ZIERIKZEESCHElë NIEUWSBODE. Dinsdag 6 October 1908. Ee,rste Blad. BERICHT. (5S ierikzeesche Cour an t). 250,500,1000,3000 of 5090 regels, Algemeene Schouwing op de Vloedplanken. Vóór een halve eeuw en nu. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. Voor het buitenland, verzending eens per week, 10,— per jaar bij vooruitbetaling. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. 65ste JAARGANG. No. 8677. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. AdvertentiEnvan 1—3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdag-middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur: A. I. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag ge opend van des voormiddags 9 - tot des avonds 9 ure, tot het aannemen van ad- vertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abonnement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau verkrijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op artikel 86 der Algemeene Politie verordening voor deze gemeente; MAKEN BEKEND: dat op Woensdag den 21 October e.k., aan te vangen te één uur des namiddags, eene Algemeene Schouwing zal worden gehouden op de Vloedplanken met alles wat daartoe behoort, als: kistingen of kaden voor deuren, ramen, keldermonden en andere openingen, de uaar den waterkant gekeerde zijden van gebouwen, de kozijnen van deuren en kelder ramen, de keldermonden met bijbehoorende zij muren en zoodanige stoepen, waaronder kelders aanwezig zijn. Zij herinneren belanghebbenden verder aan het voorschrift der bovengenoemde Verordening, dat de vloedplanken of kistingen van de bepaalde hoogte alsdan moeten zijn bultengebracht, en eene voldoende hoeveelheid klei of ander tot op stopping geschikt materiaal aanwezig moet zijn. Zierikzee, den 2 October 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. C. MOOLENBURGH, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. IV. Voor den hygiënischen toestand werd in 1857 door een plaatselijke commissie voor geneeskundig toevoorzicht zorg gedragen. In dat jaar heerschten te dezer stede de pokken. Zes-en-dertig gevallen van deze gevreesde ziekte, die, wanneer men er zelfs van herstelde, steeds zichtbare sporen op het lichaam achterliet, werden in de maanden November en December hier geconstateerd. Door inenting en her vaccinatie trachtte men de besmetting zooveel mogelijk tegen te gaan. De plaatselijke commissiën voor genees kundig toevoorzicht zijn thans opgeheven, en vervangen door de vanwege het rijk in 1901 ingestelde gezondheidscommissiën, waarvan de leden in iedere provincie, door den Commissaris van de Koningin benoemd worden. De gezondheidscommissie, die ons stadje tot zetel heeft, heeft in het rapport, dat door haar in 1907 werd uit gebracht, onder anderen gewezen op den slechten afvoer van het water in de stads grachten, en de hooge grondwaterstanden, welke daarvan het gevolg zijn, en waaraan het groot aantal malariagevallen, die alhier voorkwamen, door haar werden toege schreven. Ook werd nog door haar ge wezen op de onvoldoende wijze, waarop het ophalen der privaattonnen plaats heeft, en die tot sterke lucht- en bodemont- reiniging aanleiding geeft. Het wisselton- stelsel, aan de invoering waarvan echter overwegende financiëele bezwaren ver bonden zijn, zou evenwel een vrij afdoende verbetering in dien toestand teweegbrengen. In 1857 had men hier nog niet het tonnen stelsel, maar óf beerputten óf in het riool uitloopende privaten. in het belang van den gezondheidstoestand werd in 1857 met het oog op het groot gebrek aan water, dat te dezer stede ten gevolge van de langdurige, felle droogte in de maanden Juli en Augustus heerschte, van gemeentewege een groote hoeveelheid zoet water aangevoerd. In verband met het groote watergebrek werd door Burgem. en Weth. krachtens het vigeerend reglement van politie verboden om de stoepen te schrobben en de glazen te wasschen. Laten wij thans van dit onderwerp afstap pen, en overgaan tot dat der Nationale Militie. Nagaande het verslag, zien wij, dat het contingent, hetwelk de gemeente in 1857 moest leveren, 21 bedroeg. Ingeschreven voor de loting waren 71. Geleverd werden 16 lotelingen, 4 nummerverwisselaars en 1 plaatsvervanger. In 1857 gold nog het rempla^antenstelsel dat, gelukkig thans afgeschaft, aan den soldatenstand een minderwaardig karakter gaf. Het recht vaardig beginsel, dat elk voor zijn nummer moet dienen, was nog niet in onze wet geving opgenomen. Het aandeel der ge meente in de loting beliep het vorig jaar 26. Als lotelingen werden toen 78 inge schreven. Men kon zich echter niet meer, gelijk in 1857, door een ander laten ver vangen. De plaatsvervanging behoort sedert 1901 tot het verleden. Wat de schutterij in 1857 betreft, de geheele sterkte er van in deze gemeente bedroeg actief 142 man, reserve 124 man, te zamen dus 266 man. Sedert I Augustus 1907 is de schutterij, die in onze 's Landshistorie wortelt, en dus een zuiver nationale instelling was, een wettelijken dood gestorven. Al het aanwezige wapen en ledergoed, voor zooverre aanwezig, leverde zij in bij de rijksmagazijnen. Men had evenals nu ook in 1857 openbare en bizondere scholen, met dit kenmerkend verschil echter dat de bizondere scholen niet het confessioneeie karakter van thans droegen. Voor het middelbaar onderwijs had men hier alleen openbare scholen, te weten: het stedelijk instituut voor jonge heeren, dat door 15 leerlingen bezocht werd, en het stedelijk instituut voor jongejuffrouwen, dat 28 leerlingen telde. Beide instituten zijn thans verdwenen. Het instituut voor jongejuffrouwen heeft zich nog het iangst gehandhaafd. Maar in den stillen wedstrijd met de moderne instelling, de Hoogere Burgerschooldelfde het 't onderspit. Lijdend aan verval van krachten werd school D bij raadsbesluit opgeheven. Voor het lager onderwijs had men openbare en bizondere scholen. De open bare scholen bestonden in 1857 uit; le een stads-burgerschool met 65 leerlingen; 2e een tusschenschool met 219 leerlingen, en 3e een armenschool met 387 leer lingen. Bizondere scholen waren a. de school van den heer Rensen, welke bezocht door 108 leerlingen, een neutraal karakter droeg, en b. de school der Israëlieten, die bezocht door 13 leerlingen, van zuiver religieusen aard was, want daarop werd geen maatschappelijk, maar uitsluitend godsdienstonderwijs gegeven. Het onderwijzend personeel was naar rangorde verdeeld in: hoofdonderwijzers, onderwijzers, hulponderwijzers en kweeke- lingen. De twee bewaarscholen, die Zierikzee in 1857 had, werden bezocht door 223 kinderen. In 1907 had men te dezer stede een Rijks Hoogere Burgerschool met vijf-jarigen cursus. In een gloedvolle rede had mr. R. J. H. Patijn, de afgevaardigde van dit kiesdistrict, in de Tweede Kamer, de noodzakelijkheid tot overneming van de gemeentelijke Hoogere Burgerschool door den staat bepleit, wat tengevolge had, dat den lsten September 1907 de Ge meente Hoogere Burgerschool in een rijks instelling herschapen werd. Het aantal leerlingen bedroeg op het einde van het jaar 88, (namelijk 61 jongens en -27 meisjes). Wat het lager onderwijs betreft, men had openbare en bizondere schölen. De openbare lagere school was in vier calegoriën gesplitst, te weten fn school A voor onvermogenden met 315 leerlingen, waarvan 2 van buitenschool B voor min vermogenden met 264 leerlingen, waarvan 8 van buitenschool C voor vermogenden, tevens met eenigszins uitgebreid leerplan, met 152 leerlingen, waarvan 14 van buiten, en school D de vroegere jongejufferschool, met 5 leerlingen, waarvan 5 van buiten. Dan had men nog voor het bizonder onderwijs de Biz. Chr. school met 175 leerlingen, waarvan 12 van buiten, en de Roomsch Katholieke school met 128 leer lingen. Wordt vervolgd). JAPAN. De Russische regeering is met de Japansche overeengekomen, de Japanners die in Russische krijgsgevangenschap in 1904/5 overleden zijn, opte graven en naar hun vaderland terug zenden. De graven op de begraafplaatsen te Medwjev bij Nowgorod, te Moskou en Preobrasjensk zullen daartoe geopend, de overblijfselen in hun lijkkisten per spoor naar Riga en vandaar naar Hamburg vervoerd worden. Op verlangen van de nabestaanden heeft de Japansche regeering gelast, dat de lijken in het Hamburgsche crematorium zullen verbrand worden en dat de asch in urnen naar Japan zal worden gezonden. SPANJE. Spanje neemt uitgebreide voorzorgs maatregelen tegen de cholera. De Epoca maakt bekend, dat in het instituut Alfons XIJI een speciale cursus zal worden gegeven over oe ziekte, opdat de doctoren een bijzondere studie van de verschijnselen enz. zullen kunnen maken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle hooge geestelijken een circulaire gezonden om er bij hen op aan te dringen, dat zij aan hun parochianen toch vooral zullen voorhouden, hoe hoog noodig reinheid op het lichaam is om be smetting te voorkomen. ITALIË. De vroegere vrijwilligers van Garibaldi, die met hun generaal streden voor de Italiaansche eenheid, hebben weder eens gepoogd de aandacht op zich te vestigen. Na afloop van een meeting te Rome schaarden de aanwezige vrijheidshelden zich in rij en gelid en vilden naar het paleis Braschimarcheeten, baarde minister president Tittoni woont, om diens bemid deling in te roepen, ten einde van het parlement een dagelijksche toelage van 1 franc per hoofd te verkrijgen. De politie echter verzette zich tegen dezen optocht; de oude soldaten wilden volhouden, cr vielen slagen, en eenigen werden gearresteerd, terwijl de anderen verstrooid werden. Toch slaagde er een zeker aantal in tot het paleis door te dringen en den portier een petitie te overhandigen. Een groot aantal dezer dapperen verkeert in uiterst behoeftige omstandigheden. RUSLAND. De commissie voor kolonisatie in Siberië is voornemens het volgend jaar 100,000 families naar Siberië te laten ver huizen. Er is op de begrooting voor dat doel een bedrag van 23,277,000 roebel uitgetrokken. DUITSCHLAND. Onder verschijnselen, die aan echte cholera deden denken, is Woensdagavond een jong meisje in het Rudolf Virchow- ziekenhuis te Berlijn opgenomen. Den zelfden nacht is zij bezweken. Er is dadelijk een onderzoek ingesteld, om uit te maken, wat zij gehad heeft. Een merkwaardig toeval wil, dat de drie Duitsche legioen-soldaten, uit het Fransche leger gedeserteerd en door den Duitschen consul moederlijk beschermd, alle drie een kwaad geweten hebben tegen over het Duitsche legerbestuur. Twee van hen zijn uit het Duitsche leger gedeserteerd, de derde heeft zich geheel aan den dienst plicht in het lieve vaderland onttrokken. NEDERLAND. Breukelen, 1 Oct. Heden aan den avond van den dag waarop de heer C. Terpstra alhier, onder vele blijken van deelneming was ter aarde besteld, is voor zijn sterfhuis „Huize Groenevecht", een aangrijpend ongeluk voorgevallen. Een rijtuig, waarin eenige bezoekers naar het station zouden gebracht worden, reeds drie dames waren ingestegen, reed in de Vecht. Onmiddellijk bracht het ongeval een groote menschenmassa op de been. Aan twee der dames was het gelukt ijlings uit het rijtuig te springen, maar de derde, een nicht van mevrouw T., was daaruit verdwenen en in de Vecht ver dronken. Eerst na een half uur dreggens mocht men er in slagen haar lijk boven water te brengen. Scheveningen, 3 Oct. Het prachtige zomerweder doet aan Scheveningen geen kwaad. Van de strandstoelen wordt nog druk gebruik gemaakt. Voor de boulevard rotonde neemt dagelijks een talrijk publiek plaats. De pier heeft ook geen slechte dagen, terwijl de etablissementen aan het Gevers Deynootplein nog 's avonds door velen tot een aangenaam zitje worden uit gekozen. -- De firma 1. en F. de M.kooplieden alhier, kwam in het begin dezer week'tot de minder aangename ontdekking, dat haar boekhouder H., een Duitscher, die sinds ruim 14 jaren in haar dienst is en haar vertrouwen genoot, daarvanver moedelijk schromelijk misbruik heeft gemaakt. Hij wordt n.l. verdacht door middel van een door hem met de hand- teekening der firma, valscheiijk onder- teekende chèque zich bij eene crediet- inslelling te 's-Gravenhage, welke de firma bedient, een niet onaanzienlijk bedrag, men zegt f 2000, te hebben doen afgeven. Dit geld is niet door hem aan de firma ter hand gesteld, bij welke hij ook sedert niet is teruggekeerd. Het laatst is hij gezien Maandag j.l. aan het station van den Staatsspoorweg bij een trein, die naar het buitenland vertrok. Hij was toen in geheel nieuwe plunje gestoken. De ver dachte maakte gewoonlijk groote verteringen. De zaak is in politie-handen. Rotterdam, 3 Oct. Aan de scheepswerf „De Toekomst" te Nicuwendam is voor rekening van de Steenkolen-Hatidefsver- eeniging alhier een Rijnschip gebouwd van groote afmetingen. Het schip is 96 M. lang, 11 M. breed, inet een holte van 2.70 M. Het laadvermogen bedraagt 2000 ton bij een diepgang van 2.75 M. Öp het voor- en achterschip bevindt zich een telefoon naar den stuurstoel. Het schip is gebouwd van Duitsch Sieinens-Martin- vloci-ijzer. De plaatdikte van den romp varieert van 8 A 13 m.M. Het totaal-gewicht der 7 ankers bedraagt 2875 K.G. Met 14 dwarsschottcn van 5 a 7 m.M. dikte is het schip verdeeld in 13 ruimen, die er op ingericht zijn om door middel van elevators met grijpemmers gelost te worden. In het voorschip zijn ingericht de vertrekken van de bemanning, terwijl in het achterschip de woning van den schipper en zijn gezin wordt aangetroffen, bestaande uit 2 slaap kamers, badkamer, keuken, een salonnetje en een zeer aardige, modern betimmerde woonkamer. De woningtoestand is hier waarlijk heel wat beter dan gewoonlijk aan boord van schepen. De familie D., wonende aan de Westerkade alhier, ontving hedenmorgen de ontzettende tijding, dat de -16-jarige dochter, die gisteren naar de kostschool te Antwerpen vertrokken was en leed aan slaapwandelen, hedennacht uit een geopend venster was gevallen en aan de gevolgen van dien val was overleden. Gedurende de afgeloopen 9 maanden van dit jaar zijn den Nieuwen Waterweg 1054 schepen minder aangekomen dan in hetzelfde tijdvak des vorigen jaars. Aan boord van het s.s. „Pylades", liggende in de Rijnhaven alhier, heeft Donderdag een ernstige vechtpartij plaats gehad. Een afgemonsterde half dronken stoker kwam aan boord en viel den eersten machinist aan. wien hij twee messteken in de' linkerzijde toebracht. De kapitein, die den machinist te hulp kwam, werd door den woesteling in de hand gebeten. Eindelijk werd hij door een man der equipage met een graanschep tegen den grond geslagen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Een koopman uit Beieren vertoefde alhier op zijn doorreis naar New-York. Toen hij op de Wilhelminakade wandelde, werd hij door een hem onbekende man aangesproken, die hem in een café bracht. Daar waren kwartjesvinders en het slot van de geschiedenis was dat de Duitscher achtereenvolgens 6000 mark verloor. Hij liep naar de politie, maar de kwartjes vinders waren gevlogen Het wordt waarlijk toch eens tijd, dat de bewakers van de openbare veilig heid behoorlijk gewapend worden met revolvers liefst wanneer ze zelfs in het hartje van de stad hun leven niet meer veilig zijn. Pas heeft men geschreven over de ergerlijke wijze waarop een agent van politie aan den Boezemsingel bejegend is door kerels, die hij eenvoudig verbood te doen wat in strijd was met de goede orde, of we moeten melding maken van een nog ernstiger geval: beleediging en mishandeling van een agent, die daartoe niet de minste aanleiding gaf, zelfs niet door een verbod of een waarschuwing. Gisteravond halftien surveilleerde de agent H. Way op den hoek van Baan en Schildcrssteeg, toen drie slampampers hem begotyien uit te jouwen en te molesleeren, door tegen hem aan te loopen en hem te duwen. Way begreep, dat hij tegen der gelijke individuen maatregelen moest nemen en krachtig blies hij op zijn signaalfluit. Nu pakten de kerels hem aan en sloegen hem tegen den grond, waarna zij hem begonnen te trappen en te slaan. Het eenige wat de agent nog doen kon was, op den grond liggende, één zijner aanvallers vasthouden en met het gevest van zijn sabel op den kop slaan, maar spoedig moest hij voor de overmacht bukken. Intusschen kwamen vanuit het bureau Witte de Withstraat, waar het noodsignaal was gehoord, een inspecteur, een recher cheur en eenige agenten toesnellen, waardoor de laffe aanvallers het hazenpad kozen. Echter werd één der kerels in de gaten gehouden en gevolgd door den ernstig mishandelden Way. Die kerel vluchtte het Maastrichtsch bierhuis binnen in de Bleekerssteeg. Way vatte voor de 'deur post totdat de versterking was aange komen. De rechercheur D. v. d. Polder voorop met de geladen revolver, ging de politie het lokaal binnen en greep den aanvaller aan, die [daarop stevig geboeid en in den rug gesteund naar het bureau Groote Paauwesteeg werd gebracht, waar bleek, dat men met een berucht heer te doen had, J. N. genaamd. Door de slagen van Way had hij eenige wonden opge- loopen, die aan het bureau werden ver bonden. Zierikzee, 4 Oct. In oris nummer van 22 September deelden wij mede, in ver band met het smaakvol souvenir, dat de Vereeniging tot bevordering van Vreemde lingen-Verkeer aan de leden der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst, die aan de alhier gehouden honderdste algemeene vergadering deelnamen, heeft aangeboden, wat genoemde Vereeniging in den loop van het jaar gepresteerd heeft. Terloops zinspeelden wij daarbij op de plannen, die door haar beraamd werden. Wij wenschten echter niet uit de school te klappenen zwegen om die reden. Maar nu die plannen vasten vorm verkregen hebben, en geen geheim meer zijn, is het ons aangenaam dit stil zwijgen te kunnen verbreken. Men wenscht namelijk een nieuwe concertzaal te dezer stede te stichten, een gebouw te grond vesten, dat zóó zal worden ingericht, dat het zich leent voor tooneel-uitvoeringen, bals, lezingen, exposities en verkoopingen. Niemand, die de tegenwoordige localiteit kent, zal er zich over verwonderen, dat het bestuur van Vreemdelingen-Verkeer de stoute schoenen heeft aangetrokken om te trachten in dien toestand verbetering te brengen. De nadeelen toch van deze zaal zijn zoovele, dat men zich eerder verbazen moet, dat zij nog zoo lang in stand is gebleven. De slechte nooduitgang bij een calamiteit, de nauwe zitplaatsen, en de druipende muren gaven in de gesprekken dikwerf rechtmatigen grond tot klacht. Daarbij komt het gebrek aan kleedkamers, de hoogst primitieve verhooging, die voor tooneel dienst doet, en de beperkte zaal ruimte. Een en ander had ten gevolge, dat de bewoners van dit eiland het genot van tooneel-uitvoeringen moesten derven. Naar wij vernemen, zal de Vereeniging Vreem delingen-Verkeer, die de plannen beraamde, niet de geheele uitwerking er van op zich nemen, maar zij zal haar bemoeiingen slechts beperken tot het tot stand brengen van een comité, dat geheel zelfstandig zal werken, en dat zal bestaan uit een groot aantal personen van verschillenden rang en stand uit alle gemeenten van het eiland Schouwen—Duiveland. Het is voorts de bedoeling, dat dit comité een uitvoerend bestuur zal kiezen, terwijl de overige comité-leden in hoofdzaak plaatselijk zullen werken. Waar het hier een zaak geldt, welke voor het geheele eiland van belang is, komt ons de wijze, waarop de zaak wordt aangevat, als gelukkig gekozen voor. Wij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1