ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 10 October 1908. Iels Aparts HAAIJER, Tholen. Eerste Blad. RECLAMES. (525 i i* i Isl z e e s c h. e Cour an t). Moderne IOO NI3. ko-eR ZEEUWSCHE KOOKKACHELS, Platte-Buiskachelf, Kolen= en Turfbakken. NIEUWSTIJDINGEN. De Bulgaarsche kwestie. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8679. Uitgever-Hoofdredacteur c A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdverlentiSn, van 1—3 regels 30 Cts„ meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. wat men bij een ander niet vindt hebben wij in ook geheel koper als o-asornamenten opsehuiibanr met Rijk nikkel, prijs f 16,75. zwart en groen ceramiek geëmailleerd onder garantie. hoogstfijn in het vuur gelakt van af f 23.50. zwart en geheel nikkel met voet als van een Vulkachel. Aanbevelend, Gevonden op den openbaren weg: Een knipmes. Twee damesschorten. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Saloniki, 6 Oct. Er is geen order ge geven tot mobilisatie. De locale Turksche Pers publiceert een telegram van den groot-vizier, waarin hij zijn ferme en energieke houding handhaaft. Belgrado, 6 Oct. In den loop van een meeting werd Dinsdagavond het besluit genomen het Servisch gouvernement te sommeeren, de krachtigste maatregelen te nemen, om een annexatie van Bosnië en Herzegowina te voorkomen; en om leven en goed ter beschikking der regeering te stellen. Dit besluit is aan de Servische regeering medegedeeld. Gedurende de meeting waren alle magazijnen gesloten. De redevoeringen van eenige afgevaardig den werden verschillende malen onder broken door levendig geroep: „Weg met Oostenrijk, oorlog met Oostenrijk!" "Sofia, 6 Oct. Onder het volk en in de pers is een zichtbare kalmte gevolgd, op de berichten van gisteren en heden. De vrees voor een mogelijkheid van oorlog is vooral geringer geworden. De militaire maatregelen, die tot nu toe genomen zijn, werden gehandhaafd. Maat regelen met betrekking op mobilisatie werden niet genomen. Sofia, 6 Oct. De vorst en de ministers vertrokken hedenochtend van Tirnovo naar Gabrovo, waar zij den nacht doorbrachten. Overal ontving de bevolking, in grooten getale vereenigd, het bericht der proclamatie met groote geestdrift. De bevolking juichte eveneens het leger en de autoriteiten toe. Konstantinopel, 6 Oct. Kjeni Gazeta zegt, dat de ministerraad besloot, dat het onmogelijk is vrede te nemen met de gebeurtenissen, die strijdig zijn met de verdragen. Men besloot met kracht te prolesteeren door een rondschrijven uit te geven, dat de noodzakelijkheid doet uit komen van de maatregelen, om de eer biediging der verdragen te bewerken, er bijvoegend, dat in geval van noodzakelijk heidTurkije zich met kracht van wapenen zal verdedigen. Weenen, 6 Oct. Morgenochtend zullen de Staatscouranten te Weenen en te Boedapest vijf belangrijke stukken bekend maken: 1°. een proclamatie van den keizer aan de bevolking van Bosnië en Herzegowina, in welke hij mededeelt, dat hij de souvereiniteitsrechten van het huis Habs- burg uitbreidt ook over deze provincies; 2°. den tekst van den brief van den keizer aan de staatshoofden der mogend heden, die het traktaat van Berlijn hebben onderteekend 3°. een schrijven van den keizer aan baron Von Aehrenthal, den minister van buitenlandsche zaken; 4". een schrijven aan den president van den Oostenrijkschen ministerraad baron Von Beek; 5°. een schrijven van den keizer aan den president van den Hongaarschen ministerraad Weckerle. Het dagblad Zeit schrijft, dat dit manifest van buitengewoon historisch gewicht is voor de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie. Bij deze boodschap neemt de vorst formeel bezit van Bosnië en Herzegowina. Een definitieve regeling van de betrekkingen tusschen de twee provincies en de monarchie zal later worden getroffen door de parlementen van Weenen en Boedapest. Londen, 6 Oct. Volgens een bericht uit Parijs heeft minister Plchon in zijne besprekingen met de ambassadeurs ernstig de bijeenroeping van een internationale conferentie besproken. Het heet verder, dat het meerendeel der regeeringen wel geneigd is in beginsel dit voorstel te steunen en dat het initiatief tot de bijeen roeping binnen zeer korten tijd zou worden genomen door één of meer der mogend heden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend. Engeland en Frankrijk hebben Turkije den raad gegeven zich gematigd te betoonen. De Russische minister Iswolsky zal Vrijdag a s. te Londen komen. Parijs, 7 Oct. De gezant van Servië te Parijs deelde aan de Temps mede, dat de inlijving van Bosnië en Herzegowina een ramp is voor Servië. Er heerscht buiten gewone opgewondenheid te Belgrado, maar de bevolking rekent op de regeering, die de kalmte zal doen terugkeeren en op het congres der mogendheden, dat waken zal voor de rechten van Servië. Verder zeide de gezant, dat een bijeenroeping van een congres beslist noodig is, wanneer men een oorlog in het Oosten wenscht te voorkomen. De besprekingen omtrent een inter nationale conferentie schijnen eenigszins te zullen worden vertraagd tengevolge van de moeilijkheden, door Engeland opgeworpen omtrent het program der conferentie. De bewering, dat Rusland de quaestie van de Straat der Dardanellen zou op werpen, maakt de zaak al bizonder moeilijk. Frankrijk stelt thans pogingen in het werk om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Sofia, 7 Oct. De Tsaar van Bulgarije zal Zondagntorgen zijn plechtigen intocht te Sofia doen. Er is geen mobilisatie uit gevoerd, maar Bulgarije is tot alles gereed. Londen, 7 Oct. Naar wij vernemen, heeft de Britsche regeering voor de officieele mededeeling van de plannen van Oostenrijk-Hongarlje ten opzichte van Bosnië en Herzegowina Oostenrijk-Hongarije er aan herinnerd, dat het zijn goedkeuring heeft gehecht aan het protocol, gevoegd bij het Londensche verdrag van 1871 bepalende, dat geen mogendheid de bij dit verdrag aangegane beloften zal kunnen breken of de bepalingen er van wijzigen, zonder eerst de toestemming van de contracteerende mogendheden te hebben verkregen. De Britsche ambassadeur te Weenen drong er bij de Oostenrijksch- Hongaarsche regeering op aan, haar besluit nog eens nader te overwegen. Konstantinopel, 8 Oei. De Turksche ministerraad besloot langs diplomatieken weg al het mogelijke te doen, doch van een oorlogsdenkbeeld beslist af te zien. AMERIKA. Rechter Parker beschu>ligt Roosevelt vier jaar geleden 100.000 dollars te hebben ontvangen van den Standard Oil Trust en dat geld besteed te hebben om iovloed op de verkiezingen te oefenen. Men ziet met spanning Roosevelt's antwoord tege moet. GRIEKENLAND. Athene, 7 Oct. Volgens de bladen hebben de Kretenzen het eiland Kreta ingelijfd bij Griekenland verklaard. NEDERLAND. Apeldoorn, 8 Oct. H. M. de Koningin doet dagelijks wandelingen in het park, naar men zegt. In ieder geval Is H. M. zeer welvarend. Het Hof zal waarschijnlijk dezen winter te Apeldoorn blijven. Nunspeet, 7 Oct. Op 31 Augustus werd alhier een biljet verspreid, waarin op afkeurende wijze gesproken werd over de viering vart den verjaardag der Koningin, over het militairisme enz. Dit wekte groote ergernis bij de be volking op. In een daarop volgende raadsvergadering sprak zelfs het hoofd der gemeente, de heer Mackay, zijn groote verontwaardiging over dit pamflet uit, welke woorden bij de raadsleden aigeineene instemming vonden. Zondag nu trachtte de afdeeling Nunspeet van de Int. Anti-Militairislische Vereeniging in Nederland een meeting te beleggen in het hotel van den heer Schmidt, die daarvoor echter geen zaal wenschte disponibel te stellen, dan met toestemming van den burgemeester. Deze weigerde. lntusschen waren reeds, ter gelegenheid van de veemarkt, op de lantaarn- en telefoonpalen biljetten aangeplakt, dat dc meeting Zondag in de open lucht bij het station zou plaats hebben. Deze biljetten waren in zeer opruiende taal geschreven en werd de webring van den burgemeester „onwettig" genoemd. Als spreker over liet onderwerp: „De loterij in menschenvleesch en tiet misdadig militairisme", zou optreden J. W. Smit uit Amsterdam. Het is den propagandisten echter slecht bekomen: Een 300-tal Nunspeters onthaalden hen op lang niet vriendelijke woorden, wierpen hen met allerlei projectielen en dreven hen ten slotte door slaan en trappen naar het station, waar zij, dank zij het kalme optreden van den station-chef, in een gereedstaanden trein naar Harderwijk konden stappen. Één der voormannen van de afdeeling van den Bond vluchtte in de tram en bereikte zoo, onder de hoede van de plaatselijke politie, zijn woning, aan de andere zijde van het dorp. Om verdere gewelddadigheden te voorkomen, moest diens huis tot 's avonds laat door de veldwachters worden bewaakt. Amsterdam, 7 Oct. Door den Bond van gemeente-ambtenaren is heden het volgende adres aan den Raad dezer gemeente ge zonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Amsterdamsche Bond van ge meente-ambtenaren dat hij heeft kennis genomen van het plotseling ontslag met ingang van 1 October j.l. door burgem. en weth. gegeven aan drie ambtenaren, t. w.: A. Buriks, klerk 3de klasse bij den burgerlijken stand Z. Gulden, inspecteur 1ste klasse bij de telefoon en G. J. A. Smit Jr., klerk 1ste klasse bij de gasfabrieken, om reden zij als redacteuren van het Prinsenhof, orgaan van den Amsterdamschen Bond van ge meente-ambtenaren, verantwoordelijk zijn voor het stuk, voorkomende in het Prinsen hof van 17 Sept. j.l., getiteld: „Erger dan Russisch" en een bijschrift onder een ingezonden „Slecht lokaal" in hetzelfde nummer; dat hem dit ontslag ongemotiveerd voorkomt, omdat het ligt buiten de bevoegd heid van burgem. en weth. controle uit te oefenen op den inhoud van organen, die door Ambtenaren in gemeentedienst in hun vrijen tijd worden geredigeerd; dat evenwel, indien men wel erkent het recht van burgem. en weth. zich te be moeien met den inhoud van de organen, uitgegeven door het personeel in gemeente dienst, toch de twee geïncrimineerde artikelen niet van dien aard zijn, dat zij ontslag, respew tievelijk broodeloosheid, voor die ambtenaren wettigen; dat dan ook dit ontslag onder het ge- heele personeel, in dienst der gemeente Amsterdam, een zeer ernstige ontstemming heeft teweeggebracht, welke ontstemming klaarblijkelijk door een groot deel der burgerij wordt gedeeld, temeer, waar dit ontslag is gegeven zonder eenige vooral- gaande waarschuwing; dat hij het daarom noodzakelijk acht, èn in het belang van den dienst, èn in het belang van het personeel, welke laatste overtuigd moet zijn, dat er alleen recht wordt gedaan, dat dit ontslag alsnog ongedaan gemaakt wordt. Redenen, waarom hij Uwen Raad beleefd doch met den meesten aandrang verzoekt burgem. en weth. te willen uitnoodigen dit ontslag alsnog in te trekken. Naar men verneemt, heeft het dagelijksch bestuur van het comité in zijn vergadering van gisterenavond beslofen voorloopig f 1000 beschikbaar te stellen voor de te voeren actie. Een -zeer ernstig feit heeft zich aan het postkantoor alhier (afdeeling quitanties) voorgedaan. Een ambtenaar, die met verlof afwezig was, is na het verstrijken van zijn vacantie niet teruggekeerd. Den 14en September had hij weder in functie moeten treden. Dit heeft aanleiding gegeven tot een onderzoek, waarbij is gebleken, dat de man zich geruimen tijd aan vervalsching van borderels en afrekeningen heeft schuldig gemaakt. Men spreekt van een bedrag van f 30,000, dat door hem door handige ver valsching zou zijn verduisterd. Men weet niet, waar dc man zich ophoudt. Nanrden, 7 Oct. De visscher C. van Rooyen alhier, bezig zijnde met krabben op baars te visschen, kreeg beet en wilde „opslaan", doch het scheen dat er een monster aan zijn hengel zat. De hengel brak in twee stukken en het voorste gedeelte verdween met hel snoer, 's Avonds bij maanlicht ging de visscher krabben zoeken. In zijn roeibootje meende hij op het water zijn 's middags verloren hengel- top te zien glinsteren. Toen hij den ver loren top greep, werd de roeiboot eensklaps voortgetrokken over een afstand van meer dan 100 meter. Toen kwam de „kracht" boven en dit bleek een karper te zijn, die ongeveer 20 pond zwaar was. De visscher wist met inspanning het dier in de boot te krijgen, doch moest alle krachten inspannen zijn prooi er in te houden. De omvang van het beest was 60 c.M. Rotterdam, 7 Oct. Op aanwijzing van een groentevrouw, wonend op den Schiedamschedijk alhier, is aangehouden de modelmaker J. van Berkel, die een valsch kwartje in betaling gaf, wat hij vroeger ook al eens gedaan had. De inspecteur van politie E. Snippe, die een onderzoek instelde, bracht hem tot bekentenis en vond bij een huiszoeking in zijn woning aan de Rechterrotte, grondstoffen en gereedschap tot het vervaardigen van valsch geld, benevens eenige valsche kwartjes. Naar wij vernemen, neemt de Staats spoor zeer ernstige maatregelen tegen de import van cholera. Russische landver huizers voor Rotterdam, op hun doorreis naar Amerika, moeten steeds bij elkander geplaatst worden; de gewone reizigers mogen in die compartimenten niet plaats nemen, terwijl zieke personen in afzonder lijke rijtuigen vervoerd moeten worden. Tengevolge van een huiselijken twist wierp gisterenavond W. W. D. zijn vrouw, de 43-jarige Janna Ten Weege, toen zij haar werkhuis in de Vredenoordstraat ver liet, den inhoud van een fleschje zwavelzuur over het lichaam. Het grootste deel van het zuur ging de vrouw over haar kleederen, waarin gaten brandden, terwijl zij mede brandwonden bekwam achter rechteroor en aan rechterbovenarm. In het ziekenhuis werd de gewonde hulp verleend. 8 Oct. Oisterenavond om halfzeven liepen 2 broertjes, Arie en Oerrit Mole naar, respectievelijk zeven en vijf jaar oud, wonende Tollensstraat 13, achter een sleeperswagen op het Hofplein. De jongste wilde op den wagen klimmen, maar viel en geraakte tusschen de veer en het wiel beklemd. Hij bekwam ernstige kwetsuren aan het onderlijf en een groote scheurwond aan het linkerbeen. Het kind werd terstond naar het ziekenhuis gedragen, waar het om halftien overleed aan inwendige ver bloeding. Zijn broertje kwam door den schrik onder een anderen sleeperswagen, die hem over den linkervoet reed. Hij werd verbonden in het politie-bureau Galerij. Zierikzee, 9 Oct. Wij maken belang stellenden opmerkzaam, dat het morgen de laatste dag is, waarop de kaarten tot deelneming aan het Comité voor de nieuwe Concertzaal moeten worden ingezonden. - Door Gedep. Staten van Zeeland is aan de polderbesturen gezonden een staat van de uitgaven die de stormschade van 12 Maart 1906 van de polders heeft ge- eischt. Daaruit blijkt, dat deze voor hersteliing, versterking en verhooging der dijken in 1906 hebben uitgegeven f 2 231.432.05'' en in 1907 f 510.717.125. Rekent men hierbij nog wat in 1908 voor dat doel is verwerkt, dan zal de 3 millioen gulden wel bereikt, zoo niet over schreden zijn. - Aan lotclingen voor de nationale militie in Nederland zijn blaadjes toe gezonden van den volgenden inhoud: Jonge ManI Ge loot thans. Wat zult ge doen, als ge uw nummer hebt getrokken? Zult ge met dit nummer voor uw hoed of pet zingende langs de straten trekken en de herberg ingaan, in de meening dat dit nu een afspiegeling is van het aan staandesoldatenleven Wij actief dienende onderofficieren moeten u dan zeggen, dat ge u vergist. Dat wij ons schamen over zulke toe komstige militairen. Doe dan ook niet alzoo, laat den borrel nu rusten; gaat déêrheen, waar ge goed en goedkoop uw maag kunt vullen. Gedraag u op straat zóó, dat ge de ouders, die u opvoedden, daardoor eer aan doet. Toon, dat ge een flink, zelfstandig jong- mensch zijt, uit een fatsoenlijk gezin. Bedenk, dat ge, zoo ge inloot, zelf zult ondervinden, hoe door zich onnet te ge dragen, de soldaat geschuwd wordt. Help nu reeds mede, om te maken, dat Neerlandsch jongelingen, ook in 't soldaten- buis, worden geacht. Daarom, alle verleiding en verleiders links laten liggen! Neen l gezegd, waar 7 moet f Eikerzee, 7 Oct. Volgens berichten, ook bij de familie alhier ontvangen, is een voormalig inwoner dezer gemeente, Cor nells Joppe, oud 21 jaren, op droevige wijze om het leven gekomen. Als stuurman op de „Telegraaf VII" moet hij in den nacht van Zondag op Maandag j.l. over boord zijn geraakt en verdronken. Zijn lijk is te Sas-van-Gent opgevischt. Zijn de loopende geruchten juist, dan moet de justitie zich met dit geval bezig houden. Nieuwerkerk. De oefeningen in den Wapenhandel zijn ook hier deze week aangevangen. Er wordt aan deelgenomen door 30 jongelieden, 29 uit deze gemeente en 1 uit Ouwerkerk. St.-Filipsland9 Oct. Terwijl de manufacturier J. Delien uit Nieuw-Vosmeer dezen middag met kar en paard over den Oostdijk reed, struikelde het dier en viel. Bij dien val braken de boomen van de kar en de beide inzittenden, D. en zijn dochtertje, sloegen er voorover uit. Het meisje kwam met den schrik vrij, maar D. had zich aan één der armen nog al bezeerd. Ook het paard was bloedend verwond aan kop en voorpooten. Scherpenisse, 8 Oct. Als een zeld zaamheid in deze streken kan worden gemeld, dat Maandag j.l. zich alhier een ooievaar op het huis van dr. Sneepels heeft neergezet, en daar vertoefde tot den anderen morgen 6 uur. St.-Annaland, 8 Oct. Door het kantelen van den ladder viel j.l. Woensdag de vrouw van A. v. M. alhier van den zolder. Zij brak daardoor haar rechterarm. Boven dien werd de heujT aan haar rechterbeen ernstig gekneusd en haar hoofd verwond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1