ZIERIKZEE L Donderdag 8 October 1908. (55 i o r i It z e e s o h. e O o u r a n t). Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDIN6EN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAQ en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. No. 8678. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertenliSnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeurs A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierlkzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 lot 's avonds 9 ure. De Nederlandsche Regeering heeft door tusschenkomst van den Duitschen gezant aan de regeering van Venezuela een tweede nota betrekkelijk het tusschen beide staten gerezen geschil doen toekomen, liet gerucht deed in de pers de ronde, dat de President Castro geweigerd heeft de nota in ontvangst te nemen. Tot nu toe is dit gerucht nog niet bevestigd geworden. Mocht het, wat wij niet ge- looven, juist blijken, dan verkrijgt het incident door die weigering een nog scherper karakter en wordt de weg tot een vreedzame bijlegging der gerezene moeilijk heden en der daaruit ontstane wanverhou ding zoo al niet afgesneden, dan toch zeer bemoeilijkt. Met is toch de plicht van elke regeering, die zich haar verantwoordelijkheid bewust is, dien weg in te slaan, en ter voorkoming van een oorlog de uiterste grens van toegeefelljkheid te gaan, en niets onbeproefd te laten, wat tot een herstel van de vreedzame betrekkingen kan leiden. Tegelijk met de verspreiding van boven staand gerucht werd gemeld, dat Castro's gezondheidstoestand zeer ernstig geschokt is, want dat hij twee bloedspuwingen gehad heeft. Castro zal thans wellicht de ervaring opdoen, dat zelfs de krachtigste geest eens wordt neergeveld, en daardoor tot het inzicht komen, dat macht, rijkdom, aanzien voor den sterfelijken mensch minder begeerlijk moeten zijn dan de verheffende gemoedsrust, die men slechts door goede daden, door het bevorderen van den vrede in de allereerste plaats, bekomen kan. Onze regeering heeft, volgens de laatste berichten, een telegram van den gouver neur van Curasao ontvangen, waaruit blijkt, dat de beweerde weigering de Nederlandsche. nota te ontvangen, geheel onjuist is. Europa's aandacht van Marokko is thans door de snel op elkaar volgende gebeurte nissen op het Balkan-Schiereiland afge leid. Bulgarije is eensklaps van een vorsten dom tot een koninkrijk gepromoveerd. Vorst Ferdinand heeft in een manifest aan het volk Bulgarije volkomen onafhankelijk verklaard. Hij heeft handig gebruik ge maakt van de omstandigheid, dat in Turkije het oude regime van het absolutisme door toedoen der Jong-Turksche partij ver vangen is door het constitutioneele stelsel, zoodat deze partij de kanden vol heeft om de instellingen van het rijk In overeen stemming te brengen met de door haar voorgestane beginselen. Klaarblijkelijk in overeenstemming met den keizer van Oostenrijk, wien hij onlangs te Budapest, de hoofdstad van Hongarije, een bezoek bracht, en door wien hij luisterrijk ontvan gen werd, heeft hij gehandeld. Dat Oosten rijk die onafhankelijkheidsverklaring, die in strijd is met het Berlijnsch verdrag, begunstigd, misschien wel daartoe aange moedigd heeft, is gemakkelijk te verklaren. Immers de keizer heeft in een schrijven aan de toongevende mogendheden kennis gegeven, dat hij het voornemen heeft Bosnië en de Herzegowina eerlang bij het keizerrijk in te Jijven. Nu zijn bij het Berlijnsche congres in 1877 deze twee gewesten tijdelijk ter besturing aan den keizer afgestaan. Door ze thans te annexeeren scheurt de keizer het Berlijnsch verdrag aan flarden. En nu valt het in het algemeen gemakkelijker samen dan alleen te zondigen. Vandaar dat Oostenrijk Bul garije bewogen heeft het geschikte oogen blik zijn lievelingswensch, volkomen vrij te wezen, thans te kiezen. Aan de ont trekking der Turksche souvereinfteit ging vooraf de inbezitneming van den Oriënt- spoorweg, die door Bulgarije loopt. Men herinnert zich, dat het spoorwegpersoneel in Turkije gestaakt had. De Buigaarsche regeering bezette hierop de lijn van dien spoorweg, die op haar gebied lag, met haar personeel. Toen de staking ten einde was, eischte de Turksche spoorwegmaat schappij, dat de regeering van Bulgarije niet langer de lijn met haar personeel zou bezet houden. Maar men klopte aan doove- mans ooren. Zelfs de protesten der mogend heden bleven zonder eenlg gevolg. Wel bood Bulgarije een schadevergoeding aan, maar deze werd door de Oriënt-spoor- wegmaatschapplj afgeslagen. De bezetting der spoorweglijn is blijkbaar de voorbode geweest van de onafhankelijksverklaring. De regeering had die lijn noodig, teneinde bij eventuëelen oorlog met Turkije, over die lijn de vrije beschikking te kunnen hebben. Want Turkije, dat bij het Berlijnsche tractaat het souvereiniteitsrecht over Bulgarije behouden had, zoodat dit rijk dan ook schatplichtig aan Turkije was, zou in den stap van Bulgarije wel eens een casus belli kunnen zien. De Bulgaren zijn bereid en ook gereed om voor hun zelfstandigheid goed en bloed op te offeren. Zij waren van 1877 af in werkelijkheid vrij geworden, zij wilden het nu ook in naam zijn. Men zal zich herinneren, wanneer men met de ge schiedenis alhans bekend is, dat de Turken zich in 1390 van Bulgarije hebben meester gemaakt. Zij onderdrukten echter het overwonnen volk raededoogenloos, zoodat dit vaak door opstanden beproefde zich aan de Turksche heerschappij te ontworstelen. De geweldige volksopstand, die fn 1876 uitbarstte, werd evenwei in stroomen btoeds gesmoord. Rusland zag daarin een reden zijn rasgenooten te hulp ie snellen. Het verklaarde Turkije den oorlog. Bij het vredesverdrag van St.-Stefano verloor Turkije zijn oppermacht over Turkije, en bij het tractaat van Berlijn werd Bulgarije een vorstendom, met dien verstande, dat Turkije zijn souvereiniteit behield. De volksvertegenwoordiging (Sobranje) koos tot vorst Alxander von Battenberg, maar deze, die niet naar de pijpen van den Czaar verkoos te dansen, werd door den ruwen, lompen Russischen generaal Kaulbars genoodzaakt zijn land te verlaten en zijn troon prijs te geven. Als opvolger van hem werd door de Sobranje prins Ferdinand van Koburg benoemd. Deze wist zich Rusfand te vriend te houden. Turkije heeft tegen de politieke vrij verklaring van Bulgarije bij de mogend heden, die het Berlijnsche tractaat onder teekend hebben, protest aangeteekend. (let zal wel bij een protest blijven. in een brief van den keizer van Oosten rijk aan bar on Aehrenthaels, den minister van buitenlandsche zaken, verklaart de keizer, dat hij de rechten van zijn souve reiniteit ook over Bosnië en de Herzegowina zal uitstrekken, waardoor hij van deze gewesten formeel betit neemt. In datzelfde schrijven gelast hij de ontruiming van Novibazar ten behoeve van de Turken. Dit is het verguldsel om de bittere pil voor Turkije smakelijk te maken. In Servië, waar men van een groot Servisch rijk droomde, waartoe Herzego wina en Bosnië dan ook zouden behooren, is men woedend over den onverwachlen coup van de Oostenrijksche regeering. Het hondje zal misschien wel blaffen, maar bijten doet het zeker niet. Volksbetoogingen gericht tegen Oostenrijk, werden gehouden. In Berlijn hebben 17951 winkeliers zich vóór de sluiting van hun zaken ten acht ure des avonds verklaard, en slechts 6720 waren er tegen. In Antwerpen is een groote werkloozen- betooging gehouden. Zij kwam op de Groenplaats bijeen. Kinderen liepen vooraan, dragend een vaandel, waarop geschreven stond: „Onze vaders willen werken, maar vinden het niet, wij, hunne kinderen willen eten, maar vinden geen eten". Het was een reusachtige stoet, die naar de Groote Markt trok, waar het stadhuis is. De burgemeester ontving een deputatie uit hun midden. Deze vroeg de beschikbaarstelling van f 100.000 uit de gemeentekas. De burgemeester antwoorddedat hij de wcnschen der deputatie aan den raad zou overbrengen. Deze heeft Inmiddels ver gaderd, en voorshands, om in den eersten nood te voorzien, besloten, vijfduizend gulden voor de wetkloozen uit te trekken. AMERIKA. Roosevelt's schoonzoon Longwbrth heeft te Rock Island in een redevoering een merkwaardige uitlating gedaan. Hij zei, dat William Taft de volgende acht jaren president der Unie zou zijn en dat dan Roosevelt weer gekozen zou worden. Men neemt algemeen aan, dat Longworth dit niet zonder voorkennis van zijn schoon vader gezegd heeft. Tengevolge van het persoonlijk ingrijpen van president Roosevelt in de campagne om het presidentschap acht men Taft's kansen sterk gedaald. Eerst werd er 5 tegen 1 gewed, dat Taft zou worden gekozen en Bryan de nederlaag zou lijden. Sedert is de verhouding 2,5 tot I. Als Roosevelt nog eens zoo'n onhandigheid begaat, zei een journalist, dan zou dc kans voor Taft wel eens heelemaal verkeken kunnen zijn. De democraten hopen het natuurlijk. Maar of de bemoeiingen van Roosevelt zooveel kwaad hebben gedaan aan de republikeinsche zaak als hier wordt ge zegd, is zeer twijfelachtig. Een chauffeur ah sdiaker. Dit is een nieuw gevaar voor automobielende rijke pa's van min of meer bekoorlijke dochters. De eenige dochter van den heer W. A. Spear, een millionnair uit Atlanta, de 17-jarige miss Sylva, is er van door gegaan met haars vaders 20-jarigen auto bestuurder Russell Thomas en heeft hem in 't geheim gehuwd. Nog geen jaar was de man in dienst en nu brengt hij met de erfgename van 1,000,000 dollars bij haar meerderjarigheid, als erfdeel van hadr grootvader, de wittebroodsweken te Washington door. Te Charlotte in Noord-CaroJine heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in een buskruitfabriek. Er was juist een groote hoeveelheid kruit in het magazijn. De geheele fabriek is verwoest, een halven mijl in den omtrek sprongen de ruiten tengevolge van den luchtdruk. Tien werk lieden van de inrichting zijn gedood en twintig gewond. TURKIJE. Konstantinopel, 6 Oct. Een buiten gewone Ministerraad besloot te protesteeren tegen de onafhankelijkheidsverklaring van Buigarije, en den beheerder van 't Turksche commissariaat te Sofia terug te roepen. Aan journalisten werd medegedeeld, dat Ferdinand aan den Sultan telegrafisch zijn gevoelen van trouw betuigde, doch dat de volksbeweging hem noopte tot de onafhankelijkheidsverklaring. Waarop de Ministerraad terug seinde de daad als een schending van het verdrag van Berlijn, te beschouwen en bij de mogendheden daar tegen te protesteeren. Aan de journalisten werd verzocht het volk niet omtoodlg op te zetten. Volgens een gerucht beloofde Rusland moreeien steun aan Turkije. Te Adrianopel worden volgens gerucht Boelgaarsche reservisten opgeroepen. De Jong-Turken zijn zeer opgewonden over de daad van Ferdinand. 1 uur 50 minuien 's morgens. De ministerraad vergadert nog en het laat zich aanzien, dat dit nog eenige uren zal duren. Men is zeker, dat er een nota aan Bulgarije zal worden gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de schending van het verdrag van Berlijn. Vorst (nu tsaar) Ferdinand zond den sultan een telegram, waarin hij verklaarde, dat hij door de stemming van het volk zich gedrongen gevoelde uitdrukkelijk de hoop uit te spreken, dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen beide landen gehandhaafd zullen blijven. De ministerraad beraadslaagt over het antwoord en in welken vorm men het protest en de weigering om de onafhankelijk heid te erkennen, zal kleeden. De commissie voor verdediging houdt zitting en bespreekt den toestand. BULGARIJE. Sofia, 4 Oct. De vorst van Bulgarije kwam hedenavond in Rouchouck aan, waar hij verwacht werd door alle ministers. Nog heden moet een ministerraad plaats hebben onder voorzitterschap van den vorst om een beslissing te nemen in de op het oogenblik hangende kwesties. 5 Oct. Het bericht der proclamatie werd in de hoofdstad en dc provinciën met groote geestdrift ontvangen. Overal heerscht groote opgewektheid, alle bestuurs lichamen nemen maatregelen om het heuglijke feit te vieren. Dc stad vlagde, militaire muziekkorpsen speelden op de openbare pleinen, batterijen vuurden salvo's af. Morgen zullen plechtige missen in alle landstreken worden gehouden en militaire parades in de hoofdstad en de provinciën. Talrijke telegrammen van gelukwenschen komen voortdurend te Tirnovo aan. De scholen zijn gedurende 3 dagen gesloten. Vorst Ferdinand en dc Ministers waren te Tirnovo gedurende de proclamatie tegenwoordig, in welke stad zij gisteren avond waren aangekomen van Rouchouck. Prinses Eleonora en Ferdinand's kinderen vertrokken denzelfden avond naar Tirnovo met een specialen trein. De plechtigheid der proclamatie had om elf uur des morgens plaats in de oude kerk. Een koninklijk manifest, dat aan de natie de onafhankelijkheid verkondigt, zal heden verschijnen. ENGELAND. De gemeenteraad van Dublin heeft besloten een ieening van f 120.000 te sluiten voor werkverschaffing. Londen, 5 Oct. Reuters agentschap ver neemt, dat de Britsche regeering niet kan toestaan, dat welke mogendheid ook het recht zou bezitten, wijziging te brengen in. een internationaal tractaat, zonder dat daarvoor de toestemming is verkregen van de overige mogendheden, die dat tractaat mede onderleekend hebben. Uit dien hoofde zal de Britsche regeering weigeren goed te keuren, dat eenige inbreuk welke ook worde gemaakt op het Tractaat van Berlijn. Zij zal weigeren te erkennen hetgeen geschied is, totdat de opvattingen der overige mogendheden zullen zijn bekend geworden, en met name de opvatting van Turkije, dat meer onmiddel lijk bij de quaestie betrokken is dan één der overige mogendheden. Naar wij vernemen, heeft de Oosten rijksche ambassadeur zich naar Balmoral begeven om koning Edward een eigen- handigen brief van keizer Franz Joseph omtrent Bosnië ter hand te stellen. Minister Grey is te Londen aangekomen en houdt zich druk bezig met de openbare aan gelegenheden. De tijding van het optreden van Bulgarije en Oostenrijk is in oificiëele en diplomatieke kringen met onverholen spijt ontvangen. Men verneemt, dat de Russische regeering bereid is mede te werken tot alle vredelievende maatregelen, die de mogendheden mochten nemen ter ver hoeding van het uitbreken van vijandelijk heden in Oost-Europa. FRANKRIJK. Parijs, 4 Oct. Uil Weenen wordt aan de Temps geseind: de hier heerschende meening over den politieken toestand is zeer verontrustend. Men acht een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije niet on mogelijk. Parijs, 5 Oct. De gedachtenwisselingen tusschen minister Pichon en de gezanten van verscheiden mogendheden blijven zoo druk mogelijk. Over den loop der be sprekingen zijn geen aanwijzingen verstrekt behalve de verzekering, dat de Fransche, Engelsche en Russische regeeringen ge komen waren tot een overeenstemmende beschouwingswijs. Het staat vast, dat Frankrijk, Rusland, Engeland en Italië geneigd zijn al hun krachten in te spannen om te komen tot het behoud van den vrede in het Oosten. Maar op het oogen blik schijnt het moeilijk, een middel te vinden, geschikt om lot het beoogde doel te kunnen worden gebezigd. Alles hangt af van wat er te Konstanti- nopel zal gaan gebeuren. En een snelle opeenvolging van gebeurtenissen zou de mogendheden wel eens kunnen stellen voor een voldongen feit en den stand van zaken volkomen kunnen wijzigen. Het plan van een nieuw internationaal congres wordt met zekere hardnekkigheid opgeworpen. In elk geval zou men te dezer zake de meening moeten kennen van Turkije. Is dat gunstig gestemd voor het denkbeeld dan zouden gelooft men de mogendheden het gemakkelijk over een conferentie kunnen eens worden. Frankrijk, Rusland en Engeland zouden het initiatief kunnen nemen. Maar dat zijn alles hypothesen, welke men op 't oogen blik met groote behoedzaamheid dient te beschouwen. Wederom is er, op den zesden verjaardag van Zola's dood, een pelgrims tocht naar Médan geweest. De stoet is ontvangen door mevrouw Zola en Zola's beide kinderen. Onder de bezoekers waren Dreyfus en zijn vronw. DUITSCHLAND. Metz, 4 Oct. Bij Nolsseville is heden In tegénwoordigheid van 65.000 menschen een gedenkteeken voor de Fransche strijders onthuld. Aanwezig waren een vertegen woordiger der Fransche regeering, com mandant Olivier, 25 Fransche officieren, deputaties van Duilsche regimenten en burgerlijke en militaire overheden van Metz. Na een godsdienstige plechtigheid in de dorpskerk, aan de nagedachtenis der soldaten gewijd, en een toespraak van den heer Jean, die het denkbeeld om een gedenkteeken op te richten het eerst had geuit, aanvaardde de districtspresident, graaf Zeppelin, het gedenkteeken in de bescherming van de keizerlijke regeering, met een rede, waarin hij de gevallenen van 1870 eerde en de hoop uitsprak, dat de Franschen en Duitschers ook in hun leven elkander wederzijds zouden kunnen achten, met elkander opschieten en be trekkingen van goede nabuurschap met elkander onderhouden. Zeppelin legde een krans op het gedenkteeken neer namens de regeering. Dresden, 5 Oct. De koning van Spanje is hier uit Weenen aangekomen en aan het station ontvangen door den koning van Saksen en de voornaamste burgerlijke en militaire autoriteiten. De begroeting der beide koningen was zeer hartelijk. De bevolking begroette koning Alfons met veel sympathie. BELGIË. Het te Brussel verschenen „Bulletin officieel" over den Kongo-staat publiceert in 40 pagina's druk een lange recht vaardiging over de door den Belgischen Koning tot nu toe gevoerde Kongo-poliliek. Het artikel is niet onderteekend, maar het is niet moeilijk te raden, dat Koning Leopold zelf de auteur is. De Koning probeert daarin te bewijzen, dat de aan de inboorlingen opgedrongen dwangarbeid door de Kongo-negers evenals door de inboorlingen der Engeische Koloniën in Afrika, zonder morren als iets dat in het geheel niet gehaat werd, opgenomen is; integendeel dal verplichte werken werd als iets „populairs" beschouwd. Die verplichte arbeid streed ook niet tegen de Berlijnsche acte, welke geen enkele soort van fiskaal regime uitdrukke lijk verbood. Koning Leopold bestrijdt verder de aantijging, dat hij slechts aan zijn eigen belangen gedacht had. In waarheid heeft hij den Kongo-staat niet uitgezogen, maar integendeel zich door dien staat laten uitzuigen, en dat wel ter wille van België. De inkomsten der Kongoleesche kroondomeinen had hij willen gebruiken voor de uitgaven ten bate van den Kongo-staat en België. Zijn bedoeling was geweest met de hulp van dat geld het lot der inboorlingen te verlichten, de Belgische missies te ondersteunen, een Belgische handelsvloot te scheppenkunst en weten schap te dienen en Brussel te verfraaien. Daarom zal het Belgische volk, meende hij, nog wel eens betreuren, hem verplicht te hebben zijn plan op te geven. De Belgische Kongo-pers publiceert lange uittreksels uit het artikel. Antwerpen, 5 Oct. De gemeenteraad beraadslaagde hedenavond uitvoerig over een voorstel der drie socialistische raads leden om een bedrag van 200,000 franken toe te staan ten behoeve der werkloozen tn het nakend winterseizoen. Besloten werd het restant van een verleden jaar toe gestaan bedrag van 10,000 franken, dat nagenoeg onaangeroerd bleef, onmiddellijk voor liet doel te bestemmen, voorts de kwestie te verzenden naar de commissie van financiën en die van maatschappelijke werken, welke commissies dan met groote spoed zouden vergaderen en met dien verstande, dat over 14 dagen in openbare raadszitting door de commissies verslag zal uitgebracht kunnen worden. NEDERLAND. IJmuiden, 3 Oct. Uit Velseroord, nabij deze gemeente, wordt gemeld, dat een afschuwelijke geschiedenis is aan het licht gekomen. In een klein huisje aan den Driehuizer- weg woont een oude vrouw, De B. genaamd, met hare dochter. Een niet- inwonende dochter, die hare moeder wenschte te bezoeken werd gedurig de toegang geweigerd, op grond, dat de oude vrouw ziek was. Zij vertrouwde de zaak niet, dacht aan opsluiting of misdadig opzet en diende een klacht in bij den heer N., wethouder, omdat het hoofd der politie, de burgemeester, afwezig was. Nadat de heer N. de overtuiging had gekregen, dat hier niet de gewone over drijving dominees de, zegde hij een onder-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1