THEEEN de Nederlanden mi845 te Gorinchem, F. DE VOS Cz. te Zierikzee, VERGUI Vil OEN GEMEENTERAAD Zierikzee-Rotterdam. ADVERTENTIEN. BRAND VERZEKERING INBRAAK kapitaal f 4.000.000.001 Een Brood-, Beschuit en Kleingoedbakkerij. Tien tweejarige Vaarzen pap OSSEN te koop, De afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers zond ge- ruimen tijd geleden een adres aan Burgem. en Weth. inzake de benoeming van onder wijzers bij het herhalingsonderwijs. Dit geschiedt tot dusver door de hoofden dier cursussen uit drietallen door Burgem. en Weth. opgemaakt, de afdeeling van den Onderwijzersbond wenschte die benoeming rechtstreeks door Burgem. en Weth. te doen gebeuren. Burgem. en Weth. hebben in antwoord op het adres, aan de afdeeling schriftelijk doen weten, dat zij op het adres niet zullen ingaan, wegens den toon, waarop in dit adres en zijn toelichting over de hoofden van het herhalingsonderwijs wordt gesproken. De toon, waarop door onderwijzers in hun vakbladen en elders vaak over de hoofden geschreven wordt, heeft het onge noegen van Burgem. en Weth. opgewekt. Ook in de afdeelingen van den Amster- damschen gemeenteraad, bij het onderzoek der Gemeentebegrooting 1909, heeft de toon van organen en adressen van onder wijzers een onderwerp van gedachten- wisseling uitgemaakt. In het afdeelingsverslag lezen wij daar omtrent o. m „Evenals vroeger tegen den toon in sommige bladen van gemeente-werklieden geprotesteerd is, meende één der leden nu ook een protest te moeten doen hooren tegen den toon, in sommige organen der klasse-onderwijzers aangeslagen, ja, zelfs in adressen aan den Raad. Vooral meende dit lid, dat het niet te pas kwam, dat in een nummer van De Volksschool, bestemd voor de ouders, de opvatting der onder wijzers omtrent de beteekenis van een hoofd eener school werd uiteengezet. Zoo kwam eveneens kort geleden in dat orgaan een artikel voor, waarin op beleedigende wijze over de hoofden van enkele scholen gesproken werd. Gaarne zou het lid, hier aan het woord, vernemen, welke houding Burgem. en Weth. meenen te moeten aannemen tegen dit geschrijf". Visscher ij - Berichten. Zooals bekend, is er bij het 25e jaarfeest van den Brusselschen Vischmijn de gelegen heid aangeboden om gratis oesters te eten, waarvan zeer druk gebruik gemaakt is. lit den Brusselschen gemeenteraad bracht de heer Desmedt in het midden, dat er toen 40000 oesters gegeten zijn en tot heden is het aantal typhuslijders niet vergroot. „Integendeel", zeide hij, „ik stel met ge noegen vast, dat de leden van het college, die er mee van aten, in voortreffelijke gezondheid verkeeren". te ZlERIKZEE, gehouden op Maandag 12 October 1908. In de heden gehouden raadszitting deelt de waarnemende voorzitter, mr. D. van der Vliet, mede, dat van den heer Fokker bericht is ingekomen, dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hierop verzocht hij den secretaris, daar tegen de toelating van de heeren Moolenburgh en Engelberts als raadsleden geen bezwaren zijn geopperd, beide heeren ter installatie de raadzaal binnen te leiden. Nadat genoemde heeren waren binnen gekomen, en zij de vereischte eeden hadden afgelegd, werden zij door den waarnemen- den voo?zitter toegesproken, die hen geluk wenscht met het vertrouwen, dat de be woners van Zierikzee in hen gesteld hebben, en hen in de vergadering welkom heet. Gij, mijnheer Moolenburgh, hebt bij uw benoeming tot burgemeester de ondubbel zinnige blijken mogen ontvangen, dat de burgerij uw benoeming op hoogen prijs heeft gesteld. De kroon op die betuigingen is geweest, dat gij bij enkele candidaatstelling als raadslid hier zitting neemt. Drie kiesver- eenigingen hebben u gecandideerd, terwijl de twee andere zich opzettelijk van het stellen van een tegencandidaat onthielden, waaruit blijkt, dat ook zij u geschikt hebben geacht de burgerij hier te ver tegenwoordigen. Voor u is dit een groote eer geweest. Tegenover die eer neemt gij op u.een groote verantwoordelijkheid. Als voorzitter van den gemeenteraad oefent gij reeds een grooten invloed op den gang van zaken. Die invloed wordt grooter, nu gij als raadslid ook een stem uitbrengt. Zich vervolgens tot den heer Engelberts wendend, verklaart spreker, dat het hem genoegen doet den heer Engelberts hier te zien. In uw vorige standplaats hebt gij eveneens het raadslidmaatschap vervuld, en waart gij lid der Provinciale Staten, en lid van het hoogste college in onzen staat. U behoeft men er niet op te wijzen, dat zaken van personen moeten gescheiden worden. U komt op een tijdstip in den Raad, dat de gemeentetoestand niet roos kleurig is. Door overlijden en vertrek van kapitaalkrachtige inwoners verkeert de gemeente, die groote uitgaven te doen heeft, in een ongunstig finantiëelen staat. Gestreefd moet worden de belastingen niet te hoog op te voeren, en die op den duur dragelijk te maken. Wij zullen naar middelen moeten zoeken om zooveel mo gelijk de uitgaven te beperken en naar middelen om de inkomsten te verhoogen. Wij rekenen daarbij op uw steun. En komt het voor, dat een werkelijk principiëel verschil zal bestaan tusschen u en de meerderheid van den Raad, dan laat ons bedenken, dat wij allen het belang der gemeente op het oog hebben. Met die gedachte zullen wij ten allen tijde aan genaam kunnen samenwerken. De heer Moolenburgh dankte mede namens het nieuwe lid, den heer Engelberts, voor de vriendelijke woorden, die ge sproken zijn. De heer Moolenburgh neemt hierna het voorzittersgestoelte in. Een brief is ingekomen van den Commis saris der Koningin, houdende de herbe noeming van de heeren H. van Dijke Jz. en M. C. Mulock Houwer tot zetters voor 's rijks directe belastingen in deze gemeente. Medegedeeld werd, dat bij den gemeente ontvanger in kas was bevonden f6416,10, hetgeen overeenkwam met de vertoonde gelden en geldswaarden. Van den heer E. Bloemendal was bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan school A aanneemt, en den 15den dezer in functie zal treden. Afschrijving van den hoofdelijken omslag wordt verleend aan A. W. Korstanje, voor den tijd van vijf maanden, tot een bedrag van f 1,665; aan mr. P. S. Gerlings, voor den tijd van vier maanden, tot een bedrag van f 42,665aan L. van der Weele, voor den tijd van 3 maanden, tot een bedrag van f 2; aan J. C. Cornelissen, voor den tijd van drie maanden, tot een bedrag van f 3, en aan freule A. A. van Rappard, voor den tijd van drie maanden, tot een bedrag van f 17. Het voorstel van Burgem. en Weth. om adhaesie te verleenen aan het adres van den Bond voor Staatspensionneering, dat door dien Bond in zake ouderdoms- pensionneering bij Hare Majesteit de Koningin is ingediend, wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming aan genomen. Wegens den slechten finantiëelen toestand der gemeente wordt op het verzoek van het bestuur der Vereeniging „Onderling Hulpbetoon", om een subsidie uit de ge meentekas, afwijzend beschikt. Op denzelfden grond weigert de Raad een jaarlijksche toelage aan de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer toe te kennen. Aan de orde is het adres van het bestuur der onder leiding van mej. Verheijen staande bewaarschool, houdende verzoek om een jaarlijksche toelage van f 75 uit de gemeentekas. Burgem. en Weth. stellen voor goedgunstig daarop te beschikken. Op het voorstel dient de heer Koopman het amendement in, om de toelage voor één jaar toe te kennen, zoodat telken jare opnieuw de subsidie zal moeten aange vraagd worden. Het voorstel, aldus geamendeerd, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan den heer L. Bouter, leeraar in de wiskunde en in het handteekenen aan de Avondschool voor Vakonderwijs, wordt op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als leeraar in het handteekenen aan die inrichting. De belooning van den heer L. Bouter als leeraar in de wiskunde aan de Avond school voor Vakonderwijs wordt op f 40 per lesuur per week vastgesteld, met dien verstande, dat zijn personeele toelage vervalt. Benoemd werden aan de Avondschool voor Vakonderwijs: de heer L. Bouter, tot leeraar in de natuur- en werktuigkunde, in de 2e, 3e en 4e kl. (3 uren per week), op een be looning van f 120 per cursus; de heer P. H. Pomes, tijdelijk tot leeraar in de kennis van bouwstoffen, in de 3e en 4e kl. (2 uren per week), op een be looning van f 80 per cursus; de heer F. J. de Vos, tijdelijk tot leeraar in het handteekenen, in de le kl. A en B (6 uren per week), op een belooning van f 150 per cursus; de heer F. Houtkamp, tijdelijk tot leeraar in het lijnteekenen (10 uren per week), op een belooning van f 250 per cursus. Besloten werd mej. C. M. J. Phernam- bucq andermaal voor den aanstaanden cursus te belasten met het onderwijs in de nuttige handwerken aan de Herhaling- school op een belooning van f 75 per lesuur. De Raad ging hierop over tot behande ling der gemeentebegrooting. De zitting werd, nadat men de uitgaven behandeld had, tot heden avond half acht geschorst. Mederland en Venezuela. Er is tot dusver geen officiëele be vestiging van de geruchten omtrent de terugzending door Castro van de tweede Nederlandsche nota. Derhalve wordt de terugzending niet waarschijnlijk geacht. De tijdelijke waarneming van het presi dentschap door den vice-president wordt gunstig geacht voor den verderen loop der zaken, wegens diens opvattingen en optreden, die geheel verschillen van die van Castro. Het pantserdekschip „Utrecht" wordt, na afloop van de oefeningsreis met adel borsten en aanstaand matrozen, bestemd ter versterking van in de West-Indische wateren thans aanwezige scheepsmacht, bestaande uit de pantserschepen „Gelder land", „Heemskerck" en „Friesland". Van het in November a.s. aanvangen van een blokkade van de Venezolaansche havens is nog niets bekend. De internationale gebruiken brengen mede van het voor nemen tot blokkeeren kennis te geven aan de mogendheden, maar ook een dergelijke aankondiging is tot dusver niet uitgegaan. Mooie boeken met 50 korting. Mooie nieuwe boeken op allerlei gebied, romans, dictionnaires, jongensboeken, dicht werken, wetenschappen, enz. worden thans aangeboden met 50 pCt. korting. Hoe 't kan is onbegrijpelijk! Boeken van Dickens, Scott, Suttner, Marlitt, De Genestet, Zola, Schmid, Aimard, Dahn, Bilderdijk, Andersen enz., enz.; waarvan vele in fraaie pracht banden, met 50 pCt. korting. Iemand, die nu eens wat te lezen wil hebben of zijn boekenkast verrijken, zie de advertentie in dit blad van heden van Gebr. E. en M. Cohen te Amsterdam„Met 50 pCt." Gemengd Nieuws. De Kamer van Koophandel te Londen schonk Leendert Rog, van het visschers- vaartuig „Cornelia", uit Scheveningen, een zeekijker, als belooning voor de hulp door hem verleend aan de bemanning van den Engelschen stoomtrawler „Eveningstar", die op 12 Augustus 1.1. schipbreuk leed. Een echtelijk drama. Drie maanden geleden had een 43-jarige than te Brussel, Francois van Bienst genaamd, zijn vrouw met 3 kinderen verlaten. De oudste dochter, die gehuwd is en in de rue Haute woont, nam moeder en de zusters bij zich in huis. Deze week kwam de man plotseling bij zijn oudste dochter binnen en beleedigde daar zijn vrouw op de grofste wijze. De vrouw, hierover in woede ontstoken, nam een vleeschmes dat binnen haar bereik lag en stak dit den man tot aan het heft in de borst. Naar het hospitaal Saint-Pierre gebracht bleek hij bij aankomst daar reeds overleden te zijn. TF.LEQRAIWMGN. Wissenkerke, 12 October. Benoemd tot hoofd der school te Geers- dijk de heer W. C. de Priester te Breskens. Rotterdam, 12 October. GRANEN. Buitenlandsche ongeanimeerd. Meel, f 13,50. kalm. Bihnenl. Granen, zeer weinig kooplust en de afdoening gering. Tarwe, f 8,75 f 10,50. Rogge, geen notcering. Winter- en Zomergerst, f 8,50 f 9. Chevaliergerst, f 9,60 h f 10,25. - Haver, f 6,75 h f 7,80. Bruine Boonen, f 9,25 h f 10,25. Witte Boonen, f 10,50 h f 11,50. Erwten. f 9.50 i f 10,25. Lijnzaad, f 9,25 a f 10,50. Kanariezaad, f 6,75 h f 7,75 Maïs, f 175. Vlas. Aanvoer 7243 steen blauw; 2750 steen Groninger, onverkocht; 100 steen geel, onverkocht; 1350 steen wit, 23 30 stuivers. Aardappelen. Tamelijke aanvoer, veel vraag, prijzen onveranderd. Ajuiri. Aanvoer 5000 balengroote f 2,60, kleine f 4, stroogele f 2,40 de 60 kilogram, puike kwaliteit, weinig vraag door te hooge vraagprijzen. Eieren. Zeeuwsche f 5 h f 5,10; Over- maassche f 5,30 f 5,50. VEE. Aanvoer 210 Runderen, 30 a 36 ct., matige handel. 162 Kalveren, 42', 52 ct., redelijke handel. 2898 Sdiapen of Lammeren, 22 h 26 ct., handel matig. Lammeren, 26 h 28 ct. 1072 Varkens, 21 a 23 ct., lichte 20 20,} ct., met redelijken omzet, prijzen terugloopend. MARKTBERICHTEN. Gent, 9 Oct. Vlas. De aanvoeren van inlandsch blijven klein. De stemming is zeer vast. Voor Russisch van den ouden oogst is de vraag minder levendig geweest, maar de prijzen hebben zich gehandhaafd. Nieuwe oogst wordt door onregelmatige prijzen aangeboden. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 11 Oct. De barge „Entréprise", kapt. A. Dorrell, met diverse goederen van Londen naar Pruisen. STOOMBOOTDIENST Stoombooten „Schelde 2" en „Stad Zierikzee". OCTOBER. Van Zierikzee: Dinsd. 13'smorg. 7,- Woens. 14 Dond. 15 Vrijdag 16 Zaterd. 17 Zondag 18 Maand. 19 Dinsd. 20 8,30 8.30 8,30 8,30 Van Rotterdam Dinsd. 13'smorg. Woens.14 Dond. 15 Vrijdag16 Zaterd. 17 Zondagl8 Maand. 19 's nam. Dinsd. 20 11,30 11, 11, 11, 11, 11, 12,30 1,30 Ondertrouwd: J. HACK en W. H. KUIJPER. Nieuw-Lekkerland, Oosterland, October 1908. DEN haag (vroeger Zotphen). Directie HENNY. reservefonds: ruim - 1.235.000.00 Vraagt de van ouds gunstig bekende van Verürljgtoaar "fc>IJ W. J. VAN BRABANDBrouwershaven G. VERSEPUT, Renesse en P. Z. VAN DER LINDE, Dreischor. Op plaatsen, waar nog geen Depöts gevestigd zijn, worden Depothouders gevraagd. Donderdag 15 October a.s. hoopt onze geliefde Oom, de heer J. VERMAAS, Landbouw-Leeraar te Dordrecht, zijn Zilveren Jubilé bij het Onderwijs te herdenken. scherpenisse. Familie CHR. HARTOG. Heden overleed na een smartelijk lijden van zes dagen, onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, de Wed. C. J. Buijse, geb. Maatje Karreman, in den gezegenden ouderdom van bijna 81 jaren. Zierikzee, 10 October 1908. Uit aller naam, A. BUIJSE C.Jz. Heden overleed tot onze diepe droefheidonze eenigst geliefde Broeder en Neef Marinus Johannes Leeuwe, in den ouderdom van ruim 60 jaren. Zierikzee, 10 October 1908. JACOBUS LEEUWE. PH1LIPPUS GELUK. WILLEM GELUK en verdere Familie. Strekkende deze tot bizondere en algemeene kennisgeving. Het KANTOOR der Hee ren SCHUURBEQUE BoEIJE te Zierikzee is 15p 16 en 17 Oct. e.k. gesloten. Te koop gevraagd: Brieven onder letters Hf, Bureau van dit blad. Dankbetuiging. 'k Weet niet, Vrienden en Vriendinnen, Hoe ik na mijn jubelfeest Met te danken moet beginnen Voor „hulde", die men mij bewees. Neen! ik kon maar niet bevroeden, Dat ik zóó veel vrienden had; Honderdmaal werd mijn vermoeden Hier in dezen overschat. Zoo van verre ais om mij henen, Zoo van dorpen als uit stad, Zijn nog vrienden mij verschenen, Op wien 'k gansch geen reek'ning had. Ook de Kloosternolsche vrienden, Die, zoo echt collegieaal, Mij met hunne wenschen dienden, Dank ik hier in warme taal. Broeders en collegialen 'k Wensch U toe: een zelfde lot. Ga recht uit; want moest ge falen, Wordt ge 't eerst U zelf ten spot. Met deez stamelende klanken Wil ik zonder onderscheid, Allen even hart'lijk danken Voor d' attentie, mij bereid. Dreischor, 13 October 1908. D. VAN DONGE, Weger. De Notaris H. J. VAN NOU- HUYS te Zierikzee zal, Donderdag 15 October 1908, te 1 ure, op het plein van het „Huis van Nassau" te Zierikzee, openbaar verkoopeni waaronder drie Kalfvaarzen. TE KOOP: Een l'^-jarige VAARS, geschikt om te stieren, bij J. VAN WES TEN Mz., Nieuwerkerk. van verschillenden leeftijdbij P. VAN DER KLOOSTER, Brouwershaven. Te koopi Een Kalf vaars, aan de rekening, tevens gevraagd eene Boerendienstmeid of aankomende, bij J. RINGELBERG, Kooiweg, Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 3