ZIERIKZEBSGHElfe NIEUWSBODE. Dinsdag 13 October 1908. Eerste Blad. Graai LJof Nikolajewitsji foisioy. NIEUWSTIJDINGEN. (55 ior i li. zeesohe Cour an t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f,60. Voor hef buitenland, verzending eens per week, f 10,— per jaar hij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8680. Uitgevar-Hoofdredacteur I A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiênvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Diraotaiiri A. J. OE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tol 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Welk beschaafd man, welke beschaafde vrouw kent niet Tolstoy, en heeft niet eens iets van hern gelezen, den oor- spronkelijken, veelzijdig ontwikkelden man, die in de vorige' maand, toen hij zijn tachtigste levensjaar herdacht, zoowel binnen als buiten de grenzen van zijn vaderland, als een groot wijsgeer en geniale denker, als de grondlegger en vormer van een nieuw, edel menschengeslacht In zijn vaderland, gehuldigd werd. In het thans nachtelijk donkere Rusland is hij de schitterende, helder lichtende ster der stille hoop op een beteren tijd voor het ongelukkige volk, dat onder het moordend despotisme zuchtend gebukt gaat. Van hoogen adel, vermogend, leeft hij nu op zijn landgoed Jasnaja Poljana als een eenvoudige boer. Hij kent het leven. Minerva en Mars heeft hij gediend. In de paleizen der rijken en machtigen heeft hij verkeerd, in de krotten der armen en zwakken heeft hij vertoefd. Hij heeft schatten aan kennis en ervaring verzameld. Hij heeft opgemerkt, gevoeld en na gedacht, en zijn indrukken en overtuiging weergegeven in geschriftendie door millioenen verslonden werden, en in vijf- en-veertig talen zijn overgebracht. Men kan zich van den verbazenden opgang, dien hij maakte, een denkbeeld vormen, wanneer men weet, dat in Rusland alleen in één jaar tijds door een Russisch genootschap drie millioen brochures van - en over Tolstoy verspreid zijn geworden. Wij kunnen uit de veelheid van zijn geschriften niet alles, wat belangrijk en leerzaam is, aanhalen, maar kunnen toch ook de verzoeking niet weerstaan, om uit een tweetal geschriften, die ons bizonder sympathiek zijn, onzen lezers en lezeressen iets ten beste te geven. Voor hen, die deze gelezen mochten hebben, kan het geen kwaad hun geheugen eens op te frisschen, en voor hen, die met den inhoud er van onbekend zijn, is het beslist nuttig hun daarvan iets mede te deelen. Toen de oorlog van Rusland met Japan uitbrak, schreef Tolstoy onder den titel van „Kent u zeiven", een hoogst belang rijk, kernachtig geschrift over den oorlog. De aanhef in dit geschrift teekent terstond den verlichten geest, die den schrijver bezielt. „Wederom oorlog", zoo vangt hij aan; „Wederom lijden, noodig voor niemand, ten eenenmale ongewenscht; wederom bedrog; wederom de algemeene verstomping en verdierlijking van menschen". „Menschen, die van elkaar gescheiden zijn door duizenden mijlen, honderd duizend van zulke menschen (aan den éénen kant Buddhisten, wier wet 't dooden verbiedt, niet alleen van menschen, maar ook van dieren; aan den anderen kant Christenen, die de wet van broederschap en algemeene menschenliefde belijden) zoeken elkander als wilde beesten te land en te water, om elkaar te dooden, te martelen en te verminken op de aller- wreedaardigste wijze". Hoe scherp en waar wordt de toestand geteekend „Men zou nog kunnen begrijpen", aldus gaat hij voort, „hoe een arme onopgevoede, bedrogen Japanner, en hoe een eveneens arme, ongelukkige kerel uit de buurt van Toula of Nijni Novgorod door het geweld en het bedrog van eeuwen er toe gebracht, om de grootste misdaad ter wereld den broedermoord te erkennen als een deugdzame daad, die vreeselijke daden kunnen bedrijven, zonder zich zelve daarbij voor schuldig te houden. Doch hoe kunnen zoogenaamd verlichte menschen oorlog prediken, dien steunen, en er aan deel nemen Zij moeten wel weten, dat behalve de doellooze verkwisting van milliarden roebels, dat is van menschelijken arbeid, bij de toebereidselen tot den oorlog, gedurende den oorlog zeiven millioenen der moedigste en krachtigste mannen omkomen Jn een tijdperk huns levens, hetwelk het beste is voor vruchtdragenden arbeid. (Gedurende de vorige eeuw hebben de oorlogen veer tien millioen menschenlevens vernietigd)". Wij halen slechts die zinsneden aan, die ons voorkomen zóó treffend waar te zijn, dat zij op elk denkend mensch indruk moeten maken. De schrijver vervolgt: „ledereen weet dat bovenal oorlogendoordat zij de laagste dierlijke hartstochten opwekken, de men schen verlagen en verdierlijken. Elkeen kent de zwakheid der pleitreden ten gunste van den oorlog, zooals deze werden aan gevoerd door De Maistre, Moltke enz., want zij zijn allen gegrond op het sofisme, dat het mogelijk is in elke menschelijke ramp een voordeelig bestanddeel te vinden, of anders op de volslagen willekeurige bewering, dat oorlogen altoos bestaan hebben, en derhalve altoos moeten bestaan, alsof de slechte daden der menschen ge rechtvaardigd konden worden door de voordeelen of het nut, dat zij afwerpen, of door de overweging, dat zij gedurende langen tijd gepleegd zijn. Alle zoogenaamde verlichte menschen weten dat alles. Breekt echter een oorlog uit, dan is dat alles op hetzelfde oogenblik vergeten. „Over geheel Rusland, van het paleis tot het meest afgelegen dorp, doen de herders der kerken, die zich Christenen noemen, een beroep op dien God, die liefde voor de vijanden heelt bevolen, - op den God der liefde zelf om het duivelswerk te helpen, het bevorderen van menschenmoord". „Verstompt door gebeden, preeken, ver maningen, optochten, platen en nieuws bladen, gaat het kanonnenvleesch, honderd duizenden mannen, eenvormig gekleed en allerlei moordtuig meedragend, hunne ouders, vrouwen en kinderen achter latend, met doodsangst in het hart, maar met kunstmatige vroolijkheid, waar zij met eigen levensgevaar de afschuwelijkste daad zullen bedrijven, menschen te dooden, die zij niet kennen, en die hun geen kwaad gedaan hebben". „Dit alles wordt niet alleen beschouwd als openbaring van verheven gevoel, doch zij die aflaten van dergelijke openbaringen worden, als zij trachten de menschen uit den droom te helpen, voor verraders en lafaards gehouden, en verkeeren in gevaar mishandeld en geslagen te worden door een verdierlijkte menigte, welke ter ver dediging van haar dwaasheid en wreed heid geen ander wapen bezitten kan dan dierlijke kracht". Schrijver kan niet begrijpen, hoe een geloovig Christen een geweer kan nemen of bij een kanon staan, en mikken op een troep medemenschenmet het verlangen zoovelen hunner als mogelijk is te dooden. Wij hebben uit dit hoogst belangrijke geschrift, dat ruim zestig bladzijden be slaat, en waarvan wij de lezing een ieder met aandrang aanbevelen, slechts iets aangehaald, teneinde de wijze aan te geven, waarop Graaf Leo Tolstoy zijn standpunt ten opzichte van den oorlog ont vouwt, een standpunt, waarvoor wij zeer veel gevoelen, en dat ook reeds door man nen als Voltaire, Montaigne, Pascal, Swift, Kant, Spinoza is ontwikkeld. Maar Tolstoy zet zijn overtuiging op zoo een eigen aardige, welsprekende, krachtvolle wijze uiteen, dat wij gemeend hebben ook onze lezers en lezeressen daarvan eenigszins op de hoogte te moeten stellen. Voordat wij dit artikel besluiten, dat, naar wij hopen, aan velen aanleiding moge geven Tolstoy's geschrift over den oorlog aan te schaffen en opmerkzaam te lezen, wenschen wij nog een brief aan te halen, die door een voor den oorlog opgeroepen Russischen boer tot Tolstoy gericht is. Hij luidt als volgt: „Beste Lyof Nikolajevitch!" „Slechts één dag van werkelljken dienst is voorbij gegaan, en reeds heb ik een eeuwigheid der wanhopigste kwellingen doorleefd. Van 8 uur in den morgen tot 9 uur 's avonds zijn wij opeengepakt en heen en weer gesjouwd op het kazerne plein als een kudde vee; de schijnver toning van het geneeskundig onderzoek werd driemaal herhaald, en zij, die zich als ziek hadden aangemeld, ontvingen nauwelijks tien minuten aandacht, alvorens zij geschikt werden verklaard. Toen wij, die 2000 geschikte personennaar de kazerne werden gebracht, stond langs den weg over bijna een werst lengte een menigte verwanten, moeders en vrouwen met kleine kinderen .op den arm, en gij hadt moeten zien, hoe zij hunne vaders, mannen, zoons omarmden, en jammerend om den hals hingen In het algemeen houd ik mij goed, en kan mijne gevoelens be- heerschen, doch dit kon ik niet verdragen, en ook ik weende". NEDERLAND. Sittard, 9 Oct. Een drietal maanden geleden verliet I. de B. te Mechelen zijn vrouw en drie kinderen. Dezer dagen bracht de moeder zijner vrouw haar dochter een bezoek. Terwijl zij rustig in de kamer zaten, drong plotseling de man het vertrek binnen en uitte heftige be- leedigingen tegen beide vrouwen. In drift ontstoken greep de moeder een schoen makersmes en bracht den man een steek in 't hoofd toe. Doodelijk gewond werd deze laatste naar het St.-Pietersgasthuis vervoerd, alwaar hij spoedig overleed. Maastricht, 10 Oct. Destijds meldden we, dat den inspecteur der gemeentepolitie alhier door den burgemeester aldaar eervol ontslag was verleend, dewijl hij een onderzoek had Ingesteld naar het moreele leven van den politie-commissajis. De justitie moet zich toen ook reeds met de zaak hebben bemoeid. Uit een door haar ingesteld uitgebreid onderzoek moet gebleken zijn, dat in een bekend rendez- vous-huis samenkomsten plaats hadden van minderjarige meisjes en Maastrichtsche heeren uit den netten stand: personen, die openbare betrekkingen bekleeden. Wat de zaak verdacht maakte was, dat op zekeren dag de hospita van het be doelde huis naar den vreemde was ver trokken, evenals enkele dametjes, die meermalen het huis bezochten. De rechter-commissaris verhoorde reeds verschillende getuigen, terwijl de rechtbank thans rechtsingang met instructie verleend heeft tegen de voortvluchtige vrouw, ver dacht van koppelarij. In de stad wordt veel over deze geruchtmakende historie ge sproken. Culemborg, 10 Oct. De heer G. L. Rinkel, pastoor der Oud-Kath. gemeente alhier, kreeg deze week een puistje aan één zijner handen, dat hij openwreef. Na eenigen tijd kreeg hij pijn, waarop hij een geneesheer raadpleegde, die bloed vergiftiging constateerde. Na hevige pijnen is de heer R. thans aan de gevolgen overleden. Tiel, 8 Oct. Het gerecht vanhier is naar Leeuwen vertrokken, in verband met een in den afgeloopen nacht aldaar geplecgden doodslag op zekeren C. Gerritsen, uit Wamel, bij een vechtpartij. Omtrent het gebeurde vernemen wij nader Het was kermis. Na het sluitingsuur ontstond er een hevige vechtpartij, waarbij vele personen bijeen waren. De verslagene, een 29-jarig ongehuwd jongmensch, werd zóó ernstig in den rug gestoken, dat hij 's morgens, omstreeks 8 uur, ten huize zijner ouders aan de gevolgen is overleden, na nog geestelijke hulp te hebben ontvangen. De politie had hem aan den weg gevonden en toen de ouders gewaarschuwd. Naar huis vervoerd, bleek eerst de ernstige verwonding. Naar wij vernemen is hij gestorven, zonder den dader te hebben kunnen noemen of aanwijzenhijzelf moet nogal vechtlustig geweest zijn, vooral dien avond. De justitie stelde een uitgebreid onderzoek in, hetwelk den geheelen namiddag duurde en waarbij vele personen in verhoor ge nomen werden. De uitslag was, dat des avonds als vermoedelijke dader gevankelijk naar Tiel werd overgebracht zekere R., een gehuwd man, vader van zes kinderen. Hij moet als oppassend man bekend staan. Misbruik van sterken drank speelt in deze treurige zaak vermoedelijk weer de hoofdrol. Zaltbommel, 10 Oct. De H. B. scho lieren alhier hadden een stoomcarrousel geboycot, omdat de houder tijdens de kermis geen doorloopende abonnementen wilde verkoopen. Bij de opening der kermis werd de carrousel in werking gebracht, dodv jongelui kwamen er niet. Op eens nadert een gansche schare van 40 50 knapen en meisjes, op pet en hoed bevestigd een wit papier, bedrukt met de woorden „Leve de abonnementen", in de hand een kermistrompet, en dit gezelschap posteert zich vóór de tent en begint luidruchtig te toeteren. De talrijke schare heeft haar doel bereikt; de eigenaar deelt mede, dat over een uurtje de abonnementsbewijzen verkrijgbaar zul len zijn en onder luide hoera's ontbindt zich de troep. 's-Qravenhage, 10 Oct. In „Scala" is gisterenavond de politie moeten optreden, om een aantal studenten te verwijderen, die tijdens de voorstelling de orde ver stoorden. Aan de ééne zijde van de galerij zaten eenige oudere studenten van de Technische Hoogeschool te Delft en aan de andere zjjde een groot aantal z.g. „groenen", die door luid geschreeuw en het blazen op 'n hoorntje lawaai maakten. Toen één der „hoornblazers" verzocht werd, zich te ver wijderen, klonken van beide zijden luide kreten van protest en werd het lawaai zóó erg, dat de directie van „Scala" de hulp der politie inriep, om de levenmakers te verwijderen. Eenige agenten en rechercheurs met een Inspecteur brachten de studenten een zeventigtal toen door den nood uitgang, die naar de Gedempte Gracht leidt, naar bulten. Dit ging echter niet zonder verzet, waarbij een tweetal recher cheurs, maar ook de studenten, gevoelige klappen opliepen. Óp straat gingen de studenten kalm uiteen, zoodat geen arrestaties plaats hadden. Eenigen tijd later werd op het Plein een student gearresteerd, die, in een rijtuig gezeten, met een oud pistool, dat later ongeladen bleek, op de voorbijgangers mikte en daardoor menigeen den schrik op het lijf joeg. Delft, 9 Oct. In de olieslagerij van de firma L. V'iegenthart alhier was gisteren morgen de 70-jarlge werkman S. bezig de machine te smeren. Hij gaf te vroeg toe stemming tot het aanzetten der machine, zoodat hij gegrepen en letterlijk vermor- seld werd. Het lijk was ontoonbaar. De overledene had bij dezen patroon meer dan vijftig dienstjaren. Schiedam, 10 Oct. Een lichterschuit uit Rotterdam, geladen met eenige kelderkisten, nieuwe fusten en 1 leeg gebruikt spirltus- vat, voer door de Nieuwe Haven, terwijl in de schuit nabij het oude vat een 6 h 8-tal jongens van 15 tot 18 jaar hun brood zaten te eten. Één dier jongens, 18 jaar oud, had een cigaret aangestoken en wierp den gebruik ten, nog vlammenden lucifer, weg; deze kwam juist terecht in het sponggat van het spiritusvat, waardoor de zich daarin bevindende gassen der melasse spiritus ontbrandden en de beide bodems met ontzettend geweld werden weggeslingerd. De ééne bodem sloeg door een nieuw fust heen, doch de andere, die naar de jongens gekeerd lag, trof een 15-jarigen knaap tegen het hoofd, dat vreeselijk verwond werd. Spoedig was geneeskundige hulp aan wezig en werd de knaap verbonden, waarna hij per brancard naar het zieken huis werd vervoerd. Toen hij daar aankwam, bleek hij reeds overleden. Een andere knaap, 17 jaar oud, die zich op de schuit bevond, kreeg tloor de uit slaande gasvlam brandwonden aan den rechterarm en oogen, terwijl zijn haren verschroeiden. Deze jongen werd in een nabijgelegen branderij voorloopig verbonden en daarna is hem door een dokter hulp verleend. Rotterdam, 10 Oct. Bij het oversteken van den Goudschenrijweg, ter hoogte van de Schinkelstraat, Is de 7-jarige Thcodoor Bout, uitwijkende voor een motorwagen van de tram, gisterenmiddag om halfvljf aangereden door den uit tegenovergestelde richting komenden motorwagen no. 84. De jongen viel en verdween onder den baan- schuiver, die hem een eind voortduwde. Een groot stuk huid werd hem van den schedel gescheurd. Hij is in het Ziekenhuis opgenomen, waar hij vannacht om 3 uur overleed. Door de recherche zijn hedenmiddag naar het Huis van Bewaring overgebracht J. G. W., P. N., L. K. en J. M. R., ver dacht de 4 inbraken gepleegd te hebben Zondag j.l. in het kantoor van de Poorters- haven enz., onder de gemeente Naaldwijk. De beide eerstgenoemden hebben vol ledig bekend. Valscfi geld. De loopknecht C. J. M., in dienst van de firma E. aan de Hoofd- steeg, heeft bij de politie een valschen rijksdaalder gedeponeerd. G. J. v. G. heeft bij de politie een valschen halven gulden gedeponeerd. De kassier J. N. W., op kantoor bij de Pure Oil Company aan de Wijnhaven, heeft bij de politie een valschen gulden gedeponeerd. Het aantal werk- en dakloozen, dat zich* bij de politie om nachtverblijf aan meldt, is in den laatsten tijd buitengewoon groot. lederen nacht wordt een 80-tal onderdak verschaft in de toevlucht aan den Boschhoek en nog verscheidenen moeten wegens plaatsgebrek worden afge wezen. Al meermalen is het voorgekomen, dat die afgewezenen ergens een winkelruit insloegen, teneinde te worden gearresteerd en dan althans een nachtverblijf te hebben. Zoo sloegen vannacht om 1 uur 3 mannen de deurruit in van Van Veen's Theehandel, hoek Pauwensteeg en Van Hoogendorps- pleln, juist toen een politie-agent uit het bureau kwam. Zij lieten-zich dadelijk door hem arresteeren en verklaarden, dat zij werk- en dakloos waren en het oogmerk hadden om te stelen, teneinde in de ge vangenis te komen. Op het bureau zijn zij voorloopig in bewaring gesteld. In de Avenue Concordia heeft de politie een man aangehouden, die de afgevallen bladeren opat. Ook hij verklaarde werk loos te zijn en honger te hebben. Op het politie-bureau aan de Meermanstraat werd hem meer passend voedsel verstrekt. Dinteloord, 10 Oct. Toen hedenmiddag een wagen, beladen met bruine boonen, naar de landbouwschuur van den land bouwer P. v. N. reed, had het zes-jarig zoontje van den arbeider P. B. de onvoor zichtigheid bezijden uit den wagen eenige peulen te plukken, met het ongelukkig gevolg, dat hij tusschen de spaken der wielen geraakte. Erg aan het hoofd gekwetst, moest het ventje thuis worden gebracht en tevens was men genoodzaakt geneeskundige hulp in te roepen. Bergen-op-Zoom, 9 Oct. Gisteren middag had de plechtigheid plaats der eerste steenlegging voor het in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht „Vrederust" op het terrein „Klein Loo", in de nabijheid dezer gemeente. Het bestuur der „Vereeniging tot Chris telijke verpleging van Krankzinnigen in Zeeland en Westelijk Brabant", zoomede zeer talrijke personen uit Zeeland en elders, waren tegenwoordig. O. a. merkten wij op dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, als vertegenwoordiger van het staatstoezicht op de krankzinnigengestichten in Nederland en het dagelljksch bestuur der gemeente Bergen-op-Zoom. De plechtigheid werd geopend met het zingen van Ps. 121, waarna ds. Donner, voorzitter der vereeniging, in goedgekozen woorden het ontstaan en de wording van de vereeniging uiteen zette. Daarna sprak ds. Ligt, uit Middelburg, vice-voorzitter der vereeniging, die alle personen herdacht, welke aan het tot stand komen hadden medegewerkt. In denzelfden geest sprak ds. Liüooy uit Middelburg, terwijl ds. Van der Kooy alhier, de stichting een broederlijk welkom toeriep. De burgemeester Hulshof deed uitkomen, met welk een vreugde de totstandkoming in zijne gemeente was begroet, wees op de prettige samenwerking van het bestuur der vereeniging en het dagelijksch bestuur, en hoopte, dat die verhouding steeds zoo moge blijven. Op de gebruikelijke wijze werden de eerste steenen gelegd in een paviljoen voor rustige krankzinnigen door ds. Donner, ds. Ligt, burgemeester Hulshof en dr. Schuurmans bovengenoemd, onder het zingen van Ps. 105. De plechtigheid werd besloten met een gebed door ds. Drost. Hierna werd een wandeling gemaakt over het uitgestekte terrein, waarop de gebouwen reeds gedeeltelijk tot de tweede balklaag zijn gevorderd, n.l, de woning voor den directeur-geneesheer, drie pavil-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1