ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 October 1908. Tweede Blad. AFKONDIGING, NIEUWSTIJDINGEN. (55 i e X" i Is. z e e s c h. e Oour an t). Verschijnt DINSDAO, DONDERDAG en ZATERDAO. De prijs per 3 maanden is 1.30, franco per post 1,60. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGAN6. No. 8677. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een koperen naaldenkoker. Een lang eind dik touw. Een koperen gewicht 2 D.G. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De Commissaris van Politie waarschuwt dengene, die Woens dag na den middag 30 September de portemonnaie gevonden heeft, waarin acht guldens, één bankbillet van f 10 (waarvan de letters en nummers bekend zijn) en één dubbeltje aanwezig waren, daarvan kennis te geven aan zijn bureau, om niet de verdenking op zich te laden, zich aan verduistering schuldig te willen maken. Aangifte voor het Bevol kingsregister. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan hunne verplichtingen tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister, voorgeschreven bij Kon. Besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad No. 141). De bepalingen van voornoemd Kon. Besluit zijn hoofdzakelijk de volgende: 1°. Zij, die hunne woonplaats naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan verklaring aan het gemeentebestuur, met opgaaf der gemeente, waar zij zich wenschen te vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats; 2°. Zij, die zich in de gemeente vestigen, doen daarvan aangifte aan het gemeentebestuur, binnen ééne maand na hunne aankomst; 3'. Elk hoofd van een gezin geeft uiterlijk binnen ééne maand kennis aan het gemeente bestuur van ieder lid, dat in het huisgezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Dezelfde kennis geving geschiedt ook door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Verzuim van één der hierboven onder 1", 2" of 3° vermelde verplichtingen wordt, ingevolge art. 9 van meergemeld Kon. Besluit, gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geld boete van ten hoogste 100 gulden. Bovendien is aangifte ter gemeente-secretarie verplicht bij verhuizing binnen de gemeente. De getuigschriften van woonplaatsverandering kunnen dagelijks gedurende de uren, dat de Secretarie voor het publiek is opengesteld, worden verkregen of ingeleverd. Zierikzee, den 1 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. art. 8, 2 lid der Hinderwet. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Brengen ter openbare kennis, dat heden door hen is genomen het volgend besluit: De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Overwegende, dat hunne beslissing op het ver zoek van de Maatschappij tot détail verkoop van petroleum „De Automaat", depot Zierikzee, d.d. 22 Augustus 1908, om vergunning tot het oprichten van eene bergplaats van hoogstens 240 liter benzine in het perceel op den hóek van het Vrije en de Hooge Molenstraat, wijk A no. 243, niet binnen den bij het eerste lid van artikel 8 der Hinderwet gestelden termijn kan worden genomen, omdat het voor het nemen dier beslissing ver- eischte onderzoek nog niet is afgeloopen Overwegende, dat het daarom noodig is, bedoelde beslissing voor den tijd van uiterlijk zes weken te verdagen Gelet op het tweede lid van artikel 8 der Hinderwet BESLUITEN 1°. De beslissing op voormeld verzoek voor den tijd van ten hoogste zes weken te verdagen 2°. Dit besluit in afschrift aan de verzoekster mede te deelen, en door afkondiging ter kennis te brengen van het publiek. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, (get.) H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester, (get.) JAN SNELLEN, Secretaris. Zierikzee, den 2 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. CHINA. Peking, 1 Oct. De mogendheden zijn het eens geworden over het verbod van invoer in China van opium en benoodigd- heden voor het opiumrooken. Het verbod (reedt 1 Januari 1909 in werking. AMERIKA. De oudste zoon van president Roosevelt, Theodoor, gaat zich toeleggen op de wol- fabricage en hij begint als gewoon fabrieks arbeider op de tapijtenfabriek van Hartford in Thompsonville in Connecticut. Lang zamerhand wil hij dan alle afdeelingen van het vak doorloopen, om van alles in de praktijk goed op de hoogte te komen. Thomsonville is een kleine fabrieksplaats van zeven duizend inwoners. Onder welken hoogen druk de ver kiezingscampagne gevoerd wordt, kan daaruit blijken, dat Taft Woensdag niet minder dan 15 redevoeringen heeft ge houden. Maar toen was hij ook op. Bryan, zijn tegencandidaat, streeft hem waardiglijk opzij. In Washington vergadert thans het Internationale Tuberculose Congres, waar op door professor Irving Fisher van de Yale-Universiteit ontzettende statistieken werden medegedeeld. Volgens dezen professor zijn namenlijk op 't oogenblik vijf millioen menschen in de Vereenigde Staten ten doode gedoemd, tenzij er radicale medische maatregelen worden genomen. Per jaar sterven er in Amerika 138.000 menschen aan de tering, wat de natie meer dan 2 500 000.000 gulden kost, door verlies aan verdiensten der lijders gedurende de jaren der ziekte, aan doktersrekeningen, medicijnen enz. De helft van deze kosten worden gewoon lijk gedragen door de slachtoffers zelf, doch de andere helft door anderen. Daarom, zegt de professor, zou het wijze bezuiniging zijn voor de maatschappij, als zij 5 millioen dollars (12.500.000 gulden) schonk om de ziekte te bestrijden in plaats van het schijntje, dat er voor gegeven wordt. PORTUGAL. Bij de begrafenis van een rijken Isra- elitischen koopman te Lissabon, Paul Cagy, heeft zich Woensdag een allerschandelijkst tooneel afgespeeld. Op den weg tusschen de synagoge en het Joodsche kerkhof werd de stoet, waarin vele verwanten en vrienden van den over ledene meeliepen, plotseling aangevallen door een bende kerels, die met steenen wierpen, en met den kreet „weg met de Joden", den lijkwagen bestormden. De bidders werden met stokslagen op de vlucht gedreven en op een gegeven oogen blik viel de kist op straat. Aan het schandelijke tooneel kwam p§s een einde, toen de politie tusschenbeide kwam. Meer dan twintig Israëlieten werden gewond, waarvan negen levensgevaarlijk. RUSLAND. Warschau, 1 Oct. De politie heeft huis zoeking gedaan in het centrale bureau van de Poolsch socialistische partij; zij ontdekte de benoodigdheden voor het maken van valsche paspoorten, een geheime drukkerij, een grooten voorraad revolution- naire brochures en proclamaties en revolvers. Er hadden 13 arrestaties plaats. ENGELAND. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige verhalen van het vergaan van de „Argonaut", merkwaardig omdat er van de 231 menschen, die er aan boord waren 113 reizigers, die van Londen een tocht van drie weken naar de Middellandsche zee gingen maken, en 118 koppen bemanning niemand ook maar eenig letsel kreeg. Alleen ging alle reisgoed verloren; een gravin De Hamil c^e Manin raakte voor f 60,000 aan juweelen kwijt. Te merkwaardig was de redding van alle levens, omdat de menschen eigenlijk tweemaal schipbreuk leden. Want nauwe lijks waren ze in de negen booten van de „Argonaut" overgebracht naar de „Kingswell" waarmede de „Argonaut" in aanvaring was geweest, of dat schip begon ook te zinken. Ijlings ging men weer in de booten, tot de „Southmoor", een kolen boot, ze oppikte. Zes uur nadat de aanvaring was gebeurd stapten de schipbreukelingen te Dover weer aan wal. Bij het kalme weer en de nabijheid van de kust was er na het ongeluk aan boord van de „Argonaut" zoo weinig paniek, dat éèn der reizigsters kiekjes van het geval nam. De meeste reizigers zaten aan het ontbijt, toen de aanvaring plaats had. De „Argonaut" was een schip van een 3275 ton, de „Kingswell" van 3000. De „Argonaut" is in diep water gezonken, de „Kingswell" tusschen Hythe en Dymchurch op den wal gezet. Koning Eduard heeft last gegeven om de brieven van Koningin Victoria te herdrukken als een volksuitgaaf in 3 deelen, die te zamen f 3,60 zal kosten. Tot nu toe kostte het boek f 37,80; maar de Koning wil het nu „onder het bereik van al zijn onderdanen" brengen. FRANKRIJK. Dezer dagen is een kapitein van het Fransche leger te Rijsel al heel ongelukkig te pas gekomen. Hij had een kast in zijn woning zoo afgesloten, dat iemand, die de kast mocht openen, daardoor een revolver zou afvuren, die in de kast was geplaatst. De kapitein schijnt daar niet om te hebben gedacht op een oogenblik dat hij haast had. Hij moest naar Brest vertrekken en deed, onnadenkend, de kast open. Het schot ging af en de kogel trof de kapitein in den buik. De kapitein, Emile Marsal, is naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is hopeloos. BELGIË. Bij onze Zuidelijke buren ondervindt men ook geducht de gevolgen van de algemeene malaise. De gemeenteraad van Gent heeft daarom in de zitting van 28 September een commissie aangesteld, belast met een onderzoek naar de armoede, die in de werkmanshuisgezinnen van Gent zou be staan, als gevolg van de crisis. Die commissie heeft nu ter kennis gebracht, dat, om haar onderzoek zoo volledig mogelijk te doen, zij de bevolking ver zoekt „de personen, te Gent wonende, en die in nood verkeeren" schriftelijk bekend te maken aan den schepen van openbare liefdadigheid ten stadhuize. In Antwerpen hebben de socialisten Donderdag een betooging van werkloozen gehouden, die op het stadhuis aan den gemeenteraad een bedrag van 200.000 frcs. vroeg om tot einde Februari de nood lijdenden te helpen. Volgens de mededeelingen van den woordvoerder der afvaardiging, die ten stadhuize werd ontvangen, zijn in de metaalnijverheid 23 pCt. werklieden, die tot vakbonden behooren; gewoonlijk zijn deze ook de beste elementen. De overige werklooze arbeiders uit deze nijverheid bedragen nog 50 pCt. Zij, die nog aan het werk zijn, werken maar 40 uren, terwijl zij anders 60 uren per week werken. In de sigarennijverheid zijn 40 pCt. werkloozen. Omtrent de beweging aan de haven wees hij o. a. er op, dat van de 160 kranen, die aan de kaaien staan, er Woensdag j.l. niet meer dan 28 in gebruik waren. Daarbij komt nog de crisis in de bouwnijverheid, die op verre na niet afneemt. Het Arbeidssecretariaat vraagt dus aan de stad 200.000 francs om in de maanden November, December, Januari en Februari, die men als de ergste voorziet, de nood lijdenden bij te springen. Een deel van deze som zou besteed worden om soep uit te reiken aan behoeftige kinderen. De stedelijke werkloozenkas, bijgestaan door vakvereenigingen, die controle uit oefenen, zou 't overige aan de werkloozen uitkeeren, en wel op de volgende wijze: 1 franc per dag werkloosheid, ten hoogste gedurende 50 dagen, aan werklieden, die regelmatig gestort hebben in de werkloozen kas, of die sedert drie maanden bij een vakbond zijn aangesloten; de niet-aan- geslotenen, die ten minste sinds 3 maanden te Antwerpen wonen, zouden 75 centimes per dag krijgen. NEDERLAND. Assen, 3 Oct. In de circustent van de heeren Blumenfeld alhier is Donderdag avond onder de voorstelling een ongeluk gebeurd. De 3e-rang-bezoekers zakten eensklaps naar beneden en kwamen ge deeltelijk op en door elkander. Één kreeg een kneuzing aan het been, waardoor hij per rijtuig naar de ouderlijke woning ver voerd moest worden. Behalve enkele schrammen, kwamen de overigen een paar honderd er met den schrik af. Oorzaak onbekend. Rossum (bij Zalt-Bommel), 2 Oct. Wie gaarne op eenvoudige, wisse manier dieven wil leeren opsporen, had Maandag op Letwalda, de aanlegplaats voor stoombooten alhier, moeten zijn. Daar had hij kennis kunnen maken met zeker persoon uit één der omliggende dorpen aan de overzijde der Maas, wien een sommetje geld was ontvreemd en die, zonder de politie er mee in kennis gesteld te hebben, zelf op onderzoek naar zijn vermiste schatten uitging. Zijn reisplan was met de Nijmeegsche boot naar Rotter dam. Daar kon hij klaarheid in zijn duistere zaak bekomen bij een zoogenaam- den duivelbanner. Die zou hem op de hoogte brengen, ja, hem zelfs in een emmer water den persoon laten zien, die den klomp onder de bedstede had geledigd. Dan had onze reiziger daar den dader met zijn mes een veeg over 't gelaat te geven om hem, thuis gekomen, gemakkelijk te kunnen herkennen. Om hem maar niet te zeer te verminken, zou hij hem een snee in 't oor geven. Bij het verlaten van den verklikker zou hij wel oppassen niet om le zien, want dan ware het plan mislukt. De pastoor had hem deze reis wel afgeraden, maar hij ging er toch op uit. En met welk gevolg? Dinsdagmiddag stapte hij hier weer van de boot en wist mede te deelen, dat een vrouwelijk familie lid hem had beroofd. Binnen enkele dagen zou die het geld door een ander laten terugbezorgen. Of dit heeft plaats gehad, zijn we nog niet te weten gekomen. Zoo ja, mag dien persoon het politie-diploma toch wel honoris causa worden uitgereikt Arasterdam, 3 Oct. De burgemeester weigerde heden de 3 ontslagen gemeente ambtenaren te ontvangen, die hem over hun ontslag verzochten te spreken. Naar wij vernemen, zal de heer Ketelaar in den Amsterdamschen gemeente raad een interpellatie richten tot Burgem. en Weth. naar aanleiding van het drie voudig ontslag aan de gemeenteambtenaren A. Burcks, Z. Gulden en O. J. A. Smit gegeven. Vannacht om twee uur hebben een viertal inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het manufacturenmagazijn van G. A. Kenners in de Hooftstraat, welk magazijn vijf panden beslaat. De dieven hebben het geheele magazijn doorzocht, doch niets van hun gading gevonden. Daarna hebben zij een bezoek afgelegd in het privé kantoor, waar zij de grootste wanorde hebben aangericht. Uit de lessenaar van den kassier stalen de dieven tien gulden. Verder konden zij ook daar niets vinden, wat te gebruiken was. De brandkast hebben zij niet kunnen forceeren. Hoe de inbrekers zijn binnen gekomen, is tot nu toe een raadsel. Ver dwenen zijn zij door overklimming van daken en platten. Toen zij bij de straat waren gekomen, hebben zij gordijnen aan de dakgoot geknoopt en zich laten zakken. Door het geraas, hierdoor veroorzaakt, werden de buren wakker, die de vier mannen zagen afdalen. Zij waarschuwden de politie, doch toen deze gearriveerd was, was het te laat en kon zij alleen constateeren, dat de dieven in de richting Kralingen verdwenen. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over vier geraakte alhier in de P. C. Hooft straat bij de Van Baerlestraat een dame onder een om den hoek komenden tram wagen van lijn 3. De wagen moest worden gelicht en met veel moeite gelukte het de dame er onder vandaan te halen. In het hoekhuis binnengedragen, bleek het aan de in de onmiddellijke nabijheid wonende artsen Verschuyl en Van der Hoeven Leonhardt, dat de dame, behalve met den schrik, met een beenkneuzing eraf gekomen was. Zij kon per rijtuig gebracht worden naar de familie, bij welke zij logeerthaar woonplaats is te Muiderberg. De electricien van de variété „Flora" alhier heeft leelijk wraak genomen op één der artisten, die hem een te lage fooi naar zijn zin had gegeven. Hij had eerst gevraagd om een grooter fooi en toen deze hem door signorina Palaggi, de milde geefster, werd geweigerd, heeft hij gistermorgen, vóór zij naar Berlijn vertrok, over haar garderobe vitriool geworpen, waardoor deze geheel is bedorven en zonder haar costumes kan signorina Palaggi, die transformatie-zangeres is, niets beginnen. De electricien is onmiddellijk in hechtenis genomen. Een leerjongen heeft bekend mede te hebben geholpen. De electricien is later uit de voorloopige hechtenis ontslagen, maar van de directie van Flora" heeft hij de mededeeling ge kregen, dat hij op staanden voet ont slagen is. Een eisch tot schadeloosstelling moet door signorina Palaggi zijn ingediend. Leiden, 3 Oct. Tegen zeven uur ging de stroom van menschen naar het Schuttersveld, het gereserveerde gedeelte zoowel als het voor ieder toegankelijke was weldra geheel gevuld en er heerschte al dadelijk een zeer opgewekte, zelfs jolige In de muziektent op het Schuttersveld speelde het Leidsch Muziekkorps, terwijl er om heen op het breede, houten plankier den heelen avond druk gehost werd. Op Zomerzorg, waar de ouderen van dagen, althans de meest kalme naturen onder hen, een rustig zitje hadden gezocht, gaf de stafmuziek van het 4e regiment infanterie een mooi concert te hooren, terwijl de muziek van het 3e regiment huzaren, uit Den Haag, op Zomerlust de vreugde er in wist te houden. Er heerschte op het Schuttersveld echte kermispret, die echter slechts zelden tot buitensporigheden oversloeg. Te half elf besloot een inderdaad schitterend vuurwerk het feest. De studenten-sociëteit Minerva had haar deuren voor de burgerij opengezet; Amicitia verleende aan Minerva's zonen gastvrijheid en onder het tintelen van den wijn werd het feest der verbroedering voor éénen dag gevierd. Hedenmorgen ongeveer halfzes wilde de heer H. alhier, met zijn 12-jarig zoontje in de „Zijl" onder Leiderdorp gaan visschen met een schuitje. Toen een motorboot langszij kwam, vroegen zij den gezagvoerder vergunning aan de boot te mogen vasthouden. Deze vergunning werd verleend, zij pakten de boot beet, doch door de zuiging schepte het schuitje water, zoodat het zonk en vader en zoon te water geraakten. De bemanning van de motorboot spande onmiddellijk alle krachten in de drenke lingen te redden en mocht dan ook het genoegen smaken den vader door middel van een haak naar binnen te halen, doch de jongen zonk al meer. Nadat men ruim een kwartier gezocht had, werd het kind met een haak opgehaald en ten spoedigste in een nabijzljnde woning gebracht. Onmiddellijk werd de dokter ontboden, die alle middelen tot opwekking der levensgeestenin het werk stelde, doch het knaapje was reeds dood. Na eenige dagen van rust is de inktwerper alhier weder danig aan het werk gegaan. Donderdag en Vrijdag zijn weder een 10-tal aangiften bij de politie gedaan van het verontreinigen van kleederen van dames met de bekende roode vloeistof en hoewel uitgebreide maatregelen van toezicht zijn genomen is het niet mogelijk geweest de hand op den dader of de daders te leggen. Niet alleen in de drukste straten als Breedstraat, Haarlemmerstraat, Nieuwe Rijn en andere drukke wegen, maar ook van minder bezochte buurten komen thans klachten in. Voor de politie wordt het dus moeilijker om door toezicht houden deze wandaden te betrappen. Zou het uitloven van een premie voor het vatten van den delinquent niet aanbevelings- waard zijn? 'g-Qravenhage, 3 Oct. De heer Th. v. Dieren alhier houdt zich reeds sedert geruimen tijd bezig met het nemen van proeven, om van een reddingboot of van een in nood verkeerend vaartuig af, een lijn naar een vaartuig of naar den wal over te brengen en bezigt daartoe ons infanteriegeweer model 1895. De middelen, welke gebruikt worden, om het doel te bereiken, zijn uiterst eenvoudig. Op de tromp van het geweer wordt een metalen bus geplaatst, waarin zich een soort schietloodje bevindt, waaraan een dun touwtje is bevestigd, om de eerste ver binding met wal of schip daar te stellen. Bij het afschieten van het geweer zet de kogel zich vast in den daartoe uit- geholden onderkant van het schietloodje op de tromp geplaatst en voert dit, zoo mede het in een klein kistje opgesloten touwtje mede. Is eenmaal de verbinding tot stand gebracht, dan wordt, zooals dit ook nu geschiedt, aan het dunne touwtje een zwaardere lijn en daaraan een redding kabel bevestigd. De genomen proeven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 5