ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 October 1908. Afbraak, Derde Blad. (Z ierikzeesche C o u r a n t). NIEUWSTIJDINGEN. De Bulgaarsche kwestie. ADVERTENTIEN. Eene groote partij Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, Iranco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week. 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8682. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den DirecteurA. J. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbekende brieven enz. over de eerste helft der maand October: Brieven: M. J. Soeters, Rotterdam. L. Binnemweg, Stavenisse. J. J. v. d. Panne (2 stuks), Mannheim. C. den Boer, Rotterdam, v. d. Bout, Zonnemaire. Briefkaarten: J. de Bakker, Rotterdam. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „bij onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggegeven". Konstantinopel, 14 Oct. Volgens een ambtelijk bericht, hebben alle mogendheden, met uitzondering van Oostenrijk-Hongarije, dat nog niet heeft geantwoord, in beginsel van hun instemming met een conferentie blijk gegeven. Duitschland nam het voorstel aan, mits het program beperkt bleef. Konstantinopel, 14 Oct. De Oosten- rijksch-Hongaarsche gezant heeft uit naam van zijne regeering, een ernstigen stap bij den Grootvizier gedaan ter zake van het boycotten van Oostenrijksche schepen. De Grootvizier beloofde de noodige lastgevingen te zullen verstrekken, voor Konstantinopel aan den prefekt van politie en voor de provincies aan den minister van binnenlandsche zaken. Weenen, 13 Oct. De Neue Freie Presse deelt een onderhoud mede met den minister van buitenlandsche zaken van Bulgarije, die zeide Wij verwachten geen oorlog en gelooven daar niet aan, want een oorlog zou noodlottig zijn voor Turkije en dat weet Turkije zelf ook. Wij zijn overtuigd, dat Turkije geregeerd wordt door mannen, die het welzijn van het land be oogen. Een constitutioneel Turkije is alleen mogelijk bij een zelfstandig bestuur der verschillende provincies. Werd nu aan Macedonië autonomie verleend, dan zou daarmee aan alle wenschen van Bulgarije zijn voldaan. Als het zoover is, zal men kunnen gaan denken over een verdrag tusschen Turkije en Bulgarije, waarop een duurzame vrede gegrondvest kan worden. Sofia, 13 Oct. Heden is een oekase verschenen, waarbij, in verband met de oproeping der reservisten, de aanvullings verkiezingen voor de Sobranje, die op 16 dezer waren bepaald, worden uitgesteld tot 6 November. Alle diplomatieke vertegenwoordigers hebben zich ten koninklijken paleize in geschreven. Volgens de Vetsjerna Posjta heeft de eerste-minister gezegd, dat de Bulgaarsche regeering van vele mogendheden, langs niet-officieelen weg, de verzekering heeft ontvangen, dat Bulgarije als koninkrijk erkend zal worden. Engeland en Turkije gaven echter die verzekering niet. Parijs, 13 Oct. De Turksche gezant heeft aan de Temps medegedeeld, dat Turkije vredelievend gezind is; er zijn enkele militaire maatregelen genomen, maar zonder dat er aanvalsplannen be stonden. Londen, 14 Oct. Engeland heeft het programma voor de conferentie, dat door Iswolsky werd voorgesteld, in zijn geheel aangenomen. De quaestie omtrent de zee engten staat er volstrekt niet op. Men is het eens geworden over de quaestie der zee-engten, maar de goedkeuring van den ministerraad wordt nog vereischt. Londen, 14 Oct. Frankrijk, Engeland en Rusland zijn het eens geworden over de volgende punten op de conferentie te onderhandelen Erkenning onafhankelijkheid van Bul garije. Betaling door Bulgarije van een zekere som aan Turkije. Regeling der quaestie van de in beslag genomen spoorwegen. Vaststelling der inlijving van Bosnië door Oostenrijk, en van den afstand van Novibazar aan Turkije. Erkenning der inlijving van Creta bij Griekenland, met bepaling van de finan- ciëele verplichtingen van Griekenland, tegenover Turkije. Voorts wordt wenschelijk geacht schade vergoeding voor Servië en Montenegro door verbetering van den grond en zich te verstaan inzake regeling van de Donau- quaestie door den oeverstaten meer rechten te geven. Belgrado, 14 Oct. Een groot aantal betoogers kwam hedenavond vóór het koninklijk paleis, de Engelsche legatie en het ministerie van oorlog bijeen. Onder hen bevonden zich vele afgevaardigden, professoren, officieren, kooplieden en dames. Er werd een stoet gevormd, die door de voornaamste straten trok onder het zingen van vaderlandsche liederen. Er klonken kreten van sympathie voor den koning, den kroonprins, Engeland en het leger, terwijl op verschillende wijzen uiting werd gegeven aan den afkeer jegens Oostenrijk. Sofia, 14 Oct. De plechtige kroning van czaar Ferdinand zal denkelijk einde November plaats hebben. De diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije hebben gisteren opnieuw bij de Bulgaar sche regeering geprotesteerd aangaande de kwestie van den Oosterspoorweg. Zij gaven te verstaan, dat die spoorwegkwestie een voor alle belanghebbenden bevredigende oplossing moet krijgen. Gisteren en heden beraadslaagde de ministerraad over deze kwestie. Koning Ferdinand zal van avond, ver gezeld van zijn ministers, voor een verblijf van twee dagen naar zijn zomerresidentie Sitniakovo vertrekken. GRIEKENLAND. Athene, 13 Oct. De Kretenser volks vertegenwoordiging heeft in de heden gehouden bijeenkomst de revolutie be krachtigd door de proclamatie van de onafhankelijkheid van Kreta en de ver- eeniging met Griekenland en de volgende motie aangenomen: „De Kretenser volksvertegenwoordiging, de gisteren begonnen bijeenkomst voort zettend, benoemt een commissie om het uitvoerend bewind te vormen, dfe bet eiland voorloopig zal besturen in naam van den koning van Griekenland en in overeenstemming met de wetten van het koninkrijk. Deze commissie zal besluiten kunnen nemen, als drie harer leden aan wezig zijn. Haar mandaat zal ophouden, zoodra de Grieksche regeering het bestuur over het eiland zal hebben overgenomen". RUSLAND. Men schrijft uit Warschau aan de Frankfurter Zeitung, dat het stelsel der vervolgingen, ter onderdrukking zooge naamd van de revolutionnaire beweging, nog steeds op ruime schaal wordt toege past. De politieke processen, welke voor de krijgsraden worden gevoerd en op buitengewone wijze toenemen, leveren steeds opnieuw onschuldigen aan den beul over. De pers moet zwijgen en zoo houden de aan de hebzucht van enkelen toe te schrijven denunciaties aan en' worden de beschuldigden in de gevangenissen ge pijnigd, om hen een bekentenis te ont lokken. In den laatsten tijd werd gesproken van de aanstaande vervanging van den gouvernenr-generaal en van de opheffing van den staat van beleg; maar wanneer alle teekenen niet bedriegen, zou daardoor de algemeene toestand in geen enkel opzicht veranderen. Het einde van de huidige toestanden in Polen is, volgens den correspondent, niet te voorzien. Volgens de laatste berichten waren er van Vrijdag- tot Zaterdagmiddag te St.-Petersburg 99 nieuwe choleragevallen. Het aantal zieken bedraagt thans 1331. Sinds het begin der epidemie leden te St.-Petersburg 7008 personen aan deze ziekte, 2801 sterfgevallen kwamen voor. ENGELAND. Een Dinsdagavond ingestelde poging van de kiesrechtdames om in het parlements gebouw door te dringen, is mislukt. Te zeven uur ontruimde de politie alle straten, leidende naar de parlementsgebouwen en bracht zij het geheele verkeer daar tot stilstand. Aan den kant van Victoriastreet poogden enkele suffragettes het politie- cordon te doorbreken; zij slaagden daarin natuurlijk niet en werden in hechtenis genomen. De menigte volks, die gedurende eenige uren door de politie achteruit werd gedreven, vulde geheel Trafalgar Square; er bevonden zich daaronder duizenden werkloozen en het kostte der politie de grootste moeite hen te beletten door te breken. Er werden gedurende den geheelen avond tal van personen, die verzet pleeg den, in hechtenis genomen. In het parlementsgebouw deed zich een eigenaardig incident voor Een dame, die door een liberaal lid werd rondgeleid door de wandelgangen, snelde plotseling de deur van de Kamer binnen, sloeg met de armen en schreeuwde „Houdt op met de kinderen en geeft het stemrecht aan de vrouwenHaar begeleider vatte haar onmiddellijk aan en bracht haar onder het gelach der leden naar buiten. Daarna werd de bespreking hervat, alsof er niets gebeurd was. Londen13 Oct. Hedenmiddag en hedenavond kwamen er merkwaardige tooneelen voor op Trafalgar Square, in Withehal en Parliament-street. Een opeen gepakte menigte van werkloozen en hunne vrienden hield daar betoogingen. Een sterke politiemacht ontruimde herhaaldelijk Trafalgar Square en weerde allen die te dicht bij het Parlementsgebouw kwamen. Het verkeer was in Parliament-street en andere straten geheel gestremd. De menigte gedroeg zich echter over 't geheel ordelijk. In den laten avond trachtten groote troepen stemrechtvrouwen door de drie dubbele rijen politie-agenten rondom het Parlementsgebouw heen te breken. Hunne pogingen mislukten echter geheel en al. De sterke politiemacht wist van geen wijken. Er werden acht „suffragettes" en vier mannen in hechtenis genomen. Verscheidene menschen zijn gewond. Negentien werkloozen zijn op verschil lende punten der stad in hechtenis genomen. De menigte heeft vensterruiten ingeworpen in Charing Cross. DUITSCHLAND. Königshüte, 14 Oct. Op 110 meter diepte is in een schacht van de Königs- grube van morgen brand uitgebroken. Een gedeelte van de mijnwerkers in die schacht kon zich, gedeeltelijk ongekleed, redden. Tot dusver zijn zes dooden naar boven gebracht. In de mijn bevinden zich nog honderd man, die afgesloten moeten worden. Men beschouwt hen als verloren, daar zij zich bevinden binnen het gebied, waarin het vuur woedt. De mijn-directie van Königshtitte bericht, dat al de arbeiders, die in de Königsgrube waren ongeveer 100 man door zijgangen zijn gered. Er zijn drie dooden en ongeveer 20 arbeiders werden door den rook bedwelmd. Hoe de brand ontstaan is, weet men nog niet. Berlijn, 14 Oct. Nog 5 ballons, die deelnamen aan de Gordon Bennett-wed- vaart, worden vermist, waaronder de Zwitsersche „Helvetia" en de Spaansche „Castilla". Hier heerscht groote bezorgd heid. Daar omtrent de plaats, waar zich een aantal ballons bevinden, die deelnamen aan de Gordon Bennett-wedvaart nog onzekerheid heerscht, laat de commandant van het marinestation der Noordzee de nasporingen naar ballons heden met dubbelen ijver voortzetten. Hij gaf 14 groote torpedobooten bevel de Noordzee af te zoeken. 15 Oct. Uit Edinburg wordt gemeld, dat ten noordwesten van Helgoland door een kolenstoomboot een ballon is opgepikt. De inzittenden, de heeren Niemeijer en Nideman, werden door den kapitein bijna naakt gered. De ballon is geborgen. NEDERLAND. Arnhem, 14 Oct. Een Duitscher, die verdacht werd een rijwiel tc hebben ver duisterd, werd door twee politieagenten achtervolgd. Toen de man in de stad geen gelegenheid meer zag om te ontkomen, vluchtte hij de weilanden van het Velpsche Broek in, en nu ontstond er een formeele drijfjacht over hek en sloot. Onder het loopen had de man zich half ontkleed en was de agenten spoedig een eind voor. Inmiddels was ook een inspecteur ten tooneele verschenen, die den vluchteling per fiets nazette. Tweemaal had hij hem bijna te pakken, maar nog wist de Duitscher te ontkomen, daar de inspecteur telkens zijn rijwiel over de hekken moest beuren. Ten laatste zat de inspecteur hem weer dicht op de hielen. Toen de achter volgde anders geen kans meer zag om te ontkomen, sprong hij in den Rijn en zwom weg. Eenige boeren, die de jacht hadden waargenomen, gingen met een bootje op de rivier, waarna de zwemmer, inziende dat verder verzet nutteloos was, zich gevangen gaf. De jacht had ruim twee uren 'geduurd. Nieuwediep, 15 Oct. Het pantserschip „Piet Hein", de stoomschoener „Dolphijn" en de torpedobooten „Habang" en „Dempo", zijn hedenmorgen naar de Noordzee ver trokken tot het opsporen van ronddrijvende luchtballons. De torpedobooten „Goentoer" en „Toka" vertrekken hedenmiddag. Amsterdam, 15 Oct. In een gisteren alhier gehouden en zeer druk bezochte vergadering van bakkersgezellen hebben de patroons Van Deneshof en Wolring alhier en de heer Diemer, chef van een groote bakkerij te Rotterdam, de bewering der patroons te Amsterdam, Haarlem en Rotterdam, dat de afschaffing van nacht arbeid zou indruischen tegen het algemeen belang, en het brood, als gevolg daarvan, duurder en van minder kwaliteit zou worden, heftig bestreden. Zij toonden aan, dat de afschaffing kan geschieden zonder schade voor patroon of gezel en zonder nadeel voor de groot- of klein-industrie. Utrecht, 14 Oct. Een geval van zeld zame blindheid heeft zich gisteren voor gedaan bij een zwerver, een jongeman, die in deze stad doolde zonder middel van bestaan. Gisterenavond sprak hij op straat de voorbijgangers aan om hem te willen leiden, wijl hij plotseling het gezichts vermogen had verloren. Een agent nam den zwerver mee naar het hoofd-bureau van politie, waar de man vertelde, geregeld iederen dag bij het duister worden niet meer te kunnen zien, volslagen blind te zijn, om bij het aan breken van den dag weder het gezichts vermogen terug te krijgen en dan goed te kunnen zien. Men twijfelde aanvankelijk aan de waar heid van 's mans beweren, maar moest het ten slotte wel gelooven, omdat geen enkele omstandigheid kon worden ontdekt, die in dit geval het vermoeden van simu latie wettigde. Brielle, 15 Oct. De gemeenteraad heeft op zijn verzoek bericht ontvangen van den Minister van Binnenl. Zaken, dat het Zijn Excellentie, met het oog op 's Rijks financiën, niet wenschelijk voorkomt, over te gaan tot overname der thans bestaande Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus en deze te doen vervangen door een Rijks H. B. S. met 5-jarigen cursus. Schiedam, 15 Oct. Heden is, ter plaatse waar het behoort, door eenige lotelingen en ouders van lotelingen, een protest in gediend tegen de wijze, waarop den laatsten dag van de loting voor de Nationale Militie, gisteren de trekking heeft plaats gehad. Meyer moest loten en toen Meyer geloot had, bleek het, dat men den anderen Meyer moest hebben. Aan dezen werd nu het nummer gegeven, dat de andere getrokken had, no. 18, waarmede het jongmensch bom-soldaat was. De Meyer, die het ongeluksnummer getrokken had, moest opnieuw trekken en haalde nu een vrij nummer te voorschijn, 235, wat het jongmensch vrij koud liet, daar hij toch vrij is wegens broederdienst. Maar wie niet koud bleef, was Meyer, wien men no. 18 in de hand gestopt had. Terecht maakte de jongen zich warm en verklaarde, dat hijzelf moest loten en dat hij zich geen nummers liet geven. Hierop is nu het protest gebaseerd, niet alleen van de betrokkene, maar van andere lotelingen ook, die een dienstplichtig nummer hebben getrokken. Ze hebben nu nog een kansje, terwijl de vrije nummers al lange gezichten trekken in het vooruit zicht, dat er opnieuw geloot moet worden. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat gisteren de 4e en laatste zoon uit een gezin bij de loting voor de Nationale Militie een vrij nummer heeft getrokken. Rotterdam, 14 Oct. Dezer dagen werd de horlogewinkelier A. N. v. Gelder, Hoogstraat bij het Moriaansplein, de dupe van een sluwe oplichtster, die, in de kleeding van een ziekenverpleegster, een gouden horloge bij hem had uitgezocht, dat aan een gefingeerd adres op den Westzeedijk moest bezorgd worden en onder het uitzoeken een horloge in haar zak had laten verdwijnen. Denzelfden truc voerde zij later uit bij den winkelier P. J. Hooykaas, Passage 13, en heden morgen werd de heer Ameling Merkes, Goudscheweg 150, door haar met een bezoek vereerd. Deze winkelier was echter op zijn hoede, en nadat zij den winkel verlaten had, vestigde hij de aandacht van een politie-agent^ op haar, die haar meenam naar het bureau aan de Meermanstraat. Hier werd zij gefouilleerd, maar men vond geen horloge op haar. Tot nader onder zoek bracht men haar naar het bureau aan de Lange Torenstraat, waar zij door de winkeljuffrouw van den heer Van Gelder en door den heer Hooykaas werd herkend. Zij bleek te zijn de 22-jarige G. B., wonende aan den Westzeedijk. Rotterdam, 14 Oct. Heden nam de heer H. A. van IJsselstein, adjunct-directeur van gemeentewerken te dezer stede, die als zoodanig aftreedt, wegens zijn benoeming tot inspecteur van den arbeid met den persoonlijken titel van directeur-generaal, afscheid van het personeel, dat zoovele jaren met en onder hem gewerkt had. In één der zalen van het Stadstimmer- huis werd daartoe hedenmiddag 2 uur een afscheids-receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was, terwijl men van alle zijden in den vorm van geschenken den vertrekkenden adjunct-directeur blijken van hoogachting en vriendschap aanbood. 15 Oct. In het hulppostkantoor aan de Kruiskade alhier verschenen gisteren avond twee mannen, die een postzegel van een cent vroegen. Opeens deed één dier leden een greep naar een bankbiljet van f 1000, dat bij den ambtenaar op tafel lag. Ze gingen er ijlings vandoor, maar de ambtenaar haalde hen in. Er ontstond een worsteling, waarbij de dief het bankbiljet wegwierp. Beiden zijn toch nog gevlucht. De ambtenaar heeft in- tusschen zijn geld terug. Numansdorp, 13 Oct. De 23-jarige pontonknecht, D. Liefting, had aan de tramhaven alhier het ongeluk, tusschen de ponton en de tramboot „Numansdorp" te geraken, waardoor hij zwaar inwendig werd gekneusd aan het lichaam, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nog treurende over het verlies van ons geliefd Dochtertje en Klein dochtertje, werd ons ouderhart opnieuw getroffen door het overlijden van ons geliefd Zoontje en Kleinzoontje Jan Abraham, in den leeftijd van 17 dagen. Dreischor, 14 October 1908. Uit aller naam, A. A. REMEEUES A. E. REMEEUES—Fonteine en Grootouders. De Heer en Mevrouw ELDIK—Verlinde danken voor de belangstelling, ondervonden bij de geboorte hunner Dochter. St.-Philipsland, 16 October 1908. De Deurwaarder J. DE REGT ïfflWF te Zierikzee zal, op Donderdag 22 October 1908, des namiddags kwart over 12, op het Havenplein aldaar, publiek verkoopeni w. o.: korte en lange Dakdelen, Ribben, Schroten, Ramen, Deuren, Vensters, Tengels, Brandhout, enz. enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 9