ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 20 October 1908. Cour an t). Vloedplanken. (Z ierikzeesohe Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per weeit 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8683. Uitgever-Hoofdredacteur s A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bi] den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Herinnering aan ds Schouwing op de Vloedplanken op 21 October e.k. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 18 Oct. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer deelt ons mede, dat de tentoonstelling van teekeningen, etsen en aquarelten van de vereeniging „Pictura Veluvensis" te Renkum gehouden zal worden van Dinsdag 27 tot en met Vrijdag 30 October in de Concert zaal. Daar hiermede gecombineerd zal worden de expositie der voor den photografie-wed- strijd ingezonden photo's, heeft het bestuur besloten de gelegenheid tot inzending van opnamen nog open te stellen tot en met Zaterdag 24 October. In verband met de door de firma Ivens Co. als extra-prijs gegeven camera, verwacht het Bestuur, dat menigeen zich nog opgewekt zal gevoelen aan den wedstrijd deel te nemen. Het programma van het concert, dat de heer Gelderman ten bate van het comité eener nieuwe concertzaal organi seerde, geeft ons de verwachting, dat het een dankbare avond zal worden. Met een gerust geweten kunnen wij dus hen, die van goede muziek houden en de zaak willen steunen, aanraden a.s. Woensdag naar de Concertzaal te gaan. De heer S. Klimmerboom heeft een week geleden in ons blad aangekondigd, dat bij voldoende deelneming in November door een kwartet uit Keulen, bestaande uit de heeren Dietrich, le viool; Keiler, 2e viool, Klimmerboom, alt, Thalau, violoncel, een concert alhier zal gegeven worden. Wij hopen, dat op de lijst, die rond gaat, teneinde de uitvoering van dit concert mogelijk te maken, velen zullen teekenen. Want het zoude ons leed doen, indien wegens onvoldoende belangstelling het concert niet kon doorgaan, omdat wij daardoor, te oordeelen naar de hoogst gunstige kritiek der bladen, waar kunst genot zouden moeten derven. WEÊRKUND/GE WAARNEMINGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westschouwen, gedurende de maand Sept. 1908. In deze maand viel alhier in 7 regen dagen 81 >7 m.M. regenwater, tegen 4 regendagen met 37,6 m.M. water in Sept. van het vorige jaar. Verder werd opgeteekend2 maal on- weder, 6 maal mist en nevel en 3 maal dauw. De luchtgesteldheid was pCts. gewijs genomen over de geheele maand2 dagen helder, 6 dagen licht bewolkt, 4 dagen bewolkt, 14 dagen zwaar bewolkt en 4 dagen betrokken. Windrichting: 1 dag N.2 dagen O., 2 dagen Z-O., 5 dagen Z., 4 dagen Z.-W., 11 dagen W., 5 dagen N.-W. Het stormsein stond 3 maal bij. Bij beschikking van den Minister van Marine is met ingang van 16 Nov. a.s. aan den lichtwachter bij 's Rijks kust- verlichting te Noord-Schouwen J. Cordia, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoo danig verleend. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat, met ingang van 1 November a.s., de adjunct-ingenieur J. A. Ringers, thans toegevoegd aan den inspecteur-generaal in de' 2de inspectie, zal dienst doen onder de bevelen van den hoofd-ingenieur-directeur in de 2de directie, ter standplaats Goes, ten einde te worden toegevoegd aan den arrondissements ingenieur aldaar. Aan de Prov. Staten van Zeeland is een adres gezonden door Ph. Ahlstrand te Antwerpen, waarin hij mededeelt dat hij voornemens is een stoomvaartdienst op de Wester-Schelde te openen, voorloopig van Antwerpen naar Borsele v. v. De volgende plaatsen zullen geregeld dagelijks worden aangedaanRilland-Bath, Walzoorden, Hans- weert, Hoedekenskerke, Ter Neuzen en Borsele. Hij verzoekt aan de Prov. Staten hem een jaarlijksche subsidie te verleenen, teneinde zijn plan, waarbij het grootste gedeelte van Zuid-Beveland en van Ooste lijk en Westelijk Zeeuwsch-VIaanderen belang heeft, te doen slagen. Een klein-landbouwer te Colijnsplaat kwam dezer dagen tot de ontdekking dat hem twee bankbiljetten van f 100 waren ontvreemd. Hiervan werd kennis gegeven aan de politie, die de daderes reeds op het spoor is. Schouwen. Terwijl in andere jaren om dezen tijd overvloed van water is, heerscht er thans bijna overal watergebrek. Vooral doet zich het gebrek aan regenwater gevoelen, en de vrouwtjes kijken met een bedenkelijk gezicht in den regenbak, wetende, dat de wasch en de schoonmaak een flinke hoeveelheid van dat vocht eischt. De meeste waterputten zijn leeg en de slooten staan bijna droog. Overigens komt het droge weer den landbouwers zeer ten goede, hoewel voor het zaaien een flinke regenbui zeer gewenscht zou zijn. Anna-Jacoba-Polder, 18 Oct. Mej. J. J. Aamoudse van hier, die benoemd is tot verloskundige te Oosterland, heeft voor die benoeming bedankt. Stavenisse. L I. Zaterdag maakten de leerlingen der Landbouwwintercursussen en vele oud-leerlingen van Stavenisse en Anna-Jacobapolderonder leiding der onderwijzers Minderhoud en Buijze, een aangename en leerrijke excursie naar de suikerfabriek van de heeren Daverveld, Bink Co. te Oudenbosch, alwaar zij door den heer Dielemans, chemicus, werden rondgeleid. Deze heer bezit alle tact om een en ander van de suikerfabrikage te verklaren. Zeer voldaan keerden allen dan ook huiswaarts. Middelburg, 17 Oct. De vleeschhouwer K., wonende in het Domburgsch Schuit- vlot alhier, was reeds meermalen des morgens tot de ontdekking gekomen, dat iemand in zijn winkel was geweest en een stuk vleesch had medegenomen zonder te betalen. Om hieraan een einde te maken, riep hij de hulp der politie in. De adjunct inspecteur en een agent van politie stelden zich Donderdagavond en den geheelen nacht in den winkel verdekt op. Gisterenmorgen, ongeveer half zeven, zagen zij een vrouw in den winkel komen, die een stuk vleesch afsneed, en daarna weer wilde heengaan. De mannen van de wet beletten haar dit en maakten proces verbaal tegen haar op. Zij bleek te zijn J. J. d. J., huisvrouw van J. van S., alhier, en is in verzekerde bewaring gehouden. Zij bekende reeds meermalen een der gelijk feit in den winkel gepleegd te hebben en met behulp van een valschen sleutel te zijn binnengekomen. Bij een huiszoeking, die de politie bij haar deed, vond zij een groote partij ijzerwaren en timmermansgereedschappen, vermoedelijk afkomstig van diefstal. In verband met deze vondst is haar man, die te Vlissingen in den ijzerwinkel van den heer F. werkzaam is, gearresteerd. De heer mr. J. J. Carsten, officier van justitie te Alkmaar, die in gelijke betrek king te Middelburg is benoemd, zal Zaterdag a. s. als zoodanig worden geinstalleerd. Gisterenavond trad voor de Vereeni ging van Vrouwenkiesrecht, op de boven zaal der sociëteit „de Vergenoeging", als spreekster op mevrouw Alletta Jacobs uit Amsterdam. De vergadering werd geopend door mej. Mart. Kramers uit Rotterdam. Mevrouw Jacobs heeft op de bekende gronden het toekennen van vrouwenkies recht bepleit. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door mr. G. W. Sannes, sociaal-democraat, die het verkeerd achtte dat de vereeniging desnoods zich tevreden wil stellen met beperkt vrouwen kiesrecht. Mevrouw Jacobs antwoordde in het kort den debatter en wees er op, dat de ver eeniging allereerst strijdt voor de opheffing van het secte-verschil ten opzichte van het kiesrecht. De presidente, mej. Kramers, deelde na afloop van de vergadering mede, dat zich hedenavond 27 nieuwe leden hadden opgegeven, terwijl reeds 10 leden te Middelburg waren, zoodat tot oprichting van een afdeeling Middelburg, aanvankelijk met 37 leden, kon worden overgegaan. Het bestuur van de afdeeling werd samengesteld uit de dames: mevrouw Wiener—Lob, presidente; mevrouw Van Leeuwen, vice-presidentemejuffrouw Bac ker, secretaressemejuffrouw M. Jacobson, 2e secretaresse en merrouw Van den Hamme te Veere, penningmeesteresse. De gemeenteraad van Middelburg heeft de melkverordening behandeld. Het percentage voor het vetgehalte van volle melk werd bepaald op 2,5 pCt. en het gehalte aan vaste stoffen op 7,8 pCt. Vlissingen. In het begin van dit jaar werd op initiatief van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven een vergadering gehouden met vertegenwoordigers van verschillende vakvereenigingen en werd toen een commissie gevormd om te geraken tot een verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid. Op uitnoodi- ging dezer commissie zal op 30 October prof. C. A. Verrijn Sluart uit Delft een voordracht over werkloosheid-verzekering houden. Op het adres aan den gemeenteraad, waarin verzocht wordt het voorstel van Burg. en Weth. tot het invoeren van een rioolbelasting niet aan te nemen, komen meer dan 600 handleekeningen voor. Biervliet. Voor den eersten keer na 26 jaar is Woensdag j.l. een pas gesloten huwelijk kerkelijk ingezegend; een plechtig heid in de Ned. Herv. Kerk, die heel veel belangstelling wekte. Aaabestedingen, Verkoopingen enz. Bij de gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen voor het garnizoen le Vlissingen was de minste inschrijving f 2,51 per H.L. De Minister van Oorlog heeft, wegens den te hoogp.n prijs, de fevering niet gegund en zal thans een onderhandsche besteding worden gehouden. Dinteloord, 14 Oct. Bij de gehouden publieke aanbesteding Ier opbouwing van het heerenhuis van den heer H. Vlamings, dat op 9 September j.l. door den brand werd geteisterd, was C. Vriens Jr. de laagste inschrijver voor de som van f 2525, aan wien het werk ook werd gegund. Landbouw en Veeteelt. Oostelijk Schouwen. Over het alge meen kan men hier over den bietenoogst tevreden zijn. Terwijl gemiddeld een op brengst verkregen wordt van 160C3 K.G. per gemet, loopt het suikergehalte tot 17.6 pCt. Stavenisse. Vanwege de „Delegation" te Antwerpen werden alhier door den heer Buijze 2 bemestingsproeven op aardappelen (Eigenheimers) genomen, op een perceel grond, hiertoe welwillend afgestaan door den heer L. J. Dorst. Elk perceeltje was 1 A. De uitslag van de eerste proef was als volgt: Perceel A. (zonder Chili-salpeter) 45 K.G. kleine, 296 K.G. groote aard appelen; B. (3 K.G. Chili-salpeter bij het poten) 60 K.G. kleine, 309 K.G. groote, en C. (3 K.G. Chili-salpeter bij het aanaarden) 40 K.G. kleine, 351 K.G. groote. Die van de tweede proef was: Perceel A. (zonder Chili-salpeter) 57 K.G. kleine, 273 K.G. groote; B. (3 K.G. Chili-salpeter bij het poten) 69 KG. kleine, 335 K.G. groote, en C. (1 K.G. Chili-salpeter bij het poten, 1 K.G. bij het opkomen en 1 K.G. bij het aanaarden) 53 K.G. kleine en 359 K.G. groote. RECHTSZAKEN. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage eischte Donderdag bevesti ging van het vonnis der Middelburgsche rechtbank, veroordeelende J. M. F.slager te Grijpskerke, tot 2 maanden gevangenis straf wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking van valsche geschriften (het invoeren van vleesch op twee briefjes, door hem valschelijk opgemaakt en volgens welke dat vleesch door den keurmeester zou zijn goedgekeurd). De verdediger van beklaagde, mr. J. J. Heyse, advocaat te Middelburg, pleitte vrijspraak of het opleggen eener lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. Het O. M. bij de Haarlemsche recht bank heeft tegen een 45-jarig man, die een postwissel op naam van zijn patroon, den heer J. Lotgering aldaar, gestolen en geïnd had, een straf gevorderd van 1 jaar en 3 maanden. Van de laatste 18 jaren heeft deze beklaagde 16 jaren in de gevangenis door gebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep een onderwijzer aan de openbare school te Sloten, wegens on zedelijke handelingen met een aan hem toevertrouwde leerlinge, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met ontzegging van het recht gedurende 5 jaar onderwijs te geven. De Amsterdamsche rechtbank had hem tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vei jalsdiing van melk. Het ge rechtshof te Amsterdam veroordeelde in hooger beroep tot 2 maanden gevangenis straf een landbouwer te Loosdrecht wegens het afleveren van vervalschte melk aan een slijter. De Ulrechtsche rechtbank had hem tot gelijke straf in eerste instantie veroordeeld. Voor de Haagsche rechtbank stond Donderdag terecht een gehuwde vrouw, moeder van 5 kinderen, die een dochtertje van 16 maanden aan een zolderbalk had opgehangen, zoodat het kind binnen 5 minuten gestorven was. Aanvankelijk had zij gezegd dat gedaan te hebben wegens twist met haar man over niet-betaalde huurpenningen; door den dood van het kind zou zij f 40 uit twee fondsen ontvangen, waarbij het kind verzekerd was. Twee deskundigen hebben verklaard, dat de vrouw ontoerekenbaar was en bovendien uitermate prikkelbaar was ge weest in een bizonderen toestand. Voor den rechter ontkende zij thans het geldelijk motief voor haar daad, maar jegens de buurvrouwen had zij zich her haaldelijk uitgelaten, dat zij een „buiten kansje" wenschte en „dat het kerkhof ook vol moest". Eischschuldigverklaring aan moord en veroordeeling tot 8 jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Groede ds. J. W. van Petegem te Horsten (Gr.) Beroepen voor de 2de maal bij de Oud-Geref. Gem. te Kampen ds. H. Kievit te Aagtekerke. Den 16 Januari hoopt ds. L. R. van der Broek, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Brouwershaven, zijn gouden ambts-jubileum te herdenken. Bevorderd aan de Utrechlsche Hooge- school tot doctorandus in de theologie de heer P. v. d. Linden, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Nieuwerkerk. Te Polsbroek heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. besloten ds. H. Snel niet meer als predikant te erkennen en van dit besluit kennis te geven aan genoemden predikant, aan het classicaal bestuur en aan 't provinciaal kerkbestuur van Utrecht. (Deze ds. Snel was van 1891 tot 1892 predikant te 's-Heerenhoek, daarna op Curasao, van 1893 tot 1895 te Stavenisse, daarna te St.-Maartensdijk; van 1896 tot 1899 te Gameren, daarna te Dirksland en sinds 1901 te Polsbroek). In verband met bovenstaand verdient vermelding de volgende advertentie, welke men in Vooruit (een Flakkeesch weekblad) vond: „Een eerlijke bekentenis. Ik, ondergeteekende, mevr. Snel—Wasch, erken, en wil belijden, dat ik mijn echtgenoot van zijn eer heb beroofd, en het hem zoodanig lastig heb gemaakt, dat hij genoodzaakt was de pastorie te ver laten, wat mij thans diep bedroeft. Ik beloof hem, het hem nimmer meer lastig te zullen maken, en herroep bij dezen al den laster, dien ik over hem ver spreid heb. Mevr. SNEL—Wasch. Polsbroek, 8 October 1908". Dreischor. De oogstcollecte heeft alhier opgebracht ruim f 37, terwijl de collecle voor het orgel, bij gelegenheid der in wijding, opbracht ruim f 33. Noordgouwe. Onze groep van leden der afdeeling Schouwen en Duiveland van den Nederlandschen Protestantenbond zond heden een schrijven aan den kerkeraad alhier, behelzende het verzoek om ééns in de twee maanden een predikant van de vrijzinnige richting te laten optreden, zulks op kosten van de afdeeling. ONDERWIJ S. Renesse. De onderwijzers der afdeeling „Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Genootschap hielden Zaterdag eene ver gadering. Ter verkiezing van één lid der Weerstands-Commissie werden uitgebracht 10 stemmen, waarvan één blanco, terwijl de heer Jos. Boshouwers 5 en B. de Vries 4 stemmen op zich vereenigden. Voorts werd de leesbeurt vervuld door den heer L. H. Dormaar. Spreker leidde bij zijne hoorders in het onderwerp„Latende Herinneringsmiddelen", voor welke causerie spreker den welverdienden dank der ver gaderden inoogstte. Na de volgende bijeen komst bepaald te hebben op 28 November e.k., sluit de voorzitter na omvraag de vergadering. De voordracht voor onderwijzeres aan school C te Vlissingen bestaat uit de dames J. v. d. Heuvel te Rilland Bath; M. W. Oostinga te Blokzijl en M. A. Uijtenbroek te Schiedam. Biervliet. Tot onderwijzeres aan de school van den heer Verhage is benoemd mej. W. A. de Vries te Vlissingen, de eenige van de voordracht. Wel waren nog een paar sollicitatiën ingekomen, o. a. van een manlijk sollicitant, wiens sollicitatie onvolledig was en van een onderwijzeres, die te laat kwam, daar de voordracht al verzonden was. SP OR T Tegen het wedden. In verband met de zich uitbreidende wedgelegenheden in verschillende takken van sport en vooral ter bestrijding van de pas opgerichte wedkantoren in de voetbalsport, heeft zich een voorloopig comité gevormd, teneinde maatregelen te beramen om een en ander te bestrijden en te overwegen of men zich tot de regeering zal wenden, teneinde wettelijke maatregelen te krijgen tegen het voortwoekerende kwaad. Visscher ij- Berichten. Oesterhandol. Tengevolge van het warme weer der laatste dagen is er, naar men uit Texel aan het Hbld. schrijft, in den oesterhandel een groote stagnatie gekomen. De op- koopers durven geen voorraad meer in te slaan, omdat zij niet weten waar verder de oesters te moeten bewaren. De visschers, die sedert 1 Oct., het tijdstip waarop het oesterkrassen vrij mocht geschieden, een overvloedige vangst hebben gehad, lijden nu groote schade, omdat zij met het gevangen artikel geen uitweg meer weten. De wulken, die naar België ter markt worden gezonden, kunnen ook niet worden verscheept wegens 't warme weer. Een deel der gevangen wulken wordt onder de kust in zee bewaard, in met netwerk afgeperkte bewaarplaatsen. Belanghebbenden ontvingen van het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen bericht van het ministerieel besluit, waarbij'de betaling der pachtpenningen, welke op 15 October, dus j.l. Donderdag, zou moeten plaats hebben, wordt uitgesteld tot 15 December a.s. Voorzeker zullen velen dit bericht met genoegen hebben vernomen. Gelukkige Winners. Het lang inblijven der hoofdprijzen in de 5e klasse der afgeloopen loterij bracht vele spelers gedurende de laatste dagen in spanning. Houders van Staatsloten, Tijdgeestpolissen en Tijdgeestloten konden dikwijls hunne kansen voor beduidende bedragen van de hand doen. Gelukkig zij die dit niet deden, zooals te Katwijk a/d. Rijn, te Eindhoven en te Amsterdam, op welke plaatsen de f 100.000 aan eenige gelukkigen ten deel viel. De f 50 000 werd te Sommelsdijk, de f 30.000 te Bergen- op-Zoom, de f 25.000 te Middelburg en de f 15 000 te Waddingsveen uitbetaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1