Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 22 October 1908. NIEUWSTIJDINGEN. (Zj ierilizeesohe Oour an t). Verschijnt D1NSDAQ, DONDERDAO en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 1 tO,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1.60. 85ste JAARGANG. No. 8684. tlltgaver-Hoofdradaciaur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. RECHTHEBBENDEN op 2 nieuwe grenen Roeiriemen van een roeiboot, lang 3,35 M., gevischt bij den zeedijk van Borrendammeals mede op een roodgeverfde ijzeren Roeiboot met 2 oude Riemenalles ongemerkt, mede gevischt bij den genoem den zeedijk, worden voor de vierde maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. Gemeente-Secretarie. AMBTENAREN I en JAARWEDDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afge kondigd de door den Raad, in zijne vergadering van den 12 October 1908, vastgestelde verordening, regelende het getal ambtenaren en bedienden ter Gemeente-Secretarie en het bedrag hunner jaar wedden. Zierikzee, den 21 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan de Naam- looze Vennootschap Stoomdrukkerij voorheen Lakenman <S Ochtman en hare rechtverkrijgenden vergunning hebben verleend tot het plaatsen van een tweede gaskrachtwerktuig (reserve-gasmotor) van 4 paardekrachten in het gebouw der drukkerij, staande in de Lange Nobelstraat, wijk A no. 171, kadastraal bekend sectie A no. 1645. Zierikzee, den 21 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Bulgaarsche kwestie. Belgrado, 18 Oct. In den loop van den avond rukte een groote menigte betoogers de uithangborden van de Oostenrljksch- Hongaarsche winkeliers af en verbrijzelde of verscheurde ze. De gendarmes trachtten vergeefs de betoogers uiteen te jagen, die dan naar de naburige straten vluchtten, maar er telkens weer in slaagden zich opnieuw te verzamelen. Om negen uur 's avonds werden twee compagnieën in fanterie gerequireerd om de orde te herstellen. Om tien uur was overal de rust teruggekeerd. Er werden tal van per sonen gearresteerd. Belgrado, 20 Oct. De Duitsche militaire attaché is door een voorbijganger be- leedigd, die hem voor Oostenrijkschen spion uitschold. De aanvaller ontkwam nog juist aan aanhouding door een gen darme. De regeering heeft aan den Duitschen gezant verontschuldiging aan geboden. De regeering verzekerde aan den Oostenrijkschen zaakgelastigde een her haling der ongeregeldheden tegen Oosten- rijk-Hongaarsche kooplieden krachtig te zullen tegengaan. Parijs, 19 Oct. Uit Weenen wordt aan de Temps bericht, dat de tusschen Weenen en Constantinopel gevoerde onderhande lingen over Bosnië een gunstig beloop nemen. Oostenrijk verlangt van Servië schadevergoeding voor de onlusten van gisteren te Belgrado, waarbij Oostenrijksche handelaars zijn mishandeld. Het antwoord van Koning Edward aan Keizer Frans Jozef houdt in, dat de Koning de inlijving van Bosnië-Herzego- wina als een voldongen feit moet aan vaarden, maar dat hij zijn bevreemding daarover niet kan verbergen, wijl zij een regelrechte schending van het verdrag van Berlijn oplevert. Volgens bijna officieele berichten, is de binnenlandsche toestand van Oostenrijk zeer ernstig te noemen, daar de verschillende partijen meer en meer het hoofd opsteken en omwenteling in verschillende deelen des rijks te wachten is. AMERIKA. President Roosevelt zal na afloop van zijn groote jacht in Afrika, als hij president af is, aan de Hoogeschool in Oxford een voorlezing houden en mogelijk ook aan de Sorbonne te Parijs. De president heeft dezer dagen verklaard, dat hij nooit het vrouwenkiesrecht aan het congres zou voorstellen, zelfs al overhan digde men hem een verzoekschrift met een miflioen handteekeningen. In New-York wordt sinds eenigen tijd een proces gevoerd, dat een merk waardig kijkje opent op de eigenaardige opvattingen in geldzaken, welke moeten bestaan In de huishoudens van enkele Atnerikaansche groot-financiers. Het geding is aangespannen door mevr. Gould tegen haar echtgenoot Howard Gould. De dame wil van haar man een jaarlijksche ult- keering ontvangen van driehonderd duizend gulden. En dit tot aan den dag waarop uitspraak zal zijn gedaan in het echtscheidingsproces, dat hangende Is. De echtgenoot keert nu reeds aan zijn vrouw een jaargeld uit van 150,000 gulden. De eischeres betoogt, dat de uitkeering hooger moet zijn, wijl het inkomen van haar man ongeveer f 1,500,000 's jaars is; maar Gould's advocaat verklaart, dat het jaarlijksch inkomen van zijn cliënt slechts f 1,000,000 bedraagt. Bovendien heeft zoo beweert deze advocaat mevr. Gould reeds zooveel van haar man gekregen, dat zij er een rond half millioen van heeft kunnen besparen. Gould beeft sinds 1899 aan zijn vrouw jaarlijks f 150.000 laten ter hand stellen. Eens gaf hij haar in één jaar tljds speldengeld tot een bedrag van meer dan 300,000 gulden. Ook gaf hij haar in den loop der jaren diamanten, tot een bedrag van 3] ton Nederlandsch. Alles en alles betaalde de heer Gould in de jaren 1899—1906 voor of aan mevr. Gould 18 19 ton. Dat men in zulke huishoudens het juiste besef van de waarde van het geld wel moet verliezen, behoeft geen betoog. En dat mevr. Gould het niet met minder dan 300,000 gulden 's jaars wil stellen, kan geen verbazing wekken. ITALIË. Rome, 18 Oct. Montenegro heeft aan de mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben onderteekend, een nota doen overhandigen, waarin mededeeiing wordt gedaan van de samentrekking van Oostenrijksche troepen nabij de Montene- grijnsche grens, welke maatregel opgewon denheid onder debevolkingheeft veroorzaakt. De nota voegt er bij, dat de openbare meening de houding van Oostenrijk als een bedreiging beschouwt en de Montene- grijnsche regeering in de pijnlijke nood zakelijkheid brengt, mobilisatie te gelasten en de Montenegrijnen terug te roepen, die verblijf houden buiten het vorstendom. De nota wijst iedere verantwoordelijkheid af van de gevolgen, die kunnen voort vloeien uit de militaire toebereidselen van Oostenrijk tegen Montenegro. RUSLAND. Wegens het intreden van sneeuw en ijs heeft de cholera in St.-Petersburg haar epidemisch karakter verloren. De bestuurbare ballon van het Russische leger is opnieuw onklaar ge worden en in de telegraafdraden der spoorlijn geraakt. In de St.-Petersburgsche universiteit had Zondag een groote studentenver gadering plaats, waarbij ernstige onge regeldheden voorkwamen. Ongeveer 500 studenten, leden van den Bond van echt Russische mannen, kwamen met stokken, knuppels en steenen gewapend, om een overval té doen op de vergaderde studenten; er werd een formeele slag geleverd, waarbij vele bloedige koppen bekwamen. Slechts met moeite konden de vechtenden worden gescheiden. De universiteitsraad zond een deputatie aan den minister van volks-ontwikkeling, om te verzoeken de universiteit voor acht dagen te sluiten, in de hoop, dat in dien tijd de studenten wat gekalmeerd zouden zijn. De schuldigen werden overgeleverd aan de disciplinaire universiteits-rechtbank. Ook te Kiëf zijn studenten-onlusten voorgekomen. Alle colleges werden door troepen studenten verstoordwaardoor groote onrust en opgewondenheid ontstond. De rector moest de hulp der troepen inroepen om de orde te herstellen. ENQELAND. De met veel moeite gelichte kruiser „Gladiator" is zóó beschadigd, dat hij voor afbraak verkocht moet worden. Het zal mooi wezen, als het schip dan voor 10.000 pond verkocht wordt. Maar de berging heeft 65.000 pond gekost! Eerst heeft een kiesrechtdame de rust in het Lagerhuis gestoord, toen het socialistische lid Grayson en Maandag een meneer met een hoogen hoed, die van de galerij protesteerde tegen d^in behande ling zijnde wet, die het rooken van jeugdige personen verbiedt. Hij werd^ gauw ver wijderd. In een rede, die de zoo plotseling bekend geworden Engeische socialist Grayson Zondagavond voor een gehoor van 5000 personen in de Londensche wijk St.~Pancras hield, viel hij den koning en minister Burns heftig aan. Den koning noemde hij een parasiet. Van den laatsten zeide hij o. a.John Burns heeft verklaard, zijn leven te willen wijden aan het volk en hij heeft ditzelfde volk voor 2000 goudstukken (het jaarlijksche ministers- tractement) verkocht. En ten slotte wekte hij zijn hoorders op, om te stelen, wanneer zij zich niet anders wisten te redden, „want", zeide hij, „iemand, die honger lijdt, terwijl er nog wat te stelen valt, is geen man". FRANKRIJK. Een Amerikaansche maatschappij, die over groote kapitalen beschikt, is bezig in Frankrijk groote slachthuizen in te richten. Nabij HSvre is er reeds één in werking, waar dagelijks honderden ossen geslacht worden. De maatschappij is in onderhandeling met verschillende gemeente besturen. Oelukt de onderneming, dan zal zij zulke massa's vee kunnen slachten, dat zij meester wordt van de Fransche vleeschmarkt en de prijzen naar goeddunken kan regelen. De Fransche veefokkers en landbouwers willen stappen bij de Kamer doen om maatregelen tegen deze Amerikaansche vJeeschtrust te nemen. DUITSCHLAND.I Volgens een mededeeiing van het be stuur van de mijn te Königshüite heelt zich de ploeg van ongeveer honderd man uit de Königsgrube door een aangrenzende schacht kunnen redden. Er zijn drie dooden en ongeveer twintig bedwelmden. De oor zaak van den brand, is nog onbekend. Te Berlijn zijn in het circus Schumann, in tegenwoordigheid van de politie-autori- teiten, proeven genomen met den Belgischen poütie-hond John. Ze slaagden uitstekend; John, een Hollandsche herdershond en uit sluitend voor politie-dienst afgericht, toonde wezenlijk een tot dusver onbekende mate van dressuur. John sprong met gemak over 2,80 M. hooge planken, rukle een misdadiger het mes uit de hand en vervolgde een inbreker tot op het dak. Door revolverschoten liet hij zich in het minst niet afschrikken. Een vluchtende „misdadiger" besprong hij met zoo'n geweld van achteren, dat deze op den grond viel. Typisch was het te zien, hoe John zijn meester bij de arrestatie van een „boef" steunde. Hij sloeg geen oog van den gevangene af, en zoodra deze maar een verdachte beweging maakte, werd hij dadelijk tegen den grond gesleurd. De vertooning had grooten bijval. De dresseerder deelde mee, wat vroeger ook al eens is gemeld, dat Oent al ge regeld politie-honden gebruikt. De honden doorsnuffelen zonder begeleiding de straten en stormen dadelijk op fluitsignalen af. Bijna elke burger in Gent heeft zoo'n fluitje. Bevindt hij zich in gevaar, dan kan hij er zeker van zijn, dat binnen eenige seconden een poütie-hond aanwezig is. Berlijn, 20 Oct. De bij de opening van het Pruisische huis van afgevaardigden door den Keizer gehouden troonrede zegt: Het is mijn wil, dat het kiesrecht voor het huis van afgevaardigden zich organisch zaf ontwikkelen. Ik beschouw dit als een van de gewichtigste werkzaamheden van dit oogenblik. Het belang der zaak voor het staatkundig leven eischt aanzienlijken voorafgaanden arbeid, die door mijne regeering met alle inspanning zal worden ter hand genomen. Wetsontwerpen tot ver betering van de bezoldiging van ver schillende staatsambtenaren, geestelijken, volksonderwijzers zullen zonder dralen ingediend worden. Deze wetsontwerpen brengen mede een voortdurende hoogere belasting van het budget met jaarlijks ongeveer 200 millioen mark. Daarom is het onafwijsbaar noodzakelijk, dat een aanzienlijk deel van de benoodigde middelen door verhooging van de belas tingen op vermogen en inkomsten worde verkregen. Het schoolwezen, dat tot taak heeft, de hoogere opvoeding van meisjes, zal hervormd worden. De troonrede besluit met de woorden: In den jongsten tijd hebben in het naaste oosten gebeurtenissen plaats gehad, die de opmerkzaamheid van Europa gaande maken; hoewel wij daar politiek minder belanghebbend zijn dan andere mogend heden, toch eischen die gebeurtenissen onze ernstige aandacht. Het Duitsche rijk zal in trouwe gemeenschap met zijn bond- genooten optreden voor een vreedzame en rechtvaardige oplossing van de huidige moeilijkheden. BEL6IÊ. De burgemeester van Antwerpen, Al- phonse Hertogs, die 31 Juli 1906 den onvergetelijken Jan Van Rijswijk opvolgde, is Zondag op een concert in de Koninklijke Harmonie te Antwerpen plotseling dood gebleven. Burgemeester Hertogs was 55 jaar oud. Hij leed aan suikerziekte, maar vermoedelijk is de dood veroorzaakt door een hartverlamming. Hij was jarenlang wethouder der stad en president van het uitvoerend comité, dat de Antwerpsche wereldtentoonstelling zoo slagen deed. Bij de staking in de haven heeft hij de rol van bemiddelaar gespeeld. Nabij Bergen bracht een meisje Zaterdag een koe naar de weide. Het touw, waaraan zij het dier vasthield, had zij om het lichaam gedraald. Plotseling zette de koe het op een ioopen, met het gevolg, dat het meisje meegesleurd werd en het touw rondom haar hats sloeg, waardoor zij letterlijk geworgd werd. Toen men de koe had opgevangen, was het meisje reeds dood. Slechte tijden. Niet alleen België, maar al de landen van Europa zijn door de crisis getroffen. In Frankrijk is de vermindering in den in- en uitvoer geklommen tot een milliard francs. Voor België kan men 2ich een denkbeeld vormen over de nadeelen der crisis, als men de cijfers nagaat, medegedeeld door de ambtelijke bescheiden van het Ministerie der Schatkist. Gedurende de zeven eerste maanden van 1908 werden hier ingevoerd 11,845,870 ton koopwaar, tegen 12.541,535 gedurende de zeven eerste maanden van 1907, zijnde 695,615 ton minder, vertegenwoordigend een waarde van 188 millioen francs. De uitvoer bedroeg 9,215,180 ton, tegen 9,555,287 ton verleden jaar, zijnde 340,107 ton minder, vertegenwoordigend 50 millioen francs. Het verslag over de werkzaamheden der Spaarkas, voor de maanden April en Mei, toont al de uitgestrektheid der crisis aan. Iets wat sedert de oprichting der kas nog niet werd geconstateerd, de terug betalingen overtroffen het bedrag der stortingen met ongeveer 5i millioen francs op een totaal van 72 millioen. NEDERLAND. Groningen, 20 Oct. Alhier hebben zich in het circus Corty Althoff, tijdens de uitdeeling van een taart, zooals dat ook op andere plaatsen gebeurde, vermakelijke tooneelen voorgedaan. Op de goedkoopere rangen was het publiek zoo uit zijn doen, dat de be dienden op het laatst hulpeloos stonden. De sterke man, de moderne Olympiër, die avond aan avond „240 Pfund" op zijn nek liet neerploffen, was overgegeven aan een bende straatjongens. Op een andere plaats in den circus geraakte een bediende onder de voeten. Een deel der tribune stortte in en de bak taart viel op de straatkeien met 'n twintigtal menschen er boven op. De bediende wist zich nog juist bij tijds te redden, doch een dame kreeg 'n stuk taart in den nek en zij was de eerste, die de reuzentaart ging verwenschen. Er begon in dien hoek zoo langzamer hand „oproer" te komen. De menschen verlieten hun plaatsen en schreeuwden om taart. De brandweer trad op als politie én maakte de uitgangen vrij. Een paar jongelieden echter liepen den man met de taart achterna en eischtentaart en anders de centen terug. Leeuwarden, 19 Oct. De justitie ver trok Zaterdag met deskundigen naar Sneek om een onderzoek In te stellen naar een aldaar plaats gehad hebbend sterfgeval van een ongeveer 14-jarig meisje, dat voor eenigen lijd reeds was begraven. Het lijk was voor dat onderzoek opgegraven. Dr. Selhorst, van Leeuwarden, deed de lijkschouwing, welke tot resultaat had, dat overgegaan werd tot de arrestatie van den 46-jarigen barbier A. v. d. W., aldaar, verdacht van minder oorbare handelingen met het meisje gepleegd te hebben. Na verhoor is hij in het huis van bewaring te Leeuwarden opgesloten. De onverlaat heeft zijn lage misdaad bekend. Delfzijl, 20 Oct. Zondagavond 11 uur is tijdens de kermis bij een vechtpartij in de herberg van Noorman, de ongeveer 20-jarige werkman Doornbos met een mes gestoken door een jongen man uit Siddeburen. Oorzaakdrankmisbruik. Het slachtoffer is terstond per rijtuig naar het ziekenhuis te Groningen gebracht, de dader gisterenmorgen naar Groningen vervoerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Tiel, 20 Oct. Alhier is een 20-jarige boerenknecht gearresteerd, verdacht de moordenaar te zij'n van den man, die 6 dezer op de kermis te Leeuwen verslagen werd. Daags na den moord werd als ver moedelijke dader gearresteerd een gehuwd persoon. Zondag moet de nu aangehoudene in een café hebben verklaard, dat de man, die gearresteerd was, niet de dader was, en hij deze wel kende. Daarvan kreeg de politie kennis en toen zij den boerenknecht hoorde, bekende deze den moord gepleegd te hebben, en wees hij ook het mes aan, waarmede de daad was verricht. Natuurlijk werd hij opgesloten, terwijl de eerst gearresteerde onmiddellijk vrijgelaten werd. De moordenaar staat te Wamel niet ongunstig bekend. Wel noemt men hem luidruchtig en maakt hij bij voorvallende gelegenheden misbruik van sterken drank. Zijn vader, die ihans nog hier woont, verliet na het sterven zijner vrouw zijn gezin, waarna de kinderen van den arme werden uitbesteed. Amsterdam, 20 Oct. De instructie in de zaak tegen de twee gebroeders De Vos, beiden in hechtenis, onder verdenking schuldig te zijn aan de inbraak bij den heer Van Pampus, op de Leidschestraat alhier, heeft in den laatsten tijd nieuwe bizonderheden aan den dag gebracht, welke de justitie er toe geleid hebben de inhechtenisneming te bevelen van nog een derden broeder, M. A. de Vos, woonachtig te Rotterdam, maar thans voort vluchtig. Zaandam, 19 Oct. Hedenmiddag was weder een groot deel van onze gemeente in rep en roer, want op den openbaren weg, aan de Stationsstraat, had iemand uit Haarlem, zekere Jacob W., getracht zich door het innemen van vergif van het leven te berooven, omdat een Zaandamsch meisje zijn liefde onbeantwoord liet. De patiënt werd naar een arts vervoerd, die de eerste hulp verleende, waarmee echter een paar uren gemoeid waren. Toen werd hij per rijtuig naar 't gasthuis te Amster dam gebracht. IJmuiden, 19 Oct. Om tegemoet te komen aan de werkloosheid, die hier reeds geruimen tijd heerscht, hebben Burgem. en Weth. dezer gemeente machtiging van den Raad gevraagd om ter leniging van den nood f 2500 uit de gemeentekas te verleenen, voor de helft te brengen op het dienstjaar 1908. Utrecht, 19 Oct. Bij het Leger des Heils op de Breedstraat alhier vertoefde dezer dagen een zwerveling, die daar liefderijk onderdak had gevonden. Zaterdag morgen deelde de man mede, de volgende week te willen vertrekken, maar niet bereid te zijn, om gedurende dien tijd eenigeriei werk in de toevlucht te ver richten. De dienstdoende Leger-officier gaf hierop ten antwoord, dat hij dan maar dadelijk moest heengaan; de man werd toen zóó woedend op den officier, dat ht| een pot met kokende bieten van het vuur nam en die den chef in het gezicht slingerde. De dader werd aan de politie overgeleverd en naar het hoofdbureau gebracht. De Leger-officier wenschte even wel geen vervolging. - Door zich vóór het stilstaan van den trein op de treeplank te begeven, viel J. O. V., uit Ut- iit, te Amersfoort uit een van Utrecht komenden trein, met het ge volg, dat hij beide beenen brak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1