ZIEBIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 October 1908. Tweede Blad. (325 i x" i lt zeesohe O o u r a n t). GASPRIJ S. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8682. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WA ALE. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Atte betalingen moeten geschieden bij den Directeur s A. i. DE LOOZEHoek SchuithavenZierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. ten Raadhuize van ZIERIKZEE, op Maandag 19 October 1908, des voormiddags tl1'... uur, in één perceel, van „Het bouwen van een duiker van „gewapend betonter uit watering op de Schouwsche „Vaart". Aanwijzing op dien dag, 's voormiddags tien uur, ten kantore van den Gemeentebouwmeester. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat krachtens Raads besluit van den 12 October j.l. de prijs van het gas, uit de gasfabriek der gemeente aan parti culieren te leveren, voor het jaar 1909 is vastgesteld op zes cent per Kub. Meter. Zierikzee, den 15 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. amerika. Uit Washington wordt aan een Lon- densch blad gemeld, dat het Amerikaansche departement van marine oproepingen heeft gedaan voor de leverantie van luchtschepen, die zwaarder zijn dan de lucht en ten gebruike van de oorlogsvloot moeten gesteld worden. De zweeftuigen moeten een snelheid van minstens 40 Engelsche mijlen (ongeveer 65 K.M.) per uur kunnen bereiken, en twee passagiers, benevens voortbewegingsmateriaal voor 200 mijlen kunnen medevoeren. Verder moeten de vliegmachines in staat zijn zich zonder opstijg- of neerlaatinrichtingen van het water in de lucht te verheffen en zich weer op den waterspiegel kunnen neerlaten. De Amerikaansche luchtschippers Honeywell en Fielding zijn voornemens in den zomer van het komende jaar den Oceaan per luchtballon over te trekken; Honeywell bouwt voor dit doel een ballon van 300,000 kub. voet inhoud; in plaats van een mand, wordt een 12 voet lange motorboot als gondel gebezigd. Bij aan houdenden oostenwind denken de lucht reizigers den overtocht in 4 dagen te doen. De Italiaansche wijk te New-York is dezer dagen weer eens bezocht door een ontzettenden brand, waarbij elf personen om het leven gekomen zijn, allen Italianen. De brand, die uitbrak in één van de dichtst bevolkte huizen in de Mulberry- street, bewoond door de armsten onder de armen, is zonder twijfel aan boos opzet te wijten. De tooneelen, die zich hebben afgespeeld in de brandende huizen, waar de men- schen, uit hun slaap opgeschrikt, onder gillend angstgeschreeuw elkaar verdrongen, tarten iedere beschrijving. Aan de vensters zag men de verwrongen gezichten van vrouwen, die haar kinderen toewierpen aan de menschen en brandwachts op straat, terwijl achter haar rug de vlammen hoog opsloegen. Op die manier konden 12 kinderen worden gered. Intusschen had de brandweer de trappen in zooverre van de dringende en voortschuivende menigte kunnen zuiveren, dat er met 't blusschingswerk kon worden begonnen. En daarbij kwam aan het licht, dat de portalen van de tweede en derde verdieping overvloedig met petroleum waren gedrenkt, waardoor het verklaard werd, dat het huis in een paar minuten brandde als een bos stroo. Een geheele familie op de bovenste verdieping kwam in den rook om; alleen een kindje van 13 maanden, hoewel het deerlijk verbrand is, hoopt men te redden. De brandstichters hebben hier een des te duivelachtiger boevenstuk gepleegd, daar zij zeker moesten weten, een moord op groote schaal te plegen, door het in brand steken van het met petroleum ge drenkte, met menschen overgevulde huis. En het betreft hier geen alleenstaand geval, want 't is in dit jaar reeds de 36ste brandstichting, waaraan Italianen ten offer zijn gevallen, en waaraan waarschijnlijk ook Italianen schuldig zijn. Te Chicago heeft Donderdag een jeestmaal plaats gehad, uitgaande van de Association of Commerce, waaraan tal van gouverneurs, senatoren en congresleden deelnamen en waar de beide groote tegenstanders in den strijd om het presidentschap, Bryan en Taft, broederlijk mede aanzaten, alleen door den voorzitter van de tafel van elkaar gescheiden. Zulk een vriendschappelijke ontmoeting tusschen twee candidaten voor het presidentschap zoo kort vóór den beslissenden strijd, schijnt wel iets buitengewoons, want dat Chicago er in slaagde Bryan en Taft aan één tafel te vereenigen, wordt in de Amerikaansche bladen en door de Ameri kaansche berichtgevers der Engelsche bladen zeer bewonderd en gewaardeerd. Beide candidaten maakten onder de feestgenooten met hun redevoeringen geen verkiezingsspeeches een voor- treffelijken indruk. engeland. Zondag heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den Russischen minister lswolsky en koning Eduard. Noch om trent dit onderhoud, noch omtrent de gesprekken, die lswolsky Zaterdag - had met minister Grey en onderminister Har- dinge, is een officiëele mededeeJing ver schenen. Een telegram uit Londen zegt, dat er gegronde hoop op een bevredigende oplossing der hangende geschillen bestaat. Waarop die meening steunt, wor(Jt er niet bijgezegd. Berichten als deze en ook omtrent het tijdstip van samenkomst der conferentie van de mogendheden (het een noemt begin November, een ander spreekt over een kleine week, binnen welke tot bijeenkomst van afgevaardigden zou worden overgegaan, een derde verdaagt de confe rentie al tot het volgend voorjaar) hebben dan ook weinig waarde. Immers, de vraag, of er een conferentie komen zal, lijkt nog lang niet beantwoord. frankrijk. Wederom zijn twee gevallen van gele koorts te St.-Nazaire met doodelijken afloop voorgekomen, terwijl twee patiënten naar het hospitaal zijn vervoerd. Ook is een geval geconstateerd in de buurt van St.-Brieux. Te Parijs zijn vier jongelui in hech tenis genomen, die onlangs liet diploma van ingenieur verworven haddenzij worden beschuldigd valsche geldstukken van 10 franc gemaakt te hebben. De één is een zoon van een raadslid van het departement La Manche, de tweede de zoon van een advocaat te Rennes, de derde die van een dokter te Amiens, terwijl de vierde tot een deftige familie te Marseille behoort. In hun woning werd een toestel ge vonden voor de fabricatie van valsch geld. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of zij het geld ook uitgaven; zij beweren, dat zij alleen maar proefnemingen deden duitschland. Op het station Friedrichstrasse te Berlijn heeft zich Donderdagavond de 66-jarige bankier Adolf Meyer, uit Stendal, opge hangen. Hij was om ongeveer zeven uur met den trein aangekomen, en liet zich den sleutel van het W. C. geven. Toen hij na een kwartier nog niet te voorschijn was gekomen, zette de bewaarder een ladder tegen het kabinet en zag den ongelukkige aan den deurhaak hangen. De stationschef liet den bewustelooze naar het bureau van politie brengen, waar men tevergeefs trachtte de levensgeesten weer op te wekken. In de zakken van den doode vond men slechts M. 1.40. De bankier Meyer was eigenaar van de bankzaak S. Adler, die vroeger een goeden naam had, maar in den laatsten lijd sterk achteruit was gegaan. Het schijnt, dat de financiëele moeilijkheden den ongelukkigen man de baas zijn geworden, en hij niet heeft kunnen ver dragen, dat men hem van rechtswege zou aanspreken. belgiE. In het Belgische dorp Hoogstraten is een kindje van den herbergier B. in de wieg omgekomen, doordien een kaars, welke bij de wieg geplaatst was, omviel en weldra alles had doen vlamvatten. nederland. Zaandam, 12 Oct. Zaterdagavond heeft op het Prinsenpad allyer, een 23-jarige sigarenmaker, Johannes van Wijk geheeten, een moord gepleegd waarschijnlijk als v/raakneming over afgewezen liefde op Jannetje Beths, gescheiden vrouw van J. Arends, houdster van een herberg op het Prinsenpad. Van Wijk had vroeger bij haar gewoond als commensaal en schijnt toen op zeer intiemen voet met haar gestaan te hebben. Sedert eenigen tijd was hij echter daar niet meer in den kost. Nadat hij haar de vorige week ook al eens had bedreigd, kwam hij haar Zaterdag avond weer in hare woning opzoeken. Er ontstond toen eene woordenwisseling, waarbij hij ten slotte, onder het uiten van eene verwensching, een revolver greep en deze op haar afvuurde. Drie schoten werden gelost, welke alle troffen; één in de borst, één in den mond en één in den rechterarm. Op het hooren van de schoten waren de buren naar buiten gekomen, op het oogenblik, dat de vrouw het huis uitsnelde. Ook de dader vluchtte daarop naar buiten, oogenblikkelijk door de buren achtervolgd, die hij nog trachtte te mis leiden door luid: „Houdt hem!" te roepen. Spoedig slaagde men er in hem te vatten, waarop hij naar het bureau werd gebracht en aan de politie overgeleverd. Het slachtoffer is een half uur na den aanslag aan de gevolgen bezweken. Zij was 41 jaar oud en Jaat zeven kinderen achter. De revolver, welke v. W. tijdens zijne vlucht had weggeworpen, werd later op het Prinsenpad teruggevonden. De dader heeft reeds bekentenis afge legd en is naar Haarlem overgebracht. Gouda, 12 Oct. Dat „de liefde" den mensch tot zonderlinge dingen kan verleiden, 't aantal voorbeelden, daarvan bekend, is legio. Het tiagi-komische liefdes-drama, dat zich echter Woensdagavond hier ter stede heeft afgespeeld, overtreft, zoo niet alles, dan toch veel, wat op dit gebied vertoond is. 't Begin is als de aanvang van iedere liefdesgeschiedenis, die niet aanstonds voor één der partijen wanhopig staat, n.l. dat ze elkaar wederkeerig beminden. Maar verder was 't dan ook misère, want hij had geen werk, doch en dit is in een dergelijk geval veel erger stond bovendien bij haar ouders zeer slecht aangeschreven, die dan ook hun omgang niet langer wilden dulden, 't Gevolg hier van was dat 't meisje 't tegenover haar ouders deed voorkomen, alsof zij niets meer van haar minnaar wilde weten, doch intusschen in stilte met hem een verre van koele briefwisseling onderhield. Woensdagavond stuurde hij echter geen brief maar kwam^ zelf, wachtte haar op straat op, en aaneengesmeed als verliefde menschen dat plegen te doen, wandelden ze, geheel in elkaar opgaand, voort, steeds voort, zoo ver, tot ze kwamen op een landweg onder Moordrecht, waar de maan hen beloerde, wat hen blijkbaar ook al niet hinderde. Maar, daar heeft toen, beschenen door 't maanlicht, dat veel vreemde dingen ziet, 't hoogst zonderlinge in deze amoureuse historie plaats gegrepen. Want daar heeft de minnaar, die de verliefde maagd zoover wist mede te lokken, zich plotseling ont popt als een moderne blauwbaard, een, zij 't ook minder bloeddorstig, nazaat van dit interessant-griezelig heerschap. Mij wierp 't meisje tegen den grond onder de meest hevige beschuldigingen van trouwe loosheid en bedreigingen met den dood. Als voorbereidende maatregel hiertoe bond hij eerst haar polsen samen, en manoeuvreerde toen, volgens de verklaringen van het meisje, op kippenvel-aanjagende wijze met een mes. Op haar smeekbeden verwisselde hij echter dit moordtuig voor een schaar, doch nu scheen dan ook haar laatste uur gekomen. Edoch, haar minnaar vergenoegde zich er mede, haar met dit werktuig geheel van haar lokkenpracht te ontdoen, waar door de maagd, zooals te begrijpen is, veel van haar vrouwelijk schoon heeft verloren. Toen hij deze operatie aan 't vooiwerp zijner liefde had verricht, maakte hij kalm haar handen los, stak 'nog kalmer een pijpje aan, en heel ge moedelijk wandelden ze samen, alsof er geen vuiltje aan de lucht was, naar Gouda terug, waar de vreemde minnaar en de onthaarde jonkvrouw elkaar langdurig gekust hebbenzooals zulks bij een afscheid voor „eeuwig", en ook wel in andere omstandigheden, pleegt te ge schieden. Haar afgeknipte lokken mocht ze onder haar arm mede naar huis nemen; hij behield haar horloge als souvenir. Naar wij vernemen heeft de polilie het jongmensch te Rotterdam gearresteerd en naar hier gebracht, alwaar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Het meisje wilde graag haar lokken terughebben, opdat de kapper er een vlechlje van zou kunnen maken, doch moest worden teleurgesteld, aangezien een en ander als bewijs-materiaal aan de justitie tc Rotterdam moest worden opge zonden. Leiden, 13 Oct. In de Kamp, een beruchte buurt achter de Haarlemmerstraat, waar vroeger de publieke huizen waren, kan het nog wel eens spannen. In den laatsten tijd schijnen er twee partijen te zijn; één zich scharend om een zekere Sienlje van der M., een vrouw van ver dachte zeden, en een andere partij, onder aanvoering van haar aartsvijand Toon B. Zoo nu en dan kwam het tusschen deze partijen wel eens tot een treffen, maar nu is het al heel erg geweest. Aan weers kanten werden de messen gebruikt, waar bij een broeder van Sienlje aan Toon een zeer ernstigen steek heeft toegebracht, waardoor, naar men zegt, de long werd geraakt. De gewonde werd naar het Akadeinisch Ziekenhuis gebracht. Hij wilde daar echter niet blijven en is toen op zijn uitdrukkelijk verlangen naar zijn woning vervoerd, onder voorwaarde echter, dat men voor zijn vertrek uit het Ziekenhuis niet ver antwoordelijk wil gesteld worden. Landbouw en Veeteelt. Voor rekening van de Délégation te Antwerpen werd dit jaar in den Anna- Jacoba-Poldcr op zware klei een proef genomen op aardappels met het doel om na te gaan hoeveel Chilisalpeter met kans op voordeel kan gegeven worden op oude kracht, d. w. z. op land dat overigens geen andere bemesting ontving. Proef nemers waren de heeren P. Minderhoud, hoofd van den landbouw-wintercursus en J. H. van Strien, oud-leerling van dien cursus. Resultaten, bizonderheden en opmer kingen vindt men in het volgende staatje. Datum van 't poten: 3 April. Datum van den oogst: 19 September. Variëteit: Zeeuwsche bonte. Voorafgaand gewas: suikerbieten. Het geheele proefveld bestond uit 4 perceeltjes, ieder 1 Are groot. Perceel A zonder Chili-salpeler. Perceel B 4 K.G. Chili-salpeter, (over eenkomende dus met 4 balen per bunder). Perceel C 5 K.G. Chili-salpeter, (over eenkomende dus met 5 balen per bunder). Perceel D 6 K.G. Chili-salpeter, (over eenkomende dus met 6 balen per bunder). De Chili is in 2 keeren uitgestrooid: de helft bij het opkomen, de helft even vóór het aanaarden. Resultaten Perceel A bracht op 157 K.G. groote, 17 K.G. poters, 28 K.G. kriel, 5 K.G. zieke. Perceel B bracht op 186$ K.G. groote, 16.1 K.G. poters, 35$ K.G. kriel, 15$ K.G. zieke. Perceel C bracht op 198 K.G. groote, 19$ K.G. poters, 36$ K.G. kriel, 15 K.G. zieke. Perceel D bracht op 180 K.G. groote, 14$ K.G. poters, 35 K.G. kriel, 28 K.G. zieke. Opmerkingen De groote gift aan vlug werkende stik stofmeststof, in dit geval Chili-salpeter, op perceel D, heeft blijkbaar meer ge werkt op de loof-, dan op de knolont wikkeling. Tevens schijnt zij het ziekworden in de hand gewerkt te hebben. Een gift van 5 K.G. per Are, resp. van 5 balen per bunder, was onder genoemde omstandigheden nog zeer loonend, doch hiermee scheen de grens dan ook bereikt te zijn, immers het vierde perceel bracht weer veel minder op dan het derde, zelfs nog iets minder dan het tweede. De smaak van de aard appelen der onderscheiden perceelen liet niets te wenschen over; toch viel op te merken, dat die van perceel vier vrij wat vaster en heeler op schotel kwamen dan die der overige veldjes. Dit laatste wijst er op, dat het zetmeelgehalte der aard appelen van perceel D geringer is, dan dal der overige. Bij een bepaling van het zetmeelgehalte uit het soortelijk gewicht, volgens de tabellen van Marcker, Behrend en Morgan, vonden proefnemers dan ook, dat het zetmeelgehalte van de aardappels op perceel A bedroeg 17,1 en dat van de aardappels van perceel D 16,4. RECHTSZAKEN. Donderdag j.l. werd voor het politie hof van het Mansion House te Londen behandeld de 2 October verdaagde zaak tegen Joseph S. en Frederick C.be schuldigd van bedrog in het te Middelburg uitgegeven blaadje Football Sport. Uit de getuigenis van E. C. Price, die met S. dat blaadje voor voetbal-wedden schappen uitgaf, zouden S. en C. een persoon, die geen winner was, toch als zoodanig hebben opgegeven, zoodat het aandeel van de echte winnaars in het uit geloofde bedrag kleiner werd dan het behoorde te zijn. Met het oog op den gezondheidstoestand van dezen getuige werd het kruisverhoor uitgesteld. Maar de advocaat van de verdediging noemde de verklaring een weefsel van leugens. Een andere getuige, Hudson, schoon broer van den vorige, verklaarde een blanco coupon naar Middelburg te hebben gezonden en later zijn naam in Football Sport te hebben gevonden als winnaar van 50 pd. st., die hij echter nooit ontving of verwachtte. Een getuige, wiens naam ook als winnaar van 50 pd. st. in dat blaadje was vermeld, verklaarde dat de volgende week nog vier winners werden aangekondigd, waardoor zijn aandeel tot 30 p d. st. verlaagd werd. Maar ook die ontving hij niet. De advokaat deelde mee dat dit kwam doordat Price zijn aandeel in de uitgaven niet had willen betalen. De zaak werd een week verdaagd. Voor de Amsterdamsche rechtbank slond Dinsdag terecht de 49-jarige boeren arbeider P. J. B., wonende te 's-Graveland. Op de buitenplaats „Zwanenburg" in October 1907 werkzaam, had hij met een geweer, dat volgens zijn gedachten on geladen was, op zijn makker A. Maten aangelegd. Een schot had geknald en Mate was in het hoofd getroffen en aan de gevolgen overleden. Bekl. zeer onder den indruk, verklaarde niet geweten te hebben, dat het geweer geladen was. Eisch: 5 maanden gevangenisstraf. Wintertarwe. Gij wilt ook wintertarwe zaaien? Als ge op kleigrond woont spreekt dat van zelf, want tarwe is en blijft op de klei een zeer voornaam gewas. Vooral, als de prijzen stijgende zijn, zooals dat in den laatsten tijd het geval is, wordt er heel wat lanthmet tarwe bezaaid. Denk echter niet, dat, als ge niet op de klei boert, ge geen tarwe moogt verbouwen. Ook op lichtere gronden, op veengronden, welke op een goede manier ontgonnen zijn, zelfs op zandgronden kan men met eenlg succes larwe verbouwen. Taaie en natte gronden zijn voor larwe niet te verkiezen. De beste zaaitijd is voor tarwe einde September of begin October, maar men zaait ook later, zelfs nog in November. Sommige variëteiten zijn beter legen de winterkoude bestemd dan andere. Men noemt ze winter- vaste, terwijl de andere winterzwakke variëteiten heeten. Natuurlijk kunnen de wintervaste variëteiten, zooals Essex, Dui- vendaal, Wilhelmina, Mansholt's witte dikkop, wat later gezaaid worden dan andere, minder wintervaste rassen. Voor het welslagen van den tarweoogst is het echter in elk geval noodzakelijk, dat, vóór de vorst invalt, de planten een behoorlijke ontwikkeling hebben. Om die in een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5