ZIERIKZEESCHG NIEUWSBODE. Zaterdag 3 October 1908. BEKENDMAKING/ (Z ierikzeesche Oour an t). Tweede Blad. Veemarkt te Zierikzee NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAO, DONDERDAO en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1.60. Voor het buitenland, verzending eens per week, f 10.— per jaar bij vooruitbetaling. 65ste JAARGANG. - No. 8676. Uitgever-Hoofdredacteur; A. FRANKEL, Oude Haven D 493. Redacteur: J. WAALE. Advertentiënvan 1— 3 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags-middags 2 ure bezorgd worden. Oroote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten geschieden bij den Directeur i A. J. DE LOOZE, Hoek Schuithaven, Zlerikzee. Het Kantoor is geopend eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's avonds 9 ure. op eiken Donderdag tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de circulaires van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waarbit blijkt, dat het herhaaldelijk is voorgekomen, dat Neder- landsche werklieden, door berichten in de nieuws bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreisnaar Duitschland ten behoeve van industriëele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden Maakt de ingezetenen opmerkzaam, dat het geraden is, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, óf zelf door tusschenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die onder nemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Zierikzee, den 1 October 1908. De Burgemeester voornoemd, H. C. MOOIENBURGH. AMERIKA. New-York, 30 Sept. In Atlanta City was een neger gelyncht, die een blanke vrouw aangevallen zou hebben. Andere negers namen wraak, omdat zij den man onschuldig hielden. Daarop vormden zich benden blanke „nachtridders", die in het geheele district 13 kerken, scholen en vele huizen van negers in brand staken. De zwarte bevolking vlucht in een paniek. PORTUGAL. Lissabon, 29 Sept. Gedurende schiet oefeningen aan boord van 't opleidingsschip „Dom Fernando", tegenover Trafaria, bij Lissabon, hebben de mannen, die een Krupp-kanon bedienden, vergeten het sluit stuk te plaatsen, en door de gassen, welke dientengevolge uit de geschutkamer ont snapten, hebben vier mannen zware brand wonden bekomen. Zij zijn naar het hospitaal gebracht. RUSLAND. Een correspondent van de Daily Mail beschrijft zijn tocht naar het Preobazensky- kerkhof, waar de lijken der aan cholera bezweken lijders begraven worden. Het ligt op een kwartier afstand van St.- Petersburg, aan den spoorweg naar Moskou. Aan den ingang van de begraaf plaats staan twee houten kapellen. Één daarvan was gesloten, en daarin lagen 47 doodkisten, die niet meer onder den grond hadden gestopt kunnen worden. Rondom den toren van de andere kapel zwermde krijschend een vlucht kraaien. Buiten de kapel stonden 34 kisten, op een rij boven op een paar planken, die lagen over een paar pakkisten. Bijna alle doodkisten waren zoo armoedig mogelijk; van smalle dunne planken ruw in elkaar getimmerd met wijde naden en knoets gaten. Op sommige waren kruisen van wit lint of papier geplakt of gespijkerd. Op enkele stonden de namen der ge storvenen met blauw potlood geschreven; aan andere hing enkel het hospitaal papiertje en op sommige stond in 't geheel geen naam. Hel publiek liep heen en weer, om zijn dooden te zoeken, lichtte zelfs de deksels der kisten op, waarvan er sommigen niet eens dichtgespijkerd waren. Binnen In de kerk was het schouwspel nog tragischer. Daar stonden één en negentig doodkisten op 2 rijen, de meesten van hetzelfde maaksel als die buiten stonden. Dertig waren er vrij goed gemaakt en één of twee zelfs behoorlijk. Deze stonden dan ook vlak vóór het altaar. Achter en naast de kisten bevonden zich de treurenden, zich bekruisend, buigend, knielend en voorover vallend. Het gesnik der vrouwen overstemde bijna het eentonig gezang van den ouden, af- gewerkten priester. De lucht was zwaar van den stank der desinfectantia, domme lingen wierookdamp en lijklucht. Aangaande het bericht der bladen, dat honderden lijken dagen lang onbegraven blijven liggen, verhaalt de correspondent Terwijl ik het groote, vlakke, afschuwe lijke kerkhof overliep, kwam ik een kleinen troep doodgravers tegen. Één van hen verwees mij naar een kleine loods aan het eind van het kerkhof. De deur er van stond open. Ik ging er binnen, en zag, dat de loods van den vloer tot het dak volgepakt was met doodkisten, ruw en onregelmatig boven op elkaar gestapeld. Ik schat, dat er ongeveer 100 tot 130 lagen, alle zoo armoedig mogelijk. Derhalve waren er in de kerken en op het kerkhof ongeveer 280 kisten, 's Middags om 4 uur kwam een nieuwe lijkentrein aan, en daar eiken dag niet meer dan 140 lijken kunnen begraven worden, moesten er hedenavond minstens 300 onbegraven blijven liggen. Ik kreeg den indruk, dat alleen kisten, die door familie of vrienden vergezeld worden, denzelfden dag begraven worden. De andere worden opgeborgen, en men vertelde mij, dat er lijken waren, die sedert het uitbreken van de cholera onbegraven gelegen hebben. Het reeds kort gemelde verhaal van den roofaanval op den posttrein bij het station Besdany, roept de tijden in de herinnering terug, die men nu voor Rusland voorbij waande. Korf vóór het aankomen van den trein kwamen een paar dozijn jongelieden het station binnen. In enkele minuten hadden deze den station-gendarme doodgeschoten, het personeel gevangen genomen, de telegraaflijnen doorgesneden; toen de trein binnenkwam werden bommen onder de wielen geworpen, zoodat de trein snel tot staan werd gebracht. Vier soldaten en twee veldwachters, die den postwagen bewaakten, kwamen uit den treinzij werden echter onmiddel lijk doodgeschoten. De roovers dwongen de postambtenaren de pakketten van waarde uit te leveren. Inmiddels werd de trein voortdurend beschoten met Browningpistolen en Mauser geweren. In den wagen der eerste klasse was geen ruit meer heel. Van de reizigers, die zich natuur lijk niet buiten de coupé's waagden, werden slechts enkelen licht ge wond. Om de verwarring nog grooter te maken, werden op de perrons voetzoekers afgestoken, zoodat alles in dichten rook was gehuld. De roovers gingen kalm heen, een waarde van ongeveer 100.000 roebels medenemende. ENGELAND. Donderdag is in Engeland de werkmans pensioen-wet in werking getreden. Allen, die op pensioen aanspraak meenden te hebben, konden aan de postkantoren gedrukte formulieren ter invulling krijgen. De voornaamste bedingen zijnleeftijd zeventig jaar; geen hooger inkomen dan f 7,20 in de week geen bedeeling genoten sedert 1 Januari j.l. Het pensioen gaat in met Nieuwjaar en beloopt f 3. Over de aanvragen beslist een bizondere commissie. De toeloop was al dadelijk Donderdag ochtend aan sommige kantoren zeer groot, vooral in de volkswijken van het'Oosten van Londen. Hier en daar vielen eigen aardige tooneeltjes voor. Er waren er, die familiebijbels hadden medegenomen, waarin namen en leeftijd der familieleden waren ingeschreven, teneinde te kunnen bewijzen, dat ze werkelijk 70 jaar waren, hetgeen den postbeambte natuurlijk weinig belang inboezemde, daar deze de formulieren gaf aan wie ze maar aanvroeg. Daar waren oudjes, die maar direct het pensioen in ontvangst wilden nemen, en anderen, heel ouden, die er aanspraak op maakten, dat het pensioen hun zou worden uitbetaald van hun zeventigste jaar af. Ieder beproefde de wet zooveel mogelijk in zijn voordeel uit te leggen. Het pleizierjacht „Argonaut", dat van Londen vertrokken was om een kruisvaart op de Middellandsche zee te maken, is ter hoogte van Dungeness door het s.s. „Kingswell" in de mist aangevaren. De „Argonaut" zonk, maar de passagiers en bemanning, te zamen 118 personen, konden zich in de booten redden. Ai de bagage is verloren gegaan. De godsdienstoefening, die Zondag morgen in de Hollandsche kerk te Londen werd gehouden, kenmerkte zich door een droevig incident. Juist tegen het einde, toen de predikant, dr. Baart de la Faille, het „Onze Vader" uitsprak, zakte een oude verpleegde uit zie Hollandsche stichting voor ouden van dagen, ineen en gaf, zittende in zijn bank, den geest. De politie werd in de kerk geroepen en het lijk door haar naar de „mortuary" gebracht. 'I Spreekt vanzelf, dat het plotseling sterfgeval op de aanwezigen een diepen indruk maakte. Wilbur Wright heeft Zondag op het terrein te Le Mans den prijs der Jucht- vaartcommissie gewonnen, waarvoor hij zich ingeschreven had. Hij legde 48 kil. 120 m. af in 1 u. 7. m. 11 s., en om den prijs te winnen moest hij meer dan 39 kil. vliegen. Tegen den avond legde hij achtereen volgens een vlucht af v?n 11 m. 35 s., met een passagier aan boord en een van 7 m. 15 s. met een ander. Hij klopt dus het record der langste vlucht met twee personen aan boord, in 't bezit van zijn broer Orviile Wright met 9 m. 5 s. De passagiers toonden zich verrukt over de vlucht aan de zijde van Wright. Aan boord van het vliegtoestel heelt men een gevoel van volkomen veiligheid, zei een van hen. Londen, 30 Sept. &v deputatie der Nederlandsche commissie, voor eenigen tijd benoemd tot onderzoek en eventueele verbetering van het reddingswezen op de Hollandsche kusten, woonde heden de proeven bij van de plaatselijke reddings- afdeeling te Cromer, waarbij tevens eenige vijurpijltocstellen werden gedemonstreerd. De commissie vertrok naar Tynemouth. FRANKRIJK. Bordeaux, 30 Sept. Vóór de vensters der eerste verdieping van het huis, be woond door den Duitschen consul-generaal, ontplofte gisterenavond 11 uur een bom, bestaande uit een buks met ijzerdraad omwikkeld en gevuld met een soort licht jachtkruit. De schade, welke werd aange richt, is gering. Alle glasruiten werden echter verbrijzeld. De politie zoekt ijverig naar den dader. De consul gelooft het slachtoffer van een misplaatste grap ie zijn. DUITSCHLAND. Marienwerder (Pruisen), 29 Sept. In het dorp Jerszewo had iemand, die wraak wilde nemen op den bruidegom, een bom neergelegd vóór een huis, waarin een bruiloft gehouden werd. De bom ontplofte op het oogenblik, dat een 44-jarige vrouw naar buiten kwam; haar werd het rechter been afgerukt. NEDERLAND. Amsterdam, 30 Sept. Gisterenavond legen halfelf bemerkte de dienstdoende politie-agent aan den Houtkoopersburgwal een drietal mannen op daken van de Joden Houttuinen. Daar dit hem verdacht voor kwam riep hij assistentie in en waarschuwde de bewoners van bedoelde perceelen. Op de daken zoowel als op de zolders van alle perceelen der Joden Houttuinen tegen over den Houtkoopersburgwal werd door burgers en agenten, voorzien vah lantaarns, tot 12 uur in den avond een uitgebreid onderzoek ingesteld, echter zonder resul taat. Waarschijnlijk heeft de aanwezigheid van een groot aantal menschen op de daken de taak der politie bemoeilijkt. Men veronderstelt n.l., dat de mannen zich onder de zoekenden gemengd hebben. Met reden vreest men zulks, daar .achteraf blijkt, dat een man, die reeds vroeger met de jusfilie had kennis gemaakt, zich onder de zoekenden bevond. Scheveningen, 30 Sept. Alhier wordt een nieuwe strafgevangenis voor mannen gebouwd, voornamelijk bestemd voor ver oordeelden, wier gezondheidstoestand een speciale behandeling vereischt. Daartoe wordt gerekend op den aanleg van lucht en wandelplaatsen voor de afdeeling onderzoek op krankzinnigheid, idem voor tuberculoselijders en idem voor ongeschikten voor celstraf. Verder zijn naast de inrichting groote terreinen gereserveerd tot aanleg van moestuinen voor den arbeid der gevangenen. 's-Gravenhage, 30 Sept. Gistermiddag kwamen aan het bureau van den Gemeente lijken Keuringsdienst alhier zich een tweetal vrouwen beklagen, dat zij op de Markt tabletten vanille-ijs hadden gekocht, die bedorven waren, te oordeelen naar den afschuwelijken smaak en reuk. De Keuringsdienst ging er dadelijk op af en vond op het kraampje van den betrokken koopman een achttal doozen met tabletten, als aan de bovenbedoelde vrouwen waren verkocht. Toen de ambte naren ook eens een kijkje namen onder het kraampje, vonden zij nog eenige doozen reepen chocolade, die sterk beschimmeld waren, terwijl in het kraampje zich een doos met reepen chocolade bevond, welke uitwendig geen bederf vertoonde. De ambtenaren deden den verkoop staken en namen den ganschen voorraad (behalve de acht doozen „vanille-ijs" nog zeven doozen met chocolade) ter keuring mede naar het laboratorium. Daar bleek, dat de tabletten „vanille-ijs" bestonden uit cocosvet, dat in bedorven toestand verkeerde en waarschijnlijk ook een weinig druiven- suiker bevatte. De chocolade-reepen waaraan uitwendig geen schimmel te zien was, bleken inwendig bedorven; de uit wendige schimmel was met een licht met olie gedrenkt doekje afgewreven. Rotterdam, 30 Sept. Hedenavond zou in de zoogenaamde hekeiloods der touw- slagerij „De Eendracht", van den h§er Nico Hoos, aan het „Jaffa", voormalig Kralingen, de werkman H. de Wit gas licht aansteken. Door het springen van een gloeikousje, kwamen de vonken in de 30.000 K.G. hennep, die in die loods aanwezig was. Pogingen lot blussching faalden en spoedig stonden nog twee andere loodsen, namelijk een werkplaats en een bergplaats van olie en teer, in brand, wat een geweldige vuurzee gaf. De brandweer rukte aan met 14 spuiten en 2 stoomspuiten, waarvan 8 spuiten en 2 stoomspuiten in werking werden gesteld. Dank zij de gunstige ligging der loodsen en de windstilte, wist de brandweer den brand tot de loodsen te bepalen, welke geheel afbrandden. Te acht uur was het gevaar geweken. De schade is aanzienlijk, doch alles op beurspolis verzekerd. Tijdens de blussching hadden een groot aantal personen plaats genomen op een stapel planken en balken, die instortte en terecht kwam in een breede sloot. Volgens een ooggetuige was een jongen onder de planken in het water verdwenen. De brandweer en politie hebben echter zonder resultaat gedregd. Nader meldt men nog: Nadat omstreeks middernacht de laatste stoomspuit was ingerukt, werd het blusschen den geheelen nacht met vier slangen voort gezet. Met nabiusschen en ruimen zal nog wel de geheele dag heengaan, wijl de vele smeulende pakken vlas en hennep met haken uit eikaar gehaald moeten worden. Een aangrenzende loods, welke als magazijn van gereed staaldraad en touw werk dienst doet, is gespaard gebleven. Indien de voorraad vlas en hennep spoedig kan worden aangevuld, zal het bedrijf, dat aan ongeveer 150 mannen en vrouwen werk verschaft, niet behoeven stil te staan, daar de machines en weef getouwen zijn gespaard gebleven. Dordrecht, 30 Sept. Alhier houdt op bepaalde dagen in de week een water dokter zitting, die aan tal van ingezetenen van Sliedrecht, Giessendam, Hardinxveld en omstreken zijn adviezen geeft aangaande hunne kwalen; alleen op vertoon van een fleschje urine. Op die dagen kan men des morgens aan de gasfabriek te Sliedrecht een vrouw op de boot zien stappen, rijkelijk van fleschjes met het genoemde vocht voorzien. Eenige dagen later ontvangt de patiënt de medicijnen per post uit Den Haag. De heer D. Vis te Giessendam vroeg aan zijn huisdokter welke waarde hij moest hechten aan de praktijk van dezen wonderdokter. De arts (dr. Graftdijk), die volkomen gezond is, vult een medicijn- fieschje met zijn eigen urine, vermengt deze met twee druppels rooden inkt en iaat dit mengsel bij den dokter bezorgen. Het advies volgt spoedig. Het luidde: „Zijn bloed zit aan het water. Gal en lever aangedaan, de koorts en zwaar in de zijde. Het is onbegrijpelijk, dat iemand roei zulk water nog buiten loopt". 24 uur later komt per post een groote flesch medicijnen voor D. Vis. Onkosten f 2,45. Zou het publiek misschien iets kunnen leeren uit deze geschiedenis? Willemstad, 30 Sept. Bij het over steken der tramrails aan den Stadschendijk alhier bleef de wagen, geladen met steen kolen van den landbouwer K. D. alhier, daar achter hangen, zóó dat de paarden hem niet konden bevrijden. Juist was de tram van Oud-Gastel in aantocht. De machinist, het gevaar niet spoedig bemerkende, remde zoo hard hij kon, doch voorkwam de botsing niet. De wagen vloog in stukken den dijk af; de paarden waren bijtijds nog afgespannen kunnen worden. Gelukkig bleef de tram in de rails, was dit niet liet geval geweest, dan was ook zij wellicht den dijk afgegaan en zeer ernstige ongelukken waren het gevolg geweest. Ooltgensplaat, 30 Sept. De polder jongen C. Roovers, uit Hardingsveld, werkzaam bij den aanleg der tramlijn Ooltgensplaat-Middelharnis-Ouddorp, had gepasseerde week Donderdag het ongeluk onder de waggons eener zandtreiri te ge raken, waardoor hij vreeselljk aan het onderlijf werd gewond. Dinsdag hij is ten gevolge dezer wonden overleden en zijn lijk naar den zoogenaamden „barak" alhier overgebracht, om geschouwd te worden. De ongelukkige was ongehuwd en 49 jaar. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 2 Oct. Door W. F., 38 jaar, van beroep landbouwer, wonende te Poortvliet, is hooger beroep aangeteekend tegen bet vonnis der arrondissements rechtbank alhier, d.d. 15 September j.l., waarbij hij wegens diefstal van aardappelen ten nadeeie van J. van A., werd ver oordeeld tot een .gevangenisstraf van één maand. De rechtbank te Almeloo heeft den uitgever van het Nieuwsblad voor Almeloo en Omstreken (de firma Wilmes) wegens het opnemen van twee gedichten, welker inhoud de eer en den goeden naam van den predikant J. H. Gunning te Rijsen zou hebben aangetast veroordeeld tot f 25 boete, subs. 25 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Almeloo veroordeelde K. Galenkamp, ex-burgemeester van Holten, wegens verduistering van gelden ten na deeie der gemeente en valschheid in geschrifte, tot 2 jaren gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. In een zitting met gesloten deuren werd behandeld de bekende zaak tegen E. KI., boekhandelaar en colporteur te 's-Gravenhage, ter zake van het verspreiden en in voorraad hebben van voor de eer baarheid aanstooteiijke vliegende blaadjes. De eisch van het O. M. was 14 dagen gevangenisstraf. Deze week stonden voor de Haagsche rechtbank terecht Marie F., een jonge vrouw, die wel uit werken ging, en een drietal mannen. Zij allen werden be schuldigd, in April j.l. een grooten diefstal gepleegd te hebben in den goudsmids winkel van den heer Abraham Hamme, in de Korte Poten. Marie had in Augustus van het vorige jaar bij de familie Hamme als werkvrouw gediend. In dien tijd heeft die familie vaker dan eens een sleutel verloren, zonder dat daarop veel acht geslagen werd. Men liet een andere maken op hetzelfde slot, en dacht er verder niet over na. Dat was niet verstandig, zooals achteraf gebleken is. Want het is Marie F. geweest, die in April van dit jaar den eigenlijken dieven de noodige sleutels heefl verschaft. Bij 't getuigenverhoor stond Marie er op, dat ook gehoord zou worden zeker J. L.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1908 | | pagina 1