ZlfiRIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 October 1908. Tweede Blad. (Z i e r i li z e e s o li e Couran t). NIEUWSTIJDINGEN. De Buigaarsche kwestie. AD HERT EN TIEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8680. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Londen, 9 Oct. De Russische minister Iswolski is hedenavond te Londen aan gekomen. 10 Oct. De Russische minister van Buitenlandsche Zaken, Iswolsky, had dezen namiddag op het Ministerie van Buiten landsche Zaken een conferentie met minister Grey, die twee-en-een-half uur duurde. Daarna had Iswolsky een onderhoud met Hardinge, den onder-staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken. Officieel is nog niets omtrent de resultaten van deze conferentiën bekend, maar er bestaat veel reden om aan te nemen, dat de voorloopige wisseling van gedachten tusschen iswolsky en Grey goede hoop geeft, dat een be vredigende oplossing van den tegenwoor- digen toestand gevonden zal worden. Morgen dineert Iswolsky bij den koning op het Buckingham-palace, daarna heeft Iswolsky een onderhoud met sir John Morley. Er zal nog een conferentie op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken plaats hebben. Belgrado, 10 Oct. De Skoeptsjina is hier heden bijeengekomen. Tevens werd een reusachtige volks meeting gehouden; de betoogers begaven zich daarna naar het Skoeptsjina-gebouw en eischten luide den oorlog. De stemmen onder de Skoeptsjina-leden is van oorlogszuchtigen aard. De minister president deelde aan een vertegenwoordiger van de pers mede, dat de toestand volgens hem uiterst kritiek is. Gemeld wordt, dat de premier hieraan nog toevoegde, dat vijandelijkheden nauwelijks meer te ver mijden zijn. Belgrado, 10 Oct. Hedennamiddag had voor de Skoepsjtina en het paleis van den kroonprins een manifestatie plaats. De prins dankte voor de ovatie, waarna de manifestanten naar het plein voor den schouwburg gingen, waar zij twee Oosten- rljksche vlaggen verbrandden. Cettinje, 9 Oct. Vorst Nicolaas heeft een proclamatie doen verschijnen," waarin hij zijn spijt uitdrukt over de annexatie van Bosnië door Oostenrijk-Hongarije. Hij verklaart verder, te rekenen op een eindelijke overwinning der gerechtigheid, en dat de huidige betreurenswaardige toestand slechts tijdelijk is. Waar de bepalingen van het Berlijnsch verdrag met voeten getreden zijn, heeft artikel 29 geen waarde meer voor Montenegro. De vorst rekent op de goedgunstige houding der groote mogendheden. Konstantinopel, 9 Oct. De regeeringen van Frankrijk, Engeland en Rusland hebben hun gezanten te Konstantinopel opgedragen om op denzelfden dag, ieder afzonderlijk, de Porte mede te deelen, dat hun regeeringen van meening zijn, dat elke wijziging van het verdrag van Berlijn noodzakelijk door toestemming van alle mede-onderteekenaars moet goedgekeurd worden. Men verwacht van Italië dezelfe verklaring. Malta, 9 Oct. De slagschepen „Glory", „Prince of Wales", de kruisers „Orana" en „Lancaster" hebben bevel ontvangen, om heden het anker te lichten, naar ver luidt met bestemming naar Lemnos. AMERIKA. Bryan, de democratische candidaat voor het Presidentschap der Vereenigde Staten, is al zeer druk in de weer. Hij heeft een paar dagen geleden in Iowa niet minder dan veertig toespraken op één dag ge houden. Ook de republikeinsche candidaat Taft, die aanvankelijk van plan was geen propaganda-reis te ondernemen, laat nu, gelijk men weet, mildelijk de stroomen zijner welsprekendheid vloeien. Dezer dagen hebben de twee candidaten, die zoo fel tegenover elkaar staan, elkaar te Chicago ontmoet aan een groot feest maal, gegeven ter gelegenheid van het Mississippi-congres, waar zij beiden als gasten genoodigd waren. De twee tegenstanders begroetten elkander beleefd. Zij drukten elkander de hand en spraken geruimen tijd samen. Beiden hielden er ook een toespraak maar zonder de politiek aan te roeren. Te Jersey City is Woensdag bij een brand een politie-agent op noodlottige wijze om het leven gekomen. De man zekere William Nestor had met gevaar voor eigen levenreeds zes personen gered, toen de kreet weerklonk dat er nog een jong kind in het gebouw was. Weer ging Nestor het brandende huis binnen. Hij vond er den dood; het kind dat men nog miste was reeds vroeger door een ander veilig naar buiten gedragen. In de algemeene verwarring was het niet opgemerkt. De toeneming van het aantal misdaden te New-York heeft het hoofd van politie aldaar, den heer Bingham, aanleiding gegeven het voorstel le doen, een corps geheime politie-beambten aan te stellen. De buitenlandsche misdadigers, die de Vereenigde Staten overstroomen, leeren al heel gauw de rechercheurs kennen, en weten zich voor hen te hoeden, daarom wil commissaris Bingham nu beambten aanstellen, van wie niet bekend is, dat zij tot de politie behooren. SPANJE. Naar de A. BC., een Madrileensche courant, uit Huelva verneemt, zijn op het dorp San Juano Puerto zestig menschen door het drinken van slechte melk vergiftigd. DUITSCHLAND. Aan den oever van het Teupitzermeer zijn de lijken van een jong paartje gevondende dooden droegen schotwonden aan het voorhoofd, en naast hen lag een revolver; de man werd herkend als te zijn een 21-jarig bakkersknecht, die dezer dagen moest dienen, maar zich tegenover bekenden vroeger al vaak had uitgelaten, dat hij liever den dood zou zoeken dan onder de militairen te moeten gaan. BELGIË. Brussel, 10 Oct. De Belgische sectie van de Hollandsch-Belgische commissie vergaderde hedenmiddag te Brussel. Presi dent Bernard ging accoord met de formule betreffende de wederkeerigheid van de rechtspraak in beide landen, en het voorstel tot verlaging der posttarieven deze formule zal in de vergaderingen in Den Haag op 13 en 23 October worden ingediend. De oorlogsgeruchten in den Balkan hebben den Belgischen molenaars en bakkers den schrik op het lijf gejaagd. De grootste helft toch van het koren, dat de Antwerpsche haven binnenkomt, wordt uit de havens van de Zwarte Zee, Varna en Burgas, uitgevoerd. Het uitbreken van een oorlog, juist op het oogenblik, dat de oogst ver scheept moet worden, zou groote moeilijk heden kunnen teweegbrengen. NEDERLAND. Amsterdam, 10 Oct. Gisterenmorgen halfelf zond de firma R. Kupsch en Abas, vischconservenfabrikante, alhier, haar 16 jarigen kantoorbediende J. de Veer, wonende Houtmankade, met een chèque van f 4200 naar de Amsterdamsche Bank, met de opdracht vier duizend tweehonderd gulden bij de Nederlandsche Bank te storten. Het jongmensch was altijd gewoon nogal lang weg te blijven, zoodat het geen verbazing wekte, dat de knaap niet spoedig terugkeerde. Na beurstijd had de jongen zich nog niet op het kantoor laten zien, waarom de patroon eenigszins veront rust de Nederlandsche Bank opbelde. Op zijn vraag of daar reeds de f 4200 gestort was, ontving hij een ontkennend antwoord. Dadelijk daarop stelde de firma zich in verbinding met de Amsterdamsche Bank en vernam tot haar niet geringen schrik, dat de knaap inderdaad de f 4200 in ontvangst had genomen. Onmiddellijk deed daarop, het was in- tusschen reeds 2 uur geworden, de firma aangifte op het poiitie-bureau Laurier gracht. Van daaruit werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de jongen zich een nieuw costuum en een paar schoenen voor baar geld had aan geschaft. De politie was op de volgende eigen aardige wijze achter deze bizonderheid gekomen Gisterenmiddag had zich bij zekeren Keuskamp in de Foliedwarsstraat 72, een liedjeszanger van beroep, de knaap, die met dezen liedjeszanger bevriend was, aangemeld en bij dezen man een pak gedeponeerd, inhoudende een pantalon, een paar schoenen en een jasje. Den liedjeszanger kwam de zaak wel wat ver dacht voor. Waarom zou hij voor den knaap dat pak moeten bewaren Wel had de jongen gezegd het.'s avonds te zullen komen terughalen, dochom zekerheid te erlangen, snuffelde de liedjeszanger het pak door en vondtwee bankbiljetten van f 1000. Thans was het den man duidelijk, dat er meer achter de zaak stak en dat het geld van misdrijf afkomstig moest zijn, waarom hij zich naar het poiitie-bureau J. D. Meyerplein spoedde om aangifte van het geheimzinnige geval te doen. De politie vond op het papier, waarin de schoenen verpakt waren, den naam der firma De Lange op Rapenburg vermeld en inderdaad bleek dan ook spoedig, dat de knaap daar een nieuw paar schoenen gekocht had. Het was echter den recher cheur Hiddes, wien het onderzoek in deze zaak werd opgedragen, niet mogelijk uit te maken in welken winkel het nieuwe costuum gekocht was. In alle confectie winkels in de buurt was tevergeefs een onderzoek ingesteld. Intusschen wordt vermoed, dat de jongen zich nog steeds te Amsterdam bevindt, want een knaap, wiens voorkomen volkomen beantwoordt aan het signalement van den vermiste, bood gisterenavond bij een winkelier een bankbiljet van f 1000 ter wisseling %an. Het geld werd aan de Amsterdamsche Bank ontvangen in vier biljetten van duizend en f 200 aan baar geld. Dit laatste was geschied op verzoek van den voortvluchtigen knaap, die, zooals uit alles blijkt, dan ook werkelijk met volkomen voorbedachten rade te werk is gegaan. Een later bericht meldt: De 16-jarige kantoorbediende van de conservenfabriek „Lucullus", Da Costakade, alhier, die er vandoor ging met f 4200 van zijn patroons, is gisteremiddag te Haarlem in de val geloopen. Hij kwam daar bij den horlogefabrikant Ten Boom, kocht een horloge van f 75, betaalde dit met een briefje van f 1000, doch kwam den heer Ten B. zoo verdacht voor wegéns zijn schamele plunje, afge sleten schoenen enz., dat deze de politie waarschuwde. En spoedig hadden de rechercheurs Van Halst en Brouwer hem dan ook te pakken. Hij zit nu als arrestant op het poiitie-bureau. Gisterenmiddag deed een dame op de Nieuwmarkt eenige inkoopen. Zij legde haar taschje een oogenblik op een stalletje. Plotseling was het geldtaschje op onver klaarbare wijze verdwenen. Het hield f 50 in. Vanwege het departement Amsterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal aldaar een cursus voor moeders worden gehouden. Door een arts zal daar o. a. de zuigelingenverzorging worden be sproken, terwijl ter toelichting ouderwetsche en nieuwerwetsche zuigelingenkleeren zullen worden vertoond, 't Gemakkelijker aankleeden met deze laatste zal aangetoond worden. De cursus is kosteloos voor jonge vrouwen en moeders toegankelijk. Een politie-agent alhier heeft de vorige week in de Spaarndammerstraat een 16-jarigen jongen dermate met zijn wapenstok geslagen, toen hij hem betrapte bij het spelen met centen, dat de knaap een been brak. De gewonde werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Van de zijde der politie wordt echter een eenigszins andere lezing gegeven Een zeer uitvoerig onderzoek wordt door de politie ingesteld en verschillende ge tuigen zijn reeds door den hoofd-inspecteur van het bureau Spaarndammerstraat, den heer Poldermans, gehoord. Of hier n.l, werkelijk mishandeling in het spel is dan wel dat de knaap bij een val zijn been heeft gebroken hij is bij het hard wegloopen gestruikeld zal, zoo deelde men mede, de strafrechter nog moeten uitmaken. De betrokken agent is reeds eenige jaren in dienst; men heeft nog geen termen gevonden hem te schorsen, Het N. v. d. D. meldt, dat van heden af ook in den Hollandschen Schouw burg alhier het afzetten van dameshoeden in stalles, parket en parterre verplicht is gesteld. Rotterdam, 10 Oct. Een doodsattest, afgegeven door den politie-geneesheer dr. W. Mees alhier, ten opzichte van het overlijden d.d. 3 Januari 1908 van den agent van politie 3e klasse A. B. le Tèbre, dienstdoende aan den post Frederikstraat, »af in de zitting van den gemeenteraad n Mei 1.1. aanleiding tot een ernstig debat. Volgens dat attest toch, zou Le Tèbre overleden zijn aan longontsteking, terwijl bij het politiecorps algemeen de indruk bestond, dat de agent overleden was, tengevolge van een val van de electrische tram. Het was eeit bizonder tragisch geval. Le Tèbre, een oppassend man met 34 dienstjaren, was steeds kerngezond geweest. In Januari werd hij ter assistentie geroepen bij een verboden optocht van werkloozen, doch viel hij in de agitatie op het Beurs- )iein van de tram, en bekwam een jelangrijke hoofdwond, die in den politie post van de Beurs verbonden werd. Den volgenden dag kon hij geen dienst meer doen en sleepte zich met inspanning naar de woning van een geneesheer. Thuis komende, is hij niet meer opgestaan, en den 18en Januari overleden. Door zijn eigen dokter behandeld, kwam dr. W. Mees den „officiëelen" doodschouw verrichten en constateerde het overlijden als gevolg van longontsteking. De weduwe Le Tèbre werd door dit attest schromelijk benadeeld, want daar volgens het attest van dr. Mees de dood niet gewelddadig was, en niel in en door den dienst veroorzaakt, konden Burgem. en Weth. en commissie voor de pensioenen geen pensioen verleenen, en bleef alzoo de 70-jarige weduwe geheel in hulp behoevende omstandigheden achter. Terecht trok dit geval in den raad de aandacht en werd het optreden van den politie-geneesheer door de raadsleden P. van Rossem, H. Spiekman en anderen uitvoerig besproken. Burgem. en Weth. gelastten toen een nieuw geneeskundig onderzoek, waarvan het resultaat was, dat de dood van Le Tèbre wel degelijk moest beschouwd worden als te zijn veroorzaakt in en door den dienst, zoodat de wed. Le Tèbre voor pensioen in aanmerking behoorde te komen. Het pensioen werd toen verleend en van begin Maart af, zijnde 6 weken na het overlijden, uitbetaald, terwijl hiervan tevens door Burgem. en Weth. aan den raad werd mededeeling gedaan. In tal van kringen van gemeente ambtenaren en daarbuiten is men verheugd over dit besluit, waardoor een groot onrecht is hersteld. Intusschen wordt door dit geval een eigenaardig licht geworpen op den „officiëelen" doodschouw. Eindhoven9 Oct. Gisterenmorgen ongeveer 4 uur werden de omwonenden van den overweg der Belgische spoor alhier opgeschrikt door een hevigen slag. Toeijlende personen bemerkten vlammen en een hevigen vonkenregen op den spoorweg. Bij onderzoek bleek, dat een tramloco motief op de rails lag. Deze was, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, van het emplacement der Meierijsche tram onbeheerd komen aanstoomen, volgde de tramrails door de Dommelstraat, langs het Staatsspoorstation en sprong vlak bij den overweg der Belgische spoor uit de rails, brak een lantaarnpaal middendoor, ver nielde den hoek van een afsluitboom en sloeg ten slotte dwars over den spoorweg. De uitwerking van den val was zóó hevig, dat de spoorweg over een lengte van eenige meters vernield werd. De gereedstaande goederentrein voor 't grens station Achel kon niet vertrekken en had aanzienlijke vertraging. Met spoed gingen ploegen arbeiders van het Staatsspoor en de tram tot herstel van den weg over. Na een paar uur was de tramlocomotief van de spoorrails verwijderd. De personentram, die om zes uur naar Valkenswaard moest vertrekken, had ruim een uur vertraging. Nadat deze over de hulprails gepasseerd was, werden nieuwe rails ingebracht, ten einde den zwaren goederentrein te doen volgen. De trammachine is zwaar beschadigd. De directeur der tram en een opzichter der Staatsspoor leiden het werk. Rijks politie is ter plaatse en stelt een onderzoek naar de werkelijke oorzaak in. Persoon lijke ongelukken kwamen, dank zij het vroege morgenuur, niet voor. Oosterhout, 8 Oct. Op den weg tusschen deze gemeente en Geertruiden- berg werd bij avond door personeel van de stoomtram ontdekt, dat er iemand op den weg lag. Bij nader onderzoek bleek het te zijn de zoon van den heer Van Beek alhier. De jongeling lag bewusteloos onder zijn vernielde fiets, terwijl de kleederen hem van het lichaam waren gerukt en hij uit verschillende hoofd wonden bloedde. In bewusteloozen toestand werd hij in de tram opgenomen en naar de woning zijner ouders vervoerd. Wijl hij nog in bewusteloozen toestand verkeerde, weet men niet of hier aan een ongeluk of aan een misdaad moet worden gedacht. Breda, 9 Oct. Op den weg naar het Lieschbosch, in de onmiddellijke nabijheid van Breda, werden Woensdagavond twee heeren en een dame, die fietsende huis waarts keerden, in de duisternis door een viertal individuen aangehouden. Nadat op brutale en handtastelijke wijze geld ge- eischt was, trok één der heeren, ambtenaar bij de belastingen, zijn revolver, de aan randers sommeerende zich bekend te maken; op het zien van het vuurwapen echter zetten de schavuiten het op een loopen en verdwenen in het donkere bosch. Intusschen was de andere fietsrijder, een bewoner van Princenhage, naar den veldwachter geloopen, doch toen beiden op de plek der aanhouding terugkwamen, waren de vogels reeds gevlogen. Er is later nog door de politie jacht gemaakt, doch tevergeefs. De schavuiten zullen dus vandaag of morgen hun spelletje wel elders herhalen de onveiligheid der wegen in ons Westelijk Brabant begint inderdaad bedenkelijk te worden. Tweede Kamerverkiezingen. Sneek. De Christelijk-Historische kies vereniging Sneek besloot de candldatuur dr. A. Kuyper niet te steunen. Uit Sneek wordt verder gemeld, dat Woensdagnamiddag de vrijzinnige centrale kiesvereniging heeft vergaderd. Voorloopig mocht omtrent het beslotene niets worden meegedeeld. Ommen, 'f Twcntsdie Volksblad ver neemt nog, dat de heer J. C. de Joncheere, van liberale zijde op de groslijst geplaatst, geen candidatuur van liberale zijde wenscht te aanvaarden. Wel echter wanneer de candidaatstelling ook uitging van Chr.-Hist. zijde. Deze laatsten besloten echter op advies van het hoofdbestuur de candidatuur van dr. Kuyper krachtig te steunen. 388ste Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse van 9 Oct. 1908. Prijzen van 70: 6265 8451 8459 8478 9359 18467 20415 NIETEN: 6259 8361 8400 8491 9381 18489 6293 8370 8453 8499 18457 18495 Geboren: LENA MIENT/E, Dochter van S. M. VIJVERBERG en J. M. VIJVERBERG—Kuyper. Scharendijke, 9 October 1908. Heden overleed te Haamstede onze waarde Oom, Cornells Bakker, in den ouderdom van 85 jaar en 7 maanden. Scharendijke, 9 October 1908. Uit aller naam, JACs. BAKKER. Algemeene kennisgeving. n te ZONNEMAIRE. VERGADERING op Dinsdag 13 October a.s.'s avonds ten 7 ure, bij Van Splunter. Agenda Aanbesteding Krachtvoer. Betaling Superph. enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5