ZIERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 October 1908. (Z ierikzeesohe Cour an t). Eerste Blad. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is 1,30, Iranco per post 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8682. Uttgever-Hoofdrodacteup i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentifnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Grooti letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Oipaoteupi A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan de Maat schappij tot détailverkoop van Petroleum .De Automaat", gevestigd te Rotterdam (depót Zierikzee M. C. VAN DER VLIET) en hare rechtverkrijgen den, onder gestelde voorwaarden, vergunning hebben verleend tot het oprichten van eene berg plaats voor eene hoeveelheid benzine van hoogstens 240 liters, in eene te plaatsen kluis van gewapend beton in het perceel, staande op den hoek van het Vrije en de Hooge Molenstraat, plaatselijk gemerkt wijk A no. 243, kadastraal bekend sectie A no. 1040. Zierikzee, den 12 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Loting voor den dienst der Brandweer. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche loting voor den dienst der Brandweer, die volgens de bestaande Verordening uit de daarvoor benoem bare ingezetenen moet geschieden, zal plaats hebben in het openbaar op het Raadhuis, ter kamer van Burgemeester en Wethouders, op Woensdag den 21 October e.k., te beginnen des voormiddags te 11 uur. Zij noodigen de ingezetenen, die op de lijst van benoembaren zijn geplaatst, uit, bij de loting tegenwoordig te zijn, en herinneren hun, dat zij recht hebben zelve hun lot uit de bus te nemen, en dat voor de afwezigen door één der leden van het Dagelijksch Bestuur zal worden geloot. Zierikzee, den 15 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, 16 Oct. Gisterenavond werd ten huize van den heer Van Meteren de algemeene vergadering van de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool alhier gehouden. De heer J. A. de Bruyne opende de vergadering. Nadat door den secretaris, den heer P. van der Have, de notulen waren gelezen, werd door den Voorzitter de mededeeling gedaan, dat bericht was ingekomen, dat de ge meente Oosterland een jaarlijksche subsidie van f 25 aan de Ambachtsschool heeft toegekend. Dit was een goed voorbeeld, dat, naar hij hoopte, door nog andere gemeenten op dit eiland moge gevolgd worden. Met gevolg van deze jaarlijksche subsidie zal wezen, dat de leerlingen, die van Oosterland komen, het volgend jaar voor de helft van het schoolgeld aan de Ambachtsschool worden toegelaten. De begrooting werd hierop in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 6210 vastgesteld. Het ledental is wegens vertrek en sterf geval verminderd. Het Is van 100 tot 90 gedaald. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Couvée, Timmerman en Van Dljke. De heer Couvée heeft bericht, dat hij wegens zijn leeftijd en gezondheidstoestand niet meer voor een herbenoeming in aan merking wenschte te komen. De Voorzitter zegt met leedwezen dit te hebben vernomen, alhoewel hij de redenen eerbiedigt. Hij brengt hulde aan de ver diensten van den heer Couvée, die van de oprichting der Ambachtsschool af, van 1881, lid van het bestuur is geweest, en als zoodanig met grooten ijver de be langen der Vereeniging door woord en daad bevorderd heeft. (Applaus). De heeren A. Timmerman en H. van Dijke worden herbenoemd. Mede aanbe volen waren de heeren Anker en Van der Valk. In de plaats van den heer M. Couvée werd jhr. Van Citters van Noordgouwe tot bestuurslid gekozen. Mede aanbevolen was de heer B. Giljam uit Ouwerkerk. De Voorzitter wenscht de herkozene heeren met hun herbenoeming geluk. De heer M. Couvée wordt op voorstel van één der leden tot eere-lid van het bestuur benoemd. Hierop wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op het concert, dat Woensdag, den 21 sten dezer, met belang- looze medewerking van mej. Bolle, sopraan uit Den Haag, mej. D. Caland, voor viool uit Middelburg en mr. F. F. Viehoff, voor piano in de Concertzaal alhier zal gegeven worden. Dit concert gaat uit van den heer E. J. Gelderman. Witte Hage, onze correspondent voor Wissenkerke, heeft in de kracht van zijn leven onverwachts het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Hij heeft slechts den leeftijd van 52 jaren bereikt. Voor ons blad was hij één der ijverigste corres pondenten, die met groote toewijding en plichtsbetrachting tot het laatste toe zijn betrekking vervulde. Hij is als het ware op zijn post gestorven, want in het jongste nommer van ons blad verscheen nog een raadsverslag van zijn hand. Moge hij thans in vrede rusten! Oosterland. Mej. W. H. Kuijper heeft tegen 1 November a.s. eervol ontslag aan gevraagd als gemeente-vroedvrouw. In hare plaats was benoemd mej. J. J. Aar- noudse te Aalten, die echter bedankt heeft, omdat zij in hare tegenwoordige standplaats verhooging van toelage gekregen heeft. Bruinisse. Woensdag is de aak „De Dankbaarheid", geladen met suikerpeeën, van Stavenisse naar het Stampersgat, in de nabijheid dezer gemeente aan den grond gedreven, doordat het vaartuig door stilte niet luisterde naar het roer. Op verzoek van den schipper is door een 40-tal mannen van hier hulp verleend. Een groot deel der lading is overgenomen, een ander gedeelte over boord geworpen. Na een oogenblik gezeten te hebben sprongen de klingbouten, zoodat het vaartuig veel water inkreeg. Door pompen en het lossen der lading is het vaartuig boven water gebleven en vlot geworden. Een stoomboot heelt het toen hier onder den wal gebracht. Naar men verneemt, waren vaartuig en lading verzekerd. Donderdagmiddag is op dezelfde plaats een zeesleeper aan den grond geraakt. Aan de stoomboot wordt van hieruit zooveel mogelijk hulp verleend. Stavenisse. De afdeeiing Tholen van het Centraal Qenootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies kon dit jaar 2 kinderen uitzenden. Een meisje ging naar „Zonneheuvel" bij Oudenbosch, ver bleef daar 4 weken en nam in krachten en gewicht toe. Een jongetje uit Tholen, circa 3.} jaar oud, dat als het ware lam was, zoodat het staan noch loopen kon, is 4 maanden in het koloniehuis „Kerdijk" te Egmond aan zee geweest. Dezer dagen is het kind tehuis gekomen en geheel hersteld, dank zij den weldadigen in vloed van de zeelucht, het warme duin zand en de prijzenswaardige verpleging van den kolonie-arts en de verpleegsters. Voorwaar, een prachtig resultaat. Poortvliet, 15 Oct. Hedennamidda g werd door den deurwaarder bij de arron- dissements-rechtbank te Zierikzee, uit Tholen, den heer M. C. van Elsacker^ door of van rechtswege verkocht het meubilair, alsmede eenige landbouwgereed schappen, waaronder een varken en eenige kippen, van de weduwe A. de Rijke alhier, voor de totale som van f 25,45. Wij zagen reeds verscheidene weken telkens op een anderen dag den cantonnier geposteerd op den postweg naar Tholen. Hij was belast met het opnemen van het rijtuigvervoer op dien weg. Het schijnt, dat dit in verband staat met plannen omtrent verandering van den tegenwoor- digen klinker- in een keiweg. Wissenkerke, 15 Oct. Witte is dood. Vroeg daalde hij ten grave. Het laatste, wat hij schreef, was het raadsverslag in het nummer van Dinsdag j.l. Levend voor zijn taak, werkte hij, zoolang het voor hem dag was, voor de Nieuwsbodewaaraan hij verbonden was. Hij hielp vele vereenigingen stichten. Men denke slechts aan „Land bouwbelang te Kortgene, „Spaarlust" en „Hulp in Nood" te Wissenkerke. Een zachten dood is hij gestorven. Hij ontsliep als het ware slapende. Hij ruste in vrede Landbouw en Veeteelt. Noordgouwe. Als een bewijs, dat het jaar 1908 een goed boonenjaar was, kan zeker gelden, dat in een tuintje alhier aan 26 staken zijn gegroeid 6864 suikerboonen en aan een gelijk aantal staken 2145 snij- boonen. De laatste 225 groene suiker boonen werden geplukt op 10 October j.l.; ook een bewijs, dat we een mooi najaar hebben. Als een bizonderheid kan vermeld worden, dat bij den heer J. de Jong, onderwijzer te Ellemeet, den 14 October j.l. nog aardbeien van den koiiden grond zijn geplukt. Goes, 15 Oct. Ter algemeene vergade ring van het Stamboek van net Zeeuwsch- Belgisch trekpaard, heden -alhier belegd, konden de voornaamste punten niet besproken worden, daar door mist de heer Vorsterman van Oyen met de noodige stukken niet was gekomen. Aangenomen werd een voorstel tot slatuten-wijziging, om in geval van fusie met het Limburgsch stamboek makkelijker te kunnen komen tot ontbinding van het Zeeuwsche stamboek. De ontwerp-statuten voor een op te richten Nederiandsch koudbloed stamboek zullen aan de leden worden gezonden. In November zal een nieuwe vergadering gehouden worden. KERKNIEUWS. Zonnemaire. De groep Zonnemaire der afdeeiing Schouwen en Duiveland van den Protestantenbond heeft den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. de beschikking gevraagd over ten hoogste zes predikbeurten in het jaar, waarin alsdan een vrijzinnig predikant zou mogen optreden. Naar wordt medegedeeld, is opnieuw door het college van kerkvoogden en nolabelen der Ned. Herv. Gemeente te Oud-Vossemeer, aan het bestuur der burgerlijke gemeente gevraagd of dit ge negen is tot verkoop van den gemeente toren en den noordelijken kerkvleugel, en zoo ja, op welke voorwaarden. Deze aanvraag zal wel in verband staan met het besluit van genoemde kerkelijke colleges, om tot slooping %an genoemd gebouw over te gaan. Bekend is, dat eenige maanden geleden de raad besloot lot verkoop, maar dat het desbetreffende besluit geen goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten kon verkrijgen. Volgens het advies van de deskundigen, door het Rijk tot opname gezonden, blijkt, dat het te bejammeren valt, dat niet tot restauratie wordt overgegaan. Poortvliet. Door het classicaal bestuur werd, met ingang van 1 November 1908, eervol emeritaat verleend aan ds. J. Meu- link, gereformeerd predikant alhier. De op 11 dezer gehouden oogst- collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier bracht op f 226. Dinteloord, 14 Oct. Bij de heden ge houden tweede vrije stemming voor twee leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk zijn herbenoemd de heeren J. Schil- peroort Az. en J. van Sliedreght Mz. Bij de j.l. Zondag gehouden oogst- preek in de Herv. Kerk bracht de collecte op f 238. Beroepen bij de Herv. Qem. te 's-Gravenhage ds. P. J. Molenaar te Middelburg. Zondag kon in de avondbijeenkomst door den directeur der Weesinrichting te Neerbosch het bericht worden meegedeeld, dat de f 100,000 voor de bekende nationale collecte bijeengekomen is. Dretechor16 Oct. Donderdagavond werd alhier een godsdienstoefening gehouden, bij welke gelegenheid de inwijding plaats had van het nieuwe kerkorgel. Een groote schare was opge komen om hierbij tegenwoordig te zijn. De predikant, ds. C. E. v. d. Griend, sprak in zijne rede met waardeering van den man, die den stoot had gegeven tot de stichting van het orgelfonds, n.l. den heer Joh. der Weduwen, die tal van jaren de betrekking van Pres.-Kerkv. vervulde. Dank baar was hij, dat zoovelen het voorbeeld hadderu gevolgd en door groote en kleine bijdragen hei den Kerkeraad mogelijk hadden gemaakt eindelijk het orgel aan te koopen. Dit orgel, geleverd door de firma A. de Zeeuw te Rotterdam en vervaardigd in de fabriek van Mannborg te Leipzig, is een fraai insfrumenf, krachtig en welluidend van loon. Voor dezen avond werd het bespeeld door den firmant, den heer Klein, die eerst den zang begeleidde en daarna nog een vijftal nummers ten gehoore bracht. Kamerverkiezing te Ommen. Bij de gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Ommen waren uitgebracht 6864 geldige stemmen. Gekozen dr. A. Kuyper (anti-rev.) met 3941 stemmen. Mr. Th. H. de Meester (lib.) had 2923 stemmen. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Zondag 18 October 190 8. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds half zes ure: Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstraat. Zondag IS October, 's Voormiddags tien ure: Kinderkerk; 's avonds half zeven ure: de heer C. Taanman, evangelist. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Voorm. half tien ureds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: 's Voorm. half tien ure: ds. Pols. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorm. half tien ure: ds. Reus van Eikerzee; 'snam. twee ure: ds. Makkink van Zierikzee. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Nam. twee ure: ds. Van Veen. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds.Japchen. (Bediening H. Avondmaal). Geref. Kerk te Haamstede: 'sVoorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Koolstra. Oud-Qeref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Eikerzee: 'sNam. twee ure: ds. Reus. Oeref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Oeref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: de heer Trennlng, cand. te Zaamslag. Herv. Kerk te Zonnemaire: 'sVoorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van Schalk. RECHTSZAKEN. Namens den te Middelburg gedetineerden J. V., 18 jaar, koffiehuisbediende, aldaar wonende, is hooger beroep aangeteekend tegen het op 9 Oct. door de rechtbank aldaar gewezen vonnis, waarbij hij wegens poging tot moord op Cato Joziasse, op 2 Augustus Ie Middelburg gepleegd, werd veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Heden (Vrijdag) werd voor de recht bank te Middelburg behandeld de zaak tegen A. A. T., 33 jaar, geboren en wo nende te Hontenisse, thans gedetineerd te Middelburg. Beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij zich op of omstreeks 28 Maart 1908 te Osterfeld in Westfaten (Duitschland) als Nederlander, met het oogmerk om Lam- bertus van der Spank zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, althans om hem te mishandelen, dien man met een mes in den rug gestoken heeft, tengevolge waarvan deze is overleden, in elk geval zwaar en levensgevaarlijk is verwond geworden. in deze zaak waren door het O. M. een zevental getuigen gedagvaardallen in Duitschland woonachtig, waaronder 3 doc toren als deskundigen. Beklaagde werd verdedigd door mr. J. Adriaanse te Middelburg. Het O. M. eischte tegen beklaagde vijf jaar gevangenisstraf, na aftrek der preven tieve hechtenis. O N D E R W IJ S. Bij het op 14 en 15 October te Utrecht gehouden examen voor apotheker-assistent is o. a. geslaagd mej. S. Korstanje van Goes. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting zette de heer Troelstra zijne interpellatie over de heerschende werkloosheid voort. De interpellant verklaarde, dat 's Minis ters antwoord hem verbijsterd had, omdat dit antwoord neerkomt op absolute ont kenning van den plicht voor den Staat, om zich in zake werkloosheid iets aan te trekken en op een verwijzing der slacht offers aan dit maatschappelijk euvel naar de particuliere liefdadigheid. Slechts als de arbeider krepeert van honger, wil de Minister ingrijpen. Spreker keurde af, dat uit 's Ministers rede slechts spraken koelheid, harteloosheid Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Wisse. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Schouten. Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. Van de Qrlend. (Bediening H. Avondmaal). Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: dr. Weeda van Oosterland. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: ds. Van der Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 'sVoorm. half tien ure, 'snam. twee ure en 'savonds zes ure: ds. Van Schalk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 'snam. 2 ure en's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure: dr. Weeda; 'snam. fwee ure; Oeen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Staal; 's avonds zes ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Slrjansland: 's Nam. twee ure: ds. Van de Griend van Dreischor. (Doopsbedlening). Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Waardenburg (Oogstpreek). Oeref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Oud-Oeref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure: Leeskerk. Evangelisatie te Bruinisse: 's Voorm. half tien ure en 'snam. twee ure: Gewone dienst. Evangelisatie JeruCI II: 's Voorm. tien ure en 's avonds half acht ure: Gewone dienst. e i heidensche goddeloosheid om van te rillen en hij betoogde dat de Minister de verantwoordelijkheid draagt wanneer hij het eerst wil laten komen tot uitbarstingen. De heer Troelstra critiseerde scherp, dat de regeering wel 4 ton overheeft voor het fatsoen houden op een tentoonstelling, maar wanneer 't aankomt op leniging van den nood der arbeiders, zich verschuilt achter vrees voor budgetverhooging. Spreker stelde een motie voor om de Kamer als haar oordeel te laten uitspreken, dat de regeering, waar zij zelve meent dat de tóestand ongunstiger is dan het vorige jaar, maatregelen behoort te nemen ter voorziening in den nood. De heer De Visser oordeelde, dat voor ziening in den nood voor de regeering zoo goed als onmogelijk is. Hij meende, dat de door den heer Troelstra aangegeven middelen weinig of niets zullen helpen en vroeg van de regeering instelling van een onderzoek naar den omvang der werkloos heid en steun voor de organisaties, die het euvel bestrijden. De heer Nolens betoogde, dat 's Minis ters antwoord op hem een onbevredigenden en teleurstellenden indruk heeft gemaakt. Hij wenscht het vraagstuk der werkloos heid beschouwd te zien als een onderwerp van regeeringsbeleid. Op de particuliere liefdadigheid mag niet gerekend worden en zij ontslaat geen enkele regeering van het nemen van voorzorgsmaatregelen. Spreker achtte een grondig onderzoek noodig. De heer Treub hield een uitvoerig be toog, om aan te toonen, dat 't zich laat aanzien dat ook in een socialistische maatschappij werkloosheid zou voorkomen. Een crisis-werkloosheid staat ver beneden een seizoens-werkloosheid. Met den heer Troelstra achtte hij echter ingrijpen voor de regeering plicht. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 14 Oct. De barge „Teresa", kapitein W. Ketley, van Teignmouth naar Bonn. CORRESPONDENTIE. Het bericht uit Dreischor betreffende de ongeregeldheden op Zaterdagavond was niet van onzen gewonen correspondent afkomstig. De Redactie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1