstra verweet den heeren Passtoors en De Visser politieken naijver en den heeren Treub en Borgesius politiek spel. Na de pauze trad de heer Troelstra in een uitvoerige weerlegging van het betoog van den heer Treub, daarbij volhoudende, dat de werkloosheid wel degelijk haar oorsprong vindt in het bestaande kapita listische productiestelsel en ook de crisissen wortelen in het kapitalistische ste'sel, dat credietschokken veroorzaakt. Met 46 tegen 14 stemmen werd, op voorstel van den heer Duymaer van Twist, -die tijd wilde winnen voor de behandeling der militiewet, besloten heden avond de behandeling van de interpeilatie-Troelstra voort te zetten. Voor Snoek bedankt. Onder dit opschrift bevat De Standaard het volgende schrijven aan het bestuur der Centrale Anti-revoiutionnaire Kiesver- eeniging in het district Sneek. „Hooggeachte Heeren en Broederen, Nu ook het district Ommen mij een mandaat van volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer aanbiedt, zie ik mij genoodzaakt, voor het mandaat, mij door het district Sneek aangeboden, te bedanken. Tweeërlei beweegt mij hiertoe. Vooreerst het feit, dat men in uw district geen electoralen strijd aanbond, iets wat men in Ommen wel en zeer scherp deed, zoodat verwacht mag worden, dat men, nu ik bedank, i:i uw district nogmaals door eenvoudige candidaatsteiling in de nieuwe vacature zal kunnen voorzien. En in de tweede plaats de pijnlijke omstandig heid, dat in uw district, blijkens uw mededeeling, de christelijk-historische partij met algemeene stemmen het besluit nam, om mijn candidatuur niet te steunen, waartegenover staat, dat in het district Ommen de Christelijk-historischen op de meest loyale wijze mijn candidatuur gesteund hebben. Vergunt mij daarom, u hartelijk dank te zeggen voor het vertrouwen in mij gesteld, en u te verzoeken, dien dank ook aan de Roomsch-Katholieke Centrale te willen overbrengen, die in Sneek, zoowel als in Ommen, ajle krachten inspande, om mijn candidatuur te bevorderen. Door nu reeds te bedanken, en hier mede niet te wachten tot ik inzake Ommen tot een beslissing zal zijn ge komen, meen ik u in zooverre een dienst te doen,' als thans in de vacature, die in uw district voortduurt, zooveel spoediger zal kunnen voorzien worden. Op zichzelf zou het mij een eere en een voorrecht zijn geweest, c. q. voor een Friesch district naar de Kamer te gaan. Nog steeds voel ik aan Friesland zeer nauwe banden. Maar het algemeen belang en de zuiverheid van mijn politieke positie noodzaken mij van die eere af te zien. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienaar en broeder, (w.g.) KUYPER. 's-Gravenhage, 16 October 1908. Gevolg van dit schrijven zal kunnen zijn, voegt De Standaard erbij, dat het nieuw te kiezen lid voor Sneek, binnen uiterlijk twee weken in Den Haag zal kunnen zijn. Het lag voor de hand, dat Sneek dit maal moest worden teleurgesteld; en we durven vertrouwen, ja zijn er zeker van, dat onze Friesche kiezers genoeg helderen blik op den stand van zaken zullen hebben, om te verstaan dat de gekozene in dit geval niet anders handelen kon. De te volgen gedragslijn was vanzelf aangewezen". Tengevolge het niet-aannemen door dr. A. Kuyper zijner benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Sneek, zal een nieuwe verkiezing plaats hebben, die bepaald is op 29 Oct. a.s., de stem ming zoo noodig op 9 November, en de herstemming op 18 November a.s. De leider van den ballon St. Louis over zijn redding. De wedstrijd van luchtballonnen om den Gordon-Bennett beker, te Berlijn gehouden, heeft nogmaals het weinig nuttige van dergelijke opstijgingen bewezen. De gewone drijvende ballonnen zijn totaal afhankelijk van windstroomingen en in de lucht ge heel niet te hanteeren of te besturen. Behalve het ongeluk van den val van den Amerikaan Holland uit zijn gescheur- den ballon op den dag der opstijging zelve, zijn vele ballonnen in zee afgedreven. De leider van den Amerikaanschen ballon St. Louis, gered door een boot te Wilhelms haven, verhaalt zijn tocht aldus:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 2